Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Nadwozia kempingowe i zabudowy - Renowacja grafiki kampera

bryzby - 2013-01-25, 23:12
Temat postu: Renowacja grafiki kampera
Witam.
W ubiegłym roku dokonaliśmy z małżonką zakupu dorosłego kampera. Jest to zabudowa Knausa na fiacie Ducato 1,9 TD. Zabudowa jest aluminiowa gładka. Na bokach zabudowy umieszczone są pasy folii plastikowej, która z wiekiem popękała i wygląda nie ciekawie.Czy ktoś z Was regenerował te pasy?Czy należy wymienić pasy na nowe, czy wystarczy je odmalować?Jak odmalować to jakiej farby użyć i czy malować wałkiem. czy pistoletem.Za wszystkie porady z góry dziękuję.

maszakow - 2013-01-25, 23:24

POszukaj na forum - hasło "naklejki oryginalne". Jest kolega który ogłaszał sie że może odnowić grafiki na kamperku i paru już korzystało z jego usług.
dyha - 2013-01-26, 11:07

Lub odwiedź najbliższą firmę reklamową która zajmuje się oklejaniem samochodów :spoko
DI STEFANO - 2013-01-26, 12:05

Witam
na forum jest kolega -na teraz nie mogę sobie przypomnieć nick-u,cóż skleroza-robiłem u niego grafikę mojego poprzedniego dethlefsika. Dobry fachowiec,uczynny gościnny i nade wszystko jak na nasz rynek i kieszeń bardzo tani.
Myślę,że powyższe potwierdzi Grześ -Gino gdyż on też z jego usług korzystał.
Przysiądę wieczorem na forum to poszukam w użytkownikach i Ci podam.
pozdrawiam
:spoko

maszakow - 2013-01-26, 12:20

http://allegro.pl/listing.php/user?us_id=15607954

Znalazłem
W TYM TEMACIE

Ewentualnie kolega mocuś

DI STEFANO - 2013-01-26, 12:25

Przypomniałem sobie,jest kolega Michał Mocek -mocus,mieszka w pięknym mieście Przasnyszu.
Niestety nie mam przy sobie jego nr telefonu.

Nomad - 2013-01-26, 22:38

wymierz pasy ,zapamiętaj kolorystykę i w programie graficznym zrób swój projekt...
(można też zrobić zdjęcia tych naklejek i przerobić (np w corel`u)
wydrukujesz w każdej firmie robiącej grafiki...chyba że chcesz jak oryginał-to zleć komuś w najbliższej okolicy.

maszakow - 2013-01-26, 22:54

Nomad - już ktoś to zrobił....i nie każdy ma talent do corela. po kiego wyważać otwarte drzwi ?
Thom - 2013-01-27, 08:21

Jestem grafikiem tak więc mogę pod powiedzieć, że wszystko zależy od tego w jakiej technice są zrobione oryginału. .. w starszych modelach gdzie zabudowa była z faktura (niegładka) to zazwyczaj były malowane i odnowienie polega na usunięciu starej odchodzącej farby, zrobieniu szablonów i wymalowaniu nowych....

Nowsze, gładkie zabudowy są pokryte winylowymi naklejkami wycinanymi ploterowo pod wymiar... wtedy robi się zdjecia, wymiaruje dokładnie, usuwa stare i po oczyszczeniu... nakleja nowe...

Jak macie problem z projektem w Corel u to służę pomoca... po znajomości mogę zrobić to raz dwa i wtedy z tym do najbliższej pracowni reklamy gdzie zgodnie z projektem wykonają nowe grafiki. .. :kawka:

bryzby - 2013-01-27, 12:44

Dziękuję za pomoc, jak napisałem na wstępie moja zabudowa jest gładka i na niej naklejone są pasy z tworzywa sztucznego.Jest ich sporo,nie wiem jak będzie wyglądało miejsce po usuniętych pasach,czy można dokładnie zakryć- zamaskować ślady po poprzednich pasach.Cała zabudowa jest w bardzo dobrym stanie więc nie ma sensu jej malować,stąd moje pytanie , czy nie można zregenerować pasów przez ich pomalowanie.Jest to technicznie prostsze,lecz czy możliwe?
Banan - 2013-01-27, 14:18

bryzby napisał/a:
Jest to technicznie prostsze,lecz czy możliwe?

