Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Ogrzewanie kamperka.
Autor Wiadomość
gino 
Kombatant


Twój sprzęt: VW LT SVEN HEDIN 1978r
Nazwa załogi: Gino
Pomógł: 36 razy
Dołączył: 29 Mar 2008
Piwa: 639/978
Skąd: ta Radość
Wysłany: 2015-10-22, 07:43   

obliczałeś jakie zużycie gazu?zastosujesz butle pod samochodem czy zwykłe 11stki?
pamiętaj że kamperki nagrzewają się dość szybko, nawet zwykłą małą trumą
dlatego zastanawiam się czy podłogówka nie będzie przerostem formy nad treścią...zwłaszcza w niewielkim kamperku, do tego utrudniony dostęp przy jakiejkolwiek awarii .
co to za piecyk, podrzuć jakiś link? jakiego zasilania wymaga ?
_________________
często , wroga z drugiego człowieka tworzy Twój umysł..
a to potrafi zabić wieloletnią przyjaźń ...
#CamperMajstry
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
stef 
zaawansowany


Twój sprzęt: Kamper Hymer BR 598
Dołączył: 25 Lis 2012
Piwa: 45/20
Skąd: Białystok
Wysłany: 2015-10-22, 08:26   

Co do podłogówki to bym się bał o szczelność. Jednak to nie dom... auto pracuje, drgania itd. i ile aluplex ci się w jakimś tam stopniu podda to obawiam się o połączenia.
I druga sprawa - jak położysz na tym podłogę? W domu masz styropian i potem posadzka z plastyfikatorem. A jak to zrobisz w aucie??

Ja bym prędzej użył nagrzewnicy przestrzeni pasażerskiej np. z nysy:
Masz dwa króćce wody - wejście i wyjście. Do tego masz zintegrowany wentylator z włącznikiem więc tylko podajesz 12V. Naprawdę moc jest w tej nagrzewnicy.
Nie wiem dokładnie jakie bojler ma możliwości i czy ma oddzielny obieg na wężownice do grzania 2 obiegu wody? Bo nie widać tego na twoich schematach. Bo przecież w jeden obieg nie podłączysz urządzeń grzewczych i kranu !!
Maszynę masz niewielką więc i mocy dużej nie trzeba by to nagrzać. Ja bym bardziej skupił się na dobrym ociepleniu ścian, sufitu i podłogi - jeśli chcesz podróżować zimą. Porządna izolacja będzie trzymać i ciepełko ale też chłodek latem.
A co do ogrzewania. Pomyśl może nad zwykłą trumą... będzie łatwiej. Ja w przyczepie miałem piecyk bez nawiewu i pięknie ogrzewał całego KIPa. Jedynie w łazience było chłodno rano jeśli nie zostawiłem otwartych drzwi na noc.
Natomiast piecyk z dmuchawa i rozprowadzeniem jest o tyle fajny, że masz ciepło i w alkowie i w łazience, a i latem wymiana powietrza dużo znaczy.
_________________
Załoga: Agnieszka, Stefan oraz Piotuś i Gabrysia.
Sprzęt: było: Xsara picasso 1.8 LPG + KIP 42TTZ; i cudowny T4 EuroSky 550
Jest Hymer BR 544
Zdjęcia z wypraw i nie tylko: http://mojuaz.com
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
moskit
weteran


Twój sprzęt: CARTHAGO CHIC-C LINE
Nazwa załogi: moskit
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Mar 2014
Piwa: 117/43
Skąd: Ożarów Maz.
Wysłany: 2015-10-22, 10:17   

W mercedesie V mam zastosowane dodatkowe ogrzewanie webasto na ON sterowane z pilota (jest to opcja), można je programować na czas rozpoczęcia grzania, temperaturę, zakończenie i pewnie jeszcze nie znam wszystkich funkcji jest bardzo sprawne, pracuje bardzo ale to bardzo cicho.
Na pewno można kupić taki zestaw bo jest stosowany w wielu pojazdach zwłaszcza ciężarowych
_________________
Wielkie rzeczy nie powstają w wyniku impulsu, a w wyniku poskładania małych rzeczy w jedną całość
Vincent Van Gogh
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2015-10-22, 12:55   

Ha złapałem zasięg sieci i widzę ciekawy temat, to wrzucę swoje 3 grosze.

