Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Francja - Uwaga na winietę ekologiczną we Francji

jb - 2017-05-15, 18:49
Temat postu: Uwaga na winietę ekologiczną we Francji
Od początku kwietnia obowiązuje nas obcokrajowców winieta ekologiczna na wyznaczone strefy we Francji. Dużo informacji jest np. tutaj
https://www.crit-air.fr/p...we-francji.html
na pierwszy rzut oka stref jest niewiele - paryska, Lille (kierunek Normandia), Lyon (szlak hiszpańsko-portugalski), Strasburg (zawsze warto odwiedzić), Grenoble (Lazurowe Wybrzeże, droga Napoleona) ale ponoć jeszcze 25 w przygotowaniu. Dokładnie sprawdziłem strefę Grenoble, gdyż tam bywam częściej i okazuje się, że dotyczy ona również obwodnicy autostradowej tego miasta. Latem szykuje się w takim razie rzeź niedoinformowanych obcokrajowców, gdyż wjazd do strefy w godzinach 6-19 bez winiety to kara 68 euro. Nie sprawdzałem zasięgu stref w innych miastach pewnie jest podobnie. Jeżeli planujemy zwiedzanie lub choćby tylko przejazd przez Francję zakup winiety wydaje się niezbędny. Winieta to zakup jednorazowy. Nie polecam zakupu w żadnych firmach pośredniczących jak choćby w tej z linku powyżej, tylko bezpośrednio na stronie francuskiego ministerstwa.
https://www.certificat-air.gouv.fr/en/demande
Kosztuje to wówczas tylko 4,80 euro a nie blisko 30 a formalności przy pomocy translatora google jeżeli ktoś nie zna francuskiego wcale nie są trudne. Sam przez to przeszedłem, płatności dokonałem kartą, dostałem potwierdzenie , że sprawa jest w trakcie rozpatrzenia, myślę że winietę otrzymam niebawem.

Powsinogi - 2017-05-17, 00:22

Dzięki za info. Będzie nam potrzebna.
jb - 2017-05-18, 10:34

Zakup winiety tylko drogą elektroniczną. Ale tempo jest niezłe. 13 maja wieczorem wypełniłem wniosek, 14 przyszło potwierdzenie, że jest rozpatrywany, 16 przyszła faktura na 4,80 euro z potwierdzeniem pozytywnego rozpatrzenia wniosku i informacja, że niebawem winieta zostanie wysłana pocztą. Jak tylko dotrze dam znać, będzie wiadomo na ile przed wyjazdem trzeba rozpocząć procedurę.
Powsinogi - 2017-05-18, 21:14

Dzięki bardzo ! Mamy 1,5 miesiąca do wyjazdu, mamy nadzieję, że jak ogarniemy za tydzień to wystarczy...
jb - 2017-05-20, 10:16

Dzisiaj 20 maja przesyłka dotarła do mnie. Pozostaje tylko nakleić na szybę i w drogę. Jak dało się zauważyć cała procedura trwała 7 dni czyli tempo wliczając działanie poczty zupełnie przyzwoite.
papamila - 2017-05-20, 10:38

jb
A czy mozna nabyc winiete zaraz po przekroczeniu francuskiej granicy,
np. na stacji benzynowej?

jb - 2017-05-20, 10:44

Według mojej wiedzy, jedyna droga zakupu to elektroniczna, właśnie ta, którą przed chwilą pokonałem
andi at - 2017-05-20, 10:58

Jest podany nr. konta i wpłacamy sami czy oni pobierają z konta :spoko
jb - 2017-05-21, 18:52

ja płaciłem kartą kredytową, w formularzu podaje się numer karty, termin ważności i nr z drugiej strony. Pobierają sami potem na maila przychodzi faktura. Zresztą niczym się to nie różni od wszelkich płatności kartą
Andrzej 73 - 2017-06-13, 14:36