Pewnie, że możliwe, ale tu możesz się zdziwić.
Moim zdaniem jest to technicznie bardziej skomplikowane, niż mogło by się wydawać.
Aby osiągnąć zamierzony efekt, musi to zrobić fachowiec.
Bez żadnego doświadczenia w malowaniu, zwłaszcza szparunków, efekt może być żałosny! Dlaczego?
Już wyjaśniam:
- przygotowanie podłoża ( ile trzeba wykonać czynności? )
- dobranie odpowiedniego lakieru
- wykonanie szablonów
- maskowanie elementów nie malowanych
- nanoszenie lakieru (2-3 razy)
- usunięcie maskowania
- jak masz 2-3 kolory powtarzasz 3 czynności ↑
- polerowanie całości
- można jeszcze położyć lakier bezbarwny na całość
Coś pominąłem?

Przy naklejkach: zrywasz stare naklejki, oczyszczasz powierzchnię, odtłuszczasz, kleisz i gotowe - najważniejsze - cieszysz się efektem :bigok

Wybór należy zawsze do właściciela pojazdu, ja bym się przychylił do przedmówców - naklejki :ok

SlawekEwa - 2013-01-27, 14:27

Banan napisał/a:
ja bym się przychylił do przedmówców - naklejki

Jak na masz tzw. "rybią łuskę" to nie takie oczywiste :chytry

Banan - 2013-01-27, 14:30

SlawekEwa napisał/a:
Banan napisał/a:
ja bym się przychylił do przedmówców - naklejki

Jak na masz tzw. "rybią łuskę" to nie takie oczywiste :chytry

Sławku, kolega pisał, że ma gładkie...

Thom - 2013-01-27, 15:21

Jeszcze jedno bardzo ważne!!! Nie nalepiać nowych na stare! Zerwanie starych emblematów z gładkiej powierzchni jest zazwyczaj proste... Należy najpierw podgrzać powierzchnię opalarką (nie za mocno) lub dobrą suszarką i odrywać... może pozostać warstewka kleju, którą się zmywa specjalnym rozpuszczalnikiem aby nie uszkodzić lakieru...
Inne pozostałości po winylowych emblematach i paskach to m.in. przebarwienia wywołane słońcem i warunkami atmosferycznymi... tak poza tym nowe będzie na wymiar starego...

aha... nie malować winylowych emblematów! Po kilku dniach zaczną zawijać się krawędzie...

Pozdrawiam z Rodzinnej Firmy Reklamowej! W razie pytań jestem dostępny...

mocus - 2013-01-27, 21:25

witam po dłuższej nieobecności :)
mocus - 2013-01-27, 22:05

odnośnie pasków: malowanie jest znacznie trudniejsze w sensie zorganizowania takiej operacji.. maskowanie elementów, przygotowanie szablonów, konieczność odczekania aż poszczególne kolory wyschną (no chyba że malujemy wałkiem :) ) )

poza tym trwałość folii obecnie jest nie wiem czy nie lepsza niż kolorów na bazie lakierów wodnych..

oczywiście przygotowanie powierzchni to podstawa, koniecznie trzeba usunąć stare naklejki, klej, ponieważ świeża błyszcząca folia tylko uwidoczni niedoskonałości.

Nowe naklejki wypada przygotować delikatnie większe - 2-3mm na stronę, miejsce po starych naklejkach może znacznie się różnić od tych nie zaklejonych - szczególnie na białych blachach okazuję się często że nasza blacha nie jest "biała" tylko ecrue :)

co do rybiej łuski to folia nakleja się i później trzyma bardzo dobrze - z tego co pamiętam u Di Stefano tak właśnie były wykonane na aucie.

bryzby - 2013-01-28, 09:26

Czy jest możliwe malowanie na istniejących paskach folii?
Banan - 2013-01-28, 12:15

bryzby napisał/a:
Czy jest możliwe malowanie na istniejących paskach folii?

