Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam

Nadwozia kempingowe i zabudowy - Plusy ? i minusy kampera o DMC wieksze od 3500kg

krzysioz210 - 2010-01-01, 08:19
Temat postu: Plusy ? i minusy kampera o DMC wieksze od 3500kg
Witam ,
Co prawda sam "plusow dodatnich" raczej nie widze , wiec moze jakie sa wady kamperka o DMC wiekszej niz 3500kg ,pomijajac prawo jazdy. Nie chodzi mi tu o wielkie pojazdy , ale czasem mozna spotkac kamperki o DMC 3800 lub 4100. Czy istnieje mozliwosc zarajestrowania ich z DMC 3500? ( choc to pewnie powinno byc w dziale przepisow)
Pozdrawiam
Krzysio

gino - 2010-01-01, 08:45

http://www.camperteam.pl/...hlight=3500+dmc
:bigok

krzysioz210 - 2010-01-01, 10:07

Dzieki Gino najwazniejsze to wiedziec gdzie czego szukac.
IAAN - 2010-01-01, 12:32

można zarejestrowac z mniejszą masą dmc ale należy pamiętac że taki kamper też posiada swoją masę i co jesli okże się że na sam waży jakieś 3400 kg i co wtedy
zostje ci 100kg na ciebie 70kg i twoje kanapki na drogę a co dalej ?
mój poprzedni kamper ważył 2900 kg był rejestrowany na 3100 i też za dużego marginesu nie ma nie wiem na jakich zasadach w latach 90 budowali kampery wypuszczając z fabryki kampera rejestrowanego na 8 osób a tylko 200 kg ładowności
czy ktoś pośiada kampera z początku lat 90 który ma dmc 3500kg bo większośc to 3100 lub totalna porażka 2800 przy masie własnej w granicach 2600 ?
mój następny będzie powyżej 3500kg jakieś 4600 do 5000kg to jest coś co mnie interesuje

krzysioz210 - 2010-01-01, 13:35

Interesuje mnie to ze wzgledu na cos takiego :http://moto.allegro.pl/14699_kempingowe.html?id=14699&p=8
Tu pisza o masie wlasnej w okollicach 3010kg - wiec spokojnie mozna sie zmiescic w 3500kg . Nawet przy DMC 3800 mozna miec rzeczywiscie 3500. U nas znaki drogowe mowia o rzeczywistej masie calkowitej( a jak to jest w innych krajach?) - wiec wjechac by mozna wszedzie tam gdzie normalnym - zostaje tylko problem prawa jazdy.

krzysioz210 - 2010-01-01, 13:38

Chyba link zepsulem http://www.otomoto.pl/ind...how&id=T1489814
tolo61 - 2010-01-01, 14:06

Witam
Tylko nie zapominaj w przypadku auta pow3.5 dmc o tym, ze do stref centralnych i okolicznych tej strefy , w wiekszosci miast jest
zabroniony wjazd pojazdom o takim wlasnie dmc.
nie pamietam jak z promami ..... :roll:
pozdrawiam

LANDEK - 2010-01-01, 19:22

Irek napisał/a:
można zarejestrowac z mniejszą masą dmc ale należy pamiętac że taki kamper też posiada swoją masę i co jesli okże się że na sam waży jakieś 3400 kg i co wtedy
zostje ci 100kg na ciebie 70kg i twoje kanapki na drogę a co dalej ?
mój poprzedni kamper ważył 2900 kg był rejestrowany na 3100 i też za dużego marginesu nie ma nie wiem na jakich zasadach w latach 90 budowali kampery wypuszczając z fabryki kampera rejestrowanego na 8 osób a tylko 200 kg ładowności
czy ktoś pośiada kampera z początku lat 90 który ma dmc 3500kg bo większośc to 3100 lub totalna porażka 2800 przy masie własnej w granicach 2600 ?
mój następny będzie powyżej 3500kg jakieś 4600 do 5000kg to jest coś co mnie interesuje

Nie zgodzę się. Jeśli auto jest zarejestrowane w Polsce to zmiana DMC jest NIEMOŻLIWA !!!
Pytałem się w wielu miejscach bo ten temat mnie mocno interesował.
W POLSCE NIE MA MOŻLIWOŚCI ZMIANY DMC NA INNĄ NIŻ W DOKUMENTACH !!!

Andrzej 73 - 2010-01-01, 22:05

LANDEK napisał/a:
Nie zgodzę się. Jeśli auto jest zarejestrowane w Polsce to zmiana DMC jest NIEMOŻLIWA !!!
Pytałem się w wielu miejscach bo ten temat mnie mocno interesował.
W POLSCE NIE MA MOŻLIWOŚCI ZMIANY DMC NA INNĄ NIŻ W DOKUMENTACH !

Witam ,

Ja zmieniłem DMC swojego kamperka z 3850kg. na 3500kg.
Nie ma rzeczy niemożliwych i dokonałem tej zmiany w Częstochowie , a to urząd bardzo ograniczony w tego typu kwestiach.

Pozdrawiam :spoko

IAAN - 2010-01-01, 23:12

Andrzeju a co zmieniłeś założyłeś inne opony zdemontowałeś 1 lagę przy resorze czy miałeś dobrego rzeczoznawcę
potwierdzam nie można zmienic masy dmc na wyższą niż na Tablicce znamionowej nie w dokumentach w dokumentach może byc błąd i to powinien wyprostowac diagnosta na przeglądzie
choc dokumenty swoje a tabliczka swoje np w dokumentch i brifie 3100 a tbliczka 2800 i co wtedy ?

tolo61 - 2010-01-02, 03:12

Witam
W Poznaniu nie ma mozliwosci zmiany DMC.
Jak mowia jest to swiete.
Moga byc zmiany masy, ladownosci , ilosci osob, ale nie DMC. Wszystkie zmiany tak ale tylko w ramach DMC.z opinia rzeczoznawcy./ ok 300-600zl/
Wiem ze w niemczech nie maja tak rygorystycznych przepisow jak u nas i tam jest to mozliwe ale dla aut tam zarejestrowanych.
Prawnie u nas mozna to zrobic tylko robiac homologacje na dane auto a taka kosztuje ok 80000zl/ 2007r / w Czechach bylo o polowe mniej.
Maglowalem ten temat przy przerobce mercedesa na autolawete. Dlatego szukalem wyjscia legalnego.
Dolozylem os wleczona z tylu i myslalem ze zwieksze DMC oraz ladownosc ,ale wyszlo tak jak wyzej opisalem.
Zadna opinia rzeczoznawcy tego nie zalatwi bo nikt takiej opini nie wyda.
Bylo by to bezprawne.
Nie wiem jak w druga strone tz zmniejszenie. Mysle ze moze byc tak samo.
Pozdrawiam

eler1 - 2010-01-02, 12:32

Wracając do tematu DMC większe od 3,5T czy w tym wypadku obowiązuje akcyza ?

Biorąc to na logikę jest to sam ciężarowy i nie autobus bo ma nie więcej niż 9 osób do przewozu osób i Akcyzy nie powinno być.

Czy ktoś to przerabiał jakie jest stanowisko UC?

IAAN - 2010-01-02, 12:38

nie ma mozliwsci zwiekszenia dmc ponat to co na tablicce znamionowej na 100%
tolo61 - 2010-01-02, 13:09

Witam
Adi masz racje Poznan nie jest autonomia wielkopolska ale w Poznaniu Wydzial Komunikacji jest.........no koment i nie tylko on.
Czasami wydaje sie ze Wielkopolska ma swoje prawa daleko odbiegajace od reszty Polski.
I niestety nie sa one przychylne dla nas , lecz przeciwne.
O interpretacji niektorych przepisow nie wspomne szkoda czasu ochoty i zdrowia.
To nie jest zart tylko rzeczywistosc.
Cale szczescie ze tu jak i w calej Polsce sa ludzie ktorzy potrafia jeszcze myslec logicznie i maja podejscie do petenta ludzkie.
Natomiast Ty miales to szczescie ze producent "pozalatwial" za Ciebie najwazniejsze.
To znaczy ze mial homologacje na tego typu przyczepe i bez problemu mogl Tobie zrobic to co zrobil.
Obnizyc jest zawsze latwiej niz podwyzszyc ,przy tych samych parametrach wytrzymalosciowych materialow zastosowanych przy produkcji.
Co do Urzedu Celnego.
to dla nich wazne jest to co pisze w dokumencie zrodlowym np. w briefie
jak tam pisze ze auto to LKW , moze miec 12-16 siedzen i bedzie traktowane jak samochod ciezarowy --- bez akcyzy .
jak PKW to moze miec nawet ladownosc 12 ton a zostanie tak jak osobowka.
To samo jest z kamperami jednak one sa traktowane jako samochody osobowe czasami specjalne jednak i tak potrzebna jest akcyza
i to jest na 100% pewne ..........niestety.....

Jarosław69 - 2010-01-02, 13:51

Akcyza zawsze bez względu na DMC.Ja miałem 4000 kg i płaciłem.
Nie znam sytuacji ,żeby mafia chciała zrezygnować z daniny.
inaczej.... :box2 ....leży petent!

IAAN - 2010-01-02, 17:30

a ja podlegam pod starostwo poznanskie i kampera rejestrowałem 3 miesiące
tolo61 - 2010-01-02, 19:13

Ja ide rejestrowac w przyszlym tygodniu ;-) swoj nowy- stary nabytek.
Z poprzednimi jak do tej pory bylo troche bieganiny ale jakos to bylo.
Najbardziej wkurzajaca jest akcyza.
Wszedzie jest to auto specjalne kempingowe.
U nas to auto osobowe kempingowe specjalne.
No coz moze kiedys cos sie zmieni......kiedys
Z nadstawka na picupa mialem zero problemu , jest ona traktowana jak ladunek, tak ze z tym tez bylo spoko mimo naprawde czestych kontroli.
Mysle ze byly one ,tylko z czystej ciekawosci.
Tak Adi Ty miales szczescie....
i Wam wszystkim tez takiego szczescia zycze
:ok

tolo61 - 2010-01-03, 01:36

;-)
U mnie wygladalo to tak
;-)

Andrzej 73 - 2010-01-04, 10:19

Irek napisał/a:
Andrzeju a co zmieniłeś założyłeś inne opony zdemontowałeś 1 lagę przy resorze czy miałeś dobrego rzeczoznawcę
potwierdzam nie można zmienic masy dmc na wyższą niż na Tablicce znamionowej nie w dokumentach w dokumentach może byc błąd i to powinien wyprostowac diagnosta na przeglądzie
choc dokumenty swoje a tabliczka swoje np w dokumentch i brifie 3100 a tbliczka 2800 i co wtedy ?

Witam ,

Po pierwsze musiałem wystosować pismo do Fiat Auto Poland o potwierdzenie danych z wyciągu homologacji .
Po drugie miałem wykonane dwie oceny rzeczoznawców ( pierwsza nie była wykonana przez PZM).
Po trzecie wykonane ważenia pojazdu na wadze elektronicznej + wiarygodność tych ważeń .
Oczywiście badanie techniczne.

Najważniejsze było to , żeby wszystko dokładnie konsultować z Naczelnikiem Wydziału Komunikacji , bo od niego jest zależne czy zmieni wagę DMC czy też nie.

Pawcio - 2010-01-04, 10:42

tolo61 napisał/a:
Co do Urzedu Celnego.
to dla nich wazne jest to co pisze w dokumencie zrodlowym np. w briefie
jak tam pisze ze auto to LKW , moze miec 12-16 siedzen i bedzie traktowane jak samochod ciezarowy --- bez akcyzy .
jak PKW to moze miec nawet ladownosc 12 ton a zostanie tak jak osobowka.
To samo jest z kamperami jednak one sa traktowane jako samochody osobowe czasami specjalne jednak i tak potrzebna jest akcyza
i to jest na 100% pewne ..........niestety.....

Zgadza się... Potwierdzam w całej rozciągłości mojego przedmówcę. :ok
Ale... są jeszcze przypadki, gdzie kamper ma wpisane w dokumentach, że jest samochodem ciężarowym (LKW)..i wówczas adios akcyzo. :bajer

IAAN - 2010-01-04, 12:03

Ale... są jeszcze przypadki, gdzie kamper ma wpisane w dokumentach, że jest samochodem ciężarowym (LKW)..i wówczas adios akcyzo.

i dzień dobry na przeglądzie
przeznaczenie auta nie zgodne z dokumentami auta
w moim przypadku był osobowym zarejestrowanie trwało 3 miesiące

eeik - 2010-01-04, 12:11

Największy minus takiego kampera to taki, że JA nie moge go prowadzić
mondeo - 2010-01-04, 12:30

przerabiałem temat tych konkretnie autek .
Nie ma możliwosci zmiany DMC tej Adria ,dlatego taka cena .
Pytasz o plusy -nie ma żadnych ,same minusy (przy okazji, kolega mechanik powiedział że nie kupiłby autka co stało dwa lata )
:spoko .

