Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Norwegia - Opłaty drogowe w Norwegii

minkop - 2009-06-26, 15:04
Temat postu: Opłaty drogowe w Norwegii
W jaki sposób płaci się za drogi, wjazdy do miast w Norwegii ? Czy zawsze są bramki, czy też trzeba samemu wcześniej dokonać opłat (np. zakupić winietki?) Mam kampera o długości 7,07 m. Czy są przy tej długości pojazdu wyzsze opłaty ? Jak z tym sobie "radzić"? Może przy takiej długości gdzieś nie jechać ? Jak z opłatami promów przy tych gabarytach kampera ? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.
papamila - 2009-06-26, 18:29

W Nor drogi i autostrady są bezpłatne
Płatne masz centrum Oslo, obwodnica bezpłatne.
Tunel na Nordkaap płatny ok 100zł w jedną stronę
Na promach to troszkę poczujesz np za 3 godzinną przeprawę auta pow 6 m z lofotów do Bodo zapłacisz ok 1000zl (my za (do 6m) zapłaciliśmy 1100koron= 500zł
Może w Twoim wypadku ciut zaoszczędzisz "wracając po śladach" bo w naszym wypadku
gra nie była warta świeczki, bo albo 3h i 500zł albo 600km, cały dzień i 400zł.
co do sugestii (myślę o lofotach) daleko i drogo............... ale bezwzględnie warto :mrgreen:
A na kampingi to się wcale nie nastawiaj, nie nada. ;)

WHITEandRED - 2009-06-28, 22:15

:spoko
Black Cadillac - 2009-06-29, 18:44

Naszą kartą kredytową zapłacisz za wszystko. WAŻNE!!! nie wszędzie tolerują kartę Visa ELEKTRON, a nawet chyba nigdzie, a pozatym chodzą wszystkie karty. Na cpn-ach musisz najpierw włożyć kartę podać PIN wyjąć kartę, a dopiero teraz tankować.
minkop - 2009-07-08, 16:15

Black Cadillac napisał/a:
Na cpn-ach musisz najpierw włożyć kartę podać PIN wyjąć kartę, a dopiero teraz tankować.

Czy wtedy kartą kredytową dokonuję płatności, czy może dokonuje się operacja jak wypłata gotówki z bankomatu ? Wówczas doszłąby dodatkowa prowizja za wypłatę gotówki. Pozdrawiam

Black Cadillac - 2009-07-09, 10:05

minkop napisał/a:
Black Cadillac napisał/a:
Na cpn-ach musisz najpierw włożyć kartę podać PIN wyjąć kartę, a dopiero teraz tankować.

Czy wtedy kartą kredytową dokonuję płatności, czy może dokonuje się operacja jak wypłata gotówki z bankomatu ? Wówczas doszłąby dodatkowa prowizja za wypłatę gotówki. Pozdrawiam
nie wiem jakie się operacje dokonują, ale innej opcji nie ma. (przepraszam jest: można nie tankować)
Pawcio - 2009-07-12, 20:25

minkop napisał/a:
Czy wtedy kartą kredytową dokonuję płatności, czy może dokonuje się operacja jak wypłata gotówki z bankomatu ? Wówczas doszłąby dodatkowa prowizja za wypłatę gotówki. Pozdrawiam


Niestety w naszym przypadku prowizja doliczana była do każdej transakcji kartą.
Po drugiej płatności kartą zrezygnowaliśmy z takiej formy zapłaty. Wyliczyliśmy, ile potrzeba nam paliwa na cały przejazd i kwotę na paliwo podjęliśmy w bankomacie jednorazowo. Zapłatę kartą traktowaliśmy jako ostateczność. :spoko

wiesiek t - 2009-07-12, 23:09

witaj
jeszcze dolicz wjazd na Nordkap dwie osoby + kamp 430 kr

WHITEandRED - 2009-09-09, 20:17

:spoko
darboch - 2009-09-10, 21:21

WHITEandRED napisał/a:
Po minięciu obwodnicy Oslo płaciłem 20,00NOK do koszyczka na bramce za przejazd autostradą


fajne są te koszyki,pieniądze wrzuca sie jak pilkę do kosza :-P z tego co pamietam to przed Trondheim byla obsługa bo płacilismy gosciowi

Eco - 2010-04-02, 17:03

Z tego co wiem to te koszyki już dwa lata temu w wielu miejscach usuwali i opłaty za autostrady tzreba było uiszczać na stacjach beznynowych. Nie wszystkie drogi w norwegii są bezpłatne, jak również nie we wszystkich miejscowościach trzeba płacić mimo że stoją bramki.
W Bergen jeśli ktoś się będzie wybierał (a polecam) turyści nie muszą opłacać bramek, jest to miejscowość turystyczna i od przyjezdnych nie pobiera się opłat. często będzie tak że będą bramki ale nie będzie zadnych punktów opłat ani budek z opłatami, tak jak kolega wczesniej wspomniał kwitek może ale nie musi przyjść z firmy zajmującej się windykacją.

Nie przekraczajcie prędkości!!! mandat za przekroczenie prędkości o 45km był w wysokości 7500 KR i przychodzi do Polski:(
Mandat za ustawienie pojazdu w odległości od skrzyżowania mniejszej niż 5m (zazwyczaj odmierzane krokami wynosi 500 KR) i również przychodzi do Polski :(

Zwracajcie uwagę na dokładne planowanie podróży wybierając odpowiednie drogi. Zachodnie wybrzeże jest usiane fjordami przez które przedostajemy się promami. Koszty takich promów są zależne od długości przeprawy oraz wielkości pojazdu ale średnio to jest ok. 200KR plus za każdą osobę. Co najważniejsze, promy kursują w ciągu dnia w ustalonych godzinach a w nocy dopiero jak uzbierają komplet czyli odpowiednią ilość pojazdów.

