Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: smok_wawelski
2020-12-02, 07:41
Koniec z camperowaniem "na dziko" w Portugalii.
Autor Wiadomość
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 74/8
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2021-03-01, 18:38   

samotny wilk napisał/a:
andrzej627, no właśnie.
Wcale się nie dziwię, że w styczniu br. w 100% zakazano swobodnego postoju i noclegu na terenie całej Portugalii. W jakimś (może niewielkim) stopniu była to wina samych kamperowców, przyczepiarzy i namiotowców. Swoje zabawki rozstawiali, gdzie popadnie. Nie patrzyli na znaki zakazu, na to, że jest to obszar Parku Narodowego, Rezerwatu Naturalnego, czy innych obszarów chronionych. Kto na to zwracał uwagę? Policja i tak była wyrozumiała.
A przecież już od wielu lat stosowne prawo w tej kwestii było. Zgodnie z dekretem z mocą ustawy nr. 142/2008 wszelkie formy noclegu (poza miejscami do tego przeznaczonymi: pola namiotowe, parking dla samochodów kempingowych/przyczep kempingowych) były i nadal są zabronione.

Czyli że było prawo, które mało kto przestrzegał, a "policja była wyrozumiała" - to teraz uchwalili nowe prawo, dlatego że stare nie było przestrzeganie.
"...Wielu lekceważyło znaki zakazu, obszary rezerwatów i parków narodowych...". Więc zamiast zacząć egzekwować co powinno się egzekwować ukarano wszystkich hurtem zakazem ogólnym. Taka to teraz wolność - szuka się pretekstu żeby wziąć za twarz wszystkich.
Całe szczęście, że u nas nie zakaże się wstępu do lasu - bo niektórzy śmiecą.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
samotny wilk 
weteran
W podróży jesteśmy zawsze.


Nazwa załogi: Wędrowniczek
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2013
Piwa: 70/62
Skąd: Stolica
Wysłany: 2021-03-01, 19:03   

Kazik II,
Kazik II napisał/a:
Czyli że było prawo, które mało kto przestrzegał, a "policja była wyrozumiała" - to teraz uchwalili nowe prawo, dlatego że stare nie było przestrzeganie.
.
Pewnie powodów było wiele. Ja uważam, że głównym był lobbing hotelarzy i właścicieli campingów. Niewłaściwe parkowanie i nocleg na terenach chronionych też był być może brany pod uwagę. Raczej o wszystkich przesłankach się nie dowiemy. Prawdy szukaj u portugalskiego ustawodawcy, nie u mnie.
Ja tylko lubiłem Portugalię, kiedyś. :szeroki_usmiech Teraz po wejściu nowego Kodeksy Drogowego już mniej. Nie będę się szarpał z Portugalią? Moje ostatnie dwa wyskoki do tego pięknego kraju były podróżami lotniczymi. Zero stresu z pojazdem, biwakowaniem itd. Bilans kosztów też okazał się mocno korzystniejszy. Za same loty z Modlina do Porto i za powrót zapłaciłem nieco ponad 200 zł. Może to jest jakaś podróżnicza opcja. Dla mnie chyba tak. :bigok

Kazik II napisał/a:
Całe szczęście, że u nas nie zakaże się wstępu do lasu - bo niektórzy śmiecą.
To Ty o tym nie wiesz. :shock: U nas w RP wjazd do lasu i biwakowanie/kamperowanie jest od dawna zabronione. Oczywiście, poza miejscami do tego przeznaczonymi. Nawet, kiedy przed wjazdem do lasu nie ma znaku zakazu wjazdu, to i tak wjechać nie wolno. Po lesie można jeździć samochodem tylko po wyznaczonych drogach. Przepisy dotyczące wjazdu samochodem do lasu reguluje rozdział 5. Ustawy o lasach. Na forum już tyle o tym było. :mrgreen:
:spoko
_________________
Andrzej
Ostatnio zmieniony przez samotny wilk 2021-03-01, 19:21, w całości zmieniany 3 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andrzej627 
Kombatant


Twój sprzęt: VW T6 204KM DSG7 4MOTION Stylevan Equinox II
Nazwa załogi: Stylevanek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Lip 2015
Piwa: 339/146
Skąd: Francja
Wysłany: 2021-03-01, 19:12   

Kazik II napisał/a:
Całe szczęście, że u nas nie zakaże się wstępu do lasu - bo niektórzy śmiecą.

