Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Co z tą energią elektryczną?
Autor Wiadomość
baja02 
weteran
"Mała Karawana" CT-Pomorze


Twój sprzęt: Fiat Ducato LMC
Nazwa załogi: baja
Dołączył: 05 Mar 2007
Piwa: 38/4
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 2011-08-15, 09:17   Co z tą energią elektryczną?

Ceny paliw drożeją! Ale dlaczego ściągają z nas duże pieniądze za energię elektryczną na polach kempingowych i kempingach?
Mniej więcej ceny 1 KW są ustalone przez dostarczycieli energii elektrycznej i organy państwa nadzorujące te ceny. Natomiast w wydaniu właścicieli i ajentów kempingów nikt tego nie kontroluje. Podcza swoich wędrówek po Polsce spotykam się z cenami od 15 PLN do 8-5 PLN za 1 KW, a tam gdzie są liczniki indywidualne 1 PLN za KW. To jest jawne zdzierstwo! Przyjmując, że można wprowadzić sezonowe ceny ryczałtowe związane z możliwością ogrzewania w chłodnych porach roku i np. suszeniem grzybów. Wg mnie jednak (ale ja się na tym nie znam) np. w Krakowie, Warszawie i innych dużych miastach nikt nie suszy grzybów, a jeżeli już to taka suszarka kupiona w sjklepie na moc 75 W. Lodówki też zużywają tyle samo energii + energoblok i oświetlenie (najczęściej jest już ledowe).
Może koledzy z CT przeanalizują ten problem, i obliczą naturalnie w przybliżeniu jaki jest koszt pobieranej przez nas energii elektrycznej biorąc pod uwag remont i konserwacje sieci wewnętrznej kempingu.
_________________
O wiele lepiej spotkać się na szczycie niż nad brzegiem przepaści.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Viper 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Master 2,8 TD
Nazwa załogi: Viper
Dołączył: 18 Maj 2011
Piwa: 2/10
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-08-15, 09:28   

Ceny są wysokie, zapewne chcą w ten sposób zwrócić sobie inwestycje związaną z rozprowadzeniem energi po kempingu.
To takie ich tłumaczenie. Moim zdaniem powinni pobierać opłaty według licznika i nie zarabiać na tym kilkuset procent.
Przecież wnosimy i tak opłaty za osoby kampery i przyczepy.
_________________
Pozdrawiamy
Iwonka & Tadeusz

Noclegi w Polsce
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dziwaczek 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato EuraMobil 625 1995r.
Nazwa załogi: dziwaczki
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 30 Sie 2010
Piwa: 58/18
Skąd: Osowiec/Mazowieckie
Wysłany: 2011-08-15, 09:57   

Moim zdaniem to trochę walka z wiatrakami, a właściwie zachłannością właścicieli kempingów.
Jak staję na dwa-trzy dni to mi w lato prądu starczy, potem najczęściej jadę dalej. Prąd na kempingach często jest wliczony w cenę - i tak jest chyba lepiej po prostu nie ma dylematu. Prąd na licznik to najlepsze rozwiązanie i ku temu należny dążyć, płacimy za to co zużyjemy. Ktoś kto ma klimę, lodówkę termę itp. na prąd płaci więcej a ten kto tylko oświetla sobie domek płaci mniej po prostu.
_________________
Dziwaczek II oraz Dziwaczek I
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
baja02 
weteran
"Mała Karawana" CT-Pomorze


Twój sprzęt: Fiat Ducato LMC
Nazwa załogi: baja
Dołączył: 05 Mar 2007
Piwa: 38/4
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 2011-08-15, 10:49   

