Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Prawo i przepisy - Jakie opłaty dla kampera powyżej 3,5t.

MAWI - 2023-10-30, 07:51
Temat postu: Jakie opłaty dla kampera powyżej 3,5t.
Pytanie do kolegów podróżujących kamperami powyżej 3,5 tony. Jakie obowiązują opłaty w Austrii, na Węgrzech, Słowenii, Słowacji czy w Czechach. Wróciłem do kampera z dmc 5,4 t.
Miałem kiedy Hymera powyżej 3,5t. Ale to były inne czasy.
Bardzo proszę o informację w tym temacie.

koko - 2023-10-30, 09:48

Słowenia na bramkach
Słowacja winieta jak za osobowy powinien mieć wpisane w pozycji J M1
Węgry winieta D2
Czechy i Austria nie jeżdziłem nie interesowałem się

MAWI - 2023-10-30, 10:18

Wiem Konradzie. To co mi kiedyś mówiłeś. Pamiętam. Głównie chodzi mi właśnie o Austrię i Włochy.
Najlepiej byłoby mieć Jakiś system Etoll.taki uniwersalny . Jak ciężarówki. Może ma ktoś taką wiedzę.

LukF - 2023-10-31, 08:33

MAWI napisał/a:
Wiem Konradzie. To co mi kiedyś mówiłeś. Pamiętam. Głównie chodzi mi właśnie o Austrię i Włochy.
Najlepiej byłoby mieć Jakiś system Etoll.taki uniwersalny . Jak ciężarówki. Może ma ktoś taką wiedzę.


Nie dawno był ten temat poruszany w wątku o opłatach drogowych w Europie lub Via Toll w PL (nie pamiętam dokładnie w którym).
Podsumowując: dzierżawa jednego urządzenia na Europę jest droga, płaci się miesięczny abonament nawet jak nie jeździsz co dla kampera jest bez sensu. Do tego dochodzi opłata za każdy przejechany kilometr. Jedne z wyższych opłat są w Austrii i Włoszech- z pamięci około 40-50 centów za km.

MAWI - 2023-10-31, 10:05

To mnie nie przeraża. Mam kilka ciężarówek. W po Polsce po autostradach jeżdżę ba aplikacji etol w telefonie i jest ok.
Spax - 2023-10-31, 10:55

MAWI napisał/a:
Głównie chodzi mi właśnie o Austrię i Włochy.


Austria »»» https://go-maut.at/pl/go-direkt/

Na dole tej strony znajduje się kalkulator opłat – sprawdź sam.

Może zainteresuje cię to: »»» DKV Europe

MAWI - 2023-10-31, 16:29

Dzięki
Edward - 2023-11-07, 20:14

MAWI,proponuję zakup urządzenia prawie na całą eurpę, chyba tylko poza Czechami i Słowenią z ADAC.ja takie coś posiadam ,mega wygoda, opłata roczna 100eu.
yamah - 2023-11-08, 21:13

Edward napisał/a:
MAWI,proponuję zakup urządzenia prawie na całą eurpę, chyba tylko poza Czechami i Słowenią z ADAC.ja takie coś posiadam ,mega wygoda, opłata roczna 100eu.

U mnie box jest z Eurowag i oplata chyba 3,5€ miesięcznie, na Czechy musisz "ichszy",Italia bramki a Słowenia to chyba nie do końca z tym M1 :-/ , Bułgaria bilet na trasę bo squrwiele nie uznają mi normy Euro5 :gwm .Rumunia vineta C https://www.e-rovinieta.ro/pl/rovinieta/3

MAWI - 2023-11-08, 21:32

Edward napisał/a:
, opłata roczna 100eu.

