Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Turcja - Kapadocja

andrzej627 - 2024-02-26, 18:42
Temat postu: Kapadocja
Dla mnie głównym punktem podróży jest Kapadocja. Byłem tu już w roku 2019, ale tym razem chciałbym zobaczyć trochę więcej. Na miejsce noclegowe wybrałem punkt: https://park4night.com/en/place/423163

Gdyby ktoś chciał się tam dostać i uniknąć wpakowania się w tarapaty, to polecam przeczytanie wszystkich komentarzy na park4night i dokładne przyjrzenie się drodze so tego punktu na wszystkich dostępnych mapach elektronicznych.

Polecam też obejrzenie tych filmów KamperManiaka:




andrzej627 - 2024-02-26, 19:22

Rozumiem, że KamperManiak chciał dojechać w okolice tego punktu: Katpatuka Cave Hotel.

Okazuje się, że Google i Garmin poprowadzą do niego z Goreme drogą, która po dokładnym przyjrzeniu się na mapie OSM, okazuje się ścieżką pieszą. Jak widać na filmie udała się nią dotrzeć do celu. O wiele lepiej jest jednak dojechać tam od południa drogą przechodzącą obok campingu Kaya. Niektórzy dojechali tam nawet nocą. :spoko


andrzej627 - 2024-02-26, 19:41

Zainspirowany tymi filmami przyjrzałem się ich miejscom postojowym. Pozwoliłem sobie zrobić takie screenshoty. Dodaję zdjęcie Google Earth tych punktów.

Widzę, ze też muszę wziąć drona. :spoko

andrzej627 - 2024-02-26, 20:56

Wg Google'a od campingu Kaya jedzie się 7 minut (1,6km) : https://maps.app.goo.gl/8KC5NMLi5iCfahhD8
andrzej627 - 2024-02-26, 22:50

Jeszcze jeden film. Miejscówka trzymana w tajemnicy. Okazuje się, że można wytargować dobrą cenę za lot balonem.


kimtop - 2024-02-27, 09:05

Spędziłem w Kapadocji trzy dni i stałem tylko na dziko
yamah - 2024-02-27, 19:54

Byliśmy 2 razy i staliśmy tu : https://maps.app.goo.gl/YQ2zdCSMPsQWrUvY8
bezpłatny, prywatny parking,właścicieli butiku z kawą i gadżetami (oczywiście coś tam zawsze kupiliśmy) na noc zamykany wjazd szlabanem.Bardzo mili właściciele.

kimtop - 2024-02-27, 20:36

Ha,ha,ha
Staliśmy w tym samym miejscu :haha:
Rano obudził nas jakiś huk. Okazało się ,że byliśmy otoczeni przez balony i to ich palniki nas obudziły :ok

yamah - 2024-02-27, 20:43

kimtop napisał/a:
Ha,ha,ha
Staliśmy w tym samym miejscu :haha:
Rano obudził nas jakiś huk. Okazało się ,że byliśmy otoczeni przez balony i to ich palniki nas obudziły :ok

Identycznie było :haha: :haha: :haha:

andrzej627 - 2024-02-27, 21:25

kimtop napisał/a:
Staliśmy w tym samym miejscu

jedrek49 też tam stał:
https://www.camperteam.pl...p=780925#780925

Zbynek - 2024-02-28, 07:53

andrzej627 napisał/a:
Zainspirowany tymi filmami przyjrzałem się ich miejscom postojowym. Pozwoliłem sobie zrobić takie screenshoty. Dodaję zdjęcie Google Earth tych punktów.

Widzę, ze też muszę wziąć drona. :spoko

My staliśmy tutaj:
https://www.google.pl/map...1!1e3?entry=ttu

andrzej627 - 2024-02-28, 11:42

Zbynek, wstawiłem do kapownika. :spoko
Zbynek - 2024-02-28, 20:50

andrzej627 napisał/a:
Zbynek, wstawiłem do kapownika. :spoko


Przed Antaly`ą warto zobaczyć ognie Chimery, nam się spodobały. Warto dojechać wieczorem, jak jest ciemno. Sporo ludzi piecze pianki marschmallows, a my polaczki-cebulaczki piekliśmy kiełbaski :ok
Parking jest spory, ale w nocy nas przegonili więc po zwiedzaniu szukaj miejsca na nocleg.
https://www.google.pl/map...1swvp?entry=ttu

Zbynek - 2024-02-28, 20:53

andrzej627 napisał/a:
Zbynek, wstawiłem do kapownika. :spoko


I jeszcze wąwóz Saklikent, na miejscu jest przyjemny kemping.
https://www.google.pl/map...m0rmz?entry=ttu

andrzej627 - 2024-02-28, 21:30

Zbynek, dzięki za podpowiedzi. Ognie Chimery są w planie, a w Saklikent byłem w 2019 r. Jedno i drugie daleko od Kapadocji. :spoko
kimtop - 2024-02-29, 13:02

Polecam podziemne miasto w Derinkuyu.