Donat pomysł masz świetny, ale zadaj sobie pytanie: kiedy zamierzasz używać kampera. Jeśli jak 90% ludzi tylko latem i okolicach sezonu, to chyba szkoda zachodu.
Jeśli planujesz również w chłodnym okresie to pozostaje pytanie kempingi czy poza. Na kempingach masz prąd, więc montuj maty, które poleca Ci Bronek. Mniej zachodu z budową.

Jeśli jednak jesteś zdecydowany, to ogrzewanie podłogowe w kamperze to ...bajka.
Poza tym maty wyłączasz i za minutę są zimne. Ogrzewanie wodne trzyma ciepło jeszcze dłuuugi czas.
U mnie zaprojektowałem pieczenie 3 pieczeni na jednym ogniu: podłogówka, grzejniki nadmuchowe z nagrzewnic samochodowych i bojler. Dorzuć do tego jeszcze porządną izolację.

Ostatnio ze 3 noce temu temp na zewnątrz w Szkocji spadła do +0,5C a my w kamperze na bosaka. To samo było poprzedniej zimy w IT, gdy było i po -5C. Za oknem śnieg, a my w kamperze niemal na golasa.
Z takim ogrzewaniem nie straszne nam zimno i jedziemy dalej na północ. :spoko
Jedyny problem to... zasięg sieci 3g i neta. :haha:
Ale to inny temat. :bigok
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Donat 
weteran


Twój sprzęt: Peugeot J5 i Citroen Jumper
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Mar 2010
Piwa: 71/57
Skąd: Radom
Wysłany: 2015-10-22, 16:07   

gino napisał/a:
obliczałeś jakie zużycie gazu?zastosujesz butle pod samochodem czy zwykłe 11stki?
pamiętaj że kamperki nagrzewają się dość szybko, nawet zwykłą małą trumą
dlatego zastanawiam się czy podłogówka nie będzie przerostem formy nad treścią...zwłaszcza w niewielkim kamperku, do tego utrudniony dostęp przy jakiejkolwiek awarii .
co to za piecyk, podrzuć jakiś link? jakiego zasilania wymaga ?


Montuje jedną butle LPG pod podłogą - 54 litry, symbol tego bojlera: Ariston SGA80 FB PL, ale jeszcze go nie kupiłem, jeszcze szukam czegoś z mniejszym zbiornikiem ponieważ chciałbym zmieścić ten bojler w garażu pod łóżkiem. Dane techniczne łącznie ze zużyciem podane są na stronie producenta. Zasilania nie wymaga żadnego poza gazem. Iskrownik ręczny, świeczka dyżurna. Jeśli chodzi o podłogówkę to właśnie po to założyłem ten temat żeby przedyskutować wszystkie za i przeciw i wybrać optymalne źródła ciepła.
_________________
Donat - Radom
Mój poprzedni sprzęt:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Donat 
weteran


Twój sprzęt: Peugeot J5 i Citroen Jumper
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Mar 2010
Piwa: 71/57
Skąd: Radom
Wysłany: 2015-10-22, 16:11   

moskit napisał/a:
W mercedesie V mam zastosowane dodatkowe ogrzewanie webasto na ON sterowane z pilota (jest to opcja), można je programować na czas rozpoczęcia grzania, temperaturę, zakończenie i pewnie jeszcze nie znam wszystkich funkcji jest bardzo sprawne, pracuje bardzo ale to bardzo cicho.
Na pewno można kupić taki zestaw bo jest stosowany w wielu pojazdach zwłaszcza ciężarowych


