Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Rosja i kraje poradzieckie - Białoruś

koko - 2014-02-19, 10:03
Temat postu: Białoruś
W lipcu 2014 Jedziemy w kilka camperów do Finlandii na światowy zlot. Jedziemy przez Białoruś,Litwę Estonię.
Planujemy pobyt kilka dni na Białorusi Chcemy zatrzymać się w Grodnie i z Grodna zwiedzić
miejsca związane z Mickiewiczem i Orzeszkową.
Wszystkie koszty każdy pokrywa we własnym zakresie i składkowo na miejscu
Można odłączyć się w każdej chwili.
Akces i zapytania tylko na PW

koko - 2014-03-06, 21:00

Wszyscy którzy jadą na Białorus proszeni są o pobranie druków wizowych ze strony ambasady i przesłanie ich do mnie dane potrzebne będą do zaproszenia które ja załatwiam dla wszystkich
koko - 2014-03-13, 08:26

Wstępny termin wyjazdu 5-07-2014 być może będzie zlocik u Koli Jedzie 7 załog dwuosobowych i chwatit
Dziękuję za dane do zaproszeń

koko - 2014-03-13, 14:23

Kola w tym okresie zaproponował mały zlocik koło Mińska jeżeli byli by chętni odwiedzić tylko Białoruś to zaprasza a ja służę pomocą
kalinin - 2014-03-13, 15:42

Piszemy się na Zlocik koło Mińska. Koko czy trzeba meldować na milicji o kazdym postoju po drodze?
koko - 2014-03-13, 16:53

Mirek jeżeli wiem to nie
A tak skąd te wiadomości Nasi koledzy którzy byli na Białorusi byli zachwyceni tym krajem

eler1 - 2014-03-13, 17:06

Poczytajcie www.polskieradio.pl/75/92...skie-ciezarowki to piękny kraj :gwm
Brat - 2014-03-13, 17:27

eler1 napisał/a:
Poczytajcie www.polskieradio.pl/75/92...skie-ciezarowki to piękny kraj :gwm
A - jeśli dobrze kojarzę - koko ma duży, śliczny, jak nowy albo wręcz nowy - kamper ... ;)
gino - 2014-03-13, 18:16

eler1 napisał/a:
Poczytajcie www.polskieradio.pl/75/92...skie-ciezarowki to piękny kraj :gwm
przypomnę, że nasze KAMPEROWE ekipy nie jada ciężarówkami, i raczej nie dopuszcza się ''uchybień'' w formalnościach...
a za to owe ciężarówki były zarekwirowane :spoko

tolo61 - 2014-03-13, 18:52

Witam
Jako osoba będąca dosyć częstym gościem na terenie Białorusi powiem tylko że jest to najbezpieczniejsze państwo w Europie
Jednak tak jak w każdym państwie musimy przestrzegać obowiązującego prawa .
Prawo i zasady które nie różnią się zbytnio od naszego, postrzegane są jednak przez nas trochę inaczej.
Kto szuka kłopotów to je znajdzie, nie tylko na Białorusi ale wszędzie.
Co do Tirów ...
Z racji tej że nasze auta też jeżdżą przez Białoruś, powiem tylko że na swoim przykładzie mogę stwierdzić, iż wszystko zależy od ludzi . Od podejścia ,sposobu rozwiązania zaistniałych problemów i życzliwości .
A tej proszę mi wierzyć Białorusinom nie brakuje.
Wszędzie są jedna ludzie i ludziska .
Pamiętajmy o tym .
Kiedyś trafiłem na celnika , kierownika zmiany który wg innych był nieprzejednanym sk.......
Brakowało mi dokumentów przewozowych . W normalnym wypadku auto na parking do wyjaśnienia i dokumenty do odtworzenia .tydzień dwa.....
Zobaczył że wieźliśmy ten towar pierwszy raz ... Pokazał nam jakie dokumenty dla danego typu towaru są wymagane .Przepuścił ale zaznaczył, że teraz już zostaliśmy poinformowani i drugi raz nas nie przepuści . Inni kierowcy byli w szoku . Byli pewni ze mamy " umoczone"
To że Tiry stoją na parkingach nie jest winą służb , W dużej mierze jest to wina firm importowo-exportowych . Spedycyjnych i kierowców .
A najłatwiej, jest zatrzymać auto na poczet należności . Nie tylko oni tak robią . U nas też służby celne stosują taką formę zabezpieczeń.
Szuka się taniej sensacji . Białoruś państwo białego niedźwiedzia .....
Guzik prawda . Kto z Was wie ile aut stoi na parkingach Turcji Finlandii Słowacji ? I dlaczego?
Dlatego powtarzałem i powtarzam .
Przy wjeździe na terytorium Białorusi wpisujcie do deklaracji WSZYSTKIE wartościowe przedmioty.
Nie trzymajcie pieniędzy w dokumentach / zostaniecie posądzeni o próbę przekupstwa / jak też nie próbujcie dawać jakichkolwiek gratyfikacji ..... Chyba że dostaniecie jasny sygnał , ale to też chodzi o coś typu czekolada bombonierka jakiś suwenir
Nie przewoźmy rzeczy zabronionych, lub w ilościach wskazujących na handel .
Jeżeli zachowamy rozwagę to nie mamy się czego obawiać .
Pamiętajmy o tym że jazda po spożyciu alkoholu grozi zatrzymaniem i odsiadką , bez możliwości zawieszenia .
Kiedy byliśmy na zlocie w Dudutkach , zatrzymywano mnie parę razy . Raczej z ciekawości ale też za przekroczenia prędkości .
ZAWSZE kończyło się na pouczeniu .
Powtarzano mi za każdym razem ... Jesteś obcokrajowcem to pouczamy ... Ale jak zatrzymamy następnym razem to... Nie wiem co ,bo raczej ci sami drugi raz mnie nie zatrzymywali .
Myślę ze osobiście wolę się nie dowiedzieć co... :szeroki_usmiech
Kraj piękny ,bardzo czysty i z życzliwymi ludzmi .
Przykro stwierdzić ,ale generalnie z bardziej życzliwymi niż u nas
Pozdrawiam :spoko

koko - 2014-03-13, 20:44

Miałem firmę na Białorusi w latach pierestroiki zgadzam się z tym co pisze tolo61
DZIĘKI

JaWa - 2014-03-14, 08:57

kalinin napisał/a:
Piszemy się na Zlocik koło Mińska.

My też się piszemy. :spoko

eMKa - 2014-03-14, 21:58

Jak koło Mińska to Dudutki ;)
koko - 2014-03-15, 10:19

Zgadza się Krzysiu
kimtop - 2014-03-15, 10:53

tolo61 napisał/a:
Ale jak zatrzymamy następnym razem to... Nie wiem co ,bo raczej ci sami drugi raz mnie nie zatrzymywali .


