Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Kupujemy kampera - Pytania ZUPEŁNEGO laika

rav_lcj - 2010-12-30, 14:40
Temat postu: Pytania ZUPEŁNEGO laika
Siema,
na poczatek prosze nie odylajcie mnie na archiwum lub kosmos...
zamieramy kupic "dom na kolkach". Przegladajac rozne fora i strony niestety mam pare pytan:
1. Ktore podwozie jest najmniej awaryjne (silnik , marka)? Nie mowie o takiej sytuacji,ze ktos cos kupuje i w trakcie pierwszego wypadku cos sie popsulo,ale o sytuacji , gdy po kupnie , wymienilismy co trzeba itd.
2. Co to sa solary?
3. Jak wymienia sie wode i czy jest jeden pojemnik na wode czy wiecej (np. do mycia sie i do celow spozywczych) i ewentualnie na ile to starcza i jak sie to uzupelnie i gdzie?
4. Co lepsze kuchenka gazowa czy plyta grzejna? Gdzie trzyma sie butle i na ile starcza gazu?
5. Prąd - jak zasilany jest "dom" - jest jakies oddzielne źródło prądu (oddzialna bateria), bo rozumiem ,ze z aku to raczej pradu to to nie ciagnie?
6. Jak oproznia sie zawartośc kibla i gdzie?
7. Widzialem w necie rozne zabudowy - czym sie roznia?
8. Czy robi sie jakies przeglady techniczne zabudów?
9. Jak wygląda sprawa cześci zamiennych do zabudów?
10. Smieszna i dzwina sprawa, ale na zdjeciach widzialem kibel i przysznic , czy podczas mycia sie jakos sie wyjmuje kibel czy nie? (wiem pytanie moze byc smieszne,ale jak napisalem jestem ZUPELNYM laikiem)
Na razie to tyle....licze na Wasza pomoc

rav_lcj

donald - 2010-12-30, 14:54

Hehe moze uda mi sie na czesc pytan odpowiedziec a jak nie to na pewno koledzy bardziej doświadczeni odpowiedza :-P :diabelski_usmiech
1-tu jest trudna odpowiedz..kazda sroczka swoj ogonek chwali, ale ja preferuje auta niemieckie... inni francuskie a inni wloskie... jedno jest pewne. Przy zakupie kieruj sie budą i jej funkcjonalnoscią. O wiele łatwiej jest naprawić silnik czy uklad jezdny niż zgnitą budę. Zreszta o tym mozesz poczytać na forum jest nie jeden taki temat.. :-P
2 solary to baterie sloneczne -z nich ladujesz akumulatory. Jednym slowem sily natury w slużbie czlowieka :mrgreen:
3- na wode czysta jest najczesciej jeden duzy zbiornik i z niego pobiera sie do prysznica lub do innych kranow. A zużyta idzie do zbiornika tzw. szarej wody czyli brudnej. wszystko zalezy od tego jaka masz pojemnosc zbiornika i czy duzo uzywasz :diabelski_usmiech :diabelski_usmiech
4-moim zdaniem lepsza jest kuchnia gazowa... gaz jest tani i ogolnodostepny... na samo gotowanie to starcza na bardzo dlugo..gorzej jak ogrzewanie bedziesz chcial odpalic wtedy na mniej... zalezne jest od warunkow pogodowych... :wyszczerzony:

donald - 2010-12-30, 15:03

5- co do akumulatorow to sa dwa sposoby w sumie ..w czasie jazdy ladujesz pokladowe i rozruchowe lub po podlaczeniu sie do sieci 230v energoblok czuwa nad wszystkimi. :-P
6- kible sa najczesciej kasetowe aczkolwiek niekoniecznie. :mrgreen: po napelnieniu kasety wyciagasz ja i wylewasz do ubikacji na stacji lub kempingu :diabelski_usmiech
7- no to jest pytanie retoryczne....
8-przeglady powinno sie robic nie tyle budy co szczelnosci ukladu gazowego w budzie.. jasniej ci wyjasną bardziej biegli :mrgreen:
9- czesci sa najczesciej z drugiej reki lub od dealerów danych marek....dostepnoś znosna :diabelski_usmiech
10- kibla sie nie wyjmuje tylko zamyka droselklape. :haha: znaczy deche. Najczesciej kibel jest zintegrowaną czescia z brodzikiem...chyba ze bedziesz mial oddzielny kibel i prysznic...znane sa takie przypadki w zabudowach :haha:
to narazie tyle ode mnie a reszte na pewno dowiesz sie od innych... mam nadzieje że ciut pomoglem... pozdrawiam. :evil:

