Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Klima-ekstrahiperduperowo-hipsterska
Autor Wiadomość
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2013-08-27, 18:59   

Bajaga ciepło, ciepło!
W moim przypadku zamierzam rozprowadzić zimne powietrze korytkami oświetleniowymi, które pod sufitem mają szparkę do chłodzenia halogenów, teraz wymieniłem na ledy,więc kanały wykorzystam do chłodzenia wnętrza kampera.
_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
miciurin 
weteran


Twój sprzęt: Fiat Ducato S.E.A A640
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 20 Sie 2011
Piwa: 17/83
Skąd: ja to wiem?
Wysłany: 2013-08-27, 19:02   

rawicki@op.pl napisał/a:
kimtop napisał/a:
Po co 90-cio latkowi takie coś?

Nie ważne ile ma lat, ważne że czuje się dobrze i jeszcze majsterkuje.
Chciałbym w wieku, jakmi jest teraz pan Adam Słodowy tak wyglądać i być jeszcze
pożytecznym dla ludzi. Po co kupił klimatyzator, może wnuczkowi zainstaluje w kamperze, ale to są tylko moje przypuszczenia.Jeśli ciekawość nie daje spokoju i nie możesz spać z tego powodu, to zadaj pytanie bezpośrednio , możesz Pana Adama znaleźć na Facebooku :spoko


Mam tą niewątpliwą przyjemność osobiście znać Pana Adama jak również jego żonę Panią Bożenę ponieważ byli to bliscy znajomi mojego taty. Pan Adam w życiu prywatnym jest bardzo miłym i sympatycznym człowiekiem. Pamiętam, że jak kiedyś byli u nas zapytałem się co on robi z tymi wszystkimi zabawkami, które wykonai okazało się że przekazuje je do domu dziecka. :ok
_________________
Fiat Ducato 1,9 TD, 1989r, zabudowa Fendt 560 SK - był
Fiat Ducato 2,2 MultiJet, 2007r, zabudowa S.E.A A640 - był
Na pewno będzie kolejny kamper :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bajaga 
Kombatant

Nazwa załogi: FiveStars
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 22 Lut 2012
Piwa: 108/7
Wysłany: 2013-08-27, 20:50   

rawicki@op.pl napisał/a:
Bajaga ciepło, ciepło!
W moim przypadku zamierzam rozprowadzić zimne powietrze korytkami oświetleniowymi, które pod sufitem mają szparkę do chłodzenia halogenów, teraz wymieniłem na ledy,więc kanały wykorzystam do chłodzenia wnętrza kampera.

Ja mam rozprowadzone rury do klimy wiec tylko kwestia jest jednostki centralnej. Zawsze to lepiej byloby wydac ok. 2 tys za tą klime niż ok. 5 tys za trume compact. A z drugiej strony jest pytanie o wytrzymałość, głównym problemem zabudowy kampera i sprzętów technicznych w niej jest to że auto pracuje i trzęsie się.
O gwarancji na przerabiana klime można zapomnieć wiec jak nie wytrzyma realiów kamperowych to 2 tys w plecy :)
_________________
Pozdrawiam,

Bajaga&Instruktori
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2013-08-27, 22:19   

Bajaga napisał/a:
Zawsze to lepiej byloby wydac ok. 2 tys za tą klime niż ok. 5 tys za trume compact.

Miałem kilka lat temu w przyczepie nową Trume, dużo hałasu, wiatru,mało chłodu, cieszę się że się jej pozbyłem razem z przyczepą.
Co do niezawodności klimatyzatorów przenośnych, mam jeden już 5 lat, poniewierany,również przewożony i chodzi.
W kamperze zamierzam przymocować klimatyzator za pomocą pasów do mocowania ładunków, podkładając miękką gumę lub gąbkę
Łatwy i szybki demontaż , żeby nie wozić go gdy nie potrzebny.
Wstrzasy nie mogą wyrządzić mu wielkiej krzywdy,może się rozszczelnić, czy gdzieś rozłączyć, to się dobije gazu, czy naprawi samemu.
Większy problem mam jak doprowadzić do bagażnika wystarczającą ilość powietrza do schłodzenia, skoro wyjście mam dwoma rurami Fi 110, to powinienem doprowadzić chociaż 3 rury Fi 110, albo zostawić drzwi do bagażnika otwarte.
Oprócz tego potrzebne są dwa otwory Fi 160 do schładzania skraplacza.
_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2013-09-06, 09:53   

Bajaga napisał/a:
A z drugiej strony jest pytanie o wytrzymałość, głównym problemem zabudowy kampera i sprzętów technicznych w niej jest to że auto pracuje i trzęsie się.
O gwarancji na przerabiana klimę można zapomnieć, wiec jak nie wytrzyma realiów kamperowych to 2 tys w plecy
Bajaga napisał/a:
A z drugiej strony jest pytanie o wytrzymałość, głównym problemem zabudowy kampera i sprzętów technicznych w niej jest to że auto pracuje i trzęsie się.

