Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Węgry - Winietki na Węgrzech

andrzej627 - 2020-08-19, 16:45
Temat postu: Winietki na Węgrzech
Odgrzewam temat winietek. Najprościej jest kupić winietkę przed wyjazdem tutaj.

Rozumiem, że jeżeli kamper ma w dowodzie rejestracyjnym w rubryce J wpisane M1, w F.1 ma 3500, a w S.1 ma 5 to powinien płacić winietkę według taryfy D1.

Tu jest napisane czarno na białym:
Cytat:
To avoid typical user mistakes, be careful to purchase your e-vignette for the appropriate vehicle category. Vehicle categories can be determined on the basis of the official entries in the vehicle registration certificate (fields J, F.1 and S.1).

Category D1 includes passenger cars for up to 7 persons with a maximum authorised mass of 3.5 tonnes (and their trailers), where the vehicle registration certificate shows the “M1” or “M1G” code in field “J”.

Jakie jest Wasze doświadczenie?

PS.

Do tego pierwszego postu dodaję treść ostatniego.

Dostałem oficjalną odpowiedź ma mój email dotyczący kampera M1 3500 5 z załączonym dowodem rejestracyjnym, w którym w rubryce J wpisane jest M1, w F.1 3500, a w S.1 5:

"Based on the registration certificate, the vehicle belongs to category D2."

"Na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazd należy do kategorii D2".

Z tego wynika, że nie wystarczą rubryki J, F.1 and S.1. Ważne są też inne dane, o których nie ma mowy na stronie https://ematrica.nemzetiutdij.hu/ .

MILUŚ - 2020-08-19, 17:07

Kategoria bodajże D2- 9000 forintow :-/
andrzej627 - 2020-08-19, 17:19

Aktualny cennik jest tutaj. Polecam też broszurę: WĘGIERSKIE E-WINIETY INFORMATOR.
dziwaczek - 2020-08-19, 17:51

D2 - przerabiałem i wineta elektronika na dowolnej stacji benz. lub knajpie. Dowód trzeba pokazać - musza wbić w system - inaczej mandat pocztą. W 2019 byłem.
Wegrzy uznają kampery wyglądające jak kampery jako D2.

SlawekEwa - 2020-08-19, 18:35

D2 kamper to kamper i nie ma co kombinować :szeroki_usmiech
Matheus - 2020-08-19, 19:03

Warto dodać, że winietka D2 obowiązuje kampery bez względu na DMC :ok
Mazur - 2020-08-19, 19:15

Andrzej pytał chyba bardziej precyzyjnie, zgodnie z DR.

Natomiast:
Kategoria D1 jest przeznaczona dla motocykli i pojazdów silnikowych o maksymalnej masie do 3,5 tony, z każdego rodzaju przyczepą lub bez (pojazdy zarejestrowane na maksymalnie 7 osób łącznie z kierowcą), oraz campery zarejestrowane do 7 osób i do 3,5t.

inieta elektroniczna
D2 MC

1-miesięczna ważna od daty zaznaczonej na winietce do końca dnia tej samej daty kolejengo miesiąca. Jeżeli takiej daty nie ma w następnym miesiącu, to winieta ważna jest do końca tego miesiąca. Kategoria D2 jest przeznaczona dla pojazdów zarejestrowanych na więcej niż 7 osób, a także pojazdy ciężarowe ( kratka ) do 3,5 tony, oraz wszystkie campery zarejstrowane jako ciężarowe, powyżej 7 osób i powyżej 3,5t.


https://www.pzmtravel.com...ta,0,1,199.html

Jeździłem, tyle płaciłem przez stronę PZMot. D1

Bim - 2020-08-19, 19:24

Mazur napisał/a:
D1
oraz campery zarejestrowane do 7 osób i do 3,5t.


Jeździłeś z taka winietą po autostradzie ?

A jak się ma kat B2 Bus na przerabiane dostawczaki jak nie wyglądają na kampery :-P ?

Mazur - 2020-08-19, 19:41

OK,ok, przyznaję się do błedu , potrafię się przyznać :gwm , przepraszam , nie kupowałem powiatowej. :haha:
..a tak mi coś w łepetynie świtało...

chris_66 - 2020-08-19, 20:24

Bim napisał/a:
Mazur napisał/a:
D1
oraz campery zarejestrowane do 7 osób i do 3,5t.


Jeździłeś z taka winietą po autostradzie ?

A jak się ma kat B2 Bus na przerabiane dostawczaki jak nie wyglądają na kampery :-P ?


ja jeżdzę na D1 od zawsze
na D2 jak jadę busem który wygląda na busa albo peżo 807 który ma 8 miejsc

zresztą ważne jest żeby kwity były, nieważne jakie ale muszą być, zła kategoria to niewielka kara jakby się sprawa rypła, brak kwitów to droższa zabawa

z kampervanami sprawa jest taka sama jak z każdą źle wykupiną winietą, jak się uda to dobrze, jak nie to trzeba dopłacić

z rozmów z moimi węgierskimi kolegami wynika, że jak kwit jest to raczej odpuszczają temat (chyba że ktoś tirem chce pojechać na D1 :stop: ), zresztą przez nieuwagę (a raczej przyzwyczajenie) miałem parę razy D1 na busa i raz trafiłem kontrolę na wyjeździe z MOPa - zostałem upomniany, że bus to D2 i żebym następnym razem pamiętał o tym i szerokiej drogi :spoko

@Mazur - informacje z PZMot są tak aktualne jak wszystko w tej chorej instytucji - nawet przez telefon nikt nie jest w stanie nic prawdziwego powiedzieć :gwm , na trzy telefony - trzy różne odpowiedzi - żadna nawet nie otarła się o stan faktyczny :haha:

Bim - 2020-08-19, 20:32

chris_66 napisał/a:
z kampervanami sprawa jest taka sama jak z każdą źle wykupiną winietą, jak się uda to dobrze, jak nie to trzeba dopłacić


I tu chyba jest odpowiedź na nasze rozterki finansowe :lol:

dziwaczek - 2020-08-20, 08:27

Nie kombinujcie D2 - to raptem 90zł za 10 dni :wyszczerzony:
chris_66 - 2020-08-20, 09:00

Bim napisał/a:
I tu chyba jest odpowiedź na nasze rozterki finansowe :lol:


za miesiąc D2 to raptem 140 zł vs 90 za D1

ewentualna kara to 90 zł

ale jak się nie pokombinuje to jakoś tak dziwnie :haha:

LukF - 2020-08-20, 09:24

I co wynika z tej rozmowy?
Nic :gwm

Jedni uważają, że normalny kamper ma mieć D1 a inni, że D2

A jaka jest prawda? Mam nadzieję, że nie taka jaką głosił ksiądz Tiszner .... :haha:


Naprawdę nie ma kogo zapytać w tym temacie ??? :shock:


Ps. Też kiedyś kupowałem D1 a po lekturze forum dowiedziałem się, że miałem D2. I znów nie wiem....

chris_66 - 2020-08-20, 09:44

LukF napisał/a:
I co wynika z tej rozmowy?
Nic :gwm

Jedni uważają, że normalny kamper ma mieć D1 a inni, że D2

A jaka jest prawda? Mam nadzieję, że nie taka jaką głosił ksiądz Tiszner .... :haha:


Naprawdę nie ma kogo zapytać w tym temacie ??? :shock:


Ps. Też kiedyś kupowałem D1 a po lekturze forum dowiedziałem się, że miałem D2. I znów nie wiem....


jest jasno napisane u nich na stronie co podlega pod D1 :gwm

"where the vehicle registration certificate shows the “M1” or “M1G” code in field “J”."

u mnie w polu J mam trzy kreski "---" , w kamperze, busie i osobówce - czyli co na wszystko D2 ???????? :haha:

andrzej627 - 2020-08-20, 09:52

Tu jest napisane, że pojazd, który ma w dowodzie rejestracyjnym w rubryce J wpisane M1, w F.1 3500, a w S.1 maksymalnie 7, jest kategorii D1.
https://nemzetiutdij.hu/articles/article/gyakran-ismetelt-kerdesek

andrzej627 - 2020-08-20, 10:06

LukF napisał/a:

Naprawdę nie ma kogo zapytać w tym temacie ??? :shock:

Najlepiej u źródła. https://nemzetiutdij.hu/ :spoko

Moje teksty pochodzą z oficjalnej strony węgierskiej firmy, która
Cytat:
realizuje zadania w zakresie poboru opłat drogowych

koko - 2020-08-20, 10:32

Dostaliśmy oficjalne pismo że wszystkie campery bez względu na DMC winieta D2
edytował kilka lat temu Omega

dziwaczek - 2020-08-20, 11:21

Reasumując ja mam "specjalny kempingowy" i w polu "J" - "---" tj. kreski. Czyli zgodnie ztym co pisałem i co wynika z tabeli to D2 :wyszczerzony:
Zawsze kupuję winety na Węgrzech na stacjach benz. zawsze mi dają D2 jak widzą dowód i pojazd :idea: a robiłem to kilkakrotnie.

tu macie przewidziane kary https://www.autopalya.hu/...brosura_POL.pdf

zawiadomieni idzie pocztą raczej długo wtedy 755zł w plecy :mrgreen:

40zł D1 a 80zł D2 - lub ew. 755zł kary

polecam jednak D2 - bo się z nimi nie dogadacie

chris_66 - 2020-08-20, 11:27

dziwaczek napisał/a:
Reasumując ja mam "specjalny kempingowy" i w polu "J" - "---" tj. kreski. Czyli zgodnie ztym co pisałem i co wynika z tabeli to D2 :wyszczerzony:


u mnie osobówka i też trzy kreski - ale z tabeli D1

bez baryłki wina nie pojmiesz tego systemu

izola - 2020-08-20, 11:45

Sprawa jet prosta jak rogalik...

Pozycja J
w dowodzie rejestracyjnym zb. M1 okresla że jest to pojazd do przewozu osób tzw. Osobowy

Pozycja 5
Określa rodzaj tego M1, w moim pisze Wohnmobil, u innych Campingcar, lokóautó, w innych eszcze Specjalny itd.
Pozycja 5, wyjasnia jednoznacznie, że jest to samochód osobowy z zabodową "mieszkalną" co jest ogólnie nazwane Kamper

[b]lokóautó = kamper należy do grupy D 2
tak pisze na wegierkiej stronie :
https://e-autopalyamatrica.hu/hu/kosar/#4
Klikajac w kategoriach na koszyk wyswietli sie opis kategorii.

Moje doswiadczenie:
Ja jadąc moim Vanem MB Marco Polo...pan na Moll sprzedał mi D1, sprzedający winietę nie chciał sie dać przekonać że mam wpis w dowodzie rej. "Wohnmobil"
...Widocznie uważał jak wielu tu na forum że Van tylko z Porta Potti to nie jest prawdziwym kamperem[/b] :mrgreen
... Szarpać sie nie będę o D2 :-P

Poza tym zegarki na Węgrzech działają czasami inaczej jak jestesmy przyzwyczajeni.
Tak jest i z ich przepisami i urzędami.
Co kraj to obyczaj...

chris_66 - 2020-08-20, 11:57

a z drugiej strony wprost powiedziane
izola - 2020-08-20, 12:00

Tak jest, i nie ma co kombinować jak koń pod górkę ;)
andrzej627 - 2020-08-20, 12:04

izola napisał/a:
uważał jak wielu tu na forum że Van tylko z Porta Potti to nie jest prawdziwym kamperem

:lol: :lol: :lol: :spoko :spoko :spoko

andrzej627 - 2020-08-20, 12:41

dziwaczek napisał/a:
tu macie przewidziane kary https://www.autopalya.hu/...brosura_POL.pdf

To jest broszura z roku 2017, gdzie faktycznie jest mowa o kamperach przy opisie kategorii D2.

