Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Kupujemy kampera - Nowy kamper do DMC 3,5T

MarekPOL - 2023-12-11, 20:13
Temat postu: Nowy kamper do DMC 3,5T
Witam wszystkich forumowiczów.
Stoję przed wyzwaniem jakim jest zakup nowego kampera do DMC 3,5T dla 2 osób.

Selekcją w moim przypadku było podwozie mercedesa.
Po odwiedzeniu licznych stron internetowych, dealerów sprzedaży czy targów ostatecznie stanęło na wyborze pomiedzy:
Rapido M96
Hymer Tramp S685
Eura Mobil Profila T 726.

We wszystkich tych modelach problemem jest waga kampera gotowego do jazdy (ok. 3,2T).
Od razu mówię że mam już swoje lata i nie chce mi się robić i zdawać egzaminu na prawo jazdy kat. C by móc jeżdzić pow. 3,5T. ponadto kampery pow. 3,5 T mają swoje minusy i ograniczenia.

Moje pytanie do właścicieli wyżej wymienionych pojazdów, zawłaszcza Rapido M96 ile ważą wasze kampery w rzeczywistości bo producenci podają +- 5% i jak sobie radzicie by nie przeładowywać swoich kamperów?

Komplecik - 2023-12-11, 20:33

0.4m krótszy



https://youtu.be/bAWFjiroVsA?si=spAYPmm3yjFUyp8G

MarekPOL - 2023-12-11, 20:53

Komplecik napisał/a:
0.4m krótszy



https://youtu.be/bAWFjiroVsA?si=spAYPmm3yjFUyp8G


Warunek:
face to face
Osobno wc i łazienka.

Komplecik - 2023-12-11, 21:05

Aha


Mówią że Hymer to jedyny kamper zaprojektowany przez projektantów tam nie ma przypadku, konstrukcja dachu to czapka otulajaca ściany, w innych kamperkach jak się uda ;)
No i napęd tylni, łatwiejszy w cieższymy terenie i na podjazdach stromiznach nie ma uslizgu przednich kół
:spoko

yamah - 2023-12-11, 21:37

Komplecik napisał/a:
w innych kamperkach jak się uda ;)
No i napęd tylni, łatwiejszy w cieższymy terenie i na podjazdach stromiznach nie ma uslizgu przednich kół
:spoko

Komplecik ,zapomniałeś o Carthago :?: :szeroki_usmiech
Cytat:
MarekPOL
ponadto kampery pow. 3,5 T mają swoje minusy i ograniczenia.
?

Maja jednak więcej plusów :puchar .Nie wiem w jakim jesteś wieku że obawiasz się prawka C..lepsze jednak to a niżli ciągłe przeładowanie i stres jak w moim przypadku gdzie musiałem zrezygnować z podróży do Austrii (już byliśmy spakowani) bo na wadze pokazało 4T :gwm

MarekPOL - 2023-12-11, 21:45

Komplecik napisał/a:
Aha


Mówią że Hymer to jedyny kamper zaprojektowany przez projektantów tam nie ma przypadku, konstrukcja dachu to czapka otulajaca ściany, w innych kamperkach jak się uda ;)
No i napęd tylni, łatwiejszy w cieższymy terenie i na podjazdach stromiznach nie ma uslizgu przednich kół
:spoko


Dzisiejsze Hymery na mercedesie maja przedni napęd tak już od ok. 4 lat.

Komplecik - 2023-12-11, 21:51

yamah napisał/a:

Komplecik ,zapomniałeś o Carthago :?: :szeroki_usmiech

Hymer jest ciężkim kamperem, Carthago nie wiem czy dobrze myślę, postrzegam jeszcze bardziej ciezkim, nie interesował mnie :szeroki_usmiech
Hymer ek mnie się marzy do 7m 550 lub 580 :-P

Komplecik - 2023-12-11, 21:54

MarekPOL napisał/a:
Komplecik napisał/a:
Aha


Mówią że Hymer to jedyny kamper zaprojektowany przez projektantów tam nie ma przypadku, konstrukcja dachu to czapka otulajaca ściany, w innych kamperkach jak się uda ;)
No i napęd tylni, łatwiejszy w cieższymy terenie i na podjazdach stromiznach nie ma uslizgu przednich kół
:spoko


Dzisiejsze Hymery na mercedesie maja przedni napęd tak już od ok. 4 lat.

Są przednio napędowe, jednak większość to :ok jedynie słuszny
Tylny napęd :szeroki_usmiech
Przednionapedowym ciężko z byle łączki wyjechać ;)
Pani w filmie powyżej mówi o napędzie, opcja to 4x4 ale nie do 3.5t

markoni7 - 2023-12-12, 09:15

Witaj,
Będąc na targach widziałem kilka propozycji z niewielką wagą. Hymer jest nieźle przemyślany, dość dobrze wykonany. W klasie przystępnej cenowo według mnie najlepszą propozycją są LMC- dobra jakość i szerokie drzwi wejściowe! Był też "odchudzony"Niesmann-Bishoff z masą ok. 3000kg (bardzo fajne rozwiązania wewnątrz).
Jesli szukasz czegoś naprawdę dobrego to skontaktuj się z Hype. Robią na mercedesie a wykonanie zostawia konkurencję daleko w tyle. Mogą dostosować projekt do twoich wymagań a cena wcale nie powala na kolana. Nie lobbuję tej firmy bo nie mam z nimi nic wspólnego ale pogladałem, pomacałem i takie mam spostrzeżenia.

MarekPOL - 2023-12-12, 10:01

Bardziej mi chodzi o podpowiedzi użytkowników wymienionych marek kamperów co borykają się z problemem wagi i jakie maja na to patenty ?
Chcemy podróżować we dwójkę , dlatego wydaje mi się że sporo rzeczy w kamperze jest za dużo.
Np. dodatkowe łóżko w szoferce, drugie drzwi do sypialni itp. Demontaż tego w jakimś sensie obniży wagę.
Dodatkowo proszę o opinie użytkowników czy wagi waszych kamperów podawanych przez producenów są rzetelne ?
Zawsze podają +-5% , przy wadze 3200kg jest to przedział od 3040 aż do 3360 kg co jest już w praktyce nie do przyjęcia.
Może coś jeszcze ?