https://www.national-geog...li-udogodnienia

Weszliśmy tam sami bez żadnego przewodnika i po około 2godź.zwiedzania (trochę błąkania się :haha: ) podziemnych korytarzy wyszliśmy na powierzchnię tuż przed zamknięciem obiektu :ok

andrzej627 - 2024-02-29, 13:25

Byłem w podziemnym mieście Kaymakli: https://maps.app.goo.gl/fbxoFaaPwpNfup7Z8
Teraz pod ziemię mnie nie ciągnie. :spoko

andrzej627 - 2024-03-05, 12:06

Jeszcze jeden film z Kapadocji:


dreamteam - 2024-04-02, 00:20

Witajcie,

Od niedawna jesteśmy zarejestrowani na tym forum. Forum znamy od bardzo dawna, jest super i bardzo fajni są ludzie którzy się tu wypowiadają. My czytamy, nie piszemy bo co można napisać więcej ? ;)

W załączeniu nasza mapka. Startujemy jutro z Warszawy. Plan dość ambitny jak na półtora miesiąca .... to nawet nie będzie 1/3 Turcji. Zamierzamy na początek zahaczyć o Stambuł i główne danie to Kapadocja :)

Ktoś z naszego forum wybiera się tam w tym czasie ?

Pozdrawiamy

Ilona & Andrzej

WODNIK - 2024-04-02, 22:40

Trasa taka prawie jak nasza dwa lata temu. 6 tyg. to dużo i mało, zależy co chcesz zobaczyć plaże czy zabytki. A jest co oglądać i zwiedzać. Jeżeli masz pytania to pytaj jak będę mógł to Ci pomogę.
Marzę aby w sierpniu wyjechać znowu w te rejony.Powodzenia i szerokości.
Pozdrawiam. :spoko

dreamteam - 2024-04-03, 23:43

Dzięki Piękne!
Będziemy pytać. Próbowałem się nieco zainspirować przed wyprawą przewodnikami, ale w księgarniach nic mi w ręce nie wpadło. Dużo fajnych informacji można znaleźć na blogach. Mamy plan, mamy wolne do połowy maja, zobaczmy :)
Na razie jesteśmy na noclegu w okolicy Sybin.
Pozdrawiamy serdecznie

dreamteam - 2024-04-04, 23:15

Aktualne koszty ON i innych mediów (aktualizacja prostu):

Słowacja, Węgry w przeliczeniu na PLN 6.95 - 7.2 zł ( praktycznie tyle co u nas).

Rumunia: 6.4O - 6.50 zł.

Bułgaria: 6.20 - 6.25 zł.

Opłata za most na Dunaju Giurgiu- Ruse 6€

Turcja ON: 5.16 - 5.25 zł.

Winieta HGS 1250 TL (jakieś 150 zł).

Karta SIM, 50 GB, Vodafone TR 1650 TL (jakieś 198 zł)

dreamteam - 2024-04-08, 22:05

Stambuł

Gdyby ktoś potrzebował wygodnej i spokojnej miejscówki w dzielnicy Sultanahmed podaję sprawdzoną z zasobów p4n: Cerrahpaşa, 34098 Fatih/Istambuł GPS: 40.999916, 28.94133. Strzeżony. Z wygód jest tylko WC. Koszt za dwie noce 800 to (ok. 100 zł). Obok parkingu przystanek autobusowy i dojazd do Starego Fatih 3 przystanki. Druga opcja to kawałek pieszo i przystanek tramwajowy bezpośrednio pod samą Hagię Sofię. Bilety do kupienia w autobusie, terminal k. kierowcy koszt 3,2 zł.


Można poszukać miejscówki za free w starej dzielnicy, jednak trzeba się nieco pokręcić. Jest trochę ciasno nawet jak na naszą T5-tkę ale się da. My odpuściliśmy, przyjechaliśmy w piątek, trwał Ramadan, masa przechodzących ludzi, na pewno na spokój nie było co liczyć 😉

Dostępność miejsc kultu: meczety Hagia Sofia, Błękitny Meczet nieco ograniczona z racji na trwający Ramadan, można jednak dostać się do środka. Podziemny Pałac Jerebatan (Cysterna Bazyliki) dostępna, koszt biletu 75 zł.
Wielki Bazar czynny normalnie 8-19.00 z wyjątkiem niedziel.

My zakończyliśmy naszą przygodę ze Stambulem na Moście Galaty, gdzie można porządnie zjeść za niewielkie pieniądze.

dreamteam - 2024-04-08, 23:08

Uchisar

Co tu dużo pisać. Wszyscy znają tą miejscowość, to brama do Kapadocji. Od rana kręcimy się po okolicy i zwiedzamy. Wstęp na zamek 250 tl. Co tu dużo mówić, po prostu warto. W zamku można spróbować tradycyjnego kapadoskiego chlebka, który jest wyrabiany na miejscu. A widoki zapierają dech w piersiach 😉
Parking w tym miasteczku tu: 38,6292734, 34,8057409 trochę ciasno, ale się da 😎
Jutro treking po okolicy.

dreamteam - 2024-04-08, 23:27

WODNIK napisał/a:
Jeżeli masz pytania to pytaj jak będę mógł to Ci pomogę.


Odwołuję się więc do Twojej uprzejmości 😉
Czy znasz może jakiś sposób, aby sprawdzić bez konieczności wizyty w PTT ile środków zostało na koncie winiety w systemie HGS ?
Próbowałem to rozgryzać, instalowałem aplikacje HGS, Banku PTT, ale one są chyba tylko dla Turków (w formularzu tylko ich turecki PESEL) a w opcji nr paszportu / nr. rej. pojazdu nie działa. Wiem, że mając nr winiety i dokumenty mogę to sprawdzić w urzędzie pocztowym. Nie znalazłem informacji aby nie-Turek zrobił to online 🤔
Kurcze nie chce mi się wierzyć że nie ma możliwości podglądu salda i ewentualnego doladowania online.

