Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Nasze opinie i pytania, - Tłumaczka szuka pomocy :)

Edyta77 - 2022-01-27, 21:06

Banan napisał/a:
Edyta77, witam Cię serdecznie :bigok

Tu uczynne ludki, jak będziemy w stanie Ci pomóc, to pytaj śmiało :spoko


Super, dziękuję :)
Powiedzcie mi zatem, proszę, na początek, jaka jest różnica w nazewnictwie między tymi pojazdami (jeden jest dwuosobowy, a w drugim zmieści się więcej niż 4 osoby):

https://www.campervans.de...FIHqDWge8Oxb_q4

https://weinsberg.com/wohnmobile/?fbclid=IwAR1UepIBOiIL1byATSM_sKzWulYaolcU4eK1jBuE3R0_B5pDUVXdpI3Dynk


Mnie się wydawało, że jeden i drugi to kamper, ale podobno istnieje jakaś różnica.

Socale - 2022-01-27, 21:35

Witaj Edyta na najpoczciwszym forum świata :bukiet:
Temat tłumaczenia co jest czym i wszelkie aspekty kamperowe zdobędziesz najlepiej zakładając nowy temat w popularnym dziale np tutaj:
https://www.camperteam.pl...forum.php?f=320
Jest bardzo intuicyjne i łatwo Ci pójdzie, jedynie może wystąpić krótki problem, gdybyś chciała zamieścić zbyt duże zdjęcia.

Banan - 2022-01-27, 21:35

To proste: :mrgreen:

Pierwszy, to tak zwany campervan, jest zbudowany na blaszanym dostawczaku - z racji na ograniczoną przestrzeń, wygodny raczej dla dwóch osób (choć są ludki, które podróżują w 3-4 osoby)

Drugi link - to są kampery - (z głównego obrazka od lewej) typu: integra, trzy środkowe to półintegry, ostatni, to alkowa. Ilość osób uzależniona od tonażu i konstrukcji. Takimi można podróżować do 6, 7 osób nawet więcej.

:spoko

Edyta77 - 2022-01-27, 21:43

Banan napisał/a:
To proste: :mrgreen:

Pierwszy, to tak zwany campervan, jest zbudowany na blaszanym dostawczaku - z racji na ograniczoną przestrzeń, wygodny raczej dla dwóch osób (choć są ludki, które podróżują w 3-4 osoby)

Drugi link - to są kampery - (z głównego obrazka od lewej) typu: integra, trzy środkowe to półintegry, ostatni, to alkowa. Ilość osób uzależniona od tonażu i konstrukcji. Takimi można podróżować do 6, 7 osób nawet więcej.

:spoko


Wielkie dzięki :heart: . Kombinowałam w tę stronę, ale chciałam się upewnić.

Banan - 2022-01-27, 21:51

Jeżeli chcesz zapoznać się z urządzeniami, budową ogólną i użytkowaniem kampera, mamy forumową instrukcję dla początkujących ABCampera, napisaną przez naszego, niestety nieżyjącego kolegę Andrzeja.
Tu znajdziesz
:spoko

Socale - 2022-01-27, 21:53

O, już jest ładnie.
Teraz jesteś gospodynią własnego tematu.

Edyta77 - 2022-01-27, 21:56

Banan napisał/a:
Jeżeli chcesz zapoznać się z urządzeniami, budową ogólną i użytkowaniem kampera, mamy forumową instrukcję dla początkujących ABCampera, napisaną przez naszego, niestety nieżyjącego kolegę Andrzeja.
Tu znajdziesz
:spoko

Zaraz zabieram się za studiowanie tematu. Jesteście kochani :roza:

Edyta77 - 2022-01-27, 21:57

Socale napisał/a:
O, już jest ładnie.
Teraz jesteś gospodynią własnego tematu.

:szeroki_usmiech

Kazik II - 2022-01-28, 12:45

Banan napisał/a:
7 osób nawet więcej.
:shock: ?! To chyba dla chińskiej reprezentacji w ping ponga albo rodziny Homolków :haha:
Banan - 2022-01-28, 13:29

Kazik II, co Cię tak rozbawiło?
Naprawdę nie widziałeś większych kamperów, jak Twoja alkowa, czy moja integra? :shock:

Kazik II - 2022-01-28, 13:49

Banan napisał/a:
Kazik II, co Cię tak rozbawiło?
Naprawdę nie widziałeś większych kamperów, jak Twoja alkowa, czy moja integra? :shock:

Ależ nie ma co się dąsać Darku. Jakoś w przypływie dobrego humoru wyobraziłem sobie ten tłum wysypujący się z kampera. A swoją drogą stałem kiedyś w Chorwacji obok kampera alkowy z włoską rodziną i przez 3 dni za cholerę nie mogłem się doliczyć ile ich tam było. Babcia, dziadek. mamy, ciotki, tatusiowie, wnuki. I non stop wpiepszali makaron podśpiewując "makaroni, makaroni".

Banan - 2022-01-28, 14:01

Kazik II napisał/a:
Ależ nie ma co się dąsać Darku.

Kaziu, to miało być w formie żartu... a wyszło jak zawsze :diabelski_usmiech
Daleko mi do focha :haha: :haha: :haha:
Tylko nasza nowa koleżanka mogłaby to odebrać, że jej bajki opowiadamy :-P

Kazik II - 2022-01-28, 19:44

Banan napisał/a:
Daleko mi do focha :haha: :haha:

No to mi ulżyło, bo już się bałem, że dostanę bana od.....Banana :haha:

Banan - 2022-01-28, 20:01

Oj Kaziu, na bana, to trzeba się zdrowo napracować, u mnie niema rozdawnictwa... :diabelski_usmiech

Zaraz nam Edyta głowy sczochra z zaśmiecanie wątku :haha:
Sorry Edytka, posprzątam... :bukiet:

Kazik II - 2022-01-28, 23:23

Banan napisał/a:
mamy forumową instrukcję dla początkujących ABCampera, napisaną przez naszego, niestety nieżyjącego kolegę Andrzeja.