Kazik II - 2023-12-12, 11:25

MarekPOL napisał/a:
Dodatkowo proszę o opinie użytkowników czy wagi waszych kamperów podawanych przez producenów są rzetelne ?

Było już o tym pisane wielokrotnie. Waga podawana przez producentów na ogół jest mało wiarygodna. Prawdę można poznać dopiero po wjechaniu na wagę. U mnie na tabliczce znamionowej w zabudowie jest podane 2800 kg. Na wadze z połową paliwa, pustymi zbiornikami wody i i cca 60 kg gratów wyszło 3120 kg. A kamper alkowa 720 cm. Więc uważam że to i tak nieźle bo z żoną, gratami i wodą jakoś się mieścimy w limicie "na styk". A kamper teoretycznie 6-miejscowy, więc o wadze do 3500 z pełną załogą można zapomnieć.

yamah - 2023-12-12, 11:51

MarekPOL napisał/a:
czy wagi waszych kamperów podawanych przez producenów są rzetelne ?
Zawsze podają +-5% , przy wadze 3200kg jest to przedział od 3040 aż do 3360 kg co jest już w praktyce nie do przyjęcia.

Większość wagi podawanej przez producentów 3.2T to jest bez osprzętu tzn. markizy,klimy,anteny TV..dodaj to a samo ci wyjdzie. Nie realne jest aby kamper powyżej 7m mieścił się w DMC 3.5

majsterus - 2023-12-12, 12:01

Dlatego kupiłem starego hymera s700 na mercedesie...
Ma wszystko to czego nie mają fiaty fordy citroeny...
I ładowność 1 tona....bo dmc 4.6t. Mogę sobie akwarium zamontować :mrgreen:
Koszty przejazdu to inna droga bajka :mrgreen: bo to euro 0.

Anras - 2023-12-12, 12:38

Co do wagi to teoretycznie powinna być możliwość zważenia u sprzedawcy. Chyba kolega Kaimar z MTM dawał taką możliwość u siebie (jeśli się mylę to mnie poprawcie). Dodatkowo np. niemiecka strona EuraMobil ma fajny konfigurator wybranego modelu z określeniem wagi wyposażenia dodatkowego (https://www.euramobil.de/kaufen-mieten/konfigurator/).
Cyryl - 2023-12-12, 17:05

masa własna zazwyczaj jest oznaczona * - w zależności od wyposażenia.

więc jeżeli chcesz mieć wyposażenie przeciętne, to trzeba dodać około 200kg.

ale masa własna to jedno, a ile zabierasz to drugie.
są osoby, które w drogę zabierają pół domu i tutaj nawet ładowność 1 tony nie zawsze załatwi sprawę.

orkaaa - 2023-12-12, 18:24

Nie ma opcji ze mając 200 -300 kg luzu zmieścisz się w 3.5 t. Jeżeli kamper ma markizę, bagażnik, solary, przetwornicę, regulatory, metry dodatkowych kabli,stolik, krzesełka,grill, narzędzia, nakrycia , garnki, full lodówka itd itd ….i pasażerowie. Więc nie ma opcji.
MarekPOL - 2023-12-13, 08:25

Ogólnie rzecz biorąc stwierdzam że w naszym ukochanym kraju jesli chodzi o sprzedaż kamperów nowych to jest prawdziwe eldorado.
Trochę się dziwie sprzedawcą bo finalnie i tak to wszystko odbije sie na ich sprzedazy i ich firmach. Już widać ogromne spowolnienie sprzedaży w tej branży , pewnie z wielu przyczyn ale na pewno nie pomaga tu niekompetentność sprzedawców, nierzetelność informacji a na koniec bandycka akcyza.
Wymienione wyzej samochody , które sprzedawcy "wciskają mi " z DMC do 3,5 T praktycznie u dealerów w europie zachodniej nie wystepują do 3,5T tylko do 3,88 lub 4,5T.
Bo co to za kamper 4 os. lub czasami 3 osobowy, który na pusto bez doposażenia ma w teaorii ładowność ok. 300 kg w rzeczywistości mniej ?
Obecnie mam małego kampervana który ma ładownośc 500 kg !

Pozostaje mi szukać dalej, rozszerzyć poszukiwania o inne bazy niż mercedes, skrócić auta do max. 7 m.
Dla dwóch osób myślę że kamper z waga około 3 t i ładownością około 500 kg bedzie w zupełności zadawalajacy i będzie można poruszać się bez stresu przeładowania i na prawko B.

Cyryl - 2023-12-13, 08:49

To za mało.
Jeżeli doliczysz wodę zostanie 400 kg.
Pasażerowie i zostaje 230 kg.
Jeżeli zabieracie rowery to już będzie za dużo.
Musi być masa własna 2800 kg, aby przed każdym wyjazdem nie jeździć na wagę.

LukF - 2023-12-13, 08:55

MarekPOL napisał/a:
Ogólnie rzecz biorąc stwierdzam że w naszym ukochanym kraju jesli chodzi o sprzedaż kamperów nowych to jest prawdziwe eldorado.
Trochę się dziwie sprzedawcą bo finalnie i tak to wszystko odbije sie na ich sprzedazy i ich firmach. Już widać ogromne spowolnienie sprzedaży w tej branży , pewnie z wielu przyczyn ale na pewno nie pomaga tu niekompetentność sprzedawców, nierzetelność informacji a na koniec bandycka akcyza.
Wymienione wyzej samochody , które sprzedawcy "wciskają mi " z DMC do 3,5 T praktycznie u dealerów w europie zachodniej nie wystepują do 3,5T tylko do 3,88 lub 4,5T.
Bo co to za kamper 4 os. lub czasami 3 osobowy, który na pusto bez doposażenia ma w teaorii ładowność ok. 300 kg w rzeczywistości mniej ?
Obecnie mam małego kampervana który ma ładownośc 500 kg !

Pozostaje mi szukać dalej, rozszerzyć poszukiwania o inne bazy niż mercedes, skrócić auta do max. 7 m.
Dla dwóch osób myślę że kamper z waga około 3 t i ładownością około 500 kg bedzie w zupełności zadawalajacy i będzie można poruszać się bez stresu przeładowania i na prawko B.


