Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Kamper z kontenera i brygadówki
Autor Wiadomość
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 460/25
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2020-08-22, 08:36   

Z tym łóżkiem z tyłu to Bajaga dobrze prawi. Podwójne poprzeczne umieszczone możliwie wysoko , daje pod spodem spory garaż i jest to najlepsze znane mi wykorzystanie powierzchni którą zajmuje łóżko.
Ten zestaw brygadówki z kontenerem bym jednak nie odpuszczał. Dwie sprawy tam zostały wytknięte jako problem , że brzydkie i że za ciężkie . Ja myślę że obie do przejścia, przy odpowiednim zaprojektowaniu i zastosowaniu odpowiednich materiałów.
Zasugeruję rozwiązanie takiej zabudowy na brygadówkę , w formie zdejmowanej kapsuły ,jakich pełno do pickup'ów. W alkowie takiej kapsuły dajesz oczywiście podwójne łóżko (drugie jakie potrzebujesz). Korzyść dodatkowa, że po zdjęciu kapsuły masz na miejscu pobytu samochód do dyspozycji . Fakt , że brygadówka bez paki to trochę dziwny pojazd na wakacyjne wycieczki po okolicy pobytu, ale jak to odpowiednio wykończysz (np. okleisz folią drukowaną z turystycznymi motywami) to będzie to nawet wzbudzało zainteresowanie , jak wszystkie nietypowe konstrukcje karawaningowe.

Jeśli opcja z kapsułą zdejmowaną jest dla Ciebie nie fajna, albo za trudna do realizacji , to pomyśl o wycięciu dachu w brygadówce tak jak to się robi w standardowej kabinie półintegry i wstawieniu nadstawki a'la alkowa, tak aby po kabinie dało się chodzi wyprostowanym .
Jeżeli pojazd ma być na 4 osoby to zmieniasz układ foteli i zostawiasz dwa z przodu , dwa z tyłu , tak aby środkiem dało sie przejść. W tylnej ścianie wstawiasz drzwi i masz przejście do kontenera i robi się kamper :spoko
Jeśli zastosujesz fotele w których oparcia składają się na płasko i zrobisz na to jakąś nakładkę z materacem (w czasie jazdy trzymaną np. pod sufitem nadstawki alkowy) , to masz drugie wygodne łóżko i nie marnujesz na postoju przestrzeni kabiny.
Możesz też zamiast składanych wszystkich oparć zamontować z przodu fotele z tradycyjnego kampera (na cokole z obrotnicą) a składane oparcia dać tylko w tylnych.
Jeśli będziesz miał przednie fotele z obrotnicami i podniesiony dach ,to poza opcją łóżka na noc, na dzień możesz w kabinie zrobić jadalnie i wtedy nie musisz jej już robić w kontenerze i zwalnia Ci się spora przestrzeń na inne rzeczy.
Stolik jadalni może na noc (po obniżeniu do odpowiedniego poziomu) stanowić podstawę i podparcie dla materaca łóżka (w środkowej części między fotelami.

Możliwości jest wiele , trzeba tylko pomyśleć . Rozwiązanie z brygadówką nie jest typowe , wymaga więc nie typowych rozwiązań i pomysłów. Jeżeli będziesz chciał to robić metodami tradycyjnymi to na pewno nie będzie to funkcjonalne i na pewno będzie dużo za ciężkie :spoko
Kluczem do sukcesu jest możliwie pełne wykorzystanie tego co jest , tak aby jak najmniej dokładać . Jeśli użyjesz samochodu i całej jego przestrzeni tylko do jazdy, a do mieszkania dołożysz kontener , to na pewno nie zmieścisz się w DMC. Jeśli kontener będzie tradycyjny z własną ramą (nie daj Bóg jeszcze stalową) to też będzie krucho.. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni brygadówki (sypialnia na noc , jadalnia na dzień), wyrzucenie wszystkiego co zbędne (nadplanowe fotele, wycięcie dachu i zastąpienie go lekką nadbudówką alkowy,) , a co tworzy masę i zrobienie zabudowy z odpowiednich materiałów i w odpowiedni sposób (lekka rama i ściany z sandwitcha, wykorzystanie istniejącej ramy samochodu , zamiast cięzkiej ramy podłogi kontenera), to wszystko powinno umożliwić zmieszczenie się w DMC i stworzenie wystarczająco wygodnej przestrzeni zarówno do jazdy jak i do życia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
adaml61 
weteran