Webasto na ON jest chyba najbardziej optymalnym rozwiązaniem ale strach nie pozwala mi kupić używanego (koszty naprawy, serwisu i ogromny kłopot z diagnozowaniem usterek) natomiast nowe o mocy ok. 3,5 kW to kwoty rzędu 7000 zł, a do tego trzeba i tak jakiś bojler zmontować do grzania ciepłej wody. Takie kwoty niestety nie wchodzą w rachubę.
_________________
Donat - Radom
Mój poprzedni sprzęt:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Donat 
weteran


Twój sprzęt: Peugeot J5 i Citroen Jumper
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Mar 2010
Piwa: 71/57
Skąd: Radom
Wysłany: 2015-10-22, 16:17   

toscaner napisał/a:
Ha złapałem zasięg sieci i widzę ciekawy temat, to wrzucę swoje 3 grosze.

Donat pomysł masz świetny, ale zadaj sobie pytanie: kiedy zamierzasz używać kampera. Jeśli jak 90% ludzi tylko latem i okolicach sezonu, to chyba szkoda zachodu.
Jeśli planujesz również w chłodnym okresie to pozostaje pytanie kempingi czy poza. Na kempingach masz prąd, więc montuj maty, które poleca Ci Bronek. Mniej zachodu z budową.

:bigok


No właśnie, wiem jaki komfort daje podłogówka, ze względu na przewidywany rodzaj użytkowania maty elektryczne zdecydowanie odpadają. Mam ochotę użytkować autko również zimą poza kempingami, więc deficyt prądu będzie znaczny, dlatego też rezygnuje ze wszystkiego co jest zasilane na 220V. A kiedyś, jak Bozia da, zbuduje kamperka, który będzie miał zasilane wszystkie odbiorniki (kuchenka, lodówka, ogrzewanie, ciepła woda) na ON, ale to będzie inna bajka i nie o tym jest ten temat.
_________________
Donat - Radom
Mój poprzedni sprzęt:
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
vIrek 
zaawansowany

Twój sprzęt: Ducato 3.0 L3H2 automat
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 02 Lut 2012
Piwa: 17/10
Skąd: podkarpacie
Wysłany: 2015-10-22, 16:59   

Ja mam webasto mokre na ON 5KW i elektryczny bojler Aristona z dołożoną miedzianą wężownicą. Wężownica jest podłączona do obiegu silnika i webasta. Po przejechaniu ok. 10 km mam zagrzane 10 l wody w bojlerze. Webasto nagrzewa 10 l wody w ciągu 5-10 minut.
Ogrzewanie mam na gaz - piecyk Carvera, ale planuję podłączyć do obiegu nagrzewnicę z dmuchawą i zasilić to z obiegu bojlera/webasta.
Jestem zadowolony z takiego rozwiązania - polecam. Webasto mokre można kupić już od kilkuset zł.

20150331_070430_3.jpg
Webasto i zawór drójdrożny od BMW umożliwiający ogrzewanie bojlera lub silnika samochodu.
Plik ściągnięto 67 raz(y) 110,85 KB

_________________
vIrek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Donat 
weteran


Twój sprzęt: Peugeot J5 i Citroen Jumper
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Mar 2010
Piwa: 71/57
Skąd: Radom
Wysłany: 2015-10-22, 19:44   

vIrek napisał/a:
Ja mam webasto mokre na ON 5KW i elektryczny bojler Aristona z dołożoną miedzianą wężownicą. Wężownica jest podłączona do obiegu silnika i webasta. Po przejechaniu ok. 10 km mam zagrzane 10 l wody w bojlerze. Webasto nagrzewa 10 l wody w ciągu 5-10 minut.
Ogrzewanie mam na gaz - piecyk Carvera, ale planuję podłączyć do obiegu nagrzewnicę z dmuchawą i zasilić to z obiegu bojlera/webasta.
Jestem zadowolony z takiego rozwiązania - polecam. Webasto mokre można kupić już od kilkuset zł.


