Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Mam inteligentnego kampera :)
Autor Wiadomość
Komplecik 
Kombatant

Twój sprzęt: Eliocik
Nazwa załogi: Kompleciki :)
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 14 Cze 2011
Piwa: 192/416
Skąd: Kraków
Wysłany: 2024-04-26, 07:28   

SlawekEwa napisał/a:
Kuba dla Ciebie za stonowaną , merytoryczną wypowiedź na temat :pifko

Prawda o tym nie pomyślałem :pifko
:spoko [/b]
_________________
komplet
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
justynao 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: Fiat ducato
Dołączyła: 16 Kwi 2024
Otrzymał 5 piw(a)
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-04-30, 17:19   

joko napisał/a:


Czyli mówiąc prościej zbudowaliście układ oparty na jakimś mikrokontrolerze , napisaliście do niego firmware, oraz aplikację do komunikacji za pomocą smartfona , a wszystko w taki sposób aby ten układ realizował określone funkcje sterujące urządzeniami w kamperze .
Nie mam oczywiście uwag, ani co do wykonania ani działania i funkcjonalności , bo nic poza zamieszczonym przez Ciebie krótkim opisem na temat tego systemu nie wiem, a jedynie zastanawiam gdzie w tym jest "Smart" ?
Jak dla mnie z opisu wynika, że jest to nic innego jak Wasze autorskie rozwiązanie systemu sterowania zabudową kampera , czyli elektrobloku .

Rozumiem, że jest to system "zamknięty" , to znaczy zawierający określone zaimplementowane przez Was funkcjonalności i działający w/g określonego , również stworzonego przez Was algorytmu ?

Czy nabywca i użytkownik ma możliwość rozbudowy, dokładania nowych czujników , czy el. wykonawczych, oraz czy ma możliwość dodawania nowych automatyzacji , scen , lub zmianę sposobu działania istniejących ?

Czy jest możliwość zmian modyfikacji i personalizacji choćby pulpitu sterującego (tego na tablecie lub w aplikacji mobilnej) ?

Takie oparte o sterowanie za pomocą tabletu czy smartfona układy sterowania zabudową ma w chwili obecnej większość nowych kamperów (przynajmniej tych z wyższej półki). Ich zaletą jest to, że działają całkiem sprawnie, są wygodne i intuicyjne ..... natomiast ich największą wadą jest to, że nie da się z nich wyciągnąć nic więcej ponad to co przewidział producent.


Nasze rozwiązanie jest gdzieś pomiędzy bardzo ograniczonymi funkcjonalnie elektroblokami czy gotowymi panelami sterowania dostępnymi w nowych pojazdach a w pełni otwartymi systemami w stylu "Home Assistance" które wymagają mnóstwu konfiguracji i nie do końca są niestety są stworzone pod kampery. System jest zamknięty jednakże użytkownik ma możliwosc dokładania pewnych nowych czujników, zmiany typów urządzeń podłączonych pod dane wejścia itp. Jest również opcja tworzenia własnych reguł zachowań oraz zmieniania tych istniejących. Idea jest taka żeby mieć użytkownik miał dostęp do większości funkcjonalności które w przypadku kampera są przydatne a przy tym aby ograniczyć do minimum wymaganą wiedzę i trudność konfiguracji. Jest to bardziej rozwiązanie w stylu Plug&Play które ma być proste w obsłudze i instalacji.

Temat kamer zdecydowanie rozważymy w przyszłości bo dość sporo użytkowników o to pyta.

joko napisał/a:


Nie wiem w jakiego klienta docelowego celujecie, ale w/g mnie jest to rozwiązanie warte rozważenia dla tych, którzy rozpoczynają lub planują samodzielną budowę lub przebudowę kampera , a w kwestii elektrobloku i sterownia zabudową , albo nie mają zbyt dużo wiedzy i umiejętności , albo nie mają specjalnie wybujałych potrzeb i szukają czegoś gotowego do użytku. W porównaniu do dostępnych na rynku "firmowych" elektrobloków, Wasze rozwiązanie w kategori cena/funkcjonalność jest co najmniej godne uwagi.

Dla użytkowników starszych kamperków , nakład pracy oraz koszty przy próbie wymiany posiadanych elektrobloków na Wasz , będę nie adekwatne do osiągniętego efektu . Dla nich rozbudowa o prawdziwe Smart Home , będzie prostsza (wykorzystując choćby moduły sterowane po Zigbee) i da lepszy efekt i nieporównanie większe mozliwości.