W broszurze z roku 2020 słowo "kampery" zniknęło. :roll:

LukF - 2020-08-20, 13:07

Reasumując ( jak to nazwał dziwaczek ):

Kampery =D2

???

MILUŚ - 2020-08-20, 13:29

LukF napisał/a:
Reasumując ( jak to nazwał dziwaczek ):

Kampery =D2

???


Nic nowego.
.trzeba się z tym pogodzić. :roll:

izola - 2020-08-20, 15:58

Moja zjajoma rodowita Węgierka potwierdza :
Zawsze było i jest że kampery są w grupie D2.

Ona ciagnie przyczepę kempingową, razem z samochodem do 3,5t jest w D1

Camper jest w D2.

stander - 2020-08-20, 21:16

dziwaczek napisał/a:
40zł D1 a 80zł D2

Pi.....ja za 40 zł można i tak :(

LukF - 2020-08-20, 21:20

stander napisał/a:
dziwaczek napisał/a:
40zł D1 a 80zł D2

Pi.....ja za 40 zł można i tak :(


Zaczyna się pisanie szyfrem... :haha:

kurpes - 2020-08-25, 00:37

Kamper na D2 i tyle. Kilka dni temu kupowałem, więc macie informację z pierwszej ręki 8-)
joko - 2020-08-25, 09:14

Oczywiście że kampery D2 i zawsze tak było. Dyskusja niepotrzebna bo wzbudza niepotrzebną niepewność u nie zorientowanych. To że gdzieś komuś ktoś sprzedał D1 po okazaniu DR, to nie jest żaden dowód ani wiarygodna informacja. Sprzedawcy wisi co sprzeda, a sprzedając D1 zakłada bardzo prawdopodobny większy zysk dla budżetu , bo winieta + mandat :spoko
Myślę, że temat do zamknięcia, bo dalsza dyskusja na ten temat zrobi jeszcze większą wodę z mózgu .

andrzej627 - 2020-08-25, 10:46

joko napisał/a:
Sprzedawcy wisi co sprzeda, a sprzedając D1 zakłada bardzo prawdopodobny większy zysk dla budżetu , bo winieta + mandat

Specjalnie na swojej stronie internetowej nic nie piszą o kamperach, utrzymują niepewność co do taryfy, aby karać mandatami?

izola - 2020-08-25, 18:56

Temat jest jak najbardziej, aktualny... Może nie dla "starych wyjadaczy" co często na Węgrzech się poruszają, ale jest sporo ludzi którzy tam jeszcze nie byli i mają zapytania, czy wątpliwości.

Dla niezainteresowanych pozostaje, temat kawiarenka... przy innych napitkach :mrgreen:

joko - 2020-08-25, 19:39

izola napisał/a:
Temat jest jak najbardziej, aktualny... Może nie dla "starych wyjadaczy" co często na Węgrzech się poruszają, ale jest sporo ludzi którzy tam jeszcze nie byli i mają zapytania, czy wątpliwości.

Dla niezainteresowanych pozostaje, temat kawiarenka... przy innych napitkach :mrgreen:


Wszystko fajnie, tylko skoro temat dla "nowych" to powinno być krótko i na temat, a skoro sprawa ustalona i pewna że kampery (wszystkie) na D2 to o czym tu jeszcze pisać ?
Już są 3 strony , a za chwilę będzie 10 ...... faktycznie rewelacyjny sposób na wątpliwości ...... chyba na wychodowanie :spoko

dziwaczek - 2020-08-25, 19:45

kamper D2 - i koniec tematu :stop:
joko - 2020-08-25, 19:47

andrzej627 napisał/a:
joko napisał/a:
Sprzedawcy wisi co sprzeda, a sprzedając D1 zakłada bardzo prawdopodobny większy zysk dla budżetu , bo winieta + mandat

Specjalnie na swojej stronie internetowej nic nie piszą o kamperach, utrzymują niepewność co do taryfy, aby karać mandatami?


A ja wiem czy specjalnie czy nie. Pewnie nie , ale ja nie o tym. Jak ktoś pójdzie z DR i poprosi o D1 pokazując że ma M1 , to sprzedawca mu sprzeda , bo mu to wisi czy to jest dobrze czy źle, nie on za to odpowiada. Żaden to jest dowód na to, że D1 mogą być, podobnie jak to że ktoś na takich winietkach jechał i mandatu nie dostał.

andrzej627 - 2020-08-25, 20:28

joko napisał/a:
Jak ktoś pójdzie z DR i poprosi o D1 pokazując że ma M1 , to sprzedawca mu sprzeda , bo mu to wisi czy to jest dobrze czy źle, nie on za to odpowiada. Żaden to jest dowód na to, że D1 mogą być, podobnie jak to że ktoś na takich winietkach jechał i mandatu nie dostał.

A ktoś dostał mandat, jak miał winietkę D1 a w dowodzie M1?

joko - 2020-08-25, 21:10

andrzej627 napisał/a:
joko napisał/a:
Jak ktoś pójdzie z DR i poprosi o D1 pokazując że ma M1 , to sprzedawca mu sprzeda , bo mu to wisi czy to jest dobrze czy źle, nie on za to odpowiada. Żaden to jest dowód na to, że D1 mogą być, podobnie jak to że ktoś na takich winietkach jechał i mandatu nie dostał.

A ktoś dostał mandat, jak miał winietkę D1 a w dowodzie M1?


Tak. Winiety D1 kupione pod wpływem takiego właśnie bałamucenia. Jechaliśmy razem w 3 kampery. Ja kupiłem przez internet D2 i ostrzegałem . Znajomi byli mądrzejsi .Obydwoje dostali na powrocie prezent do domu. Ja jakoś dziwnie nie.
Dlatego jestem cięty na takie kombinowanie na forum, a nie z powodu udowadniania jakichś swoich racji.
Ja kupuję D2 od zawsze bo wiem że tylko taka winieta daje gwarancję braku problemów i w sumie mam gdzieś co kupują inni , ale po co narażać kogoś na niepotrzebne koszty.

Jeszcze raz powtarzam - WSZYSTKIE KAMPERY podlegają pod winietę D2 ! ... nie ma żadnych wyjątków........ a Wy róbta co chceta

Andrzej 73 - 2020-08-25, 23:01

Czytam ten temat i sie zastanawiam , czy to zagadnienie powinno być poddane dyskusji.
Jadąc na Węgry, idź na stację paliw po zakup winety z dowodem rejestracyjnym , a dostaniesz taką jaka powinna być przeznaczona dla twojego pojazdu. Wszystko w temacie.
:spoko

andrzej627 - 2020-08-26, 00:52

Andrzej 73 napisał/a:
Jadąc na Węgry, idź na stację paliw po zakup winety z dowodem rejestracyjnym , a dostaniesz taką jaka powinna być przeznaczona dla twojego pojazdu

Niektórzy jednak wolą kupić winietkę przed wyjazdem przez Internet, u źródła, a więc tutaj, gdzie nie ma ani słowa o tym, że
joko napisał/a:
WSZYSTKIE KAMPERY podlegają pod winietę D2 ! ... nie ma żadnych wyjątków


Aby wyjaśnić wątpliwości wysłałem zapytanie na adres ugyfel@nemzetiutdij.hu i mam nadzieję dostać jasną odpowiedź. :spoko

Andrzej 73 - 2020-08-26, 06:34

Kupowałem winetkę drogą elektroniczną chyba z jeden raz , po wpisaniu numeru rejestracyjnego z automatu wyświetlała się kategoria D2.
joko - 2020-08-26, 09:36

andrzej627 napisał/a:


Aby wyjaśnić wątpliwości wysłałem zapytanie na adres ugyfel@nemzetiutdij.hu i mam nadzieję dostać jasną odpowiedź. :spoko


Widać nudzi Ci się ;)
Dobra , ja się wylogowuję z tego wątku, szkoda mojego czasu , idę sobie popływać :spoko

koko napisał/a:
Dostaliśmy oficjalne pismo że wszystkie campery bez względu na DMC winieta D2
edytował kilka lat temu Omega

kurpes - 2020-08-28, 13:25

andrzej627, piszą ludzie, że kamper na D2. Posłuchaj i kup, bo D1 będzie pozorną oszczędnością :lol: Wjeżdżając na Węgry, udałem się do miłej pani, gdzie był rozrysowany schemat, jaką winietę należy kupić do danego rozdzaju pojazdu. Andrzeju, rysuneczek kampera, widnieje przy D2 :bylo
MILUŚ - 2020-08-28, 13:55

kurpes napisał/a:
.... Andrzeju, rysuneczek kampera, widnieje przy D2 :bylo


Ale Andrzej nie ma kampera z alkową i Go rysunek w błąd wprowadza :chytry :haha:

andrzej627 - 2020-08-28, 13:59

kurpes napisał/a:
piszą ludzie, że kamper na D2

Zdecydowaną większością głosów na tym forum wybrana jest opcja "kamper na D2". :spoko

Czekam jeszcze na oficjalne potwierdzenie od ugyfel@nemzetiutdij.hu. Na pierwszy email odpowiedzieli następnego dnia prosząc o dowód rejestracyjny. Przesłałem dowód rejestracyjny. Dzisiaj minęły już cztery dni jak myślą nad odpowiedzią. :wyszczerzony:

andrzej627 - 2020-08-28, 15:20

kurpes napisał/a:
Wjeżdżając na Węgry, udałem się do miłej pani, gdzie był rozrysowany schemat, jaką winietę należy kupić do danego rozdzaju pojazdu. Andrzeju, rysuneczek kampera, widnieje przy D2

Miła pani może sobie narysować, co chce. :mrgreen:

Ja widzę tutaj:
Cytat:
Przepisy obowiązujące od 1 stycznia 2019 r
36/2007. (III. 26.) Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Transportu w sprawie korzystania z autostrad, dróg ekspresowych i głównych dróg

klikam w Rozporządzenie i widzę:
Cytat:
kategoria taryfowa D1: motocykl i samochód o dopuszczalnej masie całkowitej nie większej niż 3500 kg, zdolny do przewozu nie więcej niż 7 osób, łącznie z kierowcą, i jego przyczepą

Rozporządzenie obowiązuje od roku 2019. Może to nie przypadek, że słowo kamper zniknęło z oficjalnej broszury 2020, o czym już pisałem tutaj.

jedrek49 - 2020-08-28, 15:25

witam
i w koncu jak placimy za kampery nas Wegrzech?

andrzej627 - 2020-08-28, 16:02

jedrek49 napisał/a:
witam
i w koncu jak placimy za kampery nas Wegrzech?

Co masz w dowodzie rejestracyjnym w polach J, F.1 i S.1?

kubryk1 - 2020-08-28, 17:50

Ja mam wpisane samochód specjalny kempingowy i nie mam wątpliwości - kupuję D2 od kilku lat
andrzej627 - 2020-08-28, 18:44

kubryk1, co masz wpisane w rubryce J?
stander - 2020-08-28, 21:39

andrzej627 napisał/a:
Co masz w dowodzie rejestracyjnym w polach J, F.1 i S.1?

