Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

IVECO - Montaż Webasto (Ebera) w Iveco Daily 2 (89-99)

Kuba75 - 2017-09-28, 22:34
Temat postu: Montaż Webasto (Ebera) w Iveco Daily 2 (89-99)
Witam, czy ktoś ma może instrukcję montażu ogrzewania wodnego do Iveco Daily 2 rocznik 95?
Znalazłem gdzieś do nowszego modelu i pewnie trochę pomoże, ale zerknąłbym.

Pozdrawiam

Kamil Cz - 2017-09-28, 22:49

Co byś chciał dokładnie wiedzić ?
W jaki sposób chcesz korzystać z tedo pieca (jako dogrzewacz podczas jazdy , czy stacjonarnie na postoju) ?
Jaki masz dokładnie piec ? DW3 i DW5 są stosowane jako podgrzewacze i nie mają wbudowanej pompki obiegowej.
Nie jestem tez pewien czy taki piec nadaje się do podłogówki, bo pracuje na wyższej temperaturze (75-90 stopni).

Kuba75 - 2017-09-28, 22:56

Mam kompletny D5W SC. Wiem jak nim sterować. Chciałbym się dowiedzieć jaki wąż wodny przeciąć, żeby wstawić piecyk, jak podać paliwo (gdzie wstawić trójnik) i gdzie podać plus zasilania, żeby wymusić pracę wentylatora.
D5W SC ma sterowanie do pompki.
Czy potrzebna jest pompka obiegowa wody (pewnie tak), czy jest już zainstalowana (tak np. miałem w Vito - pompka była zainstalowana fabrycznie).
Spróbuję docelowo zrobić może jakiś bypass, żeby obniżyć wodę w podłogówce. Ale dzięki za podpowiedź.

marcinPK - 2017-09-28, 23:03

wszystko juz było opisywane na forum wiele razy, w kilku wątkach
Kuba75 - 2017-09-28, 23:09

ok, poszukam
marcinPK - 2017-09-28, 23:18

...nie wiem tylko czy zdajesz sobie sprawę, iż jest to system dość prądożerny, a więc... nowy dobry akumulator, dużo paneli słonecznych itd... ja bym osobiście zrezygnował z tego rozwiązania... a raczej myślał o wodnym ogrzewaniu gazowym ze znikomym poborem prądu...
Kuba75 - 2017-09-28, 23:20

O wodnym gazowym nie słyszałem, co to za rozwiązanie?
marcinPK - 2017-09-28, 23:22

możesz zadźwonić w wolnym czasie...
Kamil Cz - 2017-09-29, 07:33

Kolega ma rację.
Sam piec ok.40 wat do tego pompka obiegowa płynu ,wentylator.
Po co tak kombinujesz ?Nie masz orginalnego ogrzewania gazowego?
O takich kombinacjach można myśleć przy przebudowie blaszaka.
Ja odpalam piec i zapominam o chłodzie. Zimą chodzi non stop przez cały wyjazd.
Poza tym nie szkoda Ci pruć podłogi. Masz ładną orginalną zabudowę ,ja bym jej nie ruszał.

Kuba75 - 2017-09-29, 07:49

Mam gazowe, ale czytam też opinie (i potwierdzam z doświadczenia przyczepkowego), że w chłody w stopy zimno jak zimniej. Docelowo myślę o przygotowaniu kamperka na wyjazdy zimowe i chciałbym mieć i ogrzewanie gazowe i wodne.
Podłogę i tak muszę wymienić - tak jak pisałem jest przegnita na wylot w sporej części.
Zabudowa meblowa prawie zdemontowana. Jest okazja do położenia rurek.
Webasto i tak bym zakładał do silnika.
Nie wycofam się:)
Szukałem na forum info o montażu do mojego rocznika Iveco, ale nie znalazłem. Dyskusje ogólne tak, ale już konkrety, których mi brakuje niestety. Chociaż może niedokładnie szukałem.
Miłego dnia

Kamil Cz - 2017-09-29, 16:40

Znam się trochę na tych piecach. Jestem mechanikiem i często mam z nimi do czynienia.
Jeśli masz jakieś pytania to dzwoń 663 380 563.
Jak dam radę to chętnie pomogę. Znam też dobrego elektryka i elektronika ogarniającego piece.
Jeśli ni masz nic przeciwko, chętnie zobaczył bym postęp Twoich prac. Jestem ciekawy jak wygląda taki remont. Tym bardziej że w moim podłoga ma już 20 lat.

