Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Mapy, e-mapy, przewodniki foldery - Mapy papierowe i elektroniczne

andrzej627 - 2021-04-22, 14:04
Temat postu: Mapy papierowe i elektroniczne
Cytaty z innego wątku. Myślę, że wart dyskusji.

Piasek1 napisał/a:
Dzisiaj, w dobie google maps i dziesiatek innych aplikacji mapowych ktoś jeszcze korzysta z papierowych ?


yamah napisał/a:
LukF napisał/a:

Co do mapy: moim zdaniem nic nie zastąpi dobrej mapy papierowej. Telefon to tylko uzupełnienie :bukiet:

+ dobry długopis z notatnikiem :-P a nie wjedziemy na środek jeziora :spoko

yamah, możesz rozwinąć?

yamah - 2021-04-22, 14:39
Temat postu: Re: Mapy papierowe i elektroniczne
andrzej627 napisał/a:

yamah, możesz rozwinąć?

Nie zawsze ufam wszelkiej maści nawigacji..potrafi wyprowadzić na np. plantacje oliwek jak któryś z kolegów tu pisał.. :bigok a mnie w Trogir w uliczkę 1,5m szerokości :-P pomimo ustawień na ciężarowy 2,7m

hubertg - 2021-04-22, 15:15
Temat postu: Re: Mapy papierowe i elektroniczne
yamah napisał/a:
a mnie w Trogir w uliczkę 1,5m szerokości :-P pomimo ustawień na ciężarowy 2,7m


Na papierowej raczej też szerokość ulicy trudno ocenić, ale oczywiście nawigacji bezkrytycznie ufać nie można.
Zawsze zabieram i będę zabierał mapy papierowe, chociaż rzadko są już potrzebne. I po wyznaczeniu trasy w nawigacji dobrze ją zweryfikować nawet w tym samym urządzeniu. Ruszając bez zastanowienia i patrząc tylko do kolejnego skrzyżowania, można skończyć w wąskiej ślepej uliczce albo w jeziorze. Najważniejsze to myśleć i być uważnym.
W Polsce to oznaczenia maks. wysokości są często mocno nieprecyzyjne. Moje auto ma 3,2m, czasem pod wiaduktem z opisem 2,7m jest w rzeczywistości prawie 4m, innym razem przy 3m jest problem.

Artur.Dell - 2021-04-22, 15:46

Niezaprzeczalnie mapy papierowe mają tę przewagę, że pokazują znacznie większy obszar, dzięki czemu łatwiej ocenić położenie miejscowości względem siebie. Na telefonie widać tylko najbliższe ulice. Za to papier nie powie nam "za 200 metrów skręć w lewo". Każda z map ma swoje lepsze i gorsze strony i wzajemnie się uzupełniają.
smok_wawelski - 2021-04-22, 16:49

Wątek wywodzi się z dyskusji o Albanii - to akurat dobry przykład :)

Jeśli navi to tylko offline - niestety choć dzisiaj już można powiedzieć że internet jest standardem to mimo wszystko nie wszędzie on jest
W dzikie czy półdzikie rejony zawsze mapa papierowa - adres w mieście gdzie poruszamy się w dużym ruchu navi
Dla planowania trasy wole mieć większy obszar widoczny - a nie mały ekranik navi - dają to tylko tylko albo mapa paierowa albo programy na kompa czy laptopa tyle że offlline to ich nie ma tak wiele i są też raczej średniej jakości - miło tu wspominam np. siermiężną aplikację Garmina która niestety zastąpiono dużo gorszym przeładowanym wodotryskami BaseCampem
Oczywiście że i navi i papier maja wady i zalety - i z jednym i z drugim można się wpakować w maliny więc myślę że dobrym podsumowaniem jest to co napisał kol. hubertg

hubertg napisał/a:
Najważniejsze to myśleć i być uważnym.

Cyryl - 2021-04-22, 16:49

mamy parę typów map i mają one i zalety i wady.

