Klub mi³o¶ników turystyki kamperowej - CamperTeam

S³owacja - S³owacki Raj w pa¼dzierniku 2020

LukF - 2020-10-08, 18:38
Temat postu: S³owacki Raj w pa¼dzierniku 2020
8.10.2020
Ju¿ jesieñ.
W takim zdaniu w podstawówce zrobi³em dwa b³êdy ortograficzne. Od tego czasu pilnujê siê bardziej...
Ale nie o tym mia³o byæ :lol:
Ju¿ jesieñ. A nas ci±gnie w góry. By zobaczyæ kolory, by wróciæ w nasze fajne miejsca. Np. do S³owackiego Raju po 15 latach. Przyjechali¶my wczoraj wieczorem, nocleg na parkingu w Podlesoku a rano wjechali¶my na kemping. Oprócz nas jeden kamper S³owacki a potem dojecha³a blaszanka z Krakowa. Fajnie tu i sympatycznie co widaæ na zdjêciach

LukF - 2020-10-08, 18:41

Dzi¶ byli¶my na pierwszej wycieczce w dolinie Sucha Bela. Bardzo ³adna, czas przej¶cia ze zjedzeniem kanapki to 2,5godz. plus zej¶cie na kemping 1,5godz.

Cztery zdjêcia na zachêtê :lol:

MILU¦ - 2020-10-08, 20:16

LukF napisa³/a:
Dzi¶ byli¶my na pierwszej wycieczce w dolinie Sucha Bela. Bardzo ³adna, czas przej¶cia ze zjedzeniem kanapki to 2,5godz. plus zej¶cie na kemping 1,5godz.

C.d.n


To jutro Prze³om Hornatu ? Czy Klastorisko ?

LukF - 2020-10-08, 20:28

Jutro ferrata :mrgreen:
Tadeusz - 2020-10-09, 08:31

S³owacki Raj to takie cudo przyrody, do którego chce siê wracaæ. Wokó³ nas wiele jest takich miejsc, dos³ownie parê kroków od granicy, dlatego mój kamper tak chêtnie ci±gnie mnie do Czech i S³owacji.
Stary, m±dry kamperek.😃

ZbigStan - 2020-10-09, 19:41

LukF, Wyprawa dobrze siê zapowiada. Czekam na CD. Pozdrawiam.
LukF - 2020-10-09, 20:11

Tadeusz, dziêkujê za piwo.

ZbigStan, dziêkujê, ¿e czytasz.

9.10.2020
Dzi¶ bêdzie via ferrata. Lubimy siê wspinaæ, mamy uprzê¿e, lon¿e, kaski i solidne buty oraz rêkawice do wspinaczki na via ferraty. A w S³owackim Raju jest jedna ferrata, zbudowana w 2016 r o nazwie HZS Kysel w w±wozie Kysel który by³ przez oko³o 40 lat do 2016 r zamkniêty dla turystów po wielkim po¿arze.
Ruszamy z kempingu Podlesok na rowerach na Klasztorzysko - z buta czerwonym szlakiem 2godz. a rowerem 1godz. Pozostawiamy tam nasze pojazdy i po pó³ godzinie jeste¶my na pocz±tku doliny Kysel gdzie zaczyna siê nasza trasa. Przej¶cie ca³ego w±wozu zajmuje oko³o 2godz. plus 30min.na powrót do Klasztorzyska. Ferrata nie jest trudna, twórcy wyceniaj± j± na 3, ja uwa¿am, ¿e maks.2. Oczywi¶cie bez sprzêtu nie nale¿y przechodziæ tego w±wozu. Na koñcu jest naprawdê wysoki wodospad i my wspinamy siê zaraz obok. Fajna przygoda.
Oko³o 17.00 jeste¶my na kempingu, zjecha³o siê kilka kamperów, nawet teraz s³ychaæ jeszcze silnik jakiego¶ Ducato. W recepcji dowiedzia³em siê, ¿e mo¿na staæ nawet do 17.00 oraz, ¿e za dwa dni p³acimy 35€ bez pr±du. Jutro zdecydujemy co dalej.
:spoko

LukF - 2020-10-09, 20:28

Zdjecia z dzi¶
Socale - 2020-10-09, 21:51

Dzielnego masz ch³opaka, po tacie pewno...
Ja tam lin i sznurków unikam, b³êdów te¿ a bezpieczeñstwo to moja szajba lecz w tej wodzie to bym siê wypluska³ znacznie chêtniej :mrgreen:
Twoje foto "raj3_copy" bardzo przypomina mi "moj±" poblisk± Magnoliê, jej okolica to lasy grzyby, ryby i niewielkie jeziorko.

LukF - 2020-10-10, 07:33

Socale,

Dziêki za piwo. Cieszê siê, ¿e siê podoba.
A zdjêcia o których wspominasz s± faktycznie podobne. Pozdrawiam

ZbigStan - 2020-10-10, 07:35

LukF, Uprawiacie sporty extremalne. Dzielna rodzina. Pozdrawiam.
Endi - 2020-10-10, 11:00

LukF , choæ spektakularnych osi±gniæ w tym temacie nie mamy ale uwielbiam takie klimaty jak co¶ siê dzieje :) i ten dreszczyk emocji... dziêki :kwiatek2 i powodzenia :spoko
LukF - 2020-10-10, 18:27

Endi,
Dziêki za piwo, mi³o mi.

ZbigStan,
O wspinaniu siê na ferratach nigdy nie my¶la³em w kategorii sportów ekstremalnych. Ale faktycznie mo¿e to byæ tak postrzegane. Nasz 9-cio latek ma na tej ferracie debiut. Wiêc w przysz³ym roku kolejne ¿elazne drogi sobie i jemu zafundujemy ...