DI STEFANO - 2010-01-04, 17:10

Krzysiu
Cena jak cena,ustanawia ją sprzedawca a kupujący zapłaci lub będzie się targował ze skutecznością lub nie.
Tego auta osobiście nie widziałem o sprzedawcy mogę powiedzieć tylko to,że zdjęcie w ogłoszeniu to według niego jego pobożne życzenia i lekko miją się z rzeczywistym stanem.
We wrześniu syn mój oglądał wystawionego przez niego kampera.
Wystawiony przez niego egzemplarz w porównaniu ze zdjęciem nie miał zbyt dużo wspólnego.Dużo mankamentów,że można było go kupić najwyżej za 1/4 wystawionej ceny a resztę kasy przeznaczyć na niezbędne naprawy.
Nie wypowiadam się na temat tego konkretnie wystawionego gdyż to nie tego syn oglądał a to co nie widzieliśmy nie oceniamy.
Jedno co mogę napisać to biorąc pod uwagę markę,typ,rocznik i ten dodatkowy sprany niebieskawy dodatkowy kolorek - jak na barchanowych babcinych zużytych majtkach-to cena jest wyjątkowo wysoka.
Tego typu sprzęt w marce i roczniku możesz kupić za cenę brutto do 100 tyś.
I jeszcze jedno,sprawdzaj pełną dokumentację nie tylko autka ale też inne papiery gdyż ostatnio na allegro pojawiają sie auta jeszcze w ratach nie spłacone a już puszczane dalej.
Trzymam kciuki obserwując Twoje poszukiwania tego wyśnionego.
Pozdrawiam Ciebie i rodzinkę

mondeo - 2010-01-04, 19:35

Krzysiu

Tak jak Pan DI STEFANO napisał można kupić takie lub podobne autko z 2008 roku nawet za 100 tys zł .
Jest tylko parę małych problemów z tymi autami .
Wiem ze wyda ci się to dziwne ale są to auto z np Włoskiego złomowca , niestety tak.
Są to auta po przejsciach z włoskich wypożyczalni , tam uznane jako złom a u nas rarytasy . :wyszczerzony:
Ja miałem szczęscie i nie uległem sprzedawcy -magikowi , ale są tacy co popazernili się :haha: (jedno jest jeszcze na sprzedaż ) :haha:
Niestety na tym nie koniec ,te auta nie mają opłaconej akcyzy i vatu ,są sprzedawane jako faktura vat marża -uważaj na takie .
Tylko Polak ćwaniak może być takim głupcem żeby wierzyć w tanie auta od niemieckiego albo co lepsze włoskiego emeryta za pół ceny ale i takich nie brakuje . :haha:

A TERAZ Z INNE STRONY dla cwaników
Pan DI STEFANO napisał że kupiśz takie auto za 100 tys zł brutto co to znaczy ano to

ADRIA Z 2008 roku musiałby kosztować 20 tys euro

20 tys euro x 4,10 = 82 tys zł + akcyza 18,60 %(+transport ,ubezpieczenia itp = około 100 tys

Koledzy forumowicze czy to realne ?NIECH KAŻDY SOBIE SAM ODPOWIE
Morał taki,tylko debil cwaniak tego nie policzy bo podstawy matmy zna każdy ,wiem że to mnożenie ale chyba nie jest trudne ?

DI STEFANO - 2010-01-04, 21:47

SORKI MONDEO

DZIĘKI ŻE MI PRZYPOMNIAŁEŚ O SWOIM ŻYWOCIE

MONDEO
SORKI ŻE MUSZĘ TO,TU I TERAZ NAPISAĆ.

JUŻ WIADOMYM MI JEST,ŻE SPRZEDAWANE PRZEZ CIEBIE KAMPERY SĄ NAJLEPSZE NA ŚWIECIE,
OCZYWISTYM JEST,ŻE SĄ NAJTAŃSZE,
I STOSUJESZ PROMOCYJNE CENY,
DO KAŻDEGO DODAJESZ 20 LETNĄ GWARANCJĘ,
SERWIS OCZYWIŚCIE JEST PO TWOJEJ STRONIE I NATURALNIE,ŻE BEZPŁATNY,
DLA CZŁONKÓW FORUM CT NA OKRES NAPRAW FUNDUJESZ HOTEL NAJLEPIEJ GDZIEŚ BLISKO MORZA (może być Władysławowo).

MONDEO
TERAZ UŚWIADOMIŁEM SOBIE JAKI BŁĄD POPEŁNIŁEM,

MOGŁEM KUPIĆ OD CIEBIE JEDEN Z TWYCH KAMPERÓW-RARYTASÓW,
ZA TO CIĘ BARDZO,BARDZO PRZEPRASZAM.
WALĄC SIĘ W KLATĘ OBIECUJĘ POPRAWĘ WYBACZ MI,ŻE MUSISZ POCZEKAĆ Z DWA MOŻE TRZY LATA BĘDĘ ZMIENIAŁ KAMPERA NA INNY TO KUPIĘ OD CIEBIE

MONDEO

I JEST JESZCZE JEDEN PROBLEM KTÓRY JUŻ TERAZ TRZEBA ROZWIĄZAĆ:
MNIE INTERESUJE TAKA MARKA KAMPERA KTÓREGO TY NIE BĘDZIESZ CIĄGLE KRYTYKOWAŁ.
A TO WYDAJE SIĘ,ŻE BĘDZIE BARDZO TRUDNYM ZADANIEM.

MONDEO
MAM NADZIEJĘ,ŻE PRZEKONAM CIĘ KASĄ.OBIECUJE,ŻE NIE BĘDĘ SIĘ TARGOWAŁ.
NA NASTĘPNEGO KAMPERKA PRZEZNACZE DWA RAZY WIĘCEJ FORSY NIŻ NA OBECNEGO.
TY - JAK WIDAĆ - ŻYWO INTERESUJESZ SIĘ JAKĄ JA KASĘ WYDAJE,WIĘC JUŻ TERAZ CI NAPISZĘ,ŻE BĘDZIE TO PONAD 100 TYSIĘCY

HOLA,HOLA MONDEO
(i tu się chłopie mylisz)

NIE MYŚL,ŻE ZŁOTYCH.
WTEDY W POLSCE(mam nadzieję)WALUTĄ BĘDZIE EURO

(((a teraz daj mi spokój przecież muszę choć część forsy dla Ciebie zarobić i ją - najlepiej w tym roku- przelać na Twoje konto niech procentuje.Będzie na wszelkie Twoje koszty a kampera odbiorę później.Mam nadzieję ,że nie będziesz usiłował mnie wykołować. )))

POZDRAWIAM
TWÓJ PRZYSZŁY WIERNY-
(no,no bez głupich domysłów,tak nisko to ja się nie pochylę,taki nie jestem i nigdy nie będę)
-KLIENT

Di Stefano

Piszę z dużej litery,gdyż uważam tylko ona jest odpowiednia do sytuacji miejsca i kierunku
Pragnę wyrazić nadzieję,że nie będzie ona odebrana jako obrażliwa.

Andrzej 73 - 2010-01-04, 22:12

mondeo napisał/a:
Nie ma możliwosci zmiany DMC tej Adria ,dlatego taka cena .

Witam ,

Nie ma rzeczy niemożliwych , jak ja zmieniłem DMC to znacz że się da.
Z większej na mniejszą jest możliwe , odwrotnie nie.
Wszyscy myślą o samochodach kempingowych jak o ciężarowych , gdzie w grę wchodzi podarek od środków transportowych więc wydziały komunikacji boją się to robić , ale możliwe jest i to jest niepodważalne.
Przy pojazdach specjalnych nie ma podatku więc jest furtka do zmiany DMC , ale jest warunek - pojazd wyjeżdżając a fabryki nie może na tabliczce znamionowej mieć wybite powyżej 3500kg , (homologacja fabryczna jest podstawą do właściwego ustalenia DMC)
W pojazdach kempingowych firmy wykonujące zabudowy ustalają własną DMC.

mondeo - 2010-01-04, 23:09

Szanowny Panie Di Stefano .

Napisał Pan :
,,I JEST JESZCZE JEDEN PROBLEM KTÓRY JUŻ TERAZ TRZEBA ROZWIĄZAĆ:
MNIE INTERESUJE TAKA MARKA KAMPERA KTÓREGO TY NIE BĘDZIESZ CIĄGLE KRYTYKOWAŁ.
A TO WYDAJE SIĘ,ŻE BĘDZIE BARDZO TRUDNYM ZADANIEM. ,,

Pan dalej nie rozumie o co chodzi ,co zresztą widać po wpisach .
Napisze Panu jeszcze raz ,jak ktoś może doradzać coś do czego sam się nie stosuje ? :-/
Czy Pan to rozumie ?
Czy mam Panu wytłumaczyć inaczej ? :haha:

łoś - 2010-01-04, 23:16

Dużo zdań, a prawda jest prosta. Policjant zatrzymuje dowód i kieruje na przegląd, bo mu
coś nie pasuje. Widziałem też jak ważą kampera. Można coś załatwić, ale później bywają problemy. Interpretacje przepisów związanych z komunikacją i rejestracją pojazdu to mały problem. Pikuś. Ale w razie kolizji firmy ubezpieczeniowe uświadomią Wam błędne myślenie.
Trzeba się dostosować.

mondeo - 2010-01-04, 23:23

łoś napisał/a:
Dużo zdań, a prawda jest prosta. Policjant zatrzymuje dowód i kieruje na przegląd, bo mu
coś nie pasuje. Widziałem też jak ważą kampera. Można coś załatwić, ale później bywają problemy. Interpretacje przepisów związanych z komunikacją i rejestracją pojazdu to mały problem. Pikuś. Ale w razie kolizji firmy ubezpieczeniowe uświadomią Wam błędne myślenie.
Trzeba się dostosować.

To jest sedno sprawy .Wszystkie brudy są zamiatane ale do czasu ,potem jak coś się stanie okaże się że nam nic nie wypłacą za auto ,bo było kiedyś skasowane ,przerobione dmc albo ma wade prawną itp .

tolo61 - 2010-01-05, 01:42

Witam
Sorki ze sie wtrace ale widze TU DWA tematy
ktos z kims o cos
moze koledzy na PW pojdziecie????
My tu o DMC.....akcyzie ....UC
Chyba ze sie myle to sorkiiii
Pozdrawiam :lol:

łoś - 2010-01-05, 02:33

Ja tak z dobrego serca i nie trzeba szukać pod tekstów.
Bo poj. sprowadzone rejestruję od 20-tu lat i zawsze z ustawą.
Przepisy się zmieniają , a karawana ......

krzysioz210 - 2010-01-05, 08:18

wracajac do tematu
W tym przypadku sprzedawca twierdzi ze sa to nowki stojace w Sloweni i zostana sprowadzone pod konkretnego klienta. No ale przeciez za te kase nikt nie kupi kota w worku bo oczywiscie zeby sprowadzili trzeba wplacic zaliczke. Co do atrakcyjnosci ceny to juz inna sprawa. Rzeczywiscie miotam sie od dluzszego czasu i chcialbym to miec juz z glowy a wiosna goni. Mam nadzieje ze w czasie najblizszego urlopu uda sie cos fajnego kupic. Temat ten uswiadomil mi jednak ze nie trzeba sie kurczowo trzymac DMC ponizej 3500 zwlaszcza jezeli masa wlasna przekracza powiedzmy 3150.
Pozdrowienia - zwlaszcza dla Stefana
Cytrynki zaluje do dzis , ale to juz stare dzieje.

Jarosław69 - 2010-01-05, 08:31

Do 3,5 tony to są dobre i normatywne blaszaki.
Reszta prawie zawsze przeskakuje to co w dowodzie.
A potem...loteria. :aniolek

gino - 2010-01-05, 08:38

Jarosław69 napisał/a:
Do 3,5 tony to są dobre i normatywne blaszaki.
Reszta prawie zawsze przeskakuje to co w dowodzie.
A potem...loteria. :aniolek

nie jest tak zle...
alkowy rzadko przekraczaja mase wlasna w granicach 2600-2800kg a wiec do 3500 sporo zostaje..
moj wazy 2450 ...

Jarosław69 - 2010-01-05, 08:41

gino - w nowszych autach jest juz zdecydowanie ciężej.
Prawie każda alkowa to 3100.Dodaj do tego częsty wymóg klienta - dla 6-ciu osób.

mondeo - 2010-01-05, 08:41

[quote="krzysioz210"]. Temat ten uswiadomil mi jednak ze nie trzeba sie kurczowo trzymac DMC ponizej 3500 zwlaszcza jezeli masa wlasna przekracza powiedzmy 3150.