Pieszo możesz wejść. Kamperem już nie bardzo. :spoko
Cytat:
ruch motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem), a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). (...)

Uwaga! Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego. (...)

Najlepiej kierować się ogólną zasadą wjeżdżania samochodem do lasu tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki drogowe. Zgodnie z ustawą o lasach nie ma obowiązku oznakowania znakami zakazu dróg, gdzie nie wolno wjeżdżać. Należy zatem stosować zasadę, że droga nieoznakowana nie jest dopuszczona do ruchu.

Żródło: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/faq/samochod
_________________
Andrzej
Filmy z moich podróży
Mój profil na Facebooku
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
samotny wilk 
weteran
W podróży jesteśmy zawsze.


Nazwa załogi: Wędrowniczek
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2013
Piwa: 70/62
Skąd: Stolica
Wysłany: 2021-03-01, 19:17   

andrzej627,
andrzej627 napisał/a:
Pieszo możesz wejść.
To prawda. Ale rowerem też można wjechać. :mrgreen:
_________________
Andrzej
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
andrzej627 
Kombatant


Twój sprzęt: VW T6 204KM DSG7 4MOTION Stylevan Equinox II
Nazwa załogi: Stylevanek
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 20 Lip 2015
Piwa: 339/146
Skąd: Francja
Wysłany: 2021-03-01, 19:24   

samotny wilk napisał/a:
rowerem też można wjechać
:brawo: :brawo: :brawo:
_________________
Andrzej
Filmy z moich podróży
Mój profil na Facebooku
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
samotny wilk 
weteran
W podróży jesteśmy zawsze.


Nazwa załogi: Wędrowniczek
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2013
Piwa: 70/62
Skąd: Stolica
Wysłany: 2021-03-01, 19:49   

Co jeszcze jest istotne przy wyborze legalnego miejsca na postój i nocleg w kamperze w Portugalii?

Moim zdaniem trzeba wyraźnie odróżnić dwa pojęcia w tym zakresie: ESA i ASA.

Otóż, ESA to: stacja obsługi samochodów kempingowych: tutaj możesz zrzucić brudną wodę i toalety chemiczne, a także napełnić zbiornik czystą wodą. Mogą istnieć punkty elektryczne lub nie. Na takiej stacji obsługi nocować nie wolno. :shock:

Natomiast ASA to: obszary serwisowe dla samochodów kempingowych. To obszary specyficzne dla tych pojazdów. Bezpieczne miejsca noclegowe dla kamperów, umożliwiające zrzucenie brudnej wody (i toalet chemicznych) i napełnienie jej czystą wodą. Mogą istnieć punkty elektryczne, a także łazienki, ale nie muszą . Maksymalna długość pobytu bez przerwy to 72 godziny.
W takim miejscu możemy legalnie zaparkować kampera i w nim spać. :bigok

Przykład ASA: Punto sosta per carico e scarico camper - Nazare. Koordynaty: 39.64577, -9.06753.
:spoko

ASA.JPG
Punto sosta per carico e scarico camper - Nazare
Plik ściągnięto 10 raz(y) 170,71 KB

_________________
Andrzej
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 74/8
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2021-03-01, 22:30   

samotny wilk napisał/a:
Kazik II,
Kazik II napisał/a:
Czyli że było prawo, które mało kto przestrzegał, a "policja była wyrozumiała" - to teraz uchwalili nowe prawo, dlatego że stare nie było przestrzeganie.
.
Pewnie powodów było wiele. Ja uważam, że głównym był lobbing hotelarzy i właścicieli campingów. Niewłaściwe parkowanie i nocleg na terenach chronionych też był być może brany pod uwagę. Raczej o wszystkich przesłankach się nie dowiemy. Prawdy szukaj u portugalskiego ustawodawcy, nie u mnie.
Ja tylko lubiłem Portugalię, kiedyś. :szeroki_usmiech Teraz po wejściu nowego Kodeksy Drogowego już mniej. Nie będę się szarpał z Portugalią? Moje ostatnie dwa wyskoki do tego pięknego kraju były podróżami lotniczymi. Zero stresu z pojazdem, biwakowaniem itd. Bilans kosztów też okazał się mocno korzystniejszy. Za same loty z Modlina do Porto i za powrót zapłaciłem nieco ponad 200 zł. Może to jest jakaś podróżnicza opcja. Dla mnie chyba tak. :bigok

