Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
płatnosc kartą debetową Visa za granicą
Autor Wiadomość
nitscha 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Fiat Ducato
Nazwa załogi: Agnieszka Rafał Igor Anita
Dołączyła: 14 Lut 2012
Skąd: Piła
Wysłany: 2013-08-09, 00:40   płatnosc kartą debetową Visa za granicą

witajcie, czy mogę płacic zwykłą kartą płatniczą Visa (taką bez wypukłych cyfr) za granicą np. na stacjach cpn czy też na bramkach na autostradzie np. w Chorwacji?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Bim 
Kombatant
Jacek


Twój sprzęt: Peugeot Adriatik 2,5D 1991 rok
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 21 Lip 2007
Piwa: 124/89
Skąd: Sandomierz
Wysłany: 2013-08-09, 01:02   

możesz nawet jak nie masz srodków na koncie na tyle na ile Ci debetu starczy:)
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krzysioz 
weteran


Twój sprzęt: Weinsberg Orbiter
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Kwi 2009
Piwa: 65/64
Skąd: Płóczki Dolne
Wysłany: 2013-08-09, 03:15   

Rozumiem ,ze jest tu mowa o karcie platniczej np VISA ELectron nieslusznie nazwanej nawet przez banki karta debetowa , choc czesto niepozwalajacej na zaden debet.

Generalnie nie ma z tym w Europie prblemu , ale sa kraje , gdzie jest to czasami utrudnione. Np w Grecji w wielu miejscach za paliwo nie zaplacisz zadna karta.
Poza mozliwoscia platnosci zostaje jeszcze kurs sprzedazy Euro danego banku ( no ale to juz luksus niewozenia gotowizny) Przy walutach innych niz Euro czesto pobierana jast dodatkowa prowizja ( a przypadku mojego banku 2,8% i jest to prowizja VISY , a nie banku) , bo normalnie wszystkie waluty przeliczne sa przez EURO. Regulaminy katrt platniczych i kredytowych maja po 60 stron i sa napisane dosc skomplikowanym jezykiem.
Sorki za offa
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bartosz_b 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Hobby Optima Deluxe 70HQ
Dołączył: 11 Lip 2012
Skąd: Bielsko - Biała
Wysłany: 2013-08-09, 08:44   

Z mojego doświadczenia wiem że w niektórych przypadkach wychodzi to nawet taniej niż zakup waluty u nas. W Chorwacji w tym roku przy wyciąganiu pieniędzy z bankomatu kurs kuny wychodził 0,57 PLN a w kraju kupowałem Kuny na drogę po 0,61PLN
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Jerzyk 
zaawansowany


Twój sprzęt: Hymermobil z gwiazdą
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 22 Paź 2010
Piwa: 130/5
Skąd: Józefów
Wysłany: 2013-08-09, 08:50   

z moich doświadczeń z tego roku podczas wycieczki do Francji wynikło ważne doświadczenie: zarówno u Niemców, jak i we Francji kilkakrotnie zdarzyło się, że Visa nie chciała działać - na szczęście żonka miała mastercard. Zdarzyło się również odwrotnie, że master nie działał. Z tego wynika nowa zasada: ZAWSZE gotówka w kieszeni na awaryjną płatność w stacji paliw lub na autostradzie. Pozdrawiam J.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
antwad 
stary wyga

Twój sprzęt: Dethleffs Advantage T5801
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 22 Sty 2007
Piwa: 17/63
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-08-09, 09:19   

krzysioz210 napisał/a:
bo normalnie wszystkie waluty przeliczne sa przez EURO

W większości banków tak faktycznie jest i w związku z tym jak dochodzi koszt takiego podwójnego przewalutowania (z lokalnej waluty na EUR lub USD, a potem na PLN, bo rachunek karty prowadzony jest w złotówkach), to sumaryczny kurs wymiany nie wychodzi najlepiej.
Optymalnym rozwiązaniem jest sytuacja gdy dokonywane jest przeliczenie wprost z lokalnej waluty na złotówki. Korzystam z usług banku, który tak ma (ciekawe jak długo jeszcze).
A wisienką na torcie jest kurs, po jakim ta operacja jest wykonywana. :lol:
Nie jest to kurs banku, tylko organizacji kartowej (Visa lub MasterCard). A są to naprawdę bardzo dobre przeliczniki.
_________________
"Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat przy każdej okazji" - św. Tomasz z Akwinu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
gryz3k 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Eriba B514 Sl
Nazwa załogi: gryz3k
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 06 Wrz 2010
Piwa: 558/295
Skąd: Warszawa Miedzeszyn
Wysłany: 2013-08-09, 10:13   

We Francji na stacjach samoobsługowych nie działały mi żadne polskie karty. Ani płatnicze ani debetowe, ani nawet kredytowe. :gwm
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Camper Diem 
Kombatant


Twój sprzęt: Eura Mobil
Nazwa załogi: Camper Diem!
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 01 Wrz 2007
Piwa: 49/65
Skąd: Gdańsk-Wrzeszcz
Wysłany: 2013-08-09, 10:24   

dodam jeszcze, że każda karta ma limity transakcji. warto przed wyjazdem sprawdzić czy mamy możliwość płacić kartą bezgotówkowo, bo na przykład karta bankomatowa może mieć ustawiony limit na bankomaty i nam wypłaci, a bezgotówkowe "zero" i będziemy niesłusznie psioczyć na kartę i na bank ;)
_________________
Camper Diem!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
HENRYCZEK 
weteran

Pomógł: 6 razy
Dołączył: 17 Lis 2011
Piwa: 81/131
Skąd: Południe
Wysłany: 2013-08-09, 10:45   

Jerzyk napisał/a:
: ZAWSZE gotówka w kieszeni na awaryjną płatność w stacji paliw lub na autostradzie. Pozdrawiam J.