O tym pisał kolega kilka postów wcześniej:
Thom napisał/a:
Jeszcze jedno bardzo ważne!!! Nie nalepiać nowych na stare!

aha... nie malować winylowych emblematów! Po kilku dniach zaczną zawijać się krawędzie...


:spoko

bryzby - 2013-01-28, 18:28

Dziękuję wszystkim za rady. Będę wymieniał pasy na nowe zgodnie z sugestią kolegów.Mam jeszcze jedno pytanie, czy firma reklamowa, która wykonuje pasy jest w stanie je nakleić? Analizując opis czynności przy wymianie pasków to wymagana jest nie tylko dokładność ale również doświadczenie w tego rodzaju pracach.
tadek27 - 2013-01-28, 20:24

kazda firma produkująca reklamy ma kogoś kto to może zdjąć stare naklejki i nakleić nowe. samemu to zrobić to żadna filozofia a jaka frajda oglądać swoje dzieło (choćby były jakieś małe niedociągnięcia)
ze swojego doświadczenia wyczulę Cię na jeszcze jedno aby nowe naklejki były laminowane gdyż mi się przytrafiło nie wiedzieć tego i okleiłem bez laminatu co wytrzymało 2 lata w zeszłym roku wymieniałem ponownie bo spłowiały i zmywały się.
co do napisów oryginalnych kolo z allegro ma rewelacyjne i przysyła je na nośniku co ułatwia pracę.

tadek27 - 2013-01-28, 20:32

dodam jeszcze , iż za naklejki które dorabiała mi firma ze zdjęc (plus wymiarowanie) na jeden bok zapłaciłem 90zl a trochę i było
bryzby - 2013-01-29, 11:00

Dzięki tadek 27. Widzę że jesteś ze Świecia,jeśli możesz to podaj mi namiary firmy, która robiła Ci paski.Mieszkam od Ciebie 50 km więc może skorzystam z ich usługi.
Jak będę miał już zamówione paski to spróbuję na jednym wykonać pracę samodzielnie.

tadek27 - 2013-01-29, 13:08

to firma JKM REKLAMA nr tel 667921932 to jest dość młoda firma i biorą wszystkie zlecenia nie wymyślają. ja jestem bardzo zadowolony z ich usług. za chwilę będą robili grafiki dla kolegi na benimara również ze zdjęć.
Banan - 2013-01-29, 13:26

bryzby, powodzenia
:kciuki
Nie zapomnij wstawić fotki po skończonej pracy :spoko
Pliisss ;)

bryzby - 2013-01-29, 16:06

Dzięki tadek 27 za szybką informację,ponieważ mieszkamy blisko, może jakiś wspólny wypad.My z żoną dopiero zaczynamy przygodę z kamperkiem ale mamy już sukcesy w wędkarstwie morskim z plaży. Przed nami dopiero wielka przygoda.
Załogo Banan dziękuję za wsparcie i doping, na pewno się pochwalę wynikami prac ale również zapraszam do wspólnej przygody w wędkarstwie plażowym i nie tylko.

mz125sm - 2013-01-30, 21:40

Dzień dobry!
Przeglądałem tematy o kamperach - samoróbkach (sam chce taki w przyszłości zrobić) i natknąłem się na ten temat.

Otóż zajmuję się od wielu lat profesjonalnie poligrafią, toteż każdemu z Państwa mogę odnowić wzory / naklejki / pasy (kolorowe / odblaskowe - wszystkie) na wzór oryginalnych techniką ploterową na najlepszych foliach.

