Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
FreeVan ONE - budowa na bazie Boxera 3.0 L4H2, 2+2.
Autor Wiadomość
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 43/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2020-06-27, 14:32   

Nie wiem czy zglebiles temat, zaloze ze po prostu sie nie wyraziles jasno, lub nie zrozumialem :roll: jest caly temat "butle wstawilem se", napelnialne butle sa drogie, ale kto bogatemu zabroni, przy czym podstawowa informacja, gaz w butli jest pod cisnieniem do 20 atmosfer, a w instalacji wewnetrznej 300 paskali... to sie nie laczy, za reduktorem mozesz sobie prowadzic w rurkach miedzianych.
Jest norma od gazu w kamperze. Nie ujmuje wszystkiego, ale otwor w szafce powinien miec 100cm2, 10x10cm.
Oczywiscie normy sa nieobowiazkowe.
R
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Vzer 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Boxer 3.0 L3H2 i L4H2
Dołączył: 30 Gru 2018
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Polkowice
Wysłany: 2020-06-27, 19:08   

Zgłębiłem na tyle, że:
- butla kompozytowa ~10kg gazu, mogę wymienić (wyciągnąć z szafki i wymienić), lub napełnić ją LPG.
-napełniane butle są drogie? Tak nie zważyłem. Ale po prostu w Portugalii, czy hiszpanii o taką trudniej.
Chce mieć ją w środku w miarę ocieplonej szafce, aby zimą nie zamarzała. Szafka z drzwiczkami szczelnymi.
Z za granicą łatwiej mi jest ją napełnić na stacji lpg niż wymienić. Przewód z wlewu do butli ma ułatwić zadanie napełniania. Zawór na wlewie i zawór ciśnieniowy na wejściu do butli załatwi temat rozszczelnienia przewodu wlew-butla. Poza-tym przewód ten w większości pod podwoziem. Na czas nieużywania kamera butlę mogę zdemontować.
Wiadomo, że instalacja pracuje na niższym ciśnieniu, więc reduktor.
Za butlą zawór do odcięcia gazu z instalacji ( u mnie będzie to tylko palnik gazowy, więc żadna tam instalacja).

Więc pytanie jak zrobić łącznik trójnik na butli , aby nabić butlę z przewodu i mieć podłączoną instalację z reduktorem bez zbędnego kombinowania.
Wiadomo mogę na czas napełniania LPG, przykręcić do butli przewód który będzie szedł do wlewu. Po napełnieniu mogę odkręcić go i przykręcić przewód z zaworem i reduktorem do kuchenki. Tylko wolę mieć to podpięte. A butlę demontować kiedy camper będzie miał dłuższy przestój.


Twierdzisz, że w szafce wymiarów butli muszę zrobić w podłodze otwór 10x10cm, chyba jakaś bzdura? Butla ma wymiary podstawy ~fi30cm. Skąd te wymiary z budownictwa ? Kratka wentylacyjna w pomieszczeniu, którym się znajduje butla? Szafka wymiarów 30x30x50cm i otwór w podłodze 10x10cm? Jaki nr normy do tej instalacji gazowej w kamperze?

Czy teraz jest dostatecznie jasno.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 43/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2020-06-27, 20:41   

Napelnianie butli na stacjach jest niedozwolone.
Choc wiem ze to robia. Butle kompozytowe zwykle maja click on, ciekawe jak to podepniesz do dystrybutora... podlaczanie z tego co wiem podlacza sie do nich od razu reduktor https://allegro.pl/oferta/silverline-545081-20-mm-butan-click-on-regulator-9024755310

Napelnialne np https://www.gas-bank.com/...e-butle-gazowe/
Ale kroja jak za zboze.

Szafka powinna byc nieocieplona w strone wnetrza kampera, zeby sie ogrzewala od jego ciepla.
Wymiary pochodza z normy odnosnie instalacji gazowych, w numeru poszukaj na forum. W moich wypowiedziech na pewno jest.
Ale jak pisalem, normy nie sa obowiazkowe. Co trudno czasem przetlumaczyc pracownikom kampingu, zadajacym okazania naklejki z przegladu instalacji gazowej. Gaz jest bardziej wybuchowy niż sie powszechnie uwaza.