A ja chcę "wywołać do tablicy" naczelnego elektryka CT Lepciaka, żeby obliczył maksymalne zużycie prądu na 24 h przy wszelkich urządzeniach energochłonnych i minimalne - jakie to są koszty wg obowiązujących cen. Dziwaczek pisze, że pradu mu starcza na 2-3 dni ? Może?
To,że właściciele i ajenci kempingów i pól namiotowych chcą z nas ściągnąć do swojej kieszeni nieuzasadnione zyski, jest zupełnie jasne, ale jest taka instytucja jak UOiK i może CT może ją tym zainteresować, może nie będzie to "walka z wiatrakami". W końcu coś, co jest uregulowane ceną poństwową można sobie "regulować" wg własnego uznania. :gwm :gwm :gwm
_________________
O wiele lepiej spotkać się na szczycie niż nad brzegiem przepaści.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dziwaczek 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato EuraMobil 625 1995r.
Nazwa załogi: dziwaczki
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 30 Sie 2010
Piwa: 58/18
Skąd: Osowiec/Mazowieckie
Wysłany: 2011-08-15, 15:03   

baja02 napisał/a:
Dziwaczek pisze, że pradu mu starcza na 2-3 dni ? Może?


Bo starcza mam aku. zabudowy 60Ah - nowy i przy pełnym naładowaniu (światła dzienne) starcza spoko na 2-3 dni. Prąd idzie tylko na oświetlenie (głównie diody i świetlówki), pompa wody i wiatraczki do lodówki. Jak coś muszę podładować typu (laptop komórki) z 12V to korzystam z aku. samochodowego - jest przecież monitoring stanu. Lodówka chodzi na gaz terma chodzi na gaz, gotowanie gaz, piec także na gaz - starcza przy ROZSĄDNYM gospodarowaniu. :spoko
_________________
Dziwaczek II oraz Dziwaczek I
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
IAAN 
weteran


Twój sprzęt: Master 2,8 dti Blaszanka
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Lis 2008
Piwa: 31/9
Skąd: poznań okolica
Wysłany: 2011-08-15, 15:50   

ja tez zawsze zastanawiałem się dlaczego za prąd tak drogo się płaci na kempingu przecież stojąc np 10 dni i płacąc srednio 8 zł to wyjdzie drożej niż w domu w ciągu miesiąca
zastanawia mnie tez dlaczego cena za kampera jest wyższa niż za przyczepę choc miejsca zajmuje tyle samo np przyczepa 10 kamper 15 gdzie tu sens
nieraz myślę ze faktycznie nas skubią bo widząc w nas bogaczy
camperowanie nie jest tanie ale bez przesady
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andreas p 
Kombatant


Twój sprzęt: Bürstner Nexxo t690G
Nazwa załogi: ARKA:
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Sie 2008
Piwa: 15/43
Skąd: Bad Driburg
Wysłany: 2011-08-15, 16:05   

Jedyny sposob na zarobek to kasowanie za prad,ile tylko mozna, a mozna bo jeszcze inaczej placa goscie zagraniczni.

8 zl to 2€ wiec jak na zachodzie :wyszczerzony: tylko standart jak na wschodzie :szeroki_usmiech
_________________
Nadszedl czas .
zabawy i wypoczynku

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
makdrajwer 
weteran
Artur,Ola,Zosia,Zuzia


Twój sprzęt: Bezdomny
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 29 Maj 2011
Piwa: 50/75
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2011-08-15, 16:26   

Zawsze można powiedzieć ze jest drożej bo dochodzi dodatkowa opłata za przesył ze słupa do auta.
_________________
keep calm and dance
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
baja02 
weteran
"Mała Karawana" CT-Pomorze


Twój sprzęt: Fiat Ducato LMC
Nazwa załogi: baja
Dołączył: 05 Mar 2007
Piwa: 38/4
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 2011-08-15, 17:09   

Dziwaczku! Twoje odpowiedzi są rodzaju - "niech benzyna drożeje, ja samochodu nie mam". Mnie chodziło o dyskusję merytoryczną na temat kantowania nas na każdym kroku. Zdobyc dowody właśnie na to kantowanie, nieuzasadnione branie pieniedzy. Do tego muszę Wam powiedzieć, że liczniki indywidualne nie są absolutnie uczciwym rozwiązaniem. Na jednym z pól namiotowych w Borach Tucholskich właścicielka już na samym początku dopisywała sobie kilka do kilkunastu KW i rachunek był taki, że włosy dęba stawały. Trzeba sobie spisywać licznik początkowy. Ktoś może powiedzieć - "to grosze", ale mnie tych groszy nikt za frico nie daje.
Dziwi mnie tylko to, ze nikt z "elektryków " nie zabrał głosu i nie dokonał obliczeń :gwm
_________________
O wiele lepiej spotkać się na szczycie niż nad brzegiem przepaści.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dziwaczek 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato EuraMobil 625 1995r.
Nazwa załogi: dziwaczki
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 30 Sie 2010
Piwa: 58/18
Skąd: Osowiec/Mazowieckie
Wysłany: 2011-08-15, 18:52   