Próbuję się zarejestrować , ale nie przyjmuje mi numeru rejestracyjnego :shock:
le numéro d'immatrykulacji saisi n'est pas conforme. czyli immatrykulacji wprowadzony numer nie spełnia. Dziwne data rejestracji 2016 rok.

jb - 2017-06-13, 17:04

Nie przypominam sobie, żeby w tym miejscu były jakieś kłopoty. Nasz też z 2016 roku o ile ma to znaczenie. Trzeba próbować ze spacją lub bez, u mnie ze spacją.
Andrzej 73 - 2017-06-13, 17:32

Ale tam pisze , że nie wolno używać spacji. :-/ kiedy są kreski.
Właściwie pisze , że powinno się wpisać tak jak jest w dowodzie rejestracyjnym

grzegorzalex - 2017-06-13, 17:52

Jeśli próbuje się pierwszy obrazek to tak wypisuje
le numéro d’immatriculation saisi n’est pas conforme.
Dla nas jest ten drugi
I tutaj widzę, że trzeba zrobić kopie dowodu rejestracyjnego

Andrzej 73 - 2017-06-13, 18:49

Sorki za całe zamieszanie. Coś mnie dzisiaj zaćmiło. Chciałem zgłosić auto zarejestrowane we Francji. :oops: :haha:
Jeszcze raz przepraszam. :spoko

Udało się zarejestrowałem kampera , ale nie wiem czy dojdzie na czas plakietka.
Ważne jest że zgłoszony i mam numer zgłoszenia.
Teraz czekam od nich na info.

Koledze stawiam piwko.

grzegorzalex - 2017-06-13, 20:42

Też zamówiłem dla kampera i osobówki za jednym razem.
Czy na skuter też potrzeba?

jb - 2017-06-13, 20:56

Wygląda że tak. Spójrz na symulację
https://www.certificat-air.gouv.fr/simulation

Mavv - 2017-06-13, 21:34

Ja nie zdążę już zamówić, ale nie będziemy po miastach wypisanych na stronie sie przemieszczać. Raczej z Calais na Belgię polecimy, a powrót będzie pewnie w okolicach Ardenów lub Lotaryngii. I tak pewnie więcej bedę jechał przez Luksemburg i Belgię ;) Ale po urlopie zaraz kupię.

Edit: Próbuję zamówić... I poległem... Ustaliłem, że mój Nissan spełnia Euro 3. Ale jaką ma emisję dwutlenku węgla, to nie wiem... Dowód rejestracyjny w rubryce V7 podaje 0. Formularz na stronie wartości 0 nie przyjmuje. Trzeba będzie się chyba udać do Nissana do ASO i zadać im kilka pytań :bajer

RadekNet - 2017-06-13, 22:44

Mavv napisał/a:
Edit: Próbuję zamówić... I poległem... Ustaliłem, że mój Nissan spełnia Euro 3. Ale jaką ma emisję dwutlenku węgla, to nie wiem... Dowód rejestracyjny w rubryce V7 podaje 0. Formularz na stronie wartości 0 nie przyjmuje. Trzeba będzie się chyba udać do Nissana do ASO i zadać im kilka pytań :bajer


Pole z emisją nie jest obowiązkowe :)

hamak - 2017-06-14, 10:57

Witojcie
pozwolę sobie zrobić małą ściągę

Można język zmienić na np en
Wymagane pola z gwiazdką
https://www.certificat-ai...demande-ext/cgu
odhaczyć oba pola
pierwsze ze zgadzamy sie z warunkami
drugie ze dowód rej ważny i załącznik jest zgodny ze stanem faktycznym
NEXT
add a vehicle
i po kolei ( zagwiazdkowane)
nr rej
data pierwszej rejestracji
kategoria samochodu - private cars ( do 3,5T)
paliwo - wybrać
Kraj rejestracji - wybrać
VIN
załączyć skan dowodu rejestracyjengo
SAVE
i dalej podać dane i maila i adres dostawy
i opłacić kartą)

Mavv - 2017-06-23, 23:03

No, dziś wypełniłem formularz. Wysłałem zdjęcia dowodu rej, zapłaciłem E4,80. Pewnie naklejka przyjdzie, jak będziemy na urlopie. Jakby co, to mam maila i będę miał wydrukowane potwierdzenie na wypadek, gdybym znalazł się w strefie objętej opłatami.
Powsinogi - 2017-06-24, 11:21

Dopiero teraz ogarniamy winietkę.