A jak to jest z zasilaniem konta?
yamah napisał/a:
U mnie box jest z Eurowag i oplata chyba 3,5€ miesięcznie

Tu takie samo pytanie?
I dzięki za odzew :roza: :spoko

Edward - 2023-11-08, 23:55

A więc tak. Przy zakupie boxa z ADAC musisz podać imdokładne dane samochodu którym podrózrujesz i nr konta z którego oni sami pobiorą Ci kwotę którą box im przekazał.Zawsze na imeila dostaję bardzo dokładne rozliczenie ile w danym dniu przejechałem km, jaką autostradą i w jakich godz co do minuty. Mega wygoda ,nie stoje przy bramkach w kolejce tylko jadę na pas dla tych co posiadają to ustrojstwo i bez zatrzymywania sie bramka w górę j jedziesz dalej. Przetestowałem go już we Francji,Hiszpani we Włoszech i Austri. Na Czechy mam boxa Czeskiego.Jak wejdziesz na stronę ADAC to tam dokładnie podają w jakich krajach on działa ,tak dla ciekawości działa również w Polsce i w Bułgari. I jeszcze jedno,ta opłata roczna to jest za posiadanie tego urządzenia .
Spax - 2023-11-09, 20:17

Edward napisał/a:
A więc tak. Przy zakupie boxa z ADAC musisz podać imdokładne dane samochodu którym podrózrujesz i nr konta z którego oni sami pobiorą Ci kwotę którą box im przekazał.Zawsze na imeila dostaję bardzo dokładne rozliczenie ile w danym dniu przejechałem km, jaką autostradą i w jakich godz co do minuty. Mega wygoda ,nie stoje przy bramkach w kolejce tylko jadę na pas dla tych co posiadają to ustrojstwo i bez zatrzymywania sie bramka w górę j jedziesz dalej. Przetestowałem go już we Francji,Hiszpani we Włoszech i Austri. Na Czechy mam boxa Czeskiego.Jak wejdziesz na stronę ADAC to tam dokładnie podają w jakich krajach on działa ,tak dla ciekawości działa również w Polsce i w Bułgari. I jeszcze jedno,ta opłata roczna to jest za posiadanie tego urządzenia .


Masz namyśli „Camper Mautbox XXL”?

To wstawię tłumaczenie ze strony ADAC na ten temat:

Cytat:

Przy zamawianiu boxa poboru opłat DKV należy przestrzegać następujących wymagań:
    1) Jesteś klientem prywatnym zamieszkałym na terenie Niemiec
    2) Korzystasz z niemieckiego konta bankowego (IBAN)
    2) Kamper/samochód kempingowy posiada niemiecką rejestrację
    3) Kamper nie posiada licencji komercyjnej


Jeżeli powyższe wymagania nie są w pełni spełnione, niestety nie możemy przyjąć Twojego zamówienia. Prosimy o wyrozumiałość w tym zakresie.


Tu oryginał »»» https://www.adac.de/fahrz...gnette/mautbox/

Edward - 2023-11-09, 21:28

Tak, to prawda co podaje Spax . Jakoś mi to umkneło uwadze. Tyle lat już w tym karawaningu, ale zapominam że mój karawan jezdzi na niemieckich blachach. Sorry.
OMEGA - 2023-11-09, 21:57

Temat się rozwiązał przez dociekliwość Spaxa :spoko , gwoli ścisłości należy dodać kamper pow 3,5 t DMC
MAWI - 2023-11-09, 23:47

Temat się rozwija. I dobrze.
Kamperem który jest w awatarze juz dawno nie jeździmy. Teraz jeździmy. Dzięki Koko. Kamperem który on Fo tej pory używał. Jest to Carthago yahting palace. Powyżej 3,5tony.
Myślę że biorąc pod uwagę coraz więcej punktów z wagami. Tendencjia będzie rosnąca.
Bo mimo że każdego kampera da się przełałować, to takiego trudniej. Pozdrawiam :spoko

majsterus - 2024-01-04, 22:08

Czy ktoś wie jak to w Niemczech jest od Nowego Roku w kamerami powyżej 3.5t?
Podobno zmienili przepisy pojazdy powyżej 3,5t podlegają opłatom a nie jak wcześniej powyżej 7,5t.

Spax - 2024-01-04, 23:00

majsterus
Dość pokraczne tłumaczenie, ale oddaje sens: »»» https://www-adac-de.translate.goog/news/wohnmobil-lkw-maut-ab-3-5-tonnen/?_x_tr_sl=de&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=wapp

Tu oryginał: »»» https://www.adac.de/news/...-ab-3-5-tonnen/

majsterus - 2024-01-05, 12:02

Wynika z tego, że "fabryczny" kamper dmc>3,5T nie będzie obciążony opłatami. Dotyczy to tylko autobusów, ciężarówek przerabianych na kampery. I wtedy aby uniknąć opłaty trzeba posiadać dokumenty o tym że dany pojazd to Wohnmobil. Inaczej się płaci.

