Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Elektroblock + przetwornica + lodowka na 230v
Autor Wiadomość
wacko_jacko 
początkujący forumowicz

Dołączył: 31 Maj 2017
Skąd: Londyn
  Wysłany: 2022-09-11, 21:30   Elektroblock + przetwornica + lodowka na 230v

Witam,

Co mam?

Posiadam Hymer'ka Clasicc B544 z 2001 roku z ELEKTROBLOCK'iem EBL 99. Nie dawno dolozylem do niego panele (2x 175W + kontroler Lumiax 30A) i przetwornice AZO 2000w/1100w z ECO MODE. Wszystko podlaczone prosto pod baterie 100ah. Za rada instalatora panelow dokupilem przełącznik przetwornicy C-system PP 10.

Co chce osiagnac?

Wlasnie pozbylem sie oryginalnej lodowki absorbcyjnej i chce wykorzystac istniejaca instalcje by podlaczyc do niej domowa lodowke na 230v. Chce wykorzystac przelacznik by lodowka (i reszta gniazdek) brala zasilanie 230v z przetwornicy, chyba ze podlacze sie pod 230v z zewnatrz.

Oto schemat jaki dostalem:



Czy jest mi ktos w stanie podpowiedziec gdzie musze sie wpiac?
Patrze na schemat Elektroblock'a (schemat) i domyslam sie, ze nie moge wpiac sie w glowne gniazdo (mains connector), ale musze ominac ladowarke i pojsc prosto na gniazdka. Czy ktos moze podpwoiedziec gdzie sie wpiac i jakie bezpieczniki dolozyc zeby wszystko bylo bezpieczne?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/457
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2022-09-12, 11:15   

Masz wszystko opisane :mrgreen:
Wyjście z przetwornicy pod zaciski PRZETWORNICA
Zasilanie ze słupka pod zaciski SIEĆ
Na WYJŚCIE podłączasz gniazdka w kamperze
Zabezpieczenia, które masz w tej chwili podłączone od strony słupka, wpinasz na WYJSCIE

Ładowarkę podłącz bezpośrednio do kabelka, gdzie masz wejście ze słupka 230V, :spoko


PS
Poczytaj sobie tematy odnośnie lodówki - odpuść sobie 230V, daj do przerobienia na 12V - to czysta strata energii 8-)

schemat.jpg
Plik ściągnięto 1117 raz(y) 58,88 KB

PP10.jpg
Plik ściągnięto 3 raz(y) 79,25 KB

_________________
Pozdrawiam - Darek
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wacko_jacko 
początkujący forumowicz

Dołączył: 31 Maj 2017
Skąd: Londyn
Wysłany: 2022-09-12, 14:16   

Mowiac ladowarke masz na mysli wbudowana ladowarke z Elektroblock'u ktora laduje oba aku po podlaczenia do slupka?
Piszac gniazdka wlasnie nie wiem ktorym kablem idzia prad na gniazdka i czy lodowka nie jest czasem podpieta oddzielnie do 230v?
Problem w tym, ze patrze na schemat i nie widze wyjscia na gniazdka.

Moja lodowka przy starcie bierze 1kw, ale gdy juz chodzi jest to ok 70w. Pytanie ile pradu mniej zaoszczedze przerabiajac na 12v i jaki to dla mnie bedzie koszt? Widzialem same kompresory za 700 z Aledrogo do tego koszt przelozenia i pewnie wyjdzie 1200, a za sama lodowke dalem 600 zl.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/457
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2022-09-12, 19:58   

wacko_jacko napisał/a:
Mowiac ladowarke masz na mysli wbudowana ladowarke z Elektroblock'u ktora laduje oba aku po podlaczenia do slupka?