Flag - 2017-09-29, 19:31

chcesz tym grzac silnik? czy bude?

jak bude to pomysl o webasto suchym. Zre duzo mnieju pradu i szybciej działa.

wlodo - 2017-09-29, 20:22

Moje webasto wodne grzeje wybiórczo-silnik, zbiornik CWU, podłogówkę, załączane wybiórczo sterownikiem różnicowym mierzącym temperatury ze zbiornika lub kabiny. Pierwotnie z jedną pompką się dusiło i gotowało wodę , no i się wyłączało, dopiero dołożona druga pompka przepchnęła płyn przez wszystkie metry podłogówki. Prądu trochę wszystko w sumie bierze ( webasto, 2x pompka obiegowa, elektrozawór sterujacy obiegami, sterownik, przekaźnik zwłoczny i wydłużający ), zrób sobie bilans energetyczny. Moje wypociny masz w temacie budowy, może cos pomogą :-/
Kuba75 - 2017-09-29, 20:25

Silnik i budę. Budę przez podłogówkę + mam nagrzewnicę wodną pod jedną z ławek.
Zainspirowali mnie Toscaner i wlodo:

http://ww.camperteam.pl/f...05c8f292c27da65


Trochę info znalazłem tutaj:

http://ivecoforums.com/topic/8851326/1/

Generalnie zalecenie jest, żeby robić niezależną linię paliwową, co by ogrzewanie nie wypiło ropy do dna. Tak będę próbował, zamiast trójnika.


Kamil Cz - na pewno się odezwę. I w ogóle chyba już się spotkaliśmy. Czy Ty czasami nie naprawiałeś nam utopionego silnika do łódki;)?


Tak jak wspominałem - chciałbym wodne mieć jako drugie obok gazowego. Zużycie prądu biorę pod uwagę. Mam drugi aku pokładowy i z niego będę korzystał, żeby nie wypompować rozruchowego.

Kuba75 - 2017-09-29, 20:27

To się wlodo zgraliśmy;) Czytałem Twój wątek od deski do deski:)

I znalazłem jeszcze instrukcję powietrznego Webasto do tego rocznika Ivo, może się komuś przyda.

toscaner - 2017-09-29, 21:36

Ogrzewanie podłogowe w kamperze to bajka. Nie daj się od tego odwieść.
3 zimy spędziłem z takim.
Ja czasem nawet w gości do "sąsiadów" nie chciałem iść, bo u nich marzłem. Zwłaszcza nogi, u mnie zawsze na bosaka, a u znajomych w butach i dalej zimno.

Flag - 2017-09-30, 10:01

Zdecydowanie zainwestuj w nowy pobierak paliwa ( 60zł) zrob go 2 cm wyzej niz ten od paliwa do silnika. Ja pierwotnie zrobilem trojnik ale webasto wyżerało paliwo z filtra i przewodow prowadzących do silnika. Z osobnym pobierakiem nie mam problemu.
MisioKRAK - 2017-09-30, 10:07

Potwierdzam że osobny "smok" jest znacznie lepszym rozwiązaniem no i można go właśnie zrobić tak by coś na dnie zostało paliwa dla silnika...
wirefree - 2017-09-30, 11:47