Twój sprzęt: Peugot boxer blaszak
Nazwa załogi: Adam i Stasia
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 06 Sty 2017
Piwa: 142/106
Skąd: LUBUSKIE- FSD
Wysłany: 2020-08-22, 09:39   

Bajaga napisał/a:
Smok 123 napisał/a:
Już o różnych rzeczach myślimy. Nawet nad kampervanem. Musiałby być jednak duży np ducato albo iveco maxi. Ale nas 4 jest. Kombinujemy czy taki z dwoma podwójnymi lozkami piętrowymi na końcu byłby praktyczny.

Podwójne łóżka z tyłu to wg mnie poroniony pomysł (choć stosowany przez niektórych twórców). Na łóżku się nie tylko bezwładnie śpi (już o sexie nie wspomnę) to nie trumna ale chce się i poczytać i pogadać i pooglądać coś na tv\laptopie. Sens ma jedno podwójne łóżko z tyłu w Ducato w poprzek (i tylko w Ducato bo jest najszerszy) możliwie wysoko aby pod nim był duży bagażnik i drugie z przodu (tu są różne opcje).
Z tym łóżkie 100% prawda . Ja miałem w swoim zabudowane zbyt wysoko , nie było komfortowo , po opuszczeniu o tylko 17 cm ( na tyle było miejsca ) zrobiło się miło i przyjemnie . To nie tylko kwestia przestrzeni , to też kwestia wentylacji , tak mała przestrzeń bardzo szybko się nagrzewa od dwóch osób . Mimo silnego wętylatora (420 m/3 na godzinę ) nieszło dobrze przewietrzyć . Teraz jest o niebo lepiej , a to tylko 17 cm niżej .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 460/25
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2020-08-22, 10:11   

adaml61 napisał/a:
...................... To nie tylko kwestia przestrzeni , to też kwestia wentylacji , tak mała przestrzeń bardzo szybko się nagrzewa od dwóch osób . Mimo silnego wętylatora (420 m/3 na godzinę ) nieszło dobrze przewietrzyć . Teraz jest o niebo lepiej , a to tylko 17 cm niżej .


Ale jest druga strona medalu. Mała przestrzeń szybko się nagrzewa , ale bardzo szybko można ją schłodzić.
Ja stosuję klimatyzator FRAL, który z tymi 3m3 radzi sobie błyskawicznie i chodzi praktycznie z solarów , więc nawet na dziko bez 230V mam komfortowe warunki do spania.
Gdybym miał sypialnię np. z lóżkiem królewskim to FRAL by nie wyrobił , a przynajmniej nie tak skutecznie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Smok 123 
początkujący forumowicz

Dołączył: 05 Sie 2020
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-08-22, 17:06   

Pomysł z kontenerem odpada także zw względu na przepisy, nie sądzę by dało się to zarejestrować.
Co do łózka w vanie, dwa piętrowe z tyłu są w sumie dla nas jedyną opcją. Nie chcemy łóżka robionego ze stolika - czasem gdy dzieci idą spać to się chce przy tym stoliku posiedzieć

Ale...tak teraz myslę....łózko elektryczne nad kabiną? Nie zmieści się raczej...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bert 
weteran


Twój sprzęt: Iveco 4010 (4x4) Iveco 9016 (4x4) STAR (4x4)
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Paź 2014
Piwa: 127/2
Skąd: ZDR
Wysłany: 2020-08-22, 17:22   

Smok 123 napisał/a:
Pomysł z kontenerem odpada także zw względu na przepisy, nie sądzę by dało się to zarejestrować.
Co do łózka w vanie, dwa piętrowe z tyłu są w sumie dla nas jedyną opcją. Nie chcemy łóżka robionego ze stolika - czasem gdy dzieci idą spać to się chce przy tym stoliku posiedzieć

Ale...tak teraz myslę....łózko elektryczne nad kabiną? Nie zmieści się raczej...


