Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Budujemy kampera - Budowa kampera z VW Craftera

Robertunio - 2019-01-31, 21:46
Temat postu: Budowa kampera z VW Craftera
Witam Was wszystkich.
Nadszedł długo oczekiwany przez nas czas - czas budowy własnego kampera.
Historia jest długa, i jak pewnie u większości z Was zaczęła się od lektury podobnych do tego miejsc oraz marzeń. Największe jednak podziękowania już na wstępie, kieruję do Osoby z tego forum, dzięki której rozpoczęliśmy naszą przygodę i popełniliśmy zakup bazy do budowy.
Osobą tą jest "T" (ciekawe czy Ktoś z Was zgadnie o Kim mowa :?: )
Do rzeczy jednak przechodząc - poniżej kilka danych odnośnie bazy:
aktualnie 2 osobowy z przegrodą grodziową pojazd ciężarowy L2H2,
VW Crafter,
Rocznik 2011,
DMC 3500kg,
Pojemność 2,5l
Moc 163km,
Masa własna 2104kg (wg dowodu)
Jednak ważenie z pełnymi zbiornikami (paliwo, AdBlue, płyn do spryskiwaczy)
wykazało 2270 kg (skąd się to wzięło :? ?).
Podsumowując: na zabudowę, pasażerów (4szt.) oraz wszystkie dodatki mamy 1230 kg.
4 Osoby - 300 kg., czyli na cała resztę pozostaje 930kg.
3265 - długość zabudowy,
1780 - szerokość zabudowy,
1350 - szerokość zabudowy pomiędzy nadkolami,
1940 - wysokość zabudowy,


Czy się uda.......????


Z Waszą pomocą na pewno ;)

SlawekEwa - 2019-01-31, 21:51

Robertunio napisał/a:

Osobą tą jest "T" (ciekawe czy Ktoś z Was zgadnie o Kim mowa )

toscaner? :spoko

Robertunio - 2019-01-31, 22:27

SlawekEwa: skąd.......wiedzieliście ???????
Muszę przy Was uważać o czym myślę ;)
Za takie zdolności - należy się :pifko

drFeelGood - 2019-01-31, 22:46

Co do zabudowy to nie mamy wątpliwości, że ogarniesz jak tu trafiłeś ;-)
Bardziej bym się bał samej bazy, craftery nie mają dobrej opinii. Ale nie mam, nie miałem więc się nie wypowiadam jako znawca, trzymam kciuki. Bierz się do roboty, bo do wiosny już niedużo czasu zostało. :ok

SlawekEwa - 2019-01-31, 23:24

Robertunio napisał/a:
SlawekEwa: skąd.......wiedzieliście ???????


Dołączył: 10 Lut 2007
zna się wszystkich na wylot :haha:

Robertunio - 2019-01-31, 23:30

drFeelGood,
Ktoś musi sprawdzić taką bazę, czyżbym miał być pierwszy ?
(Może jest jeszcze na forum Ktoś z podobnym sprzętem ?)


Tak, czy inaczej - zaczynamy :lol:
Cel: lipiec/sierpień 2019 kamper na pierwszym wyjeździe.

1.Co robimy.
Najbliższy weekend: pomiary przestrzeni wolnych pod autem w celu zaplanowania rozmieszczenia
zbiorników wody białej i szarej.

2.Czego poszukujemy.
a. Kontaktu do firm, w których można nabyć drogą kupna takie właśnie zbiorniki,
b. Schematów instalacji: elektrycznej, wodnej, wentylacji, ogrzewania,
c. Sprawdzonego rozwiązania mechanizmu opuszczanego, podsufitowego łóżka,
d. Pomysłu na dwa dodatkowe miejsca do siedzenia (z pasami) w strefie tylnich drzwi.

Robertunio - 2019-01-31, 23:47

3.Zdjęcia.
Plan zabudowy.

drFeelGood - 2019-01-31, 23:49

No to czeka Cię dużo czytania, odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz na forum, doprecyzujesz jak już będziesz miał ogólny plan. Obmierz, zaplanuj i wtedy pytaj i szukaj. Zbiorników do wyboru do koloru, różnej pojemności i wielkości znajdziesz np tutaj https://waterflex.pl/pl/18-zbiorniki-polietylenowe, również na allegro, olx, czy w sklepach kamperowych i jachtowych.

A gdzie miejsce na 2 dodatkowe fotele?

Robertunio - 2019-02-01, 14:34

Maciej S.,
Rzeczywiście szerokość Ducato to 1870, u mnie 1780.
Daje nam to 9 cm różnicy, będę musiał powalczyć z izolacją w okolicach łóżka.
Wysokość chyba porównywalna.

Robertunio - 2019-02-01, 14:44

drFeelGood,
Dodatkowe miejsca - to te dwa małe "kwadraciki" pod "1"-ką.
Chciałem je rozwiązać podobnie do Toscanera w Złomku, jednak zastanawiam się
czy nie lepszym rozwiązaniem (pozbawionym pionowego wzmocnienia/mocowania pasów) byłoby zastosowanie dwóch foteli z niezależnymi pasami - tzw. koziołków.
(https://allegro.pl/oferta/fotel-tyl-tourneo-custom-lift-pojedynczy-7554941072)

reaven22 - 2019-02-01, 16:54

Robertunio napisał/a:
Rzeczywiście szerokość Ducato to 1870, u mnie 1780.


Szerokość blacha-blacha nad poziomym wzmocnieniem na wysokości okien w ducato to 200cm, bez problemu wchodzi łóżko 193cm bez poszerzeń, lub 200cm z jednostronnym poszerzeniem.

Jak szukałem bazy to również brałem craftera pod uwagę ale trojaczki biją wszystkie dostawczaki pod kątem szerokości.

Projekt zapowiada się ciekawie więc loguje się do tematu i trzymam kciuki :)

Robertunio - 2019-02-02, 18:42

1.Co robimy.
Pomiary przestrzeni wolnych pod autem zakończone (patrz zdjęcia). Jedyne miejsce w którym można zamontować zbiornik/i to przestrzeń pomiędzy zbiornikiem paliwa (równolegle do niego)
a lewym bokiem auta. Wymiary miejsca: szer. 33cm, wysokość 23cm, długość 134cm,.
Wymiary "od blachy do blachy". Muszę zmieścić tutaj dwa zbiorniki: wody czystej (główny zbiornik), oraz wody szarej (odpływ z łazienki). Zbiornik wody szarej (drugi) dla kuchni powinien być po prawej stronie auta lecz nie ma tam miejsca. Doprowadzenie odpływu wody szarej z kuchni do zbiornika łazienki pod autem niemożliwe - wydech, wał, cięgna hamulca.
Doprowadzenie przez przestrzeń mieszkalną - wymagałoby podniesienia podłogi, a planuję już w tym miejscu ogrzewanie podłogowe - dwa poziomy rur = wysoka podłoga = nisko !!!
Pomysły ?

2.Czego poszukujemy.
a. Kontaktu do firm, w których można nabyć drogą kupna zbiorniki do wody,
b. Schematów instalacji: elektrycznej, wodnej, wentylacji, ogrzewania (webasto wodne podłogowe plus nawiewy)
c. Sprawdzonego rozwiązania mechanizmu opuszczanego, podsufitowego łóżka,
d. Pomysłu na dwa dodatkowe miejsca do siedzenia (z pasami) w strefie tylnich drzwi.

3.Zdjęcia.

tom-cio - 2019-02-02, 19:49

Zaloz zwykla pompe od pralki, ta do odprowadzania wody pod zlew kuchenny, ona ma wystarczajace cisnienie, zeby puscic pod auto i podniesc nd gory zbiornika na szara
Bajaga - 2019-02-02, 21:50
Temat postu: Re: Budowa kampera z VW Craftera
Robertunio napisał/a:

3265 - długość zabudowy,
1780 - szerokość zabudowy,
1350 - szerokość zabudowy pomiędzy nadkolami,
1940 - wysokość zabudowy,

Wiadomo, że słodzenie tu będzie, stara tradycja. Ale dlaczego planując zrobienie kampera wybrałeś akurat taką bazę to nie mam pojęcia...

Robertunio - 2019-02-02, 22:42

tom-cio,
Problem bardziej wynika z braku znalezienia "drogi" dla rury (z szarą wodą) z prawej (kuchennej części) na lewą stronę (łazienkową, pod która będzie zbiornik) auta...
Bajaga,
Rozważałem tylko 3 bazy: Ducato, Sprinter, Crafter.
1. Baza ta była najlepsza (czytaj: najzdrowsza) z małym przebiegiem, dobrym stosunkiem ceny do rocznika i znaną historią - to obiektywne argumenty
2. Subiektywne - moja wiara w niezawodność ? :) .
3. Poza powyższym - każda baza wyższa od aktualnej :mrgreen: będzie lepsza.

Mavv - 2019-02-02, 23:09

reaven22 napisał/a:
Robertunio napisał/a:
Rzeczywiście szerokość Ducato to 1870, u mnie 1780.


Szerokość blacha-blacha nad poziomym wzmocnieniem na wysokości okien w ducato to 200cm, bez problemu wchodzi łóżko 193cm bez poszerzeń, lub 200cm z jednostronnym poszerzeniem.

Jak szukałem bazy to również brałem craftera pod uwagę ale trojaczki biją wszystkie dostawczaki pod kątem szerokości.

Projekt zapowiada się ciekawie więc loguje się do tematu i trzymam kciuki :)


Oglądałem ostatnio zabudowę na trzech różnych Ducato 3. W dwóch sprawdziłem łóżko z tyłu zamontowane w poprzek. W jednym, gdzie ściany były zrobione na równo ze wzmocnieniami, nie zmieściłem się (mam 191cm wzrostu). W drugim, gdzie widać było, że ktoś zrobił wnękę między wzmocnieniami, zmieściłem się w miarę wygodnie. Czyli spokojnie w Ducato się mieszczę i będzie można zrobić dwa łóżka piętrowe. Pod łóżkiem duży bagażnik. Przy L4 zostanie sporo miejsca na łazienkę, kuchnię i cztery miejsca siedzące, przednie obrotowe i stolik między pierwszym a drugim rzędem.

wlodo - 2019-02-02, 23:32

Jak już MUSISZ budować na tej bazie (bo przecież możesz sprzedać) to może wstaw z tyłu dwa poszerzacze, Darek szczecin robi, i masz 2m łóżka. Zrezygnuj z szafy, będą dwa miejsca do jazdy i ew. łózko, pomyśl czy to co w szafie gdzie indziej zmieścisz. A może zmieścisz mniejszą, bo łazienka coś duża (nie widać rozmiaru). Ta szara.. ze zlewu, nie wiem jak ma twoje auto, ale może profilami poprzecznymi przejdziesz ?
Instalacje...każdy z projektów ma swój indywidualny, podpatruj i rozrysuj wg.swoich potrzeb.

Robertunio - 2019-02-03, 00:16

Mavv,
wlodo,
Plan aranżacji chciałbym "przełożyć" ze Złomka 1 - Toscanera (najbardziej pasuje do naszych potrzeb).
Szerokość wewn. od blachy do blachy to 191cm (na I str. podałem szer. pomiędzy profilami).
Nie jesteśmy koszykarzami (max. 1,78 wzrostu) więc zakładam, że przy izolacji 3cm/stronę (w okolicach łóżka) pozostałe 1,85 wystarczy...
Szafę chciałbym pozostawić, dwa dodatkowe fotele (koziołki?) do jazdy - pośrodku podkowy w tylnej części.

KACPERKI 2 - 2019-02-03, 20:34

Robertunio napisał/a:
przy izolacji 3cm/stronę (w okolicach łóżka) pozostałe 1,85 wystarczy...


Skąd weźmiesz te 185 cm na szerokość przy założeniu że 6 cm zabierzesz na izolację? Oczywiście rozumiem że liczysz że wejdziesz we wnęki ale i tak takiego wymiaru nie uzyskasz. Max z taką izolacją to będzie 178 cm.

crafter=sprinter więc pytam bo budowałem już drugiego sprintera i coś tam ( może nie za wiele ale jednak...) już wiem...

Robertunio - 2019-02-03, 22:57

Agat,
Czyli są tutaj Sprinterowcy/Crafterowcy :wyszczerzony:
Przeczytałem Twój temat o budowie kampera.
Na pewno będę miał kilka pytań w trakcie moich prac - i nie zawaham się ich zadać :)
Tak, będę "wchodził" we wnęki na ile będzie to możliwe.

Robertunio - 2019-02-04, 11:10

Ciekawie (z dużą ilością zdjęć) poprowadzony proces budowy (wprawdzie dla właścicieli trojaczków).
Mam nadzieję, że Komuś się przyda.

Robertunio - 2019-02-04, 11:12

Miał być jeszcze link:
https://vancave.wordpress.com/cargo-van-overview/vancave1/chronological-page/

Robertunio - 2019-03-06, 23:10

Dłuższa przerwa podyktowana feriami :)

Już wracamy do tematu

1.Co robimy.
Najbliższy weekend:
Zabezpieczenie wewnętrznych powierzchni blaszanych.
W ruch pójdą już zakupione: wiertarka z włosami murzyna, włóknina ścierna i podkład epoksydowy Troton.

2.Czego poszukujemy.
a. Zbiorniki na wodę szarą i białą (ciągle w trakcie poszukiwań właściwych rozmiarów),
b. Schematów instalacji: elektrycznej (tu pomógł wątek Świstaka o energobloku), wodnej, wentylacji, ogrzewania - wszystko w trakcie poszukiwań,
c. Sprawdzonego rozwiązania mechanizmu opuszczanego, podsufitowego łóżka (tu pomógł Toscaner na Swoim blogu). Planuję wykorzystać dwa rurowe silniki do rolet mocowane do sufitu.
d. Pomysłu na dwa dodatkowe miejsca do siedzenia (z pasami) w strefie tylnich drzwi. W tym temacie ukierunkowałem się na dwuosobową kanapę.
e. Osób które wykorzystały w kamperze automatykę KNX-a,

3. Zdjęcia (pojawią się po weekendzie).

Robertunio - 2019-03-09, 21:22

1.Co robimy.
Wprawdzie to pierwszy dzień prac zabezpieczających, ale po ich tempie widzę, że i następny weekend na nich zejdzie (zdjęcia z postępu prac poniżej). Są to jednak prace, do których należy się przyłożyć - później nie będzie już do tych miejsc dostępu. Dla wprawnego oka nie ukryje się zapewne przepust podłogowy pod planowaną kuchnią oraz przepust do okablowania "dachu".

2.Czego poszukujemy.
a. Zbiorniki na wodę szarą i białą (ciągle w trakcie poszukiwań właściwych rozmiarów),
b. Schematów instalacji: wodnej, wentylacji, ogrzewania (wodne za pomocą webasto),
d. Odnośnie pomysłu na dwa dodatkowe miejsca do siedzenia (z pasami) w strefie tylnych drzwi to: kanapa dwuosobowa z pasami i podłokietnikami już zamówiona. Dodatkowo dwa przednie fotele, a jakże - amortyzowane :) . Pytanie tylko, czy Ktoś z Was próbował zmieścić akumulator w niskiej podstawie fotelowej w Sprinterze lub Crafterze ? :idea:
Zdjęcia wkrótce.
e. Osób które wykorzystały w kamperze automatykę KNX-a,
f. Jaki rodzaj kleju wykorzystać do klejenia drewnianych listewek do podłogi i sufitu ?

3. Zdjęcia:

Robertunio - 2019-03-09, 21:29

Próbuję załadować zdjęcia z biblioteki tabletu i mam taki komunikat:
"Tried to upload empty file" - zdjęcia są, więc dlaczego ich nie mogę załączyć ?

Mavv - 2019-03-09, 21:31

Pewnie chodzi o rozszerzenie. Masz moze .jpeg, sprobuj zmienic na .jpg.
SlawekEwa - 2019-03-10, 08:03

Robertunio napisał/a:
zdjęcia są, więc dlaczego ich nie mogę załączyć ?

lub mają za dużo kB

Robertunio - 2019-03-10, 09:07

Postęp prac
Robertunio - 2019-03-10, 09:13

Zdjęcia zrobione były:
- Iphonem,
- format *.jpg,
- 935KB i 895 KB,
Z Ipada ani Iphona nie było możliwości wstawienia - komunikat "Tried to upload empty file"
Ze stacjonarnego: WIN 10, przeglądarka Opera - tj. widać powyżej :)

KASZUB - 2019-03-10, 14:46

Ja przesyłam zdjęcia przez whutsup do żony a ona spowrotem jednym strzałem i mam opowiednio zmniejszone. Prosty sposób.
Mavv - 2019-03-10, 21:33

KASZUB napisał/a:
Ja przesyłam zdjęcia przez whutsup do żony a ona spowrotem jednym strzałem i mam opowiednio zmniejszone. Prosty sposób.


Pełna współpraca :spoko

Robertunio, czym go tak na żółto pomalowałeś? Zwykła farba czy coś antykorozyjnego?

Norbertp83 - 2019-03-10, 23:43

Mavv napisał/a:
Robertunio, czym go tak na żółto pomalowałeś? Zwykła farba czy coś antykorozyjnego?

Myślę, że jego pierwotnym kolorem jest żółty (ex DHL?).
Pierwsze zdjęcie ukazuje zapodkładowane miejsca. Drugie zdjęcie robione przed.

Wojciechu - 2019-03-11, 10:29

Norbertp83 napisał/a:
Myślę, że jego pierwotnym kolorem jest żółty (ex DHL?).


Nie będziesz pierwszy. Problemu nie widzę - kolor fajny i samochodzik dostał drugie - lepsze życie - bo teraz w ramach podziwu, rekreacji, wypoczynku i turystyki. Taki zwykły DHL - a tu proszę -camper - jak to brzmi. ;)

Robertunio - 2019-03-11, 20:30

Mavv:
Po odpowiednim przygotowaniu:
- miejsca bez żadnych oznak korozji - wstępnie podkładem w kolor (aby miejsce do przyszłego weekendu [tylko w weekendy mogę wykonywać prace] wilgoci nie chłonęło), w przyszłym tyg. poleci epoksyd po odpowiednim zmatowieniu.
- miejsca z korozją, pojedyncze ogniska (tylne nadkola, przednie progi) - cortanin, w przyszłym tyg jw.

Norbertp83, Wojciechu:
Kolejność zdjęć - nad tym muszę popracować.
Kolor rzeczywiście żółty, ale historia zupełnie inna :wyszczerzony: - tu możecie próbować dalej :mrgreen:

Norbertp83 - 2019-03-11, 21:36

Robertunio napisał/a:
Norbertp83, Wojciechu:
Kolejność zdjęć - nad tym muszę popracować.
Kolor rzeczywiście żółty, ale historia zupełnie inna :wyszczerzony: - tu możecie próbować dalej :mrgreen:

Deutsche Post?

Robertunio - 2019-03-13, 20:35

Norbertp83:
Jeszcże jedna szansa, później odpowiedź. ;)

Powoli się zbliża etap izolacji, czy ktoś z Was wykonywał w rejonie Łodzi izolację pianką zamkniętokomórkową i może polecić sprawdzoną firmę ?

Mavv - 2019-03-13, 21:36

Norbertp83 napisał/a:
Myślę, że jego pierwotnym kolorem jest żółty (ex DHL?).


Mój jest biały, a był DHL-em :) Kolega mi mówił, że to jakiś DHL lotniczy. Cokolwiek to ma znaczyć. One sa białe, a reszta żółte.

orys - 2019-03-15, 14:36

Cytat:
Kolega mi mówił, że to jakiś DHL lotniczy. Cokolwiek to ma znaczyć. One sa białe, a reszta żółte.


Moja była branża, więc chętnie wytłumaczę.

Przewóz frachtu lotniczego samochodami musi się odbywać przy spełnieniu określonych warunków - kierowca musi być przeszkolony, samochód musi być zamykany i plombowany (albo, w przypadku busów takich jak twój, przestrzeń ładunkowa musi być zamykana osobnym kluczykiem, czyli centralny zamek musi otwierać tylko kabinę kierowcy i nie może być przejścia z kabiny kierowcy na pakę. Firma też musi posiadać odpowiednie certyfikaty i ubezpieczenia (najczęściej Level D Air Freight Security). Takiego samochodu nie można otwierać, nie można brać "doładunków" które nie podlegają Level D, nie można zostawiać bez opieki i tak dalej. Nawet jak policja Cię zatrzyma i chce zajrzeć, to najpierw muszą Ci dać potwierdzenie tego polecenia na piśmie.

Wszystko to po to, że przewożony towar jest już sprawdzony pod względem bezpieczeństwa lotniczego - albo przez certyfikowanego nadawcę, albo przyleciał samolotem na jedno lotnisko, a teraz jedzie na drugie.

Generalnie taki samochód jest częśćią łańcucha logistycznego który jest całkowicie "odcięty" od reszty. W niektórych firmach (jak w DHL na przykład czy np. w Davies Turner albo Fed Ex) są to osobne dywizje, inne specjalizują się tylko w tym transporcie. To dosyć rzadki rynek, na zachodzie dobrze rozwinięty, ale z 5 lat temu w Polsce np. były tylko dwie firmy posiadające te certyfikaty.

Dzięki temu towar przywieziony przy zachowaniu wszystkich tych warunków uważa się za "towar zaufany" i można go wsadzić prosto do luku bagażowego - normalnie trzeba by było go najpierw prześwietlić, potem przepuścić przez komorę ciśnieniową - a to zajmuje kupę czasu. A z certyfikatem nie raz zdarzało mi się wręcz wjeżdżać na płytę lotniska prosto do samolotu...

Jeździłem takimi busami (choć nie dla DHL akuratr, chyba, że jako podwykonawca) przez parę lat po całej Europie. Fajna robota to była ;-)

Mavv - 2019-03-15, 15:39

orys, dużo mi to wyjaśniło. Miałem z tyłu zamykane wejście, w bocznych drzwiach inny osoby zamek na klucz patentowy. Centralny nie otwierał bocznych i tylnych drzwi.
robba - 2019-03-16, 16:07

KASZUB napisał/a:
Ja przesyłam zdjęcia przez whutsup do żony a ona spowrotem jednym strzałem i mam opowiednio zmniejszone. Prosty sposób.
wystarcz zevsam sobie mmsem przeslesz....
Robertunio - 2019-03-24, 19:25

1.Co robimy.
Właściwie....co zrobiliśmy :) .
Myślałem, że będzie szybciej.....jednak dopiero w ten weekend (równieź dzięki dobrej pogodzie) udało się zrealizować etap prac zabezpieczających (zdjęcia z postępu prac poniżej). Dokładność wykonanych prac - mam nadzieję odwdzięczy się w przyszłości.
Plany na przyszły weekend: przymiarka tylnej kanapy i może uda się rozpocząć etap izolacji kabiny.

Odnośnie izolacji plan jest następujący:

Część mieszkalna (sufit, podłoga i ściany) – blacha/pianka zamkniętokomórkowa do wysokości ok. 1 cm. ponad profile/alufox/sklejka/wykończenie.
Kabina (podłoga, gródź,drzwi) – blacha/mata wygłuszającą bitumiczna 2,5mm/pianka akustyczna 9mm/alufox/chodnik (podłoga).

Tu pojawia się kilka pytań:
a. Kabina: czy alufox na podłodze pod dywanikiem nie ulegnie uszkodzeniu ?
b. Kabina: sufit – izolować tj. resztę kabiny, czy tj. część mieszkalną ?
c. Część mieszkalna: drzwi – izolować tj. kabinę czy tj. część mieszkalną ?
d. W jaki najprostszy sposób obrabiać piankę zamkniętokomórkową i czy ścięcie jej nadmiaru nie wpłynie na jej właściwości ?


2.Czego poszukujemy.
a. Zbiorniki na wodę szarą i białą (ciągle w trakcie poszukiwań właściwych rozmiarów),
b. Schematów instalacji: wodnej, wentylacji, ogrzewania (wodne za pomocą webasto),
e. Osób które wykorzystały w kamperze automatykę KNX-a,
f. Jaki rodzaj kleju wykorzystać do klejenia drewnianych listewek do podłogi i sufitu ?
g. Rozwiązania na dźwignię hamulca ręcznego, mocowanego do podstawy fotela kierowcy która będzie kolidowała z funkcją obrotową fotela (na zdjęciu rozwiercone od podstawy mocowanie dźwigni).