Jak mówił nasz białoruski przyjaciel Mikołaj,cudzoziemiec za drugie lub trzecie przekroczenie prędkości może być odstawiony na granicę.

My również byliśmy mile zaskoczeni Białorusią.
Czysto,bezpiecznie,drogi dobre,paliwo taniutkie,ludzie życzliwi.Na wsiach bardzo biednie ale czysto i porządnie.

koko - 2014-03-15, 11:32

Białorusinowi za drugie przekroczenie prędkości czasowo zatrzymują prawo jazdy
rewir - 2014-03-16, 00:05

Przepraszam że się wtrącę :) nie wybieram się na Białoruś, a ten temat wpadł mi przypadkiem w oczy. Na stronie paragonzpodrozy.pl Chłopaki piszą o możliwości bez wizowego wjazdu na Białoruś.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że z początkiem maja Białoruś będzie przeżywała swoiste oblężenie polskich plecakowych podróżników. W ramach rozgrywanych w Mińsku Mistrzostw Świata w hokeju, władze postanowiły znieść obowiązek wizowy na ponad miesiąc. A jak wiadomo, kiedy Polak zwietrzy okazję, nic go nie powstrzyma…

Więcej tu: Białoruś bez wizy

Może się to komuś przyda, jak nie proszę skasować Post :spoko

koko - 2014-03-16, 07:16

Fajnie
kalinin - 2014-03-16, 07:20

I w miesiącu maju a nie w lipcu, w miesiącu w którym planujemy wyjazd.
JaWa - 2014-03-16, 08:59

Najtańszy bilet na Czyżewską Arenę - 620 zł. Wiza - 25 €.
koko - 2014-03-17, 09:33

Zlocik w Dudutkach I połowa Lipca
koko - 2014-03-23, 19:12

Zaproszenia dostanę w Poznaniu wtedy zobaczymy jak dalej
Andrzej1 - 2014-04-01, 09:20

koko,
Dzień dobry. :spoko Konrad my również, jeśli zdrowie pozwoli, jesteśmy zainteresowani wyjazdem z Wami na Białoruś a może i dalej. Proszę o podanie szczegółów !
Widzę, że będziecie w Częstochowie ? :lol:

koko - 2014-04-01, 13:41

Będziemy w Częstochowie Zaproszenia jednak nie dotarły do Poznania dzisiaj rozmawiałem ma do mnie wysłać .
koko - 2014-04-04, 23:10

Napisał że wysłał
koko - 2014-04-08, 12:31

Zaproszenia dotarły Część rozdam w Częstochowie częśc Mirek zawiezie do Uniejowa i Wrocławia Andrzej1 podejdż w Czestochowie to obgadamy :spoko
kalinin - 2014-04-21, 15:05

W Uniejowie przekazalem zaproszenia dla zalogi JaWa, a we Wroclawiu Panstwu Kotarba. Napisałem maila do ambasady z pytaniem jaka dalsza procedura postępowania, załączylem skany zaproszenia i wniosek wizowy. Czekam na odpowiedz, czy trzeba osobiscie jechac do Ambasady? Do dobrego czlowiek szybko sie przyzwyczaja (Strefa Schengen). Zastanawiam sie czy musimy sie codziennie meldować gdzie będziemy nocować ?
koko - 2014-04-21, 21:53

nigdzie nie musisz się meldować
kalinin - 2014-04-23, 16:31
Temat postu: Informacje wizowe z biura podróży GROMADA
Zanim ruszymy w trasę, powinniśmy załatwić trzy najważniejsze rzeczy: paszport, wizę, ubezpieczenie zdrowotne.

Paszport - jeśli nie posiadamy takiego dokumentu trzeba się zgłosić do najbliższego biura paszportowego. Zanim się tam udamy należy wcześniej dokonać opłaty za paszport w wysokości 140zł w przypadku osoby dorosłej oraz 70zł w przypadku osób niepełnoletnich. Seniorzy którzy ukończyli 70 rok życia taki dokument otrzymają bezpłatnie. Drugą rzeczą jest zrobienie aktualnego zdjęcia paszportowego. Koszt takiej usługi wynosi 20-30zł. Z internetu możemy sobie wcześniej pobrać wniosek o paszport, aby na spokojnie go sobie uzupełnić. Razem z wnioskiem będziemy musieli złożyć potwierdzenie dokonania opłaty za paszport. Musimy pamiętać, że w okresie wakacyjnym biura te są nieco bardziej oblegane oraz czas oczekiwania na paszport wynosi 2-3 tygodnie.

Wizy na Białoruś- są niezbędne do przekroczenia granicy z Białorusią. Koszt wizy na Białoruś wynosi od 10 do 25 euro. Wniosek o wizę musimy uzupełnić na komputerze, ponieważ od tego roku wnioski wypełnione ręcznie nie będą rozpatrywane. W formularzy musimy podać całkiem sporo informacji. Poza podstawowymi danymi jak imię i nazwisko czy adres zamieszkania konsulat będzie również zainteresowany naszym miejscem pracy, danych małżonki lub męża oraz celem i planowanymi miejscowościami. Na samą wizę natomiast będziemy czekać 5 dni roboczych od daty wpłacenia opłaty za wizę. Poniżej znajdują się dane adresowe konsulatów Białorusi w Polsce, gdzie możemy ubierać się o wizy na Białoruś:
Białystok, ul. Elektryczna 9, 15-080
Warszawa, ul. Wiertnicza 58, 02-952
Pośrednictwem wizowym zajmuje sie biuro turystyczne GROMADA

Ubezpieczenie zdrowotne - jest to również rzecz bez której nie wjedziemy na Białoruś. W pobliżu konsulatów bez problemu znajdziecie biuro, które sprzeda Wam potrzebne ubezpieczenie. Za swoje ubezpieczenie, które było ważne przez okres 8 dni zapłacimy około 16zł.


DOKUMENTY:
 1 formularz
 1 fotografia
 paszport
 polisa ubezpieczeniowa - wyłącznie z towarzystwa EUROPA i AXA

CENY:
Od dnia 02.01.2008 wszelkie opłaty wizowe wnoszone są wyłącznie w EUR wg
tabeli jak niżej.
 dla kierowców TIR i autokarów wielokrotna na 1 rok - 150 EUR
 dla kierowców TIR i autokarów jednokrotna do 30 dni - 25 EUR
 biznesowa jednokrotna do 30 dni - 25 EUR /zaproszenie/
 biznesowa dwukrotna do 30 dni - 35 EUR /zaproszenie/
 biznesowa wielokrotna na 3 miesiące - 60 EUR
 biznesowa wielokrotna na 1 rok - 150 EUR
 na stały pobyt - 25 EUR
 pobytowa jednokrotna do 30 dni - 25 EUR
 pobytowa dwukrotna do 30 dni - 35 EUR
 pobytowa wielokrotna na 3 miesiące - 60 EUR
 pobytowa wielokrotna na 1 rok - 150 EUR
 robocza - w celu zatrudnienia lub wykonywania innej pracy zarobkowej - 150 EUR
 studencka - 25 EUR
 tranzytowa jednokrotna - 10 EUR
 tranzytowa 2-krotna - 15 EUR
 tranzytowa wielokrotna - 35 EUR
Za wszystkie wizy odbierane w trybie ekspresowym ( do 48 godzin )
wprowadzono opłatę 25 EUR,
np.: wiza jednokrotna ekspres 25 EUR + 25 EUR