Wszystko co piszesz to prawda. Ale czego się spodziewać jeśli sama baza pod budowę kampera waży około 2 tony. Jeśli dołożymy do tego przeciętną zabudowę i jakieś wyposażenie to mamy 3-3.2 tony. Stąd proponowane za granicą DMC to 3.88-4.5 tony o których piszesz. Nie bronię sprzedawców w PL ale co mają zrobić? Przestać sprzedawać kampery? Dodatkowo napęd na tył zwiększa jeszcze masę własną więc to nie jest odpowiedni kierunek jeśli chcemy mieć pojazd z DMC do 3.5 T.

Cały temat DMC 3.5 T to trudna żeby nie powiedzieć ciężka :bajer sprawa. Przepisy się nie zmienią, bazy pod kampery też nie a jedyną zmianą jest kamper elektryczny z DMC 4.25 T na prawo jazdy kat. B. Ale to zupełnie inny temat który nie zamierzam rozwijać.
Powodzenia :spoko

Ps. To co Cyryl napisał wyżej to sama prawda. Ale skąd wziąść dobrej jakości zabudowę która na gotowo będzie ważyła 2.8T ?
I jeszcze jedno: staram się uczyć by nie wozić 100kg wody ze sobą a raczej szukać jej na miejscu. Ale nie zawsze jest to proste. :roll:

MarekPOL - 2023-12-13, 09:53

Cyryl napisał/a:
To za mało.
Jeżeli doliczysz wodę zostanie 400 kg.
Pasażerowie i zostaje 230 kg.
Jeżeli zabieracie rowery to już będzie za dużo.
Musi być masa własna 2800 kg, aby przed każdym wyjazdem nie jeździć na wagę.


2,8 to juz luksus w ładowności ale co za tym idzie lekka i zazwyczaj kiepska zabudowa.

Bez przesady 3,0 T redy to start dla dwóch osób w zupełności wystarczy.
W gotowości do jazdy mam juz paliwo 90%, butle z gazem, wody 20 L i kierowce (75 kg) czyli żone :)

Dokładam markize i hak - 80 kg
Ja i pies 140 kg
Standardowe wyposażenie z ciuchami 100 kg
Rowery i SUP - 50 kg
Zostaje jeszcze 130 kg
Nawet jak kamper jest wyprodukowany w +5% wagi mieszcze się w 3,5 T.

orkaaa - 2023-12-13, 11:15

A woda ???? 20 litrów ci wystarczy do czego ? Rosół chyba ugotować. Nie liczysz jeszcze paneli, kabli, przetwornicy, lodówki itd. Czasami jest na styk ja jedziesz sam ale z pasażerami nie ma opcji.
MarekPOL - 2023-12-13, 13:33

orkaaa napisał/a:
A woda ???? 20 litrów ci wystarczy do czego ? Rosół chyba ugotować. Nie liczysz jeszcze paneli, kabli, przetwornicy, lodówki itd. Czasami jest na styk ja jedziesz sam ale z pasażerami nie ma opcji.


Europa to nie Sahara by od razu cały zbiornik wody w drogę zabierać :mikolaj
Przeciez uwzgledniłem 100kg na wyposażenie, to ile ja mam zabrać tych talerzy czy szklanek na 2 osoby?
Kable na panel jak by co już w większości aut są.
Panel w ramie 200W, regulator, przetwornica 3000W -15 kg

Więc nie pisz że się nie da przy ładowności około 500 kg, no chyba że połowę domu plus grill zeliwny zabierasz.

Nie da się jak masz 200-300 kg na 2 osoby, 400-500 kg na 4 osoby :spoko

markoni7 - 2023-12-13, 16:05

MarekPol.... waga kampera średnio zakładając to ok 3t, przygotowując się do wyjazdu, bierzesz zazwyczaj wyposażenie ok 200kg, dwóch pasażerów paliwo i trochę wody, więc spokojnie można się zmieścić w 3500kg.
Ważyłem ostatnio swojego kampera, który w.g. danych producenta ma 2960kg. Samochód z zamontowanym bagażnikiem na 4 rowery, dwoma rowerami (40kg) markizą, klimatyzacją, sprzętem kuchennym i łazienkowym.Miałem zapakowany sprzęt kampingowy (stolik, 2 krzesła, grill, wykładzina, pudło"przydasi", kable węże itp.) skuter w garażu (120kg) zbiornik zatankowany w 2/3, większość ciuchów na 2 tyg. Waga wskazała 3340kg więc jak doliczę drugą osobę, ciuchy i jedzenie to spokojnie się mieszczę w 3500kg.
Trochę gorzej było z powrotem, bo zrobiłem spore zapasy wina i dla spokoju własnego austrię przejechałem omijając wagę.
Nie demonizowałbym problemu z wagą raczej sugerowałbym staranne dobieranie wyposażenia na wyjazd.
Miałem wcześniej Hymervana 522, który był mały (6m) dwuosobowy, ale dobrze rozplanowany i masa pojazdu była o ile dobrze pamiętam jakieś 2680kg (ale takich już nie produkują). Jak chcesz małą masę to musi być kosztem czegoś( wygoda, powierzchchnia załadunkowa, itp.) Dwuosobowe kampery mają z założenia mniejszą i lżejszą lodówkę, mniej mebli więc i waga jest mniejsza.

adam2 - 2023-12-13, 17:00

Mój hymer półintegra exsis-t ex 588 rocznik 2015 silnik2,3 ducato ważyłem gdy kupowałem i pusty bez wody bez osób 1/4 zbiornika paliwa markiza ,telewizor, panel fotowoltaiczny ,
bagażnik na 3 rowery ,bez butli ,bez koła zapasowego ważył równo 2800kg. Z tyłu 2 wzdłużne łóżka łączone w jedno 2x2. Kamper 6.8m dł :ok

Cyryl - 2023-12-13, 17:47

MarekPOL napisał/a:
...Bez przesady 3,0 T redy to start dla dwóch osób w zupełności wystarczy...


