Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Źródła Rzek Polski
Autor Wiadomość
brams 
Kombatant


Twój sprzęt: DajLaika Kreos 5010
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Mar 2010
Piwa: 170/170
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-10-22, 19:38   Źródła Rzek Polski

W przyszłym roku najprawdopodobniej zakończę następujące wędrówki:

– na północy mam zamiar zwiedzić pozostałe blizy, czyli latarnie polskiego wybrzeża,

– na południu powspinam się na ostatnie 7 szczytów, brakujących mi do skompletowania tzw. Korony Gór Polskich.

I – jeśli zdrowie i sianko pozwoli – mam następujący plan na przyszłość.

Chcę dotrzeć do źródeł 40 najdłuższych Rzek Polski. Będę to opisywał, fotografował i nagrywał.

Kiedyś miałem nadzieję zrobić film o najważniejszych polskich rzekach. Z własnym opisem, ciekawostkami i relacją "Live" ;) z pokładu kajaka, pontonu, ale …


Zabrakło sponsora.


Rzeki od zawsze mnie pasjonowały.

Sprawdziłem w internecie – nikt przede mną tego nie zrobił, a przynajmniej takim osiągnięciem się nie pochwalił.

Jedyne, czego się obawiam, to jak na to zareaguje …BoRa.

Ona tak lubi te ciepłe kraje…

W poniższym linku utworzyłem mapę źródeł rzek.

https://mapsengine.google.com/map/edit?authuser=0&authuser=0&hl=pl&hl=pl&mid=zyzNVnO7BLm8.kZPvAFfMbmBM

Bedę ją na bieżąco sprawdzał i – w razie wu – poprawiał.

Trzymajcie kciuki!

A może

ktoś

się

dołączy???
:spoko
_________________
www.wesolepodroze.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wojciechu 
Kombatant


Twój sprzęt: był - ducato frankia,jest- burstner t603
Nazwa załogi: marwoj
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 20 Wrz 2013
Piwa: 159/151
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2014-10-22, 20:05   

Dla mnie "bomba". Życzę powodzenia. A co do przyłączenia się to bardzo duża zagwozdka. Chętnie przemyślę sprawę bo temat rzek i ich źródeł jest super. Pozdrawiam.
_________________
prof-os

Jesteśmy jedyni i niepowtarzalni, pamiętajmy tylko że niedoskonali…
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
artanek
weteran


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Mar 2009
Piwa: 23/1
Wysłany: 2014-10-22, 20:36   

Jak jade na działke zawsze mijam żródło Warty w Zawierciu Kromołowie .Te zródło jest zabudowane i mieści sie 3 metry od głownej drogi na wylocie w strone Szczekocin .Zabudowa zródła przypomina kaplice nawet na dochu mieści sie krzyż .Blisko również tego żródła jest zródło Pilicy w miejscowosci Pilica P :spoko OWODZENIA BO DOBRY POMYSŁ. :spoko

zdjecie,600,269040,20120507,kaplica-pw-sw-jana-nepomucena-glowne-zrodlo-rzeki-warty.jpg
Plik ściągnięto 7169 raz(y) 80,22 KB

_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Agostini 
weteran


Twój sprzęt: Hymer ML-T 580
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 19 Sty 2011
Piwa: 245/112
Skąd: Łódź
Wysłany: 2014-10-22, 22:55   

brams napisał/a:
Trzymajcie kciuki!

A może

ktoś

się

dołączy???

Jak będziesz „robił” Bzurę, to najpierw zapraszam na kawę. Później pójdziemy tam na pieszo. ;)

Świetne pomysły realizujesz. Trzymam kciuki. :spoko
_________________
Basia i Andrzej
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Więcej szczegółów
Wystawiono 1 piw(a):
brams
JaWa 
Kombatant
Pierwsza "Mała Karawana"


Twój sprzęt: Fiat Ducato Roller Team Granduca
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sty 2007
Piwa: 366/232
Skąd: Kutno
Wysłany: 2014-10-23, 12:36   

brams napisał/a:
W poniższym linku utworzyłem mapę źródeł rzek.

