Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Nadwozia kempingowe i zabudowy - Solary - zimą - czy coś robić ??

HarryLey4x4 - 2012-01-15, 18:16
Temat postu: Solary - zimą - czy coś robić ??
Witam. Jako ,że jestem świeżym nabywcą kampera , a w zestawie są solary- to chciałem zapytac :
Obecnie auto pozbawione jest akumulatora - zaróno silnikowego jak i dodatkowego - do zabudowy. Solary najwyraźniej działają , bo idący z nich kabel do (jak mniemam)regulatora mała czarna puszeczka


raz po raz pokazuje kolorowe diody - czasem żółtą czasem czerwoną .
Niestety nie wiem, czy przewody- jeden także widoczny na zdjęciu - powinny byc tak luzem??
Nie wiem jak się montuje solary - ale zakłądam ,że te przewody idą później do klem akumulatora, więc jako ,że jest tam podawane napięcie , to chyba jakoś powinienem to odłączyć lub zabezpieczyć ??

Po drugie czy same solary powinny być jakoś zabezpieczone na zimę ?? czy jest może coś z serwisu co powinno się przed mrozami zrobić ?? W kwestii tych urządzeń jestem kompletnie zielony więc liczę na Waszą pomoc.

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

Ducaciak - 2012-01-16, 14:01

witaj
nie przejmuj sie spadnie śnieg zasłoni solary i żadnego napięca tam nie będzie.
Solar działa tylko wtedy kiedy ma dostęp do promieni słonecznych poza tym napięcie jakie tam jest pozwoli co najwyżej bezpośrednio zasilić np taśmę LED.

K4 - 2012-01-17, 15:48

Witam,
jeśli odłączyłeś od regulatora (tej czarnej puszeczki :) ) akumulator, to należy też od niej odłączyć przewody baterii słonecznej gdyż regulator pracujący na samych panelach, bez bufora w postaci akumulatora może się uszkodzić.

Co do samych paneli, generalnie nic nie powinno im się stać jeśli będą pracowały bez obciążenia ale jeśli auto stoi dłuższy czas to warto je czymś przykryć, chociażby po to żeby wiosną nie musieć zmywać ptasich kup 8-)

pozdrawiam

HarryLey4x4 - 2012-01-17, 19:31

ok, to cenna informacja. W takim razie poodłączam regulator. Czy kable od samych paneli muszą być jakoś zaizolowane ?? Pewnie tak ...
SlawekEwa - 2012-01-17, 19:54

HarryLey4x4 napisał/a:
W takim razie poodłączam regulator.

Raczej odłącz od solara.

HarryLey4x4 - 2012-01-17, 20:16

no w tym sensie ,że odłączam regulator od solara, bo akumulatora nie ma ;-)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group