Jeśli zabraknie środków zapłacę na bramce kartą, albo przy wyjeździe..... tylko jak każdy z nas lubię wiedzieć na czym stoję....

Ale może jest jakiś sposób, albo ja robię coś źle ?
Z góry dziękuję za dobrą radę
Andrzej

ZbigStan - 2024-04-09, 06:46

dreamteam, zapowiada się piękna wyprawa. Szczęśliwej podróży. :pifko . Pozdrawiam..
LukF - 2024-04-09, 18:06

dreamteam,
Mało jest relacji z Turcji więc cieszę się, że piszesz i zamieszczasz zdjęcia.
Czekamy na ciąg dalszy.
Pozdrawiam :pifko

daro35 - 2024-04-09, 20:42

:pifko na zachętę czekamy na dalszą część :spoko
dreamteam - 2024-04-09, 23:04

Dziękujemy za piwka 😉
Staram się w miarę możliwości coś wrzucać.
Do późna z Żoną kręcimy się po okolicy, gdy wracamy z miasta czy ze szlaku to najpierw piszę nasz "pokładowy dziennik" który jest takim pamiętnikiem a zarazem moją ściagą do montażu filmów w bliżej nieokreślonej przyszłości.... Wszystko trafia na kupkę, że niby w zimie będzie więcej czasu......a czy jest ? Sami wiecie 🤣

Co do HGS, to po rozmowie z poznanym dziś Turkiem okazuje się że nie-Turcy nie mają możliwości sprawdzenia salda konta online czy ewentualnie doładowania go przez internet. Pozostaje więc poczta turecka, gdzie po numerze winiety i dokumentach auta/paszport sprawdzą saldo, ewentualnie mogą doładować (płatność gotówką). Nie ma problemu jeśli nie ma już środków na koncie, ta sama procedura: wizyta w PTT na wyjeździe z Turcji np poczta w Edirne i tam regulujemy zaległą płatność jest tylko jeden warunek: nie może być starsza niż 15 dni.
My jak się dowiedzieliśmy od naszego tureckiego towarzysza załapaliśmy się na bonus, bo od piątku do dziś przejazd autostradami płatnymi w czasie trwania Ramadanu jest za darmo 😀...i rzeczywiście na autostradzie Stambuł - Ankara tak było, a ja myślałem że nie działają po prostu wyświetlacze poboru myta za bramką autostradową 😜

Swoją drogą ten Ramadan to fajna sprawa, podchodzą do ciebie na ulicy młodzi ludzie i za darmo częstują lokum, możesz częstować się do woli, za darmo sam możesz się częstować innymi łakociami. Restauratorzy za darmo częstują słodkimi przekąskami. Bardzo pyszne są świeżo upieczone słodkie racuszki.... Ramadan w Stambule to coś niesamowitego👍

Dolina Gołębi k. Uchisar

Do Uchisar przyjechaliśmy w niedzielę, zaparkowaliśmy i chcemy tu spędzić kilka dni. Jest tu cała masa pięknych miejsc które trzeba zobaczyć, dotknąć, obejść dookoła. Skały tufowe w różnych kolorach: róż, biel żółć i miks tego wszystkiego. Taką wisienką na torcie są skalne malowidła.... Dziś przez większość dnia zwiedzaliśmy Dolinę Gołębi (nazwa turecka trudna). Dolina przebiega koło Uchisar i ciągnie się aż do Goreme. W dolinie jest bardzo dużo charakterystycznych skał turowych o kształcie stożka, które kiedyś były zamieszkałe. Cześć z tych budowli kiedyś pełniły rolę gołebników co na pewno ma związek z nazwą doliny. Pomieszczenia wykute w skałach to doskonałe miejsce na przechowywanie zbiorów czy suszenie lawendy.... Cudowne jest odkryć taką suszarnię 😉

dreamteam - 2024-04-10, 15:54

Dolina Gołębi c.d.

Chyba wróciliśmy do naszego normalnego tempa zwiedzania 😉 więc dziś dalej kręcimy się po Dolinie Gołębi, doszliśmy do Goreme, jemy obiad i rozważamy nową miejscówkę na noc i plan na jutro.

dreamteam - 2024-04-11, 23:35

Dziś minął kolejny dzień naszej podróży😀 Dziesiąty od wyjazdu z domu, szósty w Turcji.
Do tej pory takim naszym numerem jeden w podejściu do turystów, cudzoziemców byli Marokańczycy. W ich kraju zetknęliśmy się z życzliwością, chęcią pomocy i gościnnością. Mamy tam przyjaciół, z którymi spędziliśmy bardzo fajne chwile. W Maroko po prostu czuliśmy się bardzo dobrze. Turcy także w niczym nie ustępują Marokańczykom. Taki pozytywny obraz w podróży budujemy cegiełka po cegiełce. Zaczynamy od tych drobnych spraw takich jak wskazanie właściwego kierunku na szlaku, lokalu z dobrym i tanim jedzeniem czy kranu miejskiego, z którego można zatankować dobrą wodę. Bardzo miło i sympatycznie jest zwyczajnie porozmawiać w knajpie, w sklepie. Jako naród jesteśmy tu bardzo pozytywne i sympatycznie postrzegani - a to bardzo cieszy 😀