Z uporem maniaka forsujesz jakieś bzdurne teorie robisz zamieszanie :stop:
Wcześniej pisałem że pisanina nie warta zachodu /40 zł róznicy / nazwał bym to dosadniej ale admin nie pozala Węgry dla kamperów D2 i nie inaczej

LukF - 2020-08-28, 22:03

A ja myślałem, że temat jest już wyjaśniony. A tu dalej piszą ? :bajer
Andrzej 73 - 2020-08-28, 22:26

stander napisał/a:
Z uporem maniaka forsujesz jakieś bzdurne teorie robisz zamieszanie

Masz rację , nie rozumiem całego zamieszania z tą winetką. Czy te parę złociszy ma wielkie znaczenie?
Chyba nie i roztrząsanie czy D 1 czy D 2 dla kampera to żałosna farsa.
:spoko

007jędruś - 2020-08-28, 22:44

Poczekajmy co odpowiedzą Andrzejowi, będzie wtedy wiadomo dokładnie.
Comsio - 2020-08-28, 22:48

Wyjaśni się :shock: podczas kontroli. :wyszczerzony:

Co nie którzy :wyszczerzony: to już siebie oszukują.
Oczywiście zagłębić się w temat, kamper czy nie kamper,a może przenośne WC. :spoko

Bim - 2020-08-28, 23:01

Comsio napisał/a:
Wyjaśni się :shock: podczas kontroli. :wyszczerzony:

Co nie którzy :wyszczerzony: to już siebie oszukują.
Oczywiście zagłębić się w temat, kamper czy nie kamper,a może przenośne WC. :spoko


Nie bądźcie złośliwi
Andrzej ma w dowodzie wpisane w rubrykach parametry pod D1 czyli nie kamper bo ma niski kibel według unijnych parametrów

Próbuje dostać potwierdzenie swojego toku rozumowania tu nie chodzi o 40zl tylko o


#strzyżenie baranów pod włos#
dla których za przeproszeniem patrzą na ikonki a nie na drobnym drukiem pisane parametry w dowodzie

andrzej627 - 2020-08-29, 00:34

Bim napisał/a:
Andrzej ma w dowodzie wpisane w rubrykach parametry pod D1

Ja mam w dowodzie M1 2 3000. :lol:

Wysłałem pytanie o kampera M1 5 3500. Na prośbę znajomego forumowicza załączyłem zdjęcie dowodu rejestracyjnego jego kampera o takich właśnie parametrach. Czekamy spokojnie na odpowiedź. :spoko

izola - 2020-08-29, 11:02

Pogoń ich trochę, by szybciej pracowali...
Bo ci termin podróży przepadnie 😏

Jak nie ponaglisz, pomyślą ze ci nie zależy ...

stander - 2020-08-29, 16:49

andrzej627 napisał/a:
Wysłałem pytanie o kampera M1 5 3500. Na prośbę znajomego forumowicza załączyłem zdjęcie dowodu rejestracyjnego jego kampera o takich właśnie parametrach. Czekamy spokojnie na odpowiedź.

No i narozrabiałeś :shock: Wysyłasz kłopotliwe pytania to zamknęli granice i po temacie :lol: :lol:
Bez urazy pozdrowienia z Lipotu :spoko

piotr1 - 2020-08-29, 20:37

Ja w zeszłym roku nie jechałem autostradami nie licząc obwodnic np. Miszkolca na której nie trzeba mieć winiety i było wszystko OK.
andrzej627 - 2020-08-29, 20:55

piotr1 napisał/a:
Ja w zeszłym roku nie jechałem autostradami

:spoko
joko napisał/a:
Już są 3 strony , a za chwilę będzie 10 ......

Już zaczęła się piąta. :lol:

Bim - 2020-08-29, 20:59

andrzej627 napisał/a:
piotr1 napisał/a:
Ja w zeszłym roku nie jechałem autostradami

:spoko
joko napisał/a:
Już są 3 strony , a za chwilę będzie 10 ......

Już zaczęła się piąta. :lol:



Andrzej luzik :-P

tym właśnie żyje forum :mrgreen:

Tego się nie leczy :bigok

kalinin - 2020-08-30, 11:04

Węgry zamykają granice dla cudzoziemców od 1 września , na razie na miesiac :zastrzelic
LukF - 2020-08-30, 16:37

Czyli co: tranzytu do domu też nie będzie?
Bim - 2020-08-30, 17:29

tranzyt będzie
ZbigStan - 2020-08-30, 20:51

Czy w tranzycie przejazd ograniczony czasowo, ale dowolnymi drogami, czy wyznaczonymi?
MILUŚ - 2020-08-30, 21:20

Chyba według uznania ......byle zmieścić się w 12 godzinach . My już jutro wypadamy od Madziarów . Balaton rozczarowuje :-/
MAZUREK - 2020-08-30, 21:25

Czyli jeśli wyjadę 2.09 na Chorwację to Węgrzy przepuszczą mnie pod warunkiem 12 godzin ?
janus - 2020-08-30, 21:42

Dowiesz się na granicy :lol:
andrzej627 - 2020-08-30, 21:46

Skąd jest ta informacja o 12 godzinach tranzytu?
joko - 2020-08-30, 21:51

To jest ściema , dla tych co się wybierają , aby siedzieli w domach. W Słowenii też obowiązuje 12h na tranzyt dla jadących z Chorwacji , a jak to ktoś będzie egzekwował , skoro na granicy chorwacko-słoweńskiej celnik nawet na dokumenty nie patrzy , tylko macha łapką aby jechać i du.y nie zawracać, a na słoweńsko-węgierskiej nie ma żywego ducha .

Zresztą jakie to ma znaczenie skoro 12h na przejechanie Węgier to aż nadto, a jechać tam na dłużej to nie wiem po co ?

andrzej627 - 2020-08-30, 21:55

O tranzycie przez Węgry można poczytać tutaj.

Z ostatniej chwili:
Oficjalna informacja rządu węgierskiego 30 sierpnia 2020-21:31
Na całej granicy wewnętrznej rząd przywróci kontrolę graniczną od 1 września
Fragment tekstu:
Cytat:
Tranzyt cudzoziemców jest dozwolony w momencie wjazdu po badaniu lekarskim, jeśli nie podejrzewa się zakażenia, osoba wjeżdżająca posiada warunki wjazdu określone w kodeksie granicznym Schengen, udowodni cel podróży, kraj docelowy i wjazd do państwa sąsiedniego. Ruch tranzytowy jest możliwy tylko na określonej trasie, zatrzymując się na niektórych postojach i do 24 godzin

SlawekEwa - 2020-08-30, 22:01

Wiadomości z przed 2 miesięcy :bajer
andrzej627 - 2020-08-30, 22:22

SlawekEwa napisał/a:
Wiadomości z przed 2 miesięcy :bajer

Tak. To są ogólne informacje o tranzycie. Nie widzę świeższych. Czy coś się zmieniło w korytarzach?

MILUŚ - 2020-08-30, 22:25

SlawekEwa napisał/a:
Wiadomości z przed 2 miesięcy :bajer


Z dzisiaj :chytry

ZbigStan - 2020-08-31, 07:19

Czy gdzieś sprecyzowano jakimi drogami przez Węgry prowadzą "korytarze"?
LukF - 2020-08-31, 07:57

joko napisał/a:
a na słoweńsko-węgierskiej nie ma żywego ducha


Tydzień temu w poniedziałek na granicy węgiersko- słoweńskiej od nas celnik (słoweński) wziął dokumenty do skanowania :lol:

Redics- Dolga vas

andrzej627 - 2020-08-31, 10:02

ZbigStan napisał/a:
Czy gdzieś sprecyzowano jakimi drogami przez Węgry prowadzą "korytarze"?

Już pisałem. Tutaj.

Kolega wracając z Grecji dwa tygodnie temu dostał taki papier.

andrzej627 - 2020-09-01, 00:18

izola napisał/a:
Pogoń ich trochę, by szybciej pracowali...
Bo ci termin podróży przepadnie 😏

Jak nie ponaglisz, pomyślą ze ci nie zależy ...

Przypomniałem im, że nie odpowiedzieli. Za każdym razem przychodzi od razu potwierdzenie, w którym piszą, że mają 30 dni na odpowiedź:
Cytat:
Your letter is being processed now, and we assure you that our Colleagues will inform you as soon as possible, but – pursuant to Section 17/A of Act CLV of 1997 on Consumer Protection – within 30 days from receipt at the latest.

izola - 2020-09-01, 10:15

Firma potrzebujaca 30 dni na "oczywistą" odpowiedź ... Bardzo nieprzyjazne to dla klienta, a świadczy o ich kompetencji!

Zrobiłeś co mogłeś... 👍

gryz3k - 2020-09-01, 10:35

izola napisał/a:
Firma potrzebujaca 30 dni na "oczywistą" odpowiedź ... Bardzo nieprzyjazne to dla klienta, a świadczy o ich kompetencji!

Zrobiłeś co mogłeś... 👍


Sorry ale myślą, że mają ważniejsze rzeczy niż pisanie pism w sprawach oczywistych. Informacje są we wszystkich fizycznych punktach zakupu winietek jak i w internetowych. Kamper to D2 i wysyłanie pism w tej sprawie to pytanie co roku czy Wigilia jest na pewno 24.12.


Tranzyt oznacza tranzyt bez zjeżdżania z autostrady bo tańsza benzyna w miasteczku. To chyba też oczywiste. Na granicy deklarujemy dokąd jedziemy i dostajemy wytyczne co do trasy. Nie podoba się to proszę bardzo. Jedźmy inną drogą. To chyba proste.

izola - 2020-09-01, 13:03

Jestem innego zdania co do czasu czekania na odpowiedź.

Tłumaczenie to tym ze "oni" maja coś lepszego do roboty jest tak samo nie profesjonalne jak ww.

Mieszanie tu spekulacji o tranzycie mija sie grubo z tematem...

A tak ogólnie to jest temat w którym nie chodzi o śmierć i życie...
A wiec na luziku niech się konwersacja dalej toczy ;)

Robold - 2020-09-01, 13:14

Wczorajsza informacja ( 30.08.2020 godz. 22.58 ) z onet.pl
"Obywatele krajów Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polski, będą mogli wjeżdżać na Węgry po 1 września pod warunkiem przedstawienia negatywnego testu na koronawirusa – poinformował w poniedziałek szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto na Facebooku.
Szijjarto oświadczył, że Czesi, Polacy i Słowacy, mający zarezerwowany nocleg na Węgrzech, będą mogli wjechać na Węgry okazując negatywny test na koronawirusa nie starszy niż sprzed pięciu dni."

stander - 2020-09-01, 15:28

gryz3k napisał/a:
Sorry ale myślą, że mają ważniejsze rzeczy niż pisanie pism w sprawach oczywistych. Informacje są we wszystkich fizycznych punktach zakupu winietek jak i w internetowych. Kamper to D2 i wysyłanie pism w tej sprawie to pytanie co roku czy Wigilia jest na pewno 24.12.

izola napisał/a:
Jestem innego zdania co do czasu czekania na odpowiedź.

Tłumaczenie to tym ze "oni" maja coś lepszego do roboty jest tak samo nie profesjonalne jak ww.

Chyba do granic wytrzymałości doszła ta dyskusja .Pytanie o interpretacje oczywistych regulacji jest nie tylko nieprofesjonalne ,ale wręcz śmieszne a oczekiwanie ,że ktos sie tymi pierdołami zajmie w pierwszej kolejności naiwne.
Szanujcie czas innych ,bo widać że macie go w nadmiarze.

MILUŚ - 2020-09-01, 17:28

Wy tu bijecie pianę a ja drugi raz tego roku przejechałem Madziarowo bezwinietkowo
Mam w :dupa ich winietki ; mam kampera mam czas ;jeżdżę prowincją :-P

izola - 2020-09-01, 17:45

I tak jest najlepiej, ich autostrady prowadzą i tak nie tam gdzie chcemy 😜,
Też jadę bez.
Pierwszy raz jak byłam na Węgrzech wykupiłam Winietkę, a i tak jezdziłam po zakamarkach.
Teraz investuje lepiej w ich wino...