Napisalem juz w innym watku , po 8 miesiacach nieprzerwanego miszkania w kamperze kilka przemyslen bo mialo byc super a jest tak se. Na fotce ta czarna rurka to waz gumowy taki jak ma toscaner w swoim rozwiazaniu weze sa przyklejone do alufoxa tasma aluminiowa. Ogrzewanie tzn weze znajduja sie pod brodzikiem w lazience i w tylnym schowku. Pod lawka pasazera mam nagrzewnice z wentylatorem jak wlacze na maxa to potrafi pobrac 11A pradu. Wydajnosc tego rozwiazania jest taka se weze gumowe bardzo slabo przekazuja cieplo maja bardzo duza rezystancje cieplna i w zimne noce webasto grzeje praktycznie co 15 minut zeby osiagnac ustawiona na termostacie temperature. Dzis zrobil bym to na innych rurkach ewentualnie jakis mini kaloryfer i na podloge blacha miedziana pod wykladzine podlaczone ro rurek z plynem. Toscaner ma bardzo dobrze zaizolowana bude i dlatego pewnie u niego to dziala w mojej alkowie cieplo bardzo szybko ucieka. Piecyk gazowy jest duuuzo wydajniejszy od websato w moim rozwiazaniu ale podstawowa wada to zuzycie gazu w praktyce jak jest zimno czyli ponizej 10 stopni gazu starczy mi na 5-6 dni z tym ze grzeje tylko w nocy w dzien jestem w pracy . Przy ogrzewaniu 24 godzinnym to max 3 dni i nie ma gazu. Tak ze jak juz bedziesz chcial zimowac to przede wszystkim dobra izolacja budy bo to co jest standardowe to porazka, jakis dodatkowy alufox na sciany i dach pewnie by nie zaszkodzil.


toscaner - 2017-09-30, 11:52

Dokładnie, izolacja to podstawa.

U mnie mam osobny i wyskalowany na wysokość powyżej rezerwy. Wolę w razie W zmarznąć, niż nie móc pojechać zatankować. No ale ja trzymam poziom paliwa pomiędzy pół a max. Ja sporadycznie spada do ćwiartki, to szukam stacji. Ale podobno są 2 rodzaje ludzi :)

Kuba75 - 2017-09-30, 19:07

Z tą rurą miedzianą to dobry pomysł. Muszę to przemyśleć. Myślałem wstępnie o normalnej rurze jak do zwykłej podłogówki, ale może miedziana z dolutowaną blachą? W sumie nie ma tych metrów aż tak dużo.
Dziękuję wszystkim za podpowiedzi.

robba - 2017-09-30, 21:17

wirefree napisał/a:
...weze gumowe bardzo slabo przekazuja cieplo maja bardzo duza rezystancje cieplna i w zimne noce webasto grzeje praktycznie co 15 minut zeby osiagnac ustawiona na termostacie temperature.


oprócz izolacji to nie ma co szaleć z nie wiadomo jakim przenikaniem ciepła przez podłogę...
jeśli dużo mieszkasz w kamperze to pamiętaj, że zbyt ciepła podłoga spowoduje
w dłuższej perspektywie problemy z krążeniem w nogach! Niemcy tego doświadczyli
na własnej skórze....
jak nie chcesz żeby się Tobie często włączało, to tak jak mówicie - ocieplenie przede
wszystkim, a do tego możesz z bojlera zbiornik buforowy zrobić.
Temperatura podłogi w domu nie powinna przekraczać 27st Cels.
Przy długotrwałym mieszkaniu w kamperze powinno być podobnie.

wirefree - 2017-09-30, 21:28

Tak niemcy to doswiadczaja zimna zwlaszcza jak wylaczaja ogrzewanie o 12 w nocy. Ta hala na filmie ma ogrzewanie podlogowe , super sprawa . |W strafie przemyslowej na wiosce ktora ma kilkaset mieszkancow.



zbiegusek - 2017-10-01, 08:21

IMO nie ma co kombinować z jakimś lutowaniem blachy miedzianej do rurek również miedzianych. Koszty, koszty i jeszcze raz koszty.
Zastosować zwykłego alupexa dość gęsto rozłożonego i - jak już wcześniej wielokrotnie wspominano - izolować porządnie! :)
Izolacja to podstawa - cała reszta to zabawa. ;)
A! I nie daj sobie wybić z głowy podłogówki - to jest genialne rozwiązanie i polecam je każdemu. :)

toscaner - 2017-10-01, 09:53

Ważne. Izolację należy dać pod rurkami, a nie nad. :ok
Ktoś u mnie w temacie kiedyś pisał, że zrobił podłogówkę i nie działa. Na pytanie czy dał izolację pod czy na rurki nigdy nie odpowiedział. :shock:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group