Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Montaż paneli - trwałość montażowych narożników plastikowych
Autor Wiadomość
philips
początkujący forumowicz

Dołączył: 09 Cze 2014
Wysłany: 2023-06-17, 16:53   Montaż paneli - trwałość montażowych narożników plastikowych

Planuje zamontować panele 100W (70x100) na dachu kampera na narożnikach plastikowych (z ABSu), bez wiercenia.
Rodzi się pytanie o ich realną, sprawdzoną po latach trwałość plastiku. Pytanie kieruje szczególnie do osób które ma te narożniki od lat (najstarszy wątek widzę z 2009r) i do profesjonalistów

Pytania:
1. większość dostępnych obecnie na rynku narożników jest No-Name i pochodzi z chin - jak się sprawdzają ?
2. jakiej znanej firmy da się kupić narożniki ?
3. ktoś zna narożniki polskiej firmy Mobilclima : https://mobilclima.pl/uchwyt_b.html znalazłem tylko polską firmę (to nie jest kryptoreklama, szczerze mówiąc nie budzą mojego zafuania, ale może się mylę)
4. dlaczego niektóre zestawy kosztują 120zł a niektóre 350zł ? Czym się różnią ?
5. Które zestawy kupiliście ostatnio i się sprawdziły ?

PS: O doborze paneli, regulatorów i klejeniu na Sikę 252 z aktywatorem i primerem wiem już chyba wszystko, dla czystości wątku pomińmy te tematy.

Screenshot_1.jpg
Przykładowy zestaw
Plik ściągnięto 3 raz(y) 70,02 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzlac 
Kombatant


Twój sprzęt: EBAC Traveler na Boxerze L3H2 2,2 120KM
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 13 Paź 2011
Piwa: 106/5
Skąd: Gowarzewo k/Poznania
Wysłany: 2023-06-17, 20:30   

W reklamie narożników Ci nie pomogę, ale 100 W to szkoda zachodu - za mało.
_________________
WYPRAWY NIE TYLKO WĘDKARSKIE
http://www.wilex.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 73/8
Skąd: Szczecin

Wysłany: 2023-06-17, 23:58   

U mnie były założone 13 lat temu. Zmieniałem panele i zastosowałem te stare narożniki z demontażu - które mają się nadal świetnie. A tak w ogóle, to wszystkie materiały kosztują tyle, że nie opłacałoby Ci się dołożyć parę złotych i kupić trochę większy panel - choćby 200 W? W ogólnym bilansie kosztów niewiele to zmieni, robocizna taka sama a korzyść sporo większa.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
philips
początkujący forumowicz

Dołączył: 09 Cze 2014
Wysłany: 2023-06-18, 09:39   

Kazik II napisał/a:
U mnie były założone 13 lat temu. Zmieniałem panele i zastosowałem te stare narożniki z demontażu - które mają się nadal świetnie. A tak w ogóle, to wszystkie materiały kosztują tyle, że nie opłacałoby Ci się dołożyć parę złotych i kupić trochę większy panel - choćby 200 W? W ogólnym bilansie kosztów niewiele to zmieni, robocizna taka sama a korzyść sporo większa.


A nie wiesz może jakiej firmy miałeś te narożniki ? 13 lat to kawał czasu więc Twoje info jest cenne. ABS ABSowi nie równy a dziwi mnie tak duży rozstrzał cenowy między nimi.
Na dodatek słyszałem o przypadku, kiedy panel na narożnikach zwiało podczas jazdy wiec nieco mnie ten system stresuje (zwiało bo ponoć były źle przyklejone siką 252 ale bez primerów i aktywatora i miały za duży panel 300W ustawiony długą krawędzią do kierunku jazdy. Na szczęście spadając na autostradzie nikogo nie zabiły.)

PS.
Mielismy nie wchodzić w tematy poboczne, ale skoro tak:
Obecnie mam 2 x 100W bo takie rozmiary mieszczą mi się miedzy klapami na dachu, po zmianach będzie 3x100W.
Nie, nie jest lepiej mieć 200W czy 300W w jednym panelu, lepiej jest mieć 2 albo 3 x 100W z uwagi na cienie jak sie stoi pod drzewami - sprawdzone przez lata. Co więcej: teraz mam dwa panele na oddzielnych dwóch MPPT i tak jest najlepiej, lepiej niż równolegle i o niebo lepiej niż szeregowo czy w jednym panelu (no i każdy każdy panel ma też dwie diody).
Jest to droższe ale bez przesady, teraz te sprzęty już nie kosztują majątku.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
orkaaa 
weteran


Twój sprzęt: Chausson 627 GA
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 04 Cze 2017
Otrzymał 47 piw(a)
Skąd: kielce
Wysłany: 2023-06-18, 19:16   

Sam wymieniałem teraz panel i …
Po pierwsze stare narożniki były także wiercone więc i nowe wierciłem. Nie problem siką zakleić dziury stare i na śruby dołożyć siki aby je zespolić z dachem. To takie drugie zabezpieczenie.
Jak zdejmowałem stare to bardziej trzymały wkręty niż sikaflex / fakt nie było primera/.