Do wszystkich cen należy doliczyć 5 PLN prowizji bankowej.
WAŻNE INFORMACJA
 Z dniem 16 MAJA 2011r. dla WYJAZDÓW SŁUŻBOWYCH bez względu na
 długość i rodzaj pobytu wymagane jest posiadanie ZAPROSZENIA
 /XODATANCTBO/
 Dla WYJAZDÓW PRYWATNYCH do 30-dni/odwiedziny rodziny lub znajomych/
 należy dołączyć kopię PASZPORTU /strona ze zdjęciem plus strona z adresem
 zameldowania OSOBY zapraszającej/.
 Z obowiązku takiego zwolnione są Dzieci do lat 16-tu i OSOBY starsze
wyjeżdżające do najbliższej RODZINY lub na GROBY najbliższych.
 Dla WYJAZDÓW TURYSTYCZNYCH należy dołączyć VOUCHER plus program
pobytu z BIAŁORUSKIEGO BIURA PODRÓŻY.
 CENY WIZ NIE ULEGŁY ZMIANIE
UWAGI:
Od 01.10.2010 wnioski wizowe wypełnione wyłącznie elektronicznie,
pobierane ze strony internetowej ambasady.
Z dniem 02.01.2008 wprowadzono bezwzględny wymóg posiadania wiz
tranzytowych dla obywateli Polski, przejeżdżających tranzytem do Rosji, zarówno
samochodem jak i pociągiem.
Obowiązkowo do każdego wniosku wizowego musi być dołączone upoważnienie
do złożenia i odbioru paszportu w ambasadzie Białorusi.
Czas oczekiwania: 5 dni roboczych

!!! Wizy bezpłatne !!! – dla obywateli Polski wyłącznie do 6-go roku życia.
Opłata za pośrednictwo wizowe 100zł + Vat 23% + koszty przesyłki ok 40zł

anolejn - 2014-05-18, 14:57
Temat postu: Do wszystkich zainteresowanych wyjazdem na Białoruś
14.05.2014 wróciliśmy z Białorusi po dwutygodniowym pobycie (trzy campery: Mirek,Gienek i Andrzej). Korzystając z biletu na mistrzostwa świata w hokeju wjechaliśmy bez wiz białoruskich. Nasze zaskoczenie pierwsze to przekraczanie granicy ( Bobrowniki) - takiej uprzejmości i sympatii ze strony pograniczników jeszcze nie spotkałem a już trochę miałem z tym do czynienia ( niejednokrotnie przysięgałem, że już na wschód mnie nikt nie namówi). W drodze powrotnej było podobnie( Domaczewo). Zaskoczeni zostaliśmy również sympatią Białorusinów w miejscach naszej wspólnej historii, a odwiedziliśmy stosunkowo bardzo dużo, trzeba tylko się zaopatrzyć w przewodnik "BIAŁORUŚ - historia za miedzą"i jeździć według załączonej mapki na gwiazdeczki. Dobrze jest sobie zakupić mapę samochodową - ale u nich. Spać można wszędzie, na parkingach przy drogach, przy cmentarzach, przy muzeach itp. O nasze bezpieczeństwo dbają wszyscy: mieszkańcy, ochroniarze i ich policja. Na nasz przyjazd do Mińska Mikołaj zorganizował mały zlocik nad jeziorkiem, gdzie spędziliśmy prawie trzy dni w bardzo miłym towarzystwie Białorusinów. A że byliśmy nielicznymi polakami na mistrzostwach w hokeja camperami, to zostaliśmy zaproszeni do telewizji białoruskiej ( Panorama I program Białoruski) w celu przedstawienia swoich wrażeń z wizyty bezwizowej i mamy to nagrane. Zachęcam wszystkich jeszcze niezdecydowanych na ten zlot w Dudutkach, na pewno nie będziecie żałować z tym że potrzeba zaplanować czas na zwiedzanie albo przed zlotem albo po lub podzielić to na dwie części (w załączeniu mapka naszego przejazdu i kilka fotek). Nam udało się dotrzeć w dziesięć dni do: Grodna( najbliżej z Bobrowników), Kamieniec, Brześć, Kobryń, Bereza, Różany, Nieśwież, Mir, Zaosin, Nowogródek, Wasyliszki, Lida, Iwie, Krewa, Mińsk i wiele ciekawych i zabytkowych kościołów - Gniezno i cerkwi w małych miejscowościach oraz pałace, np Ogińskich, Rejtana, Holszańskich itp. Taka wycieczka pozwoli skorygować to co głosi publiczna propaganda a jaka jest rzeczywistość, cenne przemyślenia dają rozmowy ze spotkanymi mieszkańcami, bez wyjątku czy to Białorusin czy Polak. Na uwagę zasługują drogi bo są bardzo bezpieczne, mało kolizyjne i dobre, a nawet bardzo dobre, wyjątkiem są drogi szutrowe do małych wiosek. Andrzej.
anolejn - 2014-05-18, 15:22

Oto obiecane fotki z Białorusi
anolejn - 2014-05-18, 15:25
Temat postu: dalsze fotki
Maskotka mistrzostw i mapa naszego przejazdu (~2300 km po Białorusi)
koko - 2014-05-19, 15:16

Dziękuję za wpis i foto
My wyjeżdżamy wstępnie 5 07 i na Białoruś dajemy sobie ok.tygodnia reszta to pribałty i SF

JaWa - 2014-05-20, 18:01

Małgosiu i Andrzeju, piwko za Białoruską wyprawę poleciało. Czekamy na cd. i więcej fotek. :spoko
koko - 2014-05-21, 21:45

Przypominam że wizy bierzemy na 15 dni z wjazdem od 5.07
Stasio Telma i Krasnal już mają meldować kto jeszcze.

jan i irena - 2014-05-22, 21:29

Cześć .Konrad jak moja FINLANDIA
koko - 2014-05-24, 21:59

zgłoszona zapłacona
kalinin - 2014-06-20, 23:21

Dopiero dzis odebrałem wizy z biura Gromady
koko - 2014-07-06, 20:42

Nadejszła wiekpomna chwila że jutro wyjeżdzamy w 5 camperów szósty dołączy póżniej
Mamy nieocenioną przewodniczkę Bożenkę Kalininową to zobaczymy dużo i dokładnie