Zakup auta o DMC powyzej 3,5 tony ma sens ale musi coś nam dodatkowego dawać np :
zbiorniki na wodę i brudy po 150-200 litrów ,dużą ładowność i mozliwość przewiezienia skutera ,quada itp ,dużo miejsca .
Ja mam taką ADRIĘ , znam to auto .

Jarosław69 - 2010-01-05, 08:42

Żeby była jasność - nie tylko alkowa.Każdy kamper w wersji integry też.
mondeo - 2010-01-05, 08:47

Jarosław69 napisał/a:
Żeby była jasność - nie tylko alkowa.Każdy kamper w wersji integry też.

tu sie zdziwisz :wyszczerzony: są firmy których waga alkowy nie przekracza 2,8 tony .
Normalnie jest jak piszesz ,ale niektóre firmy czegoś nie montują . :spoko

Jarosław69 - 2010-01-05, 08:51

Ostatnio miałem klienta który ustalił nowy Rekord Świata:
1.Kamper ma być dla 7-miu osób
2.Kamper ma być do 6-ciu metrów (klasyczny syndrom)
3.Kamper ma palić max 8 litrów/100km
4.Kamper ma być max wypasiony bo kryzys jest więc sprzedawca musi się starać; tzn w cenie ma być;duży silnik (min 150 kM),hak,alufele,satelity,solary itp itd.
5.Kamper ma być nowy ale najlepiej w cenie kradzionego
6.O dużym garażu (na 200-tu kilogramowy skuter w cenie super promocyjnej+elektryczna winda załadowcza gratis) to nawet nie wspomnę.
7.A całość tych skromnych wymagań ma się zmieścić w DMC - 3500 kg.

Sobie myślę.........- CYRK Monty P czy jak?

:bajer

Jarosław69 - 2010-01-05, 08:56

Ale tylko niektóre.
Kwestią najważniejszą jest czy rozmawiamy o kamperze w składzie;
Opcja nr 1 - goła baza(czasami bardzo goła)+ dwoje romantycznych turystów a każdy z nich obciążony kartą VISA.
Opcja nr 2 - kamper kompletny(prawie kompletny też może być)+4 ro turystów(rodzinka) a każdy z nich oprócz VISA CARD ma jeszcze po 40 kg bagażu.Ta cyfra nie dotyczy kobiet i żon.Tu należy uwzględnić 140 kilo bagażu........

:idea :idea :idea :idea :idea

Jarosław69 - 2010-01-05, 08:58

Wysłany: Dzisiaj 8:47

--------------------------------------------------------------------------------

Słowo dla Mondeo:

Ale tylko niektóre.
Kwestią najważniejszą jest czy rozmawiamy o kamperze w składzie;
Opcja nr 1 - goła baza(czasami bardzo goła)+ dwoje romantycznych turystów a każdy z nich obciążony kartą VISA.
Opcja nr 2 - kamper kompletny(prawie kompletny też może być)+4 ro turystów(rodzinka) a każdy z nich oprócz VISA CARD ma jeszcze po 40 kg bagażu.Ta cyfra nie dotyczy kobiet i żon.Tu należy uwzględnić 140 kilo bagażu........

:idea :idea :idea :idea :idea

Jarosław69 - 2010-01-05, 09:00

Coś mi się w modyfikacji tekstu poprzestawiało.
Widocznie przekroczyło dupuszczalną masę słów. :haha: :haha:

mondeo - 2010-01-05, 09:05

Jarosław69 napisał/a:
Ostatnio miałem klienta który ustalił nowy Rekord Świata:
1.Kamper ma być dla 7-miu osób
2.Kamper ma być do 6-ciu metrów (klasyczny syndrom)
3.Kamper ma palić max 8 litrów/100km
4.Kamper ma być max wypasiony bo kryzys jest więc sprzedawca musi się starać; tzn w cenie ma być;duży silnik (min 150 kM),hak,alufele,satelity,solary itp itd.
6.O dużym garażu (na 200-tu kilogramowy skuter w cenie super promocyjnej+elektryczna winda załadowcza gratis) to nawet nie wspomnę.
7.A całość tych skromnych wymagań ma się zmieścić w DMC - 3500 kg.

Sobie myślę.........- CYRK Monty P czy jak?

:bajer

:haha: :haha: :haha: :haha:
fajnie to napisałeś

:haha: :haha: :haha:

Jarosław69 - 2010-01-05, 09:08

Też mnie to bawi.............ale taki jest polski real.
mondeo - 2010-01-05, 09:13

Jarosław69 napisał/a:
Też mnie to bawi.............ale taki jest polski real.

ja doskonale o tym wiem ale niektórzy nie kumają o co chodzi . :haha: :haha: :haha:

mondeo - 2010-01-05, 10:01

Adi napisał/a:
Nie - to jest normalne, że kupujący chce najwięcej i najlepiej za najmniej - przecież to logiczne.

Czy kolega kupując auto za np pół ceny wierzy ze wszytko z nim jest ok ??czy raczej próbuje sprawdzić co z tym autem jest nie tak ?

Pawcio - 2010-01-05, 10:31

Ja tak troszkę z innej beczki do kolegi mondeo mam sprawę.

Od jakiegoś czasu poznaję kolegę (po wpisach oczywiście) od strony że tak powiem bojowej. W dobrym tonie by się zadało z innej strony zaprezentować oblicze...

A kolega przecież ma kampera i chyba go używa prawda? Może by tak jakąś relacyjkę z wyprawy... Kilka miejsc ciekawych przedstawił... Może w konkursie fotograficznym wziął udział... Tak coś od serca..coś kreatywnego pokazał. :spoko

PS
I prośba do stróżów naszych, co by w wolnym czasie może jakoś zawiali i zamietli.. bo jakoś chyba się wkradł temat nie na temat.. :kwiatki:

48a-ELANKO - 2010-01-05, 10:56

Pawcio tak ładnie i grzecznie poprosił o "uporządkowanie" tematu a ja oczekuję tego bezwzględnie ! Powoli brzydzi mnie taka dodatkowa dyskusja, mająca wyraźnie osobisty charakter :!: Panowie, załatwiajcie swoje sprawy na PW lub w inny sposób !!!
gino - 2010-01-05, 11:02

48a-ELANKO napisał/a:
Pawcio tak ładnie i grzecznie poprosił o "uporządkowanie" tematu a ja oczekuję tego bezwzględnie ! Powoli brzydzi mnie taka dodatkowa dyskusja, mająca wyraźnie osobisty charakter :!: Panowie, załatwiajcie swoje sprawy na PW lub w inny sposób !!!

popieram zarowno Pawcia jak i Andrzejka...

mondeo..z Twoich postow plynie taka żalosc,niechec i zazdrosc...ze az przykro jest je czytac...
masz jakies DOBRE wiesci..lub tak jak napsial Pawcio...jakies relacje z wypraw,lub nawet bliskich weeknedowych wyjazdow.....
czy tylko wiecznie TON i wypowiedzi wszytskowiedzacego...

krotko mowiac..DAJ SIE w koncu... POLUBIC...

Tadeusz - 2010-01-05, 11:28

Ostatnio w większości wątków pojawiają się poważne zboczenia z tematu. Tak długo, jak nie czyni to szkód i pozwala na kontynuowanie rozmowy, tolerujemy taki stan rzeczy. Off topiki, zresztą, nie zawsze rozbijają temat, czasami go tylko ubarwiając.
W tym przypadku jednak jest to nie tylko zbaczanie z tematu, lecz przy okazji załatwianie porachunków.
Do kolego mondeo mam prośbę, aby wziął sobie do serca uwagę Pawcia i zastanowił się nad kwestią: czemu mają służyć kontakty międzyludzkie na forum turystycznym. Z góry uprzedzam, że mam na myśli inne względy niż tylko komercyjne.
Ten post proszę potraktować jako formę ostrzeżenia, tylko słownego wprawdzie, ale o poważnym charakterze.

I na koniec zacytuję Gino:

gino napisał/a:
krotko mowiac..DAJ SIE w koncu... POLUBIC...

Ze sprzątaniem jeszcze chwilę zaczekam. Ten post musi przecież odnosić się do konkretnej sytuacji.

Jarosław69 - 2010-01-05, 11:52

Miałem dwie wcześniejsze alkowy.Obie masy własne w okolicach 3100.
Jedna miała DMC 4,0.
Druga ma DMC 3,5.
W opcji pierwszej miałem na wadze(samosprawdzenie) 4200 przy pełnym ekwipunku.Jak się domyslacie mały stres przy wyjeździe poza kraj.
W drugim przypadku jak chodzi o wagę było podobnie tyle,że stres zdecydowanie większy(szczególnie kasztania czyt. Austria).
Cały temat jest zabijany przez kategorię prawa jazdy.
Poza żadko występującymi lekko większymi opłatami(nie mającymi znaczenia w całym bilansie wieloletniego używania kampera) nie ma innych minusów dla pojazdów powyżej 3,5 DMC.
Cały czas rozpatruję to w aspekcie podróży dla 4-ech osób a nie dwoje emerytów(szczególnie w Polsce odchudzonych :wyszczerzony: ) z pieskiem.

Jarosław69 - 2010-01-05, 11:57

Reasumując :
Dla mnie ideał bardzo uniwerslany to:
1.Alkowa 4-ro osobowa z garażem
2.DMC 4,0
3.Długość to +- 7,0 metra
4.Silnik tak około 130 kM(lub więcej)+jeśli manual to skrzynia 6
6.W każdej wersji DMC warto wziąść podwozie maxi - wzmacniane hamulce i zawieszenie+większe koła.
Argumentu wysokości nie przyjmuję.Czy alkowa 3,2 czy Integra lub semiintegra 2,9 + prawie zawsze klima dachowa to i tak zawsze auto ma 3,20!
No i najważniejsze...............lodówka (duża) a w niej.......PIFKO !!!

Tadeusz - 2010-01-05, 12:02

Jarosławie, rozumiem wszystkie Twe argumenty i wynikające z nich marzenia.
Ty mi tylko wytłumacz się z tego:

Jarosław69 napisał/a:
Cały czas rozpatruję to w aspekcie podróży dla 4-ech osób a nie dwoje emerytów(szczególnie w Polsce odchudzonych ) z pieskiem.

:) :wyszczerzony: :szeroki_usmiech :diabelski_usmiech :haha:

mondeo - 2010-01-05, 12:04

Niedawno sam szukałem kampera .
Logowałem się na forum po to aby uzyskać pomocy w zakupie samochodu a nie pisać o pierdach Maryny (oczywiscie uważam że jest czas na to)
Wiele razy forumowicze naśmiewali się z pewnych aut uważanych jako szroty ,pouczali nas nowych forumowiczów ale czy sami tak postępowali ?
Straciłem kupę czasu i pięniedzy jezdżąc po Polsce do różnych magików , coś mnie naszło i tak zastanawiłem się dlaczego tak nas dymają cwaniaki ??? przecież nikt przy zdrowym rozumie nie kupi takiego kampera ?? odpowiedz prosta .
TO MY SAMI NAKRĘCAMY TEN LEWY BIZNES-KTOŚ KUPUJE TE PADLINY ,GDYBY NIKT NIE KUPOWAŁ TO BY NIKT NIE SPROWADZAŁ ,POTEM OKAZUJE SIĘ ZE TAKIE AUTO KUPUJE KTOŚ Z FORUM -SUPER ,POTEM TEN KTOŚ POUCZA

Życzę powodzenia w szukani tanich kamperów .

PZDR.

Nie będę udawał ze czegoś nie ma bo taki mam charakter . :-/

Jarosław69 - 2010-01-05, 12:06

Podstawowe zasady :

1. :kamp

2. :dyskusja:

3. :pifko

4. :gra: + :tuba: + :band: + :hura

5.Wieczorem można jeszcze dodać :camp:

6.A na końcu :drzemka:

Wot i cała idea............

pirat666 - 2010-01-05, 12:10

mondeo,

Czemu każdy twój wpis w różnych wątkach sprowadza do tego samego ?

Jarosław69 - 2010-01-05, 12:12

Adi - alkowa bez klimy potrzebuje dokładnie tej samej wysokości pod wiaduktem co integra z klimą.
I nic tego nie zmieni.To zawsze 3,20!

Co do ograniczeń tonażowych.Jest masa znaków 2,5 tony.Więc i tak nikt nie wjedzie.
Do tego jest jeszcze jeden aspekt.
Jeśli jest ograniczenie tonażowe choćby nawet 3,5 tony to zawsze będzie to jakieś ciasne centrum gdzie każdym autem powyżej 3,5 metra długości jest ciężko się poruszać.
Niestety nie da się mieszkać w Matizie !
I to była moja złota myśl !