Dziś kolejny dzień, aktywny, trekingowy, trochę więcej niż 10000 kroków 😜

Dolina Biała
Rozciąga się od miasteczka Uchisar a kończy na Dolinie Miłości która jest jej przedłużeniem i zakończeniem. Jest nieco inna niż Dolina Gołębi, kolor skał jest biały. Można spotkać tu żółwie i inne drobne stworzenia. Bardzo miły i fotogeniczny szlak.

dreamteam - 2024-04-12, 00:01

Dolina Miłości

Jak ktoś mówi Kapadocja to na pewno pierwszym naszym skojarzeniem są specyficzne formy skalne stanowiące niejako logo tego zakątka Turcji. Takich formacji skalnych raczej nigdzie indziej się nie spotka. Ich kształt jest bardzo ciekawy 😎 jednym kojarzy się z grzybami, innym z kominami lub fallusami 😎
Długo wędrowaliśmy po Dolinie, spodobała się nam tak bardzo, że postanowiliśmy zostać tu na noc.

Podaję namiar na darmowy parking nad "kominami" z widokiem na całą dolinę: 38.655309,34.820729
Dostępny dla wszystkich pojazdów, dojazd drogą gruntową wskazana jest jednak uwaga są bruzdy i rowki.

dreamteam - 2024-04-12, 07:27

a tak było o wschodzie słońca z naszej miejscówki:
andrzej627 - 2024-04-12, 10:06

dreamteam napisał/a:
Podaję namiar na darmowy parking nad "kominami" z widokiem na całą dolinę: 38.655309,34.820729
Dostępny dla wszystkich pojazdów, dojazd drogą gruntową wskazana jest jednak uwaga są bruzdy i rowki.

Namiar jest trochę poza drogą: https://maps.app.goo.gl/4o94KaphKhSvYJSj8 :roll:

dreamteam - 2024-04-12, 11:34

Zgadza się, obok drogi jest taki wielki płaskowyż, skręcasz w prawo, tam można dojechać nad samą krawędź doliny i popatrzeć z góry. Warto zostać na noc, jak będzie pogoda to o świcie startują tu balony. Preferowany dojazd od strony Uchisar jest za free. Z drugiej strony za wjazd trzeba zapłacić 70TL, ale wieczorem (na bramce) nikogo tam nie ma a dojazd lepszy niż od strony Uchisar.

Jeszcze raz skorygowane współrzędne 38,6550190, 34,8201219

Ujęcie wody jadąc z powyższej lokalizacji w kierunku miasta Uchisar jest możliwość uzupełnienia zapasów wody grzecznościowo na tyłach sklepu z pamiątkami przy skrzyżowaniu z drogą asfaltową D302 prowadzącą do Goreme.

Pozdrawiam
Andrzej

dreamteam - 2024-04-12, 22:32

Dolina Czerwona, Dolina Róż I

Zaczęliśmy nasz dzisiejszy treking od Doliny Czerwonej i po przejściu 800 m szlakiem zaczęliśmy mieć watpliwości - czy nadal idziemy tą doliną czy to już inna ? Jak się okazuje nie my pierwsi mamy takie wątpliwości. Oznaczenia na gruncie jeśli już są to wcale nie są niestety takie oczywiste. Nawet nowoczesne elektroniczne mapy szlaków nie pomagają rozwiązać tej zagadki, gdzie leży granica. Na pewno zaczyna się od Doliny Czerwonej, tam formacje skalne są bliższe tej właśnie barwie. W pewnym momencie tak niezauważalnie nasz dolinka spotyka się z I odnogą Doliny Róż .... i tak już chyba zostaje o końca. Dolina Róż II biegnie nieco wyżej i jest ją łatwiej rozpoznać......sprawdzimy to jutro 😉

Zaparkowaliśmy dziś na parkingu przed wejściem do dolin. Wjazd kosztuje 50 tl.
Podaję współrzędne GPS parkingu: 38,6535740, 34,8634899

dreamteam - 2024-04-13, 22:31

Kaymakli Podziemne Miasto

Miała dziś być Dolina Roż II.... ale gdy rano odsłoniliśmy okna niebo miało kolor kobaltu a niektóre partie szczytów skał Czerwonej Doliny spowijała mgła. Gdy spojrzeliśmy w prognozę pogody dla regionu Ürgüp tak miało być przez cały dzień: zero słońca a nawet całkiem spore prawdopodobieństwo przelotnych opadów 😐 taka średnia pogoda na treking w terenie i jakieś fajne zdjęcia. Troszkę byliśmy zaskoczeni, gdy na niebie zauważyliśmy kilka balonów.... po prostu mieli pecha 😐 Postanowiliśmy z Iloną, że wyskoczymy sobie 30 km dalej i zwiedzimy to słynne podziemne miasto Kaymakli, pod ziemią przynajmniej nie zmokniemy 😉

Tak jak już tu na forum pisano, my możemy potwierdzić: w a r t o !

