Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: janusz
2008-06-12, 12:21
Dzieci w podróży - kwestie bezpieczeństwa
Autor Wiadomość
stef 
zaawansowany


Twój sprzęt: Kamper Hymer BR 598
Dołączył: 25 Lis 2012
Piwa: 45/18
Skąd: Białystok
Wysłany: 2015-06-25, 14:30   

No właśnie taka informacja jest na fotelikach ale na "poddupniku" nie znalazłem. Istnieje tylko informacja, że dziecko musi być odpowiednio wysoko by pas był odpowiednio poprowadzony. Natomiast pas dolny musi przechodzić przez odpowiednie miejsca podkładce, gdyż dziecko nie ma wykształconych odpowiednio kości w miednicy i pas się zsunie. Po to jest podkładka.
Ja uważam, że pas dla mojego dziecka w kamperze poprowadzony jest odpowiednio gdy siedzi na poddupniku... nie sugerujcie się fotką bo tu nie jest dobrze.
Ale jak jest w rzeczywistości?
Czy w innych kraja jest to kontrolowane bo u nas nie.
_________________
Załoga: Agnieszka, Stefan oraz Piotuś i Gabrysia.
Sprzęt: było: Xsara picasso 1.8 LPG + KIP 42TTZ; i cudowny T4 EuroSky 550
Jest Hymer BR 544
Zdjęcia z wypraw i nie tylko: http://mojuaz.com
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
klaudynka
zaawansowany

Twój sprzęt: ford transit carado
Dołączył: 10 Kwi 2014
Otrzymał 4 piw(a)
Wysłany: 2015-06-25, 16:10   

U nas to jest dopiero wesoło trójka chłopaków 6+6+14. Po przejechaniu 10 km zaczyna się koncert życzeń i żona robi za stiuardese, to pić to jeść a wszyscy w domu przed wyjazdem jedli, to siku plus standardowa bitka i tak w kółko. A ja co składam :spoko modły o szybki zachód słońca bo wtedy towarzystwo idzie spać i wtedy można jechać! Ale w granicach rozsadku z predkościami.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Czarna i Krzysiek 
weteran


Twój sprzęt: Fiat Ducato 2,5 D 87` Zabudowa Dethleffs
Nazwa załogi: Żółwiki :-)
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Lut 2015
Piwa: 29/24
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2015-06-25, 16:18   

Musisz to ocenić sam. Ustawa nie reguluje tego w sposób jednoznaczny. Masz tutaj wyciąg z ustawy o ruchu drogowym dotyczący przewozu dzieci:

art. 39 ust. 1: “Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy, z zastrzeżeniem ust. 3”,
art. 39 ust. 3: “W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym”,
ust. 4: “Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji”.
art. 63 ust. 1: “Przewóz osób może odbywać się tylko pojazdem do tego przeznaczonym lub przystosowanym. Liczba przewożonych osób nie może przekraczać liczby miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym (…)
art. 45 ust. 2 Kierującemu pojazdem ZABRANIA SIĘ:
- pkt 3: “przewożenia pasażera w sposób niezgodny z art. 39, 40 (dot. motocykli i motorowerów) lub 63 ust. 1,
- pkt 4: „przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera;
- pkt. 5: „przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat NA PRZEDNIM SIEDZENIU pojazdu samochodowego”.

Z powyższych regulacji wynika wprost, że bezwzględny NAKAZ stosowania FOTELIKA ochronnego podczas przewozu dziecka w wieku do 12 roku życia dotyczy sytuacji, w których dziecko przewożone jest na przednim siedzeniu pojazdu.

Reasumując, według ustawy, można zgodnie z prawem przewozić dzieci na innym niż fotelik urządzeniu (podstawka) odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym, POD WARUNKIEM, ŻE DZIECI NIE ZOSTANĄ ULOKOWANE NA PRZEDNIM SIEDZENIU POJAZDU.
_________________
Czarna i Krzysiek
z dzieciakami :)
Fiat Ducato 2,5 D Pełnoletni ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
janusz 
Kombatant
Szeryf


Twój sprzęt: Motochata Rimor
Nazwa załogi: TiTi
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 14 Sty 2007
Piwa: 411/147
Skąd: Pajęczno, łódzkie
Wysłany: 2015-06-25, 16:24   

Edyta i Krzysiek napisał/a:
bezwzględny NAKAZ stosowania FOTELIKA ochronnego podczas przewozu dziecka w wieku do 12 roku

Ostatnio pozmieniało się, nie ma już wieku tylko pod uwagę brany jest wzrost.
_________________
Nie dyskutuj z głupcem – ludzie mogą nie zauważyć różnicy!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Czarna i Krzysiek 
weteran


Twój sprzęt: Fiat Ducato 2,5 D 87` Zabudowa Dethleffs
Nazwa załogi: Żółwiki :-)
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Lut 2015
Piwa: 29/24
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2015-06-25, 16:33   

janusz napisał/a:
Ostatnio pozmieniało się, nie ma już wieku tylko pod uwagę brany jest wzrost.

No tak, przepraszam, pisałem o tym wcześniej. Tylko dlaczego w necie jest jeszcze stary tekst ustawy ?? Bo artykuły brałem z ustawy z netu :shock:
_________________
Czarna i Krzysiek
z dzieciakami :)
Fiat Ducato 2,5 D Pełnoletni ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
stef 
zaawansowany


Twój sprzęt: Kamper Hymer BR 598
Dołączył: 25 Lis 2012
Piwa: 45/18
Skąd: Białystok
Wysłany: 2015-06-26, 19:52   

Znalazłem dane na podkładce - od 15 kg. Tak więc wg. przepisów i podkładki spokojnie mogę syna wozić na podkładce.
_________________
Załoga: Agnieszka, Stefan oraz Piotuś i Gabrysia.
Sprzęt: było: Xsara picasso 1.8 LPG + KIP 42TTZ; i cudowny T4 EuroSky 550
Jest Hymer BR 544
Zdjęcia z wypraw i nie tylko: http://mojuaz.com
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Czarna i Krzysiek 
weteran


Twój sprzęt: Fiat Ducato 2,5 D 87` Zabudowa Dethleffs
Nazwa załogi: Żółwiki :-)
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Lut 2015
Piwa: 29/24
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2015-06-26, 22:31   

stef napisał/a:
Znalazłem dane na podkładce - od 15 kg. Tak więc wg. przepisów i podkładki spokojnie mogę syna wozić na podkładce.

No widzisz :spoko Tylko pamiętaj, że tak jak janusz, słusznie mnie poprawił, za jazdę na przednim siedzeniu odpowiadawzrost dziecka :-) :spoko
_________________
Czarna i Krzysiek
z dzieciakami :)
Fiat Ducato 2,5 D Pełnoletni ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***