JaWa - 2014-07-08, 14:46

Powodzenia na trasie. Ja niestety muszę :hammer
koko - 2014-07-16, 19:38

jestesmy juz w Rydze w 8 zalog doszedl BOGDAN I OMEGA po tygodniowym pobycie na Bialorusi na relacje przyjdzie czs po powrocie
CHCIELI BYSMY PODZIEKOWAC NASZYM PRZYJACIOLAM Z BIALORUSI ZA WSZYSTKO CO DLA NAS ZROBILI JAK SIE ZAOPIEKOWALI

JaWa - 2014-07-17, 14:56

Czekamy na relację, chcemy zobaczyć co straciliśmy. Może za rok ? :spoko
koko - 2014-07-17, 20:49

televizja klamie!!!!
szymek1967 - 2014-07-17, 23:27

koko napisał/a:
televizja klamie!!!!


eureka koko,eureka :wyszczerzony:
kłamia wzdłuż i wszerz gdzie i jak tylko wlezie
o białorusi o ukrainie o braciach słowianach łżą jak przysłowiowe psy :diabelski_usmiech

ps. toz sama słodycz ,pieknie i beztrosko a do tego bezpiecznie jak nigdzie indziej na białorusi a i ludzie jacys tacy jakby bardziej przyjazni :wyszczerzony:
znam białorusinów ktorzy mówią o swoim kraju rzeczy ktore są absolutnym zaprzeczeniem medialnej propagandy
i załuję bardzo,ale to bardzo ze nie ma mnie z wami :(

ps2.zycze wspaniałych wrazen i z niecierpliwoscią czekam na relacje prawdy o naszych przyjaciołach słowianach i nie tylko :spoko

bywajcie cali i zdrowi ,chłoncie radosnie chwile bo sa ulotne jak gaz z coca coli
pozdrowienia dla wszystkich :spoko

hrys - 2014-07-18, 06:55

20.06.br. też jadę Litwa , Estonia . Łotwa, Finlandia może spotkamy się gdzieś na trasie Planuję pobyt ok 3 tyg.
janus - 2014-07-18, 07:01

hrys napisał/a:
20.06.br. też jadę Litwa , Estonia . Łotwa, Finlandia może spotkamy się gdzieś na trasie Planuję pobyt ok 3 tyg.


No to rozglądamy się po trasie ponieważ w te same rejony jedziemy od początku sierpnia :spoko
P.S. Przepraszam za offtopic :-/

JaWa - 2014-07-18, 09:39

koko napisał/a:
televizja klamie!!!!


:shock: Konrad lepiej późno to odkryć niż w cale. :spoko

slawwoj - 2014-07-18, 09:45

JaWa napisał/a:
koko napisał/a:
televizja klamie!!!!


:shock: Konrad lepiej późno to odkryć niż w cale. :spoko


No, no a niektórzy porównywali Białoruś do Korei Płn.

A może ja żle zrozumiałem - i tego będę się trzymał.

koko - 2014-07-20, 08:16

dobrze zrozumiałes
JaWa - 2014-07-28, 11:13

Zaczynam mieć poważne wątpliwości, że ktokolwiek był na Białorusi. Zero relacji, zero fotek. :gwm
Andrzej1 - 2014-08-02, 20:40

JaWa napisał/a:
Zaczynam mieć poważne wątpliwości, że ktokolwiek był na Białorusi. Zero relacji, zero fotek. :gwm


Byliśmy, byliśmy w 6 camperów, przygód było dużo, wrażenia niesamowite. Wkrótce opiszemy i umieścimy zdjęcia. Jeszcze odpoczywamy, nad naszym zatłoczonym morzem :spoko

koko - 2014-08-04, 22:53

Wróciłem godzinę temu. Cierpliwości
MAWI - 2014-08-05, 09:12

To już 11 godzin. :spoko
kalinin - 2014-08-05, 11:37

Zaznaczam, że to są nasze subiektywne wrażenia z wyjazdu na Białoruś.

Czterogodzinne stanie na granicy, wypełnianie kilku kwitów. Koledzy maja problem ze skuterem,
bo według celników, skoro kierowca prowadzi samochód, to czy jego żona ma prawo jazdy na skuter ?
Srogie miny białoruskich pograniczników nie nastrajają optymistycznie.
Następne wrażenie-dobry stan dróg z bardzo małą ilością samochodów,
(którys z kolegów zażartował, że mamy prywatną drogę).
Pierwszy nocleg "na dziko" przy trasie na wyasfaltowanym niedokończonym parkingu.
Następny na parkingu w centrum Grodna. Pilnuje nas dyskretnie milicja obserwując
również kilku meneli chowających się w krzakach. Normalny koloryt miasta.....

W sklepach (dość dobrze zaopatrzonych) po kilka sprzedawczyń na małej powierzchni
(głęboka specjalizacja sprzedaży- jedna sprzedaje nabiał, druga pieczywo,
trzecia wędliny, czwarta napoje). Wszystkie nieuprzejme, ale za to nie ma bezrobocia.
Podobnie w muzeach- w każdym pomieszczeniu jest jedna osoba pilnująca.
Ceny wyższe niz u nas, zarobki kilkakrotnie nizsze, ale nie widac tego na ulicach.
Piękne dziewczyny, często elegancko ubrane. Budynki, szczególnie w miastach, nowe lub swieżo pomalowane
sprawiają wrażenie dbałości.
Dzisiejsza Białorus przypomina nam "sukcesy" dawnej NRD sponsorowanej przez obóz socjalistyczny.
Paliwo w okolicach 3 zł za litr, gaz w okolicach złotówki. To równiez cena za wierność i całkowitą
zależność od Rosji.

Grodno to miasto-muzeum pełne wspaniałych zabytków. W tym Batorowym grodzie nad Niemnem
koniecznie należy zobaczyć Stary Zamek (czasy księcia Witolda i Stefana Batorego) oraz Nowy Zamek
pełen polskiej osiemnastowiecznej historii. Zwiedziliśmy również historyczne centrum-plac Sowiecki
(dawniej Batorego) z cennymi zabytkami, w tym piękną bazylikę katedralną św. Franciszka.

Spacerowaliśmy równiez ulicą Elizy Orzeszkowej i oczywiscie zrobilismy sobie pamiatkowe zdjęcia pod pomnikiem pisarki i jej domem (muzeum). cdn.

kalinin - 2014-08-05, 11:50

cd zdjeć
kalinin - 2014-08-05, 12:03

Jedziemy do Wasiliszek Starych - miejsca urodzenia Czesława Wydrzyckiego - Niemena
Mijamy bardzo biedne drewniane wsie, ale czyste i kolorowo pomalowane.
Wszędzie ujmująca życzliwość mieszkańców i ogromne zainteresowanie naszymi kamperami.
Stajemy na parkingu przed kościołem katolickim w Wasiliszkach. Proboszcz parafii zaprasza nas na kawę. Ksiadz Stanisław okazał się wyjątkowo gościnnym i przemiłym człowiekiem.
cdn.

kalinin - 2014-08-05, 12:11

Wasiliszki Stare- miejsce urodzenia Czesława Wydrzyckiego - Niemena
Miałem zaszczyt zagrac na jego pianinie utwór "Czy mnie jeszcze pamietasz" wszyscy ze mna śpiewali.