Parking dla aut klasy minivan = 50 tl (osobowy 20 tl, kamper 100 tl) jest to opłata jednorazowa.
Bilety wstępu do Podziemnego Miasta: Turcy 60 tl (7,2 zł); Cudzoziemcy 13€ (56 zł).... taka "mała" rożnica 😉

Tuż obok skansenu jest bazar, gdzie można zaopatrzyć się w świeże warzywa w naprawdę w dobrej cenie. Ci handlarze przynajmniej mają jedną cenę dla swoich i tą samą dla cudzoziemców 😀

W narożniku budynku bazaru (wiaty) znajduje się kran z wodą, wystarczy nałożyć szlauch i zatankować wóz.

Gdy staniemy na głównym placu parkingowym skansenu, patrząc na bazarek z warzywami, zaraz po lewej stronie mamy knajpkę, gdzie smacznie i tanio można zjeść. W następnym poście zmieszczę dla Was menu i ceny.

dreamteam - 2024-04-13, 23:26

Menu z tradycyjnym tureckim jadłem

Tak jak wspomniałem, zamieszczam menu i ceny z tradycyjnym tureckim jadłem. Ceny często za to samo danie bardzo się różnią np gözleme w knajpie przy Czerwonej Dolinie kosztuje 250 tl a w innym miejscu, w Kaymakli 70 - 80 tl. Warto czasem przyjrzeć się cenom bliżej 😎😉
My polecamy właśnie gözleme jest to tradycyjne danie, może trochę przypomina nasze naleśniki. Placek powstaje z cieniutkiego ciasta "yufka" które jest wypełnione farszem i zapieczone. Farsz może być naprawdę różnorodny: biały ser z natką pietruszki, ziemniaczany albo z mięsa mielonego. Danie jest bardzo proste i szybkie w przygotowaniu. Nie czeka się na nie zbyt długo.

UWAGA - taką niespodzianką może być stosowany ser 😀 nie zdziwcie się, gdy będzie on z mleka owczego lub koziego. To specyficzny smak, nie każdemu przypada do gustu bo zawsze będzie się czuć taki kaprawy posmak 😉 Tak więc warto dopytać jaki ser to będzie 😉

To na tyle dziś.... jutro znowu na szlak 😉
Dobrej nocy

dreamteam - 2024-04-14, 22:49

Dolina Róż II

Dziś była niedziela, spodziewaliśmy się na szlaku wielu chętnych do podziwiania niezwykłych kapadoskich pejzaży. Tymczasem mieliśmy praktycznie dla siebie całą dolinę. Na parkingu było owszem dość tłoczno, ale wszystkim gościom wystarczało zrobienie kilku fotografii i zaraz powrót do samochodu. Dolina Róż II jest przepiękna. Spotyka się tu niesamowite skalne konstelacje kształtów w różowym kolorze. Ta część Doliny Róż znacznie się różni od jej pierwszej odnogi, zadziwia właśnie bogactwem kształtów i sąsiedztwem wysokich skalnych masywów o budowie warstwowej, podobnej do tiramisu. Takim stałym i ciekawym elementem chodzenia po pięknych dolinach Kapadocji jest duża ilość napotykanych skalnych pomieszczeń pamiętających czasy bizantyjskie i wczesnochrześcijańskie.

dreamteam - 2024-04-14, 23:25

Ruiny zamku Çavuşin Kalesi

Takim naturalnym punktem kończącym wycieczki po Dolinach Róż jest miasteczko Çavuşin. Zanim się zejdzie na dół do miasta aby napić się soku pomarańczowego czy kawy - niejako z marszu warto zwiedzić okoliczny zamek a w szczególności całkiem nieźle zachowaną kaplicę.

dreamteam - 2024-04-15, 00:00

Dolina Meskendir

Jest to Dolina, która spaja Dolinę Czerwoną i Dolinę Róż I. My przechodziliśmy przez nią już na koniec dnia, gdy wracaliśmy na parking. Nazwa sugeruje, że to dolina zamieszkała i rzeczywiście są tu pola z winoroślami, sady i domostwa. Niektóre z nich są wykute w skale i zagospodarowane. To był kolejny fajny dzień 😀

Komplecik - 2024-04-15, 07:47

dreamteam napisał/a:
Dolina Róż II

Dziś była niedziela, spodziewaliśmy się na szlaku wielu chętnych do podziwiania niezwykłych kapadoskich pejzaży. Tymczasem mieliśmy praktycznie dla siebie całą dolinę. Na parkingu było owszem dość tłoczno, ale wszystkim gościom wystarczało zrobienie kilku fotografii i zaraz powrót do samochodu. Dolina Róż II jest przepiękna.

