Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Ocalmy od zapomnienia - Szopka Bożonarodzeniowa

eMKa - 2014-12-28, 21:05
Temat postu: Szopka Bożonarodzeniowa
W jednym z programów informacyjnych (TVN info :) ) dowiedziałem się że w Warcie w Klasztorze Ojców Bernardynów zbudowano ciekawą szopkę Bożonarodzeniowa, a że do Warty rzut beretem, raptem 45 km, wybraliśmy się w niedzielne przedpołudnie.
eMKa - 2014-12-28, 21:09

Większość figurek przedstawiająca rzemieślników jest ruchoma
eMKa - 2014-12-28, 21:18

Wnętrze klasztoru w stylu barokowym
eMKa - 2014-12-28, 21:24

Jak działa szopka można zobaczyć na Youtube
martini44 - 2014-12-28, 23:34

kurde mnóstwo pracy przy wykonaniu.... wielki szacunek dla autora :bukiet:
Tadeusz - 2014-12-29, 10:12

Krzysiu, potrafisz chwycić za serce w ten czas świąteczno-noworoczny.

Przyjmij piwko w podzięce. :ok

Szopki to tradycja kultywowana od wieków i dla polskich dzieci atrakcja w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Mamy kilka ruchomych i słynnych nawet w Europie, szopek.

Najstarsza w Europie jest szopka w Wambierzycach na Dolnym Śląsku.

Szopka w Kudowie powstawała aż 20 lat. Znana jest szopka w Olsztynie koło Cżęstochowy i warszawska w kościele przyklasztornym oo. kapucynów na ul. Miodowej, licząca sobie już 66 lat. Podziwiałem ją już pacholęciem będąc.

Warto wiedzieć, że mamy również największą w Europie szopkę ruchomą. Znajduje się ona w Panewnikach, dzielnicy Katowic.

Jeśli chcemy je poznać i obejrzeć ich działanie na filmikach to zapraszam na POKAZ

DI STEFANO - 2014-12-29, 12:50

Tadeusz napisał/a:


Najstarsza w Europie jest szopka w Wambierzycach na Dolnym Śląsku.




Tadeuszu ta szopka w dni Świąt Bożego Narodzenia jest zamykana na głucho.

Byliśmy z niemiecko-holenderskimi przyjaciółmi w Wambierzycach na pięknej podwójnej pasterce,( pierwsza o godz.22 dla służb mundurowych,druga o północy).
Noc spędziliśmy dzięki uprzejmości strażaków OSP na przykościelnym parkingu.
W pierwszy dzień świąt zapragnąłem przyjaciołom pokazać artystyczne cudo jakim jest najstarsza szopka.
Niestety siostrzyczki oświadczyły,że w święta pomieszczeń z szopką nie otworzą.
Nic nie zdziałały argumenty,że obcokrajowcy,że wędrowcy,że goście.....
Święta to święta i trzeba szanować decyzje siostrzyczek.
Myślę,że moi goście to zrozumieli.
Mnie niesmak takiego lekceważącego postępowania pozostał.


Techniczna naprawa cytatu. WB

majmarek - 2015-01-02, 13:45

i to jest prawdziwa szopka
najważniejszy brzuch zakonnika i du.. zakonnicy

DI STEFANO NIE NAPISAŁEŚ za ile to otwarcie szopki bo jak za bóg zapłać to spi....ć

DI STEFANO - 2015-01-02, 15:45

majmarek napisał/a:
i to jest prawdziwa szopka
najważniejszy brzuch zakonnika i du.. zakonnicy

DI STEFANO NIE NAPISAŁEŚ za ile to otwarcie szopki bo jak za bóg zapłać to spi....ć



O kasie mowy nie było
Święta są świętami nie będą otwierać,koniec dyskusji
I wysłano nas na ................Berdyczów. :szeroki_usmiech :szeroki_usmiech :szeroki_usmiech

Zakonnik zakonnikowi nie równy.
Na Pasterkach doświadczyliśmy ogromu uprzejmości łącznie z oprowadzeniem po świątyni, relacją zakonnika na temat historii i przebytych remontów wewnątrz oraz przebudowy schodów.
W uroczystej Pasterce(o północy)uczestniczyliśmy jako honorowi goście na zacnych miejscach na piętrze świątyni osobiście witani ciepłymi słowami przez biskupa.
Było miło i bardzo uroczyście.
W drugim dniu gburna zakonnica swoim ...........postępowaniem nastrój miły skutecznie popsuła.