Przeczytałem i zachwyciła mnie finezja sformułowania z opisu obsługi WC :przyspiesza rozpad elementów stałych zawartości kasety :haha:

Banan - 2022-01-29, 10:32

Kazik II napisał/a:
zachwyciła mnie finezja sformułowania z opisu obsługi WC

Andrzej 48a-ELANKO był fantastycznym kolegą, wraz z Elą tworzyli doskonałą atmosferę w trakcie spotkań. Jego specyficzne poczucie humoru potrafiło rozbawić do łez. :haha:
To już prawie 10 lat jak wybrał się w najdłuższą podróż.

Darson - 2022-01-29, 10:47

Banan napisał/a:
Takimi można podróżować do 6, 7 osób nawet więcej.

przeważnie powyżej 7 m długości i kat C prawka. Sami ludzie to ponad pół tony ;)

Banan - 2022-01-29, 11:02

Darson napisał/a:
przeważnie powyżej 7 m długości i kat C prawka.

Tak jak mówisz, niemożliwe, by się zmieścić w 3,5T przy tej długości.

Jeszcze info dla Edyty :ok
Oprócz tych typów kamperów o jakie pytałaś, można wydzielić jeszcze jedną: amerykańskie krążowniki na bazie autobusów. Są to już naprawdę duże mieszkania na kołach, wyposażone w slidery - czyli rozkładane ściany na boki. Oczywiście kategoria C prawa jazdy :ok

Kazik II - 2022-01-29, 11:55

Stał kiedyś koło mnie taki na kampingu nad Balatonem. A załoga liczyła tylko...2 osoby. Rano pokrzątali się wkoło, po czym otworzyły się wrota z tyłu i wyjechał z nich....smart. Kiedyś był amerykański film dokumentalny o takich mobil-home, jak oni to nazywają. I o dziwo, na ogół były one przeznaczone do podróżowania przez 2 do 4 osób. Ponieważ ceny takiego sprzętu na ogół zaczynają się od ok miliona dolców - to koszy paliwa chyba nie grają roli.
Edyta77 - 2022-01-30, 14:59

Ale wątek się rozwija :wyszczerzony: Oczywiście jestem i będę wdzięczna za wszelkie uwagi, bo temat od strony technicznej jest dla mnie zupełnie nowy.

Wkleję Wam fragment mojego tłumaczenia i bardzo proszę: jeśli znajdziecie chwilkę, to przeczytajcie i dajcie znać, jeśli znajdziecie jakąś bzdurę :roza:

Wybór padł na opla movano furgon o wysokości wnętrza kabiny równej dobre 1,80 metra - obydwoje nie jesteśmy zbyt wysocy, zatem to nam odpowiadało – z kuchnią wyposażoną w kuchenkę trójpalnikową, duży zlew i lodówkę kompresorową 90 litrów z falownikiem oraz łóżko dające się w połowie przekształcić w stół z dwiema ławkami (...).

Zanim zaczniemy odkręcać śrubki, znów musimy wrócić do planowania. Tym razem należy ustalić, co i w którym miejscu ma być na stałe przymocowane / przyklejone do nadwozia oraz gdzie dokładnie przeprowadzić wiązki przewodów i rury z wodą. Na koniec trzeba wszystko dokładnie zakryć pod obudową. Gdzie zatem ulokować akumulator i w których miejscach umieścić gniazdka? Jak będzie zasilany akumulator? Gdzie zaplanować wiązki przewodów do alternatora i/lub zewnętrznego źródła zasilania? Czy w przypadku zamontowania na dachu baterii solarnych trzeba zaplanować zainstalowanie przepustu dachowego? Czy 12V będzie wystarczające dla twoich urządzeń, czy też potrzebujesz falownika, który przekształci napięcie do poziomu 230V? Jeśli chodzi o prąd, bezpieczeństwo jest niezwykle ważne! Gdzie umieścić bezpieczniki i jaką grubość kabla należy dobrać do odległości w pojeździe? (...)

Nadwozia pojazdów mają z reguły słabą izolację. Aby uniknąć skraplania się pary wodnej na powierzchniach, które później zostaną obudowane, należy wykonać późniejszą izolację. Do tego celu stosuje się powszechnie izolację Armaflex© lub izolator X-trem. Obydwa materiały są elastyczne i mają strukturę zamkniętych komórek, specjalnie opracowaną do zapobiegania kondensacji. Materiały, które mogą wchłaniać wilgoć, na przykład wełna szklana lub filc, nie są natomiast odpowiednie. W przypadku rdzy lub miejsc z odpryskami farby, należy je zabezpieczyć przed położeniem izolacji. Przykleja się ją bezpośrednio na nadwoziu. Po tym zabiegu nadwozie nigdzie nie powinno być widoczne, w przeciwnym razie wszędzie w tych miejscach mogą się pojawić mostki termiczne, co doprowadzi do skraplania się pary wodnej. Izolacja na podłodze również zależy od indywidualnych potrzeb. Jeśli nic nie przemawia przeciwko wysokości wewnętrznej mniejszej o 3-5 centymetrów, rozsądnym rozwiązaniem jest położenie w tym miejscu pokaźnej warstwy izolacji.


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group