Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: janusz
2018-01-24, 19:22
obsługa urządzeń kampera
Autor Wiadomość
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2017-04-21, 14:32   

Sorry wiadomo!
Ale masz to ode mnie w ramach krzewienia wiedzy za darmo. :kwiatki:

Przyjmij i przekaż, tym co im brak. :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
machony 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Peugeot j5
Nazwa załogi: machony50
Dołączył: 09 Kwi 2017
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2017-04-21, 19:37   

Serdecznie dziękuje za tyle podpowiedzi(na pewno się przydadzą)W temacie bojlera udało się uruchomić od pierwszego strzała !woda gorąca,jednak dalej nie rozumiem(może nie trzeba)jak się odpalił palnik bojlera,czy do ogrzewania i do podgrzania wody jest ten sam iskrownik?Dzięki wielkie za podpowiedzi odnośnie gniazdka 12 v.Co prawda brakło czasu na sprawdzenie czy tam jest napięcie,ale wszystko przede mną.Jeżeli myślę logicznie(co nie zawsze ma miejsce)to napięcie w tym gniazdku jest z baterii nr.2.(nr 1 to silnik)
Jeżeli cierpliwości starcza,to proszę o podpowiedż jak odpalić lodówke,poprzedni właściciel twierdził że uszkodzony iskrownik,czy można odpalić w inny sposób.Jak włączyłem zasilanie 220 v to zapaliła się zielona lampka ale nie odczułem by działała(może za krótko pracowała)pzdr.Polecam się,będę jeszcze pytał !!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lwojtek 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Dethleffs T6501 Advantage Elegance
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Kwi 2017
Piwa: 7/2
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2017-04-21, 19:58   

Bojler ogrzewania ma swójautomatyczny iskrownik do zapalenia gazu w bojlerze. gdy nie będzie w nim wody lub będzie źle odpowietrzony to też nie zadziała i zapali się czerwona kontrolka na panelu sterowania. Do ogrzewania masz pewnie piecyk trumy. W nim jest również iskrownik były dwa rodzaje - piezoelektryczny pstryczek i zasilany 2 paluszkami. kasetka z bateriami jest przy podłodze z prawej strony obudowy pieca z przodu. W tym wypadku po naciśnięciu pokrętła regulacji temperatury i przekręceniu na jakiś zakres liczbowy powinno być słychać jednostajne strzelanie czyli przeskok iskry przy palniku. w przypadku manualnego iskrownika trzeba naciskać iskrownik jak w zapalniczce aż pojawi się płomień, oczywiście pokrętło temperatury musi być cały czas wciśnięte
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lwojtek 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Dethleffs T6501 Advantage Elegance
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Kwi 2017
Piwa: 7/2
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2017-04-21, 20:31   

jeżeli chodzi o lodówkę to niezależnie od wieku pojazdu zasilana jest grzałką 12v tylko w wypadku gdy silnik pracuje. pozostałe możliwości podgrzania czynnika to gaz lub 220v. zasilanie grzałki lodówki 220 v jest wtedy gdy podlączeni jesteśmy do słupka. Ogrzewanie gazem czynnika gazem powinno stosować się na postoju. W zależności od wieku lodówki metody wybierania zasilania są albo automatyczne lub ręczny. W przypadku automatycznego priorytetem jest chyba najpierw solar , 230v potem 12v i na końcu gaz. W tych lodówkach włączenie zasilania polega na ustawieniu pokrętłem sposobu zasilania i wybraniu temperatury chłodzenia. odpalanie gazu i podtrzymywanie palenia oraz odcięcie gazu odbywa się elektronicznie. w starszych lodówkach są dwa z lewej strony przyciski większy kwadratowy czerwony na 230v i mały zielony na 12v. po prawej jest piezo pstryczek ręcznego iskrownika, pokrętło dawkowania gazu albo iskrownik elektryczny. przy zapalaniu gazu w starszej lodówce też pokrętło powinno być wciśnięte a płomyk palnika widać we wzierniku na dole lodówki wewnątrz z lewej strony. kominek lodówki powinien być wolny od sadzy palnik czysty z równym płomieniem . powinna w nim być odpowiednia dysza która w wiekowych kamperach jest rozkalibrowana lub nieodpowiednia do ciśnienia gazu jakie jest stosowane w pojeździe .kiedyś dawno było 50mbar teraz 30mbar. aby sprawdzić czy iskrownik jest popsuty najlepiej zdjąć dolną kratkę lodówki i wtedy zobaczy się czy iskra strzela na palniku.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lwojtek 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Dethleffs T6501 Advantage Elegance
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Kwi 2017
Piwa: 7/2
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2017-04-21, 20:41   

