Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Producent zabudowy - jakich unikać?
Autor Wiadomość
wedsew
początkujący forumowicz

Dołączył: 06 Cze 2011
Wysłany: 2011-07-06, 15:04   Producent zabudowy - jakich unikać?

Witam.
Czytałem sporo o zabudowach kamperów, integralach, alkowach, pośrednich, oglądałem zdjęcia i schematy dziesiątków układów wnętrza itp. Mniej więcej wiem, czego bym szukał, czyli alkowy na bazie Ducato lub Transita. Jest to wstępna koncepcja, więc nic na 100%. Ale ponieważ auto będzie używane, więc rozpatruję wiele scenariuszy, między innymi niesprawności niewykryte przy zakupie :)

Moje pytanie brzmi tak - zakładając jakąś awarię czegoś z wyposażenia lub zwyczajne uszkodzenie wskutek nieuwagi lub innych powodów - do jakiej firmy zabudowy można łatwo coś dostać?
W Waszych postach najczęściej przewijają się takie marki jak Dethleffs, Burstner i Hymer, wydaje mi się więc, że są to najpopularniejsi producenci i jakby coś, do tyh zabudów powinno być najłatwiej - dobrze kombinuję?
A może po prostu sprzęty są uniwersalne i pasują wymiennie? Mam na myśli np. lodówkę, kuchenkę gazową, toaletę i takie tam? Jest jakiś ogólny standard, czy każdy robi po swojemu? Jakieś przetwornice, generatory, pompki, siłowniki itp?
Bo przypuszczam że z pierdołami pokroju szafek lub materaców nie będzie problemu (zdziwiłbym się, jakby jednak były).

Są jeszcze jakieś firmy, które biorąc pod uwagę realia naszego rynku, możecie polecić? Chciałem tylko podkreślić, że nie mówimy na razie o jakości lub rozplanowaniu wnętrza, tylko o tym, żeby nie wdepnąć na coś, czego nie ma nigdzie w Polsce :)

Widywałem w ogłoszeniach jeszcze takie firmy jak Winnebago, Sven Hedin (tą akurat kojarzę z dobrymi opiniami), Bischoff, Mobilvetta, Knaus, Adria, Laika i jeszcze jakieś, których nie pamiętam. Warto je brać pod uwagę, czy będą to raczej miny, których należy unikać?

Dziękuję z góry za rady i pozdrawiam,
Andrzej
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darboch 
Kombatant
KMW_SILESIA


Twój sprzęt: Rimor Super Brig 648
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 17 Lip 2009
Piwa: 68/48
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2011-07-06, 15:12   

wedsew napisał/a:
Są jeszcze jakieś firmy, które biorąc pod uwagę realia naszego rynku, możecie polecić?


Ja jeżdżę akurat Riomor'em i jestem bardzo zadowolony...duża dbałość o szczegóły,bardzo dobre materiały wykończeniowe a mam to na podwoziu VW LT35 z super silnikiem 2.5 TDI :ok
_________________
Darek

Relacje z naszych skandynawskich podróży
http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=8431. Skandynawia
http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=11145 Skandynawia
http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=11150 Skandynawia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
marcos40 
trochę już popisał

Twój sprzęt: Ducato Dethleffs
Dołączył: 02 Sie 2010
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2011-07-07, 00:39   

Witaj,

ja jestem akurat na etapie remontu niezbyt dobrze kupionego Dethleffsa :) To akurat nie ma znaczenia. Jednak z tego co wyśledziłem na rynku to wszelkie części i akcesoria są łatwiejsze w dostępie do marek popularnych a już na pewno europejskich. Oczywiście jeżeli chodzi o dostępność poza autoryzowanym serwisem. Można sporo dostać w ofercie np. Movery czy Reimo. Ich akcesoria czy części pasują do większości zabudów, ale ja z tego co widziałem unikał bym zabudów amerykańskich, więc odrzuciłbym np Winnebago. W tym przypadku to jak ze zwykłą osobówką - do Renault, VW czy nawet nie europejskiego ale popularnego japończyka wszystko się kupi "za rogiem", ale już do Dodge`a - nie. Oczywiście istotne jest jak stary ma być ten Twój nabytek ;) Stosunkowo nowy porządny (zadbany) camper nie wymaga inwestycji, więc nie ma też znaczenia nazwa zabudowy. Z tym, że "stosunkowo nowy" w przypadku campera może oznaczać nawet 12-15 letniego :wyszczerzony: co myślę potwierdzi większość kolegów. Za tym właśnie idzie stan zabudowy. I jak napisał darboch, można być zadowolonym z Rimora, fajnej zabudowy aczkolwiek na pewno nie tak znanej i popularnej jak Hymer, Dethleffs czy Adria. Z mojego (przykrego zakupowego) doświadczenia - oglądać 20 razy, nim zapłaci się cokolwiek... Ja płacę już trzeci raz :mrgreen: :mrgreen: , ale dziś to już czarny humor. Tak to wynika z mojej kilkumiesięcznej remontowej analizy. Na pewno więcej wiedzą bardziej doświadczeni koledzy.