Co do narożników stare po 5 latach Ok ale tym razem potrzebowałem 6 sztuk a te nowe były ze dwa milimetry niższe więc nie stosowałem starych tylko nowe.
Miałem te same wątpliwości jakie narożniki. Kupiłem na Allegro za 150 zł. Ile wytrzymają okaże się i tak co roku wchodzę na dach i sprawdzam wszystko.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Skwarek 
weteran


Twój sprzęt: Trigano Carioca
Nazwa załogi: Ania i Michał
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 29 Mar 2011
Piwa: 249/91
Skąd: Świebodzice
Wysłany: 2023-06-18, 22:30   

Trochę wydumany problem trwałości narożników z ABSu. Nie słyszałem by komuś odpadły panele na skutek słabej trwałości narożników. Dziwne, szczególne i bezinteresowne zainteresowanie samymi narożnikami?
Jak są prawidłowo przymocowane to przeżyją panel i kampera.

:spoko
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
philips
początkujący forumowicz

Dołączył: 09 Cze 2014
Wysłany: 2023-06-19, 09:34   

Skwarek napisał/a:
Trochę wydumany problem trwałości narożników z ABSu. Nie słyszałem by komuś odpadły panele na skutek słabej trwałości narożników. Dziwne, szczególne i bezinteresowne zainteresowanie samymi narożnikami?
Jak są prawidłowo przymocowane to przeżyją panel i kampera.
:spoko

Kupiłem zestaw za 150zł (średnia cena zestawu w 2023) - mam nadzieję, że przepowiednia @Skwarka się sprawdzi, że przeżyją kampera i nie nikogo nie zabiją odlatującym na autostradzie panelem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 73/8
Skąd: Szczecin

Wysłany: 2023-06-19, 10:59   

philips napisał/a:
Mielismy nie wchodzić w tematy poboczne, ale skoro tak:
Obecnie mam 2 x 100W bo takie rozmiary mieszczą mi się miedzy klapami na dachu, po zmianach będzie 3x100W.
Nie, nie jest lepiej mieć 200W czy 300W w jednym panelu, lepiej jest mieć 2 albo 3 x 100W z uwagi na cienie jak sie stoi pod drzewami - sprawdzone przez lata. Co więcej: teraz mam dwa panele na oddzielnych dwóch MPPT i tak jest najlepiej, lepiej niż równolegle i o niebo lepiej niż szeregowo czy w jednym panelu (no i każdy każdy panel ma też dwie diody)

Zle zrozumiałem - sądziłem że zakładasz jeden panel 100 W. A propos tematu: każdy robi jak uważa, ale trochę mnie dziwi Twoje podejście do sprawy. W czym 2 panele z oddzielną instalacją i dwoma regulatorami są lepsze od jednego większego to nie panimaju. Więcej mocowań, kabli a jak wygląda współpraca dwóch regulatorów MPPT - zapewne połączone równolegle wyjściami? Może fachowcy by się wypowiedzieli lepiej, ale czy jeden nie będzie zakłócał pracy drugiego? Jak wygląda synchronizacja ich pracy przy odczytywaniu akumulatora?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 73/8
Skąd: Szczecin

Wysłany: 2023-06-19, 11:06   

philips napisał/a:
Na dodatek słyszałem o przypadku, kiedy panel na narożnikach zwiało podczas jazdy wiec nieco mnie ten system stresuje (zwiało bo ponoć były źle przyklejone siką 252 ale bez primerów i aktywatora i miały

Jeśli tak się stało, to chyba był przypadek wyjątkowego niechlujstwa przy klejeniu mocowań panela. Dobra masa powinna trzymać bez aktywatorów - ważne jest właściwe przygotowanie podłoża. Czyli zmatowanie powierzchni i porządne odtłuszczenie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 183/135
Skąd: Gliwice w przelocie

Wysłany: 2023-06-19, 12:26   

krzlac napisał/a:
......ale 100 W to szkoda zachodu - za mało.


Wystarczy ; wystarczy :-P
Zależy ile przenosisz AGD z domu :haha:
My od ośmiu lat jeździmy z 100 W na dachu i zawsze wystarczało :mrgreen:
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 217/486
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2023-06-19, 14:40   

Kazik II napisał/a:
W czym 2 panele z oddzielną instalacją i dwoma regulatorami są lepsze od jednego większego to nie panimaju

W razie awarii jednego drugi działa :bigok
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 73/8
Skąd: Szczecin

Wysłany: 2023-06-19, 18:33   

SlawekEwa napisał/a:
W razie awarii jednego drugi działa

To już rozumiem, dlaczego Arabowie mają po kilka żon. W razie awarii jednej......... :wyszczerzony:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 25 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 183/135
Skąd: Gliwice w przelocie

