Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wymiana oleju
Autor Wiadomość
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 73/8
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2021-03-24, 18:33   

darek 61 napisał/a:
Kazik II napisał/a:
Zaznaczam, tu chodzi o samo zjawisko "starzenia się gumy" niezależnie od warunków pracy motoru.

Tak trochę to widzę tu sprzeczność.Jeżeli paski różnych producentów leżały by w szufladzie to rozumiem,ale jeżeli paski pracują pod różnym obciążeniem przy różnej temperaturze ,na sucho bądź mokro ,to chyba starzenie też może być inne.
Dlaczego się wymienia różne elementy zanim się zepsują,dla świętego spokoju.A spokój kosztuje.Dobrze że nie jesteś ekonomistą w firmie lotniczej.

Sam się sobie dziwię, że dla świętego spokoju nie wyrzucam opon po każdej wymianie wiosną i jesienią. Jeżeli producent przewiduje wymianę paska z osprzętem np. co 140 kkm - to znaczy że zarówno napinacze jak i pompa mają również wytrzymać ten przebieg. Bo inaczej zaraz za salonem jeźdzlibyśmy z duszą na ramieniu, że coś może z tego strzelić. A jeśli coś ma wytrzymać 140 kkm to nie ma sensu wymieniać tego po 30 kkm "dla świętego spokoju".
Ze już nie wspomnę o skutkach ekologicznych wyrzucania sprawnych elementów bez potrzeby.
Chociaż w świecie ludzi z tzw. czerwonego dywanu nawet żony wymienia się po 5 latach i nie wiadomo czy to z powodu przebiegu czy starzenia silikonu czy dla święgo spokoju :haha: :haha:
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mischka 
Kombatant


Twój sprzęt: Dethleffs
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 27 Lut 2016
Piwa: 114/123
Skąd: Bawaria
Wysłany: 2021-03-24, 19:24   

LukF napisał/a:
darek 61 napisał/a:
jeżeli paski pracują pod różnym obciążeniem przy różnej temperaturze ,na sucho bądź mokro ,to chyba starzenie też może być inne.


A proszę przypomnij które paski pracują na mokro? Czy te na które deszcz pada? Tak tylko pytam


https://www.wyborkierowco...e-z-nowych-aut/
_________________
W życiu piękne są tylko chwile...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darek 61 
Kombatant


Twój sprzęt: Jumper Odyssee 78
Nazwa załogi: Violetta Darek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Piwa: 146/103
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-03-24, 20:14   

Kazik II napisał/a:

Sam się sobie dziwię, że dla świętego spokoju nie wyrzucam opon po każdej wymianie wiosną i jesienią.

Jeszcze całkiem niedawno prawie nikt nie zadawał pytania ile lat ma ta opona.Czasy się zmieniają,jeździmy coraz szybciej i chcemy czuć się bezpiecznie.Jak już w czasie jazdy zaczynasz myśleć o tym czy opona lub coś innego wytrzyma to należy zadać sobie pytanie czy te moje niepokoje warte są tych pieniędzy.Oczywiście nikt nie narzuci nikomu że musi wymieniać olej lub inne elementy, byle by auto było na tyle sprawne by przeszło coroczny przegląd .Jak ktoś do mnie przyjedzie na przykład do wymiany amortyzatora to zawsze polecam wymianę wszystkiego z czym ten amortyzator współpracuje choć są to dobre częsci,ale nie wiadomo na jak długo.Są też tacy co wymieniają tylko jeden,bo drugi przecież jest dobry.
Kazik wybór należy ci Ciebie i do innych posiadaczy aut.Całe szczęście że mamy ten wybór.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 73/8
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2021-03-24, 23:03   

Drogi Darku. Z tymi oponami to był tylko przekorny żart. A poza tym nie wrzucajmy wszystkiego do jednego worka, bo do niczego nie dojdziemy. Amortyzatory to jest zupełnie inna bajka i nikt zdrowo myślący nie będzie zmieniał jednego amortyzatora. Bo po pierwsze (jak zapewne doskonale wiesz) amortyzatory obydwu stron powinny mieć zbliżoną charakterystykę tłumienia a po drugie szanse zaliczenia przeglądu z takim wynalazkiem są znikome. Poza tym ten drugi amorek też pewnie niedługo dokona żywota. Tak więc w tym wypadku oszczędzanie nie ma sensu. Ale na czym innym można. Jako stara sknera niestety nie jestem dobrym klientem i jeśli kiedyś do Ciebie zajrzę to raczej żeby postawić piwo - bo na mnie za dużo nie zarobisz. :haha:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darek 61 
Kombatant


Twój sprzęt: Jumper Odyssee 78
Nazwa załogi: Violetta Darek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Piwa: 146/103
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-03-24, 23:15   

Kazik II napisał/a:
a po drugie szanse zaliczenia przeglądu z takim wynalazkiem są znikome.