...W gotowości do jazdy mam juz paliwo 90%, butle z gazem, wody 20 L i kierowce (75 kg) czyli żone :)

Dokładam markize i hak - 80 kg
Ja i pies 140 kg
Standardowe wyposażenie z ciuchami 100 kg
Rowery i SUP - 50 kg
Zostaje jeszcze 130 kg
Nawet jak kamper jest wyprodukowany w +5% wagi mieszcze się w 3,5 T.


widzisz 2800 kg masy własnej powoduje, że nie musisz dokonywać takich rachunków sumienia.

ps. 20 l wody to ciągłe rozglądanie się za ujęciami, dla mnie mało komfortowe, ale to kwestia wyboru.

mischka - 2023-12-13, 20:59

Miałem krótko Challengera. Wagowo rewelacja, jakościowo do przeżycia... ogrzewanie na diesla było niewątpliwą zaletą.
Do wyboru masz lekkie budżetowe albo jakościowe przeładowane kampery :spoko

yamah - 2023-12-13, 22:05

MarekPOL napisał/a:

Europa to nie Sahara by od razu cały zbiornik wody w drogę zabierać :mikolaj
Więc nie pisz że się nie da przy ładowności około 500 kg, no chyba że połowę domu plus grill zeliwny zabierasz.
Nie da się jak masz 200-300 kg na 2 osoby, 400-500 kg na 4 osoby :spoko

Wszystko zależy od stylu kamperowania/podróżowania..jeśli jeździsz po kempingach lub weekendowo to rozumiem twoja kalkulację.. i waga będzie się zgadzać.
Nie wyobrażam sobie np. miesięcznego wyjazdu na dziko bez komfortowego-kamperowego wyposażenia które zapewni radość z wyjazdu i spokój...jak koło zapasowe :wyszczerzony: .
Mógłbym tu wyliczać wszystkie "przydasie" (jest na forum taka lista) a które w wielu sytuacjach naprawdę przydają się..i stały się docenione :bigok Jak myślisz do czego może przydać się w kamperze 3m drabina lub mała piła łańcuchowa (aku) :idea
Więc zmieniłem DMC kampera,mam spokój i teraz zabieram pół domu :haha: (a do Austrii i tak nie pojadę) :spoko

LukF - 2023-12-14, 08:19

yamah napisał/a:
Jak myślisz do czego może przydać się w kamperze 3m drabina lub mała piła łańcuchowa (aku)


Do pomocy strażakom w uprzątnięciu drzew po nawałnicy ? Taki kamperowiec - ochotnik :bajer Brawo Ty

:haha:

gryz3k - 2023-12-14, 09:59

MarekPOL napisał/a:
Ogólnie rzecz biorąc stwierdzam że w naszym ukochanym kraju jesli chodzi o sprzedaż kamperów nowych to jest prawdziwe eldorado.
Trochę się dziwie sprzedawcą bo finalnie i tak to wszystko odbije sie na ich sprzedazy i ich firmach. Już widać ogromne spowolnienie sprzedaży w tej branży , pewnie z wielu przyczyn ale na pewno nie pomaga tu niekompetentność sprzedawców, nierzetelność informacji a na koniec bandycka akcyza.
Wymienione wyzej samochody , które sprzedawcy "wciskają mi " z DMC do 3,5 T praktycznie u dealerów w europie zachodniej nie wystepują do 3,5T tylko do 3,88 lub 4,5T.
Bo co to za kamper 4 os. lub czasami 3 osobowy, który na pusto bez doposażenia ma w teaorii ładowność ok. 300 kg w rzeczywistości mniej ?
Obecnie mam małego kampervana który ma ładownośc 500 kg !

Pozostaje mi szukać dalej, rozszerzyć poszukiwania o inne bazy niż mercedes, skrócić auta do max. 7 m.
Dla dwóch osób myślę że kamper z waga około 3 t i ładownością około 500 kg bedzie w zupełności zadawalajacy i będzie można poruszać się bez stresu przeładowania i na prawko B.


Dosyć zaciekawił mnie ten wątek o kamperach na zachodzie. Mam przyjaciół kamperowców we Francji czy Włoszech. Wszyscy mają ten sam problem co my. Wybierz sobie model i sprawdź na mobile.de. Zobaczysz ile jest do 3,5t z różnicą dmc a gotowy do jazdy na poziomie 300 kg.

Tu dla przykładu Hymery podobne do mojego. https://suchen.mobile.de/wohnwagen/hymer-eriba-b514.html

Hymer 33 - 2023-12-14, 11:38

Moja dobra rada - przed zakupem zważ auto . Nie patrz na wagę w dowodzie rejestracyjnym - ZWAŻ
LukF - 2023-12-14, 13:09

Hymer 33 napisał/a:
Moja dobra rada - przed zakupem zważ auto . Nie patrz na wagę w dowodzie rejestracyjnym - ZWAŻ


OK. I co dalej??? :roll:

Komplecik - 2023-12-14, 13:20

LukF napisał/a:
Hymer 33 napisał/a:
Moja dobra rada - przed zakupem zważ auto . Nie patrz na wagę w dowodzie rejestracyjnym - ZWAŻ


OK. I co dalej??? :roll:

Jak to co :haha:
Pierwszego zważonego odrzuci a fffe :haha:
Nad drugim lekko pomyśli o co tu chodzi
Przy 3 :haha: aaaaaaa.... Pierd... biere jakoś to będzie :haha:
:spoko

LukF - 2023-12-14, 13:22

Komplecik,

Robert, dobrze to wyjaśniłeś bo takie rady by ważyć to...

:pifko

Komplecik - 2023-12-14, 14:55

Zabudowy z papendekla uzbrojone po uszy nie przekraczają 3000kg bez ładunku oczywiscie, przygotowany do wyjazdu mam sprawdzone waga ful załadowany + - kilka kilogramów 3500kg

Taki Hymer 580 nie powinien być więcej jak 200kg przeładowany

Cyryl - 2023-12-14, 16:41

LukF napisał/a:
Hymer 33 napisał/a:
Moja dobra rada - przed zakupem zważ auto . Nie patrz na wagę w dowodzie rejestracyjnym - ZWAŻ


OK. I co dalej??? :roll:


a co miał doradzić?
zważ kampera po zakupie?

