Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

klimatyzacja i ogrzewanie - Truma Combi 6 E nie działa po resecie

rigg - 2022-04-06, 17:49
Temat postu: Truma Combi 6 E nie działa po resecie
Odłączyłem akumulatory bo instalowałem miernik baterii. Po tej akcji zauważyłem błąd 255 (brak zasilania 12v) zrobiłem reset na panelu i teraz mam tylko ikonkę zegara i ustawienia....
Odłączałem zasilanie od wyświetlacza, resetowałem inet box, próbowałem też reset na boilerze, ale nic się nie zaświeciło po wciśnięciu i puszczeniu guzika resetu... Bezpiecznik OK bo wyświetlacz gaśnie po jego wyjęciu...

voice - 2022-04-06, 17:51
Temat postu: Re: Truma Combi 6 E nie działa po resecie
rigg napisał/a:
Odłączyłem akumulatory bo instalowałem miernik baterii. Po tej akcji zauważyłem błąd 255 (brak zasilania 12v) zrobiłem reset na panelu i teraz mam tylko ikonkę zegara i ustawienia....
Odłączałem zasilanie od wyświetlacza, resetowałem inet box, próbowałem też reset na boilerze, ale nic się nie zaświeciło po wciśnięciu i puszczeniu guzika resetu... Bezpiecznik OK bo wyświetlacz gaśnie po jego wyjęciu...


Jak załączysz poczekaj chwilę powinno wrócić do normy też tak mam jak wyłączę zasilanie. Nie wiem czym jest to spowodowane

rigg - 2022-04-06, 17:53

od rana włączam, czekam i wyłączam.... efekt tak sam. Podłączyłem 220v też nie pomogło.
orkaaa - 2022-04-06, 18:28

Czy masz włączony prad w zabudowie ? To klasyczna sytuacja gdy mamy odłączony akumulator. Nam się wydaje że włączenie akumulatora lub prądu powinno włączyć zasilanie zabudowy a tu trzeba włączyć zasilanie . Pewnie u Ciebie na głównym panelu.
rigg - 2022-04-06, 18:34

Tak, panel główny włączony. Chciałem sprawdzić bezpiecznik bo kabel do trumy idzie poza eb i okazało się, że kabel się wypiął... Poprawiłem go, teraz na boilerze mruga dioda.. Panel trumy ponownie zresetowałem ale nadal nic się nie zmieniło...
rigg - 2022-04-06, 18:39

Działa :lol: zrobiłem reset nie na kablach tylko na panelu i wróciło wszystko do normy :lol: Wszystko przez odłączony kabel. Musiałem go przypadkowo rozłączyć jak instalowałem miernik baterii.
Id_ea - 2022-08-09, 19:51

Mozesz powiedzieć który to kabel Ciebie się wypiął? Wymieniałem akumulatory i też mam ten sam problem że nic nie rusza. Zasilanie jest, buda chodzi, woda i gaz są ale po przekręceniu włącznika trumy ten starszy model 40-60 lato góra , 40-60 zima dół.
Sprawdzałem te przewody które wchodzą od góry w panel, złączkę telefoniczną i nic. Są jeszcze jakieś inne? Bezpieczniki,? Reset? Traumę widzę w zabudowie z góry i nie wiem czy ten otwór po lewej od przewodów to jest te do resetu czy jakiś inny? Musiałbym rozebrać cześć zabudowy aby patrzec na trume od przodu 🤦‍♂️
Pozdrawiam

rigg - 2022-08-09, 20:48

Nie wiem jak jest w starszych modelach. U mnie idzie osobny cienki kabel od aku zabudowy.
Id_ea - 2022-08-09, 23:21

A możesz zrobić zdjęcie tych podłączeń?
rigg - 2022-08-09, 23:26

Nie dam rady teraz bo jestem na wyjeździe i nie ruszam gratów. A wszystko pod fotelem. Szukaj kabla który nie idzie do energobloku, a do trumy.
BikerB - 2022-08-09, 23:39

truma combi LPG jest
podlaczona
12 V dwa kable te kable powinny miec tak minimum ze 3 mm2
dwuzylowy cienki przewod do czujnika temperatury
RJ45 do panelu (panel z reguly zasila sie osobno)
na zlaczach powinien byc tez krotki mostek laczacy dwa male konektory , jak sie go rozepnie to system staje (to jest pod ew.wylacznik okienny (jak wylot spalin za blisko okna , albo drzwiowy jak w krotkich vanach mailo by wypalic tapicerke po otwarciu drzwi)
no i oczywiscie 230