Pole "Indication of the environmental category"
jest nieobowiązkowe - jak zostawię puste będzie ok?
Nie mam takich danych w dowodzie rejestracyjnym.
Mamy starszawego kampera z 1999.

Ile Wam szła winieta?

jb - 2017-06-24, 11:30

U mnie trwało to 7 dni, zupełnie przyzwoite tempo. Ale to było jeszcze przed wakacjami.
Powsinogi - 2017-06-24, 12:17

Dziękujemy :)
Mavv - 2017-06-25, 19:05

Fakturę mi dziś w nocy na maila wysłali. W mailu bordowa naklejka z numerem 4.
jb - 2017-06-25, 19:54

A ja się na żółtą dwójkę załapałem :)
Powsinogi - 2017-06-25, 22:30

My mamy najgorszą, szarą 5.
cóż, autko starszawe jednak...

Powsinogi - 2017-07-05, 00:18

Winiety jeszcze nie ma... a jedziemy z soboty na niedzielę.....
:/
Przejdę sie na pocztę na poszukiwanie przesyłki.

Powsinogi - 2017-07-08, 16:30

Winietka dojechała!
Na 12 godzin przed wyjazdem... :evil:

salut - 2017-07-08, 19:24

hamak napisał/a:
Witojcie
pozwolę sobie zrobić małą ściągę

Można język zmienić na np en
Wymagane pola z gwiazdką
https://www.certificat-ai...demande-ext/cgu
odhaczyć oba pola
pierwsze ze zgadzamy sie z warunkami
drugie ze dowód rej ważny i załącznik jest zgodny ze stanem faktycznym
NEXT
add a vehicle
i po kolei ( zagwiazdkowane)
nr rej
data pierwszej rejestracji
kategoria samochodu - private cars ( do 3,5T)
paliwo - wybrać
Kraj rejestracji - wybrać
VIN
załączyć skan dowodu rejestracyjengo
SAVE
i dalej podać dane i maila i adres dostawy
i opłacić kartą)


Po rubryce VIN jest jeszcze wymagana rubryka D1-marka samochodu
:spoko :spoko

izola - 2017-07-08, 20:54

Powsinogi napisał/a:
Winiety jeszcze nie ma... a jedziemy z soboty na niedzielę.....
:/
Przejdę sie na pocztę na poszukiwanie przesyłki.

też nie mam...ominiemy Lille i Paris i jest oki...w moim przypadku...
Francuz nie jest upierdliwy...sprawdzę... do jakiego stopnia...ja siem nie bajam :mrgreen:

Edit
Ominelismy, Lille, Paris...zapomniałam o Rouen...
Przed Rouen coś pisało na świetlnej tablicy , coś o Zone Air...ryzyk fizyk i przesmigałam bez winietki ale nerwy taka jazda szarpie :bajer

Flag - 2017-10-18, 08:23

Czy numer na plakietce odpowiada klasie spalin np euro 4?

Ja mam euro 4 ( auto z 2011) a plakietka z numerem 2

Zaradek - 2018-07-19, 23:10

A co jeśli dostaję taka odpowiedź od systemu:
Kod:
Twój pojazd jest za stary i nie spełnia kryteriów certyfikatu jakości powietrza (co oznacza, że ​​emituje zbyt wiele zanieczyszczeń). Nie możemy spełnić Twojej prośby.