Czyli światełko w tunelu....jak będzie to olewam polskie S3 i ciągnę przez Niemce na południe...nadrobię km, ale za to może też ominę Czechy, i pozostaje Austria.

Mavv - 2024-03-05, 20:53

Jakie macie doświadczenia z apką viatoll? Mam kampera 4t zarejestrowanego za granicą i miałem problem z rejestracją go w systemie. Muszę miec polski adres. Na szczęście (w nieszczęściu) mam polski adres i udało się. Ale znowu sama apka działa kiepsko. Pomimo włączonych wszystkich wymaganych uprawnień i dostępów, nie naliczała prawidłowo, gubiła zasięg. Nie to, żebym narzekał :lol:
Zastanowiło mnie jedno - jak obcokrajowiec ma zarejestrować swój pojazd w systemie bez profilu zaufanego i polskiego adresu?

majsterus - 2024-03-05, 22:02

Aplikacja u mnie działa, ale nie jeżdżę po całej Polsce tylko w dół S3 i autostradą A2.

jakoś tak:
Rejestracja w stacjonarnej sieci Miejsc Obsługi Klienta (MOK) lub za pośrednictwem wybranego dostawcy kart flotowych

Mi przysłali powiadomienie za odcinek 4km - bramki Jordanowo - zjazd Świebodzin
dosłownie jedna bramka.
Było to w nocy, gdy wracałem z DE na numerach CUX...po zakupie auta bez Etolla. Bo przez apkę w tel nie ma szans aby dodać pojazd.

Gdy dodałem do systemu kampera na następny dzień po powrocie aby pojechać do rodziców, po kilku dniach przyszło pismo że pojazd o numerze CUX...został zarejestrowany na odcinku (z tamten dzień powrotu) i opłata została pobrana
Gdybym go nie zgłosił na tych niemieckich numerach do systemu mogli by sobie szukać....
Jednym słowem złodziejstwo...w Niemczech kampery ciężkie jeżdżą bez opłat a tu ludzi okradają.


Wracając do tematu co kupić na:
Czechy
Austrię
jest jedno urządzenie emyto czy osobne na każdy kraj - osoba fizyczna.

jacek2214 - 2024-03-06, 11:59

Polska :evil:
zzz1001 - 2024-03-06, 13:18

Mavv napisał/a:
Ale znowu sama apka działa kiepsko.

U mnie działa raczej ok. Przez rok raz się wysypała, na +/- 20 kursów. Jak ściągałem auto z DE, to też rejestracja poszła bez problemu (adres PL), aczkolwiek nie mogłem wpisać poprawnie numeru rejestracyjnego, bo apka nie obsługuje niemieckiego "ö" :)

zzz1001 - 2024-03-06, 13:21

majsterus napisał/a:

Wracając do tematu co kupić na:
Czechy
Austrię
jest jedno urządzenie emyto czy osobne na każdy kraj - osoba fizyczna.

Czechy chyba nie współpracują z żadnym "międzynarodowym" urządzeniem, więc trzeba kupić u nich. Na Austrię już można kupić "międzynarodowe", ale stawki za kilometr są zabójcze. Sprawdziłem trasę Czech-Włochy (od Mikulova w stronę Wenecji), wychodzi 120 EUR.

majsterus - 2024-03-06, 20:58

to drogi ten "święty spokój" :D
zzz1001 - 2024-03-07, 06:16

Mandaty w Austrii za przeładowanie pow. 3,5t wcale nie są tańsze. Niemniej do tej pory Austria nie była moim celem podróży, więc omijam przez Słowację/Węgry (do Chorwacji) albo Niemcy/Szwajcarię (do Włoch).
majsterus - 2024-03-10, 20:40

Sprawdziłem od granicy z Czechami do granicy ze Słowenią chyba 85Eur przy Euro 1.

Ale czy ktoś jest zorientowany czy dodatkowej opłacie podlega przyczepka lekka 750kg za kamperem ciężkim. Czy liczą wtedy 3 osie, czy nie?

Bo gdyby była powyżej 750kg to logiczne że 3 osie wtedy liczą.