1. mapy papierowe, dla mnie jako osoby starej daty zawsze były niezbędne. jakoś do nich się przyzwyczaiłem, ale mają bardzo mocną wadę - nie aktualizują się, co w przypadku samej Polski przez ostatnie powiedzmy 10 lat przybyło sporo dróg.

2. nawigacja typu google, fajna ale nie działa przy braku zasięgu internetu, co dla osób takich jak ja jeżdżących w odludne miejsca stanowi poważną wadę.

3. nawigacje bez internetowe typu maps.me, samemu można aktualizować, działają bez internetu i dla mnie mają najważniejszą zaletę - pokazują wszystkie drogi i dróżki leśne.

każdą nawigację można przybliżyć, oddalić (zmienić skalę) wedle woli.

podsumowując:
w kamperze mam jeden atlas Polski, bardziej z sentymentu niż potrzeby.
mam nawigację w aucie i w telefonie, ale jeszcze mi się nie zdarzyło, abym jechał w 100% zgodnie z nimi.
z nawigacji w telefonie korzystam podczas pieszych i rowerowych wycieczek w terenie.

mam nawet jeszcze coś takiego, nie mam pojęcia po co, chyba z sentymentu.

samotny wilk - 2021-04-22, 18:10

Cyryl napisał/a:
1. mapy papierowe, dla mnie jako osoby starej daty zawsze były niezbędne. jakoś do nich się przyzwyczaiłem, ale mają bardzo mocną wadę - nie aktualizują się, co w przypadku samej Polski przez ostatnie powiedzmy 10 lat przybyło sporo dróg.


Wypada się zgodzić, baz 2 zdań. :lol: Kiedyś też uważałem wożenie map papierowych za obowiązek i dobry obyczaj. Już od jakiegoś czasu nie kupuję i nie używam map papierowych. Kto teraz nie ma telefonu z GPS? Każdy ma. Zazwyczaj, wybierając się w drogę zabieram i tak i tak kilka urządzeń z GPS: smartfon, tablet, laptop.

Cyryl napisał/a:
2. nawigacja typu google, fajna ale nie działa przy braku zasięgu internetu, co dla osób takich jak ja jeżdżących w odludne miejsca stanowi poważną wadę.


Oj, chyba coś nie tak. :shock: Mapy Google działają także w trybie offline. Tylko trzeba, jeszcze przed drogą (mając dostęp do internetu) pobrać własną mapę tzn. interesujący nas obszar. Po takim pobraniu ruszamy w drogę i brak internetu w niczym nam nie przeszkadza.
Szerokości, nawet bez neta. :drive:

:spoko

samotny wilk - 2021-04-22, 19:03

Cyryl napisał/a:
3. nawigacje bez internetowe typu maps.me, samemu można aktualizować, działają bez internetu i dla mnie mają najważniejszą zaletę - pokazują wszystkie drogi i dróżki leśne.

Właśnie: pokazywanie wszystkich dróg i leśnych dróżek, dukt, ścieżek dla mnie też jest b.ważne. Czasem lubię se pochodzić. :but

Do takich celów (w tym do turystyki rowerowej) znakomicie nadaje się mapa i apka Mapy.cz.
Wszyscy ją chwalą. Może być dobrym uzupełnieniem maps.me.

Zobacz sam: https://tiny.pl/rsw2c
:spoko

ZbigStan - 2021-04-22, 19:30

Mapy papierowe wozimy z sentymentu lub na wszelki wypadek, a bez e-map trudno się obejść. Wygoda zwycięża.
Pozdrawiam.

Cyryl - 2021-04-22, 20:49

maps.me pokazuje drogi leśne, nawet takie których nie widać na google widok.
SlawekEwa - 2021-04-22, 21:05

samotny wilk napisał/a:
Po takim pobraniu ruszamy w drogę i brak internetu w niczym nam nie przeszkadza.