Fajnie by było gdybyś go udostępnił. :spoko
Byliśmy swego czasu u źródeł rzeki Łyny, ciekawe miejsce.
_________________
Wanda i Jacek Kutno
-------------------------------------------
www.youtube.com/@JacekKropidlowskikutno/videos
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
spoko 
weteran


Dołączył: 26 Wrz 2013
Piwa: 10/5
Skąd: kieleckie
Wysłany: 2014-10-23, 12:58   

brams napisał/a:
w razie wu – poprawiał
Rozumie , że w razie gdy się źródełka przemieszczą ? :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jarko_66 
weteran

Twój sprzęt: Ducato 3
Dołączył: 03 Sty 2013
Piwa: 42/27
Skąd: Kutno
Wysłany: 2014-10-23, 13:17   

Stasiu zacznij od Noteci tylko dryndnij kiedy. To tylko 15km ode mnie. Często to źródło jest suche. Dojadę z wodą . Albo z wodą. :spoko :spoko :spoko Oczywiście kawa u mnie w pakiecie.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
brams 
Kombatant


Twój sprzęt: DajLaika Kreos 5010
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Mar 2010
Piwa: 170/170
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-10-23, 17:01   

Jacek - już poprawiłem. Nie zauważyłem, że tworząc mapę udostępniłem ją tylko dla siebie.

Dziękuję za zaproszenia na kawę, wodę i inne napoje. Widzę, że będę miał co najmniej kilka możliwości poodwiedzać kolegów z CT. :diabelski_usmiech

Przy okazji mam prośbę - jeśli zauważycie, że błędnie umiejscowiłem jakieś źródełko - proszę o info z poprawką. Tworzyłem mapkę w oparciu o dane z netu, głównie Wiki, ale wiem, że często namiary GPS-u nie pokrywają się z rzeczywistością.

By dotrzeć do źródeł Narwii będę musiał udać się na Białoruś. Bug i San płyną z Ukrainy, dlatego nie będę spieszył się z tym kierunkiem.

Na Słowację pojadę do źródeł Popradu, a do Czech zajrzę w poszukiwaniu początków Bobru, Nysy Łużyckiej i Odry.

Ciekawostka - w Łodzi swe źródła mają 2 rzeki: Bzura i Ner, a Warta - faktycznie - wypływa spod kapliczki Nepomucena w dzielnicy Zawiercia, Kromołowie.

Polecam wszystkim bez wyjątku świetny, 3-odcinkowy film o Wiśle, który nakręcił...Włoch Paolo Volponi: "Wisła. Od źródeł do ujścia. Wzdłuż dawnego szlaku łososia".
Narrację - pięknie jak zawsze - prowadzi Krystyna Czubówna.
_________________
www.wesolepodroze.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jarko_66 
weteran

Twój sprzęt: Ducato 3
Dołączył: 03 Sty 2013
Piwa: 42/27
Skąd: Kutno
Wysłany: 2014-10-23, 18:51   

Napisałem o wodzie bo to zwykły rów melioracyjny , a że to początek rowu, to często jest zupełnie suchy,zarośnięty krzakami .Jest dobrze oznaczony że to początek Noteci ,inaczej nigdy bym się nie domyślił. No i powiem jeszcze jedno, obok ze 2 km są stare dęby ,jest tam chyba 8 pod względem starości dąb w naszym pięknym kraju. Jest jeszcze kilka atrakcji w promieniu kilkunastu km np podróż do wnętrza ziemi w Kłodawie 600m pod powierzchnię ,Jeden dzień to mało na źródło Noteci :pifko Zapomniał bym u mnie masz nocleg podłączenie do prądu ,wodę a i z kotem i innymi napitkami damy radę :spoko
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
brams 
Kombatant


Twój sprzęt: DajLaika Kreos 5010
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Mar 2010
Piwa: 170/170
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-10-23, 19:01   

Jarku - jak Ty pięknie potrafisz człowieka przekonywać! :ok

Do zobaczenia! :spoko
_________________
www.wesolepodroze.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tadeusz 
Administrator
CamperPapa