Za paliwo spokojnie można płacić kartą na stacjach, ja płaciłem bez prowizji, przelicznik po kursie z danego dnia. Tak jak wczesniej ktoś napisał, na wielu stacjach bezobsługowych płacimy kartą i potem nalewamy paliwo, to jest traktowane przez bank jako płatność a nie pobranie gotówki. Często można spotkać stacje na których można zapłacić gotówką, wkłada się papierek, automat przelicza ile litrów można zatankować i się tankuje. UWAGA!! dokładnie przeliczcie ile litrów chcecie lub możecie zatankować, automaty często nie wydają reszty. Jeżeli przytrafi się wam sytuacja że za pieniądze które wrzuciliście do automatu będzie więcej paliwa niż możecie zatankować i będziecie chcieli zalać je do jakiegoś kanistra to nie odkładajcie pistoletu na dystrybutor bo skasujecie licznik i nic już nie zatankujecie...

darboch - 2010-04-03, 10:23

Eco napisał/a:
Z tego co wiem to te koszyki już dwa lata temu w wielu miejscach usuwali i opłaty za autostrady tzreba było uiszczać na stacjach beznynowych.


W zeszłym roku było sporo koszykow a tam gdzie ich nie było była obsługa

Eco napisał/a:
W Bergen jeśli ktoś się będzie wybierał (a polecam) turyści nie muszą opłacać bramek, jest to miejscowość turystyczna i od przyjezdnych nie pobiera się opłat. często będzie tak że będą bramki ale nie będzie zadnych punktów opłat ani budek z opłatami


mieszkańcy Bergen maja na przedniej szybie przyklejony nadajnik który wlaśnie na tych niby bramkach sciaga sobie opłaty...sprytna rzecz Jeśli ktoś będzie W bergen [również polecam] to polecam ich Akwarium :ok

Eco napisał/a:
Za paliwo spokojnie można płacić kartą na stacjach, ja płaciłem bez prowizji, przelicznik po kursie z danego dnia.


sprawdziłeś to ? Ja zawsze placiłem gotówką bo myślalem,że pobierana jest prowizja :haha:

Eco napisał/a:
Często można spotkać stacje na których można zapłacić gotówką, wkłada się papierek, automat przelicza ile litrów można zatankować i się tankuje.


to tak jak w Polsce na stacjach Neste...

Eco napisał/a:
Nie przekraczajcie prędkości!!! mandat za przekroczenie prędkości o 45km był w wysokości 7500 KR i przychodzi do Polski:(
Mandat za ustawienie pojazdu w odległości od skrzyżowania mniejszej niż 5m (zazwyczaj odmierzane krokami wynosi 500 KR) i również przychodzi do Polski


dostałeś ? :-P

siwa - 2010-06-03, 17:40

Czy może ktoś z Was wie, czy są zniżki/zwolnienia z opłat jak się jedzie samochodem na "niebieskich papierach" osoby niepełnosprawnej?

W UE można parkować za darmo i nie obowiązują niektóre znaki (m.in. zakaz ruchu i zakaz parkowania).

marius - 2010-06-04, 19:21

Eco napisał/a:
Za paliwo spokojnie można płacić kartą na stacjach, ja płaciłem bez prowizji, przelicznik po kursie z danego dnia.

W jakim banku masz kartę kredytową i jaką VISA czy MasterCard? Czy ktoś jeszcze placił kartą kredytową bez kwalifikowania operacji jak za pobieranie gotowki? Prosze o informacje w jakim banku i jaka to była karta.
To jak bank to kwalifikuje jest istotne, bo jeśli liczy jak za pobranie gotówki, to dochodza także odsetki od dnia zapłaty. To dodatkowe koszty.

Mam pytanie o karty. Kupowaliście je na terenie Norwegi, a czy ktos z was korzystał z opcji "Autopass" tj. wcześniejszego zgłoszenia kwart kredytowej i numeru samochodu.

darboch - 2010-06-07, 10:26

marius napisał/a:
Mam pytanie o karty. Kupowaliście je na terenie Norwegi, a czy ktos z was korzystał z opcji "Autopass" tj. wcześniejszego zgłoszenia kwart kredytowej i numeru samochodu.


nie korzystalismy z tej opcji bo nie bylo potrzeby...sporo napisane jest powyzej :spoko

WHITEandRED - 2011-11-01, 10:01

:spoko
darboch - 2011-11-01, 10:28

WHITEandRED napisał/a:
Dla podróżującego turysty ważne jest to że może wybrać różne opcje, a więc można zakupić urządzenie i zarejestrować kartę płatniczą


wg mnie ta opcja jest najbardziej "pracochłonna" i dla kogoś kto wyjeżdża na wakacje zbędna...co innego dla Ciebie Stasiu w momencie kiedy tam pracujesz i przebywasz kilka miesięcy...z drugiej strony płaci się praktycznie w rejonach dużych miast Bergen, Oslo, Drammen, Trondheim...z "większych" miast w Narviku nie było żadnych.

WHITEandRED napisał/a:
nie robić nic i jeździć sobie po Norwegii


ta wersja jest najfajniejsza :bigok

WHITEandRED napisał/a:
oczywiście nie wolno korzystać z bramek automatycznych tam gdzie obok jest opcja zapłaty gotówką


oczywiście ale miałem wrażenie, że w tym roku nie mijaliśmy takich...same automaty
Natknąłeś się jeszcze na takie?

WHITEandRED napisał/a:
Po przyjeździe do domu otrzymacie z Anglii fakturkę do zapłaty w takiej wysokości jak w Norwegii, bez odsetek i bez żadnej kary, warunkiem jest dokonanie wpłaty w terminie.


Nigdy jeszcze nie dostałem żadnej faktury...

WHITEandRED - 2011-11-01, 11:53

:spoko
WHITEandRED - 2012-01-15, 15:10

:spoko
WHITEandRED - 2012-01-17, 18:44

:spoko
frape - 2012-01-17, 18:57

WHITEandRED napisał/a:
nie pamiętam ile jest punktów opłat i gdzie się one znajdują


o to Ci chodziło? :spoko

WHITEandRED - 2012-01-17, 19:55

:spoko
frape - 2012-01-17, 20:12

i w powiększeniu okolice Trondheim niestety słaba jakość
a poniżej odnalezione zdjęcia opłat z drogi nr 17

Andrzej1 - 2012-08-01, 16:10

Statens vegvesen, czyli Państwowy Zarząd Dróg, wprowadził nowe rozwiązanie odnośnie opłat za korzystanie z płatnych odcinków drogowych, przeznaczone dla turystów przybywających do Norwegii na nie dłużej niż 60 dni.
Widok z drogi na Nordkapp
Goście z zagranicy nie będą już musieli posiadać plakietek AutoPass – wystarczy, że zarejestrują się w systemie dostępnym na stronie www.autopass.no przed wyjazdem lub najpóźniej 14 dni po przekroczeniu pierwszego punktu opłat (bomstasjon).