3. Zdjęcia:

Norbertp83 - 2019-03-24, 19:38

Robertunio napisał/a:

2.Czego poszukujemy.
a. Zbiorniki na wodę szarą i białą (ciągle w trakcie poszukiwań właściwych rozmiarów),
b. Schematów instalacji: wodnej, wentylacji, ogrzewania (wodne za pomocą webasto),
e. Osób które wykorzystały w kamperze automatykę KNX-a,
f. Jaki rodzaj kleju wykorzystać do klejenia drewnianych listewek do podłogi i sufitu ?
g. Rozwiązania na dźwignię hamulca ręcznego, mocowanego do podstawy fotela kierowcy która będzie kolidowała z funkcją obrotową fotela (na zdjęciu rozwiercone od podstawy mocowanie dźwigni).

a. w zależności gdzie będą montowane,
b. możesz bardziej rozwinąć myśl?
e. do czego Ci to?
f. Sika 252 lub inny klej konstrukcyjny,

Robertunio - 2019-03-24, 19:47

Zdjęcia:
Robertunio - 2019-03-24, 20:18

Norbertp83 napisał/a:
Robertunio napisał/a:

2.Czego poszukujemy.
a. Zbiorniki na wodę szarą i białą (ciągle w trakcie poszukiwań właściwych rozmiarów),
b. Schematów instalacji: wodnej, wentylacji, ogrzewania (wodne za pomocą webasto),
e. Osób które wykorzystały w kamperze automatykę KNX-a,
f. Jaki rodzaj kleju wykorzystać do klejenia drewnianych listewek do podłogi i sufitu ?
g. Rozwiązania na dźwignię hamulca ręcznego, mocowanego do podstawy fotela kierowcy która będzie kolidowała z funkcją obrotową fotela (na zdjęciu rozwiercone od podstawy mocowanie dźwigni).

a. w zależności gdzie będą montowane,
b. możesz bardziej rozwinąć myśl?
e. do czego Ci to?
f. Sika 252 lub inny klej konstrukcyjny,


Norbertp83:
a. Na zewnątrz, pod podwoziem.
b. Schematy:
- na początek wodna: ciśnieniowa, dwa zbiorniki wody czystej (jeden pod podwoziem, drugi pod podkową wewn.). Dwa zbiorniki wody szarej (pod podwoziem) jeden - kuchnia, drugi - łazienka.
Odbiorniki w sumie 4/5: natrysk/kabina, natrysk zewn., umywalka, zlew/kuchnia, wc???.
Byłoby super gdy Ktoś miał rozrysowane wszystkie elementy konieczne dla takiej instalacji.
(Bardzo czytelnie zrobił to dla elektryki Świstak w temacie Kodiego - właśnie czegoś takiego potrzebuję dla moich instalacji),
e. Sterowanie oświetleniem, elektrozaworami, markizą, opuszczanie łóżka, zbieranie danych poziomów płynów, naładowań aku itd.
f. na razie mam na testach klej z Casto (nieco tańszy i podobno elastyczny) jak nie przejdzie testów - sprawdzę proponowany przez Ciebie - dziękuję.

kalinin - 2019-03-24, 20:31

Prowadzę zaawansowane rozmowy z Volkswagenem, który kampera na bazie Craftera będzie prezentował w czasie trwania Cafe Jazz Festiwal 16-18 sierpnia w Radomiu. Można będzie podejrzeć wiele ciekawych rozwiązań i porozmawiać z przedstawicielami VW
papamila - 2019-03-24, 21:52

Od niedawna EBAC zaczął ostro z zabudowami VW
a z mniejszych to na Citroenie
:spoko

Norbertp83 - 2019-03-25, 00:20

Robertunio napisał/a:

a. Na zewnątrz, pod podwoziem.
b. Schematy:
- na początek wodna: ciśnieniowa, dwa zbiorniki wody czystej (jeden pod podwoziem, drugi pod podkową wewn.). Dwa zbiorniki wody szarej (pod podwoziem) jeden - kuchnia, drugi - łazienka.
Odbiorniki w sumie 4/5: natrysk/kabina, natrysk zewn., umywalka, zlew/kuchnia, wc???.
Byłoby super gdy Ktoś miał rozrysowane wszystkie elementy konieczne dla takiej instalacji.
(Bardzo czytelnie zrobił to dla elektryki Świstak w temacie Kodiego - właśnie czegoś takiego potrzebuję dla moich instalacji),
e. Sterowanie oświetleniem, elektrozaworami, markizą, opuszczanie łóżka, zbieranie danych poziomów płynów, naładowań aku itd.

a. Połap sobie wymiary i montuj to, co Ci podejdzie. Trudno wskazać jednego producenta/dystrybutora zbiorników, które mógłbyś wykorzystać.
b. Pompa wody ciśnieniowa, zbiorniki odseparowane zaworami. Wodę możesz rozgałęziać za pomocą szybkozłączek np. takich http://www.contakt.pl/trj...5_122_1193.html
Planujesz wodę ciepła/zimna, czy na mieszalniku?
Grzanie wody z webasta za pomocą bojlera, czy wymiennika?
e. To juz dla mnie wyższa szkoła jazdy ;) .
EDYTA:
Link poprawiony :) .

Robertunio - 2019-03-25, 10:48

Norbertp83:
b. Podany link u mnie nie działa (czy może Ktoś inny to potwierdzić ?)
Jaka jest różnica pomiędzy: „ wodę ciepła/zimna, czy na mieszalniku? „
Grzanie wody z webasta za pomocą wymiennika (jakiś zbiornik z wężownicą wewnątrz).
Podsumowując początek instalacji wodnej mamy: dwa zbiorniki wody białej z których idą węże do jakiegoś rozdzielacza (możliwość decydowania który zbiornik będzie używany). Dalej, za rozdzielaczem jeden wąż do pompy ciśnieniowej.

decumanus - 2019-03-25, 13:36

Robertunio napisał/a:

b. Podany link u mnie nie działa (czy może Ktoś inny to potwierdzić ?)


na koncu jest zbedna kropka
R

Norbertp83 - 2019-03-25, 14:18

Robertunio napisał/a:
Norbertp83:
b. Podany link u mnie nie działa (czy może Ktoś inny to potwierdzić ?)
Jaka jest różnica pomiędzy: „ wodę ciepła/zimna, czy na mieszalniku? „
Grzanie wody z webasta za pomocą wymiennika (jakiś zbiornik z wężownicą wewnątrz).
Podsumowując początek instalacji wodnej mamy: dwa zbiorniki wody białej z których idą węże do jakiegoś rozdzielacza (możliwość decydowania który zbiornik będzie używany). Dalej, za rozdzielaczem jeden wąż do pompy ciśnieniowej.


Link już poprawiłem
Różnica jest taka, że możesz zrobić instalację wody na jednym przyłączu ;) . Woda z mieszalnika, jak nie będziesz grzał poleci zimna. Gdy włączysz webasto to będziesz miał w kranach wodę o temperaturze zadanej w mieszalniku (np. 35*).
Wymiennik ciepła: https://allegro.pl/oferta/wymiennik-ciepla-12-plytowy-5-15-kw-3-4-najtaniej-6977551578
Ciepła woda tylko podczas pracy webasto.
Zawór mieszający: https://www.esbe.eu/pl/pl...wory-mieszajace
Odpalasz Webasto = masz ciepłą wodę, bez załączonego Webasto = zimna woda.
Czas nagrzewania wody ciepłej ok. 4-5 min.
Co do instalacji... wąż do pompy (biorczy), od pompy przyłącze dawcze i rozprowadzasz do odbiorników (kran, prysznic, toaleta, wymiennik ciepła/bojler).
Jeśli chcesz usprawnić pracę układu zalecany jest tzw. zbiornik akumulacyjny ciśnienia.
Jego w razie czego montujesz pomiędzy pompą a odbiornikami.

Robertunio - 2019-03-25, 19:06

Przygotowałem wstępny schemat instalacji wodnej i ogrzewania.
Poproszę o Wasze uwagi.

reaven22 - 2019-03-25, 22:31

-Za wymiennikiem ciepła brak zaworu termostatycznego. Jeśli planujesz wymiennik płytowy to temperatura za nim dość szybko się zmienia w zakresie 40-80'C i ręcznym zaworem nie wyregulujesz na dłużej odpowiedniej temperatury.

-w obiegu webasto wystarczy jeden elektrozawór zamiast drugiego dajesz trójnik/czwórnik.

- w łazience można zastosować baterię z wyciąganą wylewką, działa to zarówno jako kran jaki i prysznic. Ułatwia to i upraszcza instalacje.

- za pompą ciśnieniową przydaje się akumulator ciśnienia. Nie jest niezbędny ale poprawia warunki pracy pompy.

- ogrzewanie podłogowe + 3 nagrzewnice ? to autobus ?? :) Mam podłogowe + jedna nagrzewnica, i przy temperaturach w okolicach 0'C wystarcza sama podłogówka.

SlawekEwa - 2019-03-25, 22:36

reaven22 napisał/a:
ogrzewanie podłogowe + 3 nagrzewnice ? to autobus ??

Jedna pompka przy webasto nie da rady.

Norbertp83 - 2019-03-26, 03:39

SlawekEwa napisał/a:
reaven22 napisał/a:
ogrzewanie podłogowe + 3 nagrzewnice ? to autobus ??

Jedna pompka przy webasto nie da rady.

To raczej było pytanie z podtekstem ;) .

SlawekEwa - 2019-03-26, 07:40

Norbertp83 napisał/a:
To raczej było pytanie z podtekstem

Dlaczego? Mam 3 nagrzewnice i bojler 24 litry.

Robertunio - 2019-03-26, 18:25

reaven22 napisał/a:
-Za wymiennikiem ciepła brak zaworu termostatycznego. Jeśli planujesz wymiennik płytowy to temperatura za nim dość szybko się zmienia w zakresie 40-80'C i ręcznym zaworem nie wyregulujesz na dłużej odpowiedniej temperatury.
-w obiegu webasto wystarczy jeden elektrozawór zamiast drugiego dajesz trójnik/czwórnik.
- w łazience można zastosować baterię z wyciąganą wylewką, działa to zarówno jako kran jaki i prysznic. Ułatwia to i upraszcza instalacje.
- za pompą ciśnieniową przydaje się akumulator ciśnienia. Nie jest niezbędny ale poprawia warunki pracy pompy.
- ogrzewanie podłogowe + 3 nagrzewnice ? to autobus ?? :) Mam podłogowe + jedna nagrzewnica, i przy temperaturach w okolicach 0'C wystarcza sama podłogówka.


Zawór termostatyczny za wymiennikiem w:
- obwodzie ciepłej wody,
- czy obwodzie webasto ?

W łazience niech pozostanie taki układ - zawsze można go zredukować.

Ogrzewanie podłogowe, nagrzewnice:
1 łazienka,
2 i 3 część mieszkalna,
Szczegółowy schemat będzie potrzebny w późniejszym czasie.

Robertunio - 2019-03-26, 18:28

SlawekEwa napisał/a:
reaven22 napisał/a:
ogrzewanie podłogowe + 3 nagrzewnice ? to autobus ??

Jedna pompka przy webasto nie da rady.


Jeśli potrzebna druga pompka (jaka?) i w którym miejscu ?

reaven22 - 2019-03-26, 18:56

Robertunio napisał/a:
Zawór termostatyczny za wymiennikiem w:
- obwodzie ciepłej wody,

SlawekEwa - 2019-03-26, 19:42

Robertunio napisał/a:
Ogrzewanie podłogowe, nagrzewnice:
1 łazienka,
2 i 3 część mieszkalna,
Szczegółowy schemat będzie potrzebny w późniejszym czasie.

Jak będzie szczegółowy to znajdzie się miejsce na drugą pompkę.

Robertunio - 2019-04-07, 23:06

1.Co robimy.

Przymiarka tylnej kanapy zrealizowana (patrz zdjęcia).
Wymierzone i nawiercone otwory w podłodze zostały zabezpieczone.
Teraz czekam na odpowiednie tuleje i śruby, aby je zamontować.
Rozpoczęty został również etap izolacji kabiny - na początek bitmat (patrz zdjęcia).

3. Zdjęcia:

Robertunio - 2019-04-07, 23:15

3. Zdjęcia
Robertunio - 2019-06-02, 23:59

1.Co robimy.
Właściwie....co zrobiliśmy :) .
Trochę czasu minęło od ostatniego wpisu. W przypadku nowicjusza w budowie kampera plan planem a za rzeczywistością trudno nadążyć.
Zrobiona została izolacja kabiny (poza sufitem) - warstwy i materiały zgodne z poprzednim wpisem. Autko dostało nowe postawy pod fotele oraz.......oczywiście fotele.
Pewnym dylematem był hamulec ręczny i jego umiejscowienie w ten sposób, aby był poniżej płaszczyzny obrotu przyszłościowych obrotnic. Pomysł jest, jeśli się sprawdzi przedstawię na forum.


2.Czego poszukujemy.
h. Pomysłu na zrobienie wykładziny w kabinie (etapy prac i polecany materiał)

3. Zdjęcia:

Robertunio - 2019-06-03, 00:11

Zdjęcia, izolacja kabiny 1
Robertunio - 2019-06-03, 00:12

Zdjęcia, izolacja kabiny 2
Robertunio - 2019-06-03, 00:25

Zdjęcia, izolacja kabiny 3
Formoza - 2019-06-03, 06:44

Może jakaś wykładzina dywanowa na wykończenie?
wlodo - 2019-06-03, 09:34

To co Ty tam po kolei kleiłeś ? Te materiały jakie mają zadanie : izolować termicznie, tłumić dźwięki niskie, wysokie ... opisz trochę, też mnie to czeka.
Robertunio - 2019-06-03, 15:01

Formoza napisał/a:
Może jakaś wykładzina dywanowa na wykończenie?

Taki też jest wstępny pomysł. Powinna być jeszcze dość elastyczna (nierówności podłogi, załamania progów/stopni) oraz pokryta od spodu materiałem nieuszkadzającym powłoki alufoxa.
Jednak wybór materiału to jedna sprawa, druga - jak samemu zabrać się do jej docięcia :)

Robertunio - 2019-06-03, 15:13

wlodo napisał/a:
To co Ty tam po kolei kleiłeś ? Te materiały jakie mają zadanie : izolować termicznie, tłumić dźwięki niskie, wysokie ... opisz trochę, też mnie to czeka.

Warstwy zgodne z poniższym:
Kabina (podłoga, gródź,drzwi) – blacha zewn./mata wygłuszającą bitumiczna 2,5mm/pianka akustyczna 9mm/alufox/chodnik (podłoga).
Nie wiem czy na forum można oficjalnie podawać adresy, kontakty i strony firm, dlatego
info nt. zastosowanych produktów idzie na priv.

Bim - 2019-06-03, 15:43

Robertunio napisał/a:
Nie wiem czy na forum można oficjalnie podawać adresy, kontakty i strony firm, dlatego
info nt. zastosowanych produktów idzie na priv.

Można nawet wskazane :spoko

Robertunio - 2019-06-03, 19:20

Bim napisał/a:
Robertunio napisał/a:
Nie wiem czy na forum można oficjalnie podawać adresy, kontakty i strony firm, dlatego
info nt. zastosowanych produktów idzie na priv.

Można nawet wskazane :spoko

W takim razie dwa namiary z których korzystałem:
- https://www.bitmat.pl,
- http://www.muzimershop.pl...ata-alufox.html

Robertunio - 2019-06-13, 00:12

1.Co robimy.
Najbliższe weekendy: stelarze pod sklejkę i konstrukcja "podkowy"

2.Czego poszukujemy.
- producentów, dystrybutorów sklejki żeglarskiej, odpowiedniej do zabudowy.
(najchętniej z rejonu woj. łódzkiego). Możecie Kogoś polecić ?

reaven22 - 2019-06-13, 07:17

http://www.zagloba.com.pl/

Sklejka ceiba.

Robertunio - 2019-07-17, 21:41

reaven22 napisał/a:
http://www.zagloba.com.pl/

Sklejka ceiba.


Kontakt został wykorzystany - bardzo dziękuję.
Prace ze sklejką rozpoczną się pod koniec lipca, lub dopiero (trzeba zrealizować początkowe obietnice i wybrać się na pierwszy wyjazd:) pod koniec sierpnia.

Robertunio - 2019-07-17, 21:58
Temat postu: Hamulec ręczny
"Pewnym dylematem był hamulec ręczny i jego umiejscowienie w ten sposób, aby był poniżej płaszczyzny obrotu przyszłościowych obrotnic. Pomysł jest, jeśli się sprawdzi przedstawię na forum" - Tak pisałem na początku czerwca, na zdjęciach poniżej wykonanie.
kolmen - 2019-07-18, 01:22

Jakie zbiorniki na wodę planujesz ?
Robertunio - 2019-07-18, 20:52

Myślałem, aby od podwozia oraz od zbiorników zacząć przebudowę, plany te zostały jednak szybko zweryfikowane. Niedługo przyjdzie i na nie czas, najpierw jednak powstanie łazienka i kuchnia, te przestrzenie wyznaczą otwory w podłodze a następny etap - to właśnie zbiorniki.
fordcamp - 2019-08-11, 19:39

witaj
my własnie jesteśmy na etapie planowania baza crafter 4.30 długosci reszta taka sama :)
jak wyszła ci klapa do kota :) bo crafter ma na całej lini przetłoczenia
kupiłeś juz zbiorniki ?
:ok

Robertunio - 2019-08-11, 23:23

fordcamp napisał/a:
witaj
my własnie jesteśmy na etapie planowania baza crafter 4.30 długosci reszta taka sama :)
jak wyszła ci klapa do kota :) bo crafter ma na całej lini przetłoczenia
kupiłeś juz zbiorniki ?
:ok

Do kota jeszcze nie podchodziłem (boję się zwierza;)), jednak jakiś pomysł już jest.
Podeślij kilka zdjęć w którym miejscu planujesz otwór i jaki jest plan na wnętrze.
Aktualnie przerwa w budowie nastąpiła, spowodowana planowanym już wcześniej wyjazdem.
Tak więc, kamperek przechodzi test bojowy (aktualnie 2,8 tys. km a planowane przynajmniej drugie tyle:)).
Nie mniej jednak całą pozyskaną do tej pory wiedzą przy budowie chętnie się podzielę.

Robertunio - 2019-10-25, 23:41
Temat postu: Ogrzewanie podłogowe
Prace nareszcie ruszyły dalej, zakupiona sklejka, kantówki, brodzik i w trakcie dostawy zabudowa prysznica. W tym momencie zabudowa podłogi z kratownicy sklejki, izolacja i przygotowanie miejsca pod ogrzewanie podłogowe. Tu będę musiał wrócić do schematu wodnego z 4 strony tematu z zamiarem rozbudowy go o szczegóły ogrzewania podłogowego.
Wkrótce rozprowadzanie rurek, montaż dwóch nagrzewnic i tu nie chciałbym popełnić błędu, gdyż po zamknięciu całości sklejką - dostęp będzie kiepski. O czym powinienem pamiętać ? - to pytanie do Tych, którzy budowali i posiadają takie ogrzewanie.
1. Odpowietrzniki, ile, jakie i gdzie umieszczone ?
2.

Robertunio - 2019-11-09, 00:40
Temat postu: Ogrzewanie podłogowe schemat
Ogrzewanie podłogowe w załączonym szkicu.
Zasilaniem będzie dodatkowy piec ogrzewania postojowego.
Poproszę o Wasze uwagi i opinie.

Robertunio - 2020-01-12, 23:53
Temat postu: Ogrzewanie podłogowe
Podłoga - stan jak na załączniku. Na styrodur (a pod rurki) alufox. Teraz pytanie do Wszystkich:
- jak go położyć aby nie prężył, i dobrze się układał pod rurkami ?
Opcja docięcia całości (z zakładkami na ściany) i wsunięcia możliwa i przetestowana - ale naprężenia przez dociskające rurki powodują pęknięcia alufoxa...
Czy macie na to pomysł, chętnie sprawdzony ?


Niesprawdzony również mogę przetestować ;) .

wlodo - 2020-01-13, 10:28

Alufox pod rurki to kiepski pomysł. Gdybyś miał gotowe płyty pod ogrzewanie podłogowe to na nich się fajnie układa. W twoim wypadku frezarka, lub tak jak ja robiłem(zdjęcia są ), lutownica-i wycięcie nią rowków w styrodurze. Następnie całość wyłożona folią alu. i dopiero układanie rurek. Zwymiaruj sobie dokładnie listwy podłogowe, bo jak położysz sklejkę to nic nie widzisz, a w rurkę możesz trafić.
reaven22 - 2020-01-13, 13:05

wlodo napisał/a:
W twoim wypadku frezarka, lub tak jak ja robiłem(zdjęcia są ), lutownica-i wycięcie nią rowków w styrodurze.


Kawałek taśmy 5x0,4mm kanthal , kawałek drewna plus prostownik rozruchowy.


Robertunio - 2020-01-13, 20:10

Wlodo, Reaven22
W styrodurze i kantówkach konstrukcyjnych mam już wycięte rowki na rurki (piła oraz lutownica i własnej konstrukcji grot ;) ), wszystko zwymiarowane i przeniesione. (cały schemat konstrukcyjny kantówek i rurek jest narysowany na sklejce podłogowej).
Pionowe konstrukcje podkowy - to tylko przymiarka.
Gotowe płyty pod ogrzewanie raczej do mojego schematu podłogi by nie pasowały ...
Potrzebna bardziej elastyczna (od alufoxa) forma aluminium, aby wsunąć ją pod rurki.
Aluminium w formie.......folii spożywczej, taśmy ?

wlodo - 2020-01-13, 20:59

Folia z rolki, z jednej strony alu z drugiej podklejony papier, grubość 20 mikronów, szer 130 mm. Kładziesz pasek foli, wciskasz rurkę w rowek, i tak we wszystkie. Przestrzenie gdzie foli brakuje uzupełniasz, zaklejasz taśmą alu 50 mm i po robocie, ( str. 17). Jak nic nie znajdziesz to policz ile Ci potrzeba to odwinę i podeślę.
Kombinator - 2020-01-13, 21:08

Robertunio napisał/a:
Potrzebna bardziej elastyczna (od alufoxa) forma aluminium, aby wsunąć ją pod rurki.
Aluminium w formie.......folii spożywczej, taśmy ?


Odpuść sobie folię. Włóż rurki w styrodur i wież mi: zadziała. Próbowałem bawić się z folia ale to powoduje tylko problemy z układaniem. U mnie działa znakomicie. Ważniejsze jest to jakie zastosujesz rurki -poliamidowe gorzej przewodzą ciepło niż polietylenowy. Ja z oszczędności i niewiedzy dałem poliamidowe które w dodatku kiepsko się układają a mimo wszystko działa super .

Robertunio - 2020-01-13, 23:51

Wlodo,
Byłem właśnie u Ciebie, strona 17 i 18 - to chyba to, czego szukałem.
Na obecną chwilę jest to najwłaściwsze dla mnie rozwiązanie - dziękuję.

Robertunio - 2020-01-13, 23:56

Kombinator,
Obawiam się cały czas ucieczki ciepła pod auto. W przypadku Twojej, podwójnej podłogi to nie będzie stanowiło chyba dużego problemu. Widzę, że izolacja ścian zrobiona pianką - jakiej używałeś ?

Kombinator - 2020-01-14, 14:34

Fakt przez podwójnej podłodze ciepło zostaje w środku i nie ucieka przez podłogę. Główny problem z podłogówka jest taki że ciepło powinna oddawać podłoga która nagrzeje się od rurek. W domach robi to gruba warstwa betonu. Z moich obserwacji wynika że sam styrodur fajnie się nagrzewa i oddaje ciepło. Jeśli nie masz podwójnej podłogi powinieneś dać grubszą warstwę izolacji tak żeby ciepło nie przenikało przez nią do podłogi. Ja bym dał płytę PIR t Pokryta jest folią srebrna dwustronnie. Na to dałbym 2 centymetry staroduru w którym umieścił bym rurki. Styrodur nagrzewał by się i kumulował ciepło które oddawał by powoli podłodze a tak izolacja z pianki PIR na pewno nie puściła by ciepła w dół.
Co do pianki to ja dawałem Kolonera ale natryskiwanego pistoletem malarskim.
Mimo że lubię piankę dziś ocieplał bym płytami PIR. Płyty PIR mają chyba najlepszym parametry izolacyjne.(zaraz po areożelu ale to kosmos cenowy). Do tego świetnie wygłuszają (w przeciweiństwie do styroduru) Najpierw na blachy prysną bym cienką warstwę Polinoru żeby woda nie skraplała się na bałachach a potem był kleił płyty.

