Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

woda i hydraulika - Montaż elektrucznego zaworu spostowego do szarej wody.

Gorol - 2024-02-11, 18:19
Temat postu: Montaż elektrucznego zaworu spostowego do szarej wody.
Witam od niedawna jestem posiadaczem kampera na Fiacie Ducato z zabudową Knausa . Chciałbym zamontować elektrycznie regulowany zawór spustowy do wody szarej . Czy ktoś z szanownego grona może mi polecić jaki zawór najlepiej kupić i zamontować . Z góry dziękuję za pomoc .Pozdrawiam Piotr
Kazik II - 2024-02-11, 19:59

Poszukaj po Forum bo temat ten był już wałkowany parokrotnie.
papamila - 2024-02-11, 20:47

np tu
https://allegro.pl/oferta/zawor-12v-5-4-cala-kulowy-elektrozawor-dn32-naped-7940339676

Mazur - 2024-02-11, 21:03

papamila napisał/a:
np tu
https://allegro.pl/oferta/zawor-12v-5-4-cala-kulowy-elektrozawor-dn32-naped-7940339676

Polecam taki zawór kulowy. Wcześniej miałem membranowy , ale nie domykał jak złapał paprocha. Kulowy zdecydowanie lepszy, działa już kilka lat. mój ma 1" i był stówę tańszy ;)
Do tego taki przełącznik przy którym łatwo zapamiętać że "góra zamyka, dól otwiera, środek stop" Ten zawór ma tez wyłącznik krańcowy , więc wyłącznik może być w pozycji "on" i nic sie nie stanie jak zapomnisz przełączyć.
p.s. zaraz zostanę skarcony, ale można też ustawić minimum- tzw. otwarcie kropelkowe ;)

orkaaa - 2024-02-11, 22:14

Tak zastanawiam, jaki jest sens montowania zaworu elektronicznie sterowanego do szarej ? Oczywiście można to zrobić ale jaki jest sens? Chyba ze sztuka dla sztuki.
SlawekEwa - 2024-02-11, 23:09

Cytat:

Tak zastanawiam, jaki jest sens montowania zaworu elektronicznie sterowanego do szarej ?

no jak jaki? "kropelkowanie" :diabelski_usmiech

jacek2214 - 2024-02-11, 23:19

Chyba zrzut w czasie jazdy.
papamila - 2024-02-12, 06:33

U mnie nie kropelki a dostęp
Producent poskąpił na długości cięgna,
Mało tego, umiejscowił to powyżej lini zabudowy a że auto niskie
to trzeba dosłownie klęknąć.
Poza tym ostra krawędź listwy bocznej nieraz pokaleczyła

MILUŚ - 2024-02-12, 18:46

SlawekEwa napisał/a:
Cytat:

Tak zastanawiam, jaki jest sens montowania zaworu elektronicznie sterowanego do szarej ?

no jak jaki? "kropelkowanie" :diabelski_usmiech


Kamperowe ABC :haha: :haha: :haha:

orkaaa - 2024-02-12, 21:59

Miluś brawo w sedno. I czasami nie chodzi o kropelkowanie. Widziałem jak przede mną Włosi zaczęli na autostradzie zrzucać szarą. I od tego czasu mam uczulenie na elektroniczne zawory szarej.
kimtop - 2024-02-13, 09:14

U mnie,podobnie jak u Jarka Papamili , zawór spustowy był tak usytuowany że musiałem przyklęknąc żeby go otworzyć.Założyłem elektryka i wodę spuszczam nie wychodząc z kabiny.
adaml61 - 2024-02-20, 13:14

A to mój pomysł na zawór elektryczny , 0k. 100 złoty i trochę roboty .Silnik liniowy o odpowiednim skoku i mocy .
yamah - 2024-02-20, 14:57

Adaś..ty to jesteś taki.. :bigok Brawo :pifko


adaml61 - 2024-02-20, 19:40

Boguś dzięki za piwko , jak będę montował w kamperze to będzie podpięty do pręta ,cięgna otwierającego ,w kierunku zamykania przyjdzie sprężyna , wtedy bez problemu w razie czego będzie można otworzyć ręcznie .
Zbynek - 2024-02-26, 15:29

adaml61 napisał/a:
A to mój pomysł na zawór elektryczny , 0k. 100 złoty i trochę roboty .Silnik liniowy o odpowiednim skoku i mocy .