Twój sprzęt: Fiat Talento Hymercamp
Nazwa załogi: Kucyki
Pomógł: 16 razy
Dołączył: 06 Lis 2007
Piwa: 1568/2198
Skąd: Otwock
Wysłany: 2014-10-23, 20:11   

Stasiu, Ty jak zwykle tryskasz energią i nietuzinkowymi pomysłami. Ten pomysł z odwiedzeniem źródeł naszych 40 rzek zwalił mnie z nóg. W sensie pozytywnym oczywiście. :szeroki_usmiech

Myślę sobie jednak co wymyślisz na takie "brzydkie" zachowania niektórych rzek (np. Wisły), które mają wiele źródeł i diabli wiedzą gdzie jest to główne? :)

Życzę oczywiście powodzenia i tylko żal, że nie mogę przyłączyć się do tego przedsięwzięcia. Zbyt duży zakres logistyki. :-P :spoko

Do niektórych źródełek jednak chciałbym z Tobą dotrzeć. :ok
_________________
W życiu najlepiej jest, gdy jest nam dobrze i źle. Kiedy jest tylko dobrze - to niedobrze.
Ks. Jan Twardowski.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
bmalu 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Ducato MAXI 2,8 JTD
Nazwa załogi: Andrzej i Ela
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Sie 2008
Piwa: 31/7
Skąd: Kraków
Wysłany: 2014-10-24, 18:53   Żródła rzek

Pomysł Bardzo ciekawy, boję się że tych źródeł jest więcej. W tym roku byłem prawie u źródeł Sanu, ale doszedłem tylko od parkingu w Bukowcu (po wsi pozostała tylko nazwa) do pozostałości po wsi Beniowa (pozostał po niej tylko cmentarz i 200 letnia lipa). Aby dojść do samych źródeł potrzeba przeznaczyć na to cały dzień, są na granicy z Ukrainą od południa, wcześniej jedzie się, a potem idzie wzdłuż Sanu. Na parkingu w Bukowcu przed wejściem do Parku Bieszczadzkiego spotkałem prawie oswojonego liska. Inne ciekawe źródełko to Wodogrzmoty Krasnoludków (pomnik przyrody) będące źródłami rzeki Stążki, jednej z najczystszych rzek w Borach Tucholskich.

PICT0288 (Small).JPG
Wodogrzmoty Krasnoludków - źródła rzeki Stążki
Plik ściągnięto 57 raz(y) 135,4 KB

PICT0579 (Small).JPG
Lisek na parkingu w Bukowcu
Plik ściągnięto 55 raz(y) 104,26 KB

_________________
"Dobra rada nic nie kosztuje i jest tyle samo warta"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
artanek
weteran


Pomógł: 2 razy
Dołączył: 28 Mar 2009
Piwa: 23/1
Wysłany: 2014-10-24, 19:13   

Jak będziesz zwiedzał zródła Warty ,Pilicy,Nidy możesz zatrzymac sie u mnie w SzyszKach .Nad rzeką Pilica wszystkie te żródła są od mojego miejsca oół godziny jazdy ,Od miejscowości Pilica jest spływ kajakowy do miejsca mojej działki która mieści sie 200 metrów od rzeki.

SZYSZKI.PNG
Plik ściągnięto 76 raz(y) 202,11 KB

_________________

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
brams 
Kombatant


Twój sprzęt: DajLaika Kreos 5010
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Mar 2010
Piwa: 170/170
Skąd: Poznań
Wysłany: 2014-10-24, 19:31   

Super, Koledzy! Jesteście, jak zawsze - nieocenieni :pifko

Nad tematem pochyliłem się, gdy zacząłem się martwić, jak tu normalnie żyć po zdobyciu KGP ;)