48a-ELANKO - 2010-01-05, 12:17

pirat666 napisał/a:
mondeo,

mondeo napisał/a:
bo taki mam charakter . :-/

Piraciku, może mondeo sam to już wyjaśnił ?

Nam pozostaje albo się z tym pogodzić, albo ignorować takie posty i nie włączać się w taką "dyskusję" albo.... :zastrzelic

mondeo - 2010-01-05, 12:22

48a-ELANKO napisał/a:
pirat666 napisał/a:
mondeo,

mondeo napisał/a:

Piraciku, może mondeo sam to już wyjaśnił ?

Nam pozostaje albo się z tym pogodzić, albo ignorować takie posty i nie włączać się w taką "dyskusję" albo.... :zastrzelic

Niestety to nie jest takie proste ,a sprawa jest o to czy ktoś kłamał czy ja byłem w błędzie .
To tak po łebkach

pzdr

Jarosław69 - 2010-01-05, 12:27

Tadeusz - problem polega na :
1.emeryci?
2.odchudzeni?
3.łącznie emeryci odchudzeni :szeroki_usmiech

48a-ELANKO - 2010-01-05, 12:30

No to zakładamy listę ignorujących:

1. Adi
2. 48a-ELANKO

A później zrobimy z tego ZLOT TEMATYCZNY :lol:

Andrzej 73 - 2010-01-05, 12:31

Witam ,

A ja jednak napiszę dlaczego zmieniłem wagę DMC .

Po pierwsze opłaty na autostradach , czy za autostrady.
Po drugie zakazy wjazdu.
Po trzecie w razie nieszczęścia jakie by mogło mnie dopaść , to autko poprowadzi moja żonka ( nie chwaląc się mam tych kat.prawa jazdy trochę , więc tu w moim przypadku ograniczeń brak)
I po czwarte łatwiej będzie go odsprzedać.

Mój kamperek ma masę własną 2940kg.(zatankowany do pełna i jakieś małe wyposażenie -tyle pokazało na wyświetlaczu wagi elektronicznej) więc do 3,5t to trochę mogę zapakować.

Jarosław69 - 2010-01-05, 12:31

Słowo do Janusza -

No bo polski emeryt jest "wypasiony" poprzez dobrobyt płynący z ZUSu.(pomijam emerytury pewnych grup uprzywilejowanych - mowa o statystycznym emerycie).
Do tego piesek.Waga też pewnie nie jest porażająca.
No i wtedy cała ekipa to się mieści w 3500 !(2 osoby+futrzak)
Ale tacy zubożali i wygłodniali emeryci hamerykańscy to już na pewno nie............

Jarosław69 - 2010-01-05, 12:39

Andrzej - aspekt (DMC)możliwości odsprzedaży - tak.
Tylko co to za komfort kupowania i używania myśląć już na starcie o sprzedaży?

Tadeusz - 2010-01-05, 12:40

Jarosław69 napisał/a:
Słowo do Janusza -

Jarosławie, to nie Janusz, a ja prosiłem o wyjaśnienie.
Przyczyna jest prosta. Oboje z żoną jesteśmy emerytami z maleńkim pieskiem. Ot,co. :wyszczerzony: :spoko

gino - 2010-01-05, 12:41

mondeo napisał/a:
48a-ELANKO napisał/a:
pirat666 napisał/a:
mondeo,

mondeo napisał/a:

Niestety to nie jest takie proste ,a sprawa jest o to czy ktoś kłamał czy ja byłem w błędzie
To tak po łebkach .

wszystko na temat...
a kogo to obchodzi ze TY masz z tym problem..?
i co to ma wspolnego z 3500kg DMC ?

zalatwiaj SWOJE SPRAWY na PW.. a nie na FORUM ..

Fux - 2010-01-05, 13:13

0,03pln, jeżeli można.

Większość dyskusji rozbija się wokół DMC ponad 3,5t
Kilka aspektów, które chyba sie nie przewinęły lub ja czegoś nie doczytałem:
1. konieczność posiadania kategorii C+E w przypadku dopięcia przyczepy np. z ribem.
2. Świadectwo kwalifikacji.
3. Opłaty za autostrady pobierane są w np. D, A za każdy przejechany km; konieczność kupienia i zalożenia odpowiedniego urządzenia za szybą auta.
4. Mało prawdopodobne, aby w większości Rodzin Małżonka dysponowała odpowiednim prawem jazdy...

To tak kilka rzeczy, które na szybko przyszly mi do głowy...
Pozdrawiam

fux

krzysioz210 - 2010-01-05, 14:44

Ot i nam sie dyskusja rozwinela byla.
Prawo jazdy pominalem od poczatku , bo akurat przypadkiem mam. Przyczepa - kazda o DMC powyzej 750 kg wymaga jakiegos "E"
Swiadectwo kwalifikacji z tego co mi wiadomo obowiazuje przy wykonywaniu pracy zarobkowej i powyzej 7,5 tony.
Z drugim kierowca to moze byc argument , ale za to malo bredzie chetnych do pozyczenia.
A tak powazniej to juz mam wyrobione zdanie i dla mnie jako dla tworcy tematu mozna go juz zamknac.
Dziekuje wszystkim za wypowiedzi zarowno tym , ktorzy mieli sile argumentow jak i tym , ktorzy mieli argument sily.
pozdrowionka i do zobaczenia na trasie

48a-ELANKO - 2010-01-05, 14:50

krzysioz210 napisał/a:
Dziekuje wszystkim za wypowiedzi zarowno tym , ktorzy mieli sile argumentow jak i tym , ktorzy mieli argument sily.
pozdrowionka i do zobaczenia na trasie

Wracaj szybko do domu i .... kupuj to autko !

papamila - 2010-01-05, 14:59

mondeo,
nie wyciagasz wniosków z próśb forumowiczów
abyś zaczął pisać coś pożytecznego a Ty nic tylko
plujesz jadem, robisz osobiste wycieczki.

:czerwona: :czerwona:

i to by było na tyle

Andrzej 73 - 2010-01-05, 15:03

Jarosław69 napisał/a:
Andrzej - aspekt (DMC)możliwości odsprzedaży - tak.
Tylko co to za komfort kupowania i używania myśląć już na starcie o sprzedaży?

Dlatego napisałem to jako ostatnie .
Myślę że masz rację , lecz może jednak i są tacy co będą brać to też pod uwagę.

Pozdrawiam . :spoko

krzysioz210 - 2010-01-05, 15:17

Wracaj szybko do domu i .... kupuj to autko ![/quote]
Andrzeju - obiecuje ze sie postaram. Do domu jeszcze 3,5 tygodnia zostalo ale to punkt na osi czasu
:spoko

małyb-c - 2010-01-05, 16:29

"Fux" , to urządzenie to "Toll collect" i stosuje się je przy DMC od 12 ton w górę , tak jak u nas winiety .
Fux - 2010-01-05, 16:47

A z czym do 12t sie jeździ?
winiety do 3,5t widziałem...

Jarosław69 - 2010-01-05, 17:00

Adi - nie jestem mocno uparty ale pewnikiem mocno przekonany do własnych racji.Oczywistym jest ,że rację mają zarówno ci którzy chcę mieć kampera 10 metrowego mającego 11 ton DMC jak i ci którzy chcą mieć garba przyklejonego do opla astry( dla 2 osób).
Każdy ma swoją argumentację.Ja opieram swoje przekonania na średniej statystycznej informacji jaką obrabiam w tym temacie.To ważna info dla tych którzy kupując myślą już jak sprzedać.
Pisząc słowo do Tadeusza napisałem Janusz (sorry).
W przypadku aut 2 - osobowych (dwoje emerytów i futrzak) wystarczy kamper w okolicach 5ciu metrów.Ale jest on wtedy tylko 2-osobowy.Lekko większy w okolicach 6,5 metra jest często "wystarczający" dla czworo i luksusowy(przestrzennie) dla dwojga.Taka była moja intencja wypowiedzi.
No i jeszcze jeden temat.
W kampie większym w okresie dżdżu zawsze można degustować w większej ilości osób.A to jest argument!!!
Na zlotach CT widać jak moja teoria spradza się w praktyce.Większość jest z przedziału wielkościowego określiłbym średniego.Oczywiście DMC 3500 to pewnikiem więcej jak 95%.
Reszta tak jak rysowałem wcześniej.

Jarosław69 - 2010-01-05, 17:08

W roku Pańskim 2010 Germania i Polandowo są krajami wolnymi od specjalnych danin drogowych na rzecz jaśnie (tu bym dyskutował) nam panujących.
W Niemczech autostrada za free a u nas jazda kamperem nie podlega systemowi winet bez względu na DMC>

Andrzej 73 - 2010-01-05, 17:19

Witam ,

Zgadza się Polsce i Niemczech nie ma poboru opłat za kampera pow.3.5t.
W Austrii już musisz mieć to "fajne" urządzenie na szybie z załadowaną wystarczającą ilością punktów (jednostek) na przejazd.
Ten temat już gdzieś był przerabiany na forum CT. :bylo

eler1 - 2010-01-05, 17:21

Temat jest otwarty i warto go nie zamykać, gdyż jeszcze wszystko nie zostało napisane, a że autor wyciągnął swoje wnioski, bo już je miał tylko chciał żeby mu ktoś je klepnął, że ma rację jest super gość, mądry jak cho...ra, wie wszystko i jest kool, debeściak i wódkę można z nim pić :haha:

Co do tych winiet do 12 ton zniesione :bylo

Jarosław69 coraz bardziej przekonuję się do DMC powyżej 3,5 i to jest dobry kierunek.

Tylko trzeba ten temat dogłębnie przegryźć od deski do deski.

krzysioz210 - 2010-01-05, 17:47

Dzieki Eler - chetnie bym sie na pil , ale jeszcze poczekac musze niestety bo na bombie robie.
Co do tematu to chyba nie jest on po to zeby przekonac kogos co jest lepsze - bo dla kazdego co innego , ale zeby kazdy komu to potrzebne wyciagnal swoje wnioski bez wzgledu na to jakie ma zdanie przed. Do jednych argumenty przemawiaja , inni beda bronic swoich jedynie slusznych racji. napisalem ze tamat mozna zamknac jak dla mnie - ale chetnie poczytam co inni w tej kwesti maja do powiedzenia.
WMilego wiec przegryzania tych desek - no i zeby popic bylo czym :bigok

tolo61 - 2010-01-05, 22:18

;-)
To cos za szyba w Niemczech fakt nazywa sie toll collect i nas nie dotyczy...
w Austri to tz Go-Box
"System opłat drogowych w Austrii opiera się na urządzeniach zwanych Go-Box. Każdy samochód ciężarowy i autobus o dopuszczalnej masie 3,5 tony musi być wyposażony w urządzenie, które umożliwia zarejestrowanie przejazdu przez bramki kontrolne na austriackich autostradach. Go-Box automatycznie wylicza należną kwotę, która zostaje pobrana z konta po przejechaniu punktu kontrolnego "
Podobnie jest w Czechach oczywiscie sa tez winiety.
Oazami bezpłatnych autostrad pozostają Niemcy, kraje Beneluksu, Wyspy Brytyjskie, Skandynawia (z wyjątkiem Norwegii) oraz państwa byłego ZSRR. W pozostałych krajach szybkość i łatwość poruszania się niestety kosztuje i to niekiedy sporo... Najczęściej płaci się za przejechane odcinki. W niektórych krajach wystarczy wykupić winietkę i można do woli korzystać z autostrad - oczywiście w ramach okresu ważności.
Tak ze nalezy sie zastanowic czy przy czestych podrozach skorka warta wyprawki.
To oplaty wyzsze to zakazy wjazdu to prawo jazdy ....itp
Jak ktos wczesniej zauwazyl.
Plusem jest to, ze malo kto bedzie upierdliwie, chcial pozyczyc taki domek .

:)
Pozdrawiam

IAAN - 2010-01-07, 23:11

System opłat drogowych w Austrii opiera się na urządzeniach zwanych Go-Box. Każdy samochód ciężarowy i autobus o dopuszczalnej masie 3,5 tony musi być wyposażony w urządzenie, które umożliwia zarejestrowanie przejazdu przez bramki kontrolne na austriackich autostradach. Go-Box automatycznie wylicza należną kwotę, która zostaje pobrana z konta po przejechaniu punktu kontrolnego "
a kamper to przecież osobowy specjalny nie ciężarowy
czy też musi miec go boxa jeżeli waży ok 5 ton

mondeo - 2010-01-08, 08:59

Adi napisał/a:
Irek napisał/a:
osobowy specjalny
Chyba tak samo osobowo specjalny jak ciężarowo specjalny. Nasz chory kraj wprowadził pojęcie samochodu specjalnego później w różnych przepisach o nim zapominając. Nie wiem jak w Austrii i czy tyam jest pojęcie samochodu specjalnego, ale jak AU policjant zobaczy 4 tony może wcale nie chcieć słuchać tłumaczenia, że to nie jest ciężarówka.