Kazik II napisał/a:
Całe szczęście, że u nas nie zakaże się wstępu do lasu - bo niektórzy śmiecą.
To Ty o tym nie wiesz. :shock: U nas w RP wjazd do lasu i biwakowanie/kamperowanie jest od dawna zabronione. Oczywiście, poza miejscami do tego przeznaczonymi. Nawet, kiedy przed wjazdem do lasu nie ma znaku zakazu wjazdu, to i tak wjechać nie wolno. Po lesie można jeździć samochodem tylko po wyznaczonych drogach. Przepisy dotyczące wjazdu samochodem do lasu reguluje rozdział 5. Ustawy o lasach. Na forum już tyle o tym było. :mrgreen:
:spoko

Pisałem o zakazie wstępu do lasu a nie wjazdu do lasu. Tyle to ja też wiem i bardzo dobrze, że tak jest. Jakoś nie odczuwam potrzeby pchania się w knieje kamperem zresztą.
A te nowe przepisy w Portugalii o tyle mnie niepokoją - że to może być precedens i początek bardzo złej mody na zakazywanie kamperom wszystkiego i wszędzie. Czyli otwarcie Puszki Pandory. Stąd też mój polemiczny zapał. Na ile silne potrafi być lobby turystyczno-hotelarskie to mamy choćby na przykładzie szerzących się zakazów wynajmowania mieszkań turystom.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 74/8
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2021-03-01, 22:35   

andrzej627 napisał/a:
Kazik II napisał/a:
Całe szczęście, że u nas nie zakaże się wstępu do lasu - bo niektórzy śmiecą.

Pieszo możesz wejść. Kamperem już nie bardzo. :spoko
Cytat:
ruch motorowerem, pojazdem silnikowym (samochodem, motocyklem czy quadem), a także zaprzęgiem konnym dopuszczalny jest tylko drogami publicznymi. Każdym pojazdem można wjechać do lasu drogą leśną tylko wtedy, gdy jest wyraźnie ona oznaczona drogowskazami dopuszczającymi ruch (np. wskazany jest kierunek i odległość dojazdu do miejscowości, ośrodka wypoczynkowego czy parkingu leśnego). (...)

Uwaga! Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego. (...)

Najlepiej kierować się ogólną zasadą wjeżdżania samochodem do lasu tylko tam, gdzie wyraźnie pozwalają na to znaki drogowe. Zgodnie z ustawą o lasach nie ma obowiązku oznakowania znakami zakazu dróg, gdzie nie wolno wjeżdżać. Należy zatem stosować zasadę, że droga nieoznakowana nie jest dopuszczona do ruchu.

Żródło: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/faq/samochod

Sorry, ale chyba się trochę zirytuję - zanim się kogoś potraktuje jak troglodytę, który chce się pchać kamperm do lasu, trzeba dokładnie przeczytać "zakazu wstępu" a nie wjazdu do lasu.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
samotny wilk 
weteran
W podróży jesteśmy zawsze.


Nazwa załogi: Wędrowniczek
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2013
Piwa: 70/62
Skąd: Stolica
Wysłany: 2021-03-02, 08:19   

Kazik II, proponuję jednak wrócić do właściwego tematu: "Koniec z camperowaniem "na dziko" w Portugali". Pisanie o polskich lasach tylko wypacza temat. Schodzimy na manowce. :chytry
Kończąc temat polskich lasów uważam, że powinieneś dokładnie przeczytać Ustawę o lasach, rozdział 5, Zasady udostępniania lasów. Pojęcie udostępnianie lasów jest szerokie i obejmuje także dostęp do lasów, ruch pojazdów w lesie. Dostęp (wstęp) do lasu wcale nie oznacza jedynie pieszego wejścia do tegoż lasu. A jazda konna, to wejście, czy wjazd do lasu? :haha:

Uszanujmy autora (założyciela) tematu kol. Fason-a i piszmy precyzyjnie o kamperowaniu na "dziko" w Portugalii.