Hymer 33 - 2023-12-14, 16:57

Powyżej odezwali się ci , którzy zważyli po zakupie .
yamah - 2023-12-14, 17:54

LukF napisał/a:
yamah napisał/a:
Jak myślisz do czego może przydać się w kamperze 3m drabina lub mała piła łańcuchowa (aku)


Do pomocy strażakom w uprzątnięciu drzew po nawałnicy ? :

Chociaż jeden racjonalnie myślący i wie :ok że strażak, leśnik na urlopie lub strajkuje..zasłużone
:pifko
Do wagi doliczyć jeszcze trzeba z podstawowych "przydasi" : gaśnica duża,maty podkładowe,długi mocny hol,saperka..niby małe gramy ale ciągle przybywa :szeroki_usmiech i po kilku wyjazdach okaże się że kamper przytył do 4,0T :szeroki_usmiech :spoko

Kazik II - 2023-12-14, 18:13

Komplecik napisał/a:
LukF napisał/a:
Hymer 33 napisał/a:
Moja dobra rada - przed zakupem zważ auto . Nie patrz na wagę w dowodzie rejestracyjnym - ZWAŻ


OK. I co dalej??? :roll:

Jak to co :haha:
Pierwszego zważonego odrzuci a fffe :haha:
Nad drugim lekko pomyśli o co tu chodzi
Przy 3 :haha: aaaaaaa.... Pierd... biere jakoś to będzie :haha:
:spoko

Komplecik piwko :pifko Poprawiłeś mi humor ;)

mischka - 2023-12-14, 19:08

Hymer 33 napisał/a:
Powyżej odezwali się ci , którzy zważyli po zakupie .

Domyślam się że do dzisiaj nie zważyli bo po co...??

Cyryl - 2023-12-14, 20:47

Hymer 33 napisał/a:
Powyżej odezwali się ci , którzy zważyli po zakupie .


ja nie musiałem ważyć.

poprzedni kamper był 5,5m długości ubogie wyposażenie, 1993 rok i 3,5t DMC, następny 7,5m, bogate wyposażenie, 2014 rok i 3,5t DMC.

mischka napisał/a:
...Domyślam się że do dzisiaj nie zważyli bo po co...??


masz rację, bo po co ważyć?

ps. raz zważyłem i wynik na wadze był zbliżony do tego czego się spodziewałem.
straciłem niepotrzebnie 5zł za wagę.

yamah - 2023-12-14, 21:21

Cyryl napisał/a:

ps. raz zważyłem i wynik na wadze był zbliżony do tego czego się spodziewałem.
straciłem niepotrzebnie 5zł za wagę.

Poprzedniego 7,15 dł.zważyłem w dniu wyjazdu do Austrii :roll: i nie tego się spodziewałem (4t) :( musiałem zawrócić :gwm

LukF - 2023-12-14, 22:05

yamah napisał/a:
z podstawowych "przydasi" : gaśnica duża


Ostatnio to bardzo popularny "przydaś" ... :haha:
Lecz nie wiedziałem, że Ty też używasz. Jesteś w ICH klubie? :haha:

yamah - 2023-12-14, 23:16

LukF napisał/a:
Jesteś w ICH klubie? :haha:

Dziadek był ,ojciec był :ok a jo nie :helm odmieniec jakowyś jestem (ale modne teraz) :bigok

Kazik II - 2023-12-15, 00:01

Cyryl napisał/a:
straciłem niepotrzebnie 5zł za wagę.

Nie gryź się Cyryl. Na Forum ludzie hojni, się zrzucą i będzie po stracie. Podaj tylko numer konta :haha:

adaml61 - 2023-12-15, 21:34

LukF napisał/a:
yamah napisał/a:
Jak myślisz do czego może przydać się w kamperze 3m drabina lub mała piła łańcuchowa (aku)


Do pomocy strażakom w uprzątnięciu drzew po nawałnicy ? Taki kamperowiec - ochotnik :bajer Brawo Ty

:haha:
Bogdan ma wprawę , w Rumuni za pomoc drogową już robił . :szeroki_usmiech
adaml61 - 2023-12-15, 21:47

Ostatnio , miałem ,, przyjemność " mieć kontrolę BAG ,no dziś BALM , A że autko było na tarczkę , to trochę to trwało , i żeby zabić czas dyskusja z jednym z panów kontrolerów , no i weszło na temat kamperów . Od słowa do słowa i wyszło samo , pan stwierdził że kamper ktury ma w dowodzie 3,5 i 6 osób to fikcja , stwierdził że niema takiej możliwości aby się zmieścił w tych 3,5 . Akurat pan przed emeryturą stwierdził jak jest 4 osobowy to nie drąży tematu , nie chce ludziom psuć wakacji . bo w co drugim można by się do wagi doczepić . Tak że oni nie są ciemni , tylko nie chcą drążyć tematu . Mają dość ciężarówek do kontrolowania .
yamah - 2023-12-15, 22:04

adaml61 napisał/a:
Bogdan ma wprawę , w Rumuni za pomoc drogową już robił . :szeroki_usmiech

Adaś, a pamiętasz jaka tam była młoda Rumunka :oops: :bigok ..wracając do tematu to dzięki twojemu "przydasie" nie musiałem parasolki na dach zakładać :wyszczerzony: Jeszcze raz serdeczne dzięki :spoko
:pifko łyknij po kolacji

adaml61 - 2023-12-15, 22:13

Boguś , to nie było przyda się , ja przyda się nie wożę , bo nie mam miejsca . W razie czego jakiś Boguś się zawsze znajdzie :szeroki_usmiech
Cyryl - 2023-12-16, 09:20

Kazik II napisał/a:
Cyryl napisał/a:
straciłem niepotrzebnie 5zł za wagę.

Nie gryź się Cyryl. Na Forum ludzie hojni, się zrzucą i będzie po stracie. Podaj tylko numer konta :haha:


ponieważ to było 4 lata temu już dążyłem uzupełnić nadszarpnięty budżet.