Kombinator - 2020-01-14, 14:40

I jeszcze jedno sumarycznie u mnie podłoga tez ma 5 centymetrów - 3 na podłodze i 2 w warstwie z rurkami + pustak pomiędzy podłogą (15cm) Jeśli ma być ciepło a ciepło ma nie uciekać 5 cm porządnej izolacji to moim zdaniem takie minimum jeśli kamper ma być wykorzystywany w mroźne dni.
KrzysiekW906 - 2020-01-15, 20:03

Jak wiesz, również zbieram pomysły. :wyszczerzony:
Do wyizolowania pod rurkami można zastosować taśmę samoprzylepną do izolacji kominków, jest nawet szerokości 10 cm i jest zbrojona, więc nie będzie pękać przy wyklejaniu

np: Taśma

reaven22 - 2020-01-15, 22:15

KrzysiekW906 napisał/a:
Do wyizolowania pod rurkami można zastosować taśmę samoprzylepną do izolacji kominków, jest nawet szerokości 10 cm i jest zbrojona, więc nie będzie pękać przy wyklejaniu


Tylko co ma dać wyizolowanie pod rurkami ?? W Pex-ie już jest jedna warstwa aluminium, co ma dać druga ?? O odbiciu promieniowania podczerwonego nie ma mowy gdyż folia i tak będzie przylegać do rurki i będzie mieć temperaturę taką samą.
Rozprowadzania ciepła na większą powierzchnie przy tej grubości folii również prawie nie będzie.

amples - 2020-01-15, 23:45

reaven22 napisał/a:
W Pex-ie już jest jedna warstwa aluminium
Ona ma za zadanie usztywnienia i zapobiega nadmiernemu wydłużaniu-kurczeniu się pex przy zmianach temperatury ,
Robertunio - 2020-02-05, 16:22
Temat postu: Ogrzewanie podłogowe
Pogoda nie rozpieszczała, więc postępy mizerne.
Jednak coś drgnęło i zawsze to jakiś krok do przodu.
Podłoga w części tylnej zaizolowana i przykryta sklejką.
Izolacja ścian bocznych - jak tylko się bardziej ociepli.

Teraz z kolei następny etap jakim jest łazienka.
Pojawia się pytanie z czego zrobić przepusty w ścianach,
aby przez nie przepuścić węże/przewody z wodą ?

wlodo - 2020-02-05, 19:55

Za blisko zasilanie i powrót, zrób jeden obieg z zakosami, będzie lepsze oddawanie ciepła.
Robertunio - 2020-02-05, 21:37
Temat postu: Ogrzewanie podłogowe
Te dwie równolegle rurki - to dwa niezależne obwody.
Jeden - podłogówka, drugi - nagrzewnice.

decumanus - 2020-02-05, 23:17

Ale 2 rurki w mini pętlach to za malo, wydaje mi się. Co prawda temperatura wody będzie wyzsza niż w domowych instalacjach, to wydaje mi się grubo za mało. Osobiście nie schodziłbym poniżej rurki co 20 cm. Chyba że tylko w tropiki będziesz jeździł. Podłoga z dwóch warstw jest optymalnym pomysłem choć te 2 cm styroduru nie będą się nagrzewać i oddawać ciepła. To jakby nie było materiał izolacyjny. Żeby rozprowadzić cieplo najlepsze jest aluminium w formie płaszczy. Im grubsze tym lepsze. Mozesz użyć foremek do ciasta, są niedrogie, dostępne do mniej więcej formatu A3. Poodcinasz pionowe krawędzie o ile nie da się ich wyprasować i tyle.
Aluminium w pexie pełni również rolę bariery gazowej, żeby tlen nie przenika do układu. Mówi się o tym już rzadziej, bo coraz rzadziej stosowane są wysokotemperaturowe źródła ciepła - piece na węgiel. W tych układach nadmiar tlenu przyspiesza gwałtownie korozję.

Pamiętajcie również ze folia aluminiowa sama w sobie nie izoluje, wręcz przeciwnie, tam dziala powierzchnia błyszcząca odbijajaca promieniowanie. Ale to ma znaczenie jedynie w przypadku braku przenikania ciepła z materiałow przylegających. Innymi słowy musi być pustka powietrzna. W przeciwnym razie jej znaczenie się marginalizuje.
R

http://www.cukialfatec.pl/ próbowałem kupić od nich folie aluminiowa. Bezskutecznie.

Robertunio - 2020-03-18, 12:18
Temat postu: kuchnia podłoga łazienka
Kolejne postępy.
Podłoga w części kuchennej i łazienkowej, izolacja ogrzewanie.
Oczyszczenie jedynego do tej pory nieotwieranego progu od drzwi przesuwnych.
Miałem obiekcje co do jego stanu z uwagi na "trzaski" przy otwieraniu i zamykaniu.
Okazuje się, że sprawcą był wszechobecny piasek i "Pasażerowie na gapę" - swoją drogą ciekawe jakich "Pasażerów na gapę" udało się Wam znaleźć przy przebudowie.
Stan progu b.dobry - jedno małe ognisko rdzy - w trakcie usuwania :)

Teraz dwie sprawy, dotyczące:

Brodzika:
- jak przygotować rewizję do jego syfonu / odpływu od dołu (na zewnątrz) ?

Zbiorników na wodę (w końcu etap, od którego chciałem zaczynać przebudowę:)).
- przestrzeń jaką dysponuję to: 30/23/135 (s/w/d) i muszę w niej zmieścić dwa niezależne zbiorniki na: wodę szarą z brodzika oraz białą. Wysokość 23cm - do krawędzi linii zewn. podwozia (zakładam, że można ją zwiększyć o ok. 2 cm.). Idealnie byłoby gdyby były to zbiorniki specjalnie przeznaczone do Craftera/Sprintera (wypełniły by wtedy również przestrzenie pomiędzy belkami).

Kombinator - 2020-03-18, 17:17

Jeszcze o ogrzewaniu . Jeśli masz jeszcze możliwość zaizolować rurki do nagrzewnic np włożyć je w otulinę to polecam takie rozwiązanie. Bez dobrej izolacji zanim płyn doleci do nagrzewnicy wystyga na tyle że na samej nagrzewnicy jest już chłodny a sama nagrzewnica jest mniej wydajna. Ma to znaczenie jak kamper jest zimny i chcesz go szybko rozgrzać. Ja zrobiłem taki błąd i nagrzewnica pod fotelem ( 5m rurki od źródła ciepła) zaczyna grzać z dużym opóźnieniem.
Robertunio - 2020-03-18, 19:36
Temat postu: Ogrzewanie podłogowe, zbiorniki wody
Kombinator,
Rurki gumowe od websta do zabudowy - odległość ok. 1m.
Po wejściu do zabudowy wszystkie rurki będą leżały na foli aluminiowej, a ta z kolei na styrodurze. Rurki od góry przykryte wąskim paskiem aluminium (rozprowadzenie ciepła) a na samej górze sklejka 10 i wykładzina. Rurki po drodze do nagrzewnicy będą podgrzewały również podłogę (jeden z dwóch obwodów).

Odnośnie zbiorników i ich montażu znalazłem ciekawą stronę:

https://rbcomponents.com/products/07-sprinter-van-water-tank-mount-kit?_pos=3&_sid=f04fe4fb0&_ss=r


Tylko ta cena... :? :?

reaven22 - 2020-03-19, 10:15

Robertunio napisał/a:
Brodzika:
- jak przygotować rewizję do jego syfonu / odpływu od dołu (na zewnątrz) ?


Nie wiem jak planujesz zabudowę brodzika, u siebie założyłem kratkę wentylacyjną. Daje dostęp do syfonu jak również wentyluje przestrzeń pod brodzikiem, jeśli woda się tam dostanie to szybciej odparuje.



Robertunio - 2020-03-19, 22:04
Temat postu: Rewizja brodzika
Reaven22,
Raczej myślałem o rewizji pod podłogą z zewnątrz / pod autem.
Brodzik (wypełniony pianką od spodu - dla usztywnienia) będzie stał na warstwach: wykładzina/sklejka/alufox/styrodur/blacha podłogi. Syfon przechodzi przez wszystkie warstwy i prawie dotyka blachy podłogi. Stąd pomysł aby jego serwis przeprowadzać od zewnątrz.

Czy masz możliwość demontażu u Siebie syfonu brodzika bez rozbierania brodzika ?

amples - 2020-03-19, 22:18

Robertunio napisał/a:
syfonu brodzika bez rozbierania brodzika
A od czego syfony górnoczyszczące
Robertunio - 2020-03-20, 22:17
Temat postu: Brodzik
Amples,
Bardziej chodzi mi o bieżącą kontrolę szczelności brodzika i ew. serwis/wymianę syfonu.

Robertunio - 2020-04-22, 21:41
Temat postu: Panele fotowoltaiczne
Zabudowa w trakcie, wkrótce zdjęcia.
Aktualnie - elektryka i zakupy.

Posiadamy już:
Bateria pokładowa - 2x136Ah LiFePo4
Regulator - Tracer MPPT 4210AN,

Teraz temat paneli.
Otrzymaliśmy ofertę na (MEPV330-HC), poniżej zdjęcia danych techn..
Planujemy 2szt. i mamy nadzieję, że regulator wytrzyma (opinie chętnie widziane:)).
Dostawca w ofercie proponuje:
- zacisk uziemiający - czy taki element będzie nam potrzebny ?
- kabel solarny 6mm - ( u nas odległość od paneli do regulatora ok. 8m), czy będzie odpowiedni ?
Temat o tyle pilny, że jutro potwierdzamy zamówienie:).

robba - 2020-04-23, 00:20
Temat postu: Re: Panele fotowoltaiczne
Robertunio napisał/a:
....
Otrzymaliśmy ofertę na (MEPV330-HC), poniżej zdjęcia danych techn..
Planujemy 2szt. i mamy nadzieję, że regulator wytrzyma (opinie chętnie widziane:)).
....

wyglada ze max wejsciowa to 480W jesli łączysz na 12V lub 960 jeśli 24V aku.
Niestety nie wiem czy sterownik ma ograniczenie prądu. Jeśli tak to
po prostu nie wykorzystasz całej mocy paneli, ale to dobrze dla paneli.
Jeśli jednak nie ma takiego ograniczenia to nie wiem czy popracuje w słońcu dłużej...


Robertunio napisał/a:
....
Dostawca w ofercie proponuje:
- zacisk uziemiający - czy taki element będzie nam potrzebny ?
- kabel solarny 6mm - ( u nas odległość od paneli do regulatora ok. 8m), czy będzie odpowiedni ?
Temat o tyle pilny, że jutro potwierdzamy zamówienie:).

na 6mm2 to dobry przekroj na 8m długości, ale nie wiem czy w sklepie nie będzie taniej. sprawdz pierwszy lepszy elektryczny. zacisk uziemiajacy, nie wiem po co. na dach domu miałoby sens, ale na kamperze??

Ale nie odpowiadam tu autorytatywnie, tylko podpowiadam i może się ktoś wypowie
bardziej szczegółowo, kto ma lub wie dokładnie jak działa. ew. wiesz o co podpytać

reaven22 - 2020-04-23, 08:21

Robertunio napisał/a:
Planujemy 2szt. i mamy nadzieję, że regulator wytrzyma (opinie chętnie widziane:)).
Dostawca w ofercie proponuje:


Mam 520W na dachu i podobny regulator. Chyba nigdy nie zdarzyło mi się aby zobaczyć pełne 500W na wskaźniku.
Podana u Ciebie moc panela jest mocą max w idealnych warunkach nasłonecznienia i temperatury.
Bardziej miarodajna była by moc NOCT ale nie jest podana. Zazwyczaj jest jakieś 20-25% mniejsza od STC. Tak więc zagrożenia dla sterownika nie widzę.


Robertunio napisał/a:
- zacisk uziemiający - czy taki element będzie nam potrzebny ?
- kabel solarny 6mm - ( u nas odległość od paneli do regulatora ok. 8m), czy będzie odpowiedni ?
Temat o tyle pilny, że jutro potwierdzamy zamówienie:).


Zacisk uziemiający sobie daruj.
Panele podłączył bym równolegle więc przydadzą się trójniki.
Tracer ma minimalnie lepszą sprawność przy napięciu wejściowym 30-40V, czyli mniej się grzeje.

Przewód 6mm2 jest ok, (wystarczył by 4mm2 ale 6 nie zaszkodzi :) )

Robertunio - 2020-04-23, 16:01

Robba, Reaven22
Bardzo dziękuję za odpowiedzi ;)
Panele zamówione - odbiór za tydzień.

Robertunio - 2020-04-26, 18:24
Temat postu: Markiza
Następny element do zamówienia i tu również potrzebna Wasza pomoc.
Markiza, długość 3-3,5m.
Co możecie polecić na podstawie własnego użytkowania ?
Z góry dziękuję.

reaven22 - 2020-04-27, 12:21

U siebie mam fiammę F45 ale ta wymaga pionowej płaszczyzny montażu. W Twoim przypadku pewnie najwygodniej będzie zastosować fiammę F65s . Do sprintera/craftera są dostępne adaptery montażowe.
andi at - 2020-04-28, 07:37

Jak najdłuższą .U mnie jak pada to mam mokre drzwi (otwarte ) Na dłuższym postoju masz uszyte boki i po montażu jest przestrzeń w środku.Tego nie dokupisz :spoko
Robertunio - 2020-04-28, 18:33
Temat postu: Markiza
Reaven22, Andi at,
Dziękuję za podpowiedzi, zamówiona 3m Fiamma :) .
Montował będę do belek bagażnika/solarów (są również do takiego rozwiązana adaptery)
Realizacja - 2 tyg.

Robertunio - 2020-05-09, 20:33
Temat postu: Zbiorniki na wodę
Po długich poszukiwaniach znaleźliśmy zbiorniki na wodę, mocowane pod podłogą pasujące idealnie do Craftera / Sprintera.

https://www.plastic-mart....ter-tank-rvb430

Sposób montażu podobnego zbiornika przedstawiony poniżej:

https://youtu.be/e53syF06BB4

Są dwie opcje:

- zamawiać zbiornik bez otworów,
- zamawiać zbiornik z przygotowanymi otworami,

Na obecną chwilę zdecydowani jesteśmy na opcję z otworami.

Wszystkie przewidywane otwory z wewn. gwintem:
- górna ścianka, otwór wlewowy - jaki gwint ?
- górna ścianka, otwór odpowietrzający i jednocześnie przelewowy - jaki gwint ?
- boczna, mniejsza ścianka (jej dół), otwór poboru wody - jaki gwint ?
- dolna ścianka, otwór rewizyjny - jaki gwint ?

Robertunio - 2020-06-29, 20:29
Temat postu: Okna
Trafiliśmy wreszcie na weekend bez deszczu, więc realizację planu OKNA czas zacząć :)
Na początek dobór właściwego narzędzia do wycięcia otworów.
Wybór nie jest szeroki, w moim przypadku w grę wchodzi wyrzynarka z ostrzem do metalu kontra przystawka do wkrętarki zakupiona na Allegro (koszt ok. 50 PLN).

Przypadkowy kawałek blachy poszycia samochodu posłużył za materiał testowy.

Przystawka pozostawia ślad o szerokości pół cm., równe brzegi, jednak dla mniej wyprawionej Osoby jest problem z utrzymaniem prostej linii cięcia. Odczucie pracy porównałbym raczej do wybijaka/wyrywacza blachy :) .

Wyrzynarka zostawia ślad grubości ostrza, ok. 1,5-2 mm i moim zdaniem lepiej i precyzyjniej się prowadzi.

Robertunio - 2020-06-29, 20:59
Temat postu: Okna
Autko - stan przed zabiegiem.
Robertunio - 2020-06-29, 21:04
Temat postu: Okna
Zestaw "majsterkowicza" :)
Robertunio - 2020-06-29, 21:10
Temat postu: Okna
Autko - stan po zabiegu :)
reaven22 - 2020-06-30, 09:17

Ta przystawka to narzędzie dla dekarzy, wygodniejsza wyrzynarka z dobrym ostrzem ale do tego już sam doszedłeś :)

Auto zaczyna nabierać wyglądu :) :bigok

Robertunio - 2020-06-30, 15:24

Reaven22
Duży udział w tym projekcie należy również do Ciebie :) .

reaven22 - 2020-06-30, 16:34

No może się jakiegoś piwka doproszę przy okazji spotu kamperów DIY :)

Jakiej firmy masz wylot powietrza z boku ?
i co to warte ??


Robertunio - 2020-06-30, 17:27

Reaven22
Ten wylot to pozostałość (oczywiście do wykorzystania) po zabudowie Sortimo.
Plan na niego już jest od dawna - dlatego pozostał. Aktualnie działa jako otwór wentylacyjny.
We wietrzne dni wymaga przesłonięcia - taką ma przepustowość :) .
Piwko najchętniej w realu, pisz kiedy i gdzie - daleko do siebie nie mamy :) .

voice - 2020-06-30, 20:01

Dokładnie Piękny i ten kanarkowy kolorek
Robertunio - 2020-07-04, 23:02
Temat postu: Lodówka montaż w zabudowie.
Pytanie dotyczy zabudowy kuchennej, a konkretnie montażu/mocowania lodówki w szafce dla niej przeznaczonej. Wstawienie jej pomiędzy dwie ścianki, podłogę i blat nie jest chyba zbyt bezpieczne ? W jaki sposób Wy sobie z tym poradziliście ?
reaven22 - 2020-07-21, 22:53
Temat postu: Re: Lodówka montaż w zabudowie.
Robertunio napisał/a:
Wstawienie jej pomiędzy dwie ścianki, podłogę i blat nie jest chyba zbyt bezpieczne ? W jaki sposób Wy sobie z tym poradziliście ?


Do lodówki przykleiłem kantówkę na klej poliuretanowy. Dalej na wkręty.

Tylko trzeba uważać na długość wkrętów, obecnie lodówki mają najczęściej skraplacz zabudowany w bokach.
Jeśli Twoja lodówka nie ma chłodnicy z tyłu to raczej na pewno grzeje bokami i trzeba zapewnić jej odpowiednie chłodzenie. W przeciwnym razie będzie słabo chłodziła i pożerała dużo energii.

Kantówka u mnie zapewnia dystans od zabudowy, dodatkowo płyty które są przy lodówce mają powycinane otwory tak aby powietrze mogło swobodnie cyrkulować.

Norbertp83 - 2020-07-22, 08:35
Temat postu: Re: Lodówka montaż w zabudowie.
Robertunio napisał/a:
Pytanie dotyczy zabudowy kuchennej, a konkretnie montażu/mocowania lodówki w szafce dla niej przeznaczonej. Wstawienie jej pomiędzy dwie ścianki, podłogę i blat nie jest chyba zbyt bezpieczne ? W jaki sposób Wy sobie z tym poradziliście ?

Hello :ok
No właśnie, tak jak Paweł prawi wszystko jest kwestią tego, którędy Twoja lodówka pozbywa się ciepła.
Moja np. jak może zauważyłeś ma radiator z tyłu więc, albo odda ciepło sama :diabelski_usmiech (ciepłe powietrze idzie w górę), albo dołożę jej jakiś mały wentylator i tyle.
Samo osadzenie lodówki ja osobiście zostawiam praktycznie na koniec.
Złożę "kuchnię" i dopiero będę się tym martwił, bo i tak zazwyczaj wszystko wychodzi w trakcie.

Robertunio - 2020-07-22, 19:59

Reaven22,
Dziękuję kolejny raz, teraz jest to oczywiste rozwiązanie, do tej jednak pory - nie było.

Norbrertp83,
Widzisz, oglądałem, oglądałem (głównie łazienkę :) ) a na lodówkę nie zwróciłem uwagi.

Podsumowując jednak wczorajszy dzień - dziękuję bardzo za umożliwienie "organooptycznego"
pochłonięcia wiedzy Budowniczych Praktyków :) .

Norbertp83 - 2020-07-23, 22:19

Nadrobisz 3-go ;) .
Ogarnąłem małego mix'a i jadę w tą niedzielę, więc przyszły tydzień leżę do góry kołami i trenuję przed :pifko2 .
Jakbyś miał jakieś pytania lub wątpliwości - służę pomocą.
Do miłego :spoko .

Robertunio - 2020-08-19, 21:49
Temat postu: Lodówka podłączenie.
Etap podłączenia lodówki poprzez przetwornicę rozpoczęty, a raczej w trakcie rozpoczęcia.
Nie mogę się dobrać do „puszki” do której są doprowadzone przewody. Odkręcenie pierwszego wkręta luzuje docisk przewodów, nie mogę natomiast zdjąć tej plastikowej „czapeczki”...

Robertunio - 2020-08-19, 22:00
Temat postu: Kuchenka gazowa podłączenie.
Drugi temat aktualny również, to podłączenie przewodu gazowego do kuchenki.
W szafce nie mam miejsca aby takie połączenie wykonać (musiałbym zrobić otwór w ściance - a tego bym nie chciał). Pierwsza opcja jaka przychodzi mi do głowy - wygięcie rurki z kuchenki pionowo w dół (tylko czy tak można ?) i wtedy miejsce na podłączenie jest. Drugie rozwiązanie - przewód z łącznikiem 90 st. (Czy takie są ?). Trzecie rozwiązanie - odwiedzić gazownika.
Po wyborze opcji 1 lub 2, nast. pytanie - jak właściwie podłączyć końcówkę przewodu z rurką kuchenki aby było szczelnie ?

Norbertp83 - 2020-08-20, 03:19

Robert. Nie wiem, czy dobrze Ci podpowiem, ale jak sięgam pamięcią do instalacji gazowej w przyczepie... :idea: , to odwiedź najbliższego gazownika w Twojej okolicy. Dobierze odpowiedni przekrój przewodu i baryłki, abyś mógł sobie zrobić odpowiednią złączkę do przewodu gazowego. Jakie tam jest fi rurki?
wlodo - 2020-08-20, 10:24

Jak utniesz tą rurkę za kolankiem to będziesz miał możliwość łatwego podłączenie. Podjedź do gazownika, utnie, założy nakrętkę, połączy :ok
Robertunio - 2020-08-27, 21:02
Temat postu: Kuchenka gazowa podłączenie
Norbertp83, Wlodo,
Skończy się to zapewne u gazownika. Wlodo, ucięcie za kolankiem też przyszło mi do głowy,
ale już po opublikowaniu posta. :) niemniej jednak utwierdziłeś mnie tym bardziej w tym przekonaniu.

Temat podłączenia kuchenki do kartusza zakończony (patrz zdjęcie).
Odwiedziłem łódzki serwis kamperowy, obcięli, dołożyli kolanko, rurkę i wszystko skręcili.
Całość 80 PLN.
Przetestowane na 2 tyg. wyjeździe - działa.

Robertunio - 2020-08-27, 21:17
Temat postu: Akumulatory zabudowy połączenie równoległe.
Akumulatory łączymy ze sobą równolegle w celu uzyskania wyższej pojemności. Łącząc równolegle dwa akumulatory otrzymamy jeden akumulator o sumie pojemności tych 2 akumulatorów (schemat 1).

Jak połączyć ze sobą równolegle dwa akumulatory LiFePo4, pojawia się nam tutaj dodatkowy kabel, do czego go wykorzystujemy (zdjęcie 2) ?

andi at - 2020-08-28, 21:47

Co co i gdzie
HENRYCZEK - 2020-08-29, 07:43
Temat postu: Re: Akumulatory zabudowy połączenie równoległe.
Robertunio napisał/a:


Jak połączyć ze sobą równolegle dwa akumulatory LiFePo4, pojawia się nam tutaj dodatkowy kabel, do czego go wykorzystujemy (zdjęcie 2) ?


Z tego co mi Świstak tłumaczył, te dodatkowe kable to minusy połączone z BMS i je łączymy w układ.Połączenie jak na zdjęciu 2,pomija BMS.Dla pewności dopytaj.
"BMS, z ang. Battery Management System to system zarządzania układem akumulatorów w samochodzie. System zwiększa zabezpieczenie takich ogniw przed skutkami nierównomiernego doładowywania poszczególnych baterii, jak również ich przeładowaniem oraz przegrzaniem. ..."

decumanus - 2020-08-29, 13:42

Z tego co swistak pisal jak kupowalem, tego zabudowanego w akumulatorze minusa ze sruba nie uzywamy. Podlaczamy wszystko do tego kabla i "klemy" plusowej.
Zaden wolny kabel nie zostaje
Rw

Robertunio - 2020-08-29, 17:56
Temat postu: Akumulatory zabudowy LiFePo4 podłączenie równoległe.
Mzgu (priv), Decumanus, Henryczek, dziękuję za odpowiedzi.
Zatem mamy 3 x dla połączenia równoległego w nast. sposób:
Zaciski czerwone (+) z obydwu aku łączymy razem, dodatkowo razem ze sobą łączymy dwa czarne przewody wiszące z aku (-). Zacisków minusowych na aku (z których wychodzą żółtozielone kable) nie używamy.

P.S. Poczta - mam kilka wiadomości w skrzynce nadawczej i nie mogę ich wysłać, czy Ktoś spotkał się z taką sytuacją ?

Bim - 2020-08-29, 18:03

Robertunio napisał/a:
P.S. Poczta - mam kilka wiadomości w skrzynce nadawczej i nie mogę ich wysłać, czy Ktoś spotkał się z taką sytuacją ?


