Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Skandynawia - Roaming na promie - UWAGA na gigantyczne opłaty!

MaxL - 2021-07-29, 13:12
Temat postu: Roaming na promie - UWAGA na gigantyczne opłaty!
Po powrocie ze Szwecji na rachunku zobaczyłem tajemniczą opłatę za dane w roamingu pomimo dostępnego pakietu danych. Na promie Unity Line jest darmowe WiFi - ale to nie to...
Okazuje się, że w trakcie 8h rejsu mijamy inne promy i wycieczkowce, które mają wewnętrzną sieć GPRS/LTE i niestety nie ma w telefonie dodatkowego przełącznika "dane w roamingu poza UE" więc jak telefon napotka taką sieć to próbuje się zalogować i już kilka kilobajtów (nie mega czy giga) kosztują ponad 1 000x (!) więcej niż mamy w pakiecie EU.

Bezwzględnie wyłączajcie roaming danych na promie!

krzlac - 2021-07-29, 14:18

Nie tylko roaming ale i cały telefon. Połączenia przychodzące też są realizowane prze operatora morskiego (satelitarnego) i też tanio nie wychodzi. Było już o tym na forum CT.
Spax - 2021-07-29, 14:22

:!:
Dodam jeszcze, że A-GPS należy również wyłączyć, ponieważ ten system wspomagania GPS także łączy się z siecią komórkową.

MaxL - 2021-07-29, 16:31

Ale jak będziesz miał wyłączone "Dane w Roamingu" to nie mają podstawy żeby ci naliczyć opłaty nawet jakby A-GPS coś tam sobie sygnalizacji liznął.
Co ciekawe tak tylko złapał się telefon w TMO - dwa inne w Orange pomimo włączonej transmisji danych nie ściągnęły ani jednego bita.

Spax - 2021-07-29, 20:20

MaxL napisał/a:
Ale jak będziesz miał wyłączone "Dane w Roamingu"


Tu nie tylko chodzi o dane w roamingu. Te są wykorzystywane wyłącznie do przesyłania danych internetowych i nie mają nic „wspólnego” z danymi przesyłanymi przez telefon. Pisaliśmy o tym jak zaznaczył krzlac już wielokrotnie. Chyba najobszerniej omawiany temat jeśli chodzi o tranzyt przez Serbię!

MaxL - 2021-07-31, 11:15

Niestety kolega jest w błędzie - NIE trzeba wyłączać A-GPS bo on też jest w stanie przyspieszyć łapanie fixa używając samej informacji CellID poszczególnych komórek a także "location update" który oczywiście jest podstawą każdego systemu radiowego.
Jak wyłączymy "dane w roamingu" to absolutnie operator nie ma możliwości naliczenia nam opłaty bo żadne takowe dane nie idą w kierunku apn.
Poza tym wyłączyć łatwo a potem można zapomnieć i GPS może faktyczne gorzej działać.

Id_ea - 2021-07-31, 20:27

MaxL napisał/a:
Niestety kolega jest w błędzie - NIE trzeba wyłączać A-GPS...


Święta racja. Mam super fotki z moja lokalizacjach robione z przelotów samolotem, GPS to GPS, inna bajka.

Spax - 2021-08-01, 22:23

Sorry. Już się nie wymądrzam. Gwoli wyjaśnienia – krótko, zwięźle i na temat: https://technologiagps.org.pl/agps.html
Ot takie, pierwsze z brzegu wyjaśnienie o co pika.

:spoko

samotny wilk - 2021-08-02, 21:54

Id_ea napisał/a:
Święta racja.
To nie jest święta racja.
Świętą rację ma Spax i wcale się nie wymądrzał. Napisał prawdę tzn. o co pika.
Bo, ączność trzeba umić.
:-P

Id_ea - 2021-08-02, 22:02

Ok tylko co to ma do faktu, że pozostawienie włączonego GPS nie generuje kosztów? Przy wyłączonej transmisji danych, włączonym trybie samolotowym i odpaleniu mapy miałem pozycjonowanie.
krzlac - 2021-08-03, 08:19

Id_ea napisał/a:
...miałem pozycjonowanie.


Na promie? Sprawdzałeś kapitana?

Id_ea - 2021-08-03, 09:11

Na promie? Sprawdzałeś kapitana?

Nie rozumiem co ma kapitan do rzeczy w temacie GPS, poza tym przeczytałeś o czym pisałem? O pozycji jaką miałem na mapie lecąc samolotem, mam Ci wrzucić zrzuty ekranów z takich przelotów żeby było jasne że to działa? I to działa bez generowania kosztów. Interesowało mnie co mam aktualnie pod sobą za tereny góry itp na promie nie ma takich widoków.

JanusS - 2022-06-01, 20:25

Panowie!!!! Popytajcie swoich wnuków!!!! One Wam to wszystko wyjaśnią!!! Ale najprościej!!!! Wsiadając na prom czy do samolotu włączcie "tryb samolotowy" i po sprawie!!! Tryb jest łatwo dostępny w każdym telefonie!!! Nie będzie żadnych kosztów!!! Wierzcie mi!!! NIe rozumiem po co ta dyskusja???
krzlac - 2022-06-02, 09:33

Aktualny cennik MARITIME:
połączenia do Polski 15 zł/min
połączenia przychodzące 5 zł/min
SMS 4 zł
MMS 6 zł
dane 4,45 zł/100kB

joko - 2022-06-02, 12:51

krzlac napisał/a:

dane 4,45 zł/100kB


czyli 45 000 PLN / 1GB , fajnie :szeroki_usmiech

Moja połóweczka wytrzaskała ostatnio na wyjeździe ,swój 20GB limit roamingowy w półtora dnia , na fejsa i transmisje sklepów z ciuchami ........ idę jej powiedzieć , że jakby to było na promie , to była by dzisiaj lżejsza o prawie bańkę :bigok
Następnym razem dam jej do zabawy pistolet zamiast srajfona ..... będzie bezpieczniej :spoko

mischka - 2022-06-02, 19:34

joko napisał/a:
Moja połóweczka wytrzaskała ostatnio na wyjeździe ,swój 20GB limit roamingowy w półtora dnia
kurde ja tego w miesiąc nie spotrzebuję, ale za to mógłbym zrobić kilka połóweczek w 2 dni :haha: (nie chodzi o twoją połówkę :oops: )

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group