I akurat na autostradzie był wypadek i stałem 3 godziny offline :chytry

yamah - 2021-04-22, 22:16

SlawekEwa napisał/a:
samotny wilk napisał/a:
Po takim pobraniu ruszamy w drogę i brak internetu w niczym nam nie przeszkadza.

I akurat na autostradzie był wypadek i stałem 3 godziny offline :chytry

:lol: Ot, i nie planowany odpoczynek miałeś :diabelski_usmiech

Kazik II - 2021-04-22, 22:55

Jest też taka alternatywa pośrednia np. tablet z dużym ekranem i mapy czeskie mapy.cz. Mapy te mają świetną grafikę bardzo zbliżoną do papierowych atlasów i, moim zdaniem, w ogóle czytelnością i estetyką biją na głowę mapy googlowskie. Jeśli ktoś chce się wreszcie uwolnić od wszechwładnego Googla to polecam. Mapy te są dostępone offline i zajmują sporo pamięci niestety, ale w ilości szczegółów są bezkonkurencyjne. Np. na planach dużych miast znalazłem nawet oznaczone ławki na skwerach - super. Od jakiegoś czasu mają również wbudowany program nawigacyjny - całkiem niezły.
A co do map papierowych, to przeglądanie dobrych, dużych map przy porannej kawce i planowanie drogi to przyjemność, której nie da żadne świecąco-brzęczącze bździdełko :wyszczerzony:

andrzej627 - 2021-04-23, 09:34

Cyryl napisał/a:
mapy papierowe (...) mają bardzo mocną wadę - nie aktualizują się, co w przypadku samej Polski przez ostatnie powiedzmy 10 lat przybyło sporo dróg.

Stare mapy trzeba zastępować nowymi. Przykład:


samotny wilk - 2021-04-23, 11:03

SlawekEwa napisał/a:
I akurat na autostradzie był wypadek i stałem 3 godziny offline :chytry

Zdarzenia losowe były, są i będą. Żadna mapa/aplikacja tego nie przewidzi. Google Maps też nie. Życie. :chytry

samotny wilk - 2021-04-23, 11:15

Kazik II napisał/a:
Mapy te mają świetną grafikę bardzo zbliżoną do papierowych atlasów i, moim zdaniem, w ogóle czytelnością i estetyką biją na głowę mapy googlowskie. Jeśli ktoś chce się wreszcie uwolnić od wszechwładnego Googla to polecam.


To prawda, są niezłe i od dawna ich używam. Mnie one pasują i to bardzo do turystyki pieszej i rowerowej.
Ale, nie każda mapa jest do wszystkiego. Dlatego ludzie wymyślają coraz to nowe mapy. Jest ich bez liku.

Chyba jeszcze dokładniejsza od Mapy.cz jest OsmAnd. Znajdziesz tam nawet co większe głazy. Znakomicie sprawdza się w terenie. Polecam.

Polecam także Soviet Military Maps. Na wielu obszarach są nie do pobicia., np. Maroko.
:spoko

Zbigniew K - 2021-04-23, 12:38

Chyba ze względu na wiek mam sentyment do map papierowych. Trzymam w szafce z lat 80, fajnie jest porównać z teraźniejszością. Czasami się okazuje, że droga, która była za "komuny" asfaltowa między polami, teraz już istnieje jako polna. Oczywiście używam też nawigacji. Do jazdy po drogach 7ways z mapami z openstreetmap, a w terenie łącząc papier z elektronikom TrekBuddy, z podkładami z map turystycznych.
Cyryl - 2021-04-23, 14:19

andrzej627 napisał/a:
Cyryl napisał/a:
mapy papierowe (...) mają bardzo mocną wadę - nie aktualizują się, co w przypadku samej Polski przez ostatnie powiedzmy 10 lat przybyło sporo dróg.