Podczas rejestracji należy podać numer karty kredytowej, numer rejestracyjny samochodu i e-mail. Następnie zostanie pobrana z karty kwota 300 NOK na poczet opłat drogowych. Jeśli opłaty przekroczą tę kwotę, z rachunku karty zostanie automatycznie pobrane kolejne 300 NOK. Najpóźniej 85 dni po dokonaniu pierwszej przedpłaty, na rachunek karty kredytowej zostanie zwrócona niewykorzystana kwota. Jednocześnie zarejestrowany w systemie turysta otrzyma mailem wykaz wszystkich punktów poboru opłat, które przekroczył – tablice rejestracyjne są bowiem fotografowane.

Jeśli pobyt w Norwegii będzie dłuższy niż 60 dni, należy już posiadać plakietkę AutoPass, obowiązującą Norwegów.

WHITEandRED - 2013-01-19, 15:23

:spoko
Witold Cherubin - 2013-01-21, 09:34

WHITEandRED napisał/a:
Moim zdaniem, najwygodniej jest nie rejestrować kart płatniczych i zapłacenie po powrocie do domu, jeździmy po Norwegii zwiedzamy i odpoczywamy i nie zawracamy sobie głowy takimi szczegółami jak rejestracja karty, czy płacenie na wyznaczonych stacjach benzynowych, według mnie to nie ma sensu.

Potwierdzam, to samo poradzili mi Norwegowie na stacji paliwowej, gdy pytałem o najlepszą formę płatności - jak powiedziałem, że będę w Norwegii kilka tygodni - poradzili mi, żebym się niczym nie przejmował i po prostu jeździł, a później przyślą mi rachunek.
Po kilku miesiącach od pobytu w Norwegii dostałem dwa rachunki (jeden na ok. 25, a drugi chyba na ok. 45 złotych), które uregulowałem przelewem przez internet.

WHITEandRED napisał/a:
Uwaga;w przypadku kiedy decydujemy się na zapłacenie za przejazdy drogami po powrocie z Norwegii, nigdy nie korzystamy z pasów przeznaczonych dla posiadaczy urządzeń elektronicznych i oznaczonych AutoPASS!!!


To bardzo ważna uwaga. Kolega, który beztrosko przejeżdżał przez bramki dla posiadaczy AutoPASS po powrocie do Polski dostał rachunek na kilkaset złotych bo oprócz opłat za przejazd musiał zapłacić wysoką KARĘ.
Pozdrawiam :spoko

cezol - 2013-01-21, 13:55

Czy jest jakaś możliwość korzystania z prądu 220v na trasie Karlskrona- Nordkapp (chodzi o zamrazarke itp) ,ktoś mi mówił że niektóre stacje paliw mają ,,serwis-??? czy darować sobie szukanie i kupić agregat?pozdr
hamak - 2013-06-22, 22:50

AUTOPASS.NO
Przed wyjazdem zarejestrowaliśmy się w autopass.no i jest to najlepsze rozwiązanie.
Dość sporo odcinków płatnych. Autka są fotografowane i opłata jest ścigana z karty.
W praktyce po zarejestrowaniu w systemie karty ściągają 1 NOK a dopiero po przejechaniu 1 bramki przychodzi mail z informacja o ściągnięciu z karty 300 NOK .Potem na swoim koncie możemy sprawdzać jak nam znikają….. Nie wykorzystana kwota wraca po 89 dniach na nasze konto.
Warto mieć kartę € MASTERCARD bo jest jedno przewalutowanie z NOK na EURO.
https://www.mastercard.com/global/curre ... index.html
Przy karcie złotówkowej dochodzi przewalutowanie z EURO na PLN gdzie kupujemy EURO po kursie sprzedaży banku co wychodzi drożej.

MILUŚ - 2015-01-25, 15:54

Witold Cherubin napisał/a:
WHITEandRED napisał/a:
Moim zdaniem, najwygodniej jest nie rejestrować kart płatniczych i zapłacenie po powrocie do domu, jeździmy po Norwegii zwiedzamy i odpoczywamy i nie zawracamy sobie głowy takimi szczegółami ...........

Potwierdzam, to samo poradzili mi Norwegowie na stacji paliwowej, gdy pytałem o najlepszą formę płatności - jak powiedziałem, że będę w Norwegii kilka tygodni - poradzili mi, żebym się niczym nie przejmował i po prostu jeździł, a później przyślą mi rachunek.


WHITEandRED napisał/a:
Uwaga;w przypadku kiedy decydujemy się na zapłacenie za przejazdy drogami po powrocie z Norwegii, nigdy nie korzystamy z pasów przeznaczonych dla posiadaczy urządzeń elektronicznych i oznaczonych AutoPASS!!!




Odkurzę :-P temat...........czy coś się zmieniło w tej materii ? :chytry

Rav - 2015-01-25, 21:27

Chyba nic się nie zmieniło. Byłem w 2014, jeździłem bez przeszkód, nigdzie nie dokonywałem opłat ... czekam na fakturę.
WHITEandRED - 2015-01-25, 23:06

:spoko
MILUŚ - 2015-01-26, 05:17

Ok dzięki za info :spoko
MILUŚ - 2015-10-18, 17:52

Rav napisał/a:
Byłem w 2014, jeździłem bez przeszkód, nigdzie nie dokonywałem opłat ... czekam na fakturę.


Pytanie do tambylców..........po jakim czasie dostaliście faktury do zapłaty ? :-P

krzlac - 2015-10-18, 19:02

W 2012 roku dostałem wezwania do zapłaty po 4 miesiącach. Za sierpień 2015 jeszcze czekam.
Rav - 2015-10-18, 19:48

W zeszłym roku w ogóle nic nie przyszło, ale w tym roku nie liczę na to, że znów się upiecze. Póki co za czerwiec-lipiec tego roku nic nie dostałem.
MILUŚ - 2015-10-18, 20:31

Rav napisał/a:
.......Póki co za czerwiec-lipiec tego roku nic nie dostałem.