Urzad skarbowy też nie ma problemu z interpretacją przepisów-masz osobówkę jako cieżarówkę to proszą o świadectwo homologacji i tu zaczynają się schody :-/
Ale polak i tak robi swoje ,przerabia z osobówki na cieżarowe (montując kratkę ) i wpuszcza ludzi w maliny. :-/
Urzędy komunikacyjne same nie wiedzą co mogą a czego nie .Jedne naginają przepisy inne wręcz przeciwnie -to zależy od ich wiedzy

Jarosław69 - 2010-01-08, 09:32

Kasa,kasa,kasa - to jedyny motywator działań hydry fiskalnej.

:zastrzelic

mondeo - 2010-01-08, 11:34

Adi napisał/a:
mondeo napisał/a:
Ale polak i tak robi swoje ,przerabia z osobówki na cieżarowe (montując kratkę ) i wpuszcza ludzi w maliny.
I bardzo dobrze, że tak robi ...... a to niby dlaczego tylko ciężarówki mogą pełny VAT odliczyć, a prawnik czy lekarz jak jedzie do klienta czy pacjenta nie używa auta do celów służbowych?? Chore przepisy to ludzie kombinują jak mogą, i bardzo dobrze. :spoko

Po pierwsze - po co tworzyć takie chore przepisy ,nie lepiej normalnie odliczać od samochodu osobowego -służbowego vat ? :)
Po drugie -mój kolega się zdziwił jak podczas kontroli skarbówka zakwestionowała mu vat z takiej przeróbki ( i to było celem mojego poprzedniego wpisu )
Inaczej pisząc -to ze dokonamy jakiś zmian nie oznacza że są one zgodne z prawem ,a konsekwencje poniesiemy my i mogą one być bolesne. :-/
W Polsce niestety za błędy urzędników zapłacimy my a to że w dowodzie pisało samochód ciężarowy specjalistyczny nie interesowało skarbówki .(homologacja )
Generalnie wszytko jest fajnie jak nic się nie dzieje .NIEZNAJOMOŚĆ PRAWA NIE ZWALNIA Z NIEGO

tolo61 - 2010-01-10, 17:39

Witam
Jeszcze raz w sprawie oplat w Austrii
Z tego co wiem auta do 3,5 t winieta pow Go- Box
:roll:

DI STEFANO - 2010-01-10, 20:07

48a-ELANKO napisał/a:
No to zakładamy listę ignorujących:

1. Adi
2. 48a-ELANKO
3.DI STEFANO

A później zrobimy z tego ZLOT TEMATYCZNY :lol:

Dla dobrego samopoczucia postanowiłem dopisać się na listę.
Deklaruję pomoc w organizacji ewentualnego ZLOTU TEMATYCZNEGO.
Stefan

48a-ELANKO - 2010-01-10, 20:29

Tylko jak go nazwać, bo nijak nie pasuje mi nazwa Zlot Ignorantów :?: :!: :lol:
DI STEFANO - 2010-01-10, 21:01

Andrzejku.
Co do nazwy to się coś wymyśli,mamy dużo czasu.
Mnie spodobał się pomysł a reszta,reszta sama przyjdzie.
Aby do wiosny.
Pierwszy wiosenny podmuch wiatru i pomysłów ogrom.

koko - 2010-01-10, 22:27

Stefanie i Andrzeju z powodu nie zdzierżenia proszę o wpisanie na listę A zlot musi być tajny KONIECZNIE
Skorpion - 2010-01-11, 09:21

a co to za zlocik sie szykuje ?????????????????????/
StasioiJola - 2010-01-11, 09:54

Całkowicie zgadzam się z Waszymi założeniami i możecie mnie dopisać do towarzystwa ludzi ignorujących pieniaczy , zadymiarzy i takich co to musza mieć zawsze odmienne zdanie oraz znających sie na wszystkim!!!! :haha: :haha:
48a-ELANKO - 2010-01-11, 10:10

Zlot pt "Jest miło na forum, jest miło na forum, jest miło na forum, JEST MIŁO NA FORUM!!!!!"

1. Adi
2. 48a-ELANKO
3. DI STEFANO
4. Koko
5. StasioiJola

Traktujemy ten temat nie tylko jako zabawę ale chcemy podkreślić, jaki jest stosunek do naszego forum. W tym miejscu chciałbym dopisać słowa Stasia i Joli jako motto albo nawet hasło :!:

Skorpion - 2010-01-11, 10:25

1. Adi
2. 48a-ELANKO
3. DI STEFANO
4. Koko
5. StasioiJola
6. Skorpion

Ja rowniez sie dolaczam to zacnego grona

ekosmak.dabrowska - 2010-01-11, 11:58

My też będziemy ignorować pieniaczy [choć to trudne jest, bo nerwowy jestem]
Proszę o dopisanie do szanownego towarzystwa.
P.s
Jest miło na forum. :spoko

Dembomen - 2010-01-11, 12:28

Hej!

ekosmak.dabrowska napisał/a:
My też będziemy ignorować pieniaczy [choć to trudne jest, bo nerwowy jestem] :spoko

Dareczku :diabelski_usmiech Ty nie musisz się martwić, zostanie Ci wybaczone,masz odpust zupełny od rodzimego O.D. :diabelski_usmiech
Hej!

prezesuu - 2010-01-11, 21:26

Już dawno jestem za zlocikiem, a nawet przeciw tym którzy sieją zamęt.

1. Adi
2. 48a-ELANKO
3. DI STEFANO
4. Koko
5. StasioiJola
6. Skorpion
7. ekosmak.dabrowska
8. prezesuu

Pawcio - 2010-01-12, 10:25

koko napisał/a:
Stefanie i Andrzeju z powodu nie zdzierżenia proszę o wpisanie na listę

To będzie zlot dzierżeński ... :lol:

1. Adi
2. 48a-ELANKO
3. DI STEFANO
4. Koko
5. StasioiJola
6. Skorpion
7. ekosmak.dabrowska
8. prezesuu
9. Pawcio

48a-ELANKO - 2010-01-12, 10:42

Pawcio napisał/a:
zlot dzierżeński

No to w takim razie zlot musi odbyć się nad rzeką Dzierżęcinką !

Poprosimy naszych PT Kolegów z Koszalina i okolic, pomożemy Im i ... będzie super !

:bigok

ekosmak.dabrowska - 2010-01-12, 18:15

48a-ELANKO napisał/a:

No to w takim razie zlot musi odbyć się nad rzeką Dzierżęcinką !

Z Wami to wszystko jest możliwe :lol:
Jest miło na forum :spoko

DI STEFANO - 2010-01-12, 19:44

Od 15 lat uczestniczę w corocznym Koszalińskim Kabaretonie organizowanym przez Mariana i Helę z kabaretu Koń Polski.
Wspaniała impreza i atmosfera w amfiteatrze.
Można spróbować to połączyć przecież śmiech nie tylko rozwesela ale również rozładowuje napięcia i konflikty.

StasioiJola - 2010-01-13, 00:50

Stefan - to jest myśl!!! Tylko kiedy sie to odbywa??? bardzo lubie Mariana i Helę!!!! :szeroki_usmiech :spoko
DI STEFANO - 2010-01-13, 11:43

Stasiu
Corocznie ostatnia sobota lipca,środek lata,czy to dobrze czy nie trudno powiedzieć ale zaręczam zabawa przednia.
Inaczej niż w telewizorze,gdyż telewizja Gdańsk transmituje na żywo.
W 2009 r porwałem na kabareton Tolo z rodzinką.
Tolo tak się przebrał w wesołą fryzurę,że wpadł w oko jednej z wykonawczyń.W nagraniu bezpośredniej transmisji widać jak się do niego przymila.
Problemem jest zdobycie wejściówek(chć cena nie jest niska)akbyście się pisali to użyje swoich znajomości i zabezpieczę bezpośrednio z kabaretu.
Pozdrawiam.

pirat666 - 2010-01-13, 11:48

Plusy kampera powyżej 3500 DMC

http://cgi.ebay.com/ebaym...tZRVsQ5fCampers

Fenianek - 2014-01-22, 20:23

Witam!!

Mam takie pytanie. Doszły mnie słuchy, że w Niemczech I Francji posiadając kategorię B można prowadzić kamperka o DMC 7 ton. Czy to prawda??

Pozdrawiam!!

Fux - 2014-01-22, 20:33

A na granicy zmienisz na <3,5t?
TomekM - 2014-01-22, 22:09

Z tym prawem jazdy w Niemczech to prawda, ale... dotyczy tylko starych praw jazdy, wydanych przed którymś tam rokiem. W początkach lat 90 na pewno jeszcze takie były wydawane. Po prostu w miejscu uprawnień pisze tonaż. Teraz wydają nowe, praktycznie identyczne z polskimi i tam stoi 3,5t. Ponieważ praw nabytych nie zabierają więc niektórzy mają się fajnie. Co ciekawe z takim PJ można również w Polsce jeździć samochodem do 7t (tak przynajmniej powiedział mi znajomy policjant).
piotrul - 2014-01-25, 17:06

Fux napisał/a:
A na granicy zmienisz na <3,5t?

A, czy napisał, że będzie jechał z Polski? Może chce wynająć na miejscu?

Fenianek - 2014-01-25, 17:41

Planuje na dłuuugi czas osiąść we Francji, z tąd pytanie.
waldirs - 2014-02-05, 00:58

WITAM
Nie zabierałem głosu w tym temacie ale kupiłem DUCATO do zabudowy a że będę jeździł z przyczepą to obowiązuje mnie wówczas: TACHO i VIATOL w PL, Niemczech itp gdy będę jechał z przyczepą. Najgorsze jest to, że TACHO jak będzie zamontowane muszę używać cały czas bo nie można go wyłączyć ani wyjąć karty nawet wtedy gdy będę jeździł bez przyczepy. VIATOL mozna wyłączyć lub zasłonić a to cholerne TACHO? Ma ktoś na to jakiś pomysł? Pomijam że trzeba wyrobić kartę kierowcy. I nie ważne czy będę jeździł służbowo czy prywatnie - TACHO musi działać. To jest kretyństwo!!! Przyczepę będę musiał użyć kilka razy w roku jadąc do Niemiec.

kimtop - 2014-02-05, 07:01

Ze strony www.gitd.gov.pl

Wybieram się z rodziną na wakacje. Posiadam auto z przyczepą kempingową. Dmc pojazdu wynosi 5,5 tony. Czy muszę zainstalować tachograf? Czy muszę posiadać licencję?

Zgodnie z art. 3 lit. h) rozporządzenia (WE) nr 561/2006 tachograf nie jest wymagany w przewozie drogowym wykonywanym pojazdami lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 7,5 t w niehandlowym przewozie rzeczy ? prywatnym, niezwiązanym z działalnością gospodarczą.

Nie musi Pan posiadać licencji w celu wykonania takiej podróży. Jest ona wymagana w razie świadczenia usług transportowych, na co wskazuje art. 5 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. nr 125, poz. 874 ze zm.). Zaświadczenie w przewozie na potrzeby własne jest wymagane od przedsiębiorców wykonujących przewóz pomocniczo w stosunku do podstawowej działalności gospodarczej, zgodnie z definicją tego przewozu zawartą w art. 4 pkt 4 ustawy o transporcie drogowym, co nie obejmuje przewozu prywatnego.

MAWI - 2014-02-05, 08:34

Mówiąc krótko. VIATOL i odpowiednie prawo jazdy- tak ,reszta nie.
Darcyk_2005 - 2014-02-05, 09:20

waldirs napisał/a:
WITAM
Nie zabierałem głosu w tym temacie ale kupiłem DUCATO do zabudowy a że będę jeździł z przyczepą to obowiązuje mnie wówczas: TACHO i VIATOL w PL, Niemczech itp gdy będę jechał z przyczepą. Najgorsze jest to, że TACHO jak będzie zamontowane muszę używać cały czas bo nie można go wyłączyć ani wyjąć karty nawet wtedy gdy będę jeździł bez przyczepy. VIATOL mozna wyłączyć lub zasłonić a to cholerne TACHO? Ma ktoś na to jakiś pomysł? Pomijam że trzeba wyrobić kartę kierowcy. I nie ważne czy będę jeździł służbowo czy prywatnie - TACHO musi działać. To jest kretyństwo!!! Przyczepę będę musiał użyć kilka razy w roku jadąc do Niemiec.