Go-box trzeba zakupić w punkcie w Austrii - dobrze wyczytałem? i wtedy tam następuje rejestracja w systemie.

Natomiast OBU mogą przysłać pod adres?

Kto może się wypowiedzieć w tych dwóch systemach??

yamah - 2024-03-10, 22:10

majsterus napisał/a:

Go-box trzeba zakupić w punkcie w Austrii - dobrze wyczytałem? i wtedy tam następuje rejestracja w systemie.

Natomiast OBU mogą przysłać pod adres?

Kto może się wypowiedzieć w tych dwóch systemach??

W każdym systemie możesz zarejestrować się wcześniej online a boxa odebrać na granicy..mój np. w Czechach leży już 2 lata nie używany :szeroki_usmiech a wczoraj zarejestrowałem się na Słowenię z odbiorem w tym tygodniu..oczywiście trzeba zasilić konto na przewidywalną trasę :spoko ..Austrię olewam :chytry

Komplecik - 2024-03-11, 01:19

Powiem Wam to takie proste z tymi Waszymi booxsami ideał przemieszczania się, nie wiem czy dobrze ale już marzę o tym zmieniono automatycznie na - bardzo interesujący te 1000 ruchów wykonać, kwintesencja podróży, no aż się chce
:wyszczerzony: :spoko

majsterus - 2024-03-11, 13:04

....ale to nie jest nasz wymysł, tylko baranów brukselskich i ich "ambitnych celach redukcji CO2"
Szwaby potrafiły zwolnić kampery z opłat.

Tylko tępe łby unijne są napierane albo też i biorą od koncernów od baterii, wiatraków i stąd takie parcie aby wytępić motoryzację na kontynencie. Jakby transport miał jakiekolwiek znaczenie w emisji CO22 - a jest to chyba 4% w skali świata....


A ja dalej nie wiem czy przyczepkę lekką policzą mi jako trzecią oś.


Na pociesznie Słowenia 3 osie- emisja Euro 0/1 Šentilj - mejni prehod - Gruškovje - mejni prehod 60.7km - czyli standardowy odcinek = 15,25 EUR (w jedną stronę)
taniej niż winieta do 3,5t, która na busa, kampera kosztuje 32 EUR w jedną stronę

ile kosztuje urządzonko DarsGo na Słowenię?

drwoy - 2024-03-11, 17:19

majsterus napisał/a:
....ale to nie jest nasz wymysł, tylko baranów brukselskich i ich "ambitnych celach redukcji CO2"
Szwaby potrafiły zwolnić kampery z opłat.

Tylko tępe łby unijne są napierane albo też i biorą od koncernów od baterii, wiatraków i stąd takie parcie aby wytępić motoryzację na kontynencie. Jakby transport miał jakiekolwiek znaczenie w emisji CO22 - a jest to chyba 4% w skali świata....


A ja dalej nie wiem czy przyczepkę lekką policzą mi jako trzecią oś.


Na pociesznie Słowenia 3 osie- emisja Euro 0/1 Šentilj - mejni prehod - Gruškovje - mejni prehod 60.7km - czyli standardowy odcinek = 15,25 EUR (w jedną stronę)
taniej niż winieta do 3,5t, która na busa, kampera kosztuje 32 EUR w jedną stronę

ile kosztuje urządzonko DarsGo na Słowenię?


barany, szwaby, tępe łby - tych zwrotów chyba nie powinno tu być?

niebieski-n2 - 2024-03-11, 17:25

Mam pytanie w temacie.
Panowie posiadacze ciężkich kamperów, powiedzcie mi jak to jest, jeśli jadąc ciężkim kamperem chciałbym w nawigacji ustawić "omijaj drogi płatne". W PL to nie zadziała, sprawa się komplikuje dla pojazdów powyżej 3,5t. Nie muszę jechać autostradą, żeby być zobligowanym do wniesienia opłaty za odcinki dróg gdzie pojazdy do 3,5t opłat nie wnoszą - to wiem (e-toll).

Za granicą pojazdem o DMC poniżej 3,5t mam wybór: kupuję winietę na drogi płatne lub je omijam.

Chcąc jechać na autostradach i innych drogach płatnych, umiem znaleźć informacje. Czytam na stronach poszczególnych operatorów w różnych krajach, jakie opłaty obowiązują kampera powyżej 3,5t.