Jak masz w skrzynce nadawczej to wysłałeś tylko odbiorca nie przeczytał , jak przeczyta to znikną :diabelski_usmiech

Robertunio - 2020-08-29, 20:26

Bim, człowiek całe życie się uczy 🙄
Robertunio - 2020-08-29, 21:00
Temat postu: Lodówka podłączenie
Wracam do tematu podłączenia lodówki w taki sposób, aby sama sobie załączała przetwornicę, kiedy będzie potrzebna. Udało mi się dostać do przyłącza elektrycznego lodówki (naleźało mocniej płaskim śrubokrętem podważyć od góry plastikową „czapeczkę” i przesunąć w stronę boku lodówki). Znalazłem tam to co prezentują zdjęcia 1 i 2. Wg. Opisu Kwlp nalezionego we wątku Raven-a:
„ z Tą lodówką to nie ma filozofi. Po prostu przy agregacie odkręć puszkę elektryczną i idą dwa przewody do termostatu odłącz je i podłącz bezpośrednio we włącznik przetwornicy ( dwa kable ) a kompresor lodówki ( także dwa kable) podłącz bezpośrednio do przetwornicy. czyli złącz je z przewodem zasilającym lodówkę. Koniec. Światło także da się zrobić. Ja zrobiłem że przykleiłem pasek ledowy w lodówce a do zasilania wykorzystałem jeden z przewodów uziemienia termostatu.”
Pytanie brzmi: które to są te dwa przewody do termostatu ?
Mamy tu w sumie trzy przewody:
1. szary, zasilający - 3 żyłowy (niebieski, brązowy, żółtozielony) - odpada,
2. Czarny grubszy - 4 żyłowy (niebieski, brązowy, żółtozielony, biały) - ?
3. Czarny cieńszy - 2 żyłowy (niebieski, brązowy) - ?
Będę podłączał lodówkę do przetwornicy - zdjęcie 3 i 4.

HENRYCZEK - 2020-08-29, 21:01

W sytuacji mocno-awaryjnej gdy rozładujesz aku i BMS odetnie, można przepiąć mostek z czarnych na te żółte, pomijasz BMS i coś prądu jeszcze popłynie, ale to zabieg na tzw. własne ryzyko w sytuacji jak wcześniej pisałem wyższej konieczności.
mzgu - 2020-08-31, 09:48
Temat postu: Re: Lodówka podłączenie
Robertunio napisał/a:
Wracam do tematu podłączenia lodówki w taki sposób, aby sama sobie załączała przetwornicę, kiedy będzie potrzebna. Udało mi się dostać do przyłącza elektrycznego lodówki (naleźało mocniej płaskim śrubokrętem podważyć od góry plastikową „czapeczkę” i przesunąć w stronę boku lodówki). Znalazłem tam to co prezentują zdjęcia 1 i 2. Wg. Opisu Kwlp nalezionego we wątku Raven-a:
„ z Tą lodówką to nie ma filozofi. Po prostu przy agregacie odkręć puszkę elektryczną i idą dwa przewody do termostatu odłącz je i podłącz bezpośrednio we włącznik przetwornicy ( dwa kable ) a kompresor lodówki ( także dwa kable) podłącz bezpośrednio do przetwornicy. czyli złącz je z przewodem zasilającym lodówkę. Koniec. Światło także da się zrobić. Ja zrobiłem że przykleiłem pasek ledowy w lodówce a do zasilania wykorzystałem jeden z przewodów uziemienia termostatu.”
Pytanie brzmi: które to są te dwa przewody do termostatu ?
Mamy tu w sumie trzy przewody:
1. szary, zasilający - 3 żyłowy (niebieski, brązowy, żółtozielony) - odpada,
2. Czarny grubszy - 4 żyłowy (niebieski, brązowy, żółtozielony, biały) - ?
3. Czarny cieńszy - 2 żyłowy (niebieski, brązowy) - ?
Będę podłączał lodówkę do przetwornicy - zdjęcie 3 i 4.


Napisze jak było u mnie, powinieneś sprawdzić czy nie ma u Ciebie termostat nie rozcina zera zamiast fazy. Ja rozebrałem termostat - pod pokrętłem od ustawiania temp.

Do termostatu biegnie paczka w tej opasce z trytyką

- Zółtozielony
- Brązowy
- Niebieski
- Biały

Brązowy i Niebieski idą do zasilania żarówki w środku lodówki

Na termostat (w sensie przekaźnik w nim) wchodzi Brązowy i Biały - jak termostat się załącza, na białym pojawia się faza

Ja zrobiłem to tak:

1. Odpiąłem z tej kostki czarnej kable idące do termostatu
2. Na niebieski podałem (-)
3. Na brązowy podałem (+)
4. Biały (który po załączeniu termostatu staje się +) wyprowadziłem na przekaźnik dwupolowy NO sterujący:
- włącznikiem przetwornicy
- załączaniem kompresora
5. Załączenie kompresora następuje po podaniu na ten przełącznik do którego jest podłączony biały kabel fazy.
6. Wymieniłem żarówkę w środku lodówki na 12 VDC

A na marginesie, to wydawało mi się ze Reaven w końcu tego nie zrobił i działało u niego to na takiej 1000W przetwornicy cały czas, ale może coś źle pamiętam.

Moja przetwornica na pusto bierze 50W, a w ECO mode lodówka nie startuje przetwornicy, więc musiałem tak zrobić.

Robertunio - 2020-09-23, 21:40
Temat postu: Cyrix Li-ct 230A
Powrót po przerwie urlopowej, na której mogłem przetestować zamontowane instalacje :)
Pierwsza sprawa (jak w temacie) czyli elektryka - Cyrix.
Cyrix podłączony, ale podczas całego urlopu ani razu się nie uruchomił.
Aku pokładowe ładowane przez caly czas z panela.
Napięcie rozruchowego przy pracującym silniku 14,1-14,15V
W tym samym czasie na pokładowych 13,4V (max. 13,7V) - dzięki panelowi fotowoltaicznemu.
Cyrix cały czas mruga niebieską diodą co 10s. - rozłączony.

Instalacja:
Aku LiFePo4 ładowane z jednego panela 330W (max. prąd jaki zaobserwowałem to 7A, środkowe Włochy połowa września, panel w poziomie). Alternatywne zasilanie miało być właśnie przez ww. Cyrix-a. Obciążenie aku pokładowych to lodówka 100W przez małą przetwornicę (to będzie drugi temat z działu elektryki) oraz ładowany 1 tel.
Czy mieliście podobny przypadek z Cyrixem ? Czy tak być powinno ?

reaven22 - 2020-09-23, 22:37

U mnie załącza się kilka/kilkanaście sekund po odpaleniu auta.
W drugą stronę również się załącza jeśli na zabudowie napięcie skoczy powyżej 13,7V to doładowuje rozruchowy.

Robertunio - 2020-09-23, 23:27
Temat postu: Cyrix Li-ct 230A
Czyli coś jest bardzo nie tak.
Czerwony cienki przewód mam nie podłączony (służy tylko do awaryjnego rozruchu auta z pokładowych). Natomiast czarny mam podłączony do wspólnego punktu masowego wygospodarowanego przy bateriach pokładowych, może powinien on być podpięty do „minusa” rozruchowego ?

Robertunio - 2020-09-23, 23:33
Temat postu: Cyrix Li-ct 230A
Reaven22,
Jakie masz napięcie na pokładowych jak odpalasz auto i Cyrix startuje ?
Może jest ono na tyle niskie, że Cyrix się załącza ?
Pytanie: jaka to jest wartość napięcia aby on załączył ?
U mnie na zabudowie nigdy (jak do tej pory) nie było mniej niż 13,1V
- może to jeszcze nie jest dolna granica przy której Cyrix startuje ?

reaven22 - 2020-09-24, 00:00

https://www.victronenergy...ttery-combiners

w PDF-ach masz dokładnie opisane przy jakim napięciu i po jakim czasie załącza się przekaźnik.
Którą dokładnie wersję cyrixa masz ??

robsty - 2020-09-24, 04:23

Robertunio,
Jeśli masz Cyrix-Li-ct 12/24-120 to cienki czerwony kabel steruje jego pracą i powinien być podłączony pod plus instalacji rozruchowej po stacyjce.
Wtedy przy stanie wysokim na wejściu sterującym Cyrix połączy akumulatory po ok. 4 sekundach od rozruchu silnika i pojawieniu się napięcia ok. 14,4 z alternatora na akumulatorze startowym. Akumulatory nie zostaną połączone gdy na wejściu sterującym będzie stan niski (zapłon wyłączony) lub napięcie na akumulatorze startowym będzie nizsze niż 13,4V (zapłon włączony ale silnik nie pracuje). Akumulatory zostaną również rozłączone po wyłączeniu zapłonu. Zobacz szczegółowe warunki łączenia akumulatora rozruchowego z pokładowym na: https://www.victronenergy...on-120-A-EN.pdf
:spoko

MisioKRAK - 2020-09-24, 08:43

Nie wiem jak przeoczyłem ten wątek...
Musze go przestudiować :D bo będę chciał budować na Crafterze vana ale na razie na ciut większym - mniejszy będzie budowany później jeżeli ten większy się nam spodoba :D

decumanus - 2020-09-24, 09:27

OO... zupełnie pominąłem ta kwestie po instalacji LifePO4... muszę swojego cyrixa ct wymienić na Li-ct?
Jeszcze nie miałem okazji nigdzie jechać, wiec nic się nie zepsuło :D
natomiast nie potrafię nawet znaleźć na internecie gdzie kupić Li-ct...
ok juz mam, vpn kierowal mnie za morza...
ale drogi badziew....
moze nie musze?
R

edit: swistaka odpowiedz "tak" na pytanie czy muszę, zmotywowała mnie do zakupu z ciężkim sercem, wiec jeśli ktoś chciałby teraz napisać ze jednak nie potrzebowałem, proszony jest o zatrzymanie tej informacji dla siebie. :roll:
pytania o instalacje będę kontynuować w swoim wątku.
pozdrawiam i przepraszam właściciela wątku za offtop.

MisioKRAK - 2020-09-24, 11:05

A jak z tym recznym?
Mi się marzy by przenieść to na lewą stronę fotela...lub elektryk...

Robertunio - 2020-09-24, 11:51
Temat postu: Cyrix Li-ct 230A
Reaven22,
Posiadam dokładnie wersję: Cyrix Li-ct 230A (patrz załącznik)
Zgodnie z tabelą już przy 13,7V na rozruchowym powinien załączyć po 30s i ładować pokładowy, a na rozruchowym (przy uruchomionym silniku) mam 14,4V a Cyrix śpi...

Robsty,
Nie mam 120A jednak zarówno na schemacie 120 jak i 230 ten cienki, czerwony/żółty przewód łączy się z BMS-em baterii pokładowych.... Czy Ty masz tak podłączonego Cyrixa 120A jak piszesz ?

Rozmawiałem dzisiaj z Dostawcą:
"...proszę podłączyć ten cienki czerwony przewód do plusa baterii pokładowych przez mały bezpiecznik 0,1-0,5A..."

po przekazaniu Mu informacji od Robsty:
"...rzeczywiście Kolega może mieć rację, proszę podłączyć pod zapłon po stacyjce...."
:shock:

Pytanie brzmi:
Jak macie podłączony cienki czerwony/żółty przewód Swojego Cyrixa ?

Robertunio - 2020-09-24, 12:11
Temat postu: Ręczny
MisioKRAK,
Rozwiązanie ręcznego na 6 stronie mojego wątku.
Po jego złożeniu nie koliduje z obrotnicą fotela (moje dodatkowo amortyzowane).

MisioKRAK - 2020-09-24, 12:29

Czytałem na tej 6 stronie (I oglasałem) Ale źle zinterpretowalj slowa...zrozumiałem że to jeszcze opiszesz
Zgrabnie to wyszło, ale ja właśnie będę myślał, czy by się nie dało to przerzucić na lewą stronę, jak w ducato...

I marzę o LifePo Ale...to nie ten czas i nie ten budżet...przez 3lata będę musiał być jeszcze na kwasówce...

robsty - 2020-09-24, 12:54

Robertunio,
od marca br. mam Cyrix-Li-ct 12/24-120 podłączonego do LifePO4 i kwasowego rozruchowego tak jak opisałem i wszystko działa znakomicie.
Dla bezpieczeństwa połącz kabel sterujący za stacyjką przez mały bezpiecznik jak radzi dostawca lub przez rezystor 100 - 1000 omów (oczywiście także przewód minus sterowania musi być podłączony do masy) i sprawdź - przy spełnieniu warunków napięciowych Cyrix powinien zadziałać.

Robertunio - 2020-09-24, 15:35

robsty,
Oprawka bezpieczników i bezpieczniki zamówione, jak tylko dotrą - podłączę w opisany przez Ciebie sposób i napiszę jaki osiągnąłem efekt.

Robertunio - 2020-09-24, 15:48
Temat postu: Regulator ładowania MPPT Tracer 4210AN 40A
Druga sprawa (jak w temacie) czyli elektryka - Regulator (patrz załącznik)
Regulator podłączony, na początek podpiąłem aku pokładowe, ustawienie na "SEL",
następnie podpiąłem panel i ........na wyjściu obciążenia regulatora brak napięcia.....
Obciążenie ustawione zgodnie z parametrami z tabelki producenta (Tryb Manualny 117).
Ma ktoś z Was jakiś pomysł ?
Dostawca polecił zdemontować i odesłać do sprawdzenia - może jednak przyczyna jest bardziej prozaiczna ?

decumanus - 2020-09-24, 18:06

Tak dla pewnosci... promyczki wokol zaroweczki sa?
Czasem najprostsze wytlumaczenie.... ;)
R

Mavv - 2020-09-24, 21:08
Temat postu: Re: Cyrix Li-ct 230A
Robertunio napisał/a:

Pierwsza sprawa (jak w temacie) czyli elektryka - Cyrix.
Cyrix podłączony, ale podczas całego urlopu ani razu się nie uruchomił.
Aku pokładowe ładowane przez caly czas z panela.
Napięcie rozruchowego przy pracującym silniku 14,1-14,15V
W tym samym czasie na pokładowych 13,4V (max. 13,7V) - dzięki panelowi fotowoltaicznemu.
Cyrix cały czas mruga niebieską diodą co 10s. - rozłączony.

Czy mieliście podobny przypadek z Cyrixem ? Czy tak być powinno ?


Mój Cyrix-Li-Ct nie jest tak duży, mam wersję 120A i nie mam takiego dodatkowego kabelka. Ale mam dwa złącza 85 i 86 (u Ciebie pewnie do nich są od razu podłączone te dwa kabelki). 85 sygnał sterujący i 86 masa. Masę podłączyłem do wspólnej masy na karoserii.
Miałem podobnie - po odpaleniu auta miałem na wejściu Cyrixa (złącze 87) 14.08V, a na wyjściu (złącze 30) 13.36V (tyle co na LiFe). Cyrix milczał. Po konsultacji ze Świstakiem (jeszcze raz serdeczne dzięki!) i przeanalizowaniu instrukcji, podłączyłem plus z wejścia Cyrixa 87 na 85 i Cyrix się otworzył. Po zgaszeniu silnika Cyrix pozostaje długo otwarty, kilkanaście minut. Zrobiłem na szybko układ z przekaźnikiem, żeby rozłączyć mostek między 87 a 85 po zgaszeniu auta, ale w sumie - też za namową Świstaka - zostawiłem wersję bez przekaźnika. Gdy Cyrix się zamyka i odpalę auto, to zgodnie z instrukcją Cyrix otwiera się po zwłoce czasowej.

U mnie jeszcze nie ma paneli na dachu.

reaven22 - 2020-09-24, 22:13

Robertunio napisał/a:
.na wyjściu obciążenia regulatora brak napięcia.....
Obciążenie ustawione zgodnie z parametrami z tabelki producenta (Tryb Manualny 117).
Ma ktoś z Was jakiś pomysł ?


Masz akumulator LiFe więc zapewne ma BMS i nie potrzebujesz dodatkowej ochrony przed nadmiernym rozładowaniem. Zostaw tracera tylko do ładowania, w tym jest dobry :) a odbiorniki podłączaj do akumulatora.

Robertunio - 2020-09-24, 22:31

Mavv,
Dzięki za info (Świstak, pośrednio również b.dziękuję).
Zatem sprowadza się wszystko do tego, aby na ten czerwony cienki przewód sterujący podać napięcie z aku rozruchowego bezpośrednio lub po stacyjce (jak pisał Robsty).
Mavv, masz to po prostu zmostkowane, czy jest jeszcze na linii jakiś bezpiecznik ?

Robertunio - 2020-09-24, 23:08

decumanus,
Twoja prosta uwaga okazała się być............strzałem w dziesiątkę.
Dostawca zaleca ustawić tryb obciążenia (uwaga pod tabelką) na 100, 116 lub 117
Moje ustawienie obciążenia na 117 (okazują się być jednym z 4 - pozostałe to: 101-103) na których nie ma promyczków przy żarówce.
Przestawiłem na 100, są promyczki, napięcie na zaciskach obciążenia równe napięciu na aku pokładowych.
Temat ogarnięty, Decumanus - piwo.

Wszystkie powyższe ustawienia były sprawdzane przeze mnie w godzinach wieczornych (panel nie ładował baterii). Ponowne, poranne ich sprawdzenie ma nast. wynik:
Tylko ustawienie na 117 I NACIŚNIĘCIE "ENTER" powoduje pojawienia się napięcia na zaciskach obciążenia. Ponowne naciśniecie "ENTER" wyłącza napięcie - Tryb manualny :)

decumanus - 2020-09-25, 00:18

W trybie manualnym zaroweczke wlacza sie guzikiem enter 👍
R

Mavv - 2020-09-25, 06:06

Robertunio napisał/a:
Mavv,
Dzięki za info (Świstak, pośrednio również b.dziękuję).
Zatem sprowadza się wszystko do tego, aby na ten czerwony cienki przewód sterujący podać napięcie z aku rozruchowego bezpośrednio lub po stacyjce (jak pisał Robsty).
Mavv, masz to po prostu zmostkowane, czy jest jeszcze na linii jakiś bezpiecznik ?


Zwykły mostek. Bo nie miałem gniazda na bezpiecznik radiowy. A samochodowych tak małych chyba nie robią?

Robertunio - 2020-09-25, 09:42
Temat postu: Regulator ładowania MPPT Tracer 4210AN 40A
Decumanus,
Masz rację, zrobiłem już drobny edit mojego poprzedniego posta.

Robertunio - 2020-09-25, 09:46
Temat postu: Cyrix Li-ct 230A
Mavv,

Rzeczywiście, tylko rurkowe szklane znalazłem o tym amperażu.
Będę chyba podawał tu napięcie po stacyjce, muszę tylko znaleźć pod fotelem kierowcy bezpiecznik z obwodem, w którym takie napięcie się pojawia.

MisioKRAK - 2020-09-27, 09:10
Temat postu: Re: Rewizja brodzika
Robertunio napisał/a:
Reaven22,
Raczej myślałem o rewizji pod podłogą z zewnątrz / pod autem.
Brodzik (wypełniony pianką od spodu - dla usztywnienia) będzie stał na warstwach: wykładzina/sklejka/alufox/styrodur/blacha podłogi. Syfon przechodzi przez wszystkie warstwy i prawie dotyka blachy podłogi. Stąd pomysł aby jego serwis przeprowadzać od zewnątrz.

Czy masz możliwość demontażu u Siebie syfonu brodzika bez rozbierania brodzika ?


Mam takie pytanie - a jak wygląda sprawa wody w syfonie na czas zimowy?

SlawekEwa - 2020-09-27, 12:23

MisioKRAK napisał/a:
a jak wygląda sprawa wody w syfonie na czas zimowy?

zalewasz" zimowym" płynem do spryskiwaczy i czekasz do wiosny :bigok

Robertunio - 2020-10-05, 18:21
Temat postu: Cyrix Li-ct 230A
Podłączenie czerwonego przewodu sterującego Cyrixa po stacyjce.
Pod fotelem kierowcy znajdują się 2 listwy z bezpiecznikami.
Pierwsza listwa (od góry) składa się z dwóch „wkładów”, które można wypiąć.
1. z czerwonymi przewodami - stałe napięcie z aku rozruchowego,
2. z ciemnymi przewodami - napięcie pojawia się po przekręceniu kluczyka w stacyjce.
Zdjęcia w załącznikach i pytanie:
W jaki sposób wypiąć te przewody z „wkładu” ???
Pierwsza blokada w firmie czerwonej wsuwki już usunięta, wyciąganie przewodów na siłę - nie daje rady. Niewygląda to na zwykle wsuwki męska/damska...

Robertunio - 2020-10-10, 19:57
Temat postu: WC - otwór w ścianie
Aktualnie kilka frontów prac, jeśli jeden jest wstrzymany - inny jest w trakcie realizacji.
Na „tapecie” montaż klapy do WC. Otwór w ścianie wykonany, zabezpieczony i........tu pojawia się problem. Ściana nie jest prosta, więc pojawiają się na obwodzie otworu części, w których ramka klapy nie dolega i powstaje szczelina. W jaki sposób sobie z tym radzicie, jakich produktów używacie, jakie są Wasze opinie na ich temat ? (swoją drogą ciekawe, jak rozwiązują ten temat producenci kamperów).

Reaven22, u Siebie stosowałeś do tego celu spienione PCV. Możesz opisać „proces” jego obróbki i jaka jest Twoja opinia po okresie użytkowania ?

Tomek84 - 2020-10-10, 21:02

Robertunio napisał/a:
(swoją drogą ciekawe, jak rozwiązują ten temat producenci kamperów).


kamperów - normalnie - mają ściany proste, poza tym to seryjna produkcja
kampervanów - podobnie - seryjna produkcja, mają pewnie jakieś adaptery, albo drzwi rewizyjne pod zamówienie

dobrze widzę, że Ty tą klapkę masz w drzwiach przesuwnych?

Robertunio - 2020-10-10, 21:16
Temat postu: WC - otwór w ścianie
Tomek84,
To nie są drzwi przesuwne, ale to chyba jest do zrobienia :?: :?: :?: :?: :?: :idea:

reaven22 - 2020-10-10, 22:43

Obróbka ręczna, materiał poddaje się bez problemu.
Szlifowałem papierem ściernym na oscylacyjnej i na czołgu z wolnymi obrotami.
Działa nadal, śladów zużycia nie widać.

Robertunio - 2020-10-10, 23:42
Temat postu: WC - otwór w ścianie
Reaven22,
1. Czy jest szczelne ?
2. Czy nie chłonie wilgoci ?
3. Czym kleileś ?
4. Czy konieczne jest lakierowanie tego PCV (jeśli będzie już w kolorze jaki potrzebuję ?)
To chyba już wszystkie pytania :)

reaven22 - 2020-10-11, 11:19

Sika 710
Wilgoci nie chłonie
Trzeba polakierowane

Robertunio - 2020-11-09, 22:54
Temat postu: Panele i regulator
Na FB w grupie Toscavan (Toscanera) pojawił się bardzo ciekawy wątek dotyczący ilości mocy paneli PV, którą można podłączyć do regulatora. Idąc do sedna, jaką wg. Was max. moc paneli PV można podłączyć do regulatora np. Tracer 4210AN dla instalacji 12V ?
Dla ułatwienia - w załącznikach wycinki z instrukcji jaką otrzymaliśmy od dostawcy regulatora.

Powerrum - 2020-11-11, 08:32

Robertunio, czuje się trochę wywołany do tablicy, bo to ja poruszyłem temat na grupie FB Toscanera. Głównie właśnie z powodu znalezionych informacji w instrukcji tuż po zakupie, co mi nie pasowało z tym co tu większość pisze. Z dyskusji na FB wyszło że Toscaner używał Tracera 4210An z podłączonymi 800W i hulało bez problemu.

Dziwne że w tej instrukcji co wrzuciłeś zdjęcia są inne wartości niż w instrukcjach ze strony Epever.

Instrukcja AN

Dobrze by jednak wiedzieć czy więcej osób tak podłączało :wyszczerzony:

Ja ma w planach swoją instalacje rozbudowywać o kolejny panel ~315W co dałoby teoretycznie 630W a Tracera mam 30A model BN, ale to dopiero w przyszłym roku.

Robertunio - 2020-11-15, 23:06
Temat postu: Panele i regulator
Powerrum,
Różnica w instrukcjach na pierwszy „rzut oka” jest w oznaczeniu (u mnie A, u Ciebie AN).
Z instrukcji wynika, że dla:
A - max. moc zainstalowanych PV może być 3 X większa od znamionowej mocy ładowania regulatora,
AN - jw. lecz 1,5 X większa.
Czyli są trzy typy Tracera (A, AN, BN) ???
Jeśli tak - to jak odróżnić wersję A od AN ?
Wyjaśnienie tych wątpliwości pomogłoby zapewne Wielu w budowie.