Pozdrawiam :spoko
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ccsrally 
zaawansowany


Twój sprzęt: Był FENDT 640 , vw T4multivan teraz szukamy
Nazwa załogi: Kotek i Słoneczko
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Gru 2008
Piwa: 3/5
Skąd: wroclaw
Wysłany: 2011-07-07, 08:21   

hej
właśnie wszystko zależy od tego ilu letni ma być twoj kamper. Ja szukając swojego oglądnąłem kilka zabudów i wybrałem fendta gdyż jakośc wykonania "dizajn" i wiele innych rzeczy było lepiej ładniej wykonanych w roku 91 fendt niż mniej znane firmy proponowały w np. w 95roku
ja szukałem autka z zabudowa Fendt ,Knaus ,Dethleffs ,Hymer.
tak jak kolega marcos40, pisał amerykan to poszukiwanie części. w europejskich autach wszystkie części są znormalizowane.
pozdrawiam
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wedsew
początkujący forumowicz

Dołączył: 06 Cze 2011
Wysłany: 2011-07-07, 10:03   

Rzeczywiście wypadałoby sprecyzować - budżet przewiduję około 40-50 tys, więc zapewnie będzie to sprzęt w wieku około 15 lat. Raczej alkowa, bo integrale ciężko znaleźć w tej cenie, a jeśli już to raczej mocno przechodzone.

Rozumiem więc, że najpopularniejsza trójka to Dethleffs, Hymer i Adria, tak?
Knausa i Bustnera dosyć często spotykam na niemieckich stronach z ogłoszeniami, Adrię rzadziej - ale zapamiętam.

Przy okazji - gdzie warto się rozglądać za używanym kamperem? Polska, Niemcy, jakiś inny kraj? Wyczytałem gdzieś, że dla przyczep warto się udać do Holandii, natomiast śledząc ogłoszenia zauważyłem podobny układ, co w przypadku aut osobowych - u nas kampery są wyraźnie tańsze, niż analogiczne w Niemczech i zastanawiam się, czy Niemcy sobie je drożej cenią, czy Polacy ściągają jakieś ulepy za grosze, lepią, picują i sprzedają z dużym narzutem (czyli identyczny mechanizm, co w osobówkach)?


Dziękuję za dotychczasowe rady i proszę o jeszcze :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
papamila 
Kombatant


Twój sprzęt: ROLLER TEAM
Nazwa załogi: papamila
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 16 Cze 2007
Piwa: 120/5
Skąd: Trójmiasto i okolica
Wysłany: 2011-07-07, 10:19   

wedsew napisał/a:
i proszę o jeszcze

moim zdaniem nie marka jest ważna a stan zabudowy,
ma być sucha, "bez przejść" i w pasującym układzie wnętrza
części do wszystkiego z Europy dostaniesz bez większych problemów,

podwozie to typowy dostawczak i tu nie upatruj kłopotów
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kaimar 
weteran
kaimar


Twój sprzęt: MOBILVETTA LAIKA CARADO RT GiottiLine
Nazwa załogi: MTM Campery
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 03 Lut 2007
Piwa: 89/3
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2011-07-07, 12:57   

marcos40 napisał/a:
można być zadowolonym z Rimora, fajnej zabudowy aczkolwiek na pewno nie tak znanej i popularnej jak Hymer, Dethleffs czy Adria.


Hymer i Dethleffs popularne są ale w Niemczech. No i w konsekwencji w Polsce dokąd trafiają pojazdy z Niemiec. Do tego nakłada się obiegowa opinia że wszystko co niemieckie jest najlepsze. Ciekawe jest jednak że Niemcy produkują niemieckie campery na nie niemieckich podwoziach.

Jako ciekawostka poniżej ilości camperów sprzedane w różnych krajach Europy i podział na marki na rynku włoskim.