:szeroki_usmiech tak tak większości turystów i większość ludzi wystarczy parking i fotki robi z okna samochodu :haha: ;)

Ale tak serio, wszystko zależy :-P od planu dnia, wiedzy co się chce zobaczyć i nie rzadko kondycji, chciało by się ale. :(

Na szczęście są prawdziwi trekingowcy dający obraz co można stracić i czy warto podjąć trud zobaczenia, ;)

Ciekawie pokazujecie super, jest plan na Turcję jesienią obserwuję :-P
:spoko

LukF - 2024-04-15, 08:00

dreamteam,
Ładnie pokazujesz, ładnie piszesz
:pifko stawiam

Komplecik - 2024-04-15, 20:38

LukF napisał/a:

Ładnie pokazujesz,

LukF No tak nie można, zmieniaj słowa chociaż :haha: wiem że jestem Twoim Mentorem, no ale bez przesady nie rób siary :haha:
:szeroki_usmiech
:spoko

dreamteam - 2024-04-15, 21:33

Dziękujemy za piwka na bieżąco razem z moją Żoną je pijemy 👍
Generalnie chodzi o to, że nas wszystkich którzy się tu spotykany na tym forum: ci co piszą, co czytają (i może nie mają odwagi by napisać) łączy jedno: chęć poznania kawałka świata 😀 dlatego piszę, staram się jakoś dołożyć cegiełkę i od siebie. Wielu z Was dzieli się wiedzą, doświadczeniem i dla mnie jest naturalne, że po prostu tak trzeba, garść aktualnych informacji w podróży zawsze się przydaje 👍

Dziś:

Dolina Zelve

Skansen Zelve Open Air Museum znajduje się kilka kilometrów od Göreme. Przed wejściem jest niewielki parking. Zaraz po zaparkowaniu pojazdu podchodzi człowiek z obsługi parkingu i pobiera opłatę za parking w kwocie 40 tl.
Bilet wstępu tradycyjnie dla Turków 60 tl, dla cudzoziemców 12€.
W cenie biletu jest zwiedzanie Zelve oraz zwiedzanie pobliskiej Doliny Mnichów (Dolina Pasabagi) położona jakiś 1 km dalej.
Skansen Zelve to bardzo ciekawe miejsce. Moje takie pierwsze skojarzenie to taka starożytna starówka oczywiście odpowiednio postarzona tufem, długie ciągi kamiennic, na górze pomieszczenia mieszkalne (gołębniki też) a na dole pomieszczenia usługowe, kaplice, winiarnie, sklepy i magazyny. Pomimo, że wszystko bardzo stare, to jest w miarę regularne i uporządkowane. Zelve to miejsce komercyjne i należy się poruszać po ściśle wyznaczonych ścieżkach, nie ma tu takiej dowolności jak chociażby w Dolinie Miłości gdzie możemy chodzić po praktycznie całym terenie, jednak niezaprzeczalnie panuje tu super klimat. To miejsce jest dobrym wyborem, aby zrobić sobie małą przerwę w bardziej intensywnych wędrówkach po szlakach, chodzi się tu niewiele i do tego po bardzo wygodnym profilu, bez większych przewyższeń.

Taka mała rada: zaraz przed wejściem do skansenu warto schować do plecaka kamerę. Mi powiedziano, że nie wolno filmować pomimo, że nigdzie nie było wywieszonego zakazu. Nie rozumiem tej logiki, bo smartfon im nie przeszkadzał, tylko kamera .... Nie dyskutowałem, schowałem i na tym się skończyło.

dreamteam - 2024-04-15, 23:20

Dolina Paşabağı (Dolina Mnichów)

To bardzo charakterystyczny zakątek Kapadocji i jest tak samo dobrze znany jak Dolina Miłości. To piękne miejsce i jest licznie odwiedzane przez turystów z całego świata. Być może ma na to wpływ fakt, że jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Z całą pewnością znajdą się i tacy którzy stwierdzą, że Dolina Miłości i Mnichów to jest to samo 😉 i formacje skalne tych dwóch dolin niczym się od siebie nie różnią... Jednak jakieś różnice są. Te są dużo niższe i szersze w przekroju, bardziej nieregularne i dodatkowo mają ciemniejsze czapki 😀 Uważa się, że kształt tych czapek , gdy się patrzy z odpowiedniej strony przypomina kaptury mnisich habitów. Być może ma to związek z nazwą tej doliny ?
Z całą pewnością warto tu zajrzeć tym bardziej, że bilet kupiony tutaj ważny jest też tuż obok, w Zelve.

Na przeciwko wejścia znajduje się darmowy parking (niżej koło parkingu dla autobusów) z pięknym widokiem na mnisie skałki, można spokojnie tu przenocować: 38,6798893, 34,8549176

orkaaa - 2024-04-16, 09:54

Super relacja. Bardzo praktyczne uwagi i piękne zdjęcia. Szerokiej drogi i kolejnych pięknych widoków i wrażeń. :pifko
dreamteam - 2024-04-16, 19:39