Powerrum - 2020-11-16, 21:44

Robertunio, :wyszczerzony: na nazwy modeli nie spojrzałem, we wszystkich tabelkach są w tej samej kolejności więc się na tym nie skupiłem, a u góry pisałeś o modelu AN
Ciekawe bo wedle strony EPEVER nie ma modeli z końcówką A.

Gdzie kupowałeś tego Tracera? Jaki to dokładnie? Może wrzuć zdjęcie?
Może dystrybutor by rozjaśnił temat, w końcu tłumaczył instrukcje.


Seria BN wedle instrukcji też ma - max. moc zainstalowanych PV 3 X większa od znamionowej mocy ładowania regulatora.

Dlatego obawiam się czy tłumaczenie przypadkiem nie jest skopane.

Robertunio - 2020-11-17, 01:06
Temat postu: Panele i regulator
Powerrum,

Regulator Tracer 4210AN, dokładnie taki mam (zdjęcie - strona 11 wątku).

https://www.epsolarpv.com...SMS-EL-V1.0.pdf

Coraz bardziej w takim razie skłaniam się do tego, że sprzedawca popełnił błąd w druku instrukcji i seria opisana w niej jako A to nic innego jak BN

https://www.epsolarpv.com...SMS-EL-V1.2.pdf

Wracając jednak do sedna, pytanie brzmi:

Czy max. moc PV jaką mogę bezpiecznie podłączyć do 4210AN to 520W/12V (co powtarza większość Forumowiczów) czy 780W/12V ?

Robertunio - 2020-11-17, 18:31
Temat postu: Panele i regulator
Dzisiejsza rozmowa z dostawcą regulatora (Ekowolt) niewiele wniosła do tematu. Zalecają 520W, a drugą kolumnę w instrukcji z max. moc PV nie wiedzą jak zinterpretować.
Czyli temat dalej jak najbardziej aktualny. Osobiście będę próbował pod ten regulator wpiąć w szereg dwa panele o których wcześniej pisałem.

Robertunio - 2020-11-17, 21:05
Temat postu: WC - otwór w ścianie
Ostatni weekend słoneczny, więc udało się zakończyć etap montażu klapy serwisowej.
Reaven22 - ogromne dzięki za pomysł ze spienionym PCV.

Wojadżer - 2020-11-17, 21:52

Co to jest to to to do profilu? w sensie nazwa po której to dostać...
Robertunio - 2020-11-17, 22:50
Temat postu: Wzornik do przenoszenia kształtów
Wojadżer,
Wklej w wyszukiwarkę: „wzornik do przenoszenia kształtów„

smok_wawelski - 2020-11-17, 23:06
Temat postu: Re: Panele i regulator
Robertunio napisał/a:
Dzisiejsza rozmowa z dostawcą regulatora (Ekowolt) niewiele wniosła do tematu. Zalecają 520W, a drugą kolumnę w instrukcji z max. moc PV nie wiedzą jak zinterpretować.
Czyli temat dalej jak najbardziej aktualny. Osobiście będę próbował pod ten regulator wpiąć w szereg dwa panele o których wcześniej pisałem.
Rozmawiałem na podobny temat w 4sun tyle że o przedział mniejszym 3210 an - powiedziano mi że ograniczenia są 2 i dotyczą zarówno 3210 jak i 4210
1/ Prąd zwarcia panelu nie może być większy niż prąd ładowania regulatora
2/ Max. napięcie obwodu otwartego PV nie może być wyższe od podanego w specyfikacji regulatora
Na pytanie co będzie jeżeli moc nominalna lub rzeczywista panela przekroczy moc podaną w specyfikacji regulatora odpowiedziano mi że nic się nie stanie o ile zostaną zachowane w/w 2 warunki ponieważ regulator posiada obcięcie i moc pójdzie "w gwizek"
Nie potwierdzałem tych informacji pisemnie - była to rozmowa telefoniczna

Wojadżer - 2020-11-17, 23:06

Dzięki :bukiet:
człowiek nawet nie wie co mógłby mieć

Flag - 2020-11-18, 17:44
Temat postu: Re: Panele i regulator
smok_wawelski napisał/a:
Robertunio napisał/a:
Dzisiejsza rozmowa z dostawcą regulatora (Ekowolt) niewiele wniosła do tematu. Zalecają 520W, a drugą kolumnę w instrukcji z max. moc PV nie wiedzą jak zinterpretować.
Czyli temat dalej jak najbardziej aktualny. Osobiście będę próbował pod ten regulator wpiąć w szereg dwa panele o których wcześniej pisałem.
Rozmawiałem na podobny temat w 4sun tyle że o przedział mniejszym 3210 an - powiedziano mi że ograniczenia są 2 i dotyczą zarówno 3210 jak i 4210
1/ Prąd zwarcia panelu nie może być większy niż prąd ładowania regulatora
2/ Max. napięcie obwodu otwartego PV nie może być wyższe od podanego w specyfikacji regulatora
Na pytanie co będzie jeżeli moc nominalna lub rzeczywista panela przekroczy moc podaną w specyfikacji regulatora odpowiedziano mi że nic się nie stanie o ile zostaną zachowane w/w 2 warunki ponieważ regulator posiada obcięcie i moc pójdzie "w gwizek"
Nie potwierdzałem tych informacji pisemnie - była to rozmowa telefoniczna


Ja mam z duzy solar do sterownika, (prąd) i nie ma z tym problemu bo jak czesto solar daje maksa? u mnie raz we wloszech sie zdarzylo. Dał max prad jaki ogarnia sterownik (21A) i tyle.

Robertunio - 2020-11-18, 21:41
Temat postu: Panele i regulator
Smok_Wawelski,
Analizując dalej instrukcję:

https://www.epsolarpv.com...SMS-EL-V1.0.pdf

„... 2) Maximum PV array power
The MPPT controller has the function of current/power-limiting, that is, during the charging process, when the charging current or power exceeds the rated charging current or power, the controller will automatically limit the charging current or power to the rated charging current or power, which can effectively protect the charging parts of controller, and prevent damages to the controller due to the connection of some over-specification PV modules. The actual operation of PV array is as follows:
Condition 1:
Actual charging power of PV array ≤ Rated charging power of controller
Condition 2:
Actual charging current of PV array ≤ Rated charging current of controller
System voltage
Max. Best Max. Best Voc>80V 12V 2 1 1 1 1
8

When the controller operates under “Condition 1”or“Condition 2”, it will carry out the charging as per the actual current or power; at this time, the controller can work at the maximum power point of PV array.”

Wynika, że najważniejszym ograniczeniem jest napięcie układu PV (w obydwu naszych przypadkach - 100V). Natomiast nadmiar zamontowanej mocy/prądu nasz regulator sam sobie odcina, zabezpieczając tym samym siebie (co z tą energia się dalej dzieje ?). Zapewne jest jakaś, graniczna moc i prąd układu PV (ponad znamionowe regulatora) z którą nasz regulator sobie bez problemu poradzi i wydaje mi się, że kolumna z „ Max. PV Array Power” o tym właśnie mówi.

Robertunio - 2020-11-18, 21:51
Temat postu: Otwory w ścianach
Większość z naszych aut posiada listwy ozdobne na ścianach bocznych.
Zamontowane są one w większości przypadków za pomocą spinek/zatrzasków do blachy,
w której są pod nie przygotowane otwory fabryczne (małe dziurki ). W czasie dużego deszczu, czy wizyty na myjni - przez te właśnie otwory dostaje się do wnętrza woda.

Tu właśnie mamy dylemat, dotyczący zawilgocenia izolacji układanej od wnętrza pojazdu, mianowicie:
- czym zabezpieczyć te miejsca, aby woda nie dostawała się do wnętrza ?
- czy może nie zabezpieczać, a tylko je przewietrzać (w jaki sposób) aby wilgoć odparowała ?
Chyba, że jest jeszcze inny sposób...

MisioKRAK - 2020-11-19, 07:51

Dokładnie - i to jest dla mnie największa zagwózdka aktualnie przy budowie...
Dodam że tam jest jednak blacha w najgorszym stanie (w leciwych autach) - bo tam zawsze mniej lub więcej było wody, a jak by się uszkodziło nie daj Boże auto (zarysowało, jakaś mini stłuczka itd), to też najczęściej, jest to ten pierwszy odcinek 50cm od podłogi...

wlodo - 2020-11-19, 10:32

Cytat:
czy może nie zabezpieczać, a tylko je przewietrzać

Zależy jakiej izolacji używasz, jeżeli od dołu dajesz np. styrodur, to woda mu nic nie zrobi. Generalnie całe boki mają otwory w progach i tam woda wypłynie przez ich dolne otwory. Progi wewnątrz wyczyścić i zakonserwować woskiem i spokój. Otwory w drzwiach-jeżeli wyklejasz matą butylową i pianką kauczukową, to one się wody nie boją, ta spłynie dolnymi otworami w drzwiach. Jeżeli w drzwi wełna w woreczkach, też nie zawilżeje bo kołek worka nie przebije. Pozostają otwory na tylnych narożnikach, tu jeżeli jest obawa o dostanie się wody do wnętrza, można od środka przykleić np. nakrętkę od jakiejś butelki i kołek się w niej schowa.

MisioKRAK - 2020-11-19, 11:14

Tylko żeby nie wystąpił efekt np wilgoć między workiem, styrodurem a blachą...i co z tym faktem...
smok_wawelski - 2020-11-19, 11:43

Podzielam w pełni opinie wlodo, w założeniu że jest dystans - ja mam armaflex klejony na kołki + xps .na niego więc to ryzyko o którym pisze Misio trochę istnieje ale nie uszczelniałem i teraz już tego od wewn. nie zrobię może kiedyś od zewnątrz co byłoby chyba wlasciwsze
W sumie jak są obawy to też nie problem przed ocieplaniem dać trochę butylu na kołki abo 221 gorzej jeśli później demontować/montować listwy bo i tak butyl szlag trafi
Mój jakiś dziwny 2005 demontowałem listwy i calkiem zdrowy na dziurach kołków :)
Wg mnie dużą robotę robi też to aby dół listwy plastiku zewn był tak zrobiony żeby woda swobodnie wychodziła tym dołem.
Pamiętam bolączkę klap bagażnika skody felki tam właśnie nie było odcieku spod plastiku i gniło to na potege

Gżegżółka - 2020-11-19, 12:06

wlodo napisał/a:
Cytat:
czy może nie zabezpieczać, a tylko je przewietrzać

Zależy jakiej izolacji używasz, jeżeli od dołu dajesz np. styrodur, to woda mu nic nie zrobi. Generalnie całe boki mają otwory w progach i tam woda wypłynie przez ich dolne otwory. Progi wewnątrz wyczyścić i zakonserwować woskiem i spokój. Otwory w drzwiach-jeżeli wyklejasz matą butylową i pianką kauczukową, to one się wody nie boją, ta spłynie dolnymi otworami w drzwiach. Jeżeli w drzwi wełna w woreczkach, też nie zawilżeje bo kołek worka nie przebije. Pozostają otwory na tylnych narożnikach, tu jeżeli jest obawa o dostanie się wody do wnętrza, można od środka przykleić np. nakrętkę od jakiejś butelki i kołek się w niej schowa.

A co jeśli jest pianka PUR? Pewnie woda dostanie się tylko w bezpośrednią okolicę otworu?

MisioKRAK - 2020-11-19, 15:38

Powiem tak - nie przekonali mnie koledzy tym obklejaniem czy też nawet pianką PUR...
Nie twierdzę że mam tam problem (w moim Hermanie), ale...widzę potencjalne zagrożenie...
W każdej technologii może wystąpić albo "zalanie" (woda wpływa - nawet parę kropli wejdzie przez otwory) lub kondensacji...wosk dodatkowo powoduje iż jest kłopot dokleić "jakiekolwiek ocieplenie"...
A kropla zamarzająca zwiększa objętość, później rozmarzając zamarza w innym miejscu powodując kolejne "uszkodzenia" izolacji (chyba poza wełną w workach - ale tam znowu zachodzi efekt foli przyłożonej do blachy i wlanej troszkę wody pomiędzy - ona tam nawet w lato będzie...). Wiem też że gro osób, z którymi rozmawiałem uważa że za bardzo teoretyzuje i że auto i tak szybciej rozpadnie się w innych elementach niż te zagrożenia, które ja tu poruszam...
Ale tak czy siak - jest to dla mnie "niejasne" i nie proste zagadnienie - a z natury lubię rodzić rzeczy "dobrze", a nie zostawiać to w wersji - jakoś to będzie...

smok_wawelski - 2020-11-19, 16:08

Cytat:
....wosk dodatkowo powoduje iż jest kłopot dokleić "jakiekolwiek ocieplenie"...
Misio ale wlodo pisal i ja też myślałem wyłącznie o progach gdzie nie kleisz ocieplenia.
Oczywiście nie zmienia to narażeń w samych otworach kołków.

Cytat:
......tak czy siak - jest to dla mnie "niejasne" i nie proste zagadnienie - a z natury lubię rodzić rzeczy "dobrze", a nie zostawiać to w wersji - jakoś to będzie...
Jeśli robić to zabezpieczenie dobrze to tylko od zewnątrz - ta sama zasada jak przy przyczepie odciąć drogę wodzie nim wniknie.

Generalnie zgadzam się z teorią wnikania wody i rozsądzania przez lód, zgadzam się również że obszar pod plastikami jest typowym miejscem korozji aut ale doszczelnienie mnie jednak wydaje się raczej zbędne w założeniu braku korozji i prawidłowego wylakierowania otworów kolków oraz zapewnieniu możliwości wyciekania wody spod plastików i tym samym suszenia tej przestrzeni

decumanus - 2020-11-19, 18:41

Jakbys mial zjedzone progi to przy okazji naprawy poradzilbym ci pocynowanie wszystkiego.. technologia ponadczasowa. Ale to mega robota... a tak to najlepszy jest wosk, mozesz napchac ekofibru wszedzie, on wchlania wode i utrzymuje ja do pewnego stopnia zdala od blachy... Oczywiscie jak poleje to i tak wszystko mokre. Najlepiej wyciac wszystko i odbudowac w aluminium :haha:
R

SlawekEwa - 2020-11-19, 19:15

decumanus napisał/a:
Najlepiej wyciac wszystko i odbudowac w aluminium

Nierdzewka jeszcze lepsza :mrgreen:

Robertunio - 2021-01-11, 22:52
Temat postu: Wykończenie - laminat
Pytanie do Forumowiczów, którzy etap wykończenia wnętrza mają już za Sobą,
lub są w trakcie tych prac. Często stosowanym wykończeniem jest laminat HPL o grubości 0,8mm.
1.Dlaczego stosujecie na suficie laminat tak bardzo gruby ?
2. Dlaczego w pojedynczych, dużych formatkach (problem z równym przyklejeniem, spasowaniem, wycinaniem otworów w takim arkuszu)?. Rozumiem miejsca widoczne - wtedy powodem jest efekt jednolitej, bezłączeniowej powierzchni. Jednak jeśli pomieszczenia są wydzielone (WC, natrysk, szafki) to czy nie łatwiej/wygodniej w każdej z wydzielonych powierzchni wykonać/przykleić niezależny, mniejszy element laminatu na suficie ?
3. Jak gruby laminat stosujecie na frontach mebli ?

wlodo - 2021-01-12, 11:14

Laminat jest dość kruchy, klejenie bardzo cienkiego , w takich rozmiarach, na suficie-prawie niewykonalne. Da się przykleić duży arkusz na sufit, udowodnił i opisał to reaven22 str 12. Ja oklejałem sufit trzema kawałkami, dzieląc w miejscach granicy stref, łatwiej i bezpieczniej. Musisz zdawać sobie sprawę, że masz tylko jedno podejście, przykładasz laminat i już go nie poprawisz. Dlatego bardzo dokładnie należy sobie przygotować miejsca startowe przed klejeniem i samą technikę przyklejania, tym bardziej jak robisz samemu. Jednak do samego klejenie poproś kogoś do pomocy, będzie bezpieczniej i łatwiej.
Robertunio - 2021-01-12, 18:50

Wlodo,
Dzięki za odpowiedzi.
Przejrzałem oczywiście wcześniej wątki:

Reaven22:
https://www.camperteam.pl...r=asc&start=165

drFeelGood:

https://www.camperteam.pl...r=asc&start=315

https://www.camperteam.pl...er=asc&start=60

https://www.camperteam.pl...r=asc&start=195

Wlodo (oczywiście Twój):
https://www.camperteam.pl...22253&start=825

Maciej S. (Tu 2mm laminat):
https://www.camperteam.pl...szafka&start=60

Krystian186 (teraz buduje):
https://www.camperteam.pl...35572&start=105

Mnie osobiście, również bardziej odpowiada klejenie mniejszych powierzchni
(tym bardziej, że prawdopodobnie będę to wykonywał sam).

Czy Ktoś mógłby jeszcze napisać czego nie robiłby, gdyby ponownie kleił laminat na suficie/ścianach/meblach ?

Robertunio - 2021-01-17, 20:53
Temat postu: Dodatkowe Webasto izolacja
Temperatura nie rozpieszcza, jednak kilka rzeczy zrobione pomimo prowadzenia całej budowy na zewnątrz. Webasto nr. 2 zamontowane - jego zadaniem będzie podgrzanie w wymienniku ciepłej wody oraz obsłużenie ogrzewania podłogowego.
Izolacja w łazience i kuchni całkowicie położona i przykryta sklejką.
W trakcie pracy zabrakło kantówek 2x2 i o dziwo, w Cas....... są kantówki dostosowane do kształtów ścian naszych autek 😂

Robertunio - 2021-03-09, 14:20
Temat postu: Elektryka, łazienka
Pomimo prac tylko weekendowych, cały czas do przodu.
Przechodzimy powoli z tempa 🐌 na tempo żółwia.
Punkt rozdzielczy energii zamontowany docelowo za siedzeniem kierowcy (na zdjęciu jeszcze w trakcie składania). Profile ledowe do łazienki w trakcie budowy (3x40cm paski w jednym profilu, 10W/mb, barwa 4500K). Drzwi do łazienki zamówione zgodnie ze schematem.
Pyanie do doświadczonych elektryków:
Jakiego prądu należy się spodziewać na aku zabudowy (zakładając, że mają min. napięcie po rozłączeniu BMS-em), jeśli pokona on następującą drogę ?:
Alternator (140A) - 2m przewód do aku pokładowego (fabryczny, nie znam średnicy) - 4m przewód 16mm2 (na którym jest Cyrix) - aku pokładowy?

reaven22 - 2021-03-09, 15:29

Jeśli akumulator kwasiak to pewnie kilkadziesiąt A ale dość szybko spadnie do 30-40.. jeśli LFP większej pojemności to wydoi tyle ile da radę wyprodukować alternator.
Robertunio - 2021-03-29, 22:22
Temat postu: Zbiorniki wody, stolik, łazienka
Dotarły sondy wody oraz wskaźniki. Zbiorniki zamówione, będą robione na zamówienie i za ok. miesiąc powinny dotrzeć. Zakładana na początku opcja zakupu dedykowanych ze Stanów - odpadła ze względu na koszty transportu. Noga stolika Lagun również jest już w moich rękach.
Łazienka na ukończeniu, drzwi zewn. Thermoplast (http://thermoplast.eu/produkty/profile-meblowe/rolety-meblowe/) czekają, a wewn./prysznicowe/brodzikowe powinny dotrzeć w połowie kwietnia z Rumunii (https://www.magazinuldesanitare.ro/cabine-dus/cabina-dus-70-semirotunda-ieftina-rollplast.html).
Pytanie dotyczące wykładziny PCV:
(https://www.castorama.pl/wykladzina-pcv-milo-2-m-mozaika-szara-id-1002943.html?store=0&exactc=856a21a3f808ca829d032e882a9a1e95&keyword=pla_wszystkie_smart_pm&gclid=EAIaIQobChMIlqyHyajW7wIV4AWiAx1sjgBQEAQYAiABEgJqufD_BwE )
na ściany natrysku/łazienki.
Czy Ktoś z Was jej używał (poza Norbertem), w jaki sposób i czym ją kleił, uszczelniał połączenia oraz jak rozwiązał klejenie na narożnikach zewnętrznych ?

Norbertp83 - 2021-03-30, 02:24

Robercie. Osobiście używałem tego kleju:
https://bau-system.pl/sklep/231-klej-do-wykladzin-obiektowych-bostik-miplafix-800-18kg.html
Narożniki wewnętrzne obrobisz spokojnie silikonem sanitarnym.
Narożniki zewnętrzne polecam ogarnąć "delikatnym" kątownikiem PCV (u mnie wnęki w łazience = łączenie HPL z PCV).
Na krawędziach zewnętrznych wykładzinę przecinaj. Nie dasz rady jej "ułożyć".

Meyer - 2021-03-30, 08:57

Pamietaj że roletki z termoplastu sa plasktikowe i nie wiem czy mają wystarczająca sztywność do zastosowania na drzwi.
Ja szukałem i znalazłem na drzwi:
https://www.rehau.com/pl-...eblowe-rauvolet
Szukaj aluminiowych, w katalogu opisana jest max długość zastosowania.

Robertunio - 2021-03-30, 09:37

Norbert83.......jak zawsze b. pomocny - dziękuję.
Nie widzę w tym sklepie alternatywy, mniejszego opakowania (jeszcze poszukam).
18 kg. - z karty wynika zużycie 400g/m2 - czyli u mnie: 7m2, więc niepełne 3kg.
Ty też kupowałeś 18kg ?- może coś zostało ? :)
Meyer:
Roletki z Thermoplast są rzeczywiście plastikowe, gwarancję producent daje do 1,5m (u mnie 1,8m) wysokości a za sztywność, odpowiada częściowo taśma łącząca panele. Zaletą ich natomiast jest cena i to, że...............już je mam :) . Zacząłem oczywiście od Rehau, jednak podejście handlowca na moim rejonie (łódzkie)..........aż szkoda pisać - nie polecam.

Norbertp83 - 2021-03-30, 10:28

Hej Robercie. Kupowałem 6kg (jest dostępny na Allegro), ale jak się okazało musiałem jeszcze wiaderko dokupić. Wykładzinę mam klejoną w łazience, bagażniku no i oczywiście części mieszkalnej. Na całość zużyłem ok. 10 kg. Klej aplikowałem wałkiem (wstępna aplikacja pędzlem, równomierne rozłożenie masy wałkiem).
reaven22 - 2021-03-30, 13:22

Norbertp83 napisał/a:
Hej Robercie. Kupowałem 6kg (jest dostępny na Allegro), ale jak się okazało musiałem jeszcze wiaderko dokupić. Wykładzinę mam klejoną w łazience, bagażniku no i oczywiście części mieszkalnej. Na całość zużyłem ok. 10 kg. Klej aplikowałem wałkiem (wstępna aplikacja pędzlem, równomierne rozłożenie masy wałkiem).


Taki klej się układa raczej pacą/szpachlą zębatą A1 lub A2,

Trochę lepiej w kamperze sprawdzi się klej elastyczny np
https://allegro.pl/oferta/uzin-ke-66-6-kg-klej-do-paneli-winylowych-lvt-8728939917

A w miejscach newralgicznych mogę polecić
https://allegro.pl/oferta/mafix-vp5318-klej-do-banerow-i-plandek-pcv-1000ml-7404843560

nie jest to klej strikte do wykładzin PCV ale sprawdza się bdb, rozpuszcza wykładzinę i klei tak że nie ma opcji oderwania bez zniszczenia.

Neno - 2021-03-30, 13:47

reaven22 napisał/a:

A w miejscach newralgicznych mogę polecić
https://allegro.pl/oferta/mafix-vp5318-klej-do-banerow-i-plandek-pcv-1000ml-7404843560

nie jest to klej strikte do wykładzin PCV ale sprawdza się bdb, rozpuszcza wykładzinę i klei tak że nie ma opcji oderwania bez zniszczenia.


