Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Prawo i przepisy - Nowy znak drogowy na terenie Francji

Cyryl - 2024-03-27, 12:19
Temat postu: Nowy znak drogowy na terenie Francji
Nowy znak to biały romb na nieboskim tle. Takie oznakowanie pojawiło się już na francuskich autostradach w pobliżu największych miast. Znajdziemy je m.in. w okolicach Paryża i Lyonu. Docelowo ma pojawić się na wszystkich autostradach.

Wyznacza on pasy ruchu przeznaczone wyłącznie dla kierowców korzystających ze wspólnego podróżowania (carpoolingu). W praktyce oznacza to, że po tak oznakowanych pasach poruszać mogą się autobusy, taksówki oraz inne środki transportu publicznego. Z pasów mogą korzystać także pojazdy, w których siedzi co najmniej dwóch pasażerów oraz samochody elektryczne. W tym ostatnim przypadku konieczne okazuje się posiadanie specjalnej naklejki, która potwierdza zeroemisyjność pojazdu.

Znaczenie znaku może być rozszerzone za pomocą tabliczki wprowadzającej m.in. możliwość korzystania ze specjalnego pasa ruchu tylko w określonych godzinach.

Mandat za zignorowanie nowego znaku wynosi 135 euro.

Czyli kamperem w dwie osoby nie można, ale w trzy to już tak.

kimtop - 2024-03-27, 12:23

Przecież ten znak informuje,że tą jezdnią mogą się poruszać tylko Renaulty :haha:

A ja mam kampera na Masterze :ok

orkaaa - 2024-03-27, 14:24

Ciekawe gdzie taki pas wyznaczą na wyłączność. Jak zajmą np środkowy bo prawy dla tirów …. to się dopiero bezpieczeństwo poprawi jak się wszyscy będą lewym wyprzedzać. Kolejny durny unijny przepis poprawny politycznie. Bus pasy mają sens w miastach gdzie ułatwiają przejazd autobusom i taksówkom. Wpuszczanie na nie elektryki to czysty rasizm !!!! Ale unia przecież taka demokratyczna i praworządna.

I aby była jasność nie mam nic przeciwko elektrykom… oprócz ceny.

jb - 2024-03-28, 07:17
Temat postu: Re: Nowy znak drogowy na terenie Francji
Cyryl napisał/a:
Nowy znak to biały romb na nieboskim tle. Takie oznakowanie pojawiło się już na francuskich autostradach w pobliżu największych miast. Znajdziemy je m.in. w okolicach Paryża i Lyonu. Docelowo ma pojawić się na wszystkich autostradach.

Wyznacza on pasy ruchu przeznaczone wyłącznie dla kierowców korzystających ze wspólnego podróżowania (carpoolingu). W praktyce oznacza to, że po tak oznakowanych pasach poruszać mogą się autobusy, taksówki oraz inne środki transportu publicznego. Z pasów mogą korzystać także pojazdy, w których siedzi co najmniej dwóch pasażerów oraz samochody elektryczne. W tym ostatnim przypadku konieczne okazuje się posiadanie specjalnej naklejki, która potwierdza zeroemisyjność pojazdu.

Znaczenie znaku może być rozszerzone za pomocą tabliczki wprowadzającej m.in. możliwość korzystania ze specjalnego pasa ruchu tylko w określonych godzinach.

Mandat za zignorowanie nowego znaku wynosi 135 euro.

Czyli kamperem w dwie osoby nie można, ale w trzy to już tak.


Widzę pewną nieścisłość. Co najmniej dwóch pasażerów oznacza że i dwójka może jechać.

orkaaa - 2024-03-28, 07:43

Dwóch pasażerów oznacza kierowca i dwie osoby / co najmniej /. Kierowca nie jest pasażerem. Czyli musi być w samochodzie co najmniej 3 osoby,
bert - 2024-03-28, 09:20

następny pomysł biurokratów będzie taki, że autostrady dla ruchu pojazdów będą dostępne lewym skrajnym pasem, pozostałe zaś będą przeznaczone dla ruchu rowerów napędzanych wyłącznie siłą mięśni.
:mrgreen:

kimtop - 2024-03-28, 09:32

Francuzi sobie wprowadzili nowy przepis a Polacy się oburzają :haha:
MILUŚ - 2024-03-28, 11:11

kimtop napisał/a:
...... Polacy się oburzają :haha:


Przecież zawsze na znak protestu przeciw biurokratom UE mogą omijać Francję :haha: :haha: :haha:

orkaaa - 2024-03-28, 12:35

Niestety coraz więcej durnych unijnych przepisów nas dotyczy. A pamiętam czasy gdy problemem UE była krzywizna banana, czyli który banan jest dobry a który nie.
I gdyby na tym poprzestali. Teraz mamy tzw zielony ład - który z ładem ma tyle wspólnego co krzesło z krzesłem elektrycznym. O dieslach i promowaniu elektryków nawet szkoda pisać .