To tak jak u mnie :ok czyli ..........czekamy :wyszczerzony:

moskit - 2015-10-18, 21:01

W 2014 dostałem fakturę po 2 miesiącach kwota 180 zł ale chyba zaliczyliśmy chyba wszystkie płatne odcinki dróg w Norwegii chyba tylko ominęliśmy A6
Za lipiec 2015 czekamy -podobno turyści od 1.01.2015 zwolnieni z opłat
W Sztokholmie opłata jest ukryta w opłacie parkingowej stare miasto 1 h = 40 kor
Kaper 7,40 m i DMC 4500
Obecnie można na kraje Austria, Dania, Szwecja, Norwegia używać tylko jednego urządzenia elektronicznego do pobierania opłat za przejazdy drogami
My zarejestrowaliśmy się zobaczymy jak to będzie

jurekf - 2015-10-19, 22:01

My byliśmy w Norwegii w lipcu w miesiącu wrześniu rachunek był w domu z dokładnym wyliczeniem pobieranych opłat .
Proszę o podanie strony gdzie dokonałeś rejestracje na wymienione kraje Austria itp. :spoko

Den-tal - 2015-10-19, 22:36

EasyGo+ zalatwia sie przez BroBizz A/S w Dani
moskit - 2015-10-19, 22:42

https://www.go-maut.at/po...on/portal.xhtml

Jak wysłaliśmy wypełniony formularz to napisała do nas Pani polskojęzyczna i zaproponowała parę możliwości zarejestrowania już istniejących urządzeń, jako że my żadnego nie mamy to wybraliśmy Go-box International
a rachunku za Norwegię jeszcze nie otrzymaliśmy choć byłem dwa razy w 2015

MILUŚ - 2015-10-19, 23:21

Den-tal napisał/a:
EasyGo+ zalatwia sie przez BroBizz A/S w Dani


Tylko po co ? :-P :chytry

moskit - 2015-10-20, 11:45

Tylko po co ? :-P :chytry [/quote]

Nie bardzo rozumiem pytanie

MILUŚ - 2015-10-20, 13:59

Tylko po co to załatwiać ? Kiedy można spokojnie / bez dodatkowych opłat / czekać na przyjście faktury do domu :-P Jesli ...... oczywiście przyjdzie :ok
moskit - 2015-10-20, 14:28

Miluś tak jak pisałem mój pojazd ma DMC 4500 stąd zainteresowanie rejestracją
Den-tal - 2015-10-22, 21:53

MILUS ! Kamperowanie nie konczy sie na zwiedzaniu Norwegi.EasyGo+ daje rabaty na mosty dunskie (np.Öresundsbro kosztuje mnie polowe) rabaty na pewne przejazdy promowe na kontynent i co najwazniejsze (akurat dla mnie) ze nie musze uzerac sie w Austri z GoBox.Poza tym moge caly czas kontrolowac na biezaco koszty przejazdow jak i prawidlowosc pobieranych oplat.
MILUŚ - 2015-10-22, 23:48

Ok chłopaki :ok rozumiem w Waszym przypadku to ma sens :wyszczerzony:
Gośka - 2015-11-19, 11:59

Cześć koledzy, ja się już w tym wszystkim pogubiłam. Chcemy jechać do Norwegii tylko na 3 tygodnie przez mosty w Danii.
Gdzie się zarejestrować aby było najprościej i żeby bezproblemowo przejeżdżać przez bramki. Czy konieczne jest montowanie urządzenia.
Nasz Kamper ma 3 m wysokości i jest do 3,5 ton więc chyba się łapie do EasyGo podstawowe i to by nam chyba dało rabat na mosty duńskie.
Proszę o pomoc :spoko

krzlac - 2015-11-19, 13:24

Najprościej w Danii zapłacić bezpośrednio na mostach (kolejek nie ma), a Norwegią się nie przejmować. Jechać śmiało przez bramownice, nie zwalniać, przyślą do domu, z opóźnieniem, bez narzutu, bez kar, do zapłacenia w złotówkach na polskie konto bankowe. A jest też szansa, że nie przyślą.
Gośka - 2015-11-19, 13:41

Dzięki tak myślałam, ale lepiej mieć potwierdzenie :spoko
JolaR - 2016-04-13, 16:58

Trochę się niepokoję...

Niby pięknie byłoby, gdyby Norwegia o mnie zapomniała i nie wystawiła rachunku za drogi... ;)

Ale jak wystawiła, a rachunek do mnie nie dotarł? Wiadomo, jak działa Poczta Polska...

Czytałam, że jeśli się nie uiści opłaty w wyznaczonym czasie to tym długiem zajmuje się angielska firma windykacyjna i naprawdę źle się na tym wychodzi finansowo...



Czy ktoś wie, czy ten rachunek przychodzi listem poleconym (wtedy się wybronię), czy zwykłym? Bo jeśli zwykłym to jak udowodnię, że nie dostałam?



Minęło już 8 miesięcy odkąd babska ekipa wyjechała z Norwegii. Czy się zdarza, że tak długo nie przysyłają? Słyszałam, że najdłużej po pół roku.
Przeczytałam powyżej, że zdarza się, że zapomną... Naprawdę? Ktoś zna taki przypadek?

Czy można gdzieś napisać, żeby sprawę wyjaśnić? (Ale po co się pchać z kasą, jak nie wołają ;) )



Jakie Wy macie doświadczenia?

ZEUS - 2016-04-13, 17:44

JolaR napisał/a:
Trochę się niepokoję...


:lol:

krzlac napisał/a:
Norwegią się nie przejmować. Jechać śmiało przez bramownice, nie zwalniać, przyślą do domu, z opóźnieniem, bez narzutu, bez kar, do zapłacenia w złotówkach na polskie konto bankowe. A jest też szansa, że nie przyślą.

po takim zapewnieniu nie powinnaś się niepokoić... :szeroki_usmiech :spoko

krzlac - 2016-04-13, 19:28

Za przejazdy w lipcu 2012 dostałem w styczniu 2013 siedem rachunków na około 180 zł. Siedem zwykłych listów jednego dnia. Moj kolega, który jechał za mną samochodem osobowym z przyczepą kempingowa nie dostał nic. Za przejazdy w sierpniu 2015 nie dostałem jeszcze nic. Rachunki przychodzą za posrednictwem angielskiej firmy Euro Parking Collection. Kilka procent narzutu jednak jest.
Rav - 2016-04-13, 20:22

Za 2 wyjazdy: 2014 i 2015 (oba w okresie czerwiec-lipiec) nie dostałem póki co żadnego rachunku.
MILUŚ - 2016-04-13, 20:32

Ja tez za lipiec '15 za tunele;drogi i centra miast niczego nie dostałem :-P
JolaR - 2016-04-13, 20:36

I niczym się nie przejmujecie? :?