Rob jak uwazasz, tylko uwazaj jak robisz. To co proponujesz jest nielegalne i niebezpieczne.
Ale rozumiem twoj zamiar, wrzuc tylko zdjecie swojego kampera, zebysmy nie stali na tym samym polu.
R
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Suliki 
stary wyga


Twój sprzęt: Globe Traveller Explorer
Nazwa załogi: Suliktravel
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Lip 2016
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2020-06-27, 21:35   

ja też poproszę o plan postojów :) Z tymi butlami to jest jeszcze jakiś myk, że się nie da ich tak prosto napełnić. Musi być jakiś inteligentny zawór, kolega kupił przejściówkę do ładowania takiej butli i ... nic nie działa.
_________________
P&E
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/177
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2020-06-27, 21:45   

Vzer napisał/a:
Zgłębiłem na tyle, że:
....

pamietaj, że butla samochodowa ma pływak, który odcina
napełnianie jak poziom frakcji płynnej jest około 80%.
Jak zamierzasz to kontrolować? Czy na oko?
Jak napełnisz więcej to może nic się nie stać, ale
napełnisz butle zimną, wjedziesz na słońce i ciśnienie niekontrolowanie rośnie...
Jak chcesz to rozwiązać?
Nie wiem czy czytałeś wątek Socale jak se butle założył... ;)
piszą tam, że są butle mające druge wejście do napełniania
https://www.camperteam.pl...r=asc&start=383
Albo zastosuj małą butle samochodową, np:
https://jacus.pl/zbiornik-cylindryczny-gzwm-28360352-p-1643.html
czyli gazu wejdzie jakies 23L, tylko do tego zawór i masz bezpieczne.
A jak masz takie pomysły jakie masz, to może lepiej jakiś gazownik nie to
Tobie założy....
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Vzer 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Boxer 3.0 L3H2 i L4H2
Dołączył: 30 Gru 2018
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Polkowice
Wysłany: 2020-06-28, 23:08   

decumanus.
No i masz na allegro gas banka z TUVem podwojnym wejsciem i przejaciowkami na europe.

https://allegro.pl/oferta/gasbank-single-11-kg-zestaw-adapterow-na-europe-8677267798?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Jak to sie ma do twojej wypowiedzi ze butli nie wolno tankowac z LPG.

Kazda butla ma podana ilosc litrow jaka moze zmiscic. Wiec po oroznieniu na dystrybutorze masz ilosc tankowanych litrow.
Ponadto wzrost cisnienia pod wplywem temp, (-20 , +60) jest normalnym zjawiskiem i konstrukcja kompozytowej jak stalowej

Co jest nielegalne posiadanie instlacji gaozwej butla-kuchanka z reduktorem i zaworem jak w kazdym camperze ?

Czy to ze chce sobie usprawinc system nabijania butli przez to ze bede mial zawor kawalek przwodu i kolejny zawor przed butla. I bede uzywal na czas nabijania butli ? Jesli uklad bedzie szczelny i wykozystywany na czas nabijania. To prosze o konkretna odpowiedz dlaczego jest to nielegalne. ? Jesli wszysykie urzadzenia sa przeznaczone do tego celu i posiadaja dopuszczenie do stosowania w instlacjach gazowych.

Czy wtyk wkrecany czy clic potem masz zawykly przewod gazowy. Poza tym krociec do butli moszesz przylacze zmienic z clicon na zaykly i odwrotniem. Ostatnio w przyczpach czesto montuja tez zawor wstrzasowy thetforda, ktory odcina gaz z butli do instlacji automatycznie w przypadku kolizji.

Szafka powinna byc nieogewana od wnetrza- to tez z normy ?
Moge zrobic pod butla pentle podlogowki i ogrzewc od spodu. I po co mi ogrzewac od wnetrza.

Co ma byc na postoju. Obieg : Instalacja butla - zawor manualny - reduktor - kuchanka.
Obieg nr 2 odciany zaworem manualnym przy butli otwierany na szas tankowania. Ponadto na butli mozna wstawic manometr cisnienia.

Wiec czym na czas postoju instlacja ma sie roznic od kazdej innej ?

Tanowanie z zaworem cisnieniowym. Odcina pod odpowiednim nabiciem cisnienia butli.

Pytalem o konkretne zawory jakie zastosowac.

Tak szerze czytam wasze posty i strasze bicie piany, typu nie wolno bo nie, bo jakas norma. Az boje sie spytac a co wolno :ok

robba
Bez wycieczek jak mas takie pomysly....

Poziom w butli kompozytowej np green gas jest przezroczysta i widac poziom.
Dwa zawory, jeden przewody jedz do gazownika coz za rada.
Jak mi montowali instlacje do kliku aut w przezlosci to az sie boje jechac do gazownika.
Jesli masz taka wiedze jak piszesz prosze usun post i nie rob spamu ?
Ostatnio zmieniony przez Vzer 2020-06-29, 21:59, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Suliki 
stary wyga


Twój sprzęt: Globe Traveller Explorer
Nazwa załogi: Suliktravel
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Lip 2016
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2020-06-29, 10:00   

Cześć, jeden wpis i po problemie, to po co pytać ?