Piciu - 2020-09-01, 17:50

Ja też przeleciałem na CRO drogą 86 fajnie i spoko.
Teraz tylko korytarzami to płatne i trochę dookoła jeśłi na CRO :gwm

ZbigStan - 2020-09-01, 18:28

andrzej627, Dziękuję, za info o korytarzach. Pozdrawiam.
MILUŚ - 2020-09-01, 21:33

izola napisał/a:
.................
Teraz investuje lepiej w ich wino...


Czyli za tygodniową .......około 15 litrów dobrego węgierskiego wina :ok

I gdziesz się narodzie zastanawiasz ? :chytry

A ja taszczę w garażu tylko 5 litrów :gwm

007jędruś - 2020-09-01, 22:53

stander napisał/a:
gryz3k napisał/a:
Sorry ale myślą, że mają ważniejsze rzeczy niż pisanie pism w sprawach oczywistych. Informacje są we wszystkich fizycznych punktach zakupu winietek jak i w internetowych. Kamper to D2 i wysyłanie pism w tej sprawie to pytanie co roku czy Wigilia jest na pewno 24.12.

izola napisał/a:
Jestem innego zdania co do czasu czekania na odpowiedź.

Tłumaczenie to tym ze "oni" maja coś lepszego do roboty jest tak samo nie profesjonalne jak ww.

Chyba do granic wytrzymałości doszła ta dyskusja .Pytanie o interpretacje oczywistych regulacji jest nie tylko nieprofesjonalne ,ale wręcz śmieszne a oczekiwanie ,że ktos sie tymi pierdołami zajmie w pierwszej kolejności naiwne.
Szanujcie czas innych ,bo widać że macie go w nadmiarze.


Andrzej zadał pytanie urzędnikowi unijnemu i jego psim obowiązkiem jest odpowiedzieć, petentowi. Gdyż jest on na służbie u tego Petenta. Urzędy i urzędnicy są dla nas a nie my dla nich. I żaden to wstyd pytać jeśli ma się wątpliwości z powodu zawiłych przepisów. Andrzej ma wątpliwości więc pyta i to jego święte prawo.

stander - 2020-09-01, 23:08

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-komisja-europejska-krytykuje-orbana-za-zamkniecie-granic-6549359972485952a
Ciekawe :?: :!:

andrzej627 - 2020-09-01, 23:18

stander napisał/a:
Ciekawe

Ciekawe są tam komentarze stada trolli. :lol:

gryz3k - 2020-09-01, 23:39

007 napisał/a:
stander napisał/a:
gryz3k napisał/a:
Sorry ale myślą, że mają ważniejsze rzeczy niż pisanie pism w sprawach oczywistych. Informacje są we wszystkich fizycznych punktach zakupu winietek jak i w internetowych. Kamper to D2 i wysyłanie pism w tej sprawie to pytanie co roku czy Wigilia jest na pewno 24.12.

izola napisał/a:
Jestem innego zdania co do czasu czekania na odpowiedź.

Tłumaczenie to tym ze "oni" maja coś lepszego do roboty jest tak samo nie profesjonalne jak ww.

Chyba do granic wytrzymałości doszła ta dyskusja .Pytanie o interpretacje oczywistych regulacji jest nie tylko nieprofesjonalne ,ale wręcz śmieszne a oczekiwanie ,że ktos sie tymi pierdołami zajmie w pierwszej kolejności naiwne.
Szanujcie czas innych ,bo widać że macie go w nadmiarze.


Andrzej zadał pytanie urzędnikowi unijnemu i jego psim obowiązkiem jest odpowiedzieć, petentowi. Gdyż jest on na służbie u tego Petenta. Urzędy i urzędnicy są dla nas a nie my dla nich. I żaden to wstyd pytać jeśli ma się wątpliwości z powodu zawiłych przepisów. Andrzej ma wątpliwości więc pyta i to jego święte prawo.


To ja poproszę żeby nie zawracać opłacanym przeze mnie urzędnikom głowy. Ja rozumiem, że emeryci się nudzą ale wyjaśnianie rzeczy oczywistych jest stratą czasu i zasobów. Któraś strona dywagacji w sprawie, która jest jasna. Jechałem przez Węgry tydzień temu. Zarówno w internecie jak i na stacji benzynowej wyraźnie są wymienione kampery w kategorii D2. Kombinowanie by zaoszczędzić 30 zł bo może mój kamper jest mały jest chyba objawem braku lepszego zajęcia. Sorki ale po co pytać kolegów z forum skoro ignoruje się odpowiedzi tych co majà wiedzę w temacie.
Przypomina mi się wykłucanie się gościa na promie, że jego kamper ma 6,30 a ten bagażnik rowerowy to nie jest integralna część kampera więc wliczanie go do długości jest bezprawne.

gryz3k - 2020-09-01, 23:44

MILUŚ napisał/a:
Wy tu bijecie pianę a ja drugi raz tego roku przejechałem Madziarowo bezwinietkowo
Mam w :dupa ich winietki ; mam kampera mam czas ;jeżdżę prowincją :-P


Zazdroszczę wytrzymałości na wstrząsy. Przejechałem kilka razy bez winietkowo ale naprawa zawieszenia mnie przekonała do winietki. Niestety drogi mają fatalne a kraj nudny do wymiotów. W tym roku w tę i nazad z winietką i uważam że były to dobrze zainwestowane pieniądze a mój kamper jest mi wdzięczny. :spoko

andrzej627 - 2020-09-02, 01:02

gryz3k napisał/a:
Kombinowanie by zaoszczędzić 30 zł

Jakie kombinowanie? O czym Ty opowiadasz?

Proszę mi pokazać, gdzie na stronie węgierskiej państwowej firmy zajmującej się pobieraniem opłat za przejazd autostradami jest napisane, że każdy kamper to D2. Ja tego nie widzę.
https://ematrica.nemzetiutdij.hu/

W oficjalnej broszurze w języku polskim z roku 2020 https://nemzetiutdij.hu/files/document/document/165/Wegierskie%20e-winiety%20informator.pdf nie ma ani słowa o kamperach.

Opieram się na aktualnych oficjalnych dokumentach, a nie na obrazkach na stacjach benzynowych czy na piśmie, które "edytował kilka lat temu Omega".

Może ja źle rozumiem, co tam jest napisane? Może Google źle przetłumaczył?
Cytat:
Kategoria opłat D1

Motocykl i samochód o dopuszczalnej masie całkowitej nie większej niż 3,5 tony, mogący pomieścić do 7 osób wraz z przyczepą.

https://www.nemzetiutdij....cle/dijtablazat

mischka - 2020-09-02, 07:22

Każdy kamper to D2, tyle wyczytałem na stronie ADAC. Natomiast nikomu nic by się nie stało gdyby na oficjalnej węgierskiej stronie była uczciwa informacja na ten temat. Może to zwykłe przeoczenie, a może chęć dodatkowego zarobku. Gdy widzę zakładkę "zadaj pytanie" to często z niej korzystam gdy mam jakieś wątpliwości. Nie jestem emerytem z nadmiarem wolnego czasu dlatego piszę maile. Siedzenie przy telefonie i słuchanie muzyczki jest bardzo czasochłonne. W cywilizowanych instytucjach odpowiedź nadchodzi bardzo szybko.
Ktoś tu kiedyś pisał o tolerancji więc pytam gdzie ta tolerancja dla zadających pytania?

izola - 2020-09-02, 08:29

Cytat:
to ja poproszę żeby nie zawracać opłacanym przeze mnie urzędnikom głowy. Ja rozumiem, że emeryci się nudzą ale wyjaśnianie rzeczy oczywistych jest stratą czasu i zasobów. Któraś strona dywagacji w sprawie, która jest jasna.

Mość Panie, pan sobie może prosić o gwiazdkę z nieba, w temacie nie chodzi o to czego sobie życzysz...

Widać że masz zbyt wiele czasu bo jak zaczyna być brak argumentacji... To można spróbować zacząć trolować pod kierunkiem " Emerytów majacych zbyt wiele czasu"?
Radziłabym nie zawracać głowy... Stanowi emerytalnemu...

gryz3k - 2020-09-02, 09:27

Tu nie chodzi o to by kogoß obrażać tylko o rozmywanie tematu. Policzcie ile osób z własnego doświadczenia podało jaki rodzaj winiety kupuje się na Węgrzech a tu dalej wątpliwości i walka jak o lepszą sprawę.
Na stacjach benzynowych jest opis a nie tylko obrazek kampera. Sprawdziłem na kilku polskich stronach sprzedaży winiet i kamper jest wymieniony w kategorii D2 razem z samochodami do 3,5 tony ale powyżej 7 miejsc czyli np. Osobowe Vivaro, Trafic, Scudo itp.

andrzej627 - 2020-09-02, 09:38

gryz3k napisał/a:
Sprawdziłem na kilku polskich stronach sprzedaży winiet

Takie strony nie są miarodajne. Sprawdź u źródła, a nie u pośredników: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/ To jest jedyna strona miarodajna.

gryz3k - 2020-09-02, 10:15

Ok.Odpadam. Dla mnie nie ma o co walczyć. Następnym razem, tak jak kilka razy wcześniej kupię winietkę D2 bo taką sprzedają mi w punktach sprzedaży winiet na Węgrzech, po sprawszeniu dowodu rejestracyjnego i przeczytaniu instrukcji.
Jeżeli uczyni Cię Andrzeju szczęśliwszym potwierdzanie tego w ichniejszym ministerstwie i wertowanie wykładni przepisów to Twój czas i energia. Szkoda tylko, że kolejna osoba, która zwyczajnie chce się dowiedzieć jaką kupić winietę musi przekopywać się przez milion stron bo powstaje dyskusja czy aby te wszystkie punkty sprzedaży się nie mylą.
Lubię podyskutować ale w tematach typu polityka lub co nam się podoba ale drążenie oczywistych spraw jest bez sensu. Nawet jeśli jakimś cudem napiszą Ci , że jednak d1 to co będziesz przy zakupie dyskutował z Węgrem lub potem z węgierskim policjantem?

PS. Sprawdziłem na podanej stronie. D1 jest dla samochodów osobowych do 7 miejsc. D2 dla pozostałych. Kamper jest tym pozostałym czyli specjalny kempingowy. Nie jest zaś samochodem osobowym. Gdzie tu niejasność?

izola - 2020-09-02, 14:37

No i co Ci dał ten długi wpis.?
Bo mnie nic... Innym też pewnie nic bo każdy ma swoje zdanie na ten temat.
Po prostu odczekajmy co nam Andrzej 627 napisze, jak dostanie odpowiedź.

Sznurek - 2020-09-02, 15:02

Wg tego co jest napisane w FAQ kamper (RV) to D2
gryz3k - 2020-09-02, 15:28

izola napisał/a:
No i co Ci dał ten długi wpis.?
Bo mnie nic... Innym też pewnie nic bo każdy ma swoje zdanie na ten temat.
Po prostu odczekajmy co nam Andrzej 627 napisze, jak dostanie odpowiedź.


Ależ oczywiście można czekać jeżeli nawet informacja z podanej przez Andrzeja strony nie przekonuje. Rozumiem, że musi być pieczątka. Tak na zasadzie, że jest zakaz wjazdu dla wszystkich ale pytam czy dla mnie też.
Miłego dnia.

izola - 2020-09-02, 15:55

Dziękuję, za miłego dnia życzenia, czego i verte życzę.

O zakzie wjazdu, nie zaczynajmy! to inna piaskownica, konieczna co najmniej 10 dodatkowych stron...