:spoko
_________________
Andrzej
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ZbigStan 
Kombatant


Twój sprzęt: Frankia I 65 SD
Nazwa załogi: Taborygenii, fani Frani.
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 03 Gru 2013
Piwa: 795/253
Skąd: Opole
Wysłany: 2021-03-02, 08:45   

Z tej wymiany informacji wynika,, że jechać do Portugalii warto, przed i po sezonie. W sezonie może zabraknąć stanowisk na dozwolonych miejscach. W dzień można stać na plaży, o ile nie ma zakazu, a na noc należy zjechać na ASA, kemping, itp. miejsce wyznaczone do noclegu. Na dziko się nie postoi, ale zwiedzać Portugalię jak najbardziej można. Pozdrawiam.
_________________
Grecja 2019
Normandia 2019
Czechy 2019
Narty, Włochy 2020
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
samotny wilk 
weteran
W podróży jesteśmy zawsze.


Nazwa załogi: Wędrowniczek
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2013
Piwa: 70/62
Skąd: Stolica
Wysłany: 2021-03-02, 10:24   

ZbigStan,
ZbigStan napisał/a:
Z tej wymiany informacji wynika,, że jechać do Portugalii warto, przed i po sezonie.
Też tak uważam. Moim zdaniem optymalnymi okresami na podróżowanie po Portugalii kamperem są:
a) kwiecień do 1 połowy maja,
b) październik do 1 połowy listopada.
Jazda w wysokim sezonie to nieporozumienie. Chyba, że swoją bazę noclegową opieramy o campingi i te z wyprzedzeniem rezerwujemy. Wtedy tak. Raczej należy zapomniec o wolnych miejscach na terenie ASA. Okrutne temperatury w wysokim sezonie też nie zachęcają do wędrowania. Woda w oceanie w zasadzie przez cały rok jest tylko taka sobie. :-/
W 2019 r. byłem w Lagos w październiku. W ciągu dnia temperatura wahała się w granicach + 31 do + 33 *C. Jednak wieczory i noce były już chłodne.

ZbigStan napisał/a:
W sezonie może zabraknąć stanowisk na dozwolonych miejscach.
Ktoś pisał już w innym temacie, że był w Portugalii w 2020 r. i widział długie kolejki kamperów oczekujących na wjazd na teren campingów. To co będzie w br., kiedy weszło restrykcyjne, nowe prawo? Strach pomyśleć. :shock:

ZbigStan napisał/a:
Na dziko się nie postoi, ale zwiedzać Portugalię jak najbardziej można.

To pewne, że "na dziko" już się nie postoi. Po to wprowadzono to nowe prawo. Portugalię zwiedzać nadal można. Kampera w godzinach 7:00 - 21:00 parkujemy, jak każdy inny pojazd zgodnie z miejscowym i ogólnokrajowym prawem. Respektujmy lokalne o ogólnokrajowe ograniczenia.
:spoko
_________________
Andrzej
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
samotny wilk 
weteran
W podróży jesteśmy zawsze.


Nazwa załogi: Wędrowniczek
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 11 Wrz 2013
Piwa: 70/62
Skąd: Stolica
Wysłany: 2021-03-02, 17:15   

ASA czy camping? Gdzie taniej, ceny?

Pozwoliłem sobie zerknąć na ceny za parkowanie i nocleg na ASA i na campingach. W zdecydowanej większości przypadków ceny na campingach są trochę wyższe. Ale, czy zawsze tak jest?
Otóż, ceny za parkowanie i nocleg w Portugalii na terenie ASA wahają się od 5 do 10 Euro. Są i darmowe ASA, ale trochę trzeba poszukać.
A jak jest na campingach? Jak się dobrze poszuka to znajdziemy całkiem porównywalne ceny do tych na ASA.

