Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Darmowe promy w Norwegii w 2022 i 2023
Autor Wiadomość
Rob 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Dethleffs Trend T6717
Dołączył: 11 Maj 2021
Otrzymał 5 piw(a)
Skąd: Skandynawia
Wysłany: 2022-12-10, 23:24   Darmowe promy w Norwegii w 2022 i 2023

Dla tych którzy planują wypad do Norwegii i penetrację mniej obleganych rejonów podaję listę darmowych promów. Część z nich już jest za darmoche (od 1 lipca 2022), część będzie gratis od 16 sierpnia 2023, a dla niektórych promów brakuje jeszcze ostatecznej decyzji.
Pozbierałem wszystkie, więc czytajcie uwagi.

Podstawowym kryterium zniesienia opłat były te promy które w 2019 obsłużyły mniej niż 100 000 pasażerów. Więc nie są to te najpopularniejsze, ale może warto to wziąć pod uwagę przy planowaniu trasy :spoko

promy gratis norwegia.pdf
Pobierz Plik ściągnięto 101 raz(y) 68,81 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
grzegunio 
początkujący forumowicz

Nazwa załogi: Szaraki
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 14 Mar 2010
Piwa: 3/1
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2022-12-11, 10:20   

Dobra robota Rob :ok
Dobre piwo za dobrą robotę ! :pifko
_________________
Pozdrawiam,
grzegunio
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 180/132
Skąd: Gliwice w przelocie
Wysłany: 2022-12-11, 12:16   

Good job :ok
Leci :piwo: :spoko
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 100/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2022-12-11, 14:25   

Teraz będzie wreszcie bez niespodzianek. Ja byłem w czerwcu. Zaliczyłem kilka promów ze zdjęciem, do tej pory nic nie przysłali.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rob 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Dethleffs Trend T6717
Dołączył: 11 Maj 2021
Otrzymał 5 piw(a)
Skąd: Skandynawia
Wysłany: 2022-12-11, 17:43   

krzlac napisał/a:
Teraz będzie wreszcie bez niespodzianek. Ja byłem w czerwcu. Zaliczyłem kilka promów ze zdjęciem, do tej pory nic nie przysłali.


Nie martw się jeszcze masz szansę :-P . Mnie mają pod nosem a nieraz po 3 miesiące czekam.Może liczą że kupka jeszcze urośnie … Tak robią ze mną: czekają aż się uzbiera...

Chociaż pocieszę Cię że tu nie ma nadal reguł. Jednych znajdują a innych nie 8-) .

Większość, ale jeszcze nie każdy prom ma podpisaną umowę z autopassem. Więc nie kazdemu się chce szukać.
Stety i niestety to się poprawia. Kiedyś to było tak że co województwo to inny operator bramek drogowych (jak obecnie w PL), a promy zupełnie osobno. Bałagan z fakturami, rabatami a promy to zwykle oplaty przy wjezdzie. Teraz pospinali to w jedna sieć i dostajesz jedną zbiorczą fakturę od Autopassu.

Z tymi płatnymi lokalnymi promami operowanymi przez Autopass to jest tak:

Opcja 1 Rejestrujesz się wcześniej, robisz jakąś przedpłatę i automatem Ci dają rabat 40-50% i sciągaja bezfakturowo z tego konta. To samo konto używasz do bramek na drodze w całej Norwegii. Jak kasa na koncie się skończy to mają już namiar i wyśla fakture (już niestety bez rabatu) na zarejestrowany adres emailowy. Od tej pory masz jak w banku że Cię znajdą... Ale finansowo to opcja najkorzystniejsza.

Opcja 2 Masz tzw. brikke (chipa) i automatem przekraczasz wszystkie bramki i promy praktycznie bez zatrzymywania się a fakture zbiorczą dostajesz do domu razem z opłatami za bramki z opóznieniem. To fajne rozwiązanie ale raczej dla tubylców albo firm. Muszą mieć jakiś konkretny adres aby wyslać tego chipa.

Opcja 3 Kasują przy wjeździe w okienku (choć uciekają od tego rozwiązania bo wysokie koszty ludzi na kasach a i tak mają całą armię ludzi w Autopassie do obsługi bramek). Płacą haracz do Autopassu i mają w nosie koszty ludzi, sciągalność itp.

Opcja 4 Filmują albo robią fotki a potem szukają w różnych bazach z krajami z którymi się dogadali. Jak znajdą to płacisz 100% i dokladają "koszty fakturowania". Część się udaje odnaleźć innych nie. Myśle że ma to też coś do rzeczy z wysokością zaległości i czy chce im się szukać. Ważne też w jakim stanie jest rejestr pojazdów w danym kraju (u nas CEPIK). Te bazy pojazdow są coraz "szczelniejsze" więc myślę że to opcja bez przyszłości...Z uwagi na rabaty i uszczelnienie rozwiązaniem bedzie opcja 1. Jedynym choć marnym pocieszeniem jest to że z tą kompatybilnościa Norwegii z EU to różnie tu bywa i często jej po prostu jeszcze nie ma.

Opcja 5 to promy które nie podpisały umowy z Autopassem ale te raczej są, albo będą na liście tych gratisowych, żyją głównie z lokalsów albo z uwagi na mały ruch wolą posadzić kogoś w okienku.

Jest też opcja 6 nowo powstających połączeń promowych. Tutaj Norwegia mocno inwestuje. Gdzieś czytałem że na już potrzebują ok.220-250 nowych promów. Z róznych przyczyn flota się starzeje, ruch turystyczny wzrasta, ułatwienie życia lokalsom, ekologia czyli wymiana na elektryki lub hybrydy i takie tam. Ale myśle że te nowe będą już wszystkie w Autopassie bo do tego to zmierza.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***