Jakiego siłownika użyłeś?

adaml61 - 2024-02-26, 19:32

Takiego https://allegro.pl/oferta/silownik-liniowy-12v-elektryczny-50mm-1500n-15062392922 , tylko nie za taką kasę , trafił się z pół ceny .
WODNIK - 2024-02-26, 20:47

Ja mam taki, działa super.

https://allegro.pl/oferta/elektryczny-zawor-kulowy-ac220v-g1-1-cal-14705214281

adaml61 - 2024-02-27, 08:24

Jasiu tylko do tego trzeba przerobić cały spływ , a ten silnik podpinasz do rączki od zaworu i załatwione , i cena 250 zł , atu maks 100 i jak dołożysz sprężyne w razie wu otworzysz ręcznie .
yamah - 2024-03-02, 21:21

Mam i ja :szeroki_usmiech
Woj-tek - 2024-05-05, 10:09

https://allegro.pl/oferta/zawor-12v-5-4-cala-kulowy-elektrozawor-dn32-naped-7940339676
Niestety mi już drugi padł, szukam jakiegoś alternatywy.

papamila - 2024-05-05, 11:21

Skopiowałem bo pmysł Adama61
Czyli siłownik o skoku 50 mm przymocowałem do zasuwy

rigg - 2024-05-06, 05:54

papamila napisał/a:
Skopiowałem bo pmysł Adama61
Czyli siłownik o skoku 50 mm przymocowałem do zasuwy

Jarecki, wrzuć proszę foto jak go zamontowałeś. Ja też mam zasuwę i chętnie skopiuję :mrgreen: :spoko

adaml61 - 2024-05-06, 07:01

papamila napisał/a:
Skopiowałem bo pmysł Adama61
Opłata patentowa się należy :lol: Jarek tak bezpośrednio czy od strony zamykania dałeś sprężynę , z sprężyną bez problemu można otworzyć ręcznie .
decumanus - 2024-05-06, 11:37

ale gdzie tą sprężynę? pytam bo mi podobny aktuator zalega, boje sie tylko o trwałość rozwiązania pod katem warunków atmosferycznych, to przecież nie ma wystarczającego IP
chociaż zawsze mogę wydrukować obudowę

to gdzie ta sprężyna?
R

adaml61 - 2024-05-06, 12:36

Wieczorem narysuje jak to ma być złożone .
papamila - 2024-05-06, 14:29

W pierwotnej wersji było na sztywno
Teraz jest na zawleczkę

adaml61 - 2024-05-06, 18:50

rysunek ,sprężynę trzeba dobrać eksperymentalnie ,tak żeby siłownik ją zgniatał a ona zamykała zawór . recznie zgniatasz sprężynę .Na zamkniętym zaworze ma być rozprężona .
decumanus - 2024-05-06, 21:25

Po przeanalizowaniu rozwiązania postanowilem je pominac. Wylot zw zbiornika mam przy tylnim kole. Dosiegne. Zrobie opcje wypinania silownika.
R

prusiak - 2024-05-17, 21:36

A ja zrobiłem sobie taki oto zaworek... :ok

Zakupy:
1. Elektrozawór 1 cal - https://allegro.pl/oferta/elektrozawor-kulowy-1-z-silownikiem-12-v-dc-silownik-12v-dn25-wody-cal-1-15498712343
2. Złączka PE 40x1 GZ - https://allegro.pl/oferta/zlaczka-pe-40x1-gz-ksztaltka-pn16-skrecana-redukcja-lacznik-rur-wody-zlacze-7713958528
3. Kabelek 3x1mm + pstryczek

Zmuszony poniekąd do takiej opcji z powodu zamontowania haka, a dokładnie jego mocowań, które zabrały możliwość wyprowadzenia w te same miejsca cięgna i rurki. Plan był taki aby zostawić stary zawór, przeciąć rurkę w połowie i wstawić elektrozawór, a wylot wyprowadzić gdzieś po środku.

Całość operacji zajęła 2 popołudnia po 2 godz. I tak to mniej więcej wyszło. Testy dopiero przede mną.

joko - 2024-05-18, 22:49

To rozwiązanie Adama na siłowniku liniowym ma tę przewagę nad elektrozaworem kulowym, że łatwiej i precyzyjniej można sterować poziomem otwarcia .
Jeśli wystarczy nam sterowanie dwustanowe (zamknięte /otwarte) to dowolny elektrozawór się sprawdzi , natomiast możliwość sterowania poziomem otwarcia (szybkością zrzutu) bywa bardzo przydatna.

Do kompletu z takim zaworem sprawdza się kamera, za pomocą której możemy na bieżąco kontrolować cały proces .

Jest wiele miejsc gdzie można bez problemu pozbyć się szarej, tylko nie we wszystkich pasuje to robić z pełnym impetem :spoko

prusiak - 2024-05-19, 11:43

joko napisał/a:
To rozwiązanie Adama na siłowniku liniowym ma tę przewagę nad elektrozaworem kulowym, że łatwiej i precyzyjniej można sterować poziomem otwarcia .

