Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Prowadnice szuflad
Autor Wiadomość
Alaska_ 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Citroen Jumper L3H2
Dołączył: 25 Paź 2021
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2022-05-10, 10:43   Prowadnice szuflad

Szukam sprawdzonych prowadnic do szuflad które nie otwierają się w trakcie jazdy. Czy ktoś znalazł takiego świętego grala?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
997HADES997 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: Citroen Jumper 2.8, Allegra
Nazwa załogi: OZIteam
Dołączył: 18 Kwi 2022
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Mirsk, Dolnośląskie
Wysłany: 2022-05-10, 10:52   

Moim skromnym zdaniem , nie jest to zasługą prowadnic , by szuflady podczas jazdy nie otwierały się , bo za to odpowiedzialne powinny być tzw. zamki wciskane .
W znakomitej większości sprzętów to one właśnie się znajdują.
takie jak tu :
https://stolmet.pl/pl/p/Zamek-przyciskowy%2C-zamek-do-kamperow%2C-zamek-jachtowy/2783
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 44/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2022-05-10, 11:16   

"Wiesz Kochanie, tak naprawdę to wcale nie musisz zamykać tych wciskanych uchwytów, bo te nasze szuflady z dociągiem trzymają wystarczająco mocno żeby się podczas jazdy nie otwierać....
-.....Co?!! przecież ja nawet nie wiem że to się wciska... nigdy tego nie zamykałam..."

moja rozmową z lepszą połową ze dwa lata temu. Mamy prowadnice kryte z ikei zakupione okazyjnie na alle... nie ten szmelc montowany z boku, tylko porządne prowadnice z domykiem, montowane do dna szuflady.... Nasze szuflady mają ze 40 cm szerokości, dolna jest chyba 25 cm wysoka, tam są cięższe garnki, a mimo to nigdy się na zakręcie nie wysunęła.
To chyba muszą być te... https://www.ikea.com/pl/p...a-sie-40348715/

zupełnie nie rozumiem dlaczego wszyscy uparcie montują te wcale nie tańsze, brzydkie, źle chodzące https://allegro.pl/oferta/prowadnica-kulkowa-do-szuflad-l-350-cichy-domyk-10093149577

mam takie w garderobie, po 10 latach w 2 już kulki wypadły

Natomiast stanowczo odradzam montowanie push to open, zwłaszcza z nadzieja ze się nie będą same otwierać jak samochodem bujnie na bok, to sie szuflada otworzy...
No i oczywiście montowanie szuflad w kierunku jazdy zawsze wiąże się z dodatkowym zamykaniem.
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Alaska_ 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Citroen Jumper L3H2
Dołączył: 25 Paź 2021
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2022-05-10, 12:24   

Dzięki za odpowiedź! Szybko, sprawnie i na temat :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Alaska_ 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Citroen Jumper L3H2
Dołączył: 25 Paź 2021
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2022-05-10, 12:34   

A powiedz jeszcze czy montowałeś ikeowe szuflady czy samoróbki? Bo z tego co widzę te prowadnice są montowane za pomocą haczyka na końcu. Da się to obejść śrubami czy trzeba robić otwór na haczyk w sklejce?

Przechwytywanie.JPG
Plik ściągnięto 1 raz(y) 92,8 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 44/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2022-05-10, 13:02   

Szuflady wykonałem w całości samemu, z tylu dziurka, z przodu jest druga dziurka, bolec z prowadnicy wchodzi w nią pionowo, z lekkim oporem, i szuflada sama się nie uwalnia.
Mogę potem strzelić fotkę
R
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Alaska_ 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Citroen Jumper L3H2
Dołączył: 25 Paź 2021
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Słupsk
Wysłany: 2022-05-10, 13:07   

Będę wdzięczny za fotkę, nie będę musiał wyważać otwartych drzwi :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 261/72
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2022-05-10, 13:22   

Prowadnice zamontować firmy Blum. Żadna inna nie jest tak dobra. Są różne typy z cichym domykiem i spowolnieniem.
Jeśli potrzebujesz schematu montażu mogę podesłać linka do katalogu Bluma. :spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Gżegżółka 
zaawansowany

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2020
Piwa: 4/6
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2022-05-10, 14:14   

Andrzej 73 napisał/a:
Prowadnice zamontować firmy Blum. Żadna inna nie jest tak dobra. Są różne typy z cichym domykiem i spowolnieniem.
Jeśli potrzebujesz schematu montażu mogę podesłać linka do katalogu Bluma. :spoko

Ta...a Hettich, Accuride, Grass (nie mylić z Grass Hopper)? Też pierwsza liga.