Rozmawiałem z panem Adamskim z firmy Borysowski, na temat wytrzymałości w/w klimatyzatorów Olimpia, otóż włoski producent zapewnił go o bezawaryjności urządzenia zamontowanego w środkach transportu.Klimatyzator ten jest bardzo powszechnie stosowany we Włoszech do mobilnych biur kontenerowych.
Ameryki nie odkryliśmy,podobno również w kamperach, włosi stosują bezproblemowo te klimatyzatory od wielu lat.Co się tyczy gwarancji, otrzymałem odpowiedź,że jeżeli nie zerwałem plomby, a nie , bo dorobiłem jedynie kolektor wylotowy zimnego powietrza z rury Fi 110 doklejony do prostokątnego wylotu, to gwarancję zachowałem.Wkrótce relacja fotograficzna mojej robótki.
_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2013-09-06, 10:51   

Może zacznę od końca, klima gotowa, świetną ocenę wystawił mi mój kolega Waldek, szef firmy Waldi z Piotrkowa Trybunalskiego, firmy która zajmuje się zabudową blaszaków tzw. Camper Busów, znana dla niektórych z Nas z targów poznańskich.
Nasze ustalenia końcowe to, że udało się zrealizować wstępne założenia.(Widzicie ten kciuk prawej ręki)

HPIM1122 (400x300) (2).jpg
Plik ściągnięto 5341 raz(y) 253,26 KB

_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Ostatnio zmieniony przez Rawic 2013-09-06, 12:54, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2013-09-06, 11:28   

Moc którą założyłem jest wystarczająca do schłodzenia mojego 7.3 m kampera, termometr m pokazuje czas i temperatury wew. i zew., zdjęcia zrobione w odstępie jednej godziny, chodzi na przetwornicy 2000 W z pełnym sinusem.

HPIM1094 (400x300).jpg
Plik ściągnięto 5323 raz(y) 228,61 KB

HPIM1096 (400x300).jpg
Plik ściągnięto 5323 raz(y) 217,96 KB

HPIM1110 (400x300).jpg
Plik ściągnięto 5323 raz(y) 215,87 KB

HPIM1121 (400x300).jpg
Plik ściągnięto 5323 raz(y) 228,26 KB

_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2013-09-06, 11:56   

Jest naprawdę cicha, największy hałas jest na zewnątrz z tyłu kampera około 70 dB, mniejszy w bagażniku około 50 dB, a wewnątrz kampera jest ledwo słyszalny, nie mogłem zmierzyć jak cicho jest w środku bo mój miernik poziomu dźwięku AS-200 , mierzy powyżej 50dB.
Montaż starałem się wykonać estetycznie, można jeszcze dodatkowo zaizolować kanały rozprowadzające zimne powietrze, choć ten odcinek rury tuż przy wylocie z klimatyzatora, na którym występowała rosa, jest zaizolowany.

HPIM1092 (400x300).jpg
Plik ściągnięto 5308 raz(y) 243,1 KB

HPIM1093 (400x300).jpg
Plik ściągnięto 5308 raz(y) 229,86 KB

HPIM1115 (400x300).jpg
Plik ściągnięto 5308 raz(y) 232,75 KB

HPIM1116 (400x300).jpg
Plik ściągnięto 5308 raz(y) 239,95 KB

HPIM1117 (400x300).jpg
Plik ściągnięto 5308 raz(y) 218,06 KB

HPIM1107 (400x300).jpg
Plik ściągnięto 5308 raz(y) 241,16 KB

_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MAWI 
Kombatant


Twój sprzęt: HYMER E 700 INTEGRA
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 19 Sty 2010
Piwa: 99/17
Skąd: Kutno
Wysłany: 2013-09-06, 12:41   

Fajnie wyszło .pokarz jak wdmuchujesz zimne powietrze do środka.
_________________
Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy.
MARZENKA i WIESIEK
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2013-09-06, 12:47   