Kempingi w Polsce są drogie - jak na oferowany standard, oczywiście są i wyjątki. To że za wszytko liczą to fakt a za prąd w szczególności itp. ale na "zachodzie" tez nie jest wszędzie lepiej - fakt.
Z właścicielami kempingów jest tak jak z właścicielami pensjonatów czy góralami w zimie każdy mówi "mało dutków" mało turystów. Tylko kasę brać i się na chapać a standard jak za komuny (kible i prysznice brudne, po 22 pijackie wrzaski itp.)
Polacy już od jakiegoś czasu jeżdżą za granicę i widzieli to i owo i chcą tego samego.
Osobiście uważam ze jestem gotowy płacić ok 20-25e (kamer 2+2) (nawet w Polsce) aby było czysto, bezpiecznie i cicho po 22 myślę że za te kwotę spokojnie można zapewnić NORMALNY STANDARD.

A odnośnie prądu to policzyć to dość trudno ale załóżmy (nie oszczędzamy):
- oświetlenie 30W (diody świetlówki) przez 5h/24 = 2.5A/h
- pompa włączenia chwilowe (moja pobiera prąd 3A) czyli 36W przez 1h/24 = 3A/h
- wiatraczki lodówka ew. jak ktoś ma 3W/24 0.25/h

to chyba wszystko to daje: (2.5x5)+3+(0.25x24)=21,3A/12V na 24h tyle pobierzmy prądu o napięciu 12V czyli pobierana moc to 255W (tyle muszę pobrać aby zasilać odbiorniki) Zakładam że dla 230V to ta samo wartość moc to moc więc pobrałem ok. 1/4 z 1 kWh czyli mnie to kosztowało 1kWh/4 55-60gr/4= ok 15gr

15gr. to koszt naszego 24h zużycie prądu


Inaczej:
Aby wytworzyć te 21,3A pobieranego prądu to muszę lądować posiadany akumulator ok 3h. Posiadam prostownik pobierający ok prąd ok 0.6A to daje 130W przez 3h = 390W czyli ok 20 groszy kosztuje jego naładowanie.

Ps. mogłem to źle policzyć więc proszę :spoko o sprawdzenie
_________________
Dziwaczek II oraz Dziwaczek I
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
antwad 
stary wyga

Twój sprzęt: Dethleffs Advantage T5801
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 22 Sty 2007
Piwa: 17/63
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-08-15, 19:15   

dziwaczek napisał/a:
A odnośnie prądu to policzyć to dość trudno ale załóżmy (nie oszczędzamy):
- oświetlenie 30W (diody świetlówki) przez 5h/24 = 2.5A/h
- pompa włączenia chwilowe (moja pobiera prąd 3A) czyli 36W przez 1h/24 = 3A/h
- wiatraczki lodówka ew. jak ktoś ma 3W/24 0.25/h


Do tego wyliczenia dołożyłbym jeszcze zasilanie lodówki - ok. 120 VA praca przez 24 h.
_________________
"Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat przy każdej okazji" - św. Tomasz z Akwinu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ekosmak.dabrowska 
weteran


Twój sprzęt: Ford Transit 94' Rimor
Nazwa załogi: Dziubki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Sty 2009
Piwa: 26/111
Skąd: toruń
Wysłany: 2011-08-15, 19:25   

Temat handlu prądem, nurtował nas od dawna. Dobrze że został poruszony.
baja02 napisał/a:
Na jednym z pól namiotowych w Borach Tucholskich właścicielka już na samym początku dopisywała sobie kilka do kilkunastu KW i rachunek był taki, że włosy dęba stawały.