@ndrzej - 2020-09-02, 16:03

Uważam, że przepisy dotyczące winietek powinny być jednoznaczne - nie tylko na stacjach benzynowych, ale przede wszystkim w oficjalnych dokumentach.
Weźmy na przykład Słowenię, gdzie różnica w cenie winiet dla zbliżonych kategorii pojazdów jest znaczna, bo dwukrotna. Kampery (na szczęście dla nas) traktowane są tam jako osobowe, a inne pojazdy, np. busy czy dostawcze, choćby spełniały inne warunki (wysokość nad przednią osią mniejsza niż 130 cm i DMC poniżej 3,5t) - płacą dwa razy tyle. Przy kamperach, choćby wysokość nad osią wynosiła nawet 2m nie jest to brane pod uwagę.
Gdyby ktoś sprawdził tylko w ichnich przepisach koszt winietki dla Ducato czy Iveco na których jest zabudowa kampera - zapłacił by jak za zboże!

LukF - 2020-09-02, 17:06

A ja grzecznie tylko powiem, ze mamy już 8-mą stronę.
Czyli do 10-ciu blizutko :spoko

izola - 2020-09-02, 18:29

Niepozorny temat, a jaki pogłos 🤣
stander - 2020-09-02, 21:19

¤ Wszystko co nas śmieszy, szokuje, zadziwia 2020
Proszę o przeniesienie tego tematu do wyżej wymienionego :-/
Bo w tej formule tam jego miejsce :spoko

007jędruś - 2020-09-02, 22:46

stander napisał/a:
¤ Wszystko co nas śmieszy, szokuje, zadziwia 2020
Proszę o przeniesienie tego tematu do wyżej wymienionego :-/
Bo w tej formule tam jego miejsce :spoko

Ani mnie to nie śmieszy ani szokuje a zadziwia łatwość ataku adwersarza.
Tylko po co? A może wystarczy trochę dystansu i życzliwości do kolegi, koleżanki :bukiet:

andrzej627 - 2020-09-10, 13:10

Dostałem oficjalną odpowiedź ma mój email dotyczący kampera M1 3500 5 z załączonym dowodem rejestracyjnym, w którym w rubryce J wpisane jest M1, w F.1 3500, a w S.1 5:

"Based on the registration certificate, the vehicle belongs to category D2."

"Na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazd należy do kategorii D2".

Z tego wynika, że nie wystarczą rubryki J, F.1 and S.1. Ważne są też inne dane, o których nie ma mowy na stronie https://ematrica.nemzetiutdij.hu/ .

Na tym kończę dyskusję.

stander - 2020-09-10, 13:49

andrzej627 napisał/a:
Dostałem oficjalną odpowiedź ma mój email dotyczący kampera M1 3500 5 z załączonym dowodem rejestracyjnym, w którym w rubryce J wpisane jest M1, w F.1 3500, a w S.1 5:

"Based on the registration certificate, the vehicle belongs to category D2."

"Na podstawie dowodu rejestracyjnego pojazd należy do kategorii D2".

Z tego wynika, że nie wystarczą rubryki J, F.1 and S.1. Ważne są też inne dane, o których nie ma mowy na stronie https://ematrica.nemzetiutdij.hu/ .

Na tym kończę dyskusję.


Oj tam nie poddawaj sie ,widze że nie ma spójności pomiędzy odpowiedzią a zamieszczoną stroną.
Pozdrawiam :spoko

ZEUS - 2020-09-10, 13:56

andrzej627 napisał/a:
Ważne są też inne dane, o których nie ma mowy na stronie https://ematrica.nemzetiutdij.hu/ .

analogia do frazy z polskiej komedii (Miś):

"nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi"... :szeroki_usmiech

HENRYCZEK - 2021-09-08, 14:05

Próbuje zakupić e-winiete węgierską ze strony https://ematrica.nemzetiutdij.hu/customers/regisztracio
Formularz rejestracji nie przyjmuje mi hasła, co bym nie wpisał to za słabe, nawet propozycja z automatu silne też nie wchodzi.Jak to ogarnąć?

MILUŚ - 2021-09-08, 14:09

HENRYCZEK napisał/a:
....Jak to ogarnąć?


Darować sobie ich zakup :-P
W niedzielę wróciliśmy z Cro i w obie strony bez winietki .

Andrzej_Gdynia - 2021-09-08, 17:00

ja bezproblemowo kupiłem słowacką i węgierską na
https://sk-vignette.com/pl/Index/

HENRYCZEK - 2021-09-08, 17:09

Andrzej_Gdynia napisał/a:
ja bezproblemowo kupiłem słowacką i węgierską na
https://sk-vignette.com/pl/Index/


Węgierską z podanego linku?

LukF - 2021-09-08, 17:58

HENRYCZEK napisał/a:
Andrzej_Gdynia napisał/a:
ja bezproblemowo kupiłem słowacką i węgierską na
https://sk-vignette.com/pl/Index/


Węgierską z podanego linku?


Bo to pośrednik jakiś jest co prowizję bierze... :roll:

HENRYCZEK - 2021-09-08, 19:02

Temat ogarnięty, na węgierskie stronie hasło musi zawierać znak interpunkcyjny.
franu - 2022-12-09, 15:14

próbowałem kupić winietę przy granicy Serbskiej w kantorze.Pani bardzo miła, no comision, pokazała cenniki. tylko przy płatności sie zrobiło z około 28 eEuro które się płaci kupując elektronicznie na 10 dni niecałe 36 euro u Pani na terminalu. Pytam ja dlaczego, a ona jak nie pasuje to moge jechać, więc rzuciłem grzecznie dwie kurwy, i pojechałem
Kazik II - 2023-07-11, 00:42

andrzej627 napisał/a:
Z tego wynika, że nie wystarczą rubryki J, F.1 and S.1. Ważne są też inne dane, o których nie ma mowy na stronie https://ematrica.nemzetiutdij.hu/ .

Trochę mnie ten temat intryguje, bo jak państwowa firma odpowiednik naszej GDDiA może robić zwyczajnie ludzi w bambuko.
Ta strona to jest oficjalna strona państwowego węgierskiego operatora dróg i autostrad. Coś jak nasze GDDiA. Z informacji tam zawartych wynika czarno na białym, że kamper do 7 osób, do 3,5t z wpisanym w rubr. J M1 kwalifikuje się jako D 1. Zresztą w dziale pomocy przy wyborze rodzaju pojazdu jest obrazek kampera z opisem RV czyli Recreational Vehicle prowadzi nas ten obrazek w końcu do D 1. Próbowałem doszukać się na węgierskich stronach jakiejkolwiek podstawy uznawania mimo wszystko KAZDEGO kampera do kat.D 2. Nic nie znalazłem. Taka sytuacja to jest jakiś bardak, który u nas jest raczej nie do pomyślenia. Bo gdyby na oficjalnej stronie GDDiA było jedno a na mandatach co innego to każdy pierwszy z brzegu sąd wyśmiałby taką sytuację. Zadzwoniłem do pani w PZMOT dlaczego oni uważają że każdy kamper jest D 2 skoro na oficjalnej państwowej stronie węgierskiej stoi inaczej. Pani powiedziała że próbowali to uzgadniać z Węgrami - ale oni powiedzieli to samo - że ma być D 2 i koniec kropka! Widocznie u nich tak można - więc ja raczej pojadę zwykłymi drogami i to nie ze sknerstwa ale bo nie lubię być robiony w balona.

andrzej627 - 2023-07-14, 09:58

Auto Świat:
Na węgierskich autostradach łatwo o kosztowny błąd. Polacy często go popełniają

LukF - 2023-07-14, 10:09

andrzej627 napisał/a:
Auto Świat:
Na węgierskich autostradach łatwo o kosztowny błąd. Polacy często go popełniają


W artykule jak krowie łopatą do głowy ładowane:
Kamper na Węgrzech tylko D2!
I tyle w temacie.

JaWa - 2023-07-14, 12:32

LukF napisał/a:
W artykule jak krowie łopatą do głowy ładowane

No wiesz, krowa to ma duży łeb. :spoko

LukF - 2023-07-14, 13:29

JaWa napisał/a:
LukF napisał/a:
W artykule jak krowie łopatą do głowy ładowane

No wiesz, krowa to ma duży łeb. :spoko


Dlatego jej trzeba łopatą :mrgreen: Niektórym też :bajer

SlawekEwa - 2023-07-14, 13:44

Czy w tym temacie tylko Polacy są są podobnie do Zawiszy Czarnego? :chytry
mischka - 2023-07-14, 18:41

co nie zmienia faktu że na oficjalnej stronie dalej są błędne informacje...
Jacek L. - 2023-07-22, 17:45

Kazik II napisał/a:
andrzej627 napisał/a:
Z tego wynika, że nie wystarczą rubryki J, F.1 and S.1. Ważne są też inne dane, o których nie ma mowy na stronie https://ematrica.nemzetiutdij.hu/ .

Trochę mnie ten temat intryguje, bo jak państwowa firma odpowiednik naszej GDDiA może robić zwyczajnie ludzi w bambuko.
Ta strona to jest oficjalna strona państwowego węgierskiego operatora dróg i autostrad. Coś jak ....


To ja już nic nie rozumiem. Wracałem w ubiegłym tygodniu z Rumunii. Zgodnie ze wskazówkami na stronie oficjalnej, wykupiłem D1 za 5500Ft. Węgrzy sprawdzali mnie od razu na granicy i nie było żadnego problemu.
O ile nie są tak perfidni, że widząc złą winietę puszczają takich klientów dalej, żeby koledzy sobie zarobili. O tym nie pomyślałem, ale teoretycznie jest to możliwe. Jeśli mnie wrobili, to pewnie niedługo się dowiem.

Pozdrawiam
JL

Jacek L. - 2023-07-22, 19:34

Po ponownym dokładnym przestudiowaniu informacji na oficjalnej stronie: https://nemzetiutdij.hu/api/uploads/Motorhomes_and_caravans_EN_pdf_c152be9b50.pdf
widzę, że kluczowe jest jedno zdanie:
"If in the registration document of a vehicle with maximum authorised mass of 3,500 kg field J is empty and the vehicle registration does not contain the term "passenger vehicle/passenger transport vehicle" in the language of the country of origin, then a D2 vignette must be purchased for the vehicle. "
Ja mam pole J puste i w opisie Samochód specjalny/kempingowy, nie ma więc właściwego słowa "osobowy". I tu jest chyba pies pogrzebany.
Drugi szczegół, to moment, gdy przy zakupie wybiera się pojazd RV i na końcu trzeba klepnąć OK - tam jest drobne info, że pojazd jest kat. M1, co można tylko potwierdzić, albo wycofać się z zakupu.
Teraz widzę, że kupiłem złą winietę a kontrolerzy na granicy olewają sprawę i puszczają dalej, żeby klient zarobił mandat.
Spisek!

Ale Andrzej627 pisał, że M1 nic nie daje, ale to wpis sprzed 3 lat. Może chociaż to się zmieniło?

Pozdrawiam i przepraszam za niepotrzebne zamieszanie.
JL

andrzej627 - 2023-07-22, 20:39

Jacek L. napisał/a:
Ale Andrzej627 pisał, że M1 nic nie daje, ale to wpis sprzed 3 lat. Może chociaż to się zmieniło?