W Polsce tak jak w EU:

Obowiązująca od 2003 roku nowelizacja przepisów w sprawie stacji paliw płynnych zawiera wymóg umieszczenia na dystrybutorze trwałej informacji o treści: STACJA NIE NAPEŁNIA BUTLI GAZEM PŁYNNYM, widoczną z odległości co najmniej 5 m.

Stacje do napełniania butli "turystycznych', muszą być specjalnie przystosowane.

A, że są różne patenty po to żeby te rygory obchodzić ... tak są i co z tego ? Kup sobie drugą butlę i przelewaj tak też ludzie robią i można kupić do tego celu przejściówki.

Vzer - uśmiałeś się z pływaka w butli samochodowej ... no to śmiej się dalej, ale najpierw popatrz sobie na jakikolwiek rysunek zaworu do butli samochodowej, jak już widzisz to zastanów się co odcina zawór... no taki patent co nazywa się pływak.
Jak już coś piszesz to przynajmniej nie wprowadzaj ludzi w błąd...

Pozdrawiam i życzę bezpiecznego obchodzenia się z gazem.
_________________
P&E
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/177
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2020-06-29, 11:42   

Vzer napisał/a:

Butla samochodowa gazowa ma plywak :ok - usmialem sIe. Kolego dla twojej infomracji nie ma plywaka i nigdy nie bylo jest zawor cisnieniowy !......


Jakbyś chciał przemyśleć to zawór ciśnieniowy nie rozwiązuje problemu...
Tankujesz jak jest zimno a potem stoisz na słońcu... i co Twoj zawór z tym zrobi?

Vzer napisał/a:
....
No i masz na allegro gas banka z TUVem podwojnym wejsciem i przejaciowkami na europe.

https://allegro.pl/oferta/gasbank-single-11-kg-zestaw-adapterow-na-europe-8677267798?utm_medium=app_share&utm_source=facebook
....

no i jak dobrze popatrzysz to na przekroju tej butli też jest zawór zabezpieczający przed nalaniem więcej niż 80%... zresztą też tak jest napisane...
z tym.... no... jak mu tam... pływakiem?, czy jakoś tak...

Vzer napisał/a:

....
Jak mi montowali instlacje do kliku aut w przezlosci to az sie boje jechac do gazownika.
....

mam inne doświadczenia... przejechałem na gazie 400 000 km i druga butla się już kończy.
Pechowo trafiłeś po prostu. Ale fakt że jak się zrobi samemu to zawsze lepiej... jak się człowiek zna... :diabelski_usmiech
Vzer napisał/a:

....
Jesli masz taka wiedze jak piszesz prosze usun post i nie rob spamu ?

OK. Już w twoim temacie nie zaspamuje.
Tylko taka prośba! Jak będziesz gdzieś wyjeżdząć to podawaj aktualne twoje położenie.
Wtedy będę śledzić ten wątek.... :szeroki_usmiech
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
Ostatnio zmieniony przez robba 2020-06-29, 13:43, w całości zmieniany 3 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Suliki 
stary wyga


Twój sprzęt: Globe Traveller Explorer
Nazwa załogi: Suliktravel
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Lip 2016
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2020-06-29, 11:52   

Cześć

Wielozawór - czyli taki jaki jest montowany w zbiornikach gazowych do samochodu rozwiązuje ten problem ( wzrostu ciśnienia ) upuszczając nadmiar fazy gazowej na zewnątrz, w butlach turystycznych możemy tylko liczyć na rozerwanie butli ...
_________________
P&E
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Vzer 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Boxer 3.0 L3H2 i L4H2
Dołączył: 30 Gru 2018
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Polkowice
Wysłany: 2020-06-29, 22:43   

robba napisał/a:
no i jak dobrze popatrzysz to na przekroju tej butli też jest zawór zabezpieczający przed nalaniem więcej niż 80%... zresztą też tak jest napisane...
z tym.... no... jak mu tam... pływakiem?, czy jakoś tak...


Przepraszam Cię, mój błąd.

robba napisał/a:
Tankujesz jak jest zimno a potem stoisz na słońcu... i co Twoj zawór z tym zrobi?


Butla którą wrzuciłem wyżej ma zawór zapobiegający napełnieniu powyżej 80%.
Ponadto butla taka wytrzymuje 2,5- 3MPa=25-30bar tyle samo co turystyczna., butle samochodowe lpg stalowe to 5-6MPa.
Ciśnienie w butli napełnionej do 80% to koło 0,6-0,8 MPa w temp 20st (zależności od mieszaniny butan-propan),
biorąc wariant niekorzystny w temp 50st. ( mieszaniania 60%propanu i 40% butanu) to już 1,3MPa, więc
dalej w bezpiecznej temp. )
Butla samochodowa ma zawór upuszczający ~2,7 bar.
Butla, którą wstawiłem powyżej i jeszcze raz poniżej nie wiem jak radzi sobie ze zwiększonym Cisnieniem względem wzrostu temp., ale jak ma TUV i dalej poruszamy się po bezpiecznej stronie.