krzysztofCz - 2010-12-30, 15:56

:spoko Poczytaj trochę, tu są odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania - poszukaj trochę po tematach. Twoje jedno pytanie składa się z wszystkich pytań jakie padły na tym forum w ciągu kilku lat :lol: :lol: :lol:
airgaston - 2010-12-30, 16:58

Donald temat wyczerpałeś całkowicie. Ja dodam jeszcze ,że na początek wpadnij na jakiś zlot osobówką , na pewno wielu klubowiczów pokaże Ci organoleptycznie i namacalnie co i jak działa dlaczego po co i na co. A poza tym czytaj czytaj czytaj, dział po dziale. Kopalnia wiedzy. Ja już ponad 2 lata odkrywam ciekawe rzeczy.
Cyryl - 2010-12-30, 19:52
Temat postu: Re: Pytania ZUPEŁNEGO laika
rav_lcj napisał/a:
...10. Smieszna i dzwina sprawa, ale na zdjeciach widzialem kibel i przysznic , czy podczas mycia sie jakos sie wyjmuje kibel czy nie?...


nie, na dobrą sprawę można robić dwie czynności równocześnie.

donald - 2010-12-30, 19:56

Mozna ale szybciej kaseta sie zapełni.. :haha: :haha: :haha: :haha:
airgaston - 2010-12-31, 00:10

:szeroki_usmiech nie nabijaj się
donald - 2010-12-31, 10:45

:szeroki_usmiech nigdy w życiu :szeroki_usmiech a coś nie zgadza sie?? :haha: :haha:
rav_lcj - 2011-01-05, 22:43

fakt...wszytko sie zgadza....kolejne pytania. Jak jezdzicie po Polsce to gdzie mozna wylawac szra wode lub zawartość kasety? Jak to w praktyce wyglada. Zbiornik szarej wody pewnie ma jakis zawor spustowy...gdzie jest umiejscowiony?
WINNICZKI - 2011-01-05, 22:58

Stacje benzynowe ORLEN są w większości przystosowane do zrzutu szarej wody,a i toaleta chemiczna(miejsce do zrzutu) też :spoko sie zdarza :spoko
janusz - 2011-01-05, 23:01

rav_lcj,
Temat rzeka, poszukaj na forum. Tu kupujemy kampera a nie spuszczamy ścieki. :spoko

krzysztofCz - 2011-01-06, 06:34

rav_lcj napisał/a:
fakt...wszytko sie zgadza....kolejne pytania. Jak jezdzicie po Polsce to gdzie mozna wylawac szra wode lub zawartość kasety? Jak to w praktyce wyglada. Zbiornik szarej wody pewnie ma jakis zawor spustowy...gdzie jest umiejscowiony?

Trzeba się schylić i zajrzeć pod autko - znajdziesz zbiornik i... masz zawór :lol: :lol: :lol:

darboch - 2011-01-06, 11:07

donald napisał/a:
Najczesciej kibel jest zintegrowaną czescia z brodzikiem...chyba ze bedziesz mial oddzielny kibel i prysznic...znane sa takie przypadki w zabudowach


szukaj zabudowy z osobnym prysznicem....ktos mi kiedys tak doradził i jestem mu za to wdzięczny

rav_lcj - 2011-01-07, 12:16

dobra, idzmy dalej....tak sobie pomyslalem, ze kupno zima to niezbyt dobry pomysl...chodzi o "siec wod-kan"...z tego co czytalem na forum wode nalezy spuscic na zime ,zeby nic nie porozsadzalo, jak zatem sprawdzic sprawnosc? Co ogolnie sie sprawdza kupujac....na co zwrocic uwage?
darboch - 2011-01-08, 20:51