Dziękujemy za piwko 👍

Dolina Zemi

Na wieczór dotarliśmy do Doliny Zemi k. Göreme. Wjechaliśmy w taką gruntową drogę, gdzie na szerokość mieścił się jeden samochód i jechaliśmy dokąd się dało modląc się, aby nie uszkodzić zbiornika na wodę i aby z przeciwka nikt nie pędził.... W końcu dotarliśmy na niewielką polankę, na której stał już jakiś kamper. Rano poznaliśmy bardzo sympatyczną ekipę z Francji. W Turcji na uznanie zasługuje ich podejście do turystów i ogólnie do zwiedzania. Większość miejsc atrakcyjnych turystycznie w Kapadocji nie jest "opieczętowane" różnej maści zakazami. Oczywiście nie mówimy o miejscach komercyjnych, gdzie są sprzedawane bilety i dostęp jest jakoś tam kontrolowany. Turcy i cudzoziemcy urządzają sobie pikniki w takich fajnych miejscach i dla władz wszystko gra. Autem można wjechać nawet do samej Doliny Miłości, która mieści się na terenie parku narodowego i żaden policjant nie zwróci ci uwagi, że coś nie pasuje o ile pojazd nie przeszkadza, nie tamuje ruchu itd. Nie wyobrażam sobie Turka, który kamperem wbija się w Dolinę Strążyską lub Chochołowską w Zakopanem, wszystkie media przez tydzień miałyby niezłe używanie i przykładnie dostałby mandat z TPN na 30 tys zł 😜
Pamiętam nasz nocleg kiedyś w Tiznit, pojechaliśmy z żoną na suk po świeże owoce i warzywa. Zaparkowałem na ogromnym parkingu w centrum miasta, gdzie parkowali Marokańczycy. Zeszło się nam z tymi zakupami, żona wyciągnęła mnie jeszcze do czegoś w rodzaju tradycyjnej apteki bo wydawało się jej, że jest pewne prawdopodobieństwo, aby kupić tu jej ulubione migdałowe amlou... Kupiliśmy, a sympatyczni właściciele poczęstowali nas herbatką i się zeszło. Patrzyłem, że tych samochodów na parkingu coraz mniej....Oporządziliśmy zebrane w Aglou mule, zjedliśmy kolację i poszliśmy spać ciesząc się, że na parkingu coraz spokojniej. Około 9.00 ktoś puka do drzwi i grzecznie pyta czy możemy przeparkować samochód bo przeszkadza i mogę nie wyjechać szybko....byli to policjanci...😎😉 Okazało się, że parkujemy na centralnym targowym placu miasta, który dopiero wieczorem zamienia się w parking 😀 Nie sięgali po żadnego kwita, poinformowali nas że w pobliżu są trzy kempingi i jak chcemy to możemy skorzystać 😉 Taką Policję to ja lubię 👍

Namiar na spokojny nocleg w Dolinie Zemi: 38.629960,34.836231

Dziś wyjątkowy dzień: Urodziny mojej Żony Ilony. Jak na urodziny przystało trzeba je uczcić. Gdy piszę tą codzienną relację, Ilona korzysta z rytuałów tradycyjnego tureckiego hammamu w Ürgüp (podam później szczegóły)... ale dziś rano był zaimprowizowany tort piknikowy....i nieimprowizowana nalewka dereniowa 😉
To wielka przyjemność celebrować takie uroczystości z kobietą, która jest twoją żoną, kompanem i najbliższym przyjacielem.... ♥️

dreamteam - 2024-04-16, 20:31

c. d.

Dolina Zemi jest po prostu piękna. Naszą wędrówkę zaczęliśmy od jej dna, gdzie leniwie płynie niewielki strumyk i jest przyjemny cień. Dziś było tu ok 30 st. To miejsce potrafi zachwycić swoją różnorodnością. Jest zieleń, kwiaty, jaszczurki, żółwie, chomiki i cały czas śpiewają ptaszki. Formy skalne także, jak zauważyła moja Żona: zaczyna się od karpatki, potem jest beza a na koniec przystawka - skalne grzybki 😀
Jest także opcja pysznej sałatki: dziko rosnąca rukola 😎

dreamteam - 2024-04-16, 22:51

Ürgüp Hammam

Tak jak obiecałem podaję namiar na turecki hammam w miejscowości Ürgüp: https://www.urguphamam.com
Hammam obsługuje panie i panów. Obok jest parking.
Koszt tzw. full option 120 € a rytuały na ciało trwają ok. 120 min. Płatność możliwa także kartą.
Napiwek dla pani, która przeprowadza rytuały 400 tl.
Najfajniejszy w tym wszystkim jest uśmiech mojej Żony 😎👍

Poniżej kilka fotek tego miejsca.

Dziś stacjonujemy na parkingu tuż przy Göreme Open Air Museum (taki mamy plan na jutro): 38,6411056, 34,8436439 nie ma tu teraz żywego ducha, jest ciemno i gdzieś daleko słyszymy jakieś dziwne odgłosy... Może to być jakiś nocny ptak, a może jakiś większy kot ?
Jutro powoli będziemy się żegnać z Kapadocją, po południu jedziemy w kierunku Doliny Ihlary.
Pogoda była dotąd dla nas łaskawa, miło się chodziło po szlakach, gdy temperatura była umiarkowana. Teraz będzie się z każdym dniem robić coraz cieplej....
Dobranoc

dreamteam - 2024-04-17, 22:45

Göreme Open Air Museum

Witajcie !
Dziś będzie krótko, powstrzymam się od swoich subiektywizmów... Muzeum w Göreme jest o wiele bardziej komercyjne niż Zelve Open Air Museum. Ten drugi kompleks bardziej nam się spodobał. GOAM w porównaniu z Zelve jest trzy albo cztery razy mniejszy. Jest jednak zdecydowanie bogatszy. Są tu świątynie starochrześcijańskie z pięknymi freskami, krypty że zmarłymi czy wieczerniki na wzór czasów Jezusa...nawet w jednym są freski Ostatniej Wieczerzy.