Czy wychodzi na to, że nie mogę się poruszać po Francji ?
Miał ktoś podobny przypadek ?

J.Leboski - 2018-07-19, 23:36

https://www.nalepkaekolog...zne-we-francji/
Zaradek - 2018-07-21, 14:59

Czyli wychodzi na to, ze albo jazda noca albo slalom miedzy strefami. Generalnie nie zamierzam wjezdzac do zadnego z miast objetych strefa, martwia mnie jedynie rozlegle obszarowo strefy ZPA.
eler1 - 2018-07-21, 20:42

Zaradek napisał/a:
Czyli wychodzi na to, ze albo jazda noca albo slalom miedzy strefami. Generalnie nie zamierzam wjezdzac do zadnego z miast objetych strefa, martwia mnie jedynie rozlegle obszarowo strefy ZPA.
Jakoś tych stref na drogach tranzytowych nie widziałem albo ja po francusku ni panimaju , ale oni po angielsku tak samo - jedź się nie stresuj najwyżej dojdzie dodatkowy koszt przejazdu tak jak za autostradę .
Andrzej 73 - 2018-07-22, 08:48

Strefy to pikuś. We Francji jest tyle fotoradarów że ciężko co nie złapać. Mnie juz przyszlo 45E. Za przekroczenie predkosci o 12 km/h. Z informacja o predkosci 82/70 i gdzie to bo.
:spoko

Suliki - 2018-07-22, 10:21

Spokojnie, strefy ZPA są aktywne TYLKO w przypadku przekroczenia dopuszczalnego zanieczyszczenia. Lokalne władze mają ... dni ( muszę sprawdzić ile dokładnie ) na poinformowanie o aktywacji strefy. Jak nie jest aktywna naklejka nie obowiązuje. Jest aplikacja która pokazuje aktywność strefy.

Utworzone dodatkowo w dużych miastach i aglomeracjach (metropoliach) strefy ZPA (strefy ekologiczne zależne od pogody) wymagają także dużej uwagi od lokalnej i europejskiej spedycji jak i ruchu turystycznego, ponieważ status tych stref ekologicznych w przeciwieństwie do stale obowiązujących stref ZCR może zmienić się w przeciągu 24 godzin i mogą zostać ogłoszone zakazy wjazdu dla winiet Crit'Air, które w innym czasie są dozwolone.

Suliki - 2018-07-22, 10:25

tu jest link do aplikacji:

https://www.green-zones.e...reen-zones.html

Zaradek - 2018-07-22, 10:51

Dzieki za apke :-) Nie wiem na ile jest ona wiarygodna ale wg informacji w niej zawartych, wszystkie strefy to raczej fikcja i nawet do Paryza w dniu dzisiejszym moglbym wjechac. Poobserwuje jak to sie ma w normalny dzien roboczy.
Suliki - 2018-07-22, 11:24

Aplikacja jest z oficjalnej strony EU więc bardziej aktualnych danych nie znajdziesz. Jak poczytasz to ten system jest dopiero wprowadzany więc... może być trochę niejasności.

Pod tym linkiem znajdziesz wszystkie kraje i procedury winetkowe:

https://www.green-zones.eu/pl/

sweetek - 2018-07-22, 20:27

Do Paryża możesz wjechać w każdą sobotę i niedzielę bo nie działa strefa eko. Kurde zrobiłem teraz po Francji 2000 km i żadnych zielonych stref nie widziałem... ale jeździłem bocznymi drogami.
Zaradek - 2018-07-22, 21:49

Z tego co piszecie i po przegladzie aplikacji ze strefami to nie jest tam zle. Ostatnio bylem we Francji trzy lata temu i niczym sie nie przejmowalem teraz tez tak powinno byc. Fotoradarami sie nie przejmuje bo kamperem jade zawsze grzecznie, choc zdjecie mi raz cyknal ale to przez pomylke bo wzial mnie za ciezarowke :spoko
Suliki - 2018-07-23, 07:51

Zaradek napisał/a:
Ostatnio bylem we Francji trzy lata temu i niczym sie nie przejmowalem teraz tez tak powinno byc. :spoko


Strefy wprowadzono głownie w 2017 roku ( część na koniec 2016 ) więc 3 lata temu był luzik !