No to Panowie dziękuję Wam bardzo!
Zdecydowanie mnie uspokoiliście :)

Rav - 2016-04-13, 23:23

Toż przecież nie będę specjalnie w tym celu zaczepnej korespondencji prowadził.
moskit - 2016-04-13, 23:37

Szwedzi za wjazd do Sztokholmu pobierają chyba 20 koron, za przejazd nowym mostem w Sundsval też ok 20 kor, ale jest jedno ale pojazdy z rej zagraniczną często są pomijane w wystawianiu rachunków taki ukłon w stronę turystów , podobna sytuacja jest w NO Oslo, Bergen, wiele tuneli i dróg jest płatnych nie wszyscy są obciążani niestety nie ma reguły kto płaci a kto nie, taka narodowa loteria
Nie wiem na ile to jest prawda ale tak poinformował mnie kolega z NO
Ale najciekawsze to jest to że opłaty są pobierane tylko za nowe drogi, mosty, tunele do czasu pokrycia kosztów budowy, trwa to z reguły parę lat , u nas by brali kasę do bólu albo do całkowitego zniszczenia drogi

Alfi - 2016-06-26, 22:34

Właśnie jestem po spotkaniu z kierowcą ciężarówek który wie na 100% że nie wykupienie AutoPass Box-a skutkuje, nie tylko podstawowymi opłatami ale również karą za brak magicznego pudełka.

Zastanawiam się czy w związku z Waszymi doświadczeniami w ubiegłych latach, pozostawić sprawę bez reakcji, czy też uprzedzając ewentualne listy zarejestrować się na w/w stronie i jechać spokojnie w siną dal....

krzlac - 2016-06-26, 22:46

Cytat z internetu:
Od 1 stycznia 2015 roku posiadanie urządzenia AutoPass Box do wszystkich pojazdów użytkowych (samochodów ciężarowych i autobusów) powyżej 3,5 t jest obowiązkowe!
Naruszenie tego obowiązku skutkuje karą w wysokości 8000 NOK, która ulegnie zwiększeniu do 12 000 NOK, jeśli pozostająca do zapłaty kwota nie zostanie uiszczona w ciągu trzech tygodni. Jeżeli takie naruszenie powtórzy się w ciągu dwóch lat, zostanie naliczona grzywna w wysokości 16 000 NOK.
Obowiązek ten nie dotyczy pojazdów wykorzystywanych do celów prywatnych i samochodów kempingowych. Mimo to zalecane jest zastosowanie urządzenia AutoPass Box w celu uzyskania rabatów na płatnych drogach.

Reszta informacji na stronie.

Moim zdaniem nic nie kupować, opłaty przyślą do domu. Koszty manipulacyjne nie sa duże.

Alfi - 2016-06-26, 23:02

Tak piszą......tak pewnie również zrobimy. Auto jest z wypożyczalni więc jak by co to oni pójdą na pierwszy ogień....
MILUŚ - 2016-06-27, 08:47

Dziś mija rok od naszego pobytu w Skandynawii i.........nic :shock: :-P :ok
Zapomnieli ? :chytry

moskit - 2016-06-27, 10:05

[quote="krzlac"]Cytat z internetu:
Od 1 stycznia 2015 roku posiadanie urządzenia AutoPass Box do wszystkich pojazdów użytkowych (samochodów ciężarowych i autobusów) powyżej 3,5 t jest obowiązkowe!

Oraz wszystkie pojazdy przebywające trzy miesiące w NO
Jeżeli pojazd pojawi się w systemie ponownie czyli drugi raz będzie w NO na przestrzeni 3 miesięcy system może nie musi potraktować go jako poruszający się na stałe w NO
Dlatego pracujący w NO a jeżdżący pojazdami zarejestrowanymi w kraju np. PL niechętnie poruszają się aby ich system nie zarejestrował

W maju jak byłem to prawie wszyscy mieli przyklejone do szyby rejestratory Ja też już mam rejestrator

Norwegowie też liczyć potrafią i dokładnie wiedzą że spora część odwiedzających nie uiszcza opłat drogowych dlatego poważnie podeszli do uszczelniania systemu zwłaszcza że mają chyba najlepszy system kontroli pojazdów na świecie o czym przekonał się kolega z Oslo jak mu zginął samochód, po zgłoszeniu na policję po 15 min już wiedzieli w którym kierunku jedzie i mieli bieżące zdjęcia

We wszystkich informacjach zalecają rejestrować się w systemie wszystkie pojazdy nawet na krótkotrwały pobyt turystyczny.
Ot taki kraj jak coś jest zapisane w przepisach to nikt nie zastanawia nie dyskutuje tylko zastosowuje się do przepisu, zupełnie odwrotnie jak u nas :szeroki_usmiech

gregu - 2017-11-30, 16:00

Ceny oleju spadly, trzeba kosic za drogi...
Pozostaje liczyc na to, ze do PL nie przysylaja.. Ja wlasnie dostalem rachunek na 850 NOK do domu (bez rejestrowania sie). To jakies 92€, doga z poludnia na Lofoty i powrot..
:(

Hercer - 2017-11-30, 18:51

byłem w Norwegi w tym i poprzednich latach i nigdy nic nie płaciłem i nie rejestrowałem jak dotąd spoko :spoko :spoko z tego co wiem to nawet jak gdzieś miałbym płacić to i tak przyjdzie do domku ( po nr.rejestracji) rachunek do zapłaty bez żadnych dodatkowych opłat - ale jak dotąd nic nie przyszło :spoko
wędrowiec - 2017-11-30, 19:43

gregu napisał/a:
Ceny oleju spadly, trzeba kosic za drogi...
Pozostaje liczyc na to, ze do PL nie przysylaja.. Ja wlasnie dostalem rachunek na 850 NOK do domu (bez rejestrowania sie). To jakies 92€, doga z poludnia na Lofoty i powrot..
:(

Po jakim czasie przyszedł rachunek ? Z niepokojem obserwuję skrzynkę pocztową.
Myślałem, że już nie przyślą.