Można się kontaktować przez internet lub też wykonam usługę na miejscu : Kraków/Tarnów/Dębica - cala małopolska a także podkarpacie zwłaszcza w zachodniej czesci :)

dojazd do klienta tylko 23gr / 1 km

w razie czego proszę o kontakt: mz125sm [maupa] wp.pl lub pod nr tel 88 43 33 040

(napisze też w dziale 'ogłoszenia' lecz nie mogę teraz tam założyć tematu)

pozdrawiam!

MAWI - 2013-01-30, 23:53

Witaj. :bigok
bryzby - 2013-01-31, 20:15

Kolego mz 125sm podaj w dużym przybliżeniu jak długo trwa u ciebie taka operacja i o jakich pieniądzach może być mowa( rozumiem że w dużym przybliżeniu)!
bryzby - 2013-02-04, 15:02
Temat postu: foto
Witaj Darku po długiej udręce w końcu udało mi się wkleić zdjęcia.
Wymiary solara:1483x665x35, wymiary dachu:pomiędzy wywietrznikiem dachowym a relingiem:1050,pomiędzy poprzeczką relingu a załamaniem dachu 1555.
Sprawdziłem również aku pokładowe ma jednak 70Ah, drugie podobne ale nie mogę odczytać z uwagi na lokalizację.
Pozdrowienia z Tucholi.

ARCADARKA - 2013-02-04, 15:32
Temat postu: Re: foto
bryzby napisał/a:
Witaj Darku po długiej udręce w końcu udało mi się wkleić zdjęcia.
Wymiary solara:1483x665x35, wymiary dachu:pomiędzy wywietrznikiem dachowym a relingiem:1050,pomiędzy poprzeczką relingu a załamaniem dachu 1555.
Sprawdziłem również aku pokładowe ma jednak 70Ah, drugie podobne ale nie mogę odczytać z uwagi na lokalizację.
Pozdrowienia z Tucholi.


:bigok :bigok :bigok

bryzby - 2013-02-07, 22:19

Mam pytanie ,czy ktoś z Was montował powierzchnie do chodzenia po dachu.Jak widać w moim przypadku konieczna jest wymiana.Myślę sobie, że lepszym rozwiązaniem byłaby blacha specjalna z aluminium.Czy ktoś może podać mi namiary gdzie ewentualnie można coś takiego kupić?
Banan - 2013-02-08, 09:43

A proszę bardzo: :bigok
http://sklep.hart-metale....gowe%29,62.html
Tylko ja, bym się zastanawiał nad takim rozwiązaniem :-/
Szukał bym raczej czegoś z tworzywa, lżejsze i łatwiejsze w montażu.
(np. listwy antyposlizgowe )

bryzby - 2013-02-08, 09:52

Banan napisał/a:
Szukał bym raczej czegoś z tworzywa, lżejsze i łatwiejsze w montażu.
(np. listwy antyposlizgowe )

Wiem ,że tworzywo sztuczne będzie lżejsze, ale o ile od takiej blachy 2mm jak pokazałeś?
Poza tym blacha jednak bardziej usztywni dach i bezpieczniej będzie się po nim chodziło.Mam box dachowy i czasami muszę do niego mieć dostęp.Ale dzięki za informację, chyba ją wykorzystam.

Banan - 2013-02-08, 13:04

Drobiazg 8-)
Twój wybór :bigok

Może ktoś z kolegów ma coś takiego zrobione i się wypowie.
Tak na moje oko, trzeba by tę blaszkę dobrze dokleić do dachu, aby woda pod nią nie podciekała, bo może być wtedy nieciekawie.
Powodzenia :spoko

bryzby - 2013-02-08, 14:12

Nie wiem czy zwróciłeś uwagę na zdjęcie dachu ze starymi gumowymi dywanikami.Przyklejone są do dachu i nic pod nimi się nie dzieje a na pewno hermetyczne nie są.
SlawekEwa - 2013-02-08, 20:34

Banan napisał/a:
Może ktoś z kolegów ma coś takiego zrobione i się wypowie.