No tak, trochę się kopnąłem, bo Ty masz ładowarkę zintegrowaną w EBL99 :-P
Całe to ustrojstwo podepnij bezpośrednio do kabelka zasilającego ze słupka. Jak zajrzysz do gniazda zasilającego na ścianie kampera, najlepiej od wewnątrz (jak masz dostęp) będziesz miał opisany kabelek i ten sam numer musisz znaleźć przy bezpieczniku (bezpiecznikach tych od 230V, a nie na EBL99) i właśnie tu trzeba podpiąć bezpośrednio EBL99. Jak nie masz dostępu, to od zewnątrz musisz odkręcić gniazdo i ustalić ten numerek na kablu.
Następnie, obojętnie gdzie wepniesz się w obwód 230V powinno być dobrze, tylko pamiętaj o bezpieczniku. (10A powinno być OK)
wacko_jacko napisał/a:
Problem w tym, ze patrze na schemat i nie widze wyjscia na gniazdka.

Bo tam go nie ma :bigok
Obwód 230V to całkowicie autonomiczna instalacja i dlatego obojętne, gdzie wepniesz w obwód PP10 będzie dobrze. Z tego też powodu EBL trzeba bezpośrednio podpiąć pod wejście ze słupka, by się nie robiło perpetum mobile :diabelski_usmiech

Co do lodówki, rób jak uważasz, ale nie jeden już mięchem rzucał po podłączeniu do przetwornicy i w rezultacie przerobił na 12V. Chciałem Ci tego etapu oszczędzić, ale jak sądzisz, że będzie dobrze, to trzymam kciuki :ok
_________________
Pozdrawiam - Darek
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Socale 
Kombatant


Twój sprzęt: W szwagrowej stoi stodole.
Nazwa załogi: Sokale
Pomógł: 72 razy
Dołączył: 07 Sty 2012
Piwa: 524/637
Skąd: Gubin
Wysłany: 2022-09-12, 22:40   

wacko_jacko napisał/a:
...
Chce wykorzystac przelacznik by lodowka (i reszta gniazdek) brala zasilanie 230v z przetwornicy, chyba ze podlacze sie pod 230v z zewnatrz
...
zeby wszystko bylo bezpieczne?


Wacku Jacku zerknij jak w prosty sposób ja to zrobiłem u siebie. https://www.camperteam.pl...pic.php?t=38715
_________________
Staram się pisać poprawnie i zrozumiale.
Do zobaczenia Wojtek i Ewa / Sokale
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wacko_jacko 
początkujący forumowicz

Dołączył: 31 Maj 2017
Skąd: Londyn
Wysłany: 2022-09-13, 11:21   

Wczoraj mi to spac nie dawalo i przesledzilem kable w srodku i kolega Banan ma racje. instalacja 230v jest oddzielona od 12v i znajduje sie na sciance przy Trumie. Teraz musze tylko dociagnac tam kabel z przetwornicy i zalozyc przelacznik PP20.

Co do lodowki to raczej przerobie, ale nastapi to raczej jak znow zawitam do Polski, chyba ze znajde na wyspach jakiegos magika ktory mi przelozy agregat w rozsadnym budzecie :roll:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Banan 
Administrator
LIVE TO RIDE - RIDE TO LIVE


Twój sprzęt: Rapido 972M MB 2.9 TD
Nazwa załogi: Bananki
Pomógł: 30 razy
Dołączył: 09 Lis 2010
Piwa: 328/457
Skąd: Bolesławiec
Wysłany: 2022-09-13, 12:11   

wacko_jacko, tylko pamiętaj, by zasilanie EBL99 podłączyć bezpośrednio do wejścia ze słupka 230V :spoko
_________________
Pozdrawiam - Darek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wacko_jacko 
początkujący forumowicz

Dołączył: 31 Maj 2017
Skąd: Londyn
Wysłany: 2022-09-13, 12:39   

Banan napisał/a:
wacko_jacko, tylko pamiętaj, by zasilanie EBL99 podłączyć bezpośrednio do wejścia ze słupka 230V :spoko


Jasne, ze tak. Dziekuje bardzo :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***