Suliki - 2018-07-23, 08:01

i luzik jest nadal o ile nie wprowadzono ograniczenia ruchu ze względu na zanieczyszczenie powietrza w wyznaczonych strefach. Kary - 68-375 Euro. Niemcy będą powoli wymieniać auta Euro 5 na 6 bo kilka miast już wprowadza strefy gdzie tylko Euro 6 będzie mogła się poruszać, nas to może mało interesuje ale rozmawiałem na ten temat z wypożyczalnią kamperów w Bawarii i oni wymieniają flotę bo ich klienci Niemieccy zwracają na to uwagę
Suliki - 2018-07-23, 08:10

Zaradek napisał/a:
Dzieki za apke :-) Nie wiem na ile jest ona wiarygodna ale wg informacji w niej zawartych, wszystkie strefy to raczej fikcja i nawet do Paryza w dniu dzisiejszym moglbym wjechac. Poobserwuje jak to sie ma w normalny dzien roboczy.


No to się zgadza, mogłeś wjechać do Paryża o ile nie jesteś autem ciężarowym lub autobusem:. Możesz też podjechać dziś po 20tej :)

Ma to zastosowanie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00. Zakaz dotyczy również samochodów ciężarowych i autobusów w weekendy i dni świąteczne w godzinach od 8.00 do 20.00.

Spax - 2018-07-23, 11:25

Suliki napisał/a:
Aplikacja jest z oficjalnej strony EU ...


Hmm

Cytat:

https://www.green-zones.eu/pl/o-nas.html

O nas

Green-Zones GmbH i GEMB mbH z siedzibą w Berlinie / Niemcy prowadzą działalność w zakresie informacji, doradztwa i handlu związanego z klimatem i środowiskiem.
...
Green-Zones GmbH przejmuje przy tym działalność związaną z pyłem i strefami ekologicznymi, a GEMB mbH działalność związaną z obowiązkowym i dobrowolnym handlem emisjami.


Poza tym spoko - ułatwia życie, bo wszystko w jednym miejscu.

Suliki - 2018-07-23, 14:42

upss, sorry, jakoś mi się źle popatrzyło, już się poprawiam:

http://urbanaccessregulations.eu/

ale tam nie znalazłem aplikacji :)

Spax - 2018-07-23, 15:06

Suliki napisał/a:
upss, sorry, jakoś mi się źle popatrzyło, już się poprawiam:

http://urbanaccessregulations.eu/

ale tam nie znalazłem aplikacji :)


aaaa - o to chodzi :) już było tu »»» https://www.camperteam.pl...p=682389#682389
:spoko

KACPERKI 2 - 2018-09-24, 20:35

Suliki napisał/a:
Ma to zastosowanie od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 20.00. Zakaz dotyczy również samochodów ciężarowych i autobusów w weekendy i dni świąteczne w godzinach od 8.00 do 20.00.


Koledzy potrzebuję pilnej pomocy w postaci potwierdzenia mojej wiedzy lub wyprowadzenia mnie z błędu odnośnie wjazdu do n.in. Paryża

Godzinę temu dowiedziałem się że pojutrze mam jechać do Francji. Sprawdziłem że nie mam szans zakupić naklejkę w 2 dni.

I teraz sedno sprawy: czy dobrze rozumiem że obowiązek posiadania naklejki dotyczy poruszania się autem w dni powszednie od 8 do 20 a co za tym idzie w nocy i w całe weekendy nie trzeba tego mieć? Czy wówczas mogę wjechać wszędzie w Paryżu?