Id_ea - 2022-08-09, 23:51

:ok to właśnie tak wygląda u mnie. Czy tam jest gdzieś reset? Jutro będę rozbierał ta cześć zabudowy to bym wszystko dokładnie obmacal. Sprawdzę bezpieczniki ale kilka razy miałem odpinane zasilanie i nic się nie przepaliło więc pewnie nie ten problem.
Id_ea - 2022-08-10, 19:50

Sprawdziłem bezpieczniki, wodę, kable wtyczki i nic. Sterownik nie reaguje tak jakby nie był podłączony albo prądu nie było ale wszystko jest. Wszystkie kondensatory całe., nic nie wygląda na uszkodzony. Wygląda że wszystko ok ale nie działa
🤦‍
♂️
Ciśnienie też jest, zawór spustowy reaguje.
Czy jest tam jakiś reset?

Grooby78 - 2022-08-10, 20:23

A na przewodach zasilających jest 12V i są one poprawnie podłączone? Na zdjęciu płyty głównej widać jak złącze + i - jest niepodłączone.
Złącze czujnika temperatury tez widać, że jest wolne.

Id_ea - 2022-08-10, 23:17

Aby zrobić zdjęcie to przecież trzeba zdjąć obudowę płyty a bez wypięcia przewodowy nie zrobi się tego 🤷‍♂️ jest podłączone tak jak powinno być
Grooby78 - 2022-08-11, 12:16

Mierzyłeś czy na kablach zasilających dochodzących do Trumy dociera 12V? Może tu jest problem, skoro całkowicie nie daje znaku życia.
Id_ea - 2022-08-11, 13:00

Tak, jest tyle ileś na aku 13,2
Grooby78 - 2022-08-11, 17:17

Pisałeś, że sprawdzałeś, ale ten bezpiecznik szklany na płycie głównej ma przejście? Jeśli tak to chyba płyta główna padła. Dziwna sytuacja.
Id_ea - 2022-08-11, 17:22

Wiesz może elektronikiem nie jestem ale wszystkie możliwe wersję uszkodzeń mechanicznych włącznie z wywaleniem kondensatorow sprawdziłem. Bezpiecznik cały, przejście jest, końcówki ok i tylko nad tymi opcjami resetu się zastanawiam. Na różnych instrukcjach jest różne info i nie mam pojęcia jak to ogarnąć ew gdzie taka płytę można wysłać aby ktoś kto ogarnia temat przetestował ją? 🤷‍♂️
Grooby78 - 2022-08-11, 17:58

Może Dr Kamper sprawdzi. Wpisz w Google to zdobędziesz kontakt.
Id_ea - 2022-08-11, 19:29

Dzięki za wskazówkę 💪
Bim - 2022-08-11, 19:53

Grooby78 napisał/a:
Może Dr Kamper sprawdzi. Wpisz w Google to zdobędziesz kontakt.




Powodzenia przy umawianiu wizyty u doktora :haha:

Dr Kamper

Voku - 2022-11-03, 19:46
Temat postu: Re: Truma Combi 6 E nie działa po resecie
rigg napisał/a:
Odłączyłem akumulatory bo instalowałem miernik baterii. Po tej akcji zauważyłem błąd 255 (brak zasilania 12v) zrobiłem reset na panelu i teraz mam tylko ikonkę zegara i ustawienia....
Odłączałem zasilanie od wyświetlacza, resetowałem inet box, próbowałem też reset na boilerze, ale nic się nie zaświeciło po wciśnięciu i puszczeniu guzika resetu... Bezpiecznik OK bo wyświetlacz gaśnie po jego wyjęciu...


Miałem ten sam błąd a w sumie dwa W255 W621 Truma padła po skończeniu się gwarancji :P


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group