GENAS - 2017-11-30, 19:54

Półtora roku i nic :bigok
grzegorzalex - 2017-11-30, 21:19

Dokładnie półtora roku i żadnej opłaty
MILUŚ - 2017-11-30, 21:59

Dziewięć lat ; dwa lata a od ostatniego wyjazdu już pięc misięcy i........nic :-P
Rav - 2017-12-01, 08:46

Aktualizacja: wyjazdy 3,5 roku temu i 2,5 roku temu - nic nie przyszło. Pisałem wcześniej, że można zlać i się tym nie kłopotać.
krzlac - 2017-12-01, 08:50

Rav napisał/a:
Pisałem wcześniej, że można zlać i się tym nie kłopotać.


Aż tu nagle, tuż przed świętami rachunek na 850 NOK.

gregu - 2017-12-01, 09:01

Rachunek przyszedl po ok. dwoch miesiacach. jak pisalem auto zarejestrowane poza krajem (niemcy)
Piec lat temu bylem tam autem na polskich blachach i wtedy nic nie przyszlo.
Z tego co pisza koledzy wyglada na to, ze PL traktuja jeszcze ulgowo.

Rav - 2017-12-01, 12:33

krzlac napisał/a:
Rav napisał/a:
Pisałem wcześniej, że można zlać i się tym nie kłopotać.


Aż tu nagle, tuż przed świętami rachunek na 850 NOK.


Jak przyjdzie to ... zapłacę.

Janusszr - 2021-07-12, 07:57

Zaszły jakieś zmiany przez ostatnie cztery lata?
MILUŚ - 2021-07-12, 08:53

Janusszr napisał/a:
Zaszły jakieś zmiany przez ostatnie cztery lata?


Rachunki nie przyszły :-P

Janusszr - 2021-07-12, 09:09

MILUŚ napisał/a:
Janusszr napisał/a:
Zaszły jakieś zmiany przez ostatnie cztery lata?


Rachunki nie przyszły :-P

To masz zmartwienie :szeroki_usmiech

MILUŚ - 2021-07-12, 11:14

Janusszr napisał/a:
MILUŚ napisał/a:
Janusszr napisał/a:
Zaszły jakieś zmiany przez ostatnie cztery lata?


Rachunki nie przyszły :-P

To masz zmartwienie :szeroki_usmiech


No martwię się od.....czternastu lat :haha: :haha: :haha:

krzlac - 2021-08-17, 09:06

A słyszał ktoś o nie pobieraniu opłat przy wjeździe na prom. Podobno na promie Moskenes-Bodo
zrobili zdjęcie tablicy rejestracyjnej i rachunek przyjdzie pocztą. Kwota niemała bo kamper 7,5 m.

MILUŚ - 2021-08-17, 09:16

krzlac napisał/a:
...... Kwota niemała bo kamper 7,5 m.


Długość kampera z tablic czytają ? :chytry

Janusszr - 2021-08-17, 10:16

krzlac napisał/a:
A słyszał ktoś o nie pobieraniu opłat przy wjeździe na prom. Podobno na promie Moskenes-Bodo......

To tylko przypuszczenie, że może tak być.

krzlac - 2021-08-17, 12:13

MILUŚ napisał/a:
...Długość kampera z tablic czytają ? :chytry


Z tablic numer, a z danych pojazdu długość.

krzlac - 2021-08-17, 12:15

Janusszr napisał/a:
...To tylko przypuszczenie, że może tak być.


Byłem na stronie przewoźnika i jest informacja o tym sposobie opłat:

"Jak zapłacić za prom?

Pasażerowie są wolni.

Pojazd jest opłacany poprzez rozpoznawanie znaków. Jest albo przez...

1.numer rejestracyjny; fakturą na adres, do którego należy tabliczka.

2. tag AutoPASS lub EasyGo i daje klientowi 10% rabatu.

3. umowa, którą klient podpisał na www.autopassferje.no

Aby uzyskać umowę rabatową na promy, przejdź na stronę www.autopassferje.no Umowa nie odbywa się za pośrednictwem samych firm i może być podpisana tylko online."

MILUŚ - 2021-08-17, 12:54

krzlac napisał/a:
MILUŚ napisał/a:
...Długość kampera z tablic czytają ? :chytry


Z tablic numer, a z danych pojazdu długość.


Cieńko to widzę :-/
Jakich danych ? Czy dane podadzą ,że Twój typ kampera ma 5,99 m ? A jeśli miałeś bagażnik rowerowy ? A jeśli to kamper z rampą ?

krzlac - 2021-08-17, 20:56

MILUŚ napisał/a:
...Cieńko to widzę...


Sądzisz, że zmierzyć elektronicznie długość kampera wjeżdżającego na prom to dzisiaj jakaś trudność?

MILUŚ - 2021-08-17, 21:24

krzlac napisał/a:
MILUŚ napisał/a:
...Cieńko to widzę...


Sądzisz, że zmierzyć elektronicznie długość kampera wjeżdżającego na prom to dzisiaj jakaś trudność?


No i to ma sens :-P
A nie dokumenty czy tablice rejestracyjne :mrgreen:

krzlac - 2021-08-28, 09:48

Z tą elektroniką to niekoniecznie. Wczoraj rozmawiałem z tym fotografowanym na promie.
Ten co kiedyś kasował, teraz robił aparatem fotograficznym zdjęcia tablic rej. i mówił, że opłatę wyślą. Zobaczymy czy przyjdzie.

Darson - 2021-11-13, 11:48

krzlac napisał/a:
Zobaczymy czy przyjdzie.

Przyszła ?

Darson - 2021-11-13, 12:53

rozwinę trochę temat.
W 2013 przyjechałem Patrolem do Norwegii. :drive:
Nie znałem dokładnie przepisów, ale z opowieści wiedziałem że legalnie, będąc tzw "pendlerem" czyli osobą która mieszka i ma rodzinę w innym kraju a pracuje w Norwegii, można używać auta na obcych tablicach max 2 lata.
Wszędzie są kamery , więc po przekroczeniuj tego terminu jeździłem jak na szpilkach, bo - również z opowieści - wiedziałem że kary są straszne. :hide:
Auto trzeba oclić, a do czasu załatwienia wszelkich formalności, stoi na parkingu TOLL-a czyli celników, a za to też przychodzi rachunek. Jak ktoś napisał wcześniej - taki kraj. :bylo
W tym czasie (czyli od przyjazdu ) najpierw jeżdziłem bez tzw bricka a później zdecydowałem się go wypożyczyć (kaucja 200 nok którą poźniej zwracają).
Za okres bez bricka przychodziły mi faktury na polski adres, mimo że nigdy go nie podawałem. Znaleźli po tablicach.
Aha! rachunki przychodziły z UK. :shock:
Później, po rejestracji dostawałem faktury na maila co kwartał.