Każda Wasza wskazówka będzie dla mnie niezwykle cenna, bo wiem jak ważne jest przygotowanie logistyczne.
bmalu - dzięki za info, Ukraińcy napisali, że to jest źródło Sanu, a rzeczywiście jest kilkaset metrów dalej.
artanek, Agostini, jarko_66, Tadziu - dziękując za dobre słowa i zaproszenia, liczę na choć krótkie spotkania z Wami.
BTW - Tadziu - wiem o 2 źródłach Wisły, uwzględniłem je oba w swych planach. :spoko
_________________
www.wesolepodroze.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
brams 
Kombatant


Twój sprzęt: DajLaika Kreos 5010
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 23 Mar 2010
Piwa: 170/170
Skąd: Poznań
Wysłany: 2015-05-14, 15:45   

Najpierw było wiele tygodni przygotowań.
Korzystałem przede wszystkim z tych bardzo dokładnych map:

http://mapa.kzgw.gov.pl/

oraz

http://geoportal.kzgw.gov.pl/imap/

Ile wykonałem telefonów w sprawie ustalenia źródeł, długości rzek itd. - wie tylko T-mobile. :wyszczerzony:

Skala błędów występujących w Wikipedii jest zatrważająca, a powtarzanie ich - nagminne. Ludzie traktują ten portal jak wyrocznię, a przecież artykuły do niej tworzą często laicy.

Mam zamiar w ciągu 2 lat napisać książkę o najdłuższych rzekach Polski.

I tu wielka prośba.

Za wszelką pomoc, wskazówki, odnośniki, ciekawostki związane z rzekami, legendy czy fakty - będę niezmiernie wdzięczny.

Choróbsko, jakie mnie dopadło, nie osłabiło mego dążenia do celu. Wręcz przeciwnie.


Kuśtykając w radosnym podnieceniu, w dniach 9 i 11 maja zacząłem realizować swą myśl przewodnią. BoRa aktualnie musi sprawdzać się nie tylko w roli fotografa, ale też, no trudno, kierowcy.

Zaczęliśmy od Parsęty.

Źródło Parsęty znajduje się w małej wiosce położonej 9 km od Szczecinka, w Parsęcku.
Wśród pól poszukaliśmy zarośnięty stawek, przechodzący w coraz szerszą strużkę.
Widok nie powalał, ale satysfakcja z odnalezienia źródełka - niemała.

Natomiast Gwda to już prawdziwy zachwyt. Wypływa z jeziora Wierzchowo w postaci czystej i szerokiej na kilka metrów rzeczki. Co ciekawe - jest tu spore miejsce biwakowe, na którym wolny czas spędzały trzy....kampery z okolic Opola.

11 maja podjechaliśmy nad nieduże, ale ładne jeziorko Krążno. Z jego południowo-wschodniej części odchodzi rów stanowiący początek Wdy. Rów jak rów, ale miejsce urokliwe.

Źródło kolejnej rzeki, Wieprzy, to już temat rzeka ;)

Powiem jedynie, że na wszelki wypadek zaliczyłem dwa z trzech miejsc uchodzących za jej, Wieprzy, kurde, źródło.

No i rzeka, do której mam osobisty sentyment, czyli Brda. Swój bieg zaczyna w ślicznym jeziorku z dwiema drzewnymi wysepkami. Jest to Jezioro Smołowe.

c.d. musi n.

Parsęcko.jpg
Plik ściągnięto 67 raz(y) 126,55 KB

Początki Parsęty.jpg
Plik ściągnięto 59 raz(y) 102,01 KB

Początek Gwdy.jpg
Plik ściągnięto 50 raz(y) 156,51 KB

Gwda.jpg
Plik ściągnięto 60 raz(y) 167 KB

Wypływ Wdy.jpg
Plik ściągnięto 62 raz(y) 151,11 KB

jedno z miejsc uchodzących za źródło Wieprzy.jpg
Plik ściągnięto 55 raz(y) 209,88 KB

Drugie z miejsc uchodzących za źródło Wieprzy.jpg
Plik ściągnięto 59 raz(y) 155,24 KB

BoRa na początku Brdy.jpg
Plik ściągnięto 58 raz(y) 154,27 KB

Jezioro Smołowe.jpg
Plik ściągnięto 43 raz(y) 101,55 KB

_________________
www.wesolepodroze.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***