Stare mapy trzeba zastępować nowymi...


no tak, ale ja jestem z pokolenia które książek, słowa pisanego nie wyrzuca, jak zauważyłeś mam atlas Jugosławii z lat '70-tych, który mi żal wyrzucić.

a co robić ze starymi mapami?

andrzej627 - 2021-04-23, 16:33

Cyryl napisał/a:
a co robić ze starymi mapami?

Też ich nie wyrzucam, ale w podróż wolę wziąć mapę aktualniejszą.

andrzej627 - 2021-04-23, 17:16

SlawekEwa napisał/a:

I akurat na autostradzie był wypadek i stałem 3 godziny offline :chytry

Dobra nawigacja zna sytuację na drogach i powinna, w miarę możliwości, tak Cię pokierować, abyś ominął korek. :spoko

Cyryl - 2021-04-23, 19:45

andrzej627 napisał/a:
Cyryl napisał/a:
a co robić ze starymi mapami?

Też ich nie wyrzucam, ale w podróż wolę wziąć mapę aktualniejszą.


a gdzie mieszkasz?

gdybym nie oddawał starych książek i innych rzeczy w tym map, nie byłoby miejsca dla nas.

Cyryl - 2021-04-23, 19:52

na ten weekend jadę w miejsce które jest zaznaczone jako miejsce postoju w lesie tylko na maps.me, a nie ma nawet na Soviet Military Maps.
samotny wilk - 2021-04-23, 20:22

andrzej627 napisał/a:
Dobra nawigacja zna sytuację na drogach

O, to jakaś nowość: dobra nawigacja? :shock: Moja jest tej samej firmy co Twoja. A kilka razy też próbowała wyprowadzić mnie m.in. na podwórko do górala. :haha:
Dobrze, że obok mnie w szoferce siedziała córcia i ta nie chciała do górala. :lol:

ZbigStan - 2021-04-23, 20:28

samotny wilk napisał/a:
andrzej627 napisał/a:
Dobra nawigacja zna sytuację na drogach

O, to jakaś nowość: dobra nawigacja? :shock: Moja jest tej samej firmy co Twoja. A kilka razy też próbowała wyprowadzić mnie m.in. na podwórko do górala. :haha:
Dobrze, że obok mnie w szoferce siedziała córcia i ta nie chciała do górala. :lol:

Zdarzają się też fajni górale. Nie ma się co uprzedzać ;)
Pozdrawiam.

SlawekEwa - 2021-04-23, 21:29

andrzej627 napisał/a:
Dobra nawigacja zna sytuację na drogach i powinna, w miarę możliwości, tak Cię pokierować, abyś ominął korek.

Starałem się właśnie to przekazać jaka jest różnica miedzy online a offline w nawigacji , ale widać, że trudno to zrozumieć :chytry

samotny wilk - 2021-04-23, 21:34

ZbigStan napisał/a:
Zdarzają się też fajni górale. Nie ma się co uprzedzać ;)

Nie mam nic przeciwko fajnym góralkom. :haha: Górali też lubię i kilku znam od dawien dawna (Pieniny). :spoko

Kazik II - 2021-04-24, 12:05

samotny wilk napisał/a:
A kilka razy też próbowała wyprowadzić mnie m.in. na podwórko do górala.

Jak widać, górale mają swoje sposoby na zarabianie dutków :haha:
A mnie raz w Czechach zaprowadziła pod taki czerwony domek z reklamą "Neue Mädchen". Nie powiem żebym był zawiedziony :haha:

samotny wilk - 2021-04-24, 12:32

Kazik II napisał/a:
A mnie raz w Czechach zaprowadziła pod taki czerwony domek z reklamą "Neue Mädchen". Nie powiem żebym był zawiedziony :haha:

Ty to masz fart, bez 2 zdań. Zazdraszczam. :haha:

izola - 2021-04-24, 15:20

Ja jestem przekonana do map elektronicznych.

Mapy papierowe nie używam, mapy elektroniczne mam aktuelne, te są offline jak i online.

