Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Skandynawia - Karta Mastercard

Bies13 - 2010-06-09, 09:22
Temat postu: Karta Mastercard
Witam,
krótkie pytanie:
mam kartę " walutową" Mastercard w " ojro". Jadę do Skandynawii: Szwecja, Norwegia, Finlandia- jak wszyscy z pewnością wiecie tam nie ma Euro. ;)
Tyle tytułem wstępu. A teraz problem:
czy lepiej zabrać ze sobą walizkę pieniędzy , czy też lepiej płacić za wszystko w/ wym kartą? Na mój chłopski rozum ta druga wersja jest lepsza, ale mogę się mylić.
Nie chodzi o wybieranie kasy z bankomatu.
Dzięki za odpowiedzi. :kwiatki:
Konrad

kimtop - 2010-06-09, 09:25

Wszędzie zapłacisz kartą.
W Finlandii jest Euro.

chris - 2010-06-09, 10:49

Co do gotówki to w Norwegii robią problemy z wymianą euro na korony. Wymieniają tylko w większych bankach i ograniczoną ilość.
Bies13 - 2010-06-12, 04:37

Wszystkim bardzo dziękuję !!!
Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku!!!
Konrad

Witold Cherubin - 2010-06-12, 10:27
Temat postu: Re: Karta Mastercard
Bies13 napisał/a:
Witam,
krótkie pytanie:
mam kartę " walutową" Mastercard w " ojro". Jadę do Skandynawii: Szwecja, Norwegia, Finlandia- jak wszyscy z pewnością wiecie tam nie ma Euro. ;)
Tyle tytułem wstępu. A teraz problem:
czy lepiej zabrać ze sobą walizkę pieniędzy , czy też lepiej płacić za wszystko w/ wym kartą? Na mój chłopski rozum ta druga wersja jest lepsza, ale mogę się mylić.
Nie chodzi o wybieranie kasy z bankomatu.
Dzięki za odpowiedzi. :kwiatki:
Konrad

Konrad, kilkakrotnie byłem w tych krajach i nie miałem problemów z płaceniem kartą w sklepach, natomiast w bezobsługowych stacjach paliwowych nasze karty nie działają. Według mnie najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie karty walutowej (euro, dolar) oraz naszej poczciwej karty złotówkowej MAESTRO, która "chodzi" w całej Europie, również w bankomatach.
Pozdrawiam :spoko

marzena - 2011-06-02, 20:58

Czy zatem karta zlotowkowa MasterCard mozna zaplacic np. za Autopass za zasadzie Visitpayment? Jak oni sciagaja oplate 300 Nkr , jaki jest przelicznik?
paf - 2011-06-02, 21:08

marzena napisał/a:
Czy zatem karta zlotowkowa MasterCard mozna zaplacic np. za Autopass za zasadzie Visitpayment? Jak oni sciagaja oplate 300 Nkr , jaki jest przelicznik?

Nie powiem Ci o przeliczniku bo to zależy też od kursu wybranego przez Twój bank a także od tego jak przeliczana jest karta
Z tego co pamiętam grupa Mastercard przelicza np euro od razu na złotówki, Visa natomiast najpierw na dolary a otem na złotówki. (informacje sprzed kilku lat więc teraz może być albo tak albo lepiej :) ) Tutaj dochodzi jeszcze kolejna waluta poza eur i usd zatem najlepiej spytaj w swoim banku jak będzie z przeliczaniem

nie zmienia to jednak faktu że spokojnie przeliczy każdą walutę w kraju akceptującym daną kartę i obciąży kartę w złotówkach.

dobek44 - 2011-06-02, 21:12

Oczywiście Mastercard ważna
http://www.fjordnorway.co...s-and-AutoPASS/
Kurs 1 Nkr = O,51 PLN
http://www.bankier.pl/inw...y/currency.html

eler1 - 2011-06-02, 21:17

Na ostatnim wyjeździe MasterCard 2-krotnie nas zawiódł w niedzielę i święta , a visa bez problemu a co do przelicznika to karty z dwóch różnych banków ale kurs ten sam :spoko więc zdębiałem 8-)
darboch - 2011-06-02, 21:21

Bies13 napisał/a:
lepiej zabrać ze sobą walizkę pieniędzy , czy też lepiej płacić za wszystko w/ wym kartą? Na mój chłopski rozum ta druga wersja jest lepsza, ale mogę się mylić.