Ktoś musiał naszego Baję lekutko zjadowić :spoko
Ciekawe czy w temacie wypowiedzą się właściciele kempingów, którzy tak serdecznie zapraszają nas do siebie
_________________
Jak chcesz rozśmieszyć Pana Boga to opowiedz Mu
o swoich planach
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dziwaczek 
Kombatant


Twój sprzęt: Fiat Ducato EuraMobil 625 1995r.
Nazwa załogi: dziwaczki
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 30 Sie 2010
Piwa: 58/18
Skąd: Osowiec/Mazowieckie
Wysłany: 2011-08-15, 19:46   

antwad napisał/a:
Do tego wyliczenia dołożyłbym jeszcze zasilanie lodówki - ok. 120 VA praca przez 24 h.


No jak kto woli, u mnie lodówka cały czas chodzi na gazie i w trakcie jazdy i na postoju. Zużycie gazu jest znikome a wydajność chłodzenia najwyższa.

Moc grzałki lodówki to 125W/230V czyli załóżmy ze chodzi ok 20h na 24h to jest 2.5kW czyli ok. 1.5 zł na dobę.

Jak ktoś ma klimatyzację to ko 2kW na godzinę czyli (pracuje 20h) to już daje 11zł na dobę!!!!

Niektórzy mają piecyki, mikrofalówki, grille elektryczne, radia, telewizory itp itd.

Dlatego uważam ze najlepszym rozwiązaniem jest licznik i stawka 1-2zł za 1 kWh - każdy będzie płacił tyle ile zużyje. Jeżeli ma być na ryczałt to powinno być ok. 3-4zł przy przyłączu max. 1000-1500W wystarczy dać bezpiecznik 6A jak ktoś chce więcej np. klima to niech wykupuje "dwa przyłącza".

Taka moja innowacja :idea:
_________________
Dziwaczek II oraz Dziwaczek I
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
baja02 
weteran
"Mała Karawana" CT-Pomorze


Twój sprzęt: Fiat Ducato LMC
Nazwa załogi: baja
Dołączył: 05 Mar 2007
Piwa: 38/4
Skąd: Grudziądz
Wysłany: 2011-08-15, 20:12   

No, ale można do tego dodać klimę, telewizor, kuchenkę elektryczną - rożno - no i co jeszcze. Sami widzicie, że to co obliczył Dziwaczek wskazuje na najordynarniejszą kpine z nas turystów.
Przyjmijmy założenie, że jesteśmy na kempingu podłączeni do sieci, uruchamiamy urządzenia elektryczne, ale bez przesady bo te najbarziej energochłonne jak kuchenki, czajniki, rozna, klimy nie chodzą przez 24/h, a i tv teraz są energooszczędne i też nie są włączone przez całą dobę. Jak już to będziemy wiedzieli to bedziemy wiedzieli również na ile nas kantują.
A tak swoją drogą zastanawiam się (per analogiam) czy mogę sobie kupić 200 litrową beczkę np benzyny bezołowiowej pojechać na jakis pomościk na Mazurach i sprzedawać ją motorowodniakom np, po 8,12, a może 12 PLN. Kupią, bo tam jestes jedynym dostawcą i możesz sobie poprawić ceny stacji benzynowych, Czy jest to karalne? A jezeli tak, to znowu per analogiam ......... :gwm
_________________
O wiele lepiej spotkać się na szczycie niż nad brzegiem przepaści.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ekosmak.dabrowska 
weteran


Twój sprzęt: Ford Transit 94' Rimor
Nazwa załogi: Dziubki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Sty 2009
Piwa: 26/111
Skąd: toruń
Wysłany: 2011-08-15, 20:27   

dziwaczek napisał/a:
Jak ktoś ma klimatyzację to ko 2kW na godzinę czyli (pracuje 20h) to już daje 11zł na dobę!!!!

Kto by jechał w ciepłe kraje. W kraju nad Wisłą 5h funkcjonowania klimy to rzadkość. :spoko
_________________
Jak chcesz rozśmieszyć Pana Boga to opowiedz Mu
o swoich planach
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***