decumanus napisał/a:
"Wiesz Kochanie, tak naprawdę to wcale nie musisz zamykać tych wciskanych uchwytów, bo te nasze szuflady z dociągiem trzymają wystarczająco mocno żeby się podczas jazdy nie otwierać....
-.....Co?!! przecież ja nawet nie wiem że to się wciska... nigdy tego nie zamykałam..."

moja rozmową z lepszą połową ze dwa lata temu. Mamy prowadnice kryte z ikei zakupione okazyjnie na alle... nie ten szmelc montowany z boku, tylko porządne prowadnice z domykiem, montowane do dna szuflady.... Nasze szuflady mają ze 40 cm szerokości, dolna jest chyba 25 cm wysoka, tam są cięższe garnki, a mimo to nigdy się na zakręcie nie wysunęła.
To chyba muszą być te... https://www.ikea.com/pl/p...a-sie-40348715/

zupełnie nie rozumiem dlaczego wszyscy uparcie montują te wcale nie tańsze, brzydkie, źle chodzące https://allegro.pl/oferta/prowadnica-kulkowa-do-szuflad-l-350-cichy-domyk-10093149577

mam takie w garderobie, po 10 latach w 2 już kulki wypadły

Natomiast stanowczo odradzam montowanie push to open, zwłaszcza z nadzieja ze się nie będą same otwierać jak samochodem bujnie na bok, to sie szuflada otworzy...
No i oczywiście montowanie szuflad w kierunku jazdy zawsze wiąże się z dodatkowym zamykaniem.


Jak kupujesz najtańszego chińczyka to nie dziw się, że się psuje.
Accuride są drogie ale solidne.

A dlaczego kupić mocowaną do boku?
Są lżejsze i zajmują mniej miejsca.


Nie powiem które się otwierają podczas jazdy a które nie, nie mam doświadczenia. Ale zawężanie się do najmodniejszej marki jest niepotrzebne.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Andrzej 73 
Kombatant
lawendowy


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 4009 - 50 EDITION
Nazwa załogi: SŁONECZKA Renata i Andrzej + Patii i Matii
Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Maj 2009
Piwa: 261/72
Skąd: Częstochowa
Wysłany: 2022-05-10, 14:40   

Hettich trudny do ogarnięcia wielu nie chce na tym robić. Osobiście tej marki używam mechanizmow drzwi szaf.
Ale Hettich nie wybacz błędów a Blum już tak. Dlatego większość woli Bluma. Mnie jest wszystko jedno Blum Hafele czy GTV.
:spoko
_________________
Polub nas na facebooku https://www.facebook.com/MebleRenee
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Tomek84 
zaawansowany

Twój sprzęt: brak
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 03 Sie 2020
Piwa: 5/5
Skąd: małopolska
Wysłany: 2022-05-10, 14:56   

ja u siebie zamontowałem GTV versatile plus cichy domyk
trzyma to bardzo mocno, pierwsze testy zdaje

ale same szuflady mam dość lekkie, nie zamierzam ich zbytnio przeładowywać ciężkimi rzeczami
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 44/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2022-05-10, 15:32   

Gżegżółka napisał/a:
Jak kupujesz najtańszego chińczyka to nie dziw się, że się psuje.
Accuride są drogie ale solidne.

GTV
Cytat:
A dlaczego kupić mocowaną do boku?
Są lżejsze i zajmują mniej miejsca.

zawężają szufladę o 2 cm, te kryte zmniejszają głębokość szuflady. Rozważyłem oba przypadki i (pomijając fakt że kryte są dużo ładniejsze i nie sypia się na nie żadne okruszki z blatu) wybrałem szufladę płytszą niż węższą.. jak szukasz otwieracza do piwa, łatwiej go dojrzeć na większej powierzchni :)

Cytat:
Nie powiem które się otwierają podczas jazdy a które nie, nie mam doświadczenia. Ale zawężanie się do najmodniejszej marki jest niepotrzebne.


Te z ikei to ktoras z glownych firm producenckich... ale te z ikei teraz sa "gorsze" bo plyta montowana do korpusu szafki jest jakas grubsza, profilowana.
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Gżegżółka 
zaawansowany

Pomógł: 1 raz
Dołączył: 02 Wrz 2020
Piwa: 4/6
Skąd: Śląsk
Wysłany: 2022-05-10, 18:41   

decumanus napisał/a:
Gżegżółka napisał/a:
Jak kupujesz najtańszego chińczyka to nie dziw się, że się psuje.
Accuride są drogie ale solidne.