Wczoraj przejeżdżałem przez Niemcy,na stacji paliw była kartka że nie przyjmują nominałów 500 €, chcąc rozmienić,zrobiłem zakupy w Lidlu i kicha,pani nie ma wydać,zatem gotówa ok ale w mniejszych nominałach.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bartosz_b 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Hobby Optima Deluxe 70HQ
Dołączył: 11 Lip 2012
Skąd: Bielsko - Biała
Wysłany: 2013-08-09, 11:51   

HENRYCZEK napisał/a:
Jerzyk napisał/a:
: ZAWSZE gotówka w kieszeni na awaryjną płatność w stacji paliw lub na autostradzie. Pozdrawiam J.


Wczoraj przejeżdżałem przez Niemcy,na stacji paliw była kartka że nie przyjmują nominałów 500 €, chcąc rozmienić,zrobiłem zakupy w Lidlu i kicha,pani nie ma wydać,zatem gotówa ok ale w mniejszych nominałach.

Ja już kilka razy się spotkałem z tym że nie przyjmują takich nominałów, zresztą nie dziwie się to tak jakby u nas ktoś podszedł płacić z banknotem 2000 PLN :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Zaradek 
stary wyga


Twój sprzęt: Peugeot Boxer PILOTE Pacific 65px
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 24 Sie 2008
Piwa: 13/9
Skąd: P-ń
Wysłany: 2013-08-09, 11:58   

gryz3k napisał/a:
We Francji na stacjach samoobsługowych nie działały mi żadne polskie karty. Ani płatnicze ani debetowe, ani nawet kredytowe. :gwm


To zależy od automatu obsługującego stację. Mi na jednych działało a na innych nie. Generalnie bardziej opłaca się tankować na automatach (cena) ale jest też problem gdy zaczyna brakować ropki a automat nie chce zrealizować transakcji.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
salut 
weteran


Twój sprzęt: Weinsberg Cara Loft 700 MEH
Nazwa załogi: SALUCIKI
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Paź 2010
Piwa: 108/3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-08-09, 18:19   

Co do płatności karta "płaską" - są to karty płatnicze z możliwością płacenia/wypłacania tylko do wysokości aktualnego stanu konta i ani złotówki więcej.
Która karta jest "lepsza" Visa czy Mastercard? To zależy gdzie jej używamy. Visa przelicza płatność na USD a następnie na złotówki, Mastercard rozliczana jest w EURO /tylko jedno przewalutowanie/. W strefie Euro lepsza jest Mastercard.
Co do płatności, na pewno karta lepiej płacic na bramkach autostradowych. Operacja trwa sekundę.
:spoko :spoko
_________________
I don't need Google, my wife knows everything !!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Camper Diem 
Kombatant


Twój sprzęt: Eura Mobil
Nazwa załogi: Camper Diem!
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 01 Wrz 2007
Piwa: 49/65
Skąd: Gdańsk-Wrzeszcz
Wysłany: 2013-08-09, 18:49   

salut napisał/a:
Visa przelicza płatność na USD a następnie na złotówki, Mastercard rozliczana jest w EURO /tylko jedno przewalutowanie/. W strefie Euro lepsza jest Mastercard.

nie jest to prawdą, obecnie waluta nie jest zależna od organizacji - przeciętna karta Visa w Europie rozliczana jest w euro :spoko
_________________
Camper Diem!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
antwad 
stary wyga

Twój sprzęt: Dethleffs Advantage T5801
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 22 Sty 2007
Piwa: 17/63
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-08-09, 19:19   

Camper Diem napisał/a:
nie jest to prawdą, obecnie waluta nie jest zależna od organizacji

Dokładnie. Organizacja kartowa rozliczy w takiej walucie, w jakiej zażyczy sobie bank. Tak było kiedyś - Visa - USD, a MasterCard - EUR.
W większości przypadków polskie banki Vise rozliczają w EUR. Nie wiem jak teraz, ale niedawno Citi rozliczał Vise w USD i to była faktycznie nieciekawa opcja, szczególnie jak się do tego dodało kurs jaki do tego stosował. :evil:
_________________
"Panie, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat przy każdej okazji" - św. Tomasz z Akwinu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
salut 
weteran


Twój sprzęt: Weinsberg Cara Loft 700 MEH
Nazwa załogi: SALUCIKI
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 17 Paź 2010
Piwa: 108/3
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-08-09, 20:11   

Witam
Macie rację. Przespałem ten moment zmiany rozliczeń. :oops:
:spoko :spoko
_________________
I don't need Google, my wife knows everything !!!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***