Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Norwegia - W 7 osób na Koło Podbiegunowe - relacja dzień po dniu

WojtekRTB - 2017-09-05, 13:41
Temat postu: W 7 osób na Koło Podbiegunowe - relacja dzień po dniu
Mimo iż od naszej podróży minął już ponad rok jeden z forumowiczów w prywatnej wiadomości po prześledzeniu naszej strony zasugerował mi aby wrzucić tu relację dzień po dniu z wyjazdu na Koło Podbiegunowe w zeszłym roku.


Start: 3 lipiec 2016
Koniec: 29 lipiec 2016
Dystans: 9 131 km

Relacja z poszczególnych dni:
Koło Podbiegunowe: Dzień 1 (Wyjazd, Woszczele)
Koło Podbiegunowe: Dzień 2 (Wilno)
Koło Podbiegunowe: Dzień 3 (Kerneve i Góra Krzyży)
Koło Podbiegunowe: Dzień 4 (Ryga, Tallin)
Koło Podbiegunowe: Dzień 5 (Helsinki)
Koło Podbiegunowe: Dzień 6 (Świat Muminków)
Koło Podbiegunowe: Dzień 7 (Kościół w Petajavesi i nocleg nad jeziorem)
Koło Podbiegunowe:Dzień 8 (Rovaniemi – wioska Świętego Mikołaja)
Koło Podbiegunowe: Dzień 9 (Wioska Saamów i Nordkapp)
Koło Podbiegunowe: Dzień 10 (Alta)
Koło Podbiegunowe: Dzień 11 (Bardu Bygdetum)
Koło Podbiegunowe: Dzień 12 (Narwik)
Koło Podbiegunowe: Dzień 13 (Henningsvaer i wioska wikingów Lofotr)
Koło Podbiegunowe: Dzień 14 (Saltstraumen)
Koło Podbiegunowe: Dzień 15 (Trondheim)
Koło Podbiegunowe: Dzień 16 (Droga Atlantycka)
Koło Podbiegunowe: Dzień 17 (Droga Trolli)
Koło Podbiegunowe: (Lodowiec Jostedalsbreen)
Koło Podbiegunowe: Dzień 19 (Nocleg w opuszczonym domu)
Koło Podbiegunowe: Dzień 20 (Trolltunga)
Koło Podbiegunowe: Dzień 21 (Awaria busa)
Koło Podbiegunowe: Dzień 22 (Oslo)
Koło Podbiegunowe: Dzień 23 (Tanum)
Koło Podbiegunowe: Dzień 24 (Kopenhaga)
Koło Podbiegunowe: Dzień 25 (Świebodzin)
Koło Podbiegunowe: Dzień 26 i 27 (powrót do domu)

Był to nasz pierwszy wyjazd tak daleko na północ (dotychczas najdalej byliśmy nad Bałtykiem). Ponadto ekipa nie znała się wzajemnie, 5 osób chętnych na wyprawę znaleźliśmy w Internecie ;)

Mam nadzieję, że materiał Wam się spodoba i będą też jakieś pytania, itp.

Pozdrawiam!

darboch - 2017-10-22, 10:39

Fajna wyprawa , fajnie opisana. Norweska część bliższa memu sercu :-P
Jak dogadywlaiscie się podczas podróży bo rozumiem, że ekipa nie było zmontowana z paczki starych przyjaciół?

Piwko leci :bigok

WojtekRTB - 2017-10-23, 13:23

Bardzo dziękuje, miło to słyszeć ;)

W ekipie przed wyjazdem znaliśmy się osobiście tylko ja i moja narzeczona Kasia, pozostałe osoby nie znały osobiście nikogo (z każdym oprócz Klaudii w procesie rekrutacji spotkaliśmy się wcześniej raz osobiście).

Generalnie udało się zmontować bardzo fajną ekipę i przez całą drogę dogadywaliśmy się bardzo dobrze. Oczywiście czasem były jakieś małe tarcia lub spięcia ale to chyba normalne jak z kimś spędza się cały miesiąc :) Byliśmy bardzo zadowoleni z tego jak udało się zrobić rekrutację i wybrać odpowiednie osoby.

Zresztą Asia i Klaudia, które poznaliśmy podczas tej wyprawy wzięły udział również w naszym wyjeździe na Bałkany rok później ;)

Powsinogi - 2017-10-23, 13:52

ale super! Dzięki za takie super zdjęcia poglądowe.
Kusi nas Norwegia, ale nie wiemy, czy kamperem czy autko i namiot?
Jak pogoda? Jak kempingi?

WojtekRTB - 2017-10-23, 14:32

Niestety o campingach się nie wypowiem, bo my wszystkie noclegi na dziko :)

Norwegia do podróżowania samochodem jest super. Tak samo jest zresztą z możliwością rozbijania się na dziko.