Mam na szybie niemiecką naklejkę EURO4 ( o ile ma to znaczenie... )

Uprzejmie proszę o konkretną odpowiedź. Dziękuję

KACPERKI 2 - 2018-09-25, 07:52

No chyba "se" doczytałem i wygląda na to że faktycznie strefy nie obowiązują od piątku od 20 do poniedziałku do 8 rano oraz w tygodniu w nocy...
sweetek - 2018-09-25, 09:00

Dokładnie tak jest, codziennie po 20 i w weekendy możesz poruszać się po Paryżu dowolnym autem bez winietki.
KACPERKI 2 - 2018-09-25, 09:58

Czyli de facto w ostateczności można podjechać w tygodniu przed godz. 8 do strefy, nie ruszać auta w dzień tylko zwiedzać a odjechać znowu po 20-stej. Za samo parkowanie przyczepić się nie powinni...

Muszę po powrocie wykupić sobie winietkę i będzie "na zaś" bo takie zaskakujące wyjazdy się jednak zdarzają :szeroki_usmiech

sweetek - 2018-09-26, 13:19

spoko, możesz tak zrobić, tylko uwaga:
- są parkingi gdzie masz oznaczenie, że max na 5 godzin
- sa parkingi gdzie masz zakaz parkowania kamperów
- sa parkingi gdzie masz zakaz od 20.00 do 6.00
Na park4night masz w samym sercu Paryża parking gdzie możesz stać całą dobę a w dzień normalny płacisz chyba 1,5 euro za godzinę (coś koło tego max)

Pitt_M - 2019-01-03, 22:45

Dobry wieczór szanownemu koleżeństwu.
Przeczytałem wątek w te i z powrotem, przeczytałem stronę firmy trudniącej się zamawianiem plakietek (Francja 114 zł) i stwierdziłem że otrzymam plakietkę 5 - brązową (Ducato 1997 poniżej 3.5t). I tu moje pytanie - jakie znaczenie ma numer i kolor plakietki (wiem że zależy od rocznika ale jakie to ma znaczenie dla wjazdów do stref czy ceny ) . Dlaczego są różne plakietki jeżeli wszystkie uprawniają do wjazdów do stref i kosztują te same 4.50 E.
Może ktoś mnie oświeci ?
PS Byłem w Paryżu kamperkiem w 2015 w centrum miasta ale wtedy jeszcze nie było plakietek.
Pozdrawiam
Pitt_M

J.Leboski - 2019-01-04, 07:50

"Te miniatury nie są obowiązkowe. "Jest to podejście dobrowolne (...) każdy może wziąć certyfikat, lub nie," ogłasza Ministerstwo Środowiska. Jednak niuans Segolene Royal: "Nie są one obowiązkowe, ale, jak w obszarach o ograniczonym ruchu drogowym, tylko kilka certyfikatów jakości powietrza będzie dozwolone, każdy ma interes w ich uzyskaniu". "

"• Jakie są korzyści dla czystych samochodów?
Wśród korzyści dla pojazdów posiadających najlepsze "certyfikaty jakości powietrza" mogą być:

- dostęp do stref ograniczonego ruchu (ZCR) zdefiniowanych przez burmistrzów;

- Bezpłatny lub niedrogi parking

- zarezerwowane pasy (na przykład dostęp do linii autobusowej dla samochodów elektrycznych). "

Będziesz miał lub nie, dostęp do korzyści lub ograniczeń dla poszczególnych "kolorów" winiet, według znaków ustawionych w miejscach ich działania.