lodówki absorpcyjne potrzebują parę godzin (2-3) aby mroziły. warto jest sprawdzić stan połączeń zasilania 12v w czasie jazdy aby lodówka pracowala wydajnie. często końcówki przewodów zachodzą patyną rdzewieją jest słaba masa lub kiepskie połączenie kabla prądowego i dochodzi do dużych spadków prądu w wyniku czego grzałka dużo słabiej grzeje a użytkownicy płaczą, że lodówka nie chłodzi nie mrozi w czasie jazdy. Moc grzałki lodówki jest porównywalna i 12v i 230 oraz palnika gazowego. np w mojej na 230v to jest 200w a na 12v 170w mocy grzałki podgrzewającej czynnik chłodzący i po 1.5 godz. jazdy jest szron i chłodek w dolnej części lodówki.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koko 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO C-LINE 4.8 I
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 19 Sty 2007
Piwa: 70/31
Skąd: Radom
Wysłany: 2017-04-21, 20:46   

lodówka ma trzy pozycje kolejność 230V gaz 12V
Gdzie tu solar?
_________________
KoKo
Piszę tylko merytorycznie.
Mądrzy ludzie wiedzą przed a nie po
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koko 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO C-LINE 4.8 I
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 19 Sty 2007
Piwa: 70/31
Skąd: Radom
Wysłany: 2017-04-21, 20:48   

lodówka ma trzy pozycje kolejność 230V gaz 12V
Gdzie tu solar?
_________________
KoKo
Piszę tylko merytorycznie.
Mądrzy ludzie wiedzą przed a nie po
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lwojtek 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Dethleffs T6501 Advantage Elegance
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Kwi 2017
Piwa: 7/2
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2017-04-21, 21:32   

W trybie automatycznym modele RM 76x5L, RM 78x5L Dometic
Po włączeniu elektronika automatycznie wybiera jeden z trzech możliwych rodzajów zasilania:
prąd 230 V – prąd 12 V – płynny gaz. Sterownik elektroniczny automatycznie zapewnia
zasilanie urządzenia z najlepszego w danej chwili źródła.
Kolejność
wyboru:
1) bateria słoneczna (12 V DC)
2) 230 V AC
3) 12 V DC
4) gaz płynny,
Wybór rodzaju zasilania jest sygnalizowany przez odpowiednią diodę LED
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
machony 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Peugeot j5
Nazwa załogi: machony50
Dołączył: 09 Kwi 2017
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2017-04-21, 23:25   

lodówka elektrolux,wszystkie wiadomości bardzo przydatne i wszystkie możliwe opcje uruchomienia będą sprawdzone b.dziękuje.
Jednak korzystając z okazji chciałbym dopytać do czego służą lampki sygnalizacyjne na panelu sterowania 1.nie wiem 2.poziom naładowania baterji 3.pompka wody 4.poziom wody w zbiorniku naciskając do góry,naciskając w dół poziom szarej wody? 5.informacja o zasilaniu 230V .6.nie mam bladego pojęcia jak działają te bezpieczniki,czy je się wykręca?można je naciskać ale nie widać jakiegokolwiek skutku.dołączam foto.pzdr.