JaWa - 2014-08-05, 12:54

A jednak byli na tej Białorusi :spoko
Piwko poszło, czekamy na ciąg dalszy.

koko - 2014-08-05, 12:59

Trochę za szybko opuściłeś Grodno.Coś dołożymy jak zrobię porządek w zdjęciach.
koko - 2014-08-05, 13:36

na razie to bałaganik ale może coś pokaże
koko - 2014-08-05, 13:47

na razie to bałaganik ale może coś pokaże
koko - 2014-08-05, 13:59

jeszcze trochę zdjęć bo tekst to KTOŚ obiecał
JaWa - 2014-08-06, 09:41

Konrad, piwko też poszło. Szkoda, ale niestety tym razem nie mogliśmy jechać. Może w przyszłym roku ruszymy Waszymi śladami. ;)
koko - 2014-08-07, 21:32

Po przygodach w Wasilszkach kolacji u Pani Szerokiej noclegu między polami pechowym / i jednocześnie szczęśliwym poranku o którym najbardziej zainteresowany prosił żeby nie pisać.
Kilka zdjęć

koko - 2014-08-07, 21:42

jeszcze trochę zdjęć
koko - 2014-08-07, 21:47

Andrzej daj trochę fotografii bo jak wiesz w Nowogródku skończyła mi się bateria-obiecałeś-
Napiszmy trochę o składzie .Z pod JULI ruszyły załogi
Kalinin z Bożęnką
Krysta
Androch
Krasnale Jan i Irena
no i ja Koko
w Grodnie dołączył
Andrzej z Tereską
Razem 6 załóg mieli jechać jeszcze Jawa ,Janusz z Wrocka i bogdan z Gryfina

koko - 2014-08-13, 09:13

Jestem po uzgodnieniach z Panią Przewodnik że komentarz będzie trochę potem
koko - 2014-08-13, 09:19

jeszcze trochę zdjęć
koko - 2014-08-13, 09:21

PROSZĘ pozostałych uczestników wyprawy o aktywność
ANDROCH - 2014-08-17, 18:41

jak tylko znajdę wolną chwilę postaram się dorzucic więcej zdjęc
kalinin - 2014-08-17, 21:10

Przed kościołem w Wasiliszkach Nowych poznaliśmy panią Jadwigę Szirokają, która zaproponowała nam nocleg i kolację w swoim gospodarstwie agroturystycznym. Pojechaliśmy za jej samochodem 6 kamperami. To miejsce odbiegało znacznie od naszych standardów agroturystyki. W szczerym polu, stare wiejskie zabudowania, zupełnie nie nadające się do przyjęcia kamperów. Jadwiga powiedziała nam, że jest szczęśliwa, bo ich "Baćka" wysłuchał głosu ludu i wyraził zgodę na tworzenie na Białorusi gospodarstw agroturystycznych. Spędziliśmy jednak miły wieczór. Nazajutrz rano pojechaliśmy pożegnać się z księdzem Stanisławem, który zaprosił nas do kościoła na wspólną modlitwę. Ruszyliśmy w dalszą trasę i zwiedziliśmy po drodze XVI-wieczną cerkiew obronną w niewielkiej wiosce Murowanka. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków gotyckich na Białorusi. Następny etap to Nowogródek, w którym obejrzeliśmy wszystkie miejsca związane z Adamem Mickiewiczem. Dłużej zatrzymaliśmy się w jego domu rodzinnym, gdzie kustosz muzeum wspaniale opowiedziała o losach rodziny Mickiewiczów. Wracaliśmy do kamperów w ulewnym deszczu. Na noc dotarliśmy do miejscowości Mir ( nazwa miasteczka pochodzi od rodu Mirskich-Światopełk). Nocleg na parkingu w centrum miasteczka przy rynku obok restauracji na niezłym poziomie. Nareszcie mamy dostęp do WiFi. Rano idziemy zwiedzać potężny zamek wpisany na listę UNESCO. Bardzo dużo zwiedzających osób z całej Europy. Bilety drogie,jak we wszystkich tego typu miejscach na Białorusi. Wrażenia wspaniałe, bo miejsce przepiękne i dość zadbane. Zamek istnieje od XIV wieku i jego dzieje to historia rodu Mirskich i Radziwiłłów. Jeszcze w tym samym dniu dojechaliśmy do Nieświeża- gniazda rodowego Radziwiłłów. Kilka godzin poświęciliśmy na obejrzenie pałacu, ogromnego parku oraz barokowego kościoła z kryptą grobową (wszystko wpisane również na listę UNESCO). Na nocleg docieramy późnym wieczorem do skansenu Dudutki. Na parkingu, który budowany jest jako camping ( ma dostęp do wody i prądu) spotykamy się z wcześniej umówionym przez Konrada Mikołajem- szefem białoruskiego karawaningu. Przychodzą przywitać się z nami także Rosjanie stojący obok przyczepą campingową. Spędziliśmy wszyscy miły wieczór. Przydała się nauka języka rosyjskiego sprzed lat, choć rozumiałem co drugie słowo. Wraz z ilością wypitych trunków coraz lepiej mówiłem i rozumiałem. cdn.
koko - 2014-08-17, 21:42

:pifko Dzięki Bożenko i Mirku
koko - 2014-08-17, 22:16

Dudutki to zbudowane przez prywatnego inwestora muzeum wsi i rękodzieła obok zaczątek kampingu w/g ich wyobrażeń i przepisów
koko - 2014-08-17, 22:29

C.d
zbyszekwoj - 2014-08-18, 10:48

Stasia jakby lekko "przydymiona"? :kwiatki:
koko - 2014-08-18, 16:00

wszyscy :spoko
JaWa - 2014-08-18, 16:28

Znaczy się, co wędziliście :haha: :haha:
koko - 2014-08-19, 07:33

Po Dudutkach Mikołaj przeprowadził nas do..... muzem wsi Białoruskiej byliśmy u kresu chłonięcia wiedzy
koko - 2014-08-19, 07:52

Na nocleg pojechaliśmy na camping zlokalizowany na terenie muzeum obronności i pozostałości po linii Stalina która ciągneła się od Finlandii do morza czarnego i zlokalizowana była 30 km od Mińska i 3 km od granicy z Polską po17.09.1939r stała się bezużyteczna
koko - 2014-08-19, 07:54

cd
koko - 2014-08-20, 07:38

Proszę pozostałe załogi o aktywność bo u mnie zaczyna się malowanie
ANDROCH - 2014-08-20, 14:14