Mam podobne plany tzn grzać bojler od silnika lub gazem. Wybrałem bojler gazowy ale gdybym gdzieś trafił (z zaufanego źródła) używane webasto to pewnie mocno bym się zaczął zastanawiać. Na korzyść webasto przemawia rodzaj paliwa (i tak już targamy ze sobą ON) i jego niewielkie wymiary oraz masa w porównaniu do bojlera gazowego.
_________________
Donat - Radom
Mój poprzedni sprzęt:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
vIrek 
zaawansowany

Twój sprzęt: Ducato 3.0 L3H2 automat
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 02 Lut 2012
Piwa: 17/10
Skąd: podkarpacie
Wysłany: 2015-10-22, 19:56   

No właśnie. Ja już miałem prawie kupioną trumę Combi, ale jak zobaczyłem ile miejsca zajmuje bojler to zrezygnowałem bo musiał bym go montować po drugiej stronie auta niż cały ciąg kuchenno-łazienkowy. Webasto montujesz pod samochodem i możesz bojler mieć w szafce kuchennej lub w pobliżu i ciepłą wodę natychmiast po odkręceniu kranu.
Swoje webasto kupiłem za 1000 zł i jestem zadowolony. W komplecie miałem pompkę wody i sterownik chociaż programatora nie podłączałem bo webastem steruje czujnik temperatury wody umieszczony w bojlerze. Teraz na zimę pewnie założę programator bo będę webasto wykorzystywał do podgrzewania silnika w czasie mrozów.
Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest to, że jak już w bojlerze jest gorąca woda to auto po odpaleniu szybko osiąga właściwą temperaturę pracy.
_________________
vIrek
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2015-10-22, 22:52   

virek, ten Twój bojler to taka ulepszona wersja i czasem rozważam, żeby mojemu zrobić upgrade. :spoko
Ale to pewnie w złomku 2 już, bo w trasie to niewykonalne. :mrgreen:

Donat olej nowe, kupuj używane. Poskładasz to w kilkuset złotych. Ja kiedyś się bałem dotknąć webasto, ale po 2 awariach w trasie, to teraz mogę nawet pomimo, że 22-ga wleźć pod auto podłubać, jakby coś padło, a miałoby być np. na minusie. Webasto to aluminiowy klocek z dmuchawą, palnikiem i kawałkiem płytki elektronicznej. Pompki pomijam, bo to na zewnątrz. I to wszystko. Upolujesz sprawne za kilkaset zetów. Byle analogowe.
W podłogę tego nie będziesz wmontowywał, bo to piec. Podłogówka będzie działać nawet jak wywalisz padnięty i wsadzisz kolejny. Ja ostatnio wymieniałem cały piec i śmiga. Kupiłem w Uk, bo poprzedni padł. I tu drożej niż na allegro ale ważne, że działa. :-P

Zresztą trochę info na PW idzie. Powinno pomóc :spoko
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rodzinka Cztery Plus 
zaawansowany

Twój sprzęt: Ducato 2.8 jtd GANTE GIGANT 500
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 22 Kwi 2015
Piwa: 26/5
Skąd: Nowa Wieś
Wysłany: 2015-10-23, 16:42   

W temacie podłogi... W przemyśle stosuje się wymienniki płaszczowe. Jest jedna firma w kraju która robi coś w rodzaju pikowania blachy - zgrzewa się dwa arkusze w odpowiedni sposób tak, by zgrzewy tworzyły kanały dla wody a potem między blachy wtłacza się ciecz pod bardzo wysokim ciśnieniem. Powstaje przestrzenny płaski wymiennik. Nazywa się to "pilow plate".
Ino cena może być spora...
http://kates.com.pl/pl/page/plasma-pillow-plate
_________________
Marcin & Aśka & Olek & Olga & Zuza &Tośka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Donat 
weteran