Tacho nie musisz posiadac, mozesz go zdemontowac w warsztacie, lecz jesli ono jest musisz przestrzegac czasu pracy kierowcy,co do Viatola nie radze zaslaniac,poniewaz powyzej 3,5 tony musisz dokonywac oplat za drogi, kara w Austrii za zasloniecie tego uzadzenia to 440€ plus trzeba dokonac oplaty za przejechane kilometry, chyba ze twoje ducato to DMC do 3,5 tony plus lekka przyczepa do 750kg, wtedy prawo jazdy tylko B i chyba oplat sie nie dokonuje ale radze dopytac jak to jest w roznych krajach, takie informacje najszybciej mozna uzyskac w Pezetmot.

MAWI - 2014-02-05, 10:18

Darcyk_2005 napisał/a:
lecz jesli ono jest musisz przestrzegac czasu pracy kierowc

Każde urządzenie w które wyposażony jest pojazd musi być sprawne lub jeśli jest nie obowiązkowe może być zdemontowane (np.dodatkowe oświetlenie ,nie masz nie płacisz mandatu .masz ale nie sprawne ,płacisz mandat). Co do tego gdzie wymienisz tachograf na zwykły licznik ,to możesz o zrobić samodzielnie.
Darcyk_2005 napisał/a:
kara w Austrii za zasloniecie tego uzadzenia to 440€ plus trzeba dokonac oplaty za przejechane kilometry

W Polsce 3000zł.Wiem bo płaciłem.

Fux - 2014-02-05, 12:10

MAWI napisał/a:
W Polsce 3000zł.

Za jedną bramownicę.

Darcyk_2005 - 2014-02-05, 13:51

MAWI napisał/a:

W Polsce 3000zł.Wiem bo płaciłem.

Wspolczuje, teraz wczytujac sie glebiej w przepisy, czytam: za nieprawidlowo pobrane oplaty z GoBox czyli w przypadku zle zamontowanego kara wynosi 240€, za czesciowo zaplacony przejazd czyli w przypadku skonczenia sie srodkow kara wynosi 120€ ale do tego jest przepis mowiacy: Wer die Maut nicht ordnungsgemäß bezahlt, riskiert Verwaltungsstrafen zwischen EUR 300,00 und EUR 3.000,00. czyli kto niewlasciwie placi za przejazd ryzykuje kara od 300€-3000€

MAWI - 2014-02-05, 18:47

Mojemu pracownikowi brakło na Viatolu na ostatniej bramownicy tej z tymi kamerkami i taki psikus. :spoko
Fux - 2014-02-05, 18:50

MAWI napisał/a:
Mojemu pracownikowi brakło na Viatolu na ostatniej bramownicy tej z tymi kamerkami i taki psikus. :spoko

To miałeś fuksa... :mrgreen:

Andrzej 73 - 2014-02-05, 20:24

Zdarzenie z ostatniej chwili , a zarazem zagadka
Zważono mojego dostawczaka do 3,5 T przez Itd i stwierdzono przeładowanie o ponad tonę. Jak myślicie jaki dostałem mandat ?

MAWI - 2014-02-05, 20:59

Darowali ,bo pierwszy raz?
Andrzej 73 - 2014-02-05, 21:04

MAWI napisał/a:
Darowali ,bo pierwszy raz?

Wiesiu , aż tak łaskawi nie byli. :haha:
Odgadujcie dalej... :spoko

Fux - 2014-02-05, 21:09

Po co?
Złamałeś o grubo przepis, więc kara się należała.
Ciesz się, że nie spowodowałeś kolizji/wypadku, gdyż wtedy ubezpieczyciel miałby podstawę, aby ściągnąć z Ciebie regresem, wypłacone odszkodowanie...
A gdybyś tak nie wyhamował i wjechał w tył takiego Bentleya, Rolsa lub Bugatti?
Każdy po około 1 mln zł/szt.

Mógłbyś już szukać klientów na nerki, serce i co tam jeszcze masz zdrowego. :mrgreen:

Powinieneś na mszę dać i na ITD oraz Generała Połecia jakąś danine :bukiet: stosowną.

MAWI - 2014-02-05, 21:19

Fux coś Ty na głowę upadł.Daniny? Naprawdę sądzisz że Andrzej nie ma poważniejszych powodów do radości tylko to ,że ITD go złapało i że pozwolili mu wybylić mandat.
Acha a tak jak zacząłeś wyliczać te bentleje i inne plagi egipskie to zapomniałeś ,że dobrze że nie spadł na niego akurat meteoryt jak u ruskich ,bo to mogło by też byc przez to przeładowanie busa.

Fux - 2014-02-05, 21:26

MAWI, wszyscy tak mówią.
Do czasu.

Mam, :oops: miałem Kolegę, na którego fiata 125 najechał Jelcz z kamieniem ze Strzegomia.
Wepchnął go do rowu i przejechał nad nim. Po kilku tygodniach chłop wyszedł ze szpitala.
Miał farta jeszcze z 15 lat pożyć.

Pierwsze, co niebiescy zrobili przy zabezpieczaniu, wtedy, to odholowanie na wagę Jelcza z rynną po uprzednim skrupulatnym pozbieraniu granitu.
Miał kierowca szczęście, że był w normie DMC.

Wybacz, ale kary, jaką dostał już nie pamiętam, a Kolegi nie zapytam, gdyż zmarł.

MAWI - 2014-02-05, 21:40

Wiem, wiem ale nie dramatyzujmy.Miałem wywrotkę MAN DMC 4800kg.Sprzedałem bo mnie chcieli zjeść z kopytami( ITD ).sprzedałem. Dodam ,że służyła mi do wożenia piachu .Jeździli nią głównie po polnych kopalni i nieutwardzonych drogach. Teraz kupiłem IVECO które u Niemców woziło tyle samo co tamten MAN zarejestrowałem je <3,5t.Bo przepisy mamy durne kolego i tyle.
Na Manie woziłem ok 3t piasku i tyle samo wożę na IVECO .Za zachodnią granicą jest ok a u nas przeładowuję.
Wychodzi na to ,że przepis nas goni a my jak możemy to uciekamy.Bo legalnie to woziłbym ten sam piach co Niemiec dwa razy dłużej( I drożej)

Fux - 2014-02-05, 21:44

Ale co ma jedno do drugiego?
Jesteś korekt z przepisami czy nie?
Jeżeli nie, to musimy się do nich dostosować.
Takie życie.

MAWI - 2014-02-05, 21:52

Masz rację ,są i trzeba ich przestrzegać ale pamiętaj ,że nie które są głupie i absurdalne.Więc nie każde pochwalam. bo tym tropem idąc mozna wysnuć myśl .Ludzie giną pod kołami samochodów , a ograniczanie prędkości już nie pomaga, a gdyby tak zabronić poruszać się samochodami to by przecież załatwiło sprawę do końca.Co wtedy ?

Przepisy wymyślają ludzie .Niestety nie zawsze mądrzy.

maszakow - 2014-02-05, 22:59

Andrzeju .. mandat do 500 PLN ...
Andrzej 73 - 2014-02-06, 07:35

Wiesiu , z Fux-em się nie dyskutuje On ma zawsze rację.

Maćku masz rację mandat max. 500 zł. ja dostałem 200 zł.
Piszę to w kontekście naszych kamperów do 3,5 T . Gdy zdarzy nam się je przeładować mandat nie może być wyższy niż 5 stówek.

Jeszcze krótkie wyjaśnienie. Konstrukcja mojego pojazdu pozwala na DMC 4600 wiec żadnego zagrożenia dla ruchu drogowego nie wprowadziłem.

Fux - 2014-02-06, 08:20

Andrzej 73 napisał/a:
Jeszcze krótkie wyjaśnienie. Konstrukcja mojego pojazdu pozwala na DMC 4600 wiec żadnego zagrożenia dla ruchu drogowego nie wprowadziłem.

Ty chyb żartujesz?
ITD tak Tobie powiedziało?

Świstak - 2014-02-06, 09:03

Bogu dzięki że ja w swoim kamperku mam konstrukcyjnie grubo ponad 10 ton zapasu :mrgreen:
Darcyk_2005 - 2014-02-06, 09:04

Andrzej 73 napisał/a:
Wiesiu , z Fux-em się nie dyskutuje On ma zawsze rację.

Maćku masz rację mandat max. 500 zł. ja dostałem 200 zł.
Piszę to w kontekście naszych kamperów do 3,5 T . Gdy zdarzy nam się je przeładować mandat nie może być wyższy niż 5 stówek.

Podepne sie pod dyskusje, to teraz nie rozumiem, co ty wiozles w Kaperze ze tone go przeladowales?? a DMC masz 4600 ?? chyba wage mieli zepsuta :szeroki_usmiech
Oczywiscie do tych opowiesci z przeladowaniem w Niemczech podchodze z dystansem, poniewaz za przeladowanie w Niemczech czy Austrii sa wysokie kary,przyklad czeskiego kierowcy zle zaladowanego, kara 4148€

<iframe width="560" height="315" src="//www.youtube.com/embed/7C2fuZAh1cI" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

MAWI - 2014-02-06, 09:53

Tarcyk czytaj ze zrozumieniem.Andrzej pisze ,że złapali go( racze jego pracownika) innym dostawczakiem,którego konstrukcja pozwala na załadowanie go więcej niż wpisano w polskim dowodzie re.U Niemca było by ok.( tak jak u mnie)
Do kamerów odniósł się ,"niema się tak bardzo czego bać" no chyba ,że plag egipskich :lol:

Andrzej 73 - 2014-02-06, 10:54

Wiesiu , rozumiesz mnie bez słów. Widać kto ma doswiadczenie w temacie. Dzięki :pifko
Było dokładnie jak napisał Mawi.
Fux napisał/a:
Ty chyb żartujesz?
ITD tak Tobie powiedziało?

Proszę nie pisz bezposrednio do mnie , nie życzę tego sobie. Z góry dziękuję.

koko - 2014-02-06, 12:13

Ja mam dwie homologacje fabryczne 3,5 oraz 4,25 DMC a więc można rejestować i tak i tak
waldirs - 2014-02-06, 15:38

Jeszcze w temacie TACHO:
1. pojazdy prywatne do 7,5 t nie potrzebują tacho
2. pojazdy firmowe powyżej 3,5 t muszą mieć
Byłem u diagnosty, który instaluje i legalizuje i stwierdził, że są takie egzemplarze, które można wyłączyć lub wyjąć kartę gdy będę jechał solo czyli do 3,5 t. W takim przypadku ITD nie ma prawa żądać stosowania godzin jazdy bo wówczas ich rejestracja tego nie wymaga. W przypadku jazdy z przyczepą muszę wsadzić kartę i stosować się do przepisów TACHO.
Inny serwisant stwierdził, że najlepiej to zamontować gdzieś w skrytce i wyciągać wtedy, gdy będzie potrzebne.
W Niemczech dla pojazdów od 2,7 t. trzeba stosować ewidencję pracy kierowców. Ale ponoć, gdy się ma TACHO to można go w zamian używać.
W temacie VIATOL - dla takich przypadków w PL są specjalne typy, których nie potrzeba zasłaniać a tylko się przełącza podczas jazdy po odcinkach bezpłatnych.

Fux - 2014-02-06, 15:58

waldirs napisał/a:
W Niemczech dla pojazdów od 2,7 t. trzeba stosować ewidencję pracy kierowców. Ale ponoć, gdy się ma TACHO to można go w zamian używać.
W temacie VIATOL - dla takich przypadków w PL są specjalne typy, których nie potrzeba zasłaniać a tylko się przełącza podczas jazdy po odcinkach bezpłatnych.

Myslę, że pow. 3,5t

Używam VIATOLL, aby nie stać do poboru ręcznego w kolejce.
Auto DMC mniej, niz 3,5t
W pozycji 1 pobiera na bramkach, nie pobiera na odcinkach płatnych dla pow. 3,5t
Pozycja 2 z przyczepą nawet lekką (przekraczam 3,5t), pobiera na bramkach i bramownicach,

Świstak - 2014-02-06, 21:27

Moje (zgodne z itd) rozumienie przepisów:
VIATOLL dla wszystkich pojazdów i zestawów pojazdów o łącznej (sumarycznej) DMC powyżej 3,5 tony. Tak więc auto DMC 2500 kg z lekką przyczepą nie podlega, ale auto 3000 kg z lekką przyczepą (DMC 750 kg) już podlega, choć bez przyczepy - nie podlega. Bajer...