Ale nie mogę znaleźć informacji jak jest w poszczególnych europejskich krajach z drogami lokalnymi w przypadku kamperów ciężkich.

Już nie wspominając o krajach typu Bośnia, Albania, Czarnogóra.... W żadnym w zasadzie nie umiem znaleźć tej informacji.
Tylko na Węgrzech skoro ciężki kamper nie podlega pod system HU-GO , za to musi mieć winietę D2, to logika wskazuje, że na lokalnych drogach taki kamper nie płaci bez względu na masę. No i w Niemczech (do DMC 7,5t) i Belgi przeczytałem, że kampery nie płacą wcale. W innych krajach za cholerę nie mogę ogarnąć tematu.
Obowiązują opłaty na jakichś drogach na których pojazdy o DMC poniżej 3,5t poruszają się za darmo??
Zawsze wnosi się opłaty już z tytułu przekraczania DMC 3,5t, czy tylko jak chcę poruszać się po drogach płatnych?

Nie wiem czy dobrze to wytłumaczyłem co mnie nurtuje.

majsterus - 2024-03-11, 18:35

W Chorwacji tylko autostrady
https://www.dkv-mobility....oatien_de-9.jpg

Czechy
https://mytocz.eu/pl/specified-road-sections/map

Słowenia
https://www.darsgo.si/portal/pl/o-tym

"Opłata drogowa jest pobierana za pomocą urządzenia DarsGo, które musiało być zamontowane w pojeździe. Sieć autostrad i dróg ekspresowych o łącznej długości 623,3 km została podzielona na 128 odcinków poboru opłat. Na każdym odcinku nad autostradą znajduje się bramownica, przez którą przejeżdżają pojazdy. Podczas przejazdu bramownica rozpoznaje umieszczone w pojeździe urządzenie DarsGo, co stanowi podstawę do naliczenia opłaty drogowej za przejechany odcinek. W ten sposób opłata zostaje automatycznie naliczona na podstawie przejechanego dystansu.

Opłata drogowa musi być uiszczana za każdy odcinek, po którym przejedzie pojazd. Jej wysokość zależy od długości danego odcinka i charakterystyki pojazdu – liczby osi i klasy emisji EURO. Wskazówki dotyczące planowania i tworzenia systemu DarsGo w Republice Słowenii zostały zapisane w dokumentach właściwych organów słoweńskich i europejskich dostępnych w słoweńskiej Ustawie o poborze opłat drogowych (Dziennik Ustaw RS, nr 24/15, 41/17, 158/20). "


Austria
https://www.asfinag.at/en/toll/vignette/

trzeba sobie dokładnie zaplanować trasę....jednak nie zawsze jest to ekonomiczne. Lepiej czasem zapłacić i jechać autosrtadą niż tłuc budę po dziurach tracąc czas i paliwo w kraju który jest tylko tranzytowym.

aviator - 2024-03-11, 18:59

Austriackiego "viatolla" możesz sobie kupić tez online z wysyłka na adres w Polsce - przetestowałem i zero problemów.
niebieski-n2 - 2024-03-11, 20:56

Ja wiem, że są systemy zbiorcze, firmy oferujące jedno pudełko na szybę np. na 17 krajów.
Może inaczej sformułuję pytanie..
Czy sieć płatnych dróg w państwach europejskich dla pojazdów o DMC poniżej 3,5t pokrywa się z siecią dla pojazdów powyżej tej masy, a rózna jest tylko opłata należna???
Czy też może ciężkie kampery muszą płacić również tam, gdzie pojazdy lekkie (do3,5t) jadą za darmo???

yamah - 2024-03-11, 20:59

niebieski-n2 napisał/a:

Już nie wspominając o krajach typu Bośnia, Albania, Czarnogóra.... W żadnym w zasadzie nie umiem znaleźć tej informacji.
.

W tych trzech nie płacisz..a autostrady (gdzieś tam były) na bramkach (jeździłem w ub.roku)..pozostałe identycznie jak u nas a jedynie Bułgaria musisz wykupić bilet na trasę. Jedź,zwiedzaj i nie stresuj się :ok to samo z zakazami pod 3.5t (oczywiście rozsądnie) :spoko


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group