Używaliśmy tego kleju z wykładziną o którą pytałeś. Trzyma całkiem dobrze, ale to dopiero jakieś 2 miesiące może wisi. Sama wykładzina też niczego sobie.
Na małą łazienkę 1kg nie starczyło ;(

Robertunio - 2021-03-30, 20:51

Norbertp83:
Dziękuję za info. dotyczące aplikacji. Jak dawno temu obklejałeś łazienkę ?
Reaven22:
Rozumiem, źe miejsca newralgiczne - to cała łazienka (pom. wilgotne) ?
Neno:
Dzięki za opinię użytkową. 1 kg - tzn. 1 litr (ten z aukcji)?
W opisie tego kleju znalazłem:
„ Uzyskana spoina jest całkowicie elastyczna a klejone materiały są ze sobą stopione.”
Czy to „stopienie” nie na wpływu na widoczną warstwę wykładziny ?

reaven22 - 2021-03-30, 23:06

Klej UNZIN czy akrylowy jak podawał Norbert działa na zasadzie adhezji, trzyma nieźle, ale zazwyczaj stosuje się to na podłodze. Ściana w kamprze to trochę inne środowisko, inne różnice temperatur i klejenie zazwyczaj do sklejki.
Lepiej sprawdzi się mafix, roztapia cienką warstwę PVC i świetnie wiąże z podłożem.
Ten jak puści to raczej ze sklejką :)
Kleiłem nim obrzeża PVC blatów, są dość newralgiczne i narażone na uszkodzenia. Butapren i inne kontaktowe się nie sprawdziły.

Neno - 2021-03-31, 02:32

Robertunio napisał/a:

Dzięki za opinię użytkową. 1 kg - tzn. 1 litr (ten z aukcji)?
W opisie tego kleju znalazłem:
„ Uzyskana spoina jest całkowicie elastyczna a klejone materiały są ze sobą stopione.”
Czy to „stopienie” nie na wpływu na widoczną warstwę wykładziny ?


Tak , zgadza się - chodziło o opakowanie 1000ml.
Na zewnątrz nic nie widać tego stopienia.
Ja próbowałem jeszcze kleju Soudal 26A - dobra cena za duze opakowania, ale co z tego jak nie trzymał :(

Norbertp83 - 2021-03-31, 22:43

reaven22 napisał/a:

Taki klej się układa raczej pacą/szpachlą zębatą A1 lub A2,

Paweł, próbowałem. A ch...j jej w du...ę :gwm

reaven22 napisał/a:

Trochę lepiej w kamperze sprawdzi się klej elastyczny np
https://allegro.pl/oferta/uzin-ke-66-6-kg-klej-do-paneli-winylowych-lvt-8728939917

A w miejscach newralgicznych mogę polecić
https://allegro.pl/oferta/mafix-vp5318-klej-do-banerow-i-plandek-pcv-1000ml-7404843560

nie jest to klej strikte do wykładzin PCV ale sprawdza się bdb, rozpuszcza wykładzinę i klei tak że nie ma opcji oderwania bez zniszczenia.

Podejmowałem nie tak dawno próbę, aby odciąć 2 centymetrowy pasek, żeby przykleić listwę do podłogi. Po pół godzinnym dłubaniu, skrobaniu dałem sobie spokój, więc wniosek taki, że Bostik trzyma naprawdę dobrze.

Norbertp83 - 2021-03-31, 22:44

Robertunio napisał/a:
Norbertp83:
Dziękuję za info. dotyczące aplikacji. Jak dawno temu obklejałeś łazienkę ?

Rok temu. Nic a nic się nie dzieje.

Robertunio - 2021-04-01, 20:18

Reaven22, Norbertp83, Neno.
Panowie, bardzo dziękuję za kompendium wiedzy.
Czyli niebawem zmieniam czasowo zawód na tapeciarz/wykładziniarz :)

Robertunio - 2021-04-11, 22:35
Temat postu: Drzwi prysznicowe
Temat łazienki cd.:
Brodzik i prowadnica drzwi panelowych na nim montowanych.
Jak dopasować prowadnice do kształtu krawędzi brodzika ?

Robertunio - 2021-04-17, 22:21
Temat postu: Drzwi prysznicowe
Pomysł na wygięcie powstał, teraz do pieca, żeby temp. zrobiła swoje 😉
Robertunio - 2021-05-11, 18:27
Temat postu: Zbiorniki wody i łazienka
Zamówiłem, zapłaciłem, czekałem, czekałem i ... przedwczoraj dostałem info. że klej Bostik Miplafix A800w opakowaniach 6kg. został wycofany przez producenta. Podobno nawet opakowania 18kg. zostały wycofane...
Zamiennie zamówiłem więc Bostik Stix A800 Premium (czy Ktoś może ma z nim jakieś doświadczenia ?), niestety 18kg., który powinien dotrzeć w tym tygodniu. Tak więc rola tapeciarza/wykładziniarza nieco się odsunęła w czasie.
Nie zmienia to jednak faktu, iż coś drgnęło - mianowicie:
- dotarły robione na zamówienie zbiorniki wody (2z3). Pasują idealnie, teraz czekam na dorobienie do nich koszy nośnych z aluminium.
- zaizolowane drzwi tylne (uchwyt otwierający od środka okazał się zbyteczny :) ),
Edit1:
Zdjęcia zbiorników po zamontowaniu.

robba - 2021-05-11, 18:52
Temat postu: Re: Zbiorniki wody i łazienka
Robertunio napisał/a:
......
- dotarły robione na zamówienie zbiorniki wody (2z3). Pasują idealnie, teraz czekam na dorobienie do nich koszy nośnych z aluminium......
Ile kosztuje dorobienie takiego zbiornika? i gdzie?
Robertunio - 2021-05-11, 19:16

Robba,
Kontakt otrzymałem od Kolegi z CT:
http://www.fraxinus.biz.pl/
Dzwoń bezpośrednio do p.Marcina (kontakt b.dobry)
Ceny uzależnione od stopnia skomplikowania zbiorników - ale akceptowalne.
Termin: ok. miesiąca.

kubas72 - 2021-05-11, 20:43
Temat postu: Re: Zbiorniki wody i łazienka
Robertunio napisał/a:

Zamiennie zamówiłem więc Bostik Stix A800 Premium (czy Ktoś może ma z nim jakieś doświadczenia ?), niestety 18kg., który powinien dotrzeć w tym tygodniu. :) ),


Co Ty chcesz kleić tym klejem? 18 kg wiadro wystarczy na prawie 60 m2 powierzchni :lol:
Możesz jeszcze wycofać zamówienie?

Robertunio - 2021-05-11, 23:02

Kubas72
60m2 - w sam raz na łazienkę...:)
Tak serio, na pewno dużo pozostanie, bo powierzchnia ścian w łazience to ok. 7-8m2.
Więc...jeśli jest jakiś Budowniczy z okolic Łodzi - to chętnie się podzielę.

kubas72 - 2021-05-12, 21:54

Robertunio napisał/a:
Kubas72
60m2 - w sam raz na łazienkę...:)
Tak serio, na pewno dużo pozostanie, bo powierzchnia ścian w łazience to ok. 7-8m2.
Więc...jeśli jest jakiś Budowniczy z okolic Łodzi - to chętnie się podzielę.


Zalecam cierpliwość przy aplikacji klejeniu. Kup sobie specjalną szpachelkę do aplikacji kleju do wykładzin PCV ( np. w Komforcie) nie żaden pędzel czy wałek. Zagruntuj ściany i po aplikacji kleju poczekaj aż klej stanie się przezroczysty na całej powierzchni (tutaj jest potrzebna cierpliwość) :mrgreen: Oczywiście powinieneś zacząć aplikację od góry, czas otwarty kleju jest wystarczająco długi. Każda mokra plama kleju to problem w przyszłości. Dlatego trzeba czekać :ok Suszarka na ciepłe powietrze do ogrzewania wykładziny też by się przydała. Obserwuję przebudowę i czekam z niecierpliwością na efekty.

krystian186 - 2021-05-12, 22:07

Robertunio napisał/a:
Robba,
http://www.fraxinus.biz.pl/
Dzwoń bezpośrednio do p.Marcina (kontakt b.dobry)
Ceny uzależnione od stopnia skomplikowania zbiorników - ale akceptowalne.
Termin: ok. miesiąca.


Potwierdzam. Mam od dwóch miesięcy zbiornik od p.Marcina - Fraxinus. Jest ok

Robertunio - 2021-05-12, 23:33

Kubas72
Czytam, że masz doświadczenie w aplikacji tego kleju 😀, może się ono mi bardzo przydać. Czym gruntowałeś ściany przed klejeniem ( u mnie sklejka Cejba) ?
Co do sposobu rozprowadzenia kleju jest wieje opinii - spójrz poprzednia strona.
Krystian186,
Sprawdziłem, rzeczywiście od Ciebie mam kontakt ws. zbiorników. Jakieś wady się ujawniły po ich zamontowaniu ?

krystian186 - 2021-05-13, 07:52

Robertunio napisał/a:
Kubas72
Krystian186,
Sprawdziłem, rzeczywiście od Ciebie mam kontakt ws. zbiorników. Jakieś wady się ujawniły po ich zamontowaniu ?


Do tej chwili nic nie stwierdziłem.

kubas72 - 2021-05-13, 09:29

Robertunio napisał/a:
Kubas72
Czytam, że masz doświadczenie w aplikacji tego kleju 😀, może się ono mi bardzo przydać. Czym gruntowałeś ściany przed klejeniem ( u mnie sklejka Cejba) ?
Co do sposobu rozprowadzenia kleju jest wieje opinii - spójrz poprzednia strona.

Chętnie pomogę, jeśli tylko będę potrafił :ok Mam styczność z klejami dedykowanymi do montażu wykładzin ale nie w takiej mikroskali. Dlatego pytałem, czy możesz wycofać zamówienie. Nam do wyklejenia łazienki potrzeba ze 4 kg kleju. Akurat tego Bostika, którego ty zakupiłeś nie używałem. Grunt przydaje się do związania drobin pyłu na sklejce przed aplikacją kleju. Ja w tym tygodniu rozpoczynam dopiero izolację i do oklejania łazienki u mnie jeszcze daleka droga. Może ktoś Tobie podpowie, czy potrzebna jest dodatkowa izolacja przed wilgocią.
Musisz pamiętać o jednym z powierzchni przed klejeniem nic nie może wystawać i niedokładne wygładzenie sklejki będzie widoczne na wykładzinie. Po aplikacji kleju powierzchnia musi wyglądać jak pole szparagów w Niemczech :haha: idealnie proste. Ważne aby na sklejce było tyle kleju ile przepuści szpachelka(ma ząbki) i nic więcej. Pozostawiony nadmiar kleju (nawet drobna wysepka) będzie widoczna. I nie klej wykładziny jeśli widzisz jeszcze „jeziorka” mokrego kleju. Klej nie odparowany nie klei. Trzymam kciuki, powodzenia.

Robertunio - 2021-05-16, 19:34
Temat postu: Brodzik usztywnienie
Brodzik do łazienki zapewne zniesie miejscowo „jakieś” obciążenie: 50, 60, 70, 80kg., może nawet więcej. Jednak, jeśli występuje on bez żadnych fabrycznych wsporników/podpórek - czyli sama „skorupa” - to czy nie należałoby go wzmocnić od spodu w jakiś sposób ?
Czy stosujecie takie rozwiązania, jeśli tak - to jakie ?
Czy sposób przedstawiony na zdjęciu (podklejony miejscowo styrodur w paskach, ścięty do poziomu dolnej krawędzi) się sprawdzi ?

Norbertp83 - 2021-05-16, 19:42

Sprawdzi, ale proponowałbym wpasować pod niego płytę w całości. Waży nic a będzie bardziej pewne ;) .
wlodo - 2021-05-16, 19:47

Moim skromnym zdaniem, nie. Styropian, XPS i temu podobne po zgnieceniu już nie wróci, sprawdź, i wyciągnij wnioski, czy "wydepczesz" czy nie. Daj coś sztywnego, co nie pozwoli się brodzikowi uginać, z rozdzielającą cienką warstwą elastyczną.
Robertunio - 2021-05-16, 20:35

Norbertp83,
Chętnie bym umieścił w całości jeden element, ale...jak go później obrobić/ściąć do poziomu krawędzi ? Małe, krótkie odcinki bezproblemowo ogarniam nożykiem.
Wlodo,
Co sztywnego i łatwego w obróbce ?
Nie mam niestety na taki materiał żadnego pomysłu...

wlodo - 2021-05-16, 20:52

Ściąć możesz drucikiem rozpiętym na kawałku kija, taki łuk, podłączony pod np.prostownik.
Wymierz ile ma byś , wytnij sklejkę o pożądanym kształcie, np. z 6mm. Przyklej podpórki żeby się nie uginała. Pomierz, spasuj, sklej jednocześnie klejem elastycznej, do podłogi i do brodzika. To nie musi być mocne, ma podpierać i się nie ruszać.

Norbertp83 - 2021-05-16, 21:24

Robertunio napisał/a:
Norbertp83,
Chętnie bym umieścił w całości jeden element, ale...jak go później obrobić/ściąć do poziomu krawędzi ?

Kup po prostu 1 arkusz odpowiedniej grubości.
wlodo napisał/a:
Moim skromnym zdaniem, nie. Styropian, XPS i temu podobne po zgnieceniu już nie wróci....

Tu @wlodo ma rację, ale... Jeśli brodzik ma płaskie dno, to wystarczy, że podkleisz je sklejką np. 6mm i na to dopiero XPS. Będzie 100% dobrze.

Tomek84 - 2021-05-16, 21:54

Robertunio napisał/a:

Czy sposób przedstawiony na zdjęciu (podklejony miejscowo styrodur w paskach, ścięty do poziomu dolnej krawędzi) się sprawdzi ?


moim zdaniem sprawdzi się, jeżeli będzie dodatkowo zamontowany na pianokleju poliureretanowym (klej w piance do styropianu)

styrodur może i się wygniata, ale przecież obciążenie będzie rozłożone na wiekszej powierzchni

musisz to tylko porządnie i równomiernie obciążyć przy montażu

tak się osadza brodziki w USA i działa od lat
mam co prawda inny brodzik do prycznica, ale właśnie tak go zamierzam osadzić (mój ma nóżki i jest sporo grubszy)

decumanus - 2021-05-16, 22:21

Tez bym dal sklejke, brodzik sie bedzie uginal, jesli jest cienki obciazenie punktowe bedzie wygniatac styrodur. Przyklad z zycia. W zeszlym roku mialem pod basenem 1.3m dwie warstwy styropianu 2cm. Dolna skompresowala sie o 10 % co jest zgodne z deklarowana wytrzymałością na sciskanie.
A gorna miejscami az o polowe, no dzieci stopami wygniataly... no dobra... nie tylko dzieci ;)
Punktowe obciazanie deformuje. Sztywnosc brodzika moze byc zludna.
R

Robertunio - 2021-05-17, 20:17

Brodzik nie ma równej/poziomej, spodniej powierzchni (spadek do otworu odpływowego).
Przetestuję swoje rozwiązanie i zdam relację w trakcie użytkowania.
Brodzika nie kleję na stałe do podłogi, cztery otaczające go ścianki w zupełności wystarczą do zblokowania.

Robertunio - 2021-05-17, 20:22
Temat postu: Markiza Mata Fotele
Aktualny temat - zakupy dodatków.
Poszukiwany produkt, to:
- mata pod markizę,
- oraz fotele turystyczne,
Czy możecie polecić jakieś sprawdzone, produkty ?

MisioKRAK - 2021-05-20, 22:41

Fotele - Dukdalfy...
Robertunio - 2021-06-12, 18:52
Temat postu: Panele i markiza
W końcu udało się „zamknąć” dach zewnętrzny.
Dołożony drugi panel oraz markiza. Panele podłączone równolegle.
Na długości dachu auta L2 (Sprinter/Crafter) bez problemu powinny się zmieścić 3 panele o szer. ok. 1m - przy założeniu, źe nie będą miały żadnych dachowych „przeszkód”.

Robertunio - 2021-06-13, 21:27
Temat postu: Kuchenka gazowa, kartusz
Kilka zmian w blacie kuchennym wymusiło demontaż kuchenki gazowej.
Po ponownym jej montażu (nieużywana 10 miesięcy) i podłączeniu kartusza,
kuchenka...nie działa (gaz nie dochodzi do palników).
Próba przeprowadzona ze starym (ale nie pustym) oraz nowym kartuszem - efekt taki sam.
Ponowna próba przeprowadzona na kuchence turystycznej - efekt ten sam.
Czy Ktoś z Was wie, co moźe być tego powodem ?

Edit:
Wymiana uszczelek w reduktorach przywróciła poprawne działanie obydwu
kuchenek.

kubas72 - 2021-06-14, 22:26
Temat postu: Re: Panele i markiza
Robertunio napisał/a:
W końcu udało się „zamknąć” dach zewnętrzny.
Dołożony drugi panel oraz markiza. Panele podłączone równolegle.
Na długości dachu auta L2 (Sprinter/Crafter) bez problemu powinny się zmieścić 3 panele o szer. ok. 1m - przy założeniu, źe nie będą miały żadnych dachowych „przeszkód”.


Czy możesz coś więcej napisać, jaką markizę zamontowałeś i czy to jest jakiś system montażu, czy Twój pomysł? Bardzo dobrze to wygląda.

Robertunio - 2021-06-14, 23:24
Temat postu: Panele markiza
Kubas72
Panele, profile i akcesoria brałem z firmy Corab przez firmę easy-power.pl (kontakt do Osoby mogę przekazać zainteresowanym). Markiza F45S długość 3m, rozstaw 2,5m.
Montaż markizy (ścienna/boczna) na łącznikach mojego pomysłu. Cały system zamontowany do oryginalnych relingów auta. Gdybyś potrzebował jakieś szczegóły - pisz.

Uwaga: montować zawsze elementami nierdzewnymi 😉

Robertunio - 2021-07-04, 22:29
Temat postu: Hpl x 2
Podczas pokrywania sufitu HPL-em pojawił się maly dylemat.
Cienki HPL klejony klejem kontaktowym (Bison) do sklejki (4mm), przekręconej wkrętami do drewnianej konstrukcji został dobrze dociśnięty podpórkami i........w kilku miejscach odznaczyły się na nim łebki wkrętów. Efekt prac oceniam na 7/10, więc teraz czas na poprawki :)
Tu pytanie do Was:
Czy kleił ktoś z Was Hpl na Hpl i mógłby podzielić się doświadczeniem ?

Robertunio - 2021-09-19, 12:47
Temat postu: Grecja solary i brak ładowania z paneli
Tak sobie stoimy, na plaży, Halkidiki - centralna odnoga.
Jest miło. Właściwie było miło, do czasu gdy okazało się, że panele (2x330W) przestały ładować.
Aku (13,1V) - stan: 3 na 5 kresek, pełne słońce, Tracer 40A pokazuje niezmiennie napięcie ładowania 13V, prąd ładowania - 0A (brak na nim strzałki z panela do aku).
Napięcie na rozdzielni i miernik potwierdza to samo.
Teraz najdziwniejsze:
Jeśli solary odłączę na rozdzielni (brak połączenia: bezpiecznik - Tracer) to napięcie dochodzące do bezpiecznika ze solarów jest powyżej 30V, jeśli natomiast go załączę - pomiar spada do 13V.
Wymiana bezpiecznika - taki sam efekt.
Ma Ktoś z Was pomysł co jest tego przyczyną ?

robba - 2021-09-19, 13:00
Temat postu: Re: Grecja solary i brak ładowania z paneli
Robertunio napisał/a:
Tak sobie stoimy, na plaży, Halkidiki - centralna odnoga.
Jest miło. Właściwie było miło, do czasu gdy okazało się, że panele (2x330W) przestały ładować.
Aku (13,1V) - stan: 3 na 5 kresek, pełne słońce, Tracer 40A pokazuje niezmiennie napięcie ładowania 13V, prąd ładowania - 0A (brak na nim strzałki z panela do aku).
Napięcie na rozdzielni i miernik potwierdza to samo.
Teraz najdziwniejsze:
Jeśli solary odłączę na rozdzielni (brak połączenia: bezpiecznik - Tracer) to napięcie dochodzące do bezpiecznika ze solarów jest powyżej 30V, jeśli natomiast go załączę - pomiar spada do 13V.
Wymiana bezpiecznika - taki sam efekt.
Ma Ktoś z Was pomysł co jest tego przyczyną ?

jak masz miernik to sprawdz prąd zwarcia na solarze. Jeśli jest okolo 10A na kazdym
to solar w porządku, ale niestety będzie to oznaczać, że najprawdopodobniej tracer zdechł...
Solary masz w szereg czy równolegle? Jeśli szereg to jeśli jeden nie daje prądu to go odłącz
a przewody do zabudowy połącz ze sobą.
Jeśli masz równolegle to raczej i tak regulator - małe prawdopodobienstwo ze oba panele
zdechły razem... chyba że nie zauważyłeś jak się pogorszyło jakiś cas temu.
Jeśli dojdziesz do wniosku że panele są ok to mozesz awaryjnie
podłączyć je równolegle i do aku przez jakąś żarówkę mocniejszą puścić.
Dobrze by było gdyby były diody w obwodzie żeby przy braku słońca nie rozładowywało.

na razie sprawdz prad zwarcia na obu panelach oddzielnie.

PS. teraz przeczytałem że połaczyłeś równolegle. to zapewne diody też masz na panele.
to dobrze, bo awaryjne doładowanie da się zrobić...
już nie chcę mi się szukać - jaki masz aku?

Robertunio - 2021-09-19, 13:40

2xLiFePo4 136Ah
robba - 2021-09-19, 14:42

Robertunio napisał/a:
2xLiFePo4 136Ah

ładowane bezpośrednio z regulatora Tracer?
Jeśli tak to nie ryzykowałbym podłączenia bezpośredniego, chyba
że masz jakiś zasilacz step-down w przydasiach?

a mierzyłeś już zwarcie?

Robertunio - 2021-09-19, 15:22

Robba,
Ładowanie przez Tracera, między nim a panelami S-ka na „+”.
W dyspozycji tylko miernik uniwersalny, więc pomiar prądu zwarcia trudny.
Napięcie obwodu (równoległe połączenie 2 paneli) otwartego to 34V w tej chwili.
Wygląda to tak, jakby podłączenie regulatora pod panele wszystko piep…szyło.
Zasilacz step- down…..wakacje….Grecja :wyszczerzony:

reaven22 - 2021-09-19, 16:31

Trzeba sprawdzić prąd zawarcia. Miernik ustawiasz na 10A, przewody przepinasz na pomiar prądu i mierzysz.
Podaj wynik.
Przyczyny mogą być w zasadzie 2, uszkodzone panele, uszkodzone okablowanie.
Okablowanie da się naprawić, paneli nie. Dlatego trzeba zdiagnozować czy to jedno czy drugie.

Robertunio - 2021-09-20, 07:45

Dzisiejszy poranek i taka sytuacja:
Aku (13,0V, chodziła tylko lodówka, trochę światła i pompa wody) - stan: 3 na 5 kresek, godz. 8:40 słońce pod ostrym kątem, Tracer ładował ok. pół godz. - napięcie 34V, prąd ok. 2A. Teraz ponownie pokazuje niezmiennie napięcie ładowania 13V, prąd ładowania - 0A
(Jeszcze przed pomiarami prądów zwarcia obydwu paneli - trzeba się widać za to zabrać).

Robertunio - 2021-09-20, 09:12

Pomiary na każdym panelu osobno:
1. 36-37V, ok. 3A
2. 36-37V również ok. 3A
(2 mierzona razem z przewodem przedłużającym obwód na dachu).

robba - 2021-09-20, 14:30

Robertunio napisał/a:
Pomiary na każdym panelu osobno:
1. 36-37V, ok. 3A
2. 36-37V również ok. 3A
(2 mierzona razem z przewodem przedłużającym obwód na dachu).

jeśli mierzyłeś w pełnym słońcu to nawet pomijając położenie na płasko to trochę słabo.
Powinno być dużo bliżej 10A.
Może diody separacyjne miałeś za słabe i jeszcze na słońcu to nie wytrzymały
trudów temperaturowo prądowych. A ten pierwsy mierzony z diodą czy bez (bezpośrednio)?

Jak przy zwarciu pomierzyłeś 3 A to przy sensownym napięciu które będzie ładować to
dużo mniej będzie....

a nie masz gdzieś łączenia które mogło zawieść?

Robertunio - 2021-09-20, 15:57

Półdniowy pobyt na dachu (w Grecji aktualnie słońce naprawdę grzeje :) )
Potwierdzam to co przewidział Reaven22 i w powyższym poście Robba.
Panele OK, zawiodło połączenie, jeden z łączników równoległych.
Temperatura (zapewne moje nieidealne połączenie wsuwki z przewodem) zrobiła swoje.
Popatrzcie na zdjęcia - wszystko wyjaśniają.
Co zrobiłem ?
Odpiąłem jeden panel (musiałem użyć końcówki z jego połączenia) i aktualnie śmigamy na jednym (godz. 17, pełne słońce, kąt ok. 30st. 33V, 2A na Tracerze). Aku 4/5 kresek, 13,3V.
Problem uważam za rozwiązany - Reaven22 i Robba, bardzo dziękuję za zaangażowanie, w obecnej chwili piwko tylko wirtualne.