Ta druga wersja jest lepsza choc warto mieć ze sobą trochę gotówki

antwad - 2011-06-02, 22:14

paf napisał/a:
Z tego co pamiętam grupa Mastercard przelicza np euro od razu na złotówki, Visa natomiast najpierw na dolary a otem na złotówki. (informacje sprzed kilku lat więc teraz może być albo tak albo lepiej

Tak rzeczywiście było kiedyś. Teraz wszystkow zależy od banku w jakiej walucie chce rozliczać kartę.
Np Citi zarówno Visę jak i Mastercard rozlicza w USD (stosując zresztą bardzo kiepski przelicznik). :evil:

Kursy organizacji kartowych są OK - one zarabiają na czym innym, a nie na złodziejskim przeliczniku.
I dlatego najlepiej poszukać banku, który rozlicza bezpośrednio z waluty kraju na PLN. Są w Polsce też takie. Ostanio płaciłem i pobierałem kasę w bankomatach na Ukrainie i na Węgrzech. W przypadku Węgier był lepszy niż kantorowy. :lol:

Hercer - 2011-06-02, 22:30

Witaj

zeszłej nocy wróciłem z Norwegi jechałem przez Danię i Szwecję

w Szwecji 1 ero 7,3 korony w Norwegi róznie 1 euro 7,3 7,5 a i 7,8 korony

i doś ważne praktycznie tylko Viza

a jeszcze jedno na wielu stacjach nie przyjmują euro (gotówki-Norwegia)

pozdawiam Adam

Darek1968 - 2011-06-02, 23:08

w Finlandii na samoobsługowych Visa nie wchodzi, mają jakis swój rodzaj, jak jest to w dzień trzeba z nią pobiec do kasy i jest ok
darboch - 2011-06-03, 10:19

Hercer napisał/a:
zeszłej nocy wróciłem z Norwegi jechałem przez Danię i Szwecję


pamiętasz jakie były ceny paliwa ?

paf - 2011-06-03, 10:25

darboch napisał/a:
pamiętasz jakie były ceny paliwa ?

może to się przyda ?
http://www.e-petrol.pl/in...je-paliw-europa

darboch - 2011-06-03, 10:40

paf, dzięki :ok
lepciak - 2011-06-03, 10:49

Karty MasterCard nie budzą zaufania nawet w naszym kraju. W kwietniu tego roku w Orzyszu (Mazury) na dystrybutorach największej stacji benzynowej tego miasta z cudownie niską ceną oleju napedowego były naklejone ostrzeżenia: Opłat za pomocą Master Card nie realizujemy.
darboch - 2011-06-03, 11:04

lepciak napisał/a:
Karty MasterCard nie budzą zaufania nawet w naszym kraju.



z jakiego powodu ?

dobek44 - 2011-06-03, 11:36

Ceny także
tu:
http://www.pzmtravel.com.pl/paliwa-w-europie.html

antwad - 2011-06-03, 12:01

darboch napisał/a:
lepciak napisał/a:
Karty MasterCard nie budzą zaufania nawet w naszym kraju.



z jakiego powodu ?

Zaufanie nie ma tu nic do rzeczy.
Wystarczy troszkę mniejsza prowizja pobierana za transakcje kartami jednego systemu.

lepciak - 2011-06-03, 12:52

antwad
Cytat:
Wystarczy troszkę mniejsza prowizja pobierana za transakcje kartami jednego systemu.

Przesadzono z prowizją co można jednak podpiąć pod zaufanie

elaola - 2011-06-03, 12:59

Ja w maju byłam w Niemczech i w kilku sklepach odmówili przyjęcia zapłaty kartą Visa.
Na stacji benzynowej przyjęli bez problemu. Nie wiem do dzisiaj o co chodziło. W banku ING, z którego mam kartę, tez nie umieli mi wyjaśnić przyczyny.

Darek1968 - 2011-06-03, 13:38

pewnie byłaś w Bawarii tam Visa nie wchodzi oprócz stacji benzynowych
lepciak - 2011-06-03, 17:10

Z kartą VISA nigdy problemów nie miałem.
elaola - 2011-06-03, 18:33

Darek1968 napisał/a:
pewnie byłaś w Bawarii tam Visa nie wchodzi oprócz stacji benzynowych


Nie, była to Hesja.

Darek1968 - 2011-06-03, 18:48

to nie wiem, Bawaria zawsze musi być odmienna i tam Visa rzadko gdzie jest obsługiwana, za to Mastercard wchodzi wszędzie dlatego jedną mam ja a drugą zona na takie różne przypadki:)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group