Schowek01.jpg
Plik ściągnięto 5637 raz(y) 137,82 KB

Schowek02.jpg
Plik ściągnięto 138 raz(y) 234,39 KB

_________________
www.camperymtm.pl
www.kamperownia.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wedsew
początkujący forumowicz

Dołączył: 06 Cze 2011
Wysłany: 2011-07-07, 13:54   

papamila napisał/a:
wedsew napisał/a:
i proszę o jeszcze

moim zdaniem nie marka jest ważna a stan zabudowy,
ma być sucha, "bez przejść" i w pasującym układzie wnętrza

To już wiem, przeczytałem dokładnie cały dział o kupowaniu kampera i pełno innych wątków, więc teoretycznie jestem przygotowany.
Chodzi mi tylko o to, żeby przez niewiedzę nie wdepnąć w jakiegoś totalnego egzotyka. Ale skoro mówicie, że do europejskich zabudów dostanę bez problemu graty, to w zasadzie wyczerpuje temat :)
papamila napisał/a:

podwozie to typowy dostawczak i tu nie upatruj kłopotów


Spoko, w sprawie mechaniki sobie poradzę bez problemów, na tym się znam.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wedsew
początkujący forumowicz

Dołączył: 06 Cze 2011
Wysłany: 2011-07-07, 13:59   

kaimar napisał/a:

Ciekawe jest jednak że Niemcy produkują niemieckie campery na nie niemieckich podwoziach.

Może to w sporej mierze wynika z tego, że Niemcy nie mają raczej dużych dostawczaków przednionapędowych - chyba tylko Vito i Transporter, a to małe auta. Chyba też nowe Transity są FWD.
A wprawdzie się nie znam jeszcze za bardzo na kamperach, ale tak na logikę, przedni napęd to duży plus?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darboch 
Kombatant
KMW_SILESIA


Twój sprzęt: Rimor Super Brig 648
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 17 Lip 2009
Piwa: 68/48
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2011-07-07, 14:11   

wedsew napisał/a:
Może to w sporej mierze wynika z tego, że Niemcy nie mają raczej dużych dostawczaków przednionapędowych - chyba tylko Vito i Transporter


zapomniałeś o VW LT ;)

wedsew napisał/a:
wprawdzie się nie znam jeszcze za bardzo na kamperach, ale tak na logikę, przedni napęd to duży plus?


ja mam tył

kaimar, widzę w statystyce RIOMOR na drugim miejscu :yay:
_________________
Darek

Relacje z naszych skandynawskich podróży
http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=8431. Skandynawia
http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=11145 Skandynawia
http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=11150 Skandynawia
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
wedsew
początkujący forumowicz

Dołączył: 06 Cze 2011
Wysłany: 2011-07-07, 18:37   

darboch napisał/a:
wedsew napisał/a:
Może to w sporej mierze wynika z tego, że Niemcy nie mają raczej dużych dostawczaków przednionapędowych - chyba tylko Vito i Transporter

zapomniałeś o VW LT ;)

Nie zapomniałem - LT jest tylnonapędowy :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Skorpion 
Kombatant
Normalny inaczej wariatek stary wyga


Twój sprzęt: Starocie urzadzenie kampero-podobne
Nazwa załogi: Skorpion
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 17 Lip 2008
Piwa: 228/1185
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-07, 22:01   

no i tylnonaperdowy jest tez stary podciwy MB seri T1 601 i 602
_________________


Tadeusz
Byle do przodu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
kaimar 
weteran
kaimar


Twój sprzęt: MOBILVETTA LAIKA CARADO RT GiottiLine
Nazwa załogi: MTM Campery
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 03 Lut 2007
Piwa: 89/3
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2011-07-07, 22:42   

wedsew napisał/a:
Może to w sporej mierze wynika z tego, że Niemcy nie mają raczej dużych dostawczaków przednionapędowych - chyba tylko Vito i Transporter, a to małe auta.


Niemcy też budują campery na podwoziach tylnonapędowych. Na przykład luksusowe Niesmann+Bischoff są budowane na Iveco. Mniejsze modele budowane są oczywiście na Ducato.
_________________
www.camperymtm.pl
www.kamperownia.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Skorpion 
Kombatant
Normalny inaczej wariatek stary wyga


Twój sprzęt: Starocie urzadzenie kampero-podobne
Nazwa załogi: Skorpion
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 17 Lip 2008
Piwa: 228/1185
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2011-07-07, 22:49   

nie mozna zapomniec o FFB i Hymerkach na mercedesach
_________________


Tadeusz
Byle do przodu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ksiczka 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: LAIKA KREOS 3003
Nazwa załogi: kowale
Dołączyła: 08 Lip 2010
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Dąbrowica k/Lublina
Wysłany: 2011-07-07, 23:33   

Cześć! A nasza kochana LAIKA KREOS 3003 zbudowana na MB 312D 2.9TD ma już 92.000 km i choć jest z 2000 roku chodzi jak ta lala. Zabudowa włoska :mrgreen: na niemieckim dostawczaku i kto by pomyślał :chytry
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***