rav_lcj napisał/a:
dobra, idzmy dalej
:ok
Yans - 2011-01-08, 21:24

Tak sobie myślę,że faktycznie zima jest nie najlepszym czasem na kupno. Ale jest niezła na" oswojenie " się i poznanie campiórków... Sam tak robiłem. Na początku objechałem wszystkie komisy w okolicy. Podpatrywałem ile się tylko dało. Potem przyszedł czas na zloty. Tam męczyłem kolegów i buszowałem po ich domkach... Może to trochę krępujące, ale przyniosło skutek. Uważne czytanie technicznej strony forum , porady na zlotach i komisowe wojaże skutkowało coraz większym zdecydowaniem...
Kiedy przyszedł czas zacząłem łowy... :bigok

rav_lcj - 2011-01-09, 17:54

Ja narazie pracuje nad tzw. źródłem finansowania...kupic chyba kupie luty - marzec...kolejne moje pytanie dotyczy WC: jakie sa WC - tylko kasetowe? Jak sie splukuje zawartosc wc woda ze zwyklego (glownego) zbiornika czy wc ma jakis swoj? I takie praktyczne pytanie w jakim czasie zapelnia sie taka kasetta (4 osobowa zaloga)? Czy do wc ksetowego wsypuje sie jakias chemia celem rozpuszczania zawartości?
Jak ogladam ogloszenia w necie to widze,ze pojemnosc zbiornika wody to przewaznie 110 l lub 80-pare l, na ile wam to starcza? I gdzie uzupelniacie wode na stacjach? Przy kompresorze na stacji czasem widac kranik woda - tam sie uzupelnia? Jak wyglada przewod do uzupelniania wody? Macie moze jakies zdjecia? Z gory dzieki za pomoc

rav_lcj

darboch - 2011-01-09, 18:09

rav_lcj napisał/a:
I takie praktyczne pytanie w jakim czasie zapelnia sie taka kasetta (4 osobowa zaloga)?


oj chyba szybkim... 4 osoby dorosłe ?

rav_lcj napisał/a:
pojemnosc zbiornika wody to przewaznie 110 l lub 80-pare l, na ile wam to starcza?


na dzien
rav_lcj napisał/a:
Jak wyglada przewod do uzupelniania wody?


wąż ogrodniczy

rav_lcj - 2011-01-10, 06:49

darboch napisał/a:
na dzien

poważnie?

Co do węża to tak podejżewałem....ale już taki jestem , że musze miec 200% pewności...

darboch napisał/a:
oj chyba szybkim... 4 osoby dorosłe ?

2 dorosłych + 14 latek i 6 latek

gino - 2011-01-10, 07:07

z woda jest tak..ze musisz nauczyc sie jej uzywac....
i pamietac..ze zbiorniki nie sa z gumy...

jak sie myjesz...to..wode odkrecasz..''namaczasz sie chwile'' zakrecasz..mydelko..odkrecasz i szybko spłukujesz..

jak zmywasz..podobnie....

trzeba ja traktowac..jakbys mieszkał na pustyni... :szeroki_usmiech

u nas zbiornik 100l przy 2 osobach..wystarczał na 3max 4dni...
dołożyłem jeszcze zbiornik 50l..i wystarcza do 5dni..w upalne dni..gdy w ciagu dnia bierze sie sekundowe ''prysznicowanki''.. :spoko

dodam, ze my musimy oszczedzac, gdyz na ogół nie wczasujemy sie na kampingach..a raczej w ''krzakach'' nad jeziorkami...

co tez ma swoje plusy..bo do zmywania..mycia rąk..mozna brac wode z jeziorka../nie mylic ze zmywaniem w jeziorku, bo to jest NIEDOPUSZCZALNE :evil:


co do napełniania...
podstawowym wyposazeniem kampera pownien byc wąż z koncówkami do wszelkiego rodzaju kranów.../mozna taki zestaw końcówek kupic za 5-10pln w kazdym sklepie ogrodniczym/ wtedy, mozesz tankowac wode praktycznie wszedzie..na stacjach..u kogos w ogródku....gdziekolwiek, gdzie znajdziesz zewnetrzny kran.. :spoko