Nie jestem żadnym autorytetem w tej sprawie. Okazuje się, że to co jest napisane na oficjalnej stronie, nie jest w praktyce wiarygodne. :(

chris_66 - 2023-07-22, 22:45

Jacek L. napisał/a:

Teraz widzę, że kupiłem złą winietę a kontrolerzy na granicy olewają sprawę i puszczają dalej, żeby klient zarobił mandat.
Spisek!


jaką kontrolę miałeś na granicy ?
można mieć kontrolę na autostradach, na granicy nigdy nikt nie sprawdzał

MILUŚ - 2023-07-23, 15:19

chris_66 napisał/a:
........

jaką kontrolę miałeś na granicy ?
można mieć kontrolę na autostradach, na granicy nigdy nikt nie sprawdzał


A nie byli to przypadkiem celnicy ? :chytry

Jacek L. - 2023-07-23, 20:06

MILUŚ napisał/a:
chris_66 napisał/a:
........

jaką kontrolę miałeś na granicy ?
można mieć kontrolę na autostradach, na granicy nigdy nikt nie sprawdzał


A nie byli to przypadkiem celnicy ? :chytry


Wjechałem z Rumunii przejściem Bors II (od Oradei) na autostradzie M4 (47.19893631338194, 21.849796471621215). Po normalnej kontroli dokumentów i zawartości kampera przy budce, za szlabanem skierowali nas na bok na parking i zapytali o winietę. I tylko winieta ich interesowała. Pokazałem im na telefonie dokument zakupu D1. Obejrzeli i nie mieli żadnych zastrzeżeń, więc spokojnie pojechaliśmy dalej. Potem na autostradzie już nikt nas nie kontrolował.
A było to w ubiegły piątek 14 lipca.

Pozdrawiam
JL

admiral_korkov - 2023-07-23, 21:05

Na początku lipca zakupiłem D1 kierując się informacją z strony https://ematrica.nemzetiutdij.hu/ (załącznik). Przyznam że nie doczytałem wtedy informacji małym druczkiem.Dziś sprawdziłem i mam wpisaną w dowodzie  kategorie M1 w polu J. Czyli nie każdy kamper oznacza automatycznie winietę D2.
joko - 2023-07-26, 00:27

Jacek L. napisał/a:


Po normalnej kontroli dokumentów i zawartości kampera przy budce, za szlabanem skierowali nas na bok na parking i zapytali o winietę. I tylko winieta ich interesowała. Pokazałem im na telefonie dokument zakupu D1. Obejrzeli i nie mieli żadnych zastrzeżeń, więc spokojnie pojechaliśmy dalej. Potem na autostradzie już nikt nas nie kontrolował.


Na węgierskich autostradach działa system kontroli video i sprawdzany jest każdy wjeżdżający na nie samochód , więc kontrola policji pod tym kątem jest w większości przypadków niepotrzebna.
To, że zobaczyli D1 i nie mieli zastrzeżeń nie oznacza , że jest ok.
Na autostradzie zatrzymują i na miejscu wlepiają mandaty za brak winiety tylko tym, których system nie zidentyfikował ..... pozostali dostają mandaty do domu, często długo po czasie.
Jak im wyjdzie po rejestracji, że specjalny kempingowy a nie ma aktywnej winiety , albo ma D1 to mandat z automatu ..... a weź się później od tego odwołaj :spoko

Piszemy w tym wątku od dawna , że kamper na Węgrzech to D2 w każdym przypadku i nie ma od tego wyjątków.
Wpisy typu "kupiłem D1 i nikt się nie przyczepił" są SZKODLIWE :stop: , bo wprowadzają innych w błąd i narażają na niepotrzebne koszty i problemy.
To, że na stronie pisze , że z M1 są na D1 ..... to pisze . Może i mają faktycznie takie regulacje tyle, że nikogo to nie interesuje , bo w praktyce działa to tak jak opisałem powyżej .
Kamera rejestruje wjazd i zjazd z autostrady (każdego pojazdu bez wyjątku) , system identyfikuje numery rejestracyjne, na tej podstawie określa rodzaj pojazdu i sprawdza czy i jaka winieta jest aktywna . Jeśli specjalny kempingowy to ma być D2 i nikogo nie interesuje co masz wpisane w rubryce J w DR (nawet jeśli oficjalnie powinno).
Jeśli system nie jest w stanie zidentyfikować pojazdu to patrol policji dostaje zdjęcie i informację, aby taki pojazd zatrzymać i sprawdzić.
Kupując winietę podaje się numer rejestracyjny i kraj rejestracji , czyli tym samym wpisuje się te dane do ich systemu . Jeśli system nie może pojazdu zidentyfikować to oznacza, że albo numery są nie czytelne , albo nie było w ogóle zakupu winiety.
Jeśli kupisz D1 i podasz numer rejestracyjny to oni już od razu wiedzą że jesteś kandydatem do "opłaty specjalnej" , jeszcze zanim w ogóle na autostradę wjedziesz. To, że miałeś taką wyrywkową kontrolę to tylko potwierdza to o czym piszę (potrzebowali potwierdzić "w naturze" to co im wyszło z systemu). Nic Ci nie powiedzieli i mandatu nie wlepili bo wiedzieli , że przyjdzie "z automatu" ....... a to czy będzie to lada dzień , czy za dwa lata, zalezy tylko od tego jak szybko ustalą komu i gdzie mają posłać :spoko
W sumie lepiej jak to szybko przyjdzie bo będzie okazja aby szybko zapłacić i mieć to z głowy . W przeciwnym przypadku będziesz miał zagwozdkę chcąc jechać tam ponownie ;)

Andrzej 73 - 2023-07-26, 09:36

Dodam do wpisu Joko , że policja węgierska z reguły nie zatrzymuje i nie rozmawia bo i tak ich nie rozumieją. Dlatego mają tak dobrze rozbudowany system kontroli winet i prędkości.
Wysyłają mandaty do domu i po sprawie.
Potwierdzam , kamper na Węgrzech to winetka D2 !!!
Pisałem w tym temacie , że panie często podsuwały mi D1 , ale nie przyjąłem. Jak podpiszę to przyjmuję na własną odpowiedzialność. Obowiązkiem kierowcy jest wiedzieć więcej od sprzedawcy winet. :spoko

chris_66 - 2023-07-26, 09:40

Jacek L. napisał/a:
zapytali o winietę. I tylko winieta ich interesowała. Pokazałem im na telefonie dokument zakupu D1. Obejrzeli i nie mieli żadnych zastrzeżeń,
JL


i chodzi w takiej kontroli tylko o POSIADANIE winiety , kwestie jak kategoria pojazdu i winiety rozważana jest przez automatyczny system, kontrolowana przez człowieka a potem windykowana przez autobahninkasso

Jacek L. - 2023-07-26, 11:29

[quote="joko"]
Jacek L. napisał/a:

.....
Jeśli kupisz D1 i podasz numer rejestracyjny to oni już od razu wiedzą że jesteś kandydatem do "opłaty specjalnej" , jeszcze zanim w ogóle na autostradę wjedziesz. To, że miałeś taką wyrywkową kontrolę to tylko potwierdza to o czym piszę (potrzebowali potwierdzić "w naturze" to co im wyszło z systemu). Nic Ci nie powiedzieli i mandatu nie wlepili bo wiedzieli , że przyjdzie "z automatu" ....... a to czy będzie to lada dzień , czy za dwa lata, zalezy tylko od tego jak szybko ustalą komu i gdzie mają posłać :spoko
W sumie lepiej jak to szybko przyjdzie bo będzie okazja aby szybko zapłacić i mieć to z głowy . W przeciwnym przypadku będziesz miał zagwozdkę chcąc jechać tam ponownie ;)


Dzięki, teraz rozumiem jak to działa. Niestety, to najgorszy scenariusz.
Naiwnie sądziłem, że coś się zmieniło na lepsze :-(
Ale widać, ze w tym kraju nie można na to liczyć.

Pozdrawiam
JL

kimtop - 2023-07-26, 12:30

Dwa lata temu jechałem od Bratysławy na Seged.Gdzieś pomiędzy Kecskemet a Segedem przepuszczali samochody przez stację benzynową na wyjeżdzie z której skanowali tabletami numery.
admiral_korkov - 2023-07-26, 12:44

No to doleję troch oliwy do ognia :diabelski_usmiech
Po przeczytaniu powyższych wiadomości zadzwoniłem na infolinię podaną na stronie operatora:
https://nemzetiutdij.hu/en/about-us/contact.

Zapytałem o typ winiety jaki powinienem kupić dla mojego kampera.
Pani grzecznie spytała:
- o wpis w dowodzie w polu F1. (3500kg)
- o wpis w dowodzie w polu S1 (6)
- o kategorię wpisaną w polu J (M1)

I odpowiedziała że kategoria winiety którą mam kupić to D1.

Na koniec rozmowy spytałem, czy fakt że mój samochód ma wpisany rodzaj pojazdu jako specjalny z przeznaczeniem kempingowy, odpowiedziała że to nie ma znaczenia.

Pani bardzo płynnie mówiła po angielsku, niewykluczone że obsługują też język niemiecki, dlatego jeżeli tylko znacie któryś z tych języków polecam zadzwonić i samemu się spytać (trwało to max 10 minut włącznie z oczekiwaniem na linii).

Pozdrawiam

Update:
Nawet ADAC informuje że odpowiednie wpisy w F1, S1 , J upoważniają do winiety D1 dla kamperów, i obejmuje to również starsze pojazdy które mają wpisane 'SonderKfz Wohnmobil' czyli nasz 'Specjalny Kempingowy'.
Źródło: https://www.adac.de/reise...ignette/ungarn/
Tlumaczenie: https://www-adac-de.translate.goog/reise-freizeit/maut-vignette/ungarn/?_x_tr_sl=de&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp

andrzej627 - 2023-07-26, 14:05

admiral_korkov napisał/a:
No to doleję troch oliwy do ognia

:spoko :spoko :spoko

joko - 2023-07-26, 20:52

kimtop napisał/a:
Dwa lata temu jechałem od Bratysławy na Seged.Gdzieś pomiędzy Kecskemet a Segedem przepuszczali samochody przez stację benzynową na wyjeżdzie z której skanowali tabletami numery.


Pewnie robili aktualizację systemu i coś poszło nie tak i musieli przejść na "tryb ręczny" :wyszczerzony:

joko - 2023-07-26, 21:23

admiral_korkov napisał/a:
No to doleję troch oliwy do ognia :diabelski_usmiech


To nie jest dolewanie oliwy do ognia, tylko robienie złej roboty i świadome wpuszczanie innych w kłopoty.
Czym ta informacja uzyskana od pani z infolinii różni się od tej umieszczonej na ich stronie ,tej jaką uzyskuje się od pani sprzedającej winietki czy pana policjanta ? ....... i co nowego wnosi to do tematu poza dalszym mąceniem ludziom w głowach ?
Nie dyskutujemy o tym jak powinno być , tylko o tym jak jest a jest tak, że jak ktoś chce spokojnie i bez robienia sobie kłopotów przejechać kamperem po węgierskich autostradach , to musi wykupić winietę D2. Tak ten system tam po prostu działa i nie ma znaczenia czy jest to zgodne z przepisami, prawem czy zapewnieniami pani z infolinii.

Robert-4 - 2023-07-26, 22:23

10 stron o winiecie gdzie różnica na dziesięciodniowej to 30 zł, a miesięcznej 55 zł. :?: :-/
admiral_korkov - 2023-07-26, 22:49

Cytat:
To nie jest dolewanie oliwy do ognia, tylko robienie złej roboty i świadome wpuszczanie innych w kłopoty.
Czym ta informacja uzyskana od pani z infolinii różni się od tej umieszczonej na ich stronie ,tej jaką uzyskuje się od pani sprzedającej winietki czy pana policjanta ? ....... i co nowego wnosi to do tematu poza dalszym mąceniem ludziom w głowach ?
Nie dyskutujemy o tym jak powinno być , tylko o tym jak jest a jest tak, że jak ktoś chce spokojnie i bez robienia sobie kłopotów przejechać kamperem po węgierskich autostradach , to musi wykupić winietę D2. Tak ten system tam po prostu działa i nie ma znaczenia czy jest to zgodne z przepisami, prawem czy zapewnieniami pani z infolinii.