Wysłany: 2023-06-19, 22:00   

Oni to raczej patrzą na termin przydatności do spożycia ....znaczy pożycia :diabelski_usmiech
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
philips
początkujący forumowicz

Dołączył: 09 Cze 2014
Wysłany: 2023-06-21, 10:18   

Kazik II napisał/a:

Zle zrozumiałem - sądziłem że zakładasz jeden panel 100 W. A propos tematu: każdy robi jak uważa, ale trochę mnie dziwi Twoje podejście do sprawy. W czym 2 panele z oddzielną instalacją i dwoma regulatorami są lepsze od jednego większego to nie panimaju. Więcej mocowań, kabli a jak wygląda współpraca dwóch regulatorów MPPT - zapewne połączone równolegle wyjściami? Może fachowcy by się wypowiedzieli lepiej, ale czy jeden nie będzie zakłócał pracy drugiego? Jak wygląda synchronizacja ich pracy przy odczytywaniu akumulatora?


OK. Są trzy opcje łączenia paneli jaki jest ich więcej niż jeden:

1. Szeregowo do jednego MPPT - daje najwyższe napięcie ale zacienie nawet fragmentu jednego z paneli mocno (zwykle o 40-70%) ogranicza ładowanie całego systemu. Wyższe napięcie (które się sumuje) pozwala niby wcześniej zacząć ładować ale w kamperach nie ma właściwie żadnego znaczenia i to szybciej to konkretnie o jakieś 15 minut o 5 rano.
To jest system łączenia który ma sens przy PV w domu ale w kamperze kompletnie nie ma sensu.
Wyższe napięcie (zwykle 2x20V= 40V) wymaga dedykowanych rozłączników DC z uwagi na "gaszenie łuku" (czytaj pożar).

2. Równolegle do jednego MPPT - napięcie jak na jednym panelu ale natężenie rośnie podwójnie. Zamiast o 5:00 rano to zaczyna ładować o 5:15 ale zacienienie jednego panelu nie odcina ładowania z drugiego panelu. Najekonomiczniejszy sposób łączenia w kamperach ale wymaga grubszych kabli i większych bezpieczników nadprądowych - przy dwóch leci już 20A zamiast 10A a to już coś, przy trzech to już 30A więc kable min 25mm2 które są cieżkie (EDIT: wystarczą 5-8mm2 przy odl. do 5m). Przy trzech panelach równolegle wymagane są też dodatkowe diody zabezpieczające przed prądem wstecznym (czytaj pożar przy awarii jednego z nich, więcej o tym w necie).
Napięcie jednego z paneli ogranicza napięcie całego systemu, nie polecane przy różnych panelach.
Polecany sposób i chyba najbardziej popularny w kamperach o ile panele są takie same i sprawdza się przy 2 panelach (przy trzech już bym uważał).

3. Każdy panel ma swój MPPT - najlepsze rozwiązanie bo zacienie jednego nie wpływa na działanie drugiego, napięcia i natężania PV są niezależne. MPPT są podłączone do baterii równolegle i pracują niezależnie (każdy ma swój algorytm ładowania ale to działa, wszyscy tak robią). Nie trzeba diod, kable oddzielnie ale mogą być cieńsze, zabezpieczenia nadprądowe na 10A więc mniejsze (czytaj tańsze), małe prawdopodobieństwo pożaru, najbezpieczniejsze. Zdecydowanie najwyższy uzysk prądu, w ten sposób wyciska się każdy jeden mały elektronik słońca.
Ostatnia zaleta - widać na ekranie który PV+MPPT dokładnie ile robi prądu - najlepsza diagnostyka stanu ładowania i wygląda fajne.

W przypadku urządzeń firmy o charakterystycznym niebieskim kolorze nie dość, że dwa i więcej MPPT się nie kłócą to jeszcze współpracują ze sobą (łączą się w przez BT w jeden klaster o wspólnych parametrach ładowania z kompensacją temperaturową jeśli jest dodatkowy czujnik temperatury) - nie ma problemu aby zastosować 10 ładowarek dla dziesięciu paneli.
MPPT na jeden panel 100W kosztuje 200-450zł więc bez tragedii. Za to rozłącznik DC na 20A (to poł. równoległych) kosztuje o 50-200zł więcej niż na 10A (patrz Hager/Schneider/Blue Sea a nie badziewie).

W praktyce wygląda to tak (akurat PV nie działają w momencie robienia screena):

Screenshot_1.jpg
Plik ściągnięto 1 raz(y) 55,56 KB

Ostatnio zmieniony przez philips 2023-06-21, 12:05, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 73/8
Skąd: Szczecin

Wysłany: 2023-06-21, 11:16   

philips napisał/a:
to już 30A więc kable min 25mm2

Ło matko, skąd żeś Ty wziął taki przekrój? To by chyba wystarczyło na jakieś 100A.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***