Jeśli macie i kampera i samochód to ja bym raczej brał kampera bo nie będzie przeszkadzał wam wtedy lekki deszcz i ogólnie macie trochę więcej możliwości.

My jak widać zresztą na zdjęciach trafiliśmy na bardzo dobrą jak na Norwegię pogodę, ciężko powiedzieć jak będzie w przyszłym roku ale zaryzykować zdecydowanie warto ;) !

Powsinogi - 2017-10-23, 14:48

Dzięki!
noclegi na dziko to to, co lubimy najbardziej :D
Kampera mamy takiego, że troszkę byśmy się obawiali na Drogę Trolli wjechać :) za to autko 4x4 i 6 różnych namiotów, śpowoty, maty, ciuchy techniczne etc.
Kusi nas Norwegia bardzo. Cały czas debaty czym pojechać :)
A jak z szerokością dróg? Jedni znajomi byli z samochodem i namiotem i mówią, że wąsko a drudzy, że spoko. Normalne drogi na szerokość 2 aut? czy wąsko i mijanki? mijanki w strategicznych miejscach, czy trzeba kombinować (cofać etc.) ?

Pogodę mieliście faktycznie rewelacyjną :) Nam się taka kiedyś w Dolomitach trafiła - okno pogodowe pomiędzy 2 tygodniami deszczu, akurat na nasz pobyt to okno pogodowe :D

WojtekRTB - 2017-10-23, 16:03

Z szerokością dróg to zależy. Na głównych drogach zazwyczaj nie ma problemu, chociaż w okolicach Oddy raz staliśmy w korku dość długo bo właśnie autobus nie mógł się minąć chyba z innym autobusem.

Drogi boczne często już są dość wąskie na jeden samochód. Infrastruktura drogowa jest jednak w Norwegii świetna, a tam gdzie drogi są wąskie zazwyczaj prawie nic nie jeździ. Generalnie na północy jest małe zaludnienie i czasem łatwiej spotkać renifera niż człowieka ;)

Tu pisaliśmy trochę o praktycznych rzeczach związanych z wyjazdem samochodowym do Norwegii (radzę uważać na mandaty ;) ): http://roadtripbus.pl/samochodem-do-norwegii/

Powsinogi - 2017-10-23, 17:36

Dzięki!!! :D będzie lektura na wieczór!
darboch - 2017-10-24, 13:31

Powsinogi, my zaczynaliśmy pierwsze wyjazdy do Skandynawi na auto 4x4 i dwa namioty z dwójką małych dzieci i to były najlepsze wyjazdy :bigok
WojtekRTB - 2017-10-24, 15:01

Gdybym miał auto 4x4 to bym się pewnie też zastanawiał, ale nie mam więc ja nie miałem problemu wyboru ;)

Myślę, że zarówno jedna i druga opcja będzie fajna. Norwegia jest super do podróżowania samochodem i spania na dziko!

krzlac - 2017-10-25, 09:35

darboch napisał/a:
Powsinogi, my zaczynaliśmy pierwsze wyjazdy do Skandynawi na auto 4x4 i dwa namioty z dwójką małych dzieci i to były najlepsze wyjazdy :bigok


Warunek pogoda. Nie ma nic gorszego jak wchodzić wieczorem do mokrego namiotu, wychodzić rano z mokrego i zwijać mokry. Brrrrr... Kamper jednak daje tu przewagę.

darboch - 2017-10-31, 23:04

Kamper daje przewagę natomiast my zawsze mieliśmy szczęście do fajnej pogody w Skandynawii.
martini44 - 2017-11-01, 10:47

darboch napisał/a:
my zaczynaliśmy pierwsze wyjazdy do Skandynawi na auto 4x4


kurde nie wiedziałem że meganki miały 4x4 :-P ;)

trybeus - 2017-11-01, 11:37

:pifko ...podoba mi się
WojtekRTB - 2017-11-01, 16:29

Ostatnio przeglądałem zdjęcia z wyjazdu. Pojechał bym tam chętnie jeszcze raz ;)
Powsinogi - 2017-11-01, 18:43

Pożyczcie nam szczęście do pogody :)
Jak pojedziemy kamperem i by nam się - odpukać! zepsuł! - to chyba by tam już został :/

Autko mamy pewne i nowsze, zjechało z nami różne miejsca.
Rodzina nadal się kłóci, czy w przyszłe wakacje Norwegia czy Szwecja i jest głos, dlaczego w ogóle na północ, przecież tam zimno... ;)

Cały czas oglądamy zdjęcia z wyprawy WojtekRTB - i zaczyna kusić taka wyprawa - daleko na północ :)

Tadeusz - 2017-11-01, 20:29

Wojtku, stawiam piwo (oczywiście polskie!) za interesujące i przydatne opisy i fotki.