Robertunio - 2021-09-20, 16:08
Temat postu: Uszkodzone połączenie równoległe solarów
Tak właśnie wygląda porównanie złączki dobrej i uszkodzonej.
Robertunio - 2021-11-07, 19:51
Temat postu: Panele - dodatkowe ładowanie, łazienka, klej
Wolna chwila pomiędzy wyjazdami zaskutkowała w:
1. Poprawienie instalacji paneli na dachu (wymiana uszkodzonej złączki na nową oraz przeniesienie punktu ich połączeń do wnętrza auta - miejsce jednej z szafek nadłóżkowych).
2. Podłączenie (skuteczne :) ) dodatkowego ładowania z alternatora przez Cyrix-a (zgodnie z opisem z wątku Świstaka),
3. Zakończenie (no prawie) łazienki - patrz zdjęcia (pomysł by Toscaner Z1).

Edit 1
Do oklejania ścian w łazience używałem kleju Bostik (patrz zdjęcie) Ok. 3/4 opakowania pozostało - oddam Budowniczemu w potrzebie.

Robertunio - 2021-11-20, 21:41
Temat postu: CWU i ogrzewanie podłogowe - węzeł główny
Czy ktoś z Was wykonywał instalacje cwu i ogrzewania podłogowego wykorzystując
„rozdzielacze” z firmy contakt i mógłby się podzielić doświadczeniem ?

http://www.contakt.pl/inn...a88a08341128ec0

Robertunio - 2022-03-12, 20:41
Temat postu: CWU i ogrzewanie podłogowe - węzeł główny cd.
Jest postęp, ale zacznijmy od początku.
Schemat (zdjęcie 1), wszystkie elementy połączone (zdjęcie 2).
Z wiadomych względów nie widać: rurek podłogówki, zbiorniczka wyrównawczego, nagrzewnicy i webasta :) . W dniu dzisiejszym przeprowadzona powietrzna próba ciśnieniowa (zdjęcia 3,4,5).
Miało być szybko i sprawnie z natychmiastowym zalaniem płynem…jednak kilkanaście nieszczelności spowolniło proces. Manometr pompujemy ręczną pompką do 2 bar. (dałem radę tylko do 1,5 - potrzeba naprawdę dużo „pary”) i jeśli ciśnienie spada - szukamy nieszczelności.
Wszystkie wykonane przez nas połączenia w układzie spryskujmy rozcieńczonym płynem do mycia naczyń, a w miejscu każdej nieszczelności zaczynają się robić bańki powietrzne. Takie miejsca trzeba ponownie rozkręcić, uszczelnić i skręcić. Następnie ponowna próba. Przy każdym elemencie zbiorczym była przynajmniej jedna nieszczelność, część już wyeliminowana, w dniu jutrzejszym cd. Połączenia skręcane Pexa w każdym miejscu były szczelne. Najwiecej nieszczelności przy łączeniu krućcy. Gwinty uszczelniane taśmą teflonową (PTFE 12x0.075 ilość nawinięć 14 !!!).

Edit1:
Na szkicu/schemacie elektrozawór BMW jest niewłaściwie narysowany.
Rysując schemat nie wiedziałem jeszcze, który króciec elektrozaworu jest wejściem a które są wyjściami. Na zdjęciu realizacji jest prawidłowe podłączenie. Dwa króćce, które są naprzeciw siebie - to wyjścia, którymi będziemy sterowali poprzez elektrozawór, pozostały króciec to wejście.

Robertunio - 2022-03-13, 18:15
Temat postu: CWU i ogrzewanie podłogowe - węzeł główny cd.
Dzisiaj drobne poprawki, próba 1,5 bar - całość szczelna. Brakło trochę czasu aby przeprowadzić próbę 2 bar z kompresorem - to za tydzień.
Z Waszego doświadczenia:
- jakiego ciśnienia należy się spodziewać w systemie ogrzewania podłogowego podczas pracy z mokrym Webasto ?
- czy próbował ktoś z Was napełnić „podłogówkę” stwarzając podciśnienie w układzie ?

Robertunio - 2022-04-10, 21:37
Temat postu: CWU i ogrzewanie podłogowe - węzeł główny cd.
Próba szczelności układu 2 bary - pozytywna, choć wystarczyłaby poprzednia na 1,5, gdyż korek zbiorniczka otwiera układ przy 1,4. Napełnienie układu podciśnieniem - 1,0 (pozwolił na to zestaw, którego zdjęcie umieściłem wcześniej). Ilość płynu - 6 l. została zassana pod sam korek zbiorniczka.
Robertunio - 2022-04-11, 15:19
Temat postu: Wentylator nagrzewnicy
Wentylator nagrzewnicy z Citroena C4 (patrz zdjęcia)
W jaki sposób można w nim regulować obroty ?

AndreLech - 2022-04-12, 19:12

Świetna praca, wyjątkowa dokładność, jak dla mnie czysta profeska. Gratuluję
Robertunio - 2022-04-12, 20:21

AndreLech,
Dziękuję, zwłaszcza za link do regulatora obrotów (dla Potomnych
https://allegro.pl/oferta/regulator-obrotow-silnika-pwm-12v-20a-wspolna-masa-7768019123?).
Dzisiaj pierwsze odpalenie Webasto i wstępne testy grzania. Z napełnionego podczas zalewania instalacji zbiorniczka pod sam korek odlałem 600 ml., aby ustalić poziom płynu w okolicy połowy zbiorniczka (po przeprowadzonych dzisiaj testach doleję 100-200 ml.).
Webasto ruszyło od pierwszego załączenia, pompka zaczęła tłoczyć płyn, którego w zbiorniczku zaczęło trochę ubywać. Po osiągnięciu max. temp. pracy Webasto się wygasiło, chwilę jeszcze popracowała pompka. Po obniżeniu temp. płynu Webasto ponownie się uruchomiło, sprawdziłem wszystkie elementy układu - były gorące, więc brak części zapowietrzonych 💪. Po 4 samouruchomieniu Webasta - podłoga w ciągach położenia rurek wyczuwalnie ciepła…..absolutnie nie żałuję wykonanej pracy 😄

Edit1:
Testu ciąg dalszy. Podczas wielokrotnego używania Webasta, płyn w zbiorniczku zaczął ubywać, dolałem uprzednio odlane 600ml. Poziom płynu - połowa zbiorniczka, widocznych nieszczelności brak (wszystkie połączenia widoczne). Wytłumaczeniem na obecną chwilę pozostaje nienapełnione podczas zalewania instalacji urządzenie Webasta.

Edit2:
Webasto (zapłon, pompka, wentylator nagrzewnicy ustawiony (PWM) na 30% zakresu) podczas pracy zużywa ok.12A. Pozostały czas pracy Webasta to zużycie na poziomie 4A. Zabezpieczenie w rozdzielni - 16A.

decumanus - 2022-04-13, 15:09

A Raven22 czasem nie odżegnywał sie od PWM? trzeba steperdown zastosować, zmniejszając napięcie. inaczej nie będzie cicho.

R

Robertunio - 2022-04-13, 21:39

decumanus,
Masz rację, ale znalazłem tylko to:
https://www.camperteam.pl...r=asc&start=450
Tu zastosowanie do elektrozaworów, czy sprawdzi się przy nagrzewnicy ?
Chyba, że masz jakieś b.aktualne info ?

AndreLech, jak sprawdza się ten regulator ?

reaven22 - 2022-04-13, 22:11

Jeśli kupiłeś tego PWM-a to go podłącz i sprawdź, być może nie będzie piszczeć. Piszczenie zależy od wielu czynników i nie zawsze występuje.

Jeśli będzie piszczeć to można np taką przetwornicę
https://allegro.pl/oferta/przetwornica-step-down-300w-20a-regulacja-11137084368

zamiast potencjometru na śrubokręt można dolutować zwykły z gałką.

Robertunio - 2022-04-14, 21:54
Temat postu: Ogrzewanie podłogowe Termostat
Reaven22,
PWM-a zamówiłem, więc będą testy, oby nie piski 😆

Termostat do załączania Webasta zamówiłem tego typu:
https://www.deltadore.co....000-ref-6050636
Koszt netto z przesyłką 290 PLN.
Już jest, tylko wpiąć zamiast włącznika.

Robertunio - 2022-04-16, 23:44
Temat postu: Ogrzewanie podłogowe Termostat Regulator
Testy wykonane i…..PWM piszczy, nie strasznie - lecz jednak.
Czy jest jakaś możliwość zredukowania tego pisku, poza wymianą na Step Down
(dostawa z Chin 11-25 dni) ?

Termostat działa dokładnie i bez zarzutu.

robba - 2022-04-17, 00:43
Temat postu: Re: Ogrzewanie podłogowe Termostat Regulator
Robertunio napisał/a:
Testy wykonane i…..PWM piszczy, nie strasznie - lecz jednak.
Czy jest jakaś możliwość zredukowania tego pisku, poza wymianą na Step Down
(dostawa z Chin 11-25 dni) ?

Termostat działa dokładnie i bez zarzutu.


możesz spróbować dać za PWM w szereg z silnikiem rezystor od dmuchawy
(taki na którym potrafi pracować z co najmniej maksymalnymi interesującymi Cię obrotami
a na końcówki silnika dołożyć kondensator o dużej pojemności - im więcej tym lepiej
na początek spróbuj 10 000 uF... trochę powinno pomóc, szczególnie na większych obrotach...
na całkiem małych raczej będzie kosmetyczna poprawa, ale może Tobie wystarczy....

Ew. zamiast rezystora dmuchawy spróbuj zastosować cewkę toroidalną z grubymi uzwojeniami
z jakiegoś zjaranego zasilacza komputerowego - będą mniejsze straty,
ale ponieważ to kompletnie "na oko" to nie wiem ile pomoże...

AndreLech - 2022-04-17, 10:38

Robertunio napisał/a:
AndreLech, jak sprawdza się ten regulator ?

Dopóki nie urwałem gałkę sprawdzał się b. dobrze. Reaven22 zainstalował mi tą polecaną przetwornicę PWM i zwykły przełącznik na dwa nadmuchy nagrzewnicy - niskie i wysokie.Działa do dzisiaj bez zarzutu :) Zimą ustawiałem niskie obroty, a temp. wnętrza regulowałem termostatem.
ps.
nic nie piszczy

SlawekEwa - 2022-04-17, 11:10
Temat postu: Re: Wentylator nagrzewnicy
Robertunio napisał/a:
Wentylator nagrzewnicy z Citroena C4 (patrz zdjęcia)
W jaki sposób można w nim regulować obroty ?

a coś takiego :bigok nic nie piszczy , 4 prędkości obrotów

Robertunio - 2022-04-17, 22:35

robba,
Zbyt…techniczne dla mnie 🧐 i chyba prościej będzie jednak zamówić Step Down, niemniej jednak, dziękuję za podpowiedź.
AndreLech:
Masz u Siebie przetwornicę Step Down czy regulator PWM ?
SławekEwa:
To chyba właściwy kierunek, idąc tą drogą znalazłem jeszcze coś takiego i na to chyba się zdecyduję:
https://allegro.pl/oferta/przelacznik-uniwersalny-dmuchawy-wentylatora-10852397240?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aqueryandcategory&bi_c=YmJkNzM4NzctOWM0MC00YjgwLTg0N2QtYjg5MDY0MjZkYzQzAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=548b16d8-7e02-4770-97b2-481a53f371bc

reaven22 - 2022-04-17, 23:08

AndreLech ma 2 przetwonice step-down.
Jedna ustawiona na niski bieg druga na wyższy i są przełączane przełącznikiem,

skrobnę schemat jak to podłączyć.

robba napisał/a:
im więcej tym lepiej
na początek spróbuj 10 000 uF


PWM i kondensator nieco się wykluczają. Dołożenie opornika może dać jakiś tam zakres regulacji ale to trochę przekombinowane rozwiązanie.
Step-down kosztuje grosze i załatwia temat bez kombinacji.

reaven22 - 2022-04-17, 23:22

Naskrobane dłutem na dębowej desce :) ale widać o co chodzi :)

https://allegro.pl/oferta/przetwornica-xl4015-dc-dc-step-down-5a-50w-7166922661



-włączasz bieg 1 , ustawiasz potencjometrem prędkość dla biegu 1,
-włączasz bieg 2 , ustawiasz potencjometrem prędkość dla biegu 2,
-cieszysz się działającym układem :)

Robertunio - 2022-04-18, 09:16

Reaven22,
Prosto i czytelnie, dziękuję.
Zastanawiam się tylko czy moc i prąd tej przetwornicy nie będzie ograniczeniem dla dmuchawy.

reaven22 - 2022-04-18, 10:50

A jakiej mocy oczekujesz?? 3 bieg może być bezpośredni a w pozostałych biegach przecież chodzi o ograniczenie mocy i wydajności ;)

Na 2 podstawowe biegi, czyli: działający niesłyszalny, oraz trochę mocniejszy do szybkiego dogrzania wystarczy :)

SlawekEwa - 2022-04-18, 14:39

Robertunio napisał/a:
SławekEwa:
To chyba właściwy kierunek,

Działa bezproblemowo 5 lat i w razie "W" szrot podratuje :-P

robba - 2022-04-18, 15:27

reaven22 napisał/a:
AndreLech ma 2 przetwonice step-down.
Jedna ustawiona na niski bieg druga na wyższy i są przełączane przełącznikiem,

skrobnę schemat jak to podłączyć.

robba napisał/a:
im więcej tym lepiej
na początek spróbuj 10 000 uF


PWM i kondensator nieco się wykluczają. Dołożenie opornika może dać jakiś tam zakres regulacji ale to trochę przekombinowane rozwiązanie.
Step-down kosztuje grosze i załatwia temat bez kombinacji.

Wiem. ale miało być tu i teraz....
i na pewno działa lepiej niż by się wydawało....

Monter - 2022-04-18, 16:00

Robertunio, linkowany na Allegro przełącznik
https://allegro.pl/oferta/10852397240
to tylko dwa styki w jednej obudowie. On niczego nie reguluje, ikonki mogą być mylące.

Proponowany przez SlawekEwa wyłącznik klawiszowy z Poloneza występuje w dwóch wersjach - starsza miała ciut dłuższy radiator ale klawisz wówczas nie działał skokowo, tylko płynnie, bo pod nim był potencjometr. Fajna opcja, choć zajmująca sporo miejsca.

Robertunio - 2022-04-18, 16:16

Podsumowując:

Reaven22 - 2 przetwornice Step Down, przełącznik np. ten:
https://allegro.pl/oferta/przelacznik-uniwersalny-dmuchawy-wentylatora-10852397240?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aqueryandcategory&bi_c=YmJkNzM4NzctOWM0MC00YjgwLTg0N2QtYjg5MDY0MjZkYzQzAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=548b16d8-7e02-4770-97b2-481a53f371bc
Trochę lutowania i załatwione dwa poziomy nawiewu, które możemy płynnie wyregulować.

Robba - trochę elektroniki, lutowania i efekt podobny. Obroty regulowane potencjometrem.

SlawekEwa - wyrzucam posiadany PWM wpinam tylko przełącznik od Poloneza/Fiata i działają dwa poziomy nawiewu, bez możliwości ich wyregulowania.

:roll:

SlawekEwa - 2022-04-18, 17:20

Robertunio napisał/a:

SlawekEwa - wyrzucam posiadany PWM wpinam tylko przełącznik od Poloneza/Fiata i działają dwa poziomy nawiewu, bez możliwości ich wyregulowania.

Monter napisał/a:
Proponowany przez SlawekEwa wyłącznik klawiszowy z Poloneza występuje w dwóch wersjach - starsza miała ciut dłuższy radiator ale klawisz wówczas nie działał skokowo, tylko płynnie, bo pod nim był potencjometr.

Gdzie Ty widzisz dwa poziomy nawiewu i brak regulacji ?
:niewiem

Robertunio - 2022-04-18, 18:18
Temat postu: Regulator nagrzewnicy
SławekEwa:
Masz rację (patrz załącznik 1, bo o tym piszemy…chyba :) )), 4 pozycje (wnioskuję, źe 0,1,2,3 - ustalone/„zaprogramowane” fabrycznie). Czy posiadasz do tego schemat podłączenia, czy też należałoby się wzorować na tym (patrz załącznik 2), gdzie S+ to zasilanie podawane z Webasta, S- to masa pojazdu, pozostałe to odpowiednio + i - wychodzące na wentylator ?

P.S. Miałem na myśli wyregulowanie obrotów na danym biegu. W przypadku Step Down mogę to zrobić potencjometrem.

SlawekEwa - 2022-04-18, 18:32

Mówię o takim z płynną regulacją obrotów
https://sprzedajemy.pl/polonez-caro-fso-przelacznik-regulator-ape-10-pracy-dmuchawy-stalowa-wola-2-6bea9f-nr62382284

Monter - 2022-04-18, 18:36

SlawekEwa napisał/a:

Monter napisał/a:
Proponowany przez SlawekEwa wyłącznik klawiszowy z Poloneza występuje w dwóch wersjach - starsza miała ciut dłuższy radiator ale klawisz wówczas nie działał skokowo, tylko płynnie, bo pod nim był potencjometr.

Gdzie Ty widzisz dwa poziomy nawiewu i brak regulacji ?
:niewiem


Nie rozumiem treści pytania. Wkleiłeś foto kawiszowego sterownika nawiewu z Poloneza, a ja informacyjnie napisałem, że są dwie wersje. Ta z płynną regulacją jest starsza i wtedy moduł jest dłuższy. Nowszy model ma działanie skokowe i tył ma krótszy.
Na prawdę, nie wiem o jakich dwóch poziomach nawiewu i braku regulacji do mnie rozmawiasz, bo niczego takiego nie napisałem.

SlawekEwa - 2022-04-18, 18:43

Monter Ty raczej jesteś raczej chłop młody, ale z czytanie ze zrozumieniem coś cienko.

Jak myślisz, że to pytanie było do Ciebie to :psikus

Monter - 2022-04-18, 19:43

Na starość się "dziadunio" robi zgryźliwy :idea:
Ale taka już PN w tym kraju :haha:

Robertunio - 2022-04-18, 20:04

Monter:
To nie starość, tylko efekt poświąteczny 😆.

SławekEwa:
Jakie wymiary ma ten przycisk (razem z całym „tyłem”) dasz radę sprawdzić ?

SlawekEwa - 2022-04-18, 20:16

Efekt poświąteczny co u niektórych wpływa na wzrok i linijki tekstu się mieszają.
Milimetry i centymetry wymiaru też można błędnie odczytać. :haha:
Dam radę, po rozkręceniu panele sterowania, ale jeszczę sprawdzę czy nie mam drugiego w zapasie.

Monter - 2022-04-18, 20:41

Z linkowanym ogłoszeniem proszę uważać - APE-10 krótki z radiatorem był przełącznikiem skokowym a nie płynnym. Oczywiście jak to bywa w moto zmieniali kilka razy specyfikacje i dostawców, ale stary płynny miał oznaczenia H-165 lub H-166 i miał obudowę z prostej blaszki bez żeberek radiatora. Zdjęcia można znaleźć w google.
Oczywiście mogli potem klepać inną zawartośc pod symbolem APE-10, ostatnią styczność z tym "pojazdem" od strony serwisowej miałem w '97 roku (te regulatory weszły w '94).

Pomysł: jak sterownik okaże się za długi to można zawsze go rozbebeszyć i potencjometr dać w wybrane miejsce, a z płytką połączyć przewodami (byle krótkimi) upychając moduł z tyłu. Pokrętło przy okazji będzie mniejsze niż wielki klawisz rodem z Lublina, Żuka czy Nysy ;)

reaven22 - 2022-04-18, 21:23

Przełącznik od poleneza z płynną regulacją jest regulatorem PWM. I znów mamy loterię czy będzie piszczeć czy nie.

W polonezie było to nieistotne bo silnik zagłuszał wszelkie inne niepotrzebne dzwięki :)
W camperze w nocy może już być słychać choć nie musi. Znów zależy od kilku czynników :)

SlawekEwa - 2022-04-18, 22:16

Monter napisał/a:
Z linkowanym ogłoszeniem proszę uważać - APE-10 krótki z radiatorem był przełącznikiem skokowym a nie płynnym.

Ze zdjęć ogłoszenia widać dwa różne.
z opisu sprzedającego "Sprzedam,przełącznik regulator pracy dmuchawy nagrzewnicy powietrza , z płynną regulacja obrotów " :bajer

Monter - 2022-04-18, 23:00

Rok temu zakładałem płaski wentylator Spal w okno dachowe (wersja DIY) i podłączyłem to:
https://allegro.pl/oferta/8952973399
To też PWM - i nic mi nie piszczy. Może przez zapas mocy.

AndreLech - 2022-04-20, 12:56

reaven22 napisał/a:

-włączasz bieg 1 , ustawiasz potencjometrem prędkość dla biegu 1,
-włączasz bieg 2 , ustawiasz potencjometrem prędkość dla biegu 2,
-cieszysz się działającym układem :)

Robertunio - dokładnie tak jest :spoko

Robertunio - 2022-04-20, 20:51
Temat postu: Wentylator nagrzewnicy
Panowie….:)….sukces 💪.
Posiadany przeze mnie PWM posiada…4 potencjometry.
Jeden z nich (patrz zdjęcie, czerwona strzałka) odpowiedzialny jest za częstotliwość.
Krótka regulacja i …. nic nie piszczy, więc pozostaje na pokładzie.
Pozostałe potencjometry odpowiedzialne są za:
- wysokie obroty,
- niskie obroty,
- długość spowolnionego startu,
Niemniej jednak, wszystkim Wam dziękuję bardzo za zaangażowanie w temat.
Niewątpliwym plusem tej konwersacji pozostanie fakt, że w jednym miejscu zebraliśmy kilka możliwych rozwiązań - zapewne b.pomocnych Nowym Budowniczym.

AndreLech - 2022-04-21, 19:16

Robertunio, :ok
Robertunio - 2022-05-21, 21:47
Temat postu: Waga auta
Dzisiaj drugi pomiar wagi (auto w połowie zapakowane na wyjazd dla dwóch osób oraz: pełny zbiornik paliwa, czystej wody, Adblue, p.spryskiwaczy, dwie hulajnogi, kierowca).

Jest to etap końcowy zabudowy, w którym brakuje:
- 3 szt. szafek wiszących (sypialnia),
- 2 szt. szafek (kuchnia),
- drobnych wykończeń,

W opcji podróży dla 4 osób, miejsce hulajnóg zajmuje podwójna, demontowalna kanapa.

(Pierwszy pomiar przed zabudową to 2270 kg.)

decumanus - 2022-05-22, 09:11

na trasy gdzie ważą - autostrady zwłaszcza w Austrii - wody nie zabieramy, więc masz spory zapas wagi
R

MisioKRAK - 2022-05-23, 21:38

Hmmm
U mnie masa blaszanki jest bardzo zbliżona... :?:
Brawo TY!

Robertunio - 2022-07-13, 00:27
Temat postu: Montaż szafek do sufitu i ścian.
W jaki sposób montujecie szafki do ścian i sufitu?
Testuję taki patent (patrz zdjęcia) z wykorzystaniem tulejek naprawy gwintu.
Trzymają b.dobrze, dając możliwość łatwego de - i montażu eliminując jednocześnie mostek cieplny. Pytanie tylko się pojawia - czy to nie jest zbyt skomplikowane - bo…można prościej (jak?).

Edit1: kolejny sposób z użyciem nitonakrętki (zdjęcia A,B,C).

MisioKRAK - 2022-07-13, 08:06

Może na zwykłe mole...?
Chyba szybciej, prościej i taniej...a również mamy podobny efekt

reaven22 - 2022-07-13, 15:03

Nie przejmował bym się mostkami cieplnymi. powierzchnia śruby jest tak mała ze tego typu mostek cieplny nie ma zauważalnego wpływu.
Meble mocuj do konstrukcji auta, bezpieczeństwo ważniejsze niż jakieś tam niezauważalna utrata energii.

MisioKRAK - 2022-07-13, 17:52

Problem z mostkiem termicznym to nie utrata energii a skraplanie się wody...punkt rosy itd...
Robertunio - 2022-07-13, 20:52

Reaven22 ma rację - bezpieczeństwo najważniejsze.
Niemniej jednak, jeśli da się pogodzić jedno i drugie ?
Szafki nad łóżkami będą montowane na 8 takich uchwytach każda
(4 uchwyty sufit/belki i 4 uchwyty ściana/profile). Mam nadzieję, że uda się
W tem sposób pogodzić rosę z bezpieczeństwem ;) .