Twój sprzęt: Peugeot J5 i Citroen Jumper
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Mar 2010
Piwa: 71/57
Skąd: Radom
Wysłany: 2015-10-23, 18:15   

toscaner napisał/a:


Donat olej nowe, kupuj używane. Poskładasz to w kilkuset złotych. Ja kiedyś się bałem dotknąć webasto, ale po 2 awariach w trasie, to teraz mogę nawet pomimo, że 22-ga wleźć pod auto podłubać, jakby coś padło, a miałoby być np. na minusie. Webasto to aluminiowy klocek z dmuchawą, palnikiem i kawałkiem płytki elektronicznej. Pompki pomijam, bo to na zewnątrz. I to wszystko. Upolujesz sprawne za kilkaset zetów. Byle analogowe.
W podłogę tego nie będziesz wmontowywał, bo to piec.



Toscaner, powoli mnie przekonujesz :-) No dobra to teraz proszę o łopatologiczne wytłumaczenie co to jest analogowe webasto, z czym to się je, dlaczego takie, a nie inne oraz bardzo miło widziane jakieś przykłady na allegro. Na co zwrócić uwagę przy zakupie, kiedy webasto jest kompletne a kiedy nie itd....
Zdaje sobie sprawę że bojler gazowy w kamperze nie jest zbyt optymalnym rozwiązaniem. Szczególnie ze względu na jego wielkość i wagę, ale taki bojler ogarniam bez najmniejszego problemu natomiast tam gdzie pojawia się elektronika zaczynam wymiekać. Po to powstał ten temat zatytułowany "ogrzewanie w kamperze" a nie "bojler gazowy w kamperze". Jestem otwarty na sugestie, jedyne w czym nie ustąpię to brak 220V w kamperku.
_________________
Donat - Radom
Mój poprzedni sprzęt:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wlodo 
weteran


Nazwa załogi: wlodo
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Sie 2014
Piwa: 67/68
Skąd: Witaszyce
Wysłany: 2015-10-24, 09:50   

Cytat:
jedyne w czym nie ustąpię to brak 220V w kamperku.

Przemyśl to jeszcze raz...
Z uwagą śledzę twój temat ,bo podobne zadanie przede mną...
Mam podobne założenia -webasto-bojler-podłogówka.
Wmontowanie grzałki w bojler to parę zł,a grzejesz jak gniazdko gdzieś w pobliżu.
W ramach opłaty za pobyt masz ciepłą wodę i ciepłe wnętrze.
A jak na dziko to webasto.
Ta grzałeczka to wygodny kawałek rurki :-P
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
moskit
weteran


Twój sprzęt: CARTHAGO CHIC-C LINE
Nazwa załogi: moskit
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 10 Mar 2014
Piwa: 117/43
Skąd: Ożarów Maz.
Wysłany: 2015-10-24, 10:20   

Porównaj koszt wykonania do kamperka podłogówki wodnej w stosunku do wymienników tradycyjnych
Według mnie wodna podłogówka może i jest fajniejsza w użytkowaniu ale w pojeździe ??????????? nie słyszałem aby w pojeździe takowa była nawet a olbrzymich amerykańskich RV jest podłogówka ale elektryczna dużo lżejsza, łatwiejsza w montażu i najważniejsze mniej wrażliwa na wstrząsy oraz dużo tańsza.
Wodna podłogówka zdecydowanie droższa, wolniej reaguje na temp. zewnętrzną, dodatkowa waga,
O produkcji w Kates to zapomnij mają bardzo drogą roboczogodzinę raczej duże projekty, w tamtym rejonie jest Grason podwykonawca wielu firm
Nie poruszam ciepłej wody bo to będzie wynik kompromisu z orzewaniem
_________________
Wielkie rzeczy nie powstają w wyniku impulsu, a w wyniku poskładania małych rzeczy w jedną całość
Vincent Van Gogh
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***