Witam chciałbym dodać jeszcze troszkę o tym przejściu granicznym na Białoruś ,dostaliśmy formularze do wypełnienia oczywiście nic po polsku wszystko po rosyjsku gdyby nie pomoc innych byłby nie mały problem . Jak i zresztą to że nasz piesek miał siedem a nie czternaście dni wcześniej zrobione wszystkie szczepienia które są wymagane w tym kraju. Zostałem jako jeden z wszystkich zaproszony z moim pieskiem do biura pogranicznika kazał mi usiąść , przystąpił do sprawdzania strona po stronie paszportu i książeczki zdrowia pieska po czym stwierdził że będzie duży problem . Z jego punktu widzenia to psisko jest chore, bo leży na podłodze a nie biega po całym biurze , zaprzeczyłem temu odpowiedziałem że piesek ten nie znosi upałów i jest zmęczony po tak długiej podróży, a na posadce położył się dla tego że posadzka jest zimna .Pogranicznik spojrzał mi prosto w oczy w stał zamknął drzwi i zapytał , co ja teraz zrobię jak minie z psem nie w puści, odpowiedziałem z nie zadowoloną miną że będę musiał wracać ale jest mi przykro z tego powodu załatwiłem wizy a tu nic z tego .Nie szczypał się dłużej zapytał mnie w prost czy mam dla niego prezent zamurowało mnie pomyślałem czy to nie jakiś podstęp ale odpowiedziałem że nie mam żadnych prezentów jadę tylko w celu turystycznym , pomyślał chwilę i odpowiedział kręcąc głową musi porozmawiać z przełożonym co on na to . Czekając na decyzje jego przełożonego załapaliśmy się na zmianę celników i jak by było mało problemu to doszedł następny . Nie ma takiej możliwości z ich punktu widzenia a żeby jeden kierowca jechał dwoma pojazdami w tym samym czasie .Miałem jeszcze skutera który był też na mnie zarejestrowany i znów następna narada z udziałem tym razem celników.W między czasie pojawił się pogranicznik przynosząc mi dokumenty z których wynikało ze jest zgoda jego przełożonego na wjazd ,poczułem wielką ulgę . Nazywam tego człowieka tak dlatego że do samego końca opuszczenia granicy nie wiem tak naprawdę kim on był .Po naradzie celników padło z ich strony pytanie czy moja żona posiada uprawnienia na prowadzenie takiego skutera,odpowiedziałem że tak posiada więc kazano nam jeszcze wypełnić deklaracje że tym skuterem ona przekracza granicę .Na granicy zostaliśmy sami ,robiło się ciemno Mirek {Kalinin} zadzwonił do mnie informując nas że będzie na nas po drodze czekał , reszta załóg pojechała w kierunku Grodna poszukać miejsca na nocleg .Po cztero godzinnym stresie jakiego się tam nabyliśmy na tym przejściu w reszcie wpuszczono i nas .
cdn.

DreamsOnWheels - 2014-08-20, 14:35

W naszym przypadku celnik nie mógł pojąć faktu, iż na masce jest znaczek KNAUS a z tyłu FIAT Ducato... okropne miał trudności z wypełnieniem rubryczki: Marka pojazdu: ......
Bronek - 2014-08-20, 15:02

I tak te historie graniczne są bliższe naszemu sercu, niż ciemnoskóry urzędnik imigracyjny naszych braci amerykanów.

Ja bym właśnie ze wzgl. na psa olał cały ten piękny kraj .
Ale .... to moje zdanie .
Fajna relacja . Teraz Bialorus stanie nam sie bardziej bliska i nie taka niby straszna jak to media próbują nam pokazać.

slawwoj - 2014-08-20, 15:15

Bronek napisał/a:
Teraz Bialorus stanie nam sie bardziej bliska i nie taka niby straszna jak to media próbują nam pokazać.


Wystarczy spojrzeć jakimi samochodami przyjeżdżają na zakupy w Białymstoku.. Wartość - co najmniej 2 ... z przodu.

Andrzej1 - 2014-08-20, 21:30

Kilka fotek, ale na początek przestroga, nie wolno parkować kamperów, tak jak my to zrobiliśmy. :stop: Nie wiele brakowało a doszło by do tragedii. Tylko dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności i przytomności jednego z kolegów, pożar został zdławiony w zarodku.
Andrzej1 - 2014-08-20, 21:49

Białoruska wieś, domy w przeważającej większości drewniane, zadbane pomalowane, przy domach czysto, schludnie. Oczywiście spotykaliśmy również bardzo biedne domy, takie jak na pierwszym i drugim zdjęciu.
Andrzej1 - 2014-08-20, 22:13

Kilka fotek ...CDN.
ANDROCH - 2014-08-20, 22:22

c.d
ANDROCH - 2014-08-20, 22:58

Andrzej jest bardzo skromny ,gdzie się pojawia tam rzuca urok .Wszystkie panie chcą z nim mieć pamiątkowe zdjęcie ,nie potrafi się oprzeć :ok
koko - 2014-08-21, 09:34

Chciałem dodać że w Grodnie czuliśmy się bardzo bezpiecznie zostawiliśmy samochody na cały dzień ai w nocy zupełny spokój parking jest 5 minut od głównych atrakcji miasta.
podaje namiary 51.389559 N 021.142025 E

Brat - 2014-08-21, 09:48

Cytat:
na początek przestroga, nie wolno parkować kamperów, tak jak my to zrobiliśmy. :stop: Nie wiele brakowało a doszło by do tragedii. Tylko dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności i przytomności jednego z kolegów, pożar został zdławiony w zarodku.
Jeśli ma być przestrogą - opisz okoliczności, przyczynę i skutki. Wygląda poważnie, rzeczywiście o szczęściu mówić można ...
koko - 2014-08-23, 14:13

Na prośbę najbardziej zainteresowanego i w podzięce Andrzejowi za przytomność umysłu i refleks podaję to foto a o przyczynach nie wypowiadam się
koko - 2014-08-23, 14:27

Całą grupą (beze mnie)wybrali się zwiedzać Mińsk tam spotkało ich zdarzenie :nie mogąc kupić biletów w metrze mężczyzna kupił 11 biletów nie biorąc ani rubelka.
Pojechaliśmy do Przyjaciół Karavanierow na kolację i nocleg.

koko - 2014-08-23, 14:31

cd
Bronek - 2014-08-23, 14:37

Nieprawda ...........nie może być w TVN pokazują inaczej :gwm


szkoda ,ze nie opisujesz zdjęć. ale i tak fajne.

koko - 2014-08-23, 17:29

Lenistwo wrodzone
koko - 2014-08-24, 11:29

Ponieważ foto z Mińska się podobały wkleję jeszcze kilka.