Nie przesadzaj,jeszcze nigdy mi żaden diagnosta nie sprawdzał czy amortyzatory mam z jednego rocznika.Może gdyby różniły się kolorami to by coś z tego było.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 73/8
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2021-03-24, 23:24   

Diagnosta sprawdza tłumienie amortyzatorów i tylko czysty przypadek może sprawić, że nowy i używany zmieszczą się tolerancji różnicy. A poza tym, jak diagnosta na oko nie odróżni kilkuletniego amortyzatora od nowego to wizyta u okulisty zalecana.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darek 61 
Kombatant


Twój sprzęt: Jumper Odyssee 78
Nazwa załogi: Violetta Darek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Piwa: 146/103
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-03-24, 23:38   

Kazik II napisał/a:
Diagnosta sprawdza tłumienie amortyzatorów i tylko czysty przypadek może sprawić, że nowy i używany zmieszczą się tolerancji różnicy. A poza tym, jak diagnosta na oko nie odróżni kilkuletniego amortyzatora od nowego to wizyta u okulisty zalecana.

Tak powinno być,chyba raz pamiętam że włączył tą trzepaczkę,właściwie nie wiem dlaczego tego nie robią,a szkoda,miałbym więcej pracy. Na oko to widać tylne i to nie zawsze.
Wydawało by się że z przeglądu wylatuje każdy komu brakuje katalizator,ale z mojego doświadczenia tak nie jest .Wyciąłem ich mnóstwo wstawiłem kilka.Najczęściej to luzy w zawieszeniu,skorodowane rurki hamulcowe i słabe hamulce.Brak ręcznego i nieszczelny układ wydechowy.Diagności też muszą dbać o klienta,by do nich za rok przyjechali.
_________________

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 73/8
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2021-03-25, 11:55   

Tacy diagności to chyba jacyś z importu z Kazachstanu :haha: Jestem przeciwny nadmiernemu czepianiu się drobiazgów - ale takie podejście to śmierć w oczach :shock:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 216/484
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2021-03-25, 12:40   

Kazik II napisał/a:
ale takie podejście to śmierć w oczach

Jaki procent wypadków drogowych jest na skutek złego stanu technicznego pojazdów ?
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rav 
weteran

Twój sprzęt: Mobilvetta Kea
Nazwa załogi: Chmielki4
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Maj 2014
Piwa: 145/22
Skąd: z prawilnego kraju
Wysłany: 2021-03-25, 12:55   

SławekEwa

Ciężko udowodnić, że wypadek miał miejsce z uwagi na stan techniczny. Przybija się najczęściej niedostosowanie prędkości do warunków na drodze.

Czasem oglądając jakieś "Polskie Drogi", czy inne "Stop Chamy" widać jak koleś po nagłym hamowaniu nie utrzymuje toru jazdy tylko leci na pobocze, czy stawia go w poprzek. Myślisz, że przy sprawnym aucie by tak było?
_________________
Byle do przodu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Kazik II 
weteran

Twój sprzęt: Nobel Art alkowa na Ducato z 2008r.
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 22 Mar 2007
Piwa: 73/8
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2021-03-25, 13:07   

SlawekEwa napisał/a:
Kazik II napisał/a:
ale takie podejście to śmierć w oczach

Jaki procent wypadków drogowych jest na skutek złego stanu technicznego pojazdów ?

No fakt. Trochę się w mediach demonizuje ten zły stan techniczny aut na naszych drogach - bo procentowo jako przyczyna wypadków to pewnie jest stosunkowo mało. Bo najniebezpieczniejszym elementem samochodu jest na ogół ......kierowca. Niemniej przepuszczanie na przeglądzie auta z niesprawnym układem hamulcowym to jednak nie jest OK.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darek 61 
Kombatant


Twój sprzęt: Jumper Odyssee 78
Nazwa załogi: Violetta Darek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Piwa: 146/103
Skąd: Poznań
Wysłany: 2021-03-25, 13:23   

Kazik II napisał/a:
Niemniej przepuszczanie na przeglądzie auta z niesprawnym układem hamulcowym to jednak nie jest OK.

może zostałem źle zrozumiany
darek 61 napisał/a:
Najczęściej to luzy w zawieszeniu,skorodowane rurki hamulcowe i słabe hamulce.Brak ręcznego i nieszczelny układ wydechowy.

To są według mnie główne powody odmowy przeglądu.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 216/484
Skąd: Biłgoraj
Wysłany: 2021-03-25, 17:47   

Rav napisał/a:
Przybija się najczęściej niedostosowanie prędkości do warunków na drodze.

Podobnie jak teraz najwięcej zgonów odnotowuje ten paskudny wirus. :bajer
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Janusszr 
Kombatant

Twój sprzęt: T600 GFLC Siesta
Nazwa załogi: Jola & Janusz
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 19 Wrz 2016
Piwa: 76/81
Skąd: Suwałki
Wysłany: 2022-06-10, 12:01   

Temat jest o wymianie oleju w silniku.
Mam takie pytanie dotyczące sprawdzania poziomu tegoż oleju.
Końcówka miarki podzielona jest u mnie na trzy odcinki. Jedna strona miarki pokazuje poziom na wysokości 2/3 miarki, a druga strona na wysokości 3/3, czyli maksymalny poziom oleju. Który odczyt należy brać pod uwagę?
_________________
Pozdrawiam, Janusz, na drugie mam Wojtek :)
Marzenia są po to, żeby nigdy nie przestało się chcieć żyć. I po to, żeby o tym przypominały.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zbyszekwoj 
Kombatant


Twój sprzęt: Rapido 707F
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 24 Kwi 2013
Piwa: 330/221
Skąd: Lublin
Wysłany: 2022-06-10, 12:40   

Janusszr napisał/a:
Który odczyt należy brać pod uwagę?


Jeden i drugi. :ok
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***