Nawigacja mnie nie wprowadzi lekko w kozi róg - tak sobie, bo mam zwyczaj wiedziec gdzie jadę i podczas jazdy śledzić znaki drogowe jak i kierunkowe,

- nie wierzę "maszynie /nawigacji na 100%" przy najmniejszych wątpliwosciach w zapowiedzi - jadę na własną odpowiedzialnośćc i zdrowy rozsądek, przy większych odchyłkach pytam wujka Google.
Tak mi na dziś pasuje, ale nie wykluczam że może być inaczej i mapy papierowe będę wolała :)

andrzej627 - 2021-04-25, 14:41

Lubię mapy papierowe. Oto moja kolekcja map Francji.
Artur.Dell - 2021-04-25, 14:43

andrzej627 napisał/a:
Lubię mapy papierowe. Oto moja kolekcja map Francji.


Imponująca...

Cyryl - 2021-04-25, 18:50

Mapy elektroniczne z aktualizacją dzisiaj są konicznością tak często zmieniają się drogi, przybywają nowe.
Pamiętam, że wiadukty kolejowe we Wrocławiu na ul. Legnickiej budowano 25 lat.
Dzisiaj po roku zachodzą zmiany takie jak kiedyś w ciągu ćwierćwiecza.

Robert-4 - 2021-05-13, 15:03

Odgrzebię trochę temat.
Zastanawiam się nad zakupem nawigacji z możliwością wpisania parametrów samochodu. Do tej pory korzystałem z googlmaps, ale:
1. tam nie wpiszę parametrów (chyba)
2. potrzebuję map offline - ostatnio bolało w Szawajcarii, a i Ukrainę przyciągnęło w Bieszczadach. Niestety mam w telefonie różne aplikacje i niektóre pracują w tle, także nawet wgranie map do telefonu jest słabym rozwiązaniem, bo reszta mi "nabija licznik"
Mogę oczywiście ze starego telefonu odinstalować wszystkie apki i wgrać googla, ale nadal nie rozwiązuje to np. wysokości wiaduktów itp.

Chętnie posłucham bardziej doświadczonych kolegów jaki macie rozwiązania.

moskit - 2021-05-13, 16:06

Ja również ostatnio przeglądałem nawigacje z możliwością wpisania parametrów pojazdu.
Zaczynałem od Navitela ale opinie tragedia.
Na razie na wierzchu jest
https://www.x-kom.pl/p/31...dozywotnia.html
i chyba zostanie

Robert-4 - 2021-05-13, 18:07

moskit napisał/a:
Ja również ostatnio przeglądałem nawigacje z możliwością wpisania parametrów pojazdu.
Zaczynałem od Navitela ale opinie tragedia.
Na razie na wierzchu jest
https://www.x-kom.pl/p/31...dozywotnia.html
i chyba zostanie


Ja oglądałem
https://allegro.pl/oferta/nawigacja-gps7010-tir-ciezarowka-7-igo-primo-7917487360
i
https://allegro.pl/oferta/nawigacja-f-7-europa-polska-uroute-igo-primo-truck-9521435937

Połowę tańsza, większy ekran i dwie nawigacje, a raczej szata graficzna do wyboru. Może ktoś używa?
Z Mio miałem problem z kamerą i jakoś ich serwis (też xkom) słabo się spisywał. Dopiero interwencja Rzecznika Konsumentów pomogła.

moskit - 2021-05-13, 18:41

A sprawdzałeś na forach busowych i ciężarowych jak się sprawdza?
Robert-4 - 2021-05-13, 18:50

moskit napisał/a:
A sprawdzałeś na forach busowych i ciężarowych jak się sprawdza?


nawet nie znam :oops:
ciężarowiec.pl duży zestaw.eu :) :) :)

Cyryl - 2021-05-14, 06:41

https://wagaciezka.com/viewforum.php?f=76&sid=2f49dcb26a52a4b9cb69fe5b4920eece

tu można przeczytać o mapach i nawigacjach z punktu widzenia pojazdów ciężarowych.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group