Oslo jest najbardziej obstawioną bramkami i opłatami częścią Norwegii.
W czasie ostatnich wyborów powstała nawet jakaś partyjka mająca w nazwie zniesienie opłat za przejazdy. I miała sporo wyborców
Opłaty te są powodem wielu częstych manifestacji. :stop: :klnie: :upss :przestan :admin
Można powiedzieć że rząd Norweski oszukał swoich obywateli, bo w pierwotnej wersji opłaty miały być nałożone do czasu, aż się zwrócą koszty budowy infrastruktury drogowej budowanej w tym czasie. :terefere :fuck1
Ale nikt nie zarzyna kury znoszącej złote jajka, więc opłaty zostały mimo że koszty zwróciły się już dawno.
Efektem strajków i manifestacji jest lekka modyfikacja opłat. Ostatnio, jakiś rok temu, dołożyli sporo bramek w wielu dzielnicach.
Powstały bramki "wlotowe" i "wylotowe" .
Przy wjeździe w tą strefę, rejestrują czas i zdaje się, że jeśli ktoś opuści strefę w ciągu 2 godzin (musiałbym sprawdzić ten czas na 100% ) to opłata nie jest pobierana albo jest niższa.
Jest to głównie ulga dla "przelotowców".
Oczywiście robi to ogromną kasę dla miasta, ale też zmusza niektórych do rezygnacji z samochodu (aspekt ekologiczny jest tu ważny) i przesiądnięcia sie do komunikacji publicznej, która nota bene jest zorganizowana bardzo dobrze. Gdy będę miał natchnienie to też coś o tym skrobnę ;)
Chodzą pogłoski że w ciągu najbliższych lat do Oslo będzie zakaz wjazdu najpierw aut z silnikiem diesla a później benzyniaków.
Norwegia jest krajem w Europie gdzie jest najwięcej aut elektrycznych.
A wracając do opłat to zainteresowani mogą sobie zerknąć tutaj :
https://www.fjellinjen.no...om-june-1-2019/
Autostrady też są płatne, tak samo jak tunele i niektóre mosty . Taki kraj :klnie: :klnie: :wyszczerzony:
https://easygo.com/en/countries/2
Samochody zagraniczne: https://www.autopass.no/en/visitors-payment
jakieś pytania to walcie jak w dym. :zastrzelic

Janusszr - 2021-11-13, 14:08

Fajnie jest mieć swojego człowieka w Norwegii :pifko
krzlac - 2021-11-21, 12:29

Darson napisał/a:
krzlac napisał/a:
Zobaczymy czy przyjdzie.

Przyszła ?


Wczoraj się widziałem z tym znajomym. Opłata nie przyszła.

Darson - 2021-11-21, 19:16

krzlac napisał/a:
Opłata nie przeszła

dziady. a ja przejechałem z Loen do Oslo ledwo co kupionym kamperem i mnie skasowali za każdą brameczkę. :gwm

MILUŚ - 2021-11-21, 19:19

Darson napisał/a:
krzlac napisał/a:
Opłata nie przeszła

dziady. a ja przejechałem z Loen do Oslo ledwo co kupionym kamperem i mnie skasowali za każdą brameczkę. :gwm


Pewnie na norweskich numerach :chytry :haha:

Darson - 2021-11-22, 21:38

MILUŚ napisał/a:
na norweskich

I na norweskich zostaje, przynajmniej na razie :spoko

Darson - 2021-11-25, 22:28

:evil: a oto i ona - FAKTURA
tak to mniej więcej wygląda. Jak pisałem wcześniej, nawet gdy jeździęłm na polskich blachach dostawałem faktury.
Więc niech się koledzy, którzy nie dostali cieszą, bo mają szczęście :spoko

Janusszr - 2021-11-25, 23:33

Darson napisał/a:
:evil: a oto i ona - FAKTURA
tak to mniej więcej wygląda. Jak pisałem wcześniej, nawet gdy jeździęłm na polskich blachach dostawałem faktury.
Więc niech się koledzy, którzy nie dostali cieszą, bo mają szczęście :spoko

Ja Ci uwierzyłem na słowo :spoko

MILUŚ - 2021-11-26, 10:47

Chyba musieli zmienić firmę wystawiającą faktury . Dotąd faktury przychodziły jak pisali inni z Wielkiej Brytanii . :diabelski_usmiech
krzlac - 2021-11-26, 10:57

MILUŚ napisał/a:
...z Wielkiej Brytanii . :diabelski_usmiech


Z GB dla samochodów zagranicznych. Ta jest dla rejestracji norweskich.

MILUŚ - 2021-11-26, 11:51

krzlac napisał/a:
.......Ta jest dla rejestracji norweskich.


Ale powyżej pisał ,że na polskich blachach też faktury dostawał . Nie napisał czy z norweskiej firmy ; stąd mój post .

Darson - 2021-11-26, 17:57

tak, racja, ostatnio zmieniła się firma rozliczająca.
Z UK przychodziły w pierwszych latach mojego pobytu w Norge, dopóki nie założyłem bricka
Edit.
ostatnio rozmawiałem z Polakami, któych spotkałem w sklepie . Mieli auto oklejone napisami, że remontują łazienki. Napisy były w jęz. norweskim a auta na rejestracji polskiej.
Zainteresowało mnie to. Jakoś tak wyszło w rozmowie, że chłopak się pochwalił że faktury przychodzą do Polski i szef nie płaci i ciężko to wyegzekwować.

Ja mam mieszane uczucia co do takiego zachowania, nie polecam ale podaję do wiadomości .
Trochę wiocha a opinia idzie w świat.

lechd - 2021-11-27, 09:42

My byliśmy w lipcu i do tej pory nic nie przyszło. Może jeszcze przyjdzie. Nie chciałbym mieć kłopotów na wjeździe jak tam pojadę następnym razem....
Janusszr - 2021-11-27, 09:46

lechd napisał/a:
My byliśmy w lipcu i do tej pory nic nie przyszło. Może jeszcze przyjdzie. Nie chciałbym mieć kłopotów na wjeździe jak tam pojadę następnym razem....