GTV

No niestety, nie są najtańsze ani najdroższe ale wciąż chińczyki które dobrych opinii nie mają.

decumanus napisał/a:
Cytat:
A dlaczego kupić mocowaną do boku?
Są lżejsze i zajmują mniej miejsca.

zawężają szufladę o 2 cm, te kryte zmniejszają głębokość szuflady. Rozważyłem oba przypadki i (pomijając fakt że kryte są dużo ładniejsze i nie sypia się na nie żadne okruszki z blatu) wybrałem szufladę płytszą niż węższą.. jak szukasz otwieracza do piwa, łatwiej go dojrzeć na większej powierzchni :)

A jak składałeś skrzynki szuflady? Bo jeśli robisz to zgodnie z instrukcjami to np. w blumie tandem tracisz 21 mm na stronę, niezależnie od grubości ścianki. Można w miarę łatwo to zmniejszyć. Nie spotkałem się z tym by ktoś tak robił, ale pewnie dlatego że mało widziałem.
W prowadnicach rolkowych tracisz 12.7 mm na stronę + grubość ścianki. Przy 8 mm wychodzi na to samo. Przy 18mm - wychodzi tak jak piszesz, 2 cm straty. Prawdopodobnie można wyfrezować rowek w boku szuflady lub korpusu by tutaj też zaoszczędzić.

Na głębokości Tandem traci 23.5 mm. Można tę stratę zmniejszyć robiąc front który nie zakrywa prowadnic. Wtedy szuflada poniżej może wykorzystać miejsce aż do dna poza zawnętrznymi krawędziami szuflady. Oczywiście nie działa to na najniższej szufladzie. I nie wygląda tak jak powinno. Przy prowadnicach kulkowych - nie ma problemu by wykorzystać miejsce aż do dna....aczkolwiek to też zależy od połączenia dna szuflady z bokami, często boki zachodzą niżej niż dno.

Jeszcze zwrócę uwagę że poza bardzo bardzo głebokimi szufladami strata 1 cm na głebokości to dużo więcej cm³ niż strata 1 cm na szerokości.

decumanus napisał/a:
Te z ikei to ktoras z glownych firm producenckich... ale te z ikei teraz sa "gorsze" bo plyta montowana do korpusu szafki jest jakas grubsza, profilowana.

Ikea stosuje różne prowadnice w różnych seriach szafek. W kuchniach metod jest to blum tandembox czyli jest dobrze. Pamiętam, że gdzieś widziałem prowadnice FGV. Składałem ostatnio Bestę....nie pamiętam co to za prowadnica ale na pewno to nie jest top. Płyta w beście jest z papieru.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 44/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2022-05-10, 19:02   

Nie wiem ile się traci w blumie, ja nie stracilem NIC. Miedzy korpusem a bokiem szuflady jest z milimetr do dwóch.
Nie zakrywanie frontem prowadnic odbiło mi się czkawka, bo musialem robić tymczasowe doklejki po tym jak okazało sie ze drugi człon teleskopu uderza we front poniżej. Tymczasowe doklejki jeżdżą z nami już 3 lata 🤣
Szuflady sa z plyty stolarskiej 13mm, dno ze sklejki w dębowym fornirze. (Pamiec zawodzi... Widze ze to zwykla swierkowa 4)

Ogolnie każdy musi wybrać na czym bardziej mu zależy. Ja przedkladam szerokosc nad glebokosc, choc jakby policzyć procentowo straty glebokosci najwyższej szuflady, to wyszłoby bardzo na niekorzyść tego rozwiązania. Ale przynajmniej nie musze ogladac tych paskudnych prowadnic.
Bo nad szerokość i głębokość przedkladam względy wizualne 🤟👍🤪🤣
R

Screenshot_20220510-185815_Gallery.jpg
Górna szuflada płytka bo nad nią płyta pieca gazowego
Plik ściągnięto 0 raz(y) 256,02 KB

SmartSelect_20220510-185841_Gallery.jpg
Niższa szuflada
Plik ściągnięto 0 raz(y) 229,07 KB

SmartSelect_20220510-185855_Gallery.jpg
Tyle miejsca miedzy szufladą, a korpusem
Plik ściągnięto 0 raz(y) 458,15 KB

Screenshot_20220510-190118_Gallery.jpg
Szuflandia od spodu z opisem
Plik ściągnięto 3 raz(y) 451 KB

Screenshot_20220510-190157_Gallery.jpg
Prowadnica
Plik ściągnięto 1 raz(y) 445,11 KB

_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
decumanus 
weteran


Twój sprzęt: Ducato 2007
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 10 Kwi 2017
Piwa: 44/23
Skąd: Bielsko Biała :D
Wysłany: 2022-05-10, 20:40   

O.. musze sie zreflektowac.. ten 1-2 mm nie jest do korpusu tylko do blendy na froncie... :mrgreen:
Mea culpa
R
_________________
tak ja sie staram https://www.camperteam.pl...der=asc&start=0

opnia jest jak dupa - każdy ma swoją
"immposible" is not a fact - it is an opinion
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***