@ndrzej - 2024-03-28, 16:32

Widzę, że niektórym naszym kolegom wszystko kojarzy się z tą złą Unią Europejską. Dokładnie jak w tym dowcipie o facecie który wszędzie widział d..pę.

Informacja zamieszczona przez Cyryla póki co dotyczy Francji.

To tak jakby Francuzi zaczęli psioczyć na Unię, bo w Polsce chcą pijakom odbierać samochody! :diabelski_usmiech

Kazik II - 2024-03-28, 22:57

@ndrzej napisał/a:
wszystko kojarzy się z tą złą Unią Europejską. Dokładnie jak w tym dowcipie o facecie który wszędzie widział d..pę.

Połączenie przez Ciebie tych dwóch skojarzeń mnie osobiście wydaje się całkiem trafne :haha:

PietraS - 2024-03-29, 07:02

@ndrzej napisał/a:
Widzę, że niektórym naszym kolegom wszystko kojarzy się z tą złą Unią Europejską. Dokładnie jak w tym dowcipie o facecie który wszędzie widział d..pę.

Informacja zamieszczona przez Cyryla póki co dotyczy Francji.


Informacja zamieszczona przez Cyryla dotyczy wszystkich poruszających się samochodami na terenie Francji, Polaków też. :roll:

Dowcipu nie znam, a raczej zapewne słyszałem, ale nie pamiętam.
Nie rozstrzygam czy to dobry pomysł, z tym znakiem.

@ndrzej napisał/a:

To tak jakby Francuzi zaczęli psioczyć na Unię, bo w Polsce chcą pijakom odbierać samochody! :diabelski_usmiech


Nie wiem, czy "psioczą" być może... Znając Polaków i to, co się dzieje w Polsce, znając "tendencje" Polaków do "psioczenia" samemu na siebie, szczególnie za granicą, taki obraz Polaków, być może, może pojawiać się wśród Francuzów. Chociaż oni raczej, bardziej psioczą na tę sytuację, w których to im zabierają samochody za jazdę po pijaku we Francji, Francuzi Francuzom.


"Poza Polską konfiskata samochodu za jazdę po wpływem alkoholu jest możliwa w 12 krajach europejskich Są to: Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Włochy."



Co prawda badania z 2016, ale zapewne niewiele się zmieniło.

Gdzie najczęściej dochodzi do wypadków śmiertelnych z powodu alkoholu?

"Według szacunków Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu, przyczyną co czwartego wypadku śmiertelnego jest alkohol. W 2016 roku z winy nietrzeźwego kierowcy zginęło na europejskich drogach ponad 5000 osób. Najwięcej takich wypadków odnotowano we Francji (1009). W tym kraju bardzo wysoki był również udział procentowy tych zdarzeń (29%) we wszystkich wypadkach śmiertelnych."

UE nie jest świętą krową, związkiem radzieckim, ani dogmatem ostatecznym, by nie podlegała krytyce i nie można było wskazywać jej wszystkich błędów i szaleństw.

bert - 2024-03-29, 08:33

no nie jest masz rację, ale jak widać (nawet i tu) są miłośnicy biurwokracji.
Zbynek - 2024-03-29, 11:05
Temat postu: Re: Nowy znak drogowy na terenie Francji
Ciekawe ile Renault zapłaciło żeby ten znak tak wyglądał :wyszczerzony:
Kazik II - 2024-03-29, 11:26

MILUŚ napisał/a:
Czy aby na Twój pogląd nie ma wpływu miasto gdzie mieszkasz ? :chytry
Nie powielaj doktryny jedynie słusznej rozgłośni tego klechy :-/

A w Gliwicach jakie są obowiązkowe poglądy? Niedługo będę tam u kuzyna więc chciałbym się odpowiednio przygotować. :wyszczerzony:

MILUŚ - 2024-03-29, 12:10

Kazik II napisał/a:

A w Gliwicach jakie są obowiązkowe poglądy? Niedługo będę tam u kuzyna więc chciałbym się odpowiednio przygotować. :wyszczerzony:


Przygotuj przede wszystkim.....paszport :haha: :haha: :haha:

Kazik II - 2024-03-29, 12:19

MILUŚ napisał/a:
Przygotuj przede wszystkim.....paszport :haha: :haha: :haha:

A czy Zagłębiaków wpuszczają na G.Sląsk bez wizy? Bo ja pochodzę z Dąbrowy Górn. :shock:

MILUŚ - 2024-03-29, 12:56

Kazik II napisał/a:
MILUŚ napisał/a:
Przygotuj przede wszystkim.....paszport :haha: :haha: :haha:

A czy Zagłębiaków wpuszczają na G.Sląsk bez wizy? Bo ja pochodzę z Dąbrowy Górn. :shock:


Tylko nie jedź przez .....Sosnowiec :haha: :haha: :haha:

PietraS - 2024-03-29, 13:04

MILUŚ napisał/a:
PietraS napisał/a:
.............

Nie wiem, czy "psioczą" być może... Znając Polaków i to, co się dzieje w Polsce, znając "tendencje" Polaków do "psioczenia" samemu na siebie, szczególnie za granicą, taki obraz Polaków, być może, może pojawiać się wśród Francuzów.

UE nie jest świętą krową, związkiem radzieckim, ani dogmatem ostatecznym, by nie podlegała krytyce i nie można było wskazywać jej wszystkich błędów i szaleństw.


Czy aby na Twój pogląd nie ma wpływu miasto gdzie mieszkasz ? :chytry
Nie powielaj doktryny jedynie słusznej rozgłośni tego klechy :-/


Niestety nie znam "doktryny" tej Twojej "jedynie słusznej rozgłośni". Wolę trzymać się faktów. Mój pogląd opiera się na faktach, widocznych między innymi w tym wątku. Jeżeli twierdzisz, że jest inaczej i UE to jest niczym związek radziecki, świętą krową czy też opiera się na dogmatach ostatecznych i nie podlega krytyce, no to ja Ci nie mogę pomóc. W osądzie rzeczywistości opieram się na tym co mam między uszami, a nie na jakiejś tubie propagandowej z jakiegokolwiek miasta. Co też zalecam wszystkim trzeźwo stąpającym po tej ziemi. Torunianie to fajni ludzie, pzdr. :spoko

SlawekEwa - 2024-03-29, 14:07

Co to za mapa z tym spożyciem alkoholu, gdzie Włosi występują prawie jako abstynenci :haha:
tylko nie piszcie ,że "prawie" robi różnicę :-P

Kazik II - 2024-03-29, 15:00

SlawekEwa napisał/a:
Co to za mapa z tym spożyciem alkoholu

To są kolory najpopularniejszych drinków w różnych krajach :bajer

Cyryl - 2024-04-01, 22:20
Temat postu: Re: Nowy znak drogowy na terenie Francji
Zbynek napisał/a:
Ciekawe ile Renault zapłaciło żeby ten znak tak wyglądał :wyszczerzony:


ciekawe ile zapłaciło za ten znak: https://nadrogi.pl/Znak-Zeglugowy-E.-5.12-postoj-dla-wszystkich-statkow-ktore-nie-przewoza-materialow-niebezpiecznych-folia-I-generacji-900x900-mm

lub za znak położenia szlaku wodnego przy lewym brzegu:

kukurydza_65 - 2024-04-12, 06:40

Planowałam w tym roku zahaczyć o Francję... dzięki za info.

Ciekawe jak w praktyce funkcjonuje ten znak, ciekawa sprawa.

mischka - 2024-04-12, 07:34

kukurydza_65 napisał/a:
Ciekawe jak w praktyce funkcjonuje ten znak

W praktyce go nie spotkałem, przynajmniej na trasie do Paryża i w samym mieście.

Anras - 2024-04-12, 11:40

Jechałem w zeszłym roku obwodnicą Lyonu (Périphérique de Lyon) i znak "tylko dla Renault" już był. Jako, że jechaliśmy w czwórkę mandatu nie dostałem :-P
maro88pl - 2024-04-12, 11:49
Temat postu: Re: Nowy znak drogowy na terenie Francji
Zbynek napisał/a:
Ciekawe ile Renault zapłaciło żeby ten znak tak wyglądał :wyszczerzony:


kimtop napisał/a:
Przecież ten znak informuje,że tą jezdnią mogą się poruszać tylko Renaulty :haha:

A ja mam kampera na Masterze :ok


A wiecie Panowie co symbolizuje logo Renault? Tak tylko podpowiem ... :haha: :haha:


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group