Kontrole na granicy są?

moskit - 2021-11-27, 14:53

Przyjdzie taki czas że znajdą samochód i właściciela oszusta i będzie i "straszno i bogato" tym bardziej że debil umieszcza swoją reklamę na samochodzie
lechd - 2021-11-28, 08:00

Janusszr napisał/a:
lechd napisał/a:
My byliśmy w lipcu i do tej pory nic nie przyszło. Może jeszcze przyjdzie. Nie chciałbym mieć kłopotów na wjeździe jak tam pojadę następnym razem....

Kontrole na granicy są?


Byłem tylko raz , kontrola była na granicy ale sprawdzali tylko dokumenty w sprawie covida. Nam machnęli ręką aby jechać i nic nie sprawdzali. Ale jest pełno kamer, więc co za problem wyłapać delikwenta ?

Na następny wyjazd się zarejestruję w ich systemie dla spokoju ducha.

Janusszr - 2021-11-28, 09:26

Chodziło mi właśnie o kontrolę "covidową" i związane z tym kolejki.
Darson - 2021-11-28, 10:02

Janusszr napisał/a:
Chodziło mi o kontrolę "covidową" i związane z tym kolejki.

to się zmienia i musisz sprawdzać na bierząco. W ostatnim tygodniu znowu wzrosła liczba chorych i sugerują zakładanie masek w miejscach publicznych.
Testy na granicach jeszcze nie są wymagane ale to się może zmienić w każdej chwili.

krzlac - 2021-11-28, 16:51

Darson napisał/a:
...Darson®...


Masz na to "R" dokument?

Janusszr - 2021-11-28, 17:10

krzlac napisał/a:
Darson napisał/a:
...Darson®...


Masz na to "R" dokument?

Ty to masz sokoli wzrok i super spostrzegawczość :spoko

ZEUS - 2021-11-28, 17:12

Janusszr napisał/a:

Ty to masz sokoli wzrok i spostrzegawczość

🤣

krzlac - 2021-11-28, 17:19

Janusszr napisał/a:
...Ty to masz sokoli wzrok i super spostrzegawczość :spoko


Ja się tylko troszczę o bezpieczeństwo naszego kolegi Darsona, czyli po skandynawsku syna Dara. :spoko

SlawekEwa - 2021-11-28, 19:09

krzlac napisał/a:
Masz na to "R" dokument?

Podobno ma


"Darson
zaawansowany
Skąd: Oslo / Jaworzno
Wysłany: 2021-11-15,23:02
SlawekEwa napisał/a:
Na to ® trzeba mieć certyfikat

ja mam :wyszczerzony: "

Darson - 2021-11-28, 20:14

to na wypadek gdyby jakiś inny "darson" się pojawił na forum :bajer
jest zaklepane

orys - 2021-12-01, 23:59

Darson napisał/a:
Ja mam mieszane uczucia co do takiego zachowania, nie polecam ale podaję do wiadomości .
Trochę wiocha a opinia idzie w świat.


Była w Szkocji u nas taka afera parę lat temu, że jakiś cwaniak z Polski jeździł samochodem na polskich blachach przez lata żeby nie płacić brytyjskiego podatku drogowego i oszczędzić na ubezpieczeniu (prawo mówi, że można jeździć do pół roku jako turysta, ale jak tu jesteś zameldowany, to masz 30 dni na rejestracje auta w UK).

Auto mu zajęli, miał tydzień na zapłacenie zaległości i kar, nie zapłacił, sprasowali w kostkę.

Ja generalnie jestem za. Nie lubię cwaniactwa.

Darson - 2021-12-02, 20:51

tu jest podobnie tylko termin dłuższy. Albo musisz oclić jeśli chcesz auto z Polski albo kara.
I i tak nie możesz jeżdzić

Darson - 2021-12-06, 21:13

kolejna opłata, o której zapomniałem a która może Was spotkać "na trasie"
Opłata za parkowanie.
W Oslo jest ogromna ilosc parkingów. Niestety, 99% płatne.
Specjalni "sprawdzacze "jeżdżą autami służbowymi i trzepią stojące auta, czy mają bilet za szybą albo są zarejestrowani w aplikacji.
Kary są wysokie i żadne prośby nie pomogą, bo są bezlitośni.
Samego mnie to potkało kilka razy. :czytaj :czacha
Kiedyś nie zadziałała aplikacja parkingowa z powodu awarii internetu, czyli nie z mojej winy tylko sieci. Mają to w d... i gdy zadzwonilem by wyjasnić sprawę, ogromnie mnie żałowali, ale kazali zapłacić.
Jest to ogromna kasa dla miasta i ciężko ją wydrzeć im z gardła gdy już tam wpadnie.

Jako ciekawostkę podam, że na niektórych osiedlach po godz. 20 tej i do 7-mej lub 8-mej rano parkowanie jest za free. Można się za to narazić na złe spojrzenia mieszkańców :evil:
Parkingi przy supermarketach mają parkomaty, w których należy pobrać bilet i do 2 h albo 1h jest za darmo.

Den-tal - 2021-12-07, 15:49

No coz - Norwegia to "cywilizowany" kraj i kaza sobie placic za luksus parkowania.Te zolte swistki za wycieraczka sa rowniez i w Szwecji (koszt od 700 Skr). W Twoim przypadku mieli troche racji bo jesli nie mozesz uiscic oplaty (w tym wypadku awaria Internetu) masz obowiazek poszukac parkingu gdzie mozesz zaplacic np.karta. Pare lat temu znajomy zaparkowal ( i wielu innych) gdzie automat byl zepsuty. Sprawa oparla sie o sad i parkujacy przegrali :gwm
W Szwecji w wielu miastach jest parkowanie za darmo w niedziele( wyraznie oznakowane) a przy marketach gratis 4 godziny( w centrum).

Darson - 2021-12-07, 20:01

w Norge 600 nok, jak widać na załączonym obrazku. :(
Ten jest akurat za zaparkowanie koło bloku, gdzie parking "tylko dla mieszkańców" i wejście na 5 minut do Kiwi


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group