Robertunio - 2022-08-07, 20:04
Temat postu: Okno Dometic S4 - roleta
W trakcie użytkowania okna (wersja uchylna) pojawia się problem ze zwinięciem rolety.
Zaciągnięta do góry - OK, obniżona do połowy - zaczyna się marszczyć, próba niższego jej obniżenia - skutkuje dużym marszczeniem (patrz zdjęcia). Macie pomysł jak temu zaradzić ?

wlodo - 2022-08-07, 20:38

Nierówno nawija się na rurkę zwijającą. Zdemontuj osłonę wewnetrzna, wyjmij rurkę zwijającą, nawiń zasłonę do 0 , naciągmij spręzynę, zamontuj całość w obudowę. Po tych dzialaniach powinno się rozwijac równo.
Mavv - 2022-08-15, 14:05

Jest kilka fajnych filmów na YT, jak to naprawić. Miałem tak z jednym nowym oknem - sprzedawca mnie zbywał i zbywał. Poszukałem na YT i w kwadrans miałem naprawione. Jak wlodo pisze - trzeba dokręcić sprężynę. Nawet nie trzeba całkiem demontować rurki, wystarczy z jednej strony wyjąć, gdzie jest nacią sprężyny. Na filmikach jest to fajnie pokazane.
Robertunio - 2022-08-17, 22:42
Temat postu: Okno Dometic S4 - roleta
Włodo, Mavv - dziękuję za pomoc.
Kilka filmików - i sprawa prostą się wydaje :) .
Zdjęcia po demontażu wewn. części okna - 1 i 2.
W wewn./zdemontowanej ramie okna znajduje się roleta i moskitiera.
Obydwie montowane na podobnych „rolkach” a każda z nich mocowana w dwóch punktach.
Jeden punkt - to mocowana dwoma wkrętami czarna plastikowa tulejka (zdjęcie 4),
Drugi punkt - zblokowany kilkoma zszywkami (!!!) pręt metalowy (zdjęcie 3),
Po zdemontowaniu ramy, pręt metalowy luźno zwisał poza swoim miejscem,
zszywki natomiast, leżały luzem. Prawdopodobnie to było właśnie przyczyną poluzowania się
sprężyny (wypadnięcie zszywek mogło być spowodowane energicznym zamykaniem drzwi przesuwnych).
Zwisający pręt metalowy należy mocno skręcić (napinając w ten sposób wewn. sprężynę).
Ostatni etap z użyciem np. kombinerek, następnie kombinerkami umieścić go w otworze ramy
i ponownie w swoich miejscach umieścić zszywki (dobrze byłoby - dodatkowo je wkleić).
Suchy smar zaaplikować w otwór zewn. czarnej platikowej tulei oraz w miejscu ruchu „rolki” przy drugim punkcie. Przy zdemontowanej ramie warto zaaplikować smar również w drugiej „rolce”.
Całość przykręcić do okna - gotowe :ok

Edit1:
Link do filmu, w którym NordSide blog naprawia taką roletę:
https://www.youtube.com/watch?v=JiN1k0Aoq9k

Robertunio - 2022-10-02, 21:46
Temat postu: Zimowanie kampera a układ wodny.
Kamper zimowany „pod chmurką” i przez całą zimę uruchamiany weekendowo, do przejażdżek 50km, używanie w trakcie ogrzewania podłogowego i nagrzewnicy - takie założenia.

Cały układ wodny opróżnić z wody, przedmuchać.
Uzupełnić ponownie denaturatem i tak pozostawić (w całym układzie denaturat) do wiosennej wymiany na wodę, czy również po napełnieniu denaturatem opróżnić i przedmuchać (pozostawiając układ wodny pusty) ?

Pytanie powyższe podyktowane głównie:
1.reakcją całego układu (min. WC) na denaturat (może płyn do spryskiwaczy lub woda ze solą?)
2.reakcją napełnionego denaturatem układu na podgrzanie go w wymienniku płytowym przez Webasto.

Jakie są Wasze doświadczenia w powyższym temacie ?

Edit1:
Przestroga - denaturat bezbarwny może odbarwić niektóre malowane elementy, w moim przypadku - w jednym miejscu plastykowy zderzak.

SlawekEwa - 2022-10-02, 22:42

Robertunio napisał/a:
Cały układ wodny opróżnić z wody, przedmuchać.

Tak
Robertunio napisał/a:
Uzupełnić ponownie denaturatem i tak pozostawić (w całym układzie denaturat) do wiosennej wymiany na wodę,

W moim układzie wystarczy 0,5 - 0,7 l denaturatu tylko w dolnych partiach układu gdzie ewentualnie mogą pozostać resztki wody.
Robertunio napisał/a:
1.reakcją całego układu (min. WC) na denaturat

Po 4 zimach nic złego nie zauważono :szeroki_usmiech
Płynem zimowym zalewam syfony umywalki i zlewozmywaka.

Robertunio - 2022-10-04, 00:08
Temat postu: Zimowanie kampera a układ wodny.
SławekEwa - dziękuję, oczywiście do wszystkich syfonów zimowy płyn do spryskiwaczy.
SlawekEwa - 2022-10-04, 07:42

Szukaj raczej denaturatu bezbarwnego, mniej capi niż "jagodzianka" :spoko
Chociaż ten kolorowy roztacza przez dłuższy czas "powiew świeżości"
znany " wieki temu" handlarzom używanych aut na giełdach samochodowych, kiedy jeszcze nie były znane choinki zapachowe :-P

Robertunio - 2022-10-16, 22:19
Temat postu: Nawiew chłodnego powietrza spod auta.
Ostatni pobyt w Grecji przywołał ponownie potrzebę schłodzenia wnętrza kampera,
gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury. Były takie noce, że dosłownie wszystko stało.
Morze, powietrze na zewn. i oczywiście wewnątrz auta, a wystarczyłaby choćby drobna cyrkulacja (w tym roku pracował wachlarz:)) W dachu brak żadnych otworów - tym samym wentylatora, podpięcie pod wentylator nagrzewnicy = rozprowadzenie chłodnego powietrza po podłodze….my, chcieliśmy wentylator nad łóżkiem.
Dzisiejszy, ładny dzień pomógł przygotować trasę/drogę/kanał spod podwozia/tylnego zderzaka przez tylny prawy słupek do miejsca tuż przy oknie nad poziomem spania (patrz zdjęcia).

Pytania powstały dwa:
1. Co podpiąć do tego peszla, aby dobrze dmuchało i zasysało ?
2. Jakich błędów nie popełnić ?

Robertunio - 2022-12-14, 18:12
Temat postu: Wyjazd kamperem na narty - pytania, obawy, porady
Przed nami kilkudniowy wyjazd na narty.

Pojawiło się kilka pytań z tym związanych, mianowicie:
1. Jak radzić sobie z wodą zbierającą się na szybach kabiny po ciągłym ogrzewaniu kampera ?
2. Gdzie przetrzymujecie mokre buty i ubrania ?
3. Gdzie przetrzymujecie mokry sprzęt narciarski ?

Czy warto zaopatrzyć się w teleskopowy, łamany mop - patrz zdjęcie (do czego może on się przydać) ?

reaven22 - 2022-12-14, 23:01

U mnie na pokładzie kilka czarnych "technicznych" ręczników, zbierają wodę z szyb nie tylko,
sprzęt w garażu, a ciuchy gdzie się da :)

Mop bez wiadra z czymś do wyciskania to raczej zbędny balast. A przy tej powierzchni to kilka nadmiarowych technicznych ręczników robi robotę :)

Robertunio - 2022-12-15, 15:21

Tak, ręczniki koniecznie (jeden na pewno na podszybie).
Od środka na szyby kabiny Alufox (czy coś na szyby kabiny od zewnątrz ?).
Mopa zamierzałem raczej zatrudnić do paneli na dachu...:)
Znalazłem jeszcze w markecie wycieraczkę/ociekacz plastikowy do butów - będzie test :) .

reaven22 - 2022-12-15, 20:03

Robertunio napisał/a:
Od środka na szyby kabiny Alufox (czy coś na szyby kabiny od zewnątrz ?).


Jeśli dasz matę od zewnątrz to od środka woda nie będzie się wykraplać. Lub będzie w niewielkim stopniu.


Robertunio napisał/a:
Mopa zamierzałem raczej zatrudnić do paneli na dachu...:)

Jeśli planujesz wakacje w Polsce to nie liczył bym na słońce. Od kilku dni wisi szmata na niebie i gram słońca nie dochodzi ;) do tego słońce nisko i krótko. Obecnie panel PV to 5-10% tego co uzyskasz w lato i to pod warunkiem że słońce świeci i nie stoisz w cieniu :)
Liczył bym na sprawne ładowanie z alternatora.

MisioKRAK - 2022-12-17, 10:31

reaven22 napisał/a:
Robertunio napisał/a:
Od środka na szyby kabiny Alufox (czy coś na szyby kabiny od zewnątrz ?).


Jeśli dasz matę od zewnątrz to od środka woda nie będzie się wykraplać. Lub będzie w niewielkim stopniu. .


Tylko zimą zewnętrzne osłony bywają zmrożone, zaśnieżone, zlodowaciałe i co z nimi wówczas...
Dobre osłony, dość szczelnie przylegające od środka i drobny przepływ powietrza w szoferce - nie jest złym rozwiązaniem...

Mop do solarów - chyba lepsza szczotka + drabinka...ale jak reaven22 pisze - w zimie bym na nie niewiele liczył...

adaml61 - 2022-12-18, 07:32

Używam zewnętrznej w blaszaku i tak jak mówi Reaven wody prawie niema , mam taką bez srebrnej foli i w zimie jakoś wielkiego problemu ze złożeniem nie mam .
Robertunio - 2022-12-19, 21:13

Panowie, dziękuję za podpowiedzi. Wycieczka dopiero na Sylwestra, lecz przygotowanie konieczne. Tym bardziej, że to pierwszy zimowy wyjazd. Alufox na wewn. szybach kabiny jest, zewn. - w trakcie docinania. Ostatni, mroźny weekend był dobrym czasem na testy pracy Webasta, pracowało na parkingu bez przerwy od piątku do pon. z pomiarami temp. i napięcia co kilka godzin. Gdyby był Ktoś zainteresowany - dajcie znać, zamieszczę w wątku.
SlawekEwa - 2022-12-20, 07:27

Robertunio napisał/a:
Gdyby był Ktoś zainteresowany - dajcie znać, zamieszczę w wątku.

:proszeB

Robertunio - 2022-12-20, 15:59
Temat postu: Webasto - test zużycia paliwa i prądu.
Webasto testy

1.noc

Auto rozgrzane silnikiem do stabilnych 25,5st., obciążenie - tylko ogrzewanie
webasto, zadana temp. wewn. 21 st. (czujnik na oparciu fotela kierowcy na
wysokości 0,6m), szyby kabiny wyłożone od środka Alufox.
Godz. / Temp. zewn. / temp. wewn. / napięcie.
16:00/-6,5st./25,5st./13,5V
22:10/-7,0st/17,0st/13,3V
2:20/-8,0st/15,5st/13,2V
6:00/-10,0st/13,8st/13,2V
8:30/-10,0st/13,0st/13,1V

Zużycie paliwa w całym cyklu 4,5l. (W tym trasa 1,8km i praca drugiego
webasto przez 20min.), czyli: 16,5godz-4,5l, 1godz - 0,27l

2 noc

Auto rozgrzane silnikiem do stabilnych 25,5st., obciążenie - tylko ogrzewanie
webasto, zadana temp. wewn. 21 st. (czujnik na oparciu fotela kierowcy na
wysokości 0,6m), szyby kabiny wyłożone od środka Alufox.
Godz. / Temp. zewn. / temp. wewn. / napięcie.
16:40/-6,5st./25,5st./13,5V
22:20/-6,0st/17,2st/13,3V
2:30/-5,0st/16,8st/13,3V
6:30/-4,5st/16,9st/13,2V
9:10/-3,5st/16,7st/13,2V

Zużycie paliwa w całym cyklu 3,95 l. (W tym trasa 1,9km i praca drugiego
webasto przez 7min.) 16,5godz-4l, 1godz - 0,24l

Uwagi, pytania ?
Chętnie porównam testy innych Forumowiczów.

Mavv - 2022-12-21, 17:45

Cytat:
Pojawiło się kilka pytań z tym związanych, mianowicie:
1. Jak radzić sobie z wodą zbierającą się na szybach kabiny po ciągłym ogrzewaniu kampera ?


Mam gumę-odkurzacz do szyb Karchera - jeden z najniezbędniejszych przedmiotów w kamperze. Wilgoć z szyb zbieram, wilgoć po kąpieli w łazience również, łącznie w suszeniem brodzika, jak już woda spłynie.

Robertunio - 2023-01-10, 22:47
Temat postu: Tydzień w górach na dziko - styczeń.
Ostatni tydzień spędzony w górach - kilka danych:

- parkowanie na dziko,
- temp. zewn.: od -2 do 10 st. C.
- zadana temp. wewn.: 20 st. (cały czas utrzymywana),
- sporadyczne dzienne przejazdy: 10 - 20 km.,
- ładowanie aku pokładowych: dwa panele (2x340W) plus alternator,
- obciążenie ciągle: ogrzewanie (Webasto, pompka, wentylator nagrzewnicy), lodówka (przetwornica), oświetlenie, przetwornica II,

W ciągu dnia (jeden dzień słoneczny) max. uzysk z paneli to 4A (Kluszkowce pod stokiem, dobra ekspozycja słońca). Panele z wiadomych względów nie wymagały odśnieżania:)). Natomiast najbardziej wiarygodnymi czasookresami na test akumulatorów były noce (czyli godz.: 16 - 8).
Aby utrzymać zadane wyżej parametry konieczne było doładowywanie ich alternatorem co 6-8 godz.(auto za każdym razem uruchomione było na 30min). Po takim naładowaniu aku, ich napięcie spadało z 13,3V do 12,8/12,9V. Najniższe zanotowane to 12,7V (dwie kreski naładowania aku na regulatorze). Nie posiadam miernika/wskaźnika stanu/prądu naładowania aku, więc jedynie ich napięcie jest dla mnie wyznacznikiem.

— jak niskie napięcie na aku LiFePo4 jest dla nich bezpieczne ? —

Zadane na wstępie parametry gwarantowały przebywanie wewn. auta w T shirtach i shortach oraz komfortowe chodzenie po ciepłej podłodze. Ręczniki na podszybiu kabiny (dzięki Reaven22) załatwiły temat skraplania (codzienne poranne wycieranie). Para/woda skrapla się na każdym metalowym el. auta (niewiele ich już u mnie pozostało do zaizolowana) - z tym każdy z Was powinien się liczyć. To co widać - można wytrzeć, to czego nie widać - pozostaje w aucie. Dlatego tak ogromną rolę odgrywa dokładna izolacja oraz…..wietrzenie wnętrza.
Sprawdził się również „ociekacz do butów” w którym pozostawialiśmy mokre i często upiaszczone obuwie.

reaven22 - 2023-01-11, 11:31

Maciej S. napisał/a:
A powtórzę już moją opcję: lepiej zostawić coś zimnego na widoku, np przednią szybę, aby miała się gdzie skraplać wilgoć. .


Przednia szyba przyjmie dużo wody i dużo wpompuje w filce wygłuszające przednią grodź. i dopiero to jest groźne. Jak zacznie gnic to ani się do tego dostać ani szybko wysuszyć

Wilgoć z powietrza usuwa się wentylacją a nie wykraplaniem na przedniej szybie :)

Robertunio - 2023-01-11, 14:31
Temat postu: Skraplanie
reaven22 napisał/a:

Przednia szyba przyjmie dużo wody i dużo wpompuje w filce wygłuszające przednią grodź. i dopiero to jest groźne. Jak zacznie gnic to ani się do tego dostać ani szybko wysuszyć


Czy pomysł skraplania na szybie jest całkowicie zły, czy tylko przednia szyba jest złym wyborem (np. boczna szyba drzwiowa odprowadza wodę do ich wnętrza, tam przelatuje ona przez naszą izolację/po naszej izolacji i ląduje w dolnych otworach odpływowych drzwi wydostając się po zewn. części progu na zewn. auta) ?

MisioKRAK - 2023-01-16, 08:54

Maciej S. napisał/a:
Boicie się tej rosy na szybie jak diabeł święconej wody, ale szkodliwość jej jest zerowa.

Z tym to ja się nie zgodzę...
A ilość wody zależy od różnic temperatur, wilgotności powietrza na zewnątrz i ilości osób w środku...oraz od sprawności wentylacji...

MisioKRAK - 2023-01-16, 13:54

Praktyka?
Robertunio - 2023-01-20, 00:39
Temat postu: Aku LiFePo4
Chciałbym zadać dwa pytania z zakresu elektryka i elektronika,
do doświadczonych Forumowiczów, mianowicie:

1. Sytuacja.
Dwa aku LiFePo4 12V, 138Ah (każdy posiadający BMS-a o zalecanym prądzie pracy do 50A) łączymy równolegle otrzymując sumarycznie jeden 276Ah 12V aku. Czy w takim przypadku zalecany prąd ładowania i rozładowania wzrasta również dwukrotnie ?
Jeśli chodzi o prąd ładowania:
- ze solarów, to ograniczy go zawsze Tracer (40A),
- z alternatora (tu mamy z kolei Cyrix-a 230A) i już niejednokrotnie widziałem na mierniku cęgowym początkowe 70-80A przed wejściem na Cyrix-a.
Jeśli chodzi o prąd rozładowania:
- dla obwodów podpiętych pod Tracera - on ograniczy go do 40A,
- dla obwodu (przetwornica 2000/4000) podpiętego do aku bezpośrednio (z pominięciem Tracera) już tak nie będzie.
Czy powyższe wnioski są słuszne ?

2. Jaki jest poziom napięcia spoczynkowego, dla max. naładowanego aku LiFePo4, oraz jaka jest jego minimalna wartość, przy której BMS powinien odłączyć obwody odbiorcze ?

MisioKRAK - 2023-01-20, 08:40

Ja nie jestem elektronikiem
Ale apropo prądu pracy widziałem/czytałem/słyszałem....że:
Tutaj już nie ma fizyki, ale jest logika...I potrafią być takie warianty
100A+100A daje nam... coś z zakresu 80-150A, ale nigdy 200A.
To jest powód dla którego nie chciałem gotowego akumulatora, bo ja użytkuje normalnie akumulator w zakresie 100-150A ale zdążą mi się nawet i 200A

Co do Cyrixa - masz taki do łączenia klasycznych akumulatorów z LiFePO4?

Robertunio - 2023-01-20, 12:46
Temat postu: Aku LiFePo4
MisioKRAK
Cyrix Li-Ct, tj. opisuje Arek tutaj:
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=36374

reaven22 - 2023-01-20, 13:15

Robertunio napisał/a:
Dwa aku LiFePo4 12V, 138Ah (każdy posiadający BMS-a o zalecanym prądzie pracy do 50A) łączymy równolegle otrzymując sumarycznie jeden 276Ah 12V aku. Czy w takim przypadku zalecany prąd ładowania i rozładowania wzrasta również dwukrotnie ?


Jeśli akumulatory są identyczne to w zasadzie tak,
można przyjąć prąd x2




Robertunio napisał/a:
- z alternatora (tu mamy z kolei Cyrix-a 230A) i już niejednokrotnie widziałem na mierniku cęgowym początkowe 70-80A przed wejściem na Cyrix-a.
Jeśli chodzi o prąd rozładowania:


Cyrix nie reguluje prądu ładowania, może najwyżej odciąć jeśli przekroczona zostanie max wartość.

Robertunio napisał/a:
- dla obwodów podpiętych pod Tracera - on ograniczy go do 40A,


Korzystanie z tracera dla odbiorników nie jest konieczne przy LFP.
Miało znaczenie przy kwasiaku ponieważ tracer zabezpieczał akumulator przed nadmiernym rozładowaniem. W przypadku akumulatora LFP to BMS zabezpiecza przed skrajnymi stanami.
Ja korzystam z tracera tylko do ładowania. Odbiorniki podpięte bezpośrednio do akumulatora.


Robertunio napisał/a:
2. Jaki jest poziom napięcia spoczynkowego, dla max. naładowanego aku LiFePo4, oraz jaka jest jego minimalna wartość, przy której BMS powinien odłączyć obwody odbiorcze ?


W dużym zakresie będzie w okolicach 13,2V, dopiero mocno rozładowany powoduje spadek poniżej 13V.

Minimalne napięcie to około 10,5V poniżej BMS musi odciąć ogniwa.

MisioKRAK - 2023-01-20, 15:33

reaven22 napisał/a:
Robertunio napisał/a:
Dwa aku LiFePo4 12V, 138Ah (każdy posiadający BMS-a o zalecanym prądzie pracy do 50A) łączymy równolegle otrzymując sumarycznie jeden 276Ah 12V aku. Czy w takim przypadku zalecany prąd ładowania i rozładowania wzrasta również dwukrotnie ?


Jeśli akumulatory są identyczne to w zasadzie tak,
można przyjąć prąd x2


Nie chciał bym się wymądrzać przy Pawłl ale...
Można tu zerknąć https://youtu.be/8Gy6n-cOSwo?t=551
Mój kolega kupił dwa akumulatory z prądem pracy 100A do expresu potrzebuje około 110A niestety, spinając je razem, kłopot był wyciągnąć więcej niż 90A... notabene pojedynczy potrafił dać 105A (niestety 110A już nie...)

MisioKRAK - 2023-01-20, 17:51

Przy określeniach co i jak z akumulatorem
warto zaopatrzyć się w kulometr - by mieć dokładniejszy podgląd niż amperomierz cęgowy...

Robertunio - 2023-01-20, 20:33
Temat postu: Aku LiFePo4
Reaven22, MisioKRAK,
Dziękuję za odpowiedzi.
Z Cyrix-em głównie chodziło mi o to, że jest to jedyna droga do aku,
przez którą może płynąć większy prąd niż 50A (zalecany dla BMS-a mojego pojedynczego aku).
Jednak jeśli możemy po połączeniu tych dwóch aku (są identyczne i zakupione w jednym czasie)
przyjąć dwukrotną jego wartość - to temat do 100A płynący z alternatora przez Cyrix-a do aku mi (a właściwie LiFePo4) nie straszny :)

Kulometr - jestem w trakcie zakupu.

robba - 2023-01-21, 11:22
Temat postu: Re: Aku LiFePo4
Robertunio napisał/a:
.....
Jednak jeśli możemy po połączeniu tych dwóch aku (są identyczne i zakupione w jednym czasie)
przyjąć dwukrotną jego wartość .....


wszytsko to przy założeniu że oba aku też razem rozładowujesz.
jeśli użytkujesz je oddzielnie to większość prądu trafi na ten bardziej rozładowany....

Robertunio - 2023-02-23, 18:27
Temat postu: Kulometr TK15
Dotarł kulometr - bardzo minimalistyczne urządzenie, jak się okazuje….
Koszt 236 PLN. Instrukcja prosta i czytelna. Pytanie:
Czy montując go można coś ulepszyć, poprawić, zwrócić na coś szczególną uwagę ?

Robertunio - 2023-04-06, 21:39
Temat postu: Kulometr TK15
Montując to urządzenie (schemat - patrz zdjęcie) chciałbym umieścić je w łączeniowej puszce elektrycznej (czy to dobry pomysł ?). Pytanie które mnie nurtuje dotyczy cienkiego (0,3-0,75mm2) przewodu do połączenia B+ z B+, mianowicie:
- o ile koniec tego przewodu „na aku” możemy zakuć w końcówkę z oczkiem o tyle drugi jego koniec przykręcamy za pomocą małej śrubki do TK15 - co się może stać jeśli to połączenie się poluzuje i końcówka przewodu wypadnie spod śrubki i zewrze do „-„ bocznika ?
- czy ktoś z Was zabezpieczał ten przewód w jakiś (jaki) sposób ?

SlawekEwa - 2023-04-07, 10:05

Robertunio napisał/a:
co się może stać jeśli to połączenie się poluzuje i końcówka przewodu wypadnie spod śrubki i zewrze do „-„ bocznika ?

upali ten przewodzik i będzie kuku :-P ma być tak przykręcony żeby nie wypadł.

Robertunio - 2023-04-07, 22:03
Temat postu: Kulometr TK15
Może dać jakiś bezpiecznik na przewodzie, tuż przy klemie aku (czy Ktoś wie jaki prąd może nim płynąć) ?
Meyer - 2023-04-07, 22:40

Dobierz bezpiecznik do grubości przewodu. jeśli to konieczne.
Robertunio - 2024-04-16, 22:07
Temat postu: Doprowadzenie wody do pompki
Tak wygląda 1m przewód doprowadzający wodę ze zbiornika głównego do pompki (filtr jest dalej). Co roku na wiosnę wymieniam go na nowy. Co dodajecie do zbiornika czystej wody, aby wykluczyć/zniwelować taki jego stan ? Zakładam, że Wasze przewody są czyste 😁.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group