IAAN - 2011-01-10, 08:27

a ja mam konewkę 10 litrów do uzupełniania wody a zbiornik 80 litrów jak staniesz blisko kranu to dużo się nie nachodzisz nawet przy 100 litrowym zbiorniku ,moim zdaniem wąż ogrodowy nie ma sensu no chyba że to jest zbiornik MILKI
gino - 2011-01-10, 08:29

Irek napisał/a:
ja mam konewkę 10 litrów
Irek napisał/a:
jak staniesz blisko kranu to dużo się nie nachodzisz


Irku...jak stanie blisko kranu..to lepszy wąż niz konewka... :bigok :bigok :bigok

pawel_j - 2011-01-10, 08:59

Może spróbuj na początek wynająć kampera na weekend. Jest to pewien wydatek, ale pozwoli ci uniknąć błędów przy zakupie.
Bardzo ważną rzeczą jest układ wnętrza kampera. Przy podróżowaniu w cztery osoby istotna jest możliwość poruszania się po wnętrzu po rozłożeniu łóżek.
Ja mam układ taki jak na załączonym rysunku i pozwala on na wygodne spanie dwóm osobom na tylnym stałym łóżku i dwóm osobom w alkowie. Dzięki temu, szczególnie podczas podróży i zatrzymywania się tylko na nocleg, środkowe rozkładane łóżko pozostaje złożone i można wtedy korzystać ze stołu.

darboch - 2011-01-10, 17:27

Irek napisał/a:
moim zdaniem wąż ogrodowy nie ma sensu


dobrze,że tylko Twoim :-P

Yans - 2011-01-10, 18:06

A może przyjedż choć na chwilę na rocznicę do Uniejowa...Tam z pewnością znajdziesz większość odpowiedzi... :bigok Chyba ,że nie możesz... :gwm Jeżeli mieszkasz w Pabianicach koło Łodzi , to masz 60km.... :bigok
rav_lcj - 2011-01-11, 11:57

Yans napisał/a:
A może przyjedż choć na chwilę na rocznicę do Uniejowa...Tam z pewnością znajdziesz większość odpowiedzi... :bigok Chyba ,że nie możesz... :gwm Jeżeli mieszkasz w Pabianicach koło Łodzi , to masz 60km.... :bigok

A kiedy to jest? I gdzie konkretnie?
Odnosnie ukladu wnetrza to podoba nam się uklad gdzie wc+prysznic i kuchbiua ze zwlewem jest na tyle. Stolik bardziej z prozdu.

Bogusław i Ewa - 2011-01-11, 12:54

14-16stycznia parking przy Termalach.
paf - 2011-01-11, 12:57

Bogusław i Ewa napisał/a:
14-16stycznia parking przy Termalach.

pokazując palcem to tutaj :)
http://maps.google.pl/map...027874&t=h&z=16

zbliż, oddal i będziesz widział :bigok

pawel_j - 2011-01-11, 14:18

rav_lcj napisał/a:
Odnosnie ukladu wnetrza to podoba nam się uklad gdzie wc+prysznic i kuchbiua ze zwlewem jest na tyle. Stolik bardziej z prozdu.


Przy tym układzie drzwi wejściowe zazwyczaj są z tyłu zabudowy i po rozłożeniu łózka ze stolikiem oraz bocznej kanapy (taki układ też jest często spotykany) dojście do alkowy jest już utrudnione.

rav_lcj - 2011-01-13, 20:19

pawel_j napisał/a:
rav_lcj napisał/a:
Odnosnie ukladu wnetrza to podoba nam się uklad gdzie wc+prysznic i kuchbiua ze zwlewem jest na tyle. Stolik bardziej z prozdu.


Przy tym układzie drzwi wejściowe zazwyczaj są z tyłu zabudowy i po rozłożeniu łózka ze stolikiem oraz bocznej kanapy (taki układ też jest często spotykany) dojście do alkowy jest już utrudnione.

Ale z drugiej strony lozka sie rozklada na noc, kiedy ze tak powiem ruch w lokalu jest bliski zeru.....odnosnie zlotu ...glupio troche tak...nikogo przeciez nei znam..

donald - 2011-01-13, 20:26

zalezy jeszcze w ile osob bedziesz spal..ja z żona śpimy jak wiewiorki w aklowie a na dole mamy "pokoik" i nawet nie rozkladamy lozka ze stolu... a w ciagu dnia mozna odpoczac na kanapie na dole...jest wygodnie :spoko
janusz - 2011-01-13, 20:27

rav_lcj napisał/a:
odnosnie zlotu ...glupio troche tak...nikogo przeciez nei znam..