https://allegro.pl/oferta/gasbank-single-11-kg-zestaw-adapterow-na-europe-8677267798?reco_id=40a44b36-ba45-11ea-a316-b8ca3a6c1500&sid=1b14f67fa36602937f1572a57e6df4124ef63b53ab9897d3b9ab8b1bd1d899d5


Suliki napisał/a:
Obowiązująca od 2003 roku nowelizacja przepisów w sprawie stacji paliw płynnych zawiera wymóg umieszczenia na dystrybutorze trwałej informacji o treści: STACJA NIE NAPEŁNIA BUTLI GAZEM PŁYNNYM, widoczną z odległości co najmniej 5 m.


Dzięki. Ale czy to wszystko nie tyczy się zwykłych butli stalowych ? Bez zaworów jaki ma ta butla kompozytowa, którą wstawiłem w linku wyżej?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Suliki 
stary wyga


Twój sprzęt: Globe Traveller Explorer
Nazwa załogi: Suliktravel
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 25 Lip 2016
Otrzymał 12 piw(a)
Skąd: Trójmiasto
Wysłany: 2020-06-30, 16:07   

Tu Ci nie pomogę trzeba by zapytać jak się do tego mają aktualne przepisy - może nadążają :) . Zdecydowanie butla gdzie widać poziom napełnienia i z zaworem bezpieczeństwa wyglada lepiej do tankowania ale czy można - nie wiem . Może się okazać że w rozumieniu przepisów butla turystyczna to butla i tyle
_________________
P&E
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
robba 
weteran


Twój sprzęt: Zabudowa nie wiem jaka na 508D do remontu
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 18 Paź 2015
Piwa: 91/177
Skąd: Nicelea
Wysłany: 2020-07-01, 11:29   

Vzer napisał/a:
robba napisał/a:
no i jak dobrze popatrzysz to na przekroju tej butli też jest zawór zabezpieczający przed nalaniem więcej niż 80%... zresztą też tak jest napisane...
z tym.... no... jak mu tam... pływakiem?, czy jakoś tak...


Przepraszam Cię, mój błąd.
....

spoko. ja już jestem ostrożny w szybkiej ocenie, bo niektóre rzeczy na pierwszy "rzut oka"
potrafią zaskoczyć rozwiązaniem...


Vzer napisał/a:
....
robba napisał/a:
Tankujesz jak jest zimno a potem stoisz na słońcu... i co Twoj zawór z tym zrobi?


Butla którą wrzuciłem wyżej ma zawór zapobiegający napełnieniu powyżej 80%.
.....
nie wiem jak radzi sobie ze zwiększonym Cisnieniem względem wzrostu temp.,
ale jak ma TUV i dalej poruszamy się po bezpiecznej stronie.
.....


a całe nieporozumienie stąd, że Twoje pytanie można było potraktować
że upierasz się założyć zwykłą butlę...
Ale myślę że jak masz taką która ma atesty to:
1. nikt na stacji nie będzie Tobie zaglądać jaką masz butle tylko włoży pistolet do gniazda
2. jak już gdzieś uprawniona do tego osoba to sprawdzi to najprawdopodobniej poważnie potraktuje TUV

Suliki napisał/a:
Tu Ci nie pomogę trzeba by zapytać jak się do tego mają aktualne przepisy - może nadążają :) . Zdecydowanie butla gdzie widać poziom napełnienia i z zaworem bezpieczeństwa wyglada lepiej do tankowania ale czy można - nie wiem . Może się okazać że w rozumieniu przepisów butla turystyczna to butla i tyle

a co do przepisów to kompletnie nie mam pojęcia jak traktują takie butle...
jeśli jest dopuszczona na tereie UE to można się na to powoływać...
ale tu się tylko wymondżam...
_________________
.
"człowiek uczy się całe życie i głupi umiera" B.K.
.
"Życie jest zbyt poważne, aby traktować je serio" O.W.
.
***Niech kawa Cię obudzi zanim zrobi to rzeczywistość***
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andi at 
Kombatant

Twój sprzęt: szukam H1L2
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 20 Lis 2008
Piwa: 80/38
Skąd: wieden
Wysłany: 2020-07-01, 21:44   

Stara moja butla BP kompozytowa to jest to samo co to teraz tylko bez pływaka . Na żadne szybkozłączki .Kupiona w Austrii .Przy napełnianiu widziałem ile jest gazu a jak sie przelało do pełna to chodziła non stop lodówka na gazie .Obecnie kupiłem tą do tankowania na stacjach za około 1500 z bajerami i mam spoko i do tego lodówka na 12.Piwko zimne z soczkiem bajer :roll:
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***