Może podrzucę jakiś przykład: Park Camping Paço; koordynaty: 41.80276, -8.84786.
Cena za zestaw w niskim sezonie 15.04 - 30.06:
a) 1 os dorosła - 3.5 E
b) kamper - 3.8 E
c) en. elektr. - 3.3 E
d) zwierzę - 1.4 E

Podsumowanie cen.
1. Cena za zestaw: 1 os dorosła + kamper, bez en. elektr. i zwierzaka = 7.3 E
2. Cena za zestaw: 2 os dorosłe + kamper, bez en. elektr. i zwierzaka = 10.8 E
3. Cena za zestaw: 2 os dorosłe + kamper + en. elektr. = 14.1 E
4. Cena za zestaw: 2 os dorosłe + kamper + en. elektr. + zwierzak = 15.5 E

Zazwyczaj w kamperze wędrują 2 osoby. Prawie każdy kamper ma panele fotowoltaiczne. Zatem, w takim zestawie 2 os, cena 10.8 E za dobę jest porównywalna do ceny na ASA. No i na campingu mamy o wiele większe możliwości: natryski, sklepik, bar/restauracja, niekiedy wypożyczalnia np. rowerów, pkt apteczny, pkt wymiany butli gaz., grill, basen pływacki, sala TV, darmowe Wi Fi itd.
Warto rozważyć taka opcję, chyba?

Na jednej stronie internetowej wyczytałem, że głównym lobbującym z ramienia portugalskich campingów na rzecz wejścia w życie nowego, paskudnego prawa Kodeks Drogowy była sieć campingów Orbitur. :chytry Zatem tej sieci ja już dziękuję. Noga moja u nich nigdy nie postanie. Niech się bujają i szukają dochodów.

:spoko

Camping “Paço”.JPG
Może od czasu do czasu warto zajechać na camping?
Plik ściągnięto 4 raz(y) 111,47 KB

_________________
Andrzej
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Piasek1 
weteran

Twój sprzęt: W638 V230TD
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 07 Lis 2020
Piwa: 30/25
Skąd: Piotrków Kujawski
Wysłany: 2021-03-05, 10:49   

https://www.bankier.pl/wi...mi-8068602.html
po informacjach tego typu spodziewać się należy w całej europie ostrego przykręcania śruby dla camperów.
To są kraje żyjące z turystyki i turystów, będą musieli zrobić wszystko aby branżę uratować bo nic tak nie zniechęca jak zrujnowane i opuszczone pustostany dawnej prężnej bazy hotelowej. Bazy dającej tysiące miejsc pracy i generującej ogromne przychody i podatki.
Obym się mylił ale żeby za 2-3 lata się nie okazało że carawaning to najdroższa forma urlopowania i wypoczynku, nawet w Polsce.
_________________
https://www.camperteam.pl...pic.php?t=36109
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
gryz3k 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Eriba B514 Sl
Nazwa załogi: gryz3k
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Wrz 2010
Piwa: 559/296
Skąd: Warszawa Miedzeszyn
Wysłany: 2021-03-05, 14:46   

Piasek1 napisał/a:
po informacjach tego typu spodziewać się należy w całej europie ostrego przykręcania śruby dla camperów.


Trochę trudniej dojechać ale ludzie decyzyjni muszą zrozumieć, że tylko znikomy procent tych kaperujących na dziko pojedzie na kempingi czy do hoteli. To nie ten target. Taki błąd popełnia wiele krajów. Po co jechać do hotelu do Włoch gdy za znacznie mniejsze pieniądze można lecieć do Tajlandii? We Włoszech, poza miejscami typu Rzym czy Wenecja, turysty zagranicznego praktycznie nie uświadczy się. Chyba, że kamperowego. Lat temu 20 na kempingach w całej Italii pełno było obcokrajowców. Obecnie pustki. Sami lokalesi.

Ja osobiście jeżdżę kamperem ze względu na swobodę wyboru miejsca, którą mi daje. Jak będę zaganiany na kemping to zwyczajnie tam nie pojadę. Pojadę do Turcji czy Maroka. Jak mi się to znudzi to polecę do Azji, Afryki czy Ameryki Południowej.
Kemping dla mnie nie jest alternatywą do podróżowania na dziko. :oops:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
LukF 
Kombatant


Twój sprzęt: CARTHAGO MALIBU I 440 QB
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 31 Sty 2017
Piwa: 447/330
Skąd: Rybnik
Wysłany: 2021-03-05, 16:59   

Czytam o tej Portugalii, nigdy nie byłem a chciałbym pojechać i szkoda mi, że wymyślili to co wymyślili.

W pełni podzielam też zdanie w tej sprawie kol. Gryz3k.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***