Na miom kamperku jest taka blacha alu 2x2m. Niemce to przykleili, bo serfery byli :mrgreen: Ja sobie ten patent bardzo chwale , bo dach sie nie wyciera jak montuję solara do relingów.

ARCADARKA - 2013-02-08, 20:44

SlawekEwa napisał/a:
Banan napisał/a:
Może ktoś z kolegów ma coś takiego zrobione i się wypowie.

Na miom kamperku jest taka blacha alu 2x2m. Niemce to przykleili, bo serfery byli :mrgreen: Ja sobie ten patent bardzo chwale , bo dach sie nie wyciera jak montuję solara do relingów.


:haha: :haha: :haha:

SlawekEwa - 2013-02-08, 20:48

ARCADARKA napisał/a:
no przecie chłopy są specjalne uchwyty do montażu ,aerodynamiczne ze specjalnego tworzywa ,super się przykleja

Dareczku póżna pora jeszcze nie jest, a gadasz jakbyś z "branży" nie był. Jak Niemce mi relingi na cały prawie dach założyli, to solara będę na uchwyty kleił :shock:

ARCADARKA - 2013-02-08, 20:50

SlawekEwa napisał/a:
ARCADARKA napisał/a:
no przecie chłopy są specjalne uchwyty do montażu ,aerodynamiczne ze specjalnego tworzywa ,super się przykleja

Dareczku póżna pora jeszcze nie jest, a gadasz jakbyś z "branży" nie był. Jak Niemce mi relingi na cały prawie dach założyli, to solara będę na uchwyty kleił :shock:


:haha: :haha: :haha:

ARCADARKA - 2013-02-08, 21:19

SlawekEwa napisał/a:
ARCADARKA napisał/a:
no przecie chłopy są specjalne uchwyty do montażu ,aerodynamiczne ze specjalnego tworzywa ,super się przykleja

Dareczku póżna pora jeszcze nie jest, a gadasz jakbyś z "branży" nie był. Jak Niemce mi relingi na cały prawie dach założyli, to solara będę na uchwyty kleił :shock:


No kurde nie ten post wkleiłem ,nie uważnie czytam :oops: :oops: :oops:

a te branże to faktycznie chiba usunę z tego forum ,,,,,,,,,,,bo cosik zaczynacie garnitury wieszać :bigok :bigok :bigok i przestało mnie to bawić :haha: :haha: :haha:

bryzby - 2013-02-08, 21:48

ARCADARKA napisał/a:
no przecie chłopy są specjalne uchwyty do montażu ,aerodynamiczne ze specjalnego tworzywa ,super się przyklej

Darek dyskusja się toczy nie o solarach a o podestach do chodzenia po dachu , takie było przynajmniej moje pytanie.

Banan - 2013-02-09, 08:21

SlawekEwa napisał/a:
Ja sobie ten patent bardzo chwale

Dzięki Sławku za konkretną informację :bigok
Wiadomo teraz, że można spokojnie stosować to rozwiązanie.
:spoko

bryzby - 2013-02-09, 23:23

Darek sprzęt zamówiony zgodnie z naszą rozmową.
bryzby - 2013-02-11, 11:59

Dwa długie profile 68 cm z wkrętami Solara oraz przejściówka na dwa przewody już w moim posiadaniu. Czekam tylko na pogodę i zabieramy się za rozruch elektrowni na dachu kamperka.
mz125sm - 2013-02-17, 09:06

bryzby napisał/a:
Kolego mz 125sm podaj w dużym przybliżeniu jak długo trwa u ciebie taka operacja i o jakich pieniądzach może być mowa( rozumiem że w dużym przybliżeniu)!


witam,
to zalezy ile mam czasu, no i czy się komus bardzo spieszy :)
ja to robię bardzo dokładnie i profesjonalnie, więc jeżeli komuś zależy to grafiki ploterowe zrobię jak oryginały pod wymiar, kolor i wzór,

cena na pewno zalezy od kampera, ściśle skomplikowania wszystkich wzorów

w razie czego proszę pisać na mój email lub na PW :)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group