w jakim sensie ma się nie dać?
_________________
Norbert J. Zbróg

świat w odsłonach różnych
https://jasawa.flog.pl/
Maraton wszystkich odcinków "Sąsiadów" nie jest tak wyniszczający dla mózgu jak to co się od...erdala w tym kraju. Karol Zbróg
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
jarekvolvo 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Toyota Hiace 1983, zabudowa Feriela Oase
Dołączył: 21 Sty 2019
Piwa: 13/25
Skąd: Milanówek
Wysłany: 2020-08-22, 17:24   

Są doki 6 osobowe, z kontenerem, co najmniej 4 metrowym np. Iveco - miałem fotkę, ale przepadła. Myślę, że można pogodzić się z brakiem przejścia z kabiny do kontenera i można go spokojnie wyposażyć w sprzęt turystyczny. Nie musimy walczyć o ilość miejsc, zmienimy tylko przeznaczenie z ciężarowego na specjalny..

https://www.ceneo.pl/69811948
nie wiem, czy link wyjdzie aktywny, ale przy wpisaniu w gogle "doka z kontenerem" sporo tego wychodzi..
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Smok 123 
początkujący forumowicz

Dołączył: 05 Sie 2020
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2020-08-22, 17:31   

bert napisał/a:
Smok 123 napisał/a:
Pomysł z kontenerem odpada także zw względu na przepisy, nie sądzę by dało się to zarejestrować.
Co do łózka w vanie, dwa piętrowe z tyłu są w sumie dla nas jedyną opcją. Nie chcemy łóżka robionego ze stolika - czasem gdy dzieci idą spać to się chce przy tym stoliku posiedzieć

Ale...tak teraz myslę....łózko elektryczne nad kabiną? Nie zmieści się raczej...


w jakim sensie ma się nie dać?


Kto mi zarejestruje taka samoróbkę...postawię kontener, połączę wycinając ścianę z kabiną, jeszcze dokleje alkowę :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 460/25
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2020-08-22, 18:07   

Smok 123 napisał/a:
bert napisał/a:
Smok 123 napisał/a:
Pomysł z kontenerem odpada także zw względu na przepisy, nie sądzę by dało się to zarejestrować.
Co do łózka w vanie, dwa piętrowe z tyłu są w sumie dla nas jedyną opcją. Nie chcemy łóżka robionego ze stolika - czasem gdy dzieci idą spać to się chce przy tym stoliku posiedzieć

Ale...tak teraz myslę....łózko elektryczne nad kabiną? Nie zmieści się raczej...


w jakim sensie ma się nie dać?


Kto mi zarejestruje taka samoróbkę...postawię kontener, połączę wycinając ścianę z kabiną, jeszcze dokleje alkowę :)


Pierwsze zarejestruj a potem przerabiaj. O tym jak i w jakiej kolejności nie będziemy tu pisać , bo jest od tego specjalny temat w którym wszystko zostało już napisane
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
cman92 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: przymierzam sie..
Dołączył: 19 Paź 2020
Skąd: Krakow
Wysłany: 2020-10-19, 19:16   

Cześć,

Podpinam się pod temat ;)

W ostatnim czasie zastanawiałem się nad budową kampera na bazie samochodu dostawczego oraz kontenera.
I teraz pojawia się pytanie, jak na tego typu konstrukcje zapatruje się polskie oraz zagraniczne prawo (nie planuje łączy kontenera z szoferką).

Czy w takim wypadku samochód jest traktowany jako dostawczy z ładunkiem w postaci zawartości kontenera, czy może zostać potraktowany inaczej?

Są firmy które sprzedają gotowe zabudowy tego typu na przykład
http://dac.pl/camper-pick...4#dac-4-ciezkie
albo
https://www.ebacamp.pl/kontenery

ale nigdzie nie moglem znaleźć informacji jak się ma do tego prawo...

Mam nadzieje że ktoś bardziej biegły w temacie będzie w stanie przybliżyć mi trochę bardziej stronę prawną tego zagadnienia ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
reaven22 
weteran

Pomógł: 25 razy
Dołączył: 19 Mar 2018
Piwa: 117/14
Skąd: WGM
Wysłany: 2020-10-19, 20:39   

Jeżeli nie masz przejścia to auto może być traktowane jako zwykły dostawczak.
Jedyny problem takie przeróbki to zmieszczenie się w 3,5t. Chyba że planujesz cięższy wówczas to nie problem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***