Tacho... Trudny temat, ale łatwy do wyjaśnienia: służy do ewidencji czasu pracy kierowcy. Tajemnica tkwi w słowie PRACY. Człowiek na wakacjach nie pracuje, no chyba że pracuje. Jeśli pracuje - musi mieć tacho, ale jeśli prowadząc pojazd nie wykonuje zawodu kierowcy, nie realizuje odpłatnego przewozu osób lub rzeczy - nie podlega ewidencji czasu pacy.... Bo nie pracuje prowadząc pojazd tylko wypoczywa prowadząc pojazd. A od wypoczynku nie ma w tym roku jeszcze podatku, więc nie potrzeba ani tacho, ani kasy fiskalnej, ani nawet wpisu w książeczce zusowskiej. Dlatego Milka w codziennej eksploatacji kosztuje mnie mniej niż maluch... Oczywiście pod warunkiem że omijam autostrady, eski i drogę 92.....

kalinin - 2014-02-08, 09:53

Swistak jesteś mądra chłopa to powiedz mi laikowi ;czy na mojego kampera, ktorego zaladuje na full , (wtedy na pewno przekracza 3,5 tony) moge na czas podrozy w jedna strone dobrowolnie wykupic viatola , (choć w papierach mam do 3,5) a wracajac lzejszy (po spozytkowaniu zapasów ) ponizej 3,5 juz bez viatola?
Fux - 2014-02-08, 09:56

Decyduje zapis w dr.
Oni mają dane w systemie.

papamila - 2014-02-08, 10:48

kalinin napisał/a:
papierach mam do 3,5

Mirku,
powyzsze nie kwalifikuje cię do viatola
(jak Fux pisze- obowiazuje wpis a DR)
nawet jak przekroczysz wagę, kary za brak VIA nie dostaniesz
ale za przekroczenie DMC już tak- i żaden opłacony Viatol czy prawko C tego nie zmieni

Andrzej 73 - 2014-02-08, 11:26

papamila napisał/a:
powyzsze nie kwalifikuje cię do viatola

jesli posiada taką potrzebę może dobrowolnie zamontować . :haha:
Poważnie , nie ma potrzeby wychodzić przed szereg. ;)

kalinin - 2014-02-11, 05:16

Dziekuje koledzy za opinie. Ja tylko tak teoretycznie pytałem, gdyz zainspirowała mnie informacja, ze osobowy z przyczpka musi miec viatola, gdy przekroczy łącznie 3,,5 tony i zacząłem kombinować jak nie dać powodu do zatrzymywania przez " krokodyla"
Bronek - 2014-02-11, 08:00

Temat mówi o 3500 i wyżej DMC .
Mój Mc Louis ma 3300DMC. I to chyba większy problem .
Nie wiem dlaczego właśnie tak ? Czy istnieje coś co można przyczepić do haka o DMC 200 kg??
Co producent miał na myśli dając homologację na 3300 DMC ?? :gwm

Fux - 2014-02-11, 08:29

Bronek napisał/a:
Czy istnieje coś co można przyczepić do haka o DMC 200 kg??

Można, jeżeli w dr będzie DMC 200kg

MAWI - 2014-02-11, 08:29

kalinin napisał/a:
gdy przekroczy łącznie 3,,5 tony i zacząłem kombinować jak nie dać powodu do zatrzymywania przez " krokodyla"

Mirku,mam Jeepa Commandera.DMC Commandera to 2900kg. podczepiając przyczepę o DMC 599kg, mogę jeździć bez Viatol. Jeśli podczepię przyczepę lekką o DMC wyższym np. 601 kg i więcej .MUSISZ zaopatrzyć się w Viatol"a. I koniec. Czyli zespół pojazdów ( nawet osobowy z przyczepką) przekroczył DMC 3500kg - Viatol konieczny. :spoko

Fux - 2014-02-11, 08:34

MAWI, On nie pisał o zespole pojazdów tylko o hipotetycznej sytuacji z przeładowaniem auta solo.
To są dwie różne bajki.
Zresztą już wyżej odpowiedziano na ten aspekt.

Bronek - 2014-02-11, 08:35

Fux napisał/a:
Bronek napisał/a:
Czy istnieje coś co można przyczepić do haka o DMC 200 kg??

Można, jeżeli w dr będzie DMC 200kg

To wiem , ale gdzie kupic cokolwiek o takich parametrach . ??? Chyba puszki lub baloniki sobie pociągam .
Mój chewrolet cabrio 2 os ma tak popieprzone w papierach ,że jest ciężarowy i do tego ma 2800g. DMC sam ważąc z 1300 kg czyli w tym cabriolecie mogę naładować ponad tonę ??? Ale to inna sprawa . czasy szalonych rejestracji sie kończą.

MAWI - 2014-02-11, 08:38

Pytanie
kalinin napisał/a:
gdyz zainspirowała mnie informacja, ze osobowy z przyczpka musi miec viatola,
:shock: Fux :spoko
Odpowiedź .-TAK

Fux - 2014-02-11, 08:39

Przyczepka SAM. Dopytaj diagnostów z Forum.
Fux - 2014-02-11, 08:43

MAWI napisał/a:
Pytanie
kalinin napisał/a:
Odpowiedź .-TAK

http://www.camperteam.pl/...p=407417#407417

o tej kwestii rozmawiamy...

;)

Bronek - 2014-02-11, 08:46

Fux napisał/a:
Przyczepka SAM. Dopytaj diagnostów z Forum.

Tylko czy warto ??? sama przyczepka waga + ładowność . Co tam włożę , by być legalnym ??? Konserwy ?? W razie kontroli nawet motocykla nie przewiozę . Bo ten prawi 300kg waży ? Chyba lepiej zwykłą lekką + Viatol . Per saldo taniej i bezstresowo będzie.

Fux - 2014-02-11, 09:04

W przypadku, gdy masz B+E, to nawet cięższą.
------------------------------------------
Literówka.

Sorki.

Bronek - 2014-02-11, 09:08

Fux napisał/a:
W przypadku, gdy masz B+C, to nawet cięższą.

Niestety mam A i B . jeździlem nielegalnie z przyczepą 1000 dmc ciągnąc swoim chevroletem . Ale podczas kontroli z racji ,że ten samochód jest bardzo "pomigany" żaden policjant nie zwracał uwagi na papiery , tylko dopytywał o auto . Raz tylko jeden inteligentny i to na motocyklu (Elita) doczepił się do homologacji DOT na kloszach . Ale ,że motocyklista , to że ja również jakoś odpuścił.
Ps. Chłopaki na motocyklach sa naprawde dobrzy . Zazdroszczę im . Ale on jak podczas treningu się wywali to warsztat mu za darmo naprawi .

gino - 2014-02-11, 09:22

Bronek napisał/a:
Temat mówi o 3500 i wyżej DMC .
Mój Mc Louis ma 3300DMC. I to chyba większy problem .
Nie wiem dlaczego właśnie tak ? Czy istnieje coś co można przyczepić do haka o DMC 200 kg??
Co producent miał na myśli dając homologację na 3300 DMC ?? :gwm

pamiętaj że mając prawko ''B''
nawet gdy masz DMC 3500 możesz legalnie ciągnąc przyczepkę o DMC do 720kg
czyli waga łączna 4250kg
a w Twoim przypadku 4050kg

Bronek - 2014-02-11, 09:48

W papierach samochodu trzeba sprawdzić . Teraz ich tu nie mam.
A do tego Gdy DR pozwoli to mogę ciągnąć 750 DMC czyli lekką bez hamulca najazdowego

Świstak - 2014-02-14, 07:25

Chłopaki - uwaga na literówki bo wychodzą dziwne rzeczy... Fux: B+C czy B+E ??? Gino: 720 kg czy 750 kg...
Bronek - 2014-02-14, 07:41

W dowodzie Rej Kampera w ogóle nie mam wpisów Q1 Q2 czyli dotyczących przyczep. W innych jest Q1 np 2200kg Q2- czyli lekka 750 kg.
W Dr kampera sa -- kreseczki. czy pojawia się wartości jak zarejestruje hak ??? Czy to nie mam znaczenia i wszystko dziala na "zasadach ogólnych" Czyli ,że mogę lekka do 750 kg ( bez hamulca )
Moje DMC jest jakieś z lekka chore 3300kg .

MAWI - 2014-02-14, 08:53

Bronek napisał/a:
czy pojawia się wartości jak zarejestruje hak ??

Nic się raczej nie zmieni.Sądzę na 99% ,że producent kampera nie przewidział go jako holownik do przyczep.Tak się zdarza .Po prost jego konstrukcja nie przewiduje takiej opcji. Są samochody w których się tego wyraźne zakazuje .Pewnie twój taki jest.

Fux - 2014-02-14, 08:58

Świstak napisał/a:
Chłopaki - uwaga na literówki bo wychodzą dziwne rzeczy... Fux: B+C czy B+E ??? Gino: 720 kg czy 750 kg...

Sorki; poprawiłem.

Bronek - 2014-02-14, 09:01

Poczytałem i czasem sie to zdarza , ale taki wpis może pojawić się przy zamontowaniu haka. Można tez chyba po wizycie u diagnosty w stacji diagnostycznej, uzyskać zaświadczenie i pójść do wydziału komunikacji. Diagnosta wartość ustali z katalogu. ??
MAWI - 2014-02-14, 09:06

Fux napisał/a:
MAWI napisał/a:
Pytanie
kalinin napisał/a:
Odpowiedź .-TAK

http://www.camperteam.pl/...p=407417#407417

o tej kwestii rozmawiamy...

Fux wiem ,że lubisz mieć rację.Po niedawnej rozmowie TELEFONICZNEJ z Mirkiem Kalininem.Oświadczył ,że dokładnie mu o to chodziło o czy pisałem.Podziękował mi osobiście za odpowiedź.Więc uważam temat Kalinina za Zamknięty.Jak nie wierzysz to do niego zadzwoń. :spoko

Darcyk_2005 - 2014-02-14, 09:58

Ogolne zasady ciagniecia przyczepy sa proste.
Kiedys na kat B mozna bylo tylko przyczepe do 750kg teraz przepisy sa inne i tak:
Kat B pozwala na ciagniecie przyczepy, lecz zespol pojazdow nie moze przekraczac 3500kg oraz przyczepa nie moze byc ciezsza niz pojazd ciagnacy, np: auto DMC 2000kg + przyczepa 1500kg, lub auto 1760kg + przyczepa 1740kg, auto 1500kg + przyczepa 2000kg niestety jest zabronione dla posiadajacych tylko kat B, jednak wyjatek stanowi DMC auta 3500kg + 750 kg = 4250 kg i w tym przypadku wystarczy kat B lecz juz Viatola trzeba posiadac.
Kat B+E uprawnia nas do prowadzenia zespolu pojazdu lacznie do 7000 kg
co ponad to to potrzebna jest nam Kat C oraz C+E ktore nie posiada zadnych ograniczen no nie wliczajac w to autobusu :szeroki_usmiech

Wiecej tu http://oskduet.pl/nauka-j...jazdy-przyczepa

Bronek - 2014-02-14, 10:02

Przypominam o Podkategorii B96

pojazd samochodowy, którego DMC nie przekracza 3,5t z przyczepą inną niz lekka (czyli powyżej 750kg DMC) , o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów nie przekracza 4250 kg.

rozporzadzenie : http://rolminex.com.pl/si...3_jednolity.pdf

Fux - 2014-02-14, 10:45

MAWI, sorki, ale nie rozumiem, czy piszesz o wybiórczym posiadaniu via, jak przekroczy 3,5t pomimo takiego wpisu w dr i kwestii kary, czy o przekroczeniu 3,5t przez zestaw pojazdów?

Do Kalinina nie mam po co dzwonić, gdyż Świstak i ja już Mu odpowiedzieliśmy.

Nie może używać/nie chroni Go via gdy przeładuje Kampera.
Może używać via w przypadku, gdy nie chce stać na bramkach na autostradach płatnych lecz nie prywatnych. Oczywiście w zakresie ustawionym do jazdy solo do 3,5t.

oskp - 2014-02-14, 11:02

Bronek napisał/a:
Poczytałem i czasem sie to zdarza , ale taki wpis może pojawić się przy zamontowaniu haka. Można tez chyba po wizycie u diagnosty w stacji diagnostycznej, uzyskać zaświadczenie i pójść do wydziału komunikacji. Diagnosta wartość ustali z katalogu. ??