Pierwsze kroki skieruj do Tadeusza i zapoznaj się z nim. Potem będzie już z górki, Tadeusz zna wszystkich. :bigok

paf - 2011-01-13, 20:47

janusz napisał/a:
Pierwsze kroki skieruj do Tadeusza i zapoznaj się z nim. Potem będzie już z górki, Tadeusz zna wszystkich. :bigok


Tak jest - szukaj tego człowieka - CamperPapa - Tadeusz :bigok

donald - 2011-01-13, 20:49

EE nie przesadzajcie.. na zlotach wszyscy sa mili i przyjazni,...a jak jeszcze jakis plyn integracyjny przytargasz :ok :ok to juz masz z gorki... :haha: :haha:
paf - 2011-01-13, 20:51

Cytat:
EE nie przesadzajcie.. na zlotach wszyscy sa mili i przyjazni,...a jak jeszcze jakis plyn integracyjny przytargasz :ok :ok to juz masz z gorki... :haha: :haha:

No pewnie że wszyscy są mili - ale jak ktoś nieśmiały i trafi to Tadzia to zrobi się z niego lew salonowy.

donald - 2011-01-13, 20:53

paf napisał/a:
to zrobi się z niego lew salonowy.
:haha: :haha: :haha:
rav_lcj - 2011-01-14, 14:04

donald napisał/a:
paf napisał/a:
to zrobi się z niego lew salonowy.
:haha: :haha: :haha:
a Tadeusz na forum pod jakim nickiem występuje?
48a-ELANKO - 2011-01-14, 14:15

Wyobraź sobie, że Tadeusz występuje pod nick'iem ..... Tadeusz :lol:
donald - 2011-01-14, 16:35

Ale to tak dla zmyłki :haha: :haha: :haha:
rav_lcj - 2011-01-17, 20:04

i jak tam wyszedl zlot? Niestety zycie plata figle i nie moglem sie pojawic,sic!
Mam kolejne pytanko: jak sie wyjmuje, gdzie sie znajduje i gdzie wylewacie lub gdzie mozna wylewac kasete z WC?

rav_lcj

WINNICZKI - 2011-01-17, 21:41

rav_lcj, bez urazy,ale na te wszystkie pytania masz odpowiedzi na naszym forum trzeba tylko troszkę poszukać :-/ :-/ Po co powtarzać po raz wtóry zwłaszcza ,że np.kasety znajdują sie w zależności od modelu w innym miejscu i mają różną konstrukcję. To Ty sie uczysz więc nie zganiaj problemu na głowę innych.Jak czegoś nie znajdziesz to wtedy PYTAJ :gwm :spoko
Andrzej_M - 2011-01-18, 13:55

Ta sugestia tutaj już padła, ale ją powtórzę, bo to naprawdę jest najlepszy sposób: poszukaj taniego kampera do wypożyczenia na dzień, lepiej dwa (wskazane żeby nie było śniego ani mrozu). Poza sezonem kilkaset złotych powinno wystarczyć (mogą chcieć kaucji, dobrze wypytaj jak będzie wyglądał zwrot kampera- bedą pewnie sprawdzać czy nic nie jest uszkodzone, więc sprawdźcie to samo przed wypożyczeniem). Jak sobie pojedziesz, zatankujesz wodę, zalejesz kasetę WC, ugotujesz coś, przenocujesz, włączysz ogrzewanie, spuścisz brudną wodę, opróżnisz kasetę itd., to po pierwsze wszystko będziesz wiedział (ewentualnie dopytasz), po drugie zobaczysz czy Ci kamperowanie odpowiada, po trzecie przy kupnie bedziesz wiedział czego szukać i o co pytać. :spoko

PS. Opróżnianie kasety WC często na forum nazywane jest: "wyprowadzaniem kota"; pojawiła się kiedyś w tym temacie savoir-vivre'owo/ techniczna dyskusja (gdzie wypada, a gdzie nie).


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group