LukF - 2023-12-16, 09:34

Cyryl napisał/a:
Kazik II napisał/a:
Cyryl napisał/a:
straciłem niepotrzebnie 5zł za wagę.

Nie gryź się Cyryl. Na Forum ludzie hojni, się zrzucą i będzie po stracie. Podaj tylko numer konta :haha:


ponieważ to było 4 lata temu już dążyłem uzupełnić nadszarpnięty budżet.


Czyli zrzutki nie będzie :bigok

Banan - 2023-12-16, 10:45

LukF napisał/a:
Czyli zrzutki nie będzie

A odsetki z czterech lat...? :chytry
:haha:

Kazik II - 2023-12-16, 11:30

Cyryl napisał/a:
ponieważ to było 4 lata temu już dążyłem uzupełnić nadszarpnięty budżet.

Oszczędnością i pracą ludzie się bogacą.. :haha:

MarekPOL - 2023-12-16, 15:27

gryz3k napisał/a:
MarekPOL napisał/a:
Ogólnie rzecz biorąc stwierdzam że w naszym ukochanym kraju jesli chodzi o sprzedaż kamperów nowych to jest prawdziwe eldorado.
Trochę się dziwie sprzedawcą bo finalnie i tak to wszystko odbije sie na ich sprzedazy i ich firmach. Już widać ogromne spowolnienie sprzedaży w tej branży , pewnie z wielu przyczyn ale na pewno nie pomaga tu niekompetentność sprzedawców, nierzetelność informacji a na koniec bandycka akcyza.
Wymienione wyzej samochody , które sprzedawcy "wciskają mi " z DMC do 3,5 T praktycznie u dealerów w europie zachodniej nie wystepują do 3,5T tylko do 3,88 lub 4,5T.
Bo co to za kamper 4 os. lub czasami 3 osobowy, który na pusto bez doposażenia ma w teaorii ładowność ok. 300 kg w rzeczywistości mniej ?
Obecnie mam małego kampervana który ma ładownośc 500 kg !

Pozostaje mi szukać dalej, rozszerzyć poszukiwania o inne bazy niż mercedes, skrócić auta do max. 7 m.
Dla dwóch osób myślę że kamper z waga około 3 t i ładownością około 500 kg bedzie w zupełności zadawalajacy i będzie można poruszać się bez stresu przeładowania i na prawko B.


Dosyć zaciekawił mnie ten wątek o kamperach na zachodzie. Mam przyjaciół kamperowców we Francji czy Włoszech. Wszyscy mają ten sam problem co my. Wybierz sobie model i sprawdź na mobile.de. Zobaczysz ile jest do 3,5t z różnicą dmc a gotowy do jazdy na poziomie 300 kg.

Tu dla przykładu Hymery podobne do mojego. https://suchen.mobile.de/wohnwagen/hymer-eriba-b514.html


Może dlatego są i stoją a nie są sprzedane :wyszczerzony: .
U nas też na otomoto 430 pojazdów nowych z czego aż 70 z 2022 roku. Widać gołym okiem że się nie sprzedają.

Cyryl - 2023-12-16, 21:32

Banan napisał/a:
LukF napisał/a:
Czyli zrzutki nie będzie

A odsetki z czterech lat...? :chytry
:haha:


a odsetki wypiliśmy za smakiem

Kazik II - 2023-12-17, 00:52

Cyryl napisał/a:
a odsetki wypiliśmy za smakiem

Jak to były 40%-we od-setki to chyba jakaś lichwa :wyszczerzony:

Andrzej 73 - 2023-12-17, 11:46

MarekPOL,
Kolego , co ja bym zrobił na Twoim miejscu? Zamówił kampera za granicą.
Poprosił przy zamówieniu o wykonanie kampera na lekkiej ramie. W kraju wątpię żeby chcieli się bawić w takie tematy.
Faktem jest , że zbiegiem lat kampery są co raz cięższe pomimo , że wykonanie jest co raz gorsze.
Powodem tego jest więcej zainstalowanych gadżetów , udoskonaleń oraz cięższa baza pojazdu.
Marki - Hymer , Rapido czy Carthago są ciężkie podobnie Hobby lub Laika niemniej jednak moja wykonana na zamówienie mieści się w DMC 3,% T jeśli nie dopcham jej na full.
:spoko

Komplecik - 2023-12-17, 12:02

Andrzej 73 napisał/a:
Laika niemniej jednak moja wykonana na zamówienie mieści się w DMC 3,% T jeśli nie dopcham jej na full.
:spoko

Andrzejku staramy się odpychać na ful, to jest prawda, więc tylko krutkie papendekle :haha: trzymają wagę
:spoko

MarekPOL - 2023-12-17, 13:27

Andrzej 73 napisał/a:
MarekPOL,
Kolego , co ja bym zrobił na Twoim miejscu? Zamówił kampera za granicą.
Poprosił przy zamówieniu o wykonanie kampera na lekkiej ramie. W kraju wątpię żeby chcieli się bawić w takie tematy.
Faktem jest , że zbiegiem lat kampery są co raz cięższe pomimo , że wykonanie jest co raz gorsze.
Powodem tego jest więcej zainstalowanych gadżetów , udoskonaleń oraz cięższa baza pojazdu.
Marki - Hymer , Rapido czy Carthago są ciężkie podobnie Hobby lub Laika niemniej jednak moja wykonana na zamówienie mieści się w DMC 3,% T jeśli nie dopcham jej na full.
:spoko


Już się pogodziłem z faktem i szukam mniejszych, krótszych do 7m mają od 400-500 kg ładowności, dla dwóch osób jeśli nie bedę brał połowy domu lub każdego przydasię to dam radę i spokój podróżowania zostanie :wyszczerzony:

Komplecik - 2023-12-17, 14:32

MarekPOL napisał/a:


Już się pogodziłem z faktem i szukam mniejszych, krótszych do 7m mają od 400-500 kg ładowności,

Patrzyłeś na te Hymery do 7m MLT 550 i 580
550 ma fajniejszy salon
580 poreczniejsze łóżko
w tym pierwszym garaż też jest obszerniejszy
Jeśli byłby napęd przedni też kilka kilogramów zniknie
lata doświadczenia uświadomiły mnie że klimy jeśli bym jej nie zastał w już wyposażonym kamperze, nie zamontował bym.
markiza tak na 2 razy, na dziko bezużyteczna, na kempingu wywołuje niepokuj wiecznie myśląc o niej
anteny i telewizji nie odpaliłem ani razu
:bajer