Z całym szacunkiem, przyznam szczerze, że mnie poważnie zaskoczyłeś.
Liczyłem na to że suche fakty takie jak:
- oficjalna informacja na infolinii operatora który obsługuje winiety
- oficjalna informacja na stronie operatora która obsługuje winiety
- informacja od ADAC uwzględniająca nawet przypadek kamperów sprzed 2009 roku

Bedą wystarczająco wiarygodne by zaakceptować fakt, że przepisy dotyczące opłat za winiety na Węgrzech dla kamperów zostały doprecyzowane, a informacje powtarzane na tym forum mogą być nieaktualne.

Proszę nie traktować tego jako świadome wpuszczanie innych w kłopoty, bo sam w tym roku już raz kupiłem winietę D1 na mojego kampera i za 2 tygodnie zrobię to ponownie, pewien że będzie to 100% zgodne z obowiązującymi na Węgrzech przepisami.

Cytat:
Nie dyskutujemy o tym jak powinno być , tylko o tym jak jest a jest tak, że jak ktoś chce spokojnie i bez robienia sobie kłopotów przejechać kamperem po węgierskich autostradach , to musi wykupić winietę D


Nikomu nie życzę żeby system IT na Węgrzech sprawdzał czy posiadasz winietę odpowiedniej kategorii przeznaczonej dla danego pojazdu.
Równie dobrze mogą traktować zakup D2 (gdy wymagane jest D1) jako błąd równoważny z błędnym kodem kraju lub wprowadzonym numerem rejestracyjnym. Jeżeli są tacy przebiegli (albo tak zaprojektowali system IT) to nie dość że zarobią na droższej winiecie, to jeszcze na ukaraniu kierowcy za błędny wybór.

admiral_korkov - 2023-07-26, 22:52

Robert-4 napisał/a:
10 stron o winiecie gdzie różnica na dziesięciodniowej to 30 zł, a miesięcznej 55 zł. :?: :-/


Tutaj nie tylko chodzi o kasę (chociaż wolałbym przeznaczyć te 55zł na zimnie piwko lub Caritas), ale rownież o zgodność z aktualnymi przepisami.

joko - 2023-07-27, 00:07

admiral_korkov napisał/a:

Liczyłem na to że suche fakty takie jak:
- oficjalna informacja na infolinii operatora który obsługuje winiety
- oficjalna informacja na stronie operatora która obsługuje winiety
- informacja od ADAC uwzględniająca nawet przypadek kamperów sprzed 2009 roku

Bedą wystarczająco wiarygodne by zaakceptować fakt, że przepisy dotyczące opłat za winiety na Węgrzech dla kamperów zostały doprecyzowane, a informacje powtarzane na tym forum mogą być nieaktualne.


O jakim doprecyzowaniu przepisów mówisz ?
Nic z tych rzeczy które wymieniłeś nie jest żadną nowością , a taki stan rzeczy jaki jest w rzeczywistości jest niezmienny od dawna i z pewnością trwa wiele dłużej niż ten wątek.

admiral_korkov napisał/a:

Proszę nie traktować tego jako świadome wpuszczanie innych w kłopoty, bo sam w tym roku już raz kupiłem winietę D1 na mojego kampera i za 2 tygodnie zrobię to ponownie, pewien że będzie to 100% zgodne z obowiązującymi na Węgrzech przepisami.


To, że wykupiłeś winietę D1 i zrobisz to ponownie, to jest Twoja osobista sprawa , podobnie jak to , że 100% pewności co do zgodności z przepisami , zapewne nie uchroni Cię od mandatu (tym bardziej bolesnego, że z pewnością uznasz go za bezprawny a nic z tym zrobić nie będziesz mógł)
Weź jednak pod uwagę, że ktoś inny może podjąć podobną decyzję opierając się na Twoim przekonaniu co do słuszności takiego kroku .


admiral_korkov napisał/a:
Nikomu nie życzę żeby system IT na Węgrzech sprawdzał czy posiadasz winietę odpowiedniej kategorii przeznaczonej dla danego pojazdu.
Równie dobrze mogą traktować zakup D2 (gdy wymagane jest D1) jako błąd równoważny z błędnym kodem kraju lub wprowadzonym numerem rejestracyjnym. Jeżeli są tacy przebiegli (albo tak zaprojektowali system IT) to nie dość że zarobią na droższej winiecie, to jeszcze na ukaraniu kierowcy za błędny wybór.


Ja nie wiem czy są tacy przebiegli, chciwi i wyrachowani, czy po prostu ich techniczne możliwości weryfikacji poprawności doboru winiety nie nadążają za przepisami które sami stworzyli (albo i jedno i drugie) , ale w sumie niewiele mnie to obchodzi. Dla mnie najistotniejszy jest fakt, że zakupując winietę D2 mam spokój i pewną sytuację .
Z dwojga złego wolę parę groszy teoretycznie przepłacić , niż równie teoretycznie zaoszczędzić i dać się świadomie wpuścić w haracz .

admiral_korkov - 2023-07-27, 00:48

Cytat:
To, że wykupiłeś winietę D1 i zrobisz to ponownie, to jest Twoja osobista sprawa , podobnie jak to , że 100% pewności co do zgodności z przepisami , zapewne nie uchroni Cię od mandatu (tym bardziej bolesnego, że z pewnością uznasz go za bezprawny a nic z tym zrobić nie będziesz mógł)
Weź jednak pod uwagę, że ktoś inny może podjąć podobną decyzję opierając się na Twoim przekonaniu co do słuszności takiego kroku .


Skoro przepisy jasno stanowią, to dlaczego ktoś miałby kupić inną winietę niż sugerują oficjalne źródła? Chyba że sugerujesz że na Węgrzech nie są respektowane przepisy, w takim wypadku można rzeczywiście popaść w paranoję i na autostradzie jechać 70km/h na wszelki wypadek by mandatu za przekroczenie prędkości nie dostać... Ale wtedy to i winiet nie trzeba i landówkami można jechać... a może jednak na wszelki wypadek warto kupić nawet na landówki bo mandat przyjdzie?
Jakimś cudem na forach niemieckojęzycznych nie ma takiej dyskusji jak tutaj (przypomnę stanowisko ADAC w tej sprawie i ilość niemieckich kamperów na drogach)

Czy jest na tym forum ktoś, to pomimo odpowiednich wpisów w polach F1, S1, J otrzymał w ciągu ostatnich 12 miesięcy mandat za zakup winiety D1, czy jest to po prostu powtarzany wyłącznie przez niektórych 'urban legend'?

Jak pisałem wcześniej, polecam zadzwonić lub poczytać w wiarygodnych, oficjalnych źródłach, nie koniecznie sugerować się wpisami na forum bo mogą być nieaktualne - i na tej podstawie podjąć samemu decyzję.

Andrzej 73 - 2023-07-27, 09:07

Są tacy co dostali mandat za zakup winiety D1 , więc po co ta dyskusja sie pytam.
Uważam że ważniejsze od informacji jakiejś pani z infolinii jest to co weryfikuje Niemiecka windykacja która zajmuje sie ściąganiem mandatów na Węgrzech. :spoko

Kazik II - 2023-08-13, 20:20

1. W trakcie mojej tegorocznej wyprawy na Bałkany jechałem przez Węgry tam i z powrotem. Nie kupowałem winiety i autostrady ominąłem - zwykłe drogi na kierunku PN-Płd. są na ogół w całkiem niezłym stanie. Więc jeżeli oni robią takie cyrki z winietami dla kamperów to uznałem, żeby się wypchali.
2. Tak czy owak pomimo wątpliwości jeśli już ktoś jedzie autostradą to faktycznie lepiej kupić D 2 niż szarpać się z ichnim NIEUCZCIWYM systemem.
3. Dyskusja w tej sprawie ma raczej charakter rozważań formalnych, bowiem jest pewnym kuriozum że europejski kraj należący do UE pozwala sobie na robienie takich cyrków. Fakt, lepiej kupić D 2 niż potem się z nimi szarpać i rozbierać włos na czworo. Co nie zmienia faktu, że coś tam jest u nich nie w porządku.
"If in the registration document of a vehicle with maximum authorised mass of 3,500 kg field J is empty and the vehicle registration does not contain the term "passenger vehicle/passenger transport vehicle" in the language of the country of origin, then a D2 vignette must be purchased for the vehicle.
Zwracam uwagę na fragment "jeżeli pole J jest puste i DR nie zawiera określenia samochód osobowy wtedy opłata jest D 2"
Otóż po pierwsze, koniunkcja dwóch zdań p i q jest zdaniem prawdziwym wtedy i tylko wtedy, gdy oba zdania p, q są zdaniami prawdziwymi.
Więc wymóg ten ma ważność tyko i wyłącznie wtedy, gdy oba warunki są spełnione tzn brak wpisu w rubr. J oraz brak wpisu "samochód osobowy". Jeśli tylko jedno jest prawdziwe - wtedy ten wymóg jest nieważny.
I po drugie, co szczególnie pikantne: Na stronie jest rysuneczek kampera i określenie Recreational Vehicle (czyli po prostu kamper) jako łącznie z wpisem M 1 uprawniające do kat. D 1. A gdzie indziej piszą że musi być wpis "samochód osobowy"


Węgrzy powinni puknąć się porządnie w głowy i wyprostować ten bajzel bo narażają się po prostu na śmieszność. Swoją drogą, ile oni mogą zarobić na tym przekręcie z kamperami żeby urządzać takie hocki - klocki.

janus - 2023-08-18, 14:54

Kazik II napisał/a:

Węgrzy powinni puknąć się porządnie w głowy i wyprostować ten bajzel bo narażają się po prostu na śmieszność. Swoją drogą, ile oni mogą zarobić na tym przekręcie z kamperami żeby urządzać takie hocki - klocki.

Oj, żeby tylko tym :-/
Taki bitny naród, a tak otumanić się daje :shock:

WaldekR - 2023-08-18, 15:45

janus napisał/a:
Kazik II napisał/a:

Węgrzy powinni puknąć się porządnie w głowy i wyprostować ten bajzel bo narażają się po prostu na śmieszność. Swoją drogą, ile oni mogą zarobić na tym przekręcie z kamperami żeby urządzać takie hocki - klocki.

Oj, żeby tylko tym :-/
Taki bitny naród, a tak otumanić się daje :shock:


Janus a u nas to lepiej?
Mamy 21wiek a duża część społeczeństwa nawet dobrze liczyć nie potrafi.
Dla nich ok 17,5 % to jest dużo więcej niż 12 + 9%
O łykaniu propagandy już nie wspomnę. Kilka dni na moje pytanie wyznawcy obecnej władzy jaką inwestycję zrobili od początku do końca to usłyszałem jak w Neonówce " to i tamto" To jest chyba beton :gwm

Kazik II - 2023-08-18, 18:38

WaldekR napisał/a:
Dla nich ok 17,5 % to jest dużo więcej niż 12 + 9%

To zależy, np. dwa drinki o mocy 17,5% więcej zaszumią niż 12%+9% :wyszczerzony: . Widzę, że otworzyła się puszka Pandory, więc pora chyba kończyć temat :spoko

WaldekR - 2023-08-19, 08:48

Kazik II masz całkowitą rację. :wyszczerzony:

Państwo prawa jest wtedy gdy to co pisze na stronach rządowych jest przestrzegane przez organy egzekucji. Jak widać Węgierski rząd o czym innym informuje a zupełnie co innego egzekwuje.
Nas to może irytować ale nic z tym nie możemy zrobić. Komu się będzie chciało i kto ma czas na kopanie się z instytucją w niemieckim sądzie?
Lepiej dołożyć kilka złociszy i mieć spokój albo omijać węgierskie autostrady.

zbyszekwoj - 2023-08-19, 08:54

janus napisał/a:
Taki bitny naród,


Hitlerowi za bardzo nie pomogli . :diabelski_usmiech

MILUŚ - 2023-08-19, 09:27

zbyszekwoj napisał/a:
janus napisał/a:
Taki bitny naród,


Hitlerowi za bardzo nie pomogli . :diabelski_usmiech


Armii Czerwonej też :-/

LukF - 2023-08-19, 10:13

Nie wiem po co dyskutować 11 stron o winetach?
Jeśli chcesz kup D1. Jeśli uważasz, że D2 będzie lepsza to ją kup.
Koniec.