"Uważaj na oszustwa : niektóre witryny oferują wydawanie certyfikatów jakości powietrza w tempie wyższym niż ustalone w przepisach (dla przypomnienia, łączna cena za wysyłkę we Francji z naszą oficjalną stroną wynosi 3,62 €)"

Nie wiem czy wysyłają poza granice Francji, ale chyba tak...

zamówić mozna tu: www.certificat-air.gouv.fr .

jb - 2019-01-04, 07:53

Popatrz tutaj

https://www.crit-air.fr/pl.html

stref już jest 28 i na każdy dzień i dni kolejne ogłaszane są kolory plakietek z zakazem wjazdu.
Np w chwili gdy piszę Paryż ZCR zakaz 5 czyli nie możesz wjechać.

Pitt_M - 2019-01-04, 12:41

jb napisał/a:
....ogłaszane są kolory plakietek z zakazem wjazdu.
Np w chwili gdy piszę Paryż ZCR zakaz 5 czyli nie możesz wjechać.


No.... teraz zrozumiałem :shock:
Pivo poszło (oczywiście wirtualne ...)

PS
Jeszcze jedno pytanie - jestem inwalidą 1-wszej grupy czy są jakieś udogodnienia (wjazd mimo zakazu ... ) dla inwalidów ?

Roberto - 2019-01-04, 14:02

Pitt_M napisał/a:
jb napisał/a:
....ogłaszane są kolory plakietek z zakazem wjazdu.
Np w chwili gdy piszę Paryż ZCR zakaz 5 czyli nie możesz wjechać.


No.... teraz zrozumiałem :shock:
Pivo poszło (oczywiście wirtualne ...)

PS
Jeszcze jedno pytanie - jestem inwalidą 1-wszej grupy czy są jakieś udogodnienia (wjazd mimo zakazu ... ) dla inwalidów ?

Teoretycznie jak masz kartę parkingową to nie obowiązują Cię zakazy.
Ja z taką kartą nigdy nie miałem problemów, ale kiedyś chyba czytałem, że w niektórych krajach zawężają to do osób z widoczną niepełnosprawnością ruchową.

J.Leboski - 2019-01-04, 14:34

Pitt_M napisał/a:
jb napisał/a:
....ogłaszane są kolory plakietek z zakazem wjazdu.
Np w chwili gdy piszę Paryż ZCR zakaz 5 czyli nie możesz wjechać.


No.... teraz zrozumiałem :shock:



Oprócz stref "czsowych/zmiennych" są strefy stałe, ograniczone znakami i tam wjedziesz lub nie, zgodnie ze swoja posiadaną "plakietką" .

zbyszekwoj - 2019-01-04, 14:52

Pitt_M napisał/a:
. ) dla inwalidów ?


Karta parkingowa uprawnia do stawania na miejscach parkingowych, nie ma na nich stopnia kalectwa w Polsce i musi byc respektowana w UE. O ile wiem Francuzi maja okreslony % inwalidztwa ,ale to tylko do wstepów np. do muzeum. Na innych miejscach niz oznaczone obowiazuje nizsza opłata, jest w bankomacie znaczek.
Jeszcze jedno, grupa inwalidztwa a karta parkingowa, to dwie rózne sprawy.

Roberto - 2019-01-04, 17:11

zbyszekwoj napisał/a:
Jeszcze jedno, grupa inwalidztwa a karta parkingowa, to dwie rózne sprawy.

Teoretycznie oczywiście masz rację, ale...
Po pierwsze: karta pozwala również na parkowanie na "zakazie postoju".
Po drugie: jadąc swego czasu kamperkiem do Berlina zadzwoniłem do tamtejszej polskiej ambasady z pytaniem czy mając taką kartę mogę wjechać do centrum (nie mając stosownej plakietki na szybie) i czy muszę ponosić jakiekolwiek opłaty za parkowanie.
Otrzymałem odpowiedź, że NIE :!: Dodatkowo przemiły pan zaproponował mi, że jeśli będę miał jakiekolwiek kłopoty z tego tytułu - mam do niego dzwonić.
Żadnych kłopotów nie było...
Co prawda było to kilka lat temu, ale w 2017, w samym centrum Madrytu, też korzystałem z tej karty. Nie dość że umundurowana kobietka sprawdzająca bilety za szybą pozwoliła mi stanąć na zakazie to również nie musiałem za nic płacić ;)

Ale na pewno gdzieś czytałem, że w jakimś kraju takie wykorzystanie karty jest możliwe tylko przy widocznym inwalidztwie związanym z narządami ruchu.

Pitt_M - 2019-01-04, 18:04

Roberto napisał/a:
zbyszekwoj napisał/a:
Jeszcze jedno, grupa inwalidztwa a karta parkingowa, to dwie rózne sprawy.


Ale na pewno gdzieś czytałem, że w jakimś kraju takie wykorzystanie karty jest możliwe tylko przy widocznym inwalidztwie związanym z narządami ruchu.


Koledzy bardzo dziękuję za odpowiedzi - jako że inwalidą jestem od kilkunastu lat, poruszam się o lasce ale jak podejść kilka czy kilkanaście metrów radzę sobie bez laski ( a'propos Twojego podpisu to super laskę zrobił mi stary turek - drewniana z dębu :mrgreen: ) mam za szybą kartę parkingową a grupa jest w legitymacji od 2018 roku w związku z RODO geupa jest zapisana kwadratem z heroglifami widoczna jedynie po zrobieniu zdjęcia aparatem (telefonem) posiadającym oprogramowanie odczytujące a karta ma formę karty kredytowej.

Co do Berlina to policjant widząc że chcę zaparkować zaprowadził mnie motocyklem na parking w centrum przeznaczony dla inwalidów - chciałbym w tej sytuacji zobaczyć polskiego policjanta.
Jeszcze raz dzięki za odpowiedzi.
Pozdrawiam
Pitt

moskit - 2019-01-04, 18:14

Roberto tak jak napisałeś karta + widoczna dysfunkcja narządu ruchu zwalnia z opłat i zakazów , trzeba uważać na rozbieżności w przepisach w PL i innych krajach , można kartą posługiwać się jeżeli inwalida siedzi obok zaś we Włoszech i nie pamiętam gdzie jeszcze , już nie koniecznie jest to respektowane przez mundurowych
Piast53 - 2019-02-07, 18:29

Wita. Byłbym wdzięczny za wyjaśnienie czy ta winieta jest wystarczająca do wszystkich tych stref czy do każdej trzeba kupować oddzielnie taką winietę??? Pozdr. Piast53
Pitt_M - 2019-02-10, 16:02

Piast53 napisał/a:
Wita. Byłbym wdzięczny za wyjaśnienie czy ta winieta jest wystarczająca do wszystkich tych stref czy do każdej trzeba kupować oddzielnie taką winietę??? Pozdr. Piast53


Też dopytywałem ale po ciężkim wysiłku umysłowym zrozumiałem - ta naklejka ekologiczna ( to nie jest winieta, nie płacisz nią za przejazd - płacisz tylko za naklejkę ) mówi zarówno Tobie jak i policji do której grupy ekologicznej należy auto. Na wjazdach do strefy jak i w aplikacji "Green-zones" jest informacja jakiej grupy (kategorii) ekologicznej dozwolony jest wjazd (niektóre zakazy są tylko na dni czy nawet godziny). Planując przejazd przez którąś ze stref ekologicznych zaglądasz na Green-zones i wiesz czy auto z twojej grupy może przez nią jechać czy dookoła (albo na przykład dozwolony przejazd nocą). Chyba udało mi się odrobinę rozjaśnić. Jeżeli nie to cofnij się w temacie o kilka postów.

Pozdrawiam Pitt

janus - 2019-02-10, 18:51

Jest to tak jak w poprzednim poście. Aby być na bieżąco należy po przyklejeniu naklejki na szybę zainstalować na chytrym telefonie odpowiednią aplikację, a tam już na bieżąco będą podane strefy, do których w w pewnych okresach wjazd jest zabroniony lub ograniczony.

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group