LukF - 2023-12-17, 14:47

Komplecik napisał/a:

lata doświadczenia uświadomiły mnie że klimy (...) nie zamontował bym.
markiza tak na 2 razy, na dziko bezużyteczna, na kempingu wywołuje niepokuj wiecznie myśląc o niej


Robert, w pełni się zgadzam :bigok

TV w kamperze bardzo rzadko :roll:

Komplecik - 2023-12-17, 14:57

LukF napisał/a:
Komplecik napisał/a:

lata doświadczenia uświadomiły mnie że klimy (...) nie zamontował bym.
markiza tak na 2 razy, na dziko bezużyteczna, na kempingu wywołuje niepokuj wiecznie myśląc o niej


Robert, w pełni się zgadzam :bigok

TV w kamperze bardzo rzadko :roll:


Acha tak :shock: markiza i klimy też nie masz :?:
:spoko

MarekPOL - 2023-12-17, 17:53

Komplecik napisał/a:
MarekPOL napisał/a:


Już się pogodziłem z faktem i szukam mniejszych, krótszych do 7m mają od 400-500 kg ładowności,

Patrzyłeś na te Hymery do 7m MLT 550 i 580
550 ma fajniejszy salon
580 poreczniejsze łóżko
w tym pierwszym garaż też jest obszerniejszy
Jeśli byłby napęd przedni też kilka kilogramów zniknie
lata doświadczenia uświadomiły mnie że klimy jeśli bym jej nie zastał w już wyposażonym kamperze, nie zamontował bym.
markiza tak na 2 razy, na dziko bezużyteczna, na kempingu wywołuje niepokuj wiecznie myśląc o niej
anteny i telewizji nie odpaliłem ani razu
:bajer


Z Hymerami jest taki problem że te ustawienia nam nie pasują , jedyny face to face gdzie jest dużo miejsca w salonce to Tramp, ale on ciężki.
Z Hymerem to jeszcze taki problem że praktycznie nic na placu nie ma, tylko pod zamówienie :(
Większość nowych kamperów to napęd na przód, mercedes już też.
Klimy nie zakładam bo cięzka i po co.
Markiza się przyda.
Antena po co jak wszystko dziś masz w internecie :wyszczerzony:
Chyba jednak wybierzemy Rapido, duży wybór modeli z placu, dobra marka, szeroka gama modeli. A Mercedesa zmieni się na Fiata na korzyść dobrej i przemyślanej zabudowy.

mischka - 2023-12-17, 18:59

MarekPOL napisał/a:
Chyba jednak wybierzemy Rapido

Dobre zabudowy, będziesz pan zadowolony :spoko

Komplecik - 2023-12-17, 19:33

Sorki popieprzyło mi się Rapido z Pilotem
wykasowałem poprzedni post
:szeroki_usmiech
:spoko

Komplecik - 2023-12-17, 19:42

Teraz zerkłem na to Rapido z tym wyrem, garaż to niewypał.
Odpal tego Fiata francuskiego 2,2 na zimnym, chodzi jakby panewki się przesypywały,
2.3 zostały już tylko w Iveco

rakro1 - 2023-12-17, 19:56

" Antena po co jak wszystko dziś masz w internecie :wyszczerzony: "
Wiele lat tak myślałem i kwestionowałem potrzebę posiadania ciężkiej anteny na dachu.
W poprzednim aucie nawet zdemontowałem cały zestaw. Ale okazuje się, że bywają długie wyjazdy, brzydka pogoda i nie ma za dużo rozrywek, gdy jest się długo zamkniętym w najluksusowszym nawet pudle.
Internet w PL mamy wszyscy bez ograniczeń ale sytuacja zmienia się radykalnie, gdy za granicą zechcesz obejrzeć jakiekolwiek mistrzostwa np. w siatkówce czy olimpiadę. Internet można dokupować ale to duże jednak koszty. W domu niemal nie oglądam TV ale w domu mam nieskończenie więcej rozrywek i zajęć.
Z markizy korzystam nieustannie i to właśnie stojąc zawsze " na dziko". Oczywiście są miejsca, gdzie ze strachu przed Policją jest to niemożliwe. Trzeba starannie wybierać miejsca postoju i być czujnym.
W ciepłych krajach nie da się żyć bez cienia chociaż nasz forumowy kolega bytujący w Hiszpanii i Maroko markizę właśnie zdemontował.
W mojej ocenie nie warto już na wejściu rezygnować z rzeczy, o których dzisiaj myślisz, że nie są potrzebne. Podobnie z wielkością i pojemnością auta.
Opuszczane łóżko z przodu możesz zdemontować jak Socale ale, gdyby zmieniła Ci się konfiguracja załogi zawsze będziesz mógł to łóżko zamontować.

MarekPOL - 2023-12-17, 20:25

[quote="Komplecik"]Teraz zerkłem na to Rapido z tym wyrem, garaż to niewypał.

Dlaczego garaż to niewypał ?

Na forach samochodów dostawczych lepiej się wypowiadaja o nowym silniku i skrzyni Fiata niż poprzedniej.
Zawsze jak coś wychodzi inne, nowe to znajdą się malkontenci , niejednokrotnie nie używający tych jednostek.
W 2014 kupowałem VW na jednoisce 2,0 i też tak gadali ci co nie próbowali. Smigała jak tralala po całej Europie i żadnej poważnej awarii przez 8 lat. Tak samo z Mercedesem jak wprowadzili 2,0 było. Ja jeżdzę i złego słowa nie mogę powiedzieć .

yamah - 2023-12-17, 20:28

rakro1 napisał/a:
"
Wiele lat tak myślałem i kwestionowałem potrzebę posiadania ciężkiej anteny na dachu.
W poprzednim aucie nawet zdemontowałem cały zestaw. Ale okazuje się, że bywają długie wyjazdy, brzydka pogoda i nie ma za dużo rozrywek, Internet można dokupować ale to duże jednak koszty. W domu niemal nie oglądam TV ale w domu mam nieskończenie więcej rozrywek i zajęć.
.