Bardzo zwraca uwagę czystość i dbałość o zieleń nie ma zapuszczonych terenów nieskoszonej trawy walających się śmieci sygnalizatory pokazują czas świecenia co bardzo ułatwia jazdę w kolumnie a jechało nas 7 camperów. Nie zauważa się policji i radarów nikt nas nigdzie nie kontrolował ,nie widać również ,, meneli"żebraków i w ogóle tzw elementu jest super bezpiecznie.Ludzie życzliwi chętni do pomocy.

koko - 2014-08-24, 11:46

Na początku roku w mieni PTTCC wystosowano pismo do konsula RP w Mińsku z listą Białoruskich Caravanierów aby ułatwić im otrzymanie wiz wielokrotnych w celu uprawiania turystyki i uczestnictwo w naszych zlotach.
Pismo nie zadziałało więc postanowiliśmy odwiedzić P.Konsula niestety dokumenty odebrał od nas żołnierz i oświadczył że Konsula nie ma ---- jednym słowem OLALI nas .

Zapisanie do kolejki jest sztuką i u pośredników kosztuje 100EUR

koko - 2014-08-24, 12:36

Ponieważ Nasza podróż po Białorusi dobiegła końca a w tytule i w dziale jest Słowo BIAŁORUŚ podsumuję ten etap i jeżeli już to Litwę Łotwę,Estonię i Finlandię zostawię na osobny temat co nie znaczy że inni uczestnicy nie mogą a wręcz POWINNI dalej pisać.
pojechaliśmy w kierunku Litwy i zrobiliśmy zakupy na granicy 3L gorzały 7 EUR 1L Metaksy
7* 11EUR
Krótka charakterystyka załóg :
Stasio i Krysia-
-pomimo pecha nie załamali sie i pojechali dalej nie dali odczuć innym swojego pecha.
Mirek i Bożena
On technicznie uzdolniony dzięki niemu Stasio jechał dalej a Bożenka żródło wiedzy doskonały przewodnik jak by tam była już wielokrotnie
Jan i Irena Krasnale
Przesympatyczna załoga bezkonfliktowa serdeczni turyści
Andrzej i Tereska
To Andrzej uratował Nas od pożaru walczył również z bujającym się skuterem i cichutko adorował płeć piękną
Tereska piersią zastąpiła by linie Stalina z ich przewodniczką.
Androchy
Znalezionym sznurkiem zreperował by wszystko pogodni mimo różnych przeciwności. Nie jeżdzić za nim!!!!!!!!!!!!
Podsumowując Ekipa zgrana bez konfliktowa

koko - 2014-08-24, 12:40

SPECJALNE PODZIĘKOWANIA DLA MIKOŁAJA I POZOSTAŁYCH CARAVANIERÓW ZA WSZYSTKO
SPASIBA :pifko :roza: :kwiatki: :bukiet:

szymek1967 - 2014-08-24, 12:50

pewniei rosja jest zupelnie inna niz kreuja ja nasze rusofobiczne media :-/

białorus w oczach (obiektywach i relacjach) naszych kolegow
wygląda bardzo zachecająco

powstaje tylko pytanie : komu i dlaczego zalezy by ukazywac nasze bratnie kraje
w tak złym i niekorzystnym swietle ?

ps. dzięki panowie ze jestescie odtrutką na sonczony jad nienawisci
przez polskich zakłamanych pseudo dziennikarzy
wiecej takich relacji :idea: :spoko

Bronek - 2014-08-24, 13:04

Fajnie , ale .... wiem dlaczego mamy nie parkować gęsiego ???
Domyślam się ,że jak jeden kamper dokona próby samospalenia to reszta nie ma jak uciekać .
I trzeba zachować odp odległość !!!! Jak się da !!!
OK . Paniał .
Tylko dlaczego ten przykry wypadek to taka tajemnica...
Rodzi domysły , napad , podpalenie , głupota , gorzała . WOJNA.
piorun, pech . Opatrzność . złośliwość, zazdrość ............... .
AWARIA jeśli to jaka ? .......
Dobra g... mi do tego tylko to psuje cała fajna relację... pozostawia......

Trzeba było nie dawać fotki ..budzi niepokój

koko - 2014-08-24, 13:20

Nad tym przypadkiem łamią sobie głowy wszyscy ile ludzi tyle opinii dlatego napiszmy PECH i Opatrznośc
Co do ustawienia to staliśmy na dróżce dojazdowej do gospodarstwa z obu stron dojrzałe zboże . gdyby pożar się rozwinął godzinę wcześniej nikt by nie żył wszyscy spaliśmy nawet
gdyby się ktoś obudził nie odjechał by ............. camper płonie 10 minut a każdy pożar można ugasić szklanką wody

janusz - 2014-08-24, 13:47

szymek1967 napisał/a:
pewniei rosja jest zupelnie inna niz kreuja

Ale to wątek o Białorusi jest.

Bronek - 2014-08-24, 13:55

Jak od lodówki . Miał wentylatory???
No i co ii...... tylko gaz pozostaje ..

Reszta to pech i tak jak piszesz Opatrzność , że ................

Ps Katalizator i ściernisko lub trawa lub sucha ściółka.. też UWAGA.

No można w gacie n......

Ale skończyło sie dobrze i to naważniejsze :kwiatki: .

JaWa - 2014-08-24, 14:01

W Berekfurdo, też był taki przypadek, że gdybyśmy wrócili pół godziny poźniej, trzech kamperów by nie było. :(
ANDROCH - 2014-08-24, 14:27

Krótko pisząc kampery stały w bardzo bliskich od siebie odległościach po jednej jak i po drugiej stronie wysoka bruzda, nie było możliwości ucieczki.
ANDROCH - 2014-08-24, 16:30

Może lekkie sprostowanie z Konrada relacji ,otóż menelstwo było tylko bardziej z bunkrowane i nie w takiej ilości jak u nas .Zaś co do utrzymania czystości ,wszyscy mogą z nich brać przykład, tak czyściutko . W Grodnie czy Mińsku można było by policzyć na palcach ile spotkaliśmy piesków i ich właścicieli ,krótko mówiąc nie na mody na zwierzaki .W przeciwieństwie co do naszego kraju nie szło tam spotkać wandalizmu ,żadnych grafik znaków po wyginanych cy szyb pozbijanych .Dorzucam parę fotek.
koko - 2014-08-25, 15:26

Chciałem podzielić się radosną wiadomością:
Odwiedził nas dzisiaj a w szczególności Mirka Ks.Stanisław z Wasiliszek .
Było bardzo sympatycznie. co mogliśmy to pomogliśmy
za wizytę Bóg Zapłać

JaWa - 2014-08-25, 16:31

koko napisał/a:
Odwiedził nas dzisiaj a w szczególności Mirka Ks.Stanisław z Wasiliszek

Taki kawał jechał, żeby Mirkowi życzenia złożyć ? :bigok

ANDROCH - 2014-08-26, 00:59

To bardzo miła i radosna niespodzianka jaka waz spotkała ,gdyby co to do Lichenia jest też po drodze :bigok
koko - 2014-12-01, 17:14

Prosił bym o napisanie do mnie na PW uczestników naszej eskapady :spoko
koko - 2015-01-26, 21:20

Piotrek dla ciebie :spoko
Piotr Chilecki - 2015-01-29, 15:25

koko, Dzięki Piotr :pifko
koko - 2015-05-29, 16:27

Dla przypomnienia i dla tych którzy zostawiali z Pzmotem campery po Polskiej stronie i jeżdzili autobusem Wujek Michał niech poczyta też
zet-g - 2016-11-17, 20:32

Dom Elizy Orzeszkowej w Grodnie

Dom Elizy Orzeszkowej był zbudowany w wieku 18 jako budynek administracyjny Horodnicy grodzieńskiej.