Postanowiliśmy wrócić całą paczką w Święta Wielkanocne.
Mam nadzieję,że wiosną siostrzyczka nie będzie tak hucznie,świątecznie się lenić i otworzy pomieszczenia najstarszej szopki w Polsce.
Mam nadzieję,a nadzieja to matka............
ale to już jest inny temat.

WODNIK - 2015-01-02, 22:38

Szopka Wielkanocna..... :-/ też bym chciał zobaczyć. :spoko
Pozdrawiam

eMKa - 2015-01-05, 08:18

Tadeusz, StasioiJola
;)
Dziekuje

ebobowska - 2015-01-05, 17:39

Gosiu i Krzysiu dziękuję za piękne fotki. Osobiście nie widziałam ale mogę sobie choć trochę wyobrazić jakie to piękne. Pomysł i wykonanie robi wrażenie
WODNIK - 2015-01-05, 21:02

Jest też duża, fajna i ruchoma szopka w klasztorze w Kalwarii Zebrzydowskiej
WODNIK - 2015-01-05, 21:09

c.d
artanek - 2015-01-05, 22:51

Tadeusz napisał/a:
Krzysiu, potrafisz chwycić za serce w ten czas świąteczno-noworoczny.

Przyjmij piwko w podzięce. :ok

Szopki to tradycja kultywowana od wieków i dla polskich dzieci atrakcja w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Mamy kilka ruchomych i słynnych nawet w Europie, szopek.

Najstarsza w Europie jest szopka w Wambierzycach na Dolnym Śląsku.

Szopka w Kudowie powstawała aż 20 lat. Znana jest szopka w Olsztynie koło Cżęstochowy i warszawska w kościele przyklasztornym oo. kapucynów na ul. Miodowej, licząca sobie już 66 lat. Podziwiałem ją już pacholęciem będąc.

Warto wiedzieć, że mamy również największą w Europie szopkę ruchomą. Znajduje się ona w Panewnikach, dzielnicy Katowic.

Jeśli chcemy je poznać i obejrzeć ich działanie na filmikach to zapraszam na POKAZ

Szopke w Panewnikach zwiedze jutro więc zrobie troche fotek .Mieszkałem kiedyś w Panewnikach więc od dziecka praktycznie co roku je oglądałem i oglądam do dzisiaj.
Fotki będą jutro .

Tadeusz - 2015-01-05, 22:53

artanek napisał/a:
Fotki będą jutro .


A my już dziś dziękujemy. :bukiet:

artanek - 2015-01-06, 15:54

Na początek dla tych co nigdy nie byli w Bazylice panewnickiej w Katowicach foto z zewnątrz
artanek - 2015-01-06, 16:17

Troche fotek szopek przy bazylickim muzeum szopek.
artanek - 2015-01-06, 16:38

Niestety z szopki głównej wyszły mojej żonie zdjęcia nie zabardzo .Nowy ma aparat i sie dopiero uczy .Troche spasciła ale coś tam jest.Wycieczka udana a zwłaszcza koncówka bo w przyklasztornym szynku wypiłem grzanca św.Franciszka a do domu kupiłem sobie to co na ostatniej fotce zamieściłem .Pije to teraz i wklejam wam zdjęcia. Dobre . :spoko
Falon21 - 2015-10-21, 16:17

Zdjęcia bardzo ładne, a my czekamy na tegoroczne szopki bożonarodzeniowe;)

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group