Też zastanawiam się nad demontażem anteny (prawie nie oglądamyTV) ale z powodu zamontowania w to miejsce dodatkowych solarów..na nudne dni biorę pendriva gdzie są zawsze przygotowane jakieś ciekawe filmy a internet to ukraińska karta z 30Gb za 27 złociszy na 4 tygodnie załatwia sprawę, w większości krajów europy łącznie z Serbią,Czarnogórą i Turcją działa bd. :spoko

krzlac - 2023-12-17, 20:53

yamah napisał/a:
...a internet to ukraińska karta z 30Gb za 27 złociszy na 4 tygodnie załatwia sprawę, w większości krajów europy łącznie z Serbią,Czarnogórą i Turcją działa bd. :spoko


Dasz jakieś namiary na taką kartę?

Komplecik - 2023-12-17, 21:18

[quote="MarekPOL"]
Komplecik napisał/a:
Teraz zerkłem na to Rapido z tym wyrem, garaż to niewypał.

Dlaczego garaż to niewypał ?

Na forach samochodów dostawczych lepiej się wypowiadaja o nowym silniku i skrzyni Fiata niż poprzedniej.
Zawsze jak coś wychodzi inne, nowe to znajdą się malkontenci , niejednokrotnie nie używający tych jednostek.
W 2014 kupowałem VW na jednoisce 2,0 i też tak gadali ci co nie próbowali. Smigała jak tralala po całej Europie i żadnej poważnej awarii przez 8 lat. Tak samo z Mercedesem jak wprowadzili 2,0 było. Ja jeżdzę i złego słowa nie mogę powiedzieć .


Nie chce Ciebie zniechęcać ni urazić, słyszałem o tym silniku 2.2 akurat nie pochlebne opinie, co do skrzyń w 2.3, były montowane kilka rodzajów i faktycznie jedna z nich jest totalnym badziewiem.
Mam obecnie łóżko podnoszone nad garazem, praktycznie nie da się z tego korzystać przy opuszczonym w dół, więc podniosłem i zablokowałem by się mniej telepało, gadżet z którego praktycznie się nie korzysta lub nie ma garażu, a jeśli nie chcesz garażu to są fajniejsze rozwiązania :spoko

MarekPOL - 2023-12-17, 22:00

Komplecik napisał/a:


Nie chce Ciebie zniechęcać ni urazić, słyszałem o tym silniku 2.2 akurat nie pochlebne opinie, co do skrzyń w 2.3, były montowane kilka rodzajów i faktycznie jedna z nich jest totalnym badziewiem.
Mam obecnie łóżko podnoszone nad garazem, praktycznie nie da się z tego korzystać przy opuszczonym w dół, więc podniosłem i zablokowałem by się mniej telepało, gadżet z którego praktycznie się nie korzysta lub nie ma garażu, a jeśli nie chcesz garażu to są fajniejsze rozwiązania :spoko


Ja patrzę na łózko trochę inaczej.
Jest szerokie 1,6 m więc wygodne i można je niżej opuścić niż w wersjach tzw. niemieckich gdzie przy moim 1,9 m wzrostu jak siedzę na łóżku to walę głową w sufit.
Na drogę można podnieść i masz pełnowymiarowy garaż.

Komplecik - 2023-12-17, 22:57

MarekPOL napisał/a:

Na drogę można podnieść i masz pełnowymiarowy garaż.

Tak też teoretycznie pomyślałem, w poprzednim miałem stałe, nawet się ucieszyłem będę sobie opuszczał , mówię serio to jest nie wypał, nie będę rowerów, skutera za każdym razem wyciągał by mieć niżej.
Druga sprawa nad tym praktykowalismy w większym gronie, wysokość szerokość drzwi garażowych by garaż był poręczny i można z niego korzystać bez większych wygibasów, drzwi najlepiej jak są wysokości minimum 115 najlepiej 125 szerokość powyżej 80 najlepiej 90 i więcej, załadunek skutera rowerów jest poręczny, jeśli garaż jest wysoki można zamontować platformę samozaładowczą skuter, pułki krzesła wszystko luźno układam, no tak mam ;)
:spoko

yamah - 2023-12-17, 22:59

krzlac napisał/a:

Dasz jakieś namiary na taką kartę?

Proszę bardzo :ok brałem u tego gościa (pisz lub dzwoń Whatsap) na aledrogo w marcu..teraz nie widzę aby coś sprzedawał..jednak inni także mają od tego operatora.

Komplecik - 2023-12-17, 23:16

Garaż w poprzednim i obecnym kamperze
Kazik II - 2023-12-17, 23:22

Komplecik napisał/a:
Garaż w poprzednim i obecnym kamperze

Upss, kolega Komplecik dorzucił nowe zdjęcia i post nieaktualny. A tak w ogóle to dlaczego teraz nie można kasować swoich postów? Różnie to bywa, człowiek napaple coś na "nocnym dyżurze" a rano wstyd i obciach :hide:

SlawekEwa - 2023-12-18, 08:01

Kazik II napisał/a:
A tak w ogóle to dlaczego teraz nie można kasować swoich postów?

Można

SlawekEwa - 2023-12-18, 08:05

Robisz "edytuj" i wstawiasz np :nono a taki ?
Kazik II - 2023-12-18, 11:36

SlawekEwa napisał/a:
Robisz "edytuj" i wstawiasz np :pad:

Jakiś kącik islamski? A gdzie muezin? :wyszczerzony:

LukF - 2023-12-18, 15:01

A nie ważne :mrgreen:
Kazik II - 2023-12-18, 18:50

SlawekEwa napisał/a:
Robisz "edytuj" i wstawiasz np :nono a taki ?

Grożenie paluszkiem zostawmy Bananowi. To już lepiej niech będzie pierwsza wersja :pad: jako złożony mu hołd lenny :haha:

Banan - 2023-12-18, 19:41

Znów po mnie jadą... dobrze Kaziu, że Cię lubię... :haha: :haha: :haha:
:hello


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group