Bronek , zrób mi zdjęcie tabliczki znamionowej pojazdu to się dowiesz czy oraz ile możesz ciągnąć :spoko

Bronek - 2014-02-14, 11:26

pad deszczyk.
W weekend postaram sie . jest jedna . Pod maską ?
w dokumentach nic nie znalazlem

oskp - 2014-02-14, 11:45

Jak nie znajdziesz w homologacji to tak jak mówiłem lub odpisz ładnie wszystkie dane z tabliczki i przypomnij mi PW bym tu zaglądnął do tematu :spoko
Bronek - 2014-02-14, 11:47

dzieki w papierach nic nie ma. jak sie z lekka ociepli ... dam znać
jarek73 - 2014-07-02, 17:26

czy mógłby ktoś podać jakie są koszty podróżowania DMC pow. 3500 w Europie ( viatolle ,autostrady ) szczególnie Włochy ,Francja i Skandynawia sam. 5200 DMC norma spalin euro 4 grun dl. 780
Johny_Walker - 2014-07-02, 17:32

Jak chcesz wycenić koszt zakazu wjazdu do miasta, albo możliwość wjazdu, ale zakaz parkowania?
Autostrady i tunele płatne dla osobówek cena x2 lub x3. Autostrady darmowe dla osobówek mogą być płatne dla ciężarowych.

koko - 2014-07-02, 21:15

Jeżdże pow 3,5 T campery bez względu na wagę są kat 2 lub 3 i na bramkach nikt ich nie waży .
W krajach które cie interesują będziesz płacił tyle ile ci co mają małego.
Viatol to Austria ,Polska, Czechy , Słowacja 2X winieta,Słowenia opłata na bramkach mali winieta. Węgry planowanie trasy w automacie winieta Jeżeli masz pytania mogę konkretnie powiedzieć z doświadczenia i merytorycznie.

gryz3k - 2014-07-02, 22:02

Winietka tygodniowa Węgry do 3,5 t 67,50 zł pow 3,5 t 260,50 zł. Źródło http://www.pzmtravel.com....-drogowych.html

Polska A2 do 3,5 t 66 zł, pow. 121 zł. źródło http://www.autostrada-a2.pl/pl/oplaty/cennik

Francja taki sam odcinek do 3,5 11,40 euro pow 17,30 euro. Norwegia do 3,5 t a pow 3,5 opłata podwójna. Most Svinesund do 3,5 t 20 NOK pow 3,5 t 100 NOK.
źródło http://oplatydrogowe.eu/oplaty-drogowe/no

Na temat i merytorycznie w oparciu o obiektywne źródła. :spoko

bart.ek - 2014-07-02, 22:08

Na Węgrzech powyżej 3.5t obowiązują boxy do elektronicznego poboru opłat, ew. zapłata za z góry wyznaczoną trasę.
Fux - 2014-07-02, 22:19

To przekornie zapytam, ile € w roku średnio wydajecie na opłaty autostradowe?
200, 500, 1 000€
Pytam użytkowników do 3,5t i tych powyżej.

Johny_Walker - 2014-07-02, 22:36

Nie chodzi tylko o koszty. Tydzień temu parkowałem w centrum Antwerpii, a >3,5t mają zakaz wjazdu do tego miasta. Jak to wycenić?
koko - 2014-07-03, 07:29

na Viatola w kraju wydaję rocznie 200-300 zł Autostrady rocznie ????????
W wielu krajach opłata zależy od wysokości pojazdu i przeważnie od 2,2m w Polsce niektóre autostrady pobierają opłaty od ilości kół i nie ważna waga.Węgry winieta za planowany odcinek zdarzało mi się zapłacić 7,50pln , mały za taki kawałek musi zapłacić za 10 dniową winietę ok 65pln
Mam znajomego który ma Viatola do ciągnięcia przyczepy montuje go również do jazdy solo
żeby nie stać na bramkach np na A2
żródło własne jazdy i opłaty

Fux - 2014-07-03, 08:05

koko, no ale jedziesz gdzies do Włoch w jakiś rewir i zapewne część trasy pokonujesz autostradami.
Dotyczy to również Francji, Hiszpanii, etc.
W Niemczech chyba ponad 7t jest potrzebny box.

Bronek - 2014-07-03, 08:10

Czyli nie taki diabeł straszny .
Skoro ktoś kto dużo jeździ (Koko) -płaci tylko tyle .

załuje ,że nie zrobiłem prawka C w czasach gdy za flaszkę lub skrzynke mozna było .

Aby nie być gołosłownym , w 1976r gdy zdawałem na A-- motocykla nie było ( zeosuł sie ) nawet go nie widziałem .

Kurcze mogłem licencje pilota zrobić - pikne czasy och. ......... :wyszczerzony:

Johny_Walker - 2014-07-03, 08:48

Bronek napisał/a:
Czyli nie taki diabeł straszny .
Skoro ktoś kto dużo jeździ (Koko) -płaci tylko tyle .

Nie wiemy ile płaci, bo raczył wspomnieć tylko o polskich autostradach. Zatem nie jeździ po włoskich lub wstydzi się przyznać ile płaci. Psipadek?

Bronek - 2014-07-03, 09:10

Koko może sobie własna bezpłatną autostradę wybudować i raczej wstydliwy nie jest . :szeroki_usmiech

Mnie też możesz pytać ile kosztuje .... coś płaciłem na bramkach z przyczepa i bez, ale ??? ??? Nie wiem .
Nie każdy liczy z ołówkiem w ręku .
Sknerą można być zawsze , rozrzutnym też. Niezależnie od posiadanej kasy.

Są ludzie co by Porsche 911 na gaz przerabiali , i tyle.

Andrzej 73 - 2014-07-03, 09:23

Pieniądze to nie wszystko - jak brzmiał tytuł jednego z filmów.
Są wypadki losowe , kiedy druga połówka musi wsiąsć za kółko i wrócić do kraju np. z Grecji.
Czyli jak robić prawko na C trzeba wyrabiać na dwoje.

Bronek - 2014-07-03, 10:01

Eskalacja potencjalnych tragicznych zdarzeń, nie ma końca.

E tam, jak Tatuś zaniemoże, to mamusia niech znajdzie Pana z C i na odwrót .
Poszukiwana Pani CCCC

CUDZA CYSTA CYCATA i z kat C 8-)

itd.

Może lepiej pozbyć się campera , samochodu i TAXI . ???

janusz - 2014-07-03, 10:19

Andrzej 73 napisał/a:
Są wypadki losowe , kiedy druga połówka musi wsiąsć za kółko

Czy ktoś może wie, czy ADAC w ramach ubezpieczenia może dostarczyć kierowcę gdy ubezpieczony nie może prowadzić pojazdu. Czy takie coś ubezpieczenie np assistance obejmuje?

MAWI - 2014-07-03, 10:30

Cytat:
Czy ktoś może wie, czy ADAC w ramach ubezpieczenia może dostarczyć kierowcę gdy ubezpieczony nie może prowadzić pojazdu. Czy takie coś ubezpieczenie np assistance obejmuje?

Tak, Ja mam ubezpieczone auta w PZU.Mam opcję dowozu innego kierowcy i sprowadzenie aut z powodu gdy "właściwy " kierowca zaniemógł /Wiem bo korzystałem ,nawet nie pytano z jakiego powodu. :diabelski_usmiech

A tak wracając do tematu. Niech się może w tym temacie wypowiadają Ci którzy mieli dwa rodzaje kampów i taki do 3,5 i taki powyżej.Wtedy ma to sens. Bo widzę ,że najwięcej mają do powiedzenia Ci którzy , mają albo dopiero mają mieć kampera. Ja miałem kilka mniejszych a teraz mam powyżej. Już nigdy nie wrócę do mniejszego. A pieniądze ,no cóż ,wygoda kosztuje :spoko Chyba ,że dokupię jako drugi.

Johny_Walker - 2014-07-03, 10:40

MAWI napisał/a:
A tak wracając do tematu. Niech się może w tym temacie wypowiadają Ci którzy mieli dwa rodzaje kampów i taki do 3,5 i taki powyżej.Wtedy ma to sens. Bo widzę ,że najwięcej mają do powiedzenia Ci którzy , mają albo dopiero mają mieć kampera.

Niech o podróżowaniu tankowcem wypowiadają się ci, którzy go mają, a o podróżowaniu pociągiem niech piszą posiadacze lokomotyw. O siedzeniu nago w pokrzywach powinni się wypowiadać wyłącznie ci, co to robią. Masz rację.

MAWI - 2014-07-03, 12:44

Johny_Walker napisał/a:
Niech o podróżowaniu tankowcem wypowiadają się ci, którzy go mają, a o podróżowaniu pociągiem niech piszą posiadacze lokomotyw. O siedzeniu nago w pokrzywach powinni się wypowiadać wyłącznie ci, co to robią. Masz rację.

Miło .że masz podobne zdanie.
p.s. jak się podróżuje tankowcem, nie wiem bo nim nie podróżowałem. Pociągiem podróżowałem ,nie lubię. Nago w pokrzywach nie siedziałem więc się nie wypowiadam ,cze fajnie czy nie.

DarekAvesta - 2014-07-03, 15:25

Jak mowi stare przyslowie pszczol: Kto nie ma miedzi ten w domu siedzi, a duze jest ZAWSZE lepsze od malego (nawet w Antwerpi).
pozdrawiam

gryz3k - 2014-07-03, 15:36

Pytanie z tego co zauważyłem jest o plusy i minusy a nie co jest lepsze. Duży to niewątpliwie większa wygoda. Mały niższe koszty / subiektywnie do oceny podałem linki można sprawdzić/, większa mobilność /odczuwam to sam miałem 5 m teraz mam 6.4 i widzę różnicę/. Decyzja należy do każdego. Nie mieszałbym to tego zasobności portrfela bo często nie ma nic do rzeczy. :spoko
koko - 2014-07-03, 17:51

Wracając z Dubrownika nadłożyłem 200km żeby tylko jechać autostradami jechał ze mną Stasio Telma malutkim camperem płaciliśmy W CRO jednakowo (na bramkach kat 2)
ale ile zapłacilem nie wiem, po prostu tak mam że po wydaniu jakiejś kwoty zapominam ile wydałem .Z Viatola przychodzą rozliczenia przeważnie doładowuję 100 lub wielokronością
A Teraz Coś . Parę lat temu była dyskusja o rodzajach camperów alkowa, półintegra,integra. Żeby uspokoić zaproponowałem zabronić produkcji integry teraz proponuję zabronić pow.3,5 T
Co się będą ludziska wkurzać
Prawo jazdy C (bez układów)robiłem po 60 tce.
podpowiem spróbujcie Zdawać na C1

Bronek - 2014-07-03, 19:59

koko napisał/a:
Prawo jazdy C (bez układów)robiłem po 60 tce.

Jak przyjdzie nam ( czytaj żonie) ochota na solony ???.
To cholera............

........... jednak niedługo mnie to czeka :(

C! Prawo jazdy kat. C1 uprawnia do kierowania:

pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t i nieprzekraczającej 7,5 t, z wyjątkiem autobusu,
w/w pojazdem z przyczepą lekką,
pojazdami określonymi dla kat. AM;
ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym, również z przyczepą lekką.

koko - 2014-07-03, 20:39

żaden ośrodek nie ma samochodu na C1 i łaskę im robisz że zgadzasz się zdawać naC
Fux - 2014-07-03, 20:44

Teraz kursy to jakaś kpina.
http://www.kursant.wrocla...jazdy-kat-c.htm
W weekend?
:gwm

Świstak - 2014-07-09, 19:19

Mam dużego... I dobrze mi z tym.
Rzym zjeździłem takimi uliczkami, ze żaden kamper się nie zmieści. I wokół koloseum pobrykałem.... I dałem radę. Chociaż skuterkiem. Wiesiu ma lepiej bo wozi quada, więc pewnie i po koronie by dał rade bzyknąć.
Nie szukajcie problemów - każdy rodzaj turystki to jakiś zestaw kompromisów - samolotem szybko, ale walizeczka malutka. Przyczepki tanie, ale trza się trzymać cywilizacji bo zapasów mało. Małe kamperki fajne bo mało miejsca potrzebują, ale mało miejsca oferują. Duże kamperki dużo miejsca oferują ale i dużo miejsca potrzebują....
Takie czary....

Mój sąsiad ma małego i też mu z tym dobrze, kolega ma przyczepke i chwali. Ostatnio poznałem ludzi którzy poza namiotem świata nie widzą. Chwalą, a jakże....

Bronek - 2014-07-10, 05:46

Świstak napisał/a:
Mam dużego...

a ja małego.

ale wariat.
:oops:

Każdy co piszesz ,chyba. To wie.
lecz co przeszkadza, popisać?

Na kompleksy nie ma lekarstwa.

A tak jakby mieć wszystkie??? Ciekawe czym najchętniej bym jeździł??
To był by test preferencji.

Johny_Walker - 2014-07-10, 07:19

Świstak napisał/a:

Rzym zjeździłem takimi uliczkami, ze żaden kamper się nie zmieści. I wokół koloseum

Rzym jest dostępny dla ciężarówek. Jednak nie wszędzie wjadą, a już na pewno nie wszędzie zaparkują.