W „szarym domku”, jak nazywano dom pisarki, Orzeszkowa zamieszkała po ślubie z adwokatem Stanisławem Nahorskim w 1894 r.

To był staroświecki drewniany dom, oszalowany deskami. Miał niski dach, kryty cynkową blachą, a od frontu facjatę z balkonem i dwiema mansardami. Pomalowany był na szaro błękitny kolor, na którym odbijały się drzwi, okna i okiennice. Z ulicy, przeszedłszy parę schodków wchodziło się do sionki i przedpokoju, skąd drzwi z lewej prowadziły do salonika z marmurowym kominkiem, a z prawej - do dużego salonu o trzech oknach. Pokoje gościnne i służbowe mieściły się w prawym skrzydle domu i na „górce’’.

W tym domu pisarka mieszkała do ostatnich swych dni (18 maja 1910 roku). Ulica przedtem nazywana Roskoszą, Wiercieliszską, Sadową, Murawjewowską stała mianowana ulicą Elizy Orzeszkowej.

Dodatkowa informacja umieszczona jest na stronie http://zetgrodno.com/dom-...kowej-w-grodnie

Bez wizy do miasta Grodna w Republice Białoruś http://zetgrodno.com/bez-...ubliki-bialorus

koko - 2016-11-19, 10:11

może?? komuś się przydadzą w/w wypociny szczególnie rozstawienie camperów na światowym zlocie w
Finlandii

slawwoj - 2016-11-19, 11:07

zet-g, wydaje mi się że pomógłbyś pomóc tym którzy chcą jechać zamieszczajac informację jakie druki trzeba wypełnić na granicy oraz jak te druki wypełnić.
emeryl - 2016-11-19, 13:43

Druki wypełnia panienka w budynku odpraw,jest kantor tak jest na przejściu w Terespolu
slawwoj - 2016-11-19, 13:54

Jak ja jechałem musiałem sam wypełniać. Dzięki temu że w szkole byłem za PRLu i maturę zdawałem z jęz. rosyjskiego jakoś sobie poradziłem.
emeryl - 2016-11-19, 16:35

Teraz nie ma deklaracji celnej.Panienka wypisuje dokument na samochód
zibikruk - 2016-11-19, 18:49

Sądzę, że niestety kolega się myli. Przekraczałem granicę w kwietniu tego roku, wszystkie papierki należy wypełnić osobiście. Do niektórych z nich wymagane jest dołączenie kserokopii, np. paszportu, dowodu rejestracyjnego... Chyba nic się od tego czasu nie zmieniło. Deklarację, którą zamieścił Sławek warto pobrać wcześniej i mieć wypełnioną po podjechaniu do odprawy. :spoko
slawwoj - 2016-11-19, 19:05

Zbyszek ja słyszałem taką opcję że nie można takiej deklaracji wypełnić np. w domu bo musi być na oryginalnym druku.
Jedynie warto wypełnić żeby mieć "na wzór".

zibikruk - 2016-11-19, 19:59

Sławek, masz rację. Jedną taka "czystą" deklarację wypełnioną przykładowymi danymi przywiozłem i dałem Eli Salutowej. Deklaracja musi być w 100% oryginalna. Istiotne jest jej prawidłowe wypełnienie aby nie robić tego powtórnie - nie uznają skreśleń. Osobiście niestety z uwagi na planowaną w inne rejony trasą, nie będę mógł z Wami jechać Jednakże do wyjazdu jeszcze hektar czasu, o tym co warto wiedzieć przed przekroczeniem granicy (jedyny mniej przyjemny moment pobytu na Białorusi) napiszę później.
Moje sformułowanie wcześniej znaczyło tylko tyle, że podczas stania na granicy w kolejce (dość długiej) warto podejść do okienka i pobrać deklarację do wypełnienia. :spoko

wlodo - 2016-11-19, 20:01

Cytat:
Sądzę, że niestety kolega się myli

Szykuje nam się wyjazd na Białoruś w przyszłym roku,coraz więcej załóg się zapisuje.
Może Wy,którzy już taki wyjazd macie za sobą,podzielicie się informacjami,co nas czeka i na co być uczulonym.
Łatwiej coś planować mając jakiś obraz panujących tam uwarunkowań.
Tym bardziej,że mamy kilka dni przed i po zlocie,więc warto by było po tym kraju pojeździć :shock:

emeryl - 2016-11-19, 21:05

.Jechałem na Bard Rybałka jak pisalem granicę przekraczałem w Terespolu.Odprawa celna kampera obejrzał celnik i skierował do budynku gdzie panienka w okienku zrobiła ksera dokumentów kampera .Za tą usługę jest pobierana opłata w rublach białoruskich,wymianę robiłem w kantorze w nastepnym okienku.Nie wypełniałem deklaracji celnej jak było dawniej.Jedyny dokument wystawiony na granicy dotyczy pojazdu i należy go mieć przy wyjeżdzie.Więcej pytań tel. w avatarze.Pozdrawiam
emeryl - 2016-11-19, 21:11

Cd.Jest karteczka dotycząca naszego pobytu na Białorusi którą podbił organizator zlotu.Szczegółowe informacje przekazuje Wujek Michał
koko - 2017-12-20, 18:18

Andrzej1 napisał/a:
Kilka fotek, ale na początek przestroga, nie wolno parkować kamperów, tak jak my to zrobiliśmy. :stop: Nie wiele brakowało a doszło by do tragedii. Tylko dzięki szczęśliwemu zbiegowi okoliczności i przytomności jednego z kolegów, pożar został zdławiony w zarodku.

koko - 2017-12-20, 18:44

Miałem opisać przyczynę pożaru bo już jest znana ale kolega którego to dotyczy prosił by tego nie robić a ja
to szanuje

Bronek - 2017-12-20, 19:30

Dziwne :shock: Trudno, domyślamy się że to Wola Boska.

Jak ja się spalę z tej samej przyczyny, to opowiem bez krempacji o ile przeżyję.
Podziękuj koledze.

koko - 2017-12-21, 10:12

sprzedał tego campera
Rav - 2017-12-21, 10:36

wczoraj ... sprzedał
koko - 2021-11-07, 21:24

Loguję się bo są zainteresowani zlotem w Moskwie

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group