Moim zdaniem zasada działania jest podobna. To samo moge zrobic u siebie. Dlatego zastosowałem pstryczka I-0-II
Kto ma zasuwę niech wybierze rozwiązanie z siłownikiem liniowym, a kto tak jak ja zawór to innego wyboru nie ma.

joko - 2024-05-19, 12:41

Nie chodzi o ogólną zasadę działania , tylko o mechanikę konkretnego rozwiązania.
Siłownik liniowy jest przy tym samym napięciu znamionowym wolniejszy czyli bardziej precyzyjny , a jednocześnie przełażenie przekładni jest większe dzięki czemu można tę prędkość jeszcze bardziej obniżyć (jeszcze zwiększając precyzję) przez obniżenie napięcia do poziomu przy którym zawór kulowy już nie zadziała (siłownik liniowy będzie powolutku działał nawet przy 3V, mając wystarczająco dużo siły aby pociągnąć zasuwę, a zawór kulowy przy 3V nawet nie ruszy)
W takim układzie regulacja otwarcia zaworu odbywa się przez czasowe włączanie zasilania w jednym bądź drugim kierunku (im dłużej zasilamy tym bardziej zawór się otwiera bądź zamyka).

Ja sprawę rozwiązałem jeszcze inaczej. Do obracania zaworem użyłem duże i mocne serwo modelarskie firmy Hitec podłaczone mechanicznie przez przekładnie 1:2 (serwo działa 180st a zawór 90st) . Serwo sterowane jest sygnałem PWM (wypełnienie sygnału prostokątnego) pochodzącym z prostego sterownika (można kupić takie gotowe do użytku).
Sterownik umieszczony na desce rozdzielczej ma potencjometr obrotowy z wyłącznikiem w pozycji "0". Kąt otwarcia zawora jest proporcjonalny do kąta obrotu potencjometru, czyli kiedy kręcę potencjometrem to tak jakbym kręcił samym zaworem .
Sterowanie banalne, skręcam max w prawo zawór max otwarty, w lewo max zamknięty, a pozycje pośrednie mam dobrane eksperymentalnie i opisane na skali (kropelkowanie, mały strumień, średni strumień, itp)

Mając taki sposób sterowania zaworem bez problemu podłączyłem to pod kamperowe smart home i oprogramowałem automatyzację procesu pozbywania się szarek w taki sposób aby robić to ekologicznie i nie zostawiać za sobą śladów.
Jak potrzebuję to naciskam na sterowniku ikonke "Pozbądź się SZAREJ" i sterownik reguluje zaworem tak, aby szara nie leciała przy prędkości większej niż 10km/h, nie w terenie zabudowanym , nie na głównych drogach , a na postoju tylko w ilości nie powodującej powstawania kałuży .
Mam też drugi spust z osobnym zaworem wyprowadzony na prawą stronę , którym mogę zrzucić szarą do kratki kanalizacji drogowej przy krawężniku lub wprost do rowu na poboczu .
Wszystko zależnie od sytuacji i aktualnych możliwości, ale zawsze ekologicznie i bez szkody i wiedzy innych użytkowników drogi :spoko

Jakby kogoś interesowało to przykładowe serwo Hitec które da sobie radę z zaworem :
https://allegro.pl/oferta/serwo-hitec-hs-788hb-12415920251

A tu przykładowy sterownik (tester serw) z potencjometrem : https://allegro.pl/oferta/smart-tester-serw-i-regulatorow-esc-3-wyjscia-3-tryby-13528881462

Oczywiście to tylko przykłady . Ja mam zainstalowane i sprawdzone inne modele (nie ma ich już w sprzedazy) , więc gwarancji że te będą dobre nie dam ale chodzi tylko o pokazanie rodzaju sprżętu który jest potrzebny

Jeśli chodzi o sterowanie ze Smart Home to już inna liga i raczej tylko dla znających temat.

prusiak - 2024-05-19, 20:48

joko, Tak, można się bawić, ale głównie chodzi o zasadę "zdalnej" obsługi zaworu :wyszczerzony: Wiem że Twoja wiedza na forum jest bezcenna, ale to uważam że jednak dodatkowa elektronika to już proszenie się o dodatkowe problemy np. zimą. Zamiast tego wolałbym dorzucić kabelek grzejny do zaworu żeby podczas mroźnych wyjazdów móc zaimponować żonie :lol:
peja76 - 2024-05-19, 23:10

Paweł, Ja w poprzednim Kamperku zamiast tego przycisku, zastosowałem sterowanie z pilota :spoko


https://allegro.pl/oferta/przekaznik-z-pilotem-12v-433mhz-przelacznik-100m-12852671557


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group