Wstęp do muzeum płatny w kasie 20 €
Wstęp do Ciemnego Kościoła (najładniejsze freski), dodatkowe 6€ płatne przed wejściem do świątyni.
Nie piszę już o cenie dla Turków, w końcu są u siebie 😉

Co ważne: we wszystkich świątyniach/ wnętrzach obowiązuje całkowity zakaz rejestracji foto/video. W każdym miejscu jest ochroniarz i po prostu się czepiają. Ściska mnie w środku....ale co zrobić, dobrze że można chociaż napatrzeć się do syta 😎 Te zdjęcia co zobaczcie zrobiłem ukradkiem 😎
Myślę, że warto tu zajrzeć. To dobra odskocznia od szlaków trekingowych i takie fajne podsumowanie klimatu kapadockiego.

Parking na którym nocowaliśmy - opłata na wyjeździe 40 tl.

W tej chwili stacjonujemy na parkingu w wiosce Selime: 38,3066102, 34,2551847
Plac i okoliczne bary tętniły do niedawna życiem, teraz jest prawie cicho.....nie licząc nagłych podmuchów wiatru z okolicznych ośnieżonych szczytów 😎😉 ... miła odskocznia od dzisiejszego upału.
Jutro zamierzamy urządzić sobie wycieczkę w Dolinę Ihlary.
Dobranoc

dreamteam - 2024-04-18, 22:57

Wąwóz Ihlara

Bez wątpienia jest to jedno z najładniejszych miejsc tej części Turcji. Jest doskonałe do pieszych wędrówek. Formacje skalne różnią się od tych jakie dotąd spotykaliśmy. Dnem wąwozu płynie rzeka Melendiz i to dlatego dolina mieni się różnymi odcieniami zieleni jaką daje bujna roślinność. Wąwóz ma długość 15 km, można podzielić go sobie na odcinki i wybrać etap dla nas najdogodniejszy. W wysokich "klifach" wykutych jest wiele pomieszczeń i świątyń. Dziś mieliśmy do zdobienia kilka rzeczy po południu więc wybraliśmy sobie krótszy etap Selime - Belisirma - Selime, ok 12 km. Warto przejść cały odcinek od Selime do wioski Ihlara. Niżej zamieszczam kilka zdjęć ze szlaku.

Ujęcie wody pitnej, z dobrym ciśnieniem, króciec na wąż ogrodowy 1/2" jest tu: 38.29789, 34.26943. W pobliżu rzeki są spokojne miejsca na nocleg, ciche pola nocnym koncertem żab 😉.....Tuż obok jest wejście na szlak do wąwozu.

LukF - 2024-04-19, 19:29

dreamteam,
Ładne :bukiet:

dreamteam - 2024-04-19, 20:46

LukF napisał/a:
dreamteam,
Ładne :bukiet:


Dzięki :kwiatek2

Skończyliśmy już Kapadocję, przemieszczamy się powoli w stronę Morza Śródziemnego. Wątek Andrzeja jest o Kapadocji więc nie wypada ciągnąć dalej i robić OT. Z wielką przyjemnością obejrzymy inne fotografie z Kapadocji, które pojawią się w tym topicu. Andrzej ? Czy już wyruszyłeś ?

Spotkaliśmy wczoraj pożegnaliśmy się dzisiaj z bardzo sympatycznymi rodakami z Giżycka, właśnie w okolicach Selime. To pierwsi caravaningowi Polacy, których spotkaliśmy w Turcji. Dopiero zaczynają zwiedzać Kapadocję. Przegadaliśmy pół nocy o podróżach. Bardzo nam zaimponowali nasi nowi znajomi - przemierzają świat korzystając wyłączenie z map tradycyjnych i wielkiego atlasu Shell'a. Mało było miejsc na Starym Kontynencie, gdzie nie byli.... każda stronica atlasu to pogrubiony szlak, a punkty opatrzone są datą. Nawet do jazdy po miastach używają tradycyjnych map ... Nie korzystają z internetu. Bardzo miło spotkać i poznać takich ludzi. To niesamowite jak wielkie doświadczenie mają, to przywilej uczyć się od takich podróżników.
Pozdrawiamy serdecznie
Ilona& Andrzej

LukF - 2024-04-20, 10:13

dreamteam,

Załóż swój własny wątek i kontynuuj relację z Turcji bo fajnie piszesz :pifko

orkaaa - 2024-04-20, 16:30

:) :) Super relacja. Bardzo ciekawa i praktyczna i super fotki. Opisujcie dalej bo Wasza opowieść jest inspirująca. Szerokiej drogi i kolejnych dobrych wrażeń :)
andrzej627 - 2024-04-21, 15:06

dreamteam napisał/a:
Andrzej ? Czy już wyruszyłeś ?

Niestety Turcję znowu odłożyłem na później. W tej chwili mam taką sytuację, że trudno coś planować. :(

dreamteam - 2024-04-21, 16:50

andrzej627 napisał/a:
dreamteam napisał/a:
Andrzej ? Czy już wyruszyłeś ?

Niestety Turcję znowu odłożyłem na później. W tej chwili mam taką sytuację, że trudno coś planować. :(


Wszystko będzie dobrze 👍
Trzymamy kciuki.

jb - 2024-04-23, 07:45

Mam nadzieję, że jeszcze długo będziecie w tej Turcji i dużo opiszecie. Relacja świetna. :pifko
LukF - 2024-04-23, 12:06

https://www.camperteam.pl...p=939650#939650

Tu jest ciąg dalszy :bigok


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group