Przewaga mojej klimy nad dachowymi Dometicami jest taka, 1) nie będzie dodatkowego obciążenia dachu, a nisko w bagażniku, w krytycznych momentach ważny jest środek ciężkości pojazdu.
2)nie będzie mi buczała i dmuchała nad głową, moje wyprowadzenie zimnego powietrza z klimatyzatora za pomocą dwóch rur Fi 110 wprowadzonych do korytek oświetleniowych pod sufitem , a następnie długa fugą wzdłużną, czyli dużym przekrojem spowodowało bezszumowe, płynne, pełne, miłe opadanie zimnego powietrza w kamperze
3)nie będzie woda lała się po scianach i brudziła ich kamieniem i osadzającym się na mokrej powierzchni kurzem, u mnie kondensat wyprowadziłem za pomocą lejka pod samochód.( W temp. powyżej 23 st C, kondensat wyrzucany jest na zewnątrz z gorącym powietrzem)
4)nie będę woził klimy gdy nie jest potrzebna, montaż lub demontaż trwa około 1 minuty, a do otworów wlotowo-wylotowych dorobiłem zagłuszki.
Poprzez zagłuszenie wlotów powietrza z zewnątrz do schłodzenia, a otwarcie w bagażniku
drzwiczek do piecyka Trumy, uzyskamy efekt recyrkulacji powietrza znany z klimy samochodowej, bo wciągniemy powietrze z przodu kampera drogą którą piecyk wciąga je do ogrzewania.Najlepszy efekt chłodzenia całej kubatury kampera uzyskuję, gdy z przodu nad kabiną kierowcy uchylę szyber dach, wtedy zimne powietrze opadając przemieszcza i wypycha ciepłe do przodu i do góry nad dach.
Zainteresowanym służę poradą i pomocą.Pozdro.

HPIM1098 (400x300).jpg
Plik ściągnięto 5278 raz(y) 233,09 KB

HPIM1123 (400x300) (400x300).jpg
Plik ściągnięto 5278 raz(y) 244,5 KB

HPIM1104 (400x300).jpg
Plik ściągnięto 5278 raz(y) 237,55 KB

HPIM1105 (400x300).jpg
Plik ściągnięto 5278 raz(y) 235,3 KB

HPIM1109 (400x300).jpg
Plik ściągnięto 5278 raz(y) 230,02 KB

HPIM1107 (400x300).jpg
Plik ściągnięto 5278 raz(y) 241,16 KB

HPIM1103 (400x300).jpg
Plik ściągnięto 5278 raz(y) 223,78 KB

_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2013-09-06, 13:25   

A gdyby mnie ktoś szukał to ,zamieszczę swoją ulotkę.
Często się zdarza, że zapominamy o badaniu technicznym naszego pojazdu, ostatnio był Zapominalski z Gdańska(jechał do Chorwacji), jadących z kierunku Gdańska, Warszawy, Łodzi kamperami do 3.5 T, chciałbym zaprosić do mnie na stację trzeba tylko 7 km zboczyć do Gorzkowic, zjechać z drogi E 75(Gierkówka) zjazdem na Kamieńsk na wysokości Bełchatowa.Dla członków CT Camper Park (10 szt) gratis, jedynie prąd i woda za uczciwą zapłatą.Moje wspórzędne wg systemu Google, N 51.21420 E 019.59880.Pozdrawiam.

Galaxy 001 (425x550).jpg
Plik ściągnięto 5252 raz(y) 224,62 KB

_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2013-09-06, 13:42   

Aha, pokażę jeszcze ile to zajmuje miejsca w bagażniku, czy bardzo przeszkadza? chyba nie, mnie bynajmniej.

HPIM1099 (400x300).jpg
Plik ściągnięto 5241 raz(y) 237 KB

_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bajaga 
Kombatant

Nazwa załogi: FiveStars
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 22 Lut 2012
Piwa: 108/7
Wysłany: 2013-09-06, 16:01   

rawicki@op.pl napisał/a:
Aha, pokażę jeszcze ile to zajmuje miejsca w bagażniku, czy bardzo przeszkadza? chyba nie, mnie bynajmniej.

Ciekawią mnie 2 sprawy
1. Jak klimatyzator "dmucha" do tej rury? Jest jakos modyfikowany mocno czy po prostu rura ma dziure wzdłuż i tak pobiera z niego zimne powietrze?
2. Sprawa hałasu, ok 70db zwlaszcza nocą to nie tak mało... Spaleś już z klimatyzacją? Z tego co widzę nad garażem masz chyba sypialnie? Tez tak mam i ciekaw jestem hałasu i ew . wibracji nocnych.
Jak koszty określasz powykonawczo?
_________________
Pozdrawiam,

Bajaga&Instruktori
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2013-09-06, 17:45   

Odpowiedź dla kolegi -Bajaga
Ad1) Tak po prostu, rura kanalizacyjna setka ,ma wycięty kanał wzdłuż, częściowo wywinięta