LukF - 2020-10-10, 19:06

10.10.2020
Ka¿dy dzieñ jest inny. Zdanie to pasuje do naszej aktywno¶ci w tym Raju :szeroki_usmiech
Pierwszy dzieñ typowe przej¶cie szlakiem dnem w±wozu, nastêpnie ferrata a dzi¶ rowery. Elektryczne MTB nadaj± siê tutaj wy¶mienicie. Gor±co polecam. Pêtelka 20 km. Najpierw od kempingu w stronê Kartuzjanskiego Mostu na Hornadzie. Zosta³ odbudowany w 1995r po tym jak w 1944r zosta³ czê¶ciowo zniszczony. Czyli trzeba by³o czekaæ 51lat... Dobrze to obrazuje zjawisko widoczne na S³owacji: 100 lat planowania kolejnych dzia³añ :bajer
Wracamy do rowerów. :lol: Od kamiennego Kartuzjañskiego Mostu kierujemy siê dalej i wy¿ej. W stronê Tomaszowskiego Widoku. To piêkne miejsce, platforma skalna z spadaj±c± stromo w dó³ pionow± ¶cian±. ¦wietny punkt widokowy. Mo¿na dojechaæ rowerem lub doj¶æ ¿ó³tym szlakiem.
Po stosownym odpoczynku czas na powrót. Od Spi¹skich Toma¹owcow wracamy gruntowymi ¶cie¿kami w¶ród pól w kierunku Hrabu¹ic. Ko³o ko¶cio³a jest maleñki sklep spo¿ywczy gdzie mo¿na kupiæ pieczywo (rano oczywi¶cie) bo przy kempingu nie ma po sezonie na co liczyæ. W kierunku Podlesoka wzd³u¿ drogi rosn± stare jab³onie obsypane teraz jab³kami. Szare renety smakowa³y najlepiej :mrgreen: Rowery oblepione b³otem na kempingu przesz³y mycie. I tak min±³ kolejny dzieñ.
Zdjêcia poka¿± ciekawe miejsca

MILU¦ - 2020-10-10, 19:47

Widzê ; ¿e jeszcze du¿o do poznania zosta³o nam w S³owackim Raju :oops:
A Tomaszowy Widok przypomina .....norweski Preikestolen w.....miniaturze :mrgreen:
Zas³u¿one :kufel za relacjê i zdjêcia :spoko

LukF - 2020-10-10, 19:59

Milu¶,
Mi³o mi, ¿e siê podoba i dziêkujê bardzo za piwo. Tak, S³owacki Raj jest wart odwiedzenia :spoko

Viper - 2020-10-11, 08:52

Witaj LukF.
Wspania³a relacja, bardzo ciekawa a zdjêcia mówi± same za siebie.
Miejsce bardzo atrakcyjne z pewno¶ci± tam pojedziemy.
Piwko siê nale¿y.

lechd - 2020-10-11, 09:11

¶wietna wycieczka, jeszcze wykorzystali¶cie koñcówkê dobrej pogody. Kiedy¶ tam byli¶my ale jeszcze wrócimy. W naszym kamperze ju¿ spuszczona woda to chyba bêdzie sta³ do wiosny :(
LukF - 2020-10-11, 20:30

Viper,
Bardzo dziêkujê za piwo. Mi³o mi, ¿e czytasz :bukiet:

Lechd,
Mo¿e warto jeszcze gdzie¶ pojechaæ? Kamper to brak zobowi±zañ, rezerwacji itp. A wodê wlejesz przed ruszeniem w drogê :spoko

LukF - 2020-10-11, 20:52

11.10.2020
Dzi¶ od rana s³aba pogoda. Do obiadu czas szybko min±³ nam w kamperze na odrabianiu ró¿nych zaleg³o¶ci. Potem serwis, krótka rozmowa w recepcji kiedy zamykaj± (na dniach bo pogoda teraz ma byæ przez tydzieñ deszczowa) i w drogê. Blisko kempingu jest wielkie pastwisko z byd³em. Nie wiem jak taka rasa zwierz±t siê nazywa? Mo¿e kto¶ podpowie? Lubi± jab³ka :bajer

LukF - 2020-10-11, 21:01

C.d.
Jeszcze jako uzupe³nienie relacji wklejam zdjêcia pokazuj±ce efekty pracy artystów obrabiaj±cych drewno. Rezultat ich dokonañ mo¿na podziwiaæ na symbolicznym cmentarzu na Klasztorzysku

ZbigStan - 2020-10-12, 07:41

LukF, Podoba mi siê S³owacki Raj w Twojej relacji. :pifko . Pozdrawiam.
LukF - 2020-10-12, 08:55

ZbigStan,

Po Twoim piwie, za które dziêkujê, mogê koñczyæ moj± relacjê :bigok

Podsumowanie:
Tak, to miejsce dla góro³azów, rowerzystów oraz spacerowiczów jest górskim Rajem. Pewnie dlatego tak go nazwano. Czesi te¿ maj± swój Raj, ale ten chyba bardziej mi siê podoba. Woko³o s± ledwie osady, dla mieszczuchów okolice s± niemal bezludne :mrgreen: Na kempingu zastali¶my przemi³± obs³ugê wiêc obiecali¶my znowu tam powróciæ. Tym bardziej, ¿e Dobszyñska Lodowa jaskinia jest obecnie zamkniêta a bardzo chcieli¶my kolejny raz j± zwiedziæ :spoko

Koniec.

Endi - 2020-10-12, 11:11

LukF napisa³/a:
Nie wiem jak taka rasa zwierz±t siê nazywa? Mo¿e kto¶ podpowie?


Wypisz , wymaluj - Szkocka rasa wy¿ynna .. :spoko


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group