Użytkownicy nowych kamperów z kolei podobne funkcjonalnie urządzenia mają już zainstalowane , a kamperki za nowe i za drogie , aby w nich pruć całą elektrykę , po to aby zamienić sobie na coś innego ...... ale w sumie takiego samego :wyszczerzony:


Celujemy głównie kamper vany budowane przez zarówno osoby prywatne jak i firmy. Gotowe rozwiązania Smart Home niestety w kamperach nie obsługują mnóstwa rzeczy (napiącia akumulatorów, poziomu zbiorników, integracja z MPPT itp) a składanie własnego systemu z wielu elektronicznych komponentów pomimo olbrzymich możliwosci niestety wymaga sporo wiedzy i czasu stad też nasza prostsza alterantywa.

Bardzo dziękuję za konstruktywne komentarze i opinię :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 43/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2024-05-01, 07:04   

Nie wiem skad ten hejt, mnie sie podoba, a dacie rade podlaczyc sie do Alde?
R
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 454/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2024-05-01, 21:53   

justynao napisał/a:


Celujemy głównie kamper vany budowane przez zarówno osoby prywatne jak i firmy. Gotowe rozwiązania Smart Home niestety w kamperach nie obsługują mnóstwa rzeczy (napiącia akumulatorów, poziomu zbiorników, integracja z MPPT itp) a składanie własnego systemu z wielu elektronicznych komponentów pomimo olbrzymich możliwosci niestety wymaga sporo wiedzy i czasu stad też nasza prostsza alterantywa.



Wszystko jasne , dzięki za odpowiedź :spoko

Istotnie , dla budujących kamperki (głównie firm) będzie to na pewno interesująca oferta, zwłaszcza jeśli uwzględni się cenę w odniesieniu do podobnych rozwiązań dostępnych na rynku.
Dla prywatnych budowniczych , którzy albo nie chcą albo nie umieją ogarnąć tego we własnym zakresie również .

Gotowe rozwiązania Smart Home (np. Tuya Smart , Sonoff, itp) mają swoje ograniczenia, to fakt (dla mnie osobiście największym jest to , że urządzenia są przeznaczone do użytku w domu, a więc są albo na 230V , albo na baterie), ale rozwiązania oparte o Home Assistant'a to już inna liga .
Nie ma chyba urządzenia , które obsługuje jakiś protokół komunikacji (wifi, zigbee, rs232/485, can, modbus, cokolwiek) , którego nie dało by się zintegrować z home assistantem i dowolnie obsłużyć (większość integracji nie trzeba nawet robić samemu , bo już to ktoś wcześniej zrobił ) ....... ale zgadzam się , że nie jest to rozwiązanie ani dla firm do rozwiązań komercyjnych , ani dla prywatnych osób, które zwyczajnie nie czują tematu ;)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
justynao 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: Fiat ducato
Dołączyła: 16 Kwi 2024
Otrzymał 5 piw(a)
Skąd: Wrocław
Wysłany: Dzisiaj 14:50   

decumanus napisał/a:
Nie wiem skad ten hejt, mnie sie podoba, a dacie rade podlaczyc sie do Alde?


Jeżeli chodzi o wsparcie ogrzewania Alde sprawa wygląda nastepująco. Na chwilę obecną nie obsługujemy komunikacji systemu Smart Road z Alde poprzez szyne danych. Planujemy w przyszłości wypuścić dodatkowy moduł do tego.

Nie mniej jednak w większości przypadków jest możliwość podłaczenia ogrzewania Alde do systemu w trybie uproszczonym. Jeśli nasz panel Alde posiada opcję EXT - "External switch" możemy podłączyć do niego wyjście systemu Smart Road.

Mamy wtedy możliwość załączania/wyłaczania ogrzewania z poziomu aplikacji lub SMS'em natomiast ogrzewanie zostanie załączone zgodnie z poprzednimi zapamiętanymi nastawami.

Jeżeli natomiast chcemy używać funkcji termostatu wbudowanej w system SmartRoad wtedy termostat w panelu Alde powinien zostać ustawiony na znacznie wyższą temperaturę (aby zapobiec jego aktywacji).
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***