WP_20170417_13_29_57_Pro.jpg
Plik ściągnięto 41 raz(y) 1,37 MB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koko 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO C-LINE 4.8 I
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 19 Sty 2007
Piwa: 70/31
Skąd: Radom
Wysłany: 2017-04-22, 08:03   

Czy z solara nie idzie na aku tylko osobno na lodówkę??
_________________
KoKo
Piszę tylko merytorycznie.
Mądrzy ludzie wiedzą przed a nie po
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2017-04-22, 08:27   

koko napisał/a:
Czy z solara nie idzie na aku tylko osobno na lodówkę??


Nie wiem, nie znam się ale też się zastanawiam
:oops:
Ale logika może podpowiadać, że opcja : "solar do lodówki" jest wtedy, gdy ładowanie regulatora solara jest wyższe od prądu poboru lodówki

Ale czy aż tak by to było inteligentne :?: i wtedy jakie to ma być połączenie? Extra z regulatora? Jest w regulatorach ale tam na ogół chyba z 2 Ampery można.?

Musiała by być jakaś separacja 12v z akumulatora od 12v czysto z solara?
:!: Ale raczej i zgodnie z zasadami, prąd idzie do lodówki z akumulatora, lecz tylko wtedy gdy zachowane są parametry , czyli stan akumulatora i ładowanie na pewnym poziomie :!:

Wg mnie powinien być np "czujnik np SOC" lub pojemności i poniżej którego przechodziz 12v na gaz

Takie np priorytety:

1. 230v, słupek
2, 12v jazda
3 12v postój tzw. "dziki" , ale solar wyrabia lub pojemność akumulatora np pow 80%
4. Gaz gdy brak powyższych warunków

Poprawcie mnie
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mazur 
weteran
Robert Mazur


Twój sprzęt: CI Mizar Garage , Ducato 2.8JTD
Pomógł: 9 razy
Dołączył: 13 Kwi 2012
Piwa: 84/108
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-04-22, 10:03   

machony napisał/a:
1.nie wiem .6.nie mam bladego pojęcia jak działają te bezpieczniki,czy je się wykręca?można je naciskać ale nie widać jakiegokolwiek skutku.

1. Główny włącznik zasilania 12V na część mieszkalną
6. w sumie nie dotykamy, gdyby wywaliło prąd na którymkolwiek obwodzie(12V) i coś nie działało, wtedy naciskamy na bezpiecznik, albo wymiana tych nieoryginalnych...
_________________
Podróż tysiąca mil zaczyna się od jednego kroku.
'Lao Tzu'
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lwojtek 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Dethleffs T6501 Advantage Elegance
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Kwi 2017
Piwa: 7/2
Skąd: dolnośląskie
Wysłany: 2017-04-22, 12:23   

regulator lr1218 schaudt podłączony pod ebl schaudt a z przodu ebl są bloki wyjścia na lodówkę
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
machony 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Peugeot j5
Nazwa załogi: machony50
Dołączył: 09 Kwi 2017
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2017-04-22, 14:34   

Witam pzdr.informujących początkującego użytkownika,dotarło do mnie i zrozumiałem część wypowiedzi,natomiast lwojtek chcesz mnie wprowadzić w kompleksy które i tak są spore.Piszesz w poście wyżej jakimś szyfrem dla wtajemniczonych !(nic nie rozumiem) przepraszam że zabrzmiało to jak wymówka,ale jak napisałem wcześniej jestem zielony w sprawach użytkownika kampera.Jeśli nie sprawi to kłopotu proszę o łopatologiczne wyjaśnienie postu wyżej.Pzdr.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mrsulki 
weteran
w średnim wieku


Twój sprzęt: Knaus BoxStar Street 600
Nazwa załogi: SULAKI
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 06 Gru 2007
Piwa: 44/22
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2017-04-22, 21:48   

machony napisał/a:
lwojtek chcesz mnie wprowadzić w kompleksy które i tak są spore.Piszesz w poście wyżej jakimś szyfrem dla wtajemniczonych !(nic nie rozumiem)

Tą wypowiedź należy rozumieć:
panel ze zdjęcia jaet podłączony do innej skrzynki w której znajduje się reszta urządzenia zasilającego kamper.
_________________
Radek
Ignavis semper feriae sunt...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***