Staszek II - 2023-08-19, 14:51

W sprawie winiet uczulam na coś innego. Kupujcie winiety elektronicznie. Mojemu koledze przyszły po roku 2 kary do zapłacenia. W pierwszym przypadku wyrzucił potwierdzenie a jak pojechał na granicę gdzie kupował to się okazało, że była pomyłka w jednej literze w numerze rejestracyjnym a pan mu wytłumaczył z uśmiechem, że potwierdzał podpisem poprawność danych. W drugim przypadku winieta straciła ważność 2 godziny przed wyjazdem z Węgier a jechał w nocy więc mają dobry monitoring. Ja staram się kupować winiety elektronicznie, bo zawsze spokojnie sprawdzę sobie dane a winieta przysłana mailem jest na forever. Dodatkowo warto mieć wielowalutowe konto w banku. Ja kupuję sobie np forinty w kantorze bankowym po bardzo korzystnym kursie a potem karta znajduje mi te forinty przy płatności i nie mam podwójnego przewalutowania ( około 5% oszczędności). Pozdrawiam
SlawekEwa - 2023-08-19, 15:30

Staszek II napisał/a:
W pierwszym przypadku wyrzucił potwierdzenie a jak pojechał na granicę gdzie kupował to się okazało, że była pomyłka w jednej literze w numerze rejestracyjnym a pan mu wytłumaczył z uśmiechem, że potwierdzał podpisem poprawność danych.

bo trzeba :bajer co się podpisuje.
Staszek II napisał/a:
W drugim przypadku winieta straciła ważność 2 godziny przed wyjazdem z Węgier a jechał w nocy więc mają dobry monitoring.

w środku nocy też działają punkty IBUSZ i staje benzynowe :bigok

Staszek II - 2023-08-19, 15:42

[quote="SlawekEwa"]
Staszek II napisał/a:
W pierwszym przypadku wyrzucił potwierdzenie a jak pojechał na granicę gdzie kupował to się okazało, że była pomyłka w jednej literze w numerze rejestracyjnym a pan mu wytłumaczył z uśmiechem, że potwierdzał podpisem poprawność danych.

bo trzeba :bajer co się podpisuje.
Staszek II napisał/a:
W drugim przypadku winieta straciła ważność 2 godziny przed wyjazdem z Węgier a jechał w nocy więc mają dobry monitoring.

w środku nocy też działają punkty IBUSZ i staje benzynowe :bigok [/quote

Ja to wszystko już koledze wytłumaczyłem :ok
Piszę ku przestrodze
Każdy popełnia błędy.

rakro1 - 2023-08-19, 22:00

Od dawna kupuję, podobnie jak Staszek i wielu innych przez internet. Wydaje mi się to oczywiste z racji oszczędności ale głównie czasu, chociaż na pewno jest to również najtańsza opcja.
Ale czy nie przesadzamy? Niedługo będziemy wklejać zdjęcia dystrybutorów z paliwem aby ktoś z forum się nie pomylił przy tankowaniu. Podobnie zakupy w sklepach. Jak zabezpieczyć kolegów z Forum aby ruszyli w dobrym kierunku i nie zgubili się po drodze? I jeszcze pomoc z pakowaniem może?

Staszek II - 2023-08-19, 22:33

Rafał, myślę, że właśnie warto dzielić się takimi różnymi doświadczeniami by nie powielać błędów.
Sam miałeś niedawno stresującą sytuację z wycieraczkami i bardzo dobrze, że się tym podzieliłeś. Mogłem to przemyśleć jak się zachować w takiej sytuacji i wymyśliłem, że wsiedlibyśmy do kampera i po prostu uruchomiłbym klakson i starałbym się stamtąd odjechać. Poza tym kupiłem zapasowe wycieraczki i wrzuciłem do bagażnika. Dzięki Tobie wiem jak się zachować w takiej sytuacji i wydaje mi się, że po to właśnie jest to forum, by nie odkrywać na nowo Ameryki, bo ten "sport" który uprawiamy jest czasami stresujący a nawet niebezpieczny. Warto więc byśmy się takim doświadczeniem dzielili. Poza tym w piątek startujemy na dwa tygodnie w wiadomym kierunku. Pozdrawiam.

rakro1 - 2023-08-20, 07:47

Staszku - to co napisałem miało być raczej zachętą do zakończania dyskusji jaką winietkę wybrać. Wielu, w dobrej wierze próbuje przekazać cenne informacje ale potem musi prowadzić długie dyskusje dlaczego tak i dlaczego nie inaczej.
A, że zakupy przez internet, że karta wielowalutowa to w zupełności się z Tobą zgadzam.
Udanego wyjazdu. Ze skuterem? :spoko

Staszek II - 2023-08-20, 09:08

rakro1 napisał/a:
Staszku - to co napisałem miało być raczej zachętą do zakończania dyskusji jaką winietkę wybrać. Wielu, w dobrej wierze próbuje przekazać cenne informacje ale potem musi prowadzić długie dyskusje dlaczego tak i dlaczego nie inaczej.
A, że zakupy przez internet, że karta wielowalutowa to w zupełności się z Tobą zgadzam.
Udanego wyjazdu. Ze skuterem? :spoko



Tak Piaggio Liberty identyczne do Twojego. Wczoraj montowałem dodatkowe zaczepy i testowałem zapakowanie w kamperze. Silnik od pontonu ledwo ale się mieści. Ponton "pojedzie na bagażniku rowerowym. Dzięki. Pozdrawiam

Ignacy - 2024-04-22, 11:08

Witam jakie w tym roku ceny winiet dla kamperów?
mischka - 2024-04-22, 11:37

Ignacy napisał/a:
Witam jakie w tym roku ceny winiet dla kamperów?

LukF - 2024-04-22, 12:11

Ignacy napisał/a:
Witam jakie w tym roku ceny winiet dla kamperów?


Na Węgrzech nie ma czegoś takiego jak winety dla kamperów.
Wybierasz kategorię swojego pojazdu i sprawdzasz cenę. Pewnie Google u Ciebie działa? :bajer

mischka - 2024-04-22, 12:23

Kampery powyżej 3,5T od stycznia 2024 są rozliczane w systemie HU-GO
Ignacy - 2024-04-22, 12:31

ja na szczescie do 3,5t ale bardzo dziekuje za doprecyzowanie
SlawekEwa - 2024-04-22, 13:13

Ta jednodniowa była już wcześniej?
Ignacy - 2024-04-22, 13:19

SlawekEwa napisał/a:
Ta jednodniowa była już wcześniej?

W zeszłym roku nie było a przynajmniej ja nie widziałem

Kazik II - 2024-04-22, 13:22

Na szczęście kurs forinta leży na glebie więc i to ich D2 jakoś można przełknąć. A poza tym to ch... im..za te matactwa z D1-D2 na kampery :dupa
Ignacy - 2024-04-22, 13:26

Kazik II napisał/a:
Na szczęście kurs forinta leży na glebie więc i to ich D2 jakoś można przełknąć. A poza tym to ch... im..za te matactwa z D1-D2 na kampery :dupa

Zgadzam sie z Toba.
Ale z drugiej strony biorac cene jednorazowego przejazdu naszA autostradą poznanską to na wegrzech jest super tanio :-)

mischka - 2024-04-22, 13:58

SlawekEwa napisał/a:
Ta jednodniowa była już wcześniej?

To nowość, Austriacy i Czesi też mają od tego roku jednodniową.

izola - 2024-04-23, 19:04

Ta jednodniowa jest droższa w porównaniu do innych, i trzeba sie gonić jak pies za szmatką...
JanusS - 2024-04-24, 20:30

Jeździł już ktoś w tym roku w systemie HU-GO????
Teraz wchodzę i będę próbował się zarejestrować ale czy mi się uda??? Może ktoś już przez to przebrnął??? Z góry dzieki za info!

rjas - 2024-04-26, 11:04

Czyżby nastąpiły jakieś zmiany jeśli o chodzi o kategoryzację kamperów, czy coś mi umknęło w międzyczasie ?
Czytając opis w poniższym linku widzę, że ewidentnie za mojego gdzie w rubryce J dow. rejestracyjnego mam wpis M1 powinienem wybrać winietę D1, a nie D2 jak czyniłem do tej pory. Chyba, że coś źle zrozumiałem.

https://ematrica.nemzetiutdij.hu/api/uploads/Lak%C3%B3aut%C3%B3_t%C3%A1j%C3%A9koztat%C3%B3_2024_EN_pdf_84bc6843e0.pdf

Kazik II - 2024-04-26, 11:40

rjas napisał/a:
widzę, że ewidentnie za mojego gdzie w rubryce J dow. rejestracyjnego mam wpis M1 powinienem wybrać winietę D1, a nie D2 jak czyniłem do tej pory. Chyba, że coś źle zrozumiałem.
Dobrze zrozumiałeś, ale w tym przypadku sprawy są trudniejsze do rozgryzienia niż się na pierwszy rzut oka wydaje. Przeczytaj cały wątek. :spoko
Andrzej 73 - 2024-04-26, 12:32

Ja niezmiennie będę kupował D2 , nie mam ochoty się z nimi siłować za parę złotych.
A z tego co ostatnio słyszałem że jakiś facet w Niemczech wygrał ale zakupił winete w ADAC i prawnicy firmy się z nimi dochodzili.
Nie mam zamiaru opłacać prawnika , bo znając mojego , pewnie więcej weźmie niż sto winetek dziesięciodniowych. :haha:

joko - 2024-04-27, 09:36

Te jednodniówki sens maja w dwóch przypadkach , kiedy jedzie się tylko w jedną stronę (czyli np. jakaś objazdówka w której wraca się inną drogą), lub na dłużej i wraca się po więcej niż miesiącu.

Dla ludzi , którzy tak jak ja traktują węgry jako kraj jedynie tranzytowy, jednodniówka jest na plus , w tym całym stadzie węgierskich minusów :spoko

Oczywiście niezmiennie D2 i tutaj niestety nic się nie zmieniło .

izola - 2024-04-28, 22:02

Mam 2m wysokosci i zawsze jadę D1 . Wpis w papiery Wohnobil/Camper.
Lata tak jadę, nigdy problemy...

ZbigStan - 2024-04-29, 06:56

izola, na forum były informacje, że buscamper był ścigany za D1. Pozdrawiam.
YAN - 2024-04-29, 08:27

Mam Trafica w dowodzie osobowy - 6 osób jaką radzicie wykupić ?
Andrzej 73 - 2024-04-29, 10:32

Jak osobowy to D1, ale jak oni widzą w systemie że dostawczy uniwersalny to powinno być D2. :spoko
Węgry to taki trochę dziwny kraj. Wszystko polega na zczytywaniu tablic i tego do jakich danych jest przypisana dana tablica rejestracyjna.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group