Gratuluję udanej wyprawy. :spoko

Victus - 2017-11-02, 16:29

WojtekRTB napisał/a:
Ostatnio przeglądałem zdjęcia z wyjazdu. Pojechał bym tam chętnie jeszcze raz ;)

Nie tylko Ty

darboch - 2017-11-07, 21:24

martini44 napisał/a:
darboch napisał/a:
my zaczynaliśmy pierwsze wyjazdy do Skandynawi na auto 4x4


kurde nie wiedziałem że meganki miały 4x4 :-P ;)


Meganki nie ale Subaru juz tak :-P

WojtekRTB - 2017-11-09, 16:45

Victus napisał/a:
WojtekRTB napisał/a:
Ostatnio przeglądałem zdjęcia z wyjazdu. Pojechał bym tam chętnie jeszcze raz ;)

Nie tylko Ty


Zatem trzeba się będzie tam ruszyć ;) Nie mogę doczekać się wiosny!

Victus - 2017-11-10, 19:11

WojtekRTB napisał/a:
Victus napisał/a:
WojtekRTB napisał/a:
Ostatnio przeglądałem zdjęcia z wyjazdu. Pojechał bym tam chętnie jeszcze raz ;)

Nie tylko Ty


Zatem trzeba się będzie tam ruszyć ;) Nie mogę doczekać się wiosny!

Wojtku, ja to i za 10 lat nie będę mógł pojechać, ale Tobie życzę Wszystkiego Najlepszego.
Pozdrawiam :spoko

WojtekRTB - 2018-01-25, 10:07

Victus napisał/a:

Zatem trzeba się będzie tam ruszyć ;) Nie mogę doczekać się wiosny!

Wojtku, ja to i za 10 lat nie będę mógł pojechać, ale Tobie życzę Wszystkiego Najlepszego.
Pozdrawiam :spoko [/quote]

Dziękuje i również pozdrawiam serdecznie!

Barbara i Zbigniew Muzyk - 2018-01-25, 12:13

Wojtku północ nie dla nas,natomiast gdybys miał informacje o Sycylii to chętnie poczytam . Mysle że zerkałes na nasza Grecjie w 2017 udało mi się pisać relacje na bieżąco tak jak Ty. :kawka: Barbara muzyk
krzlac - 2018-01-25, 12:20

Barbara i Zbigniew Muzyk napisał/a:
północ nie dla nas


A to z jakiego powodu?

Barbara i Zbigniew Muzyk - 2018-01-25, 16:30

Powód,zimno i drogo,nieznane tereny.Lepiej się podróżuje,po bardziej znanych terenach nawet jadąc tranzytem,ja mam takie odczucie,a wogóle to za późno poznaliśmy kamperowanie :oops:
Flag - 2018-01-25, 16:47

Barbara i Zbigniew Muzyk napisał/a:
Powód,zimno i drogo,nieznane tereny.Lepiej się podróżuje,po bardziej znanych terenach nawet jadąc tranzytem,ja mam takie odczucie,a wogóle to za późno poznaliśmy kamperowanie :oops:


szanuje Twoje poglądy ale dla mnie idelane miejsce do podróżowania to "zimno .....,nieznane tereny" dodaj jeszcze mało ludzi i miast. Od 5 lat jesteśmy co roku w Skandynawii.

krzlac - 2018-01-25, 19:31

Barbara i Zbigniew Muzyk napisał/a:
Powód,zimno i drogo,nieznane tereny.


Tylko "drogo" jest usprawiedliwione. A tak naprawdę extra koszty to prom przez Bałtyk,
choć w tym sezonie da się przepłynąć i wrócić za 650 zł (kamper do 6,00 m i dwie osoby), a paliwo ok. 2 zł droższe jak na zachodzie czy południu Europy. Papu z domu, a kempingi można skreślić - jest gdzie stać za free.

Barbara i Zbigniew Muzyk - 2018-01-25, 19:42

To zaleta kamperowania,jedni kochają Skandynawie drudzy południe Europy,a jeszcze inni same Bałkany.Nas też kosztują promy bo na Krete potem przepłyniecie do Włoch no i jeszcze na Sycylie.A my mamy powyżej 6 metrow :!:Latka leca,dla młodych jeszcze dużo pięknych podróży,pozdrawiam Barbara :oops:
Flag - 2018-01-25, 20:12

W sierpniu jechaliśmy z Wloch (40 stopni) do Laponii (6 stopni) - jaka ulga:) chcieliśmy zostać na zawsze :)
OMEGA - 2018-01-25, 20:16

Flag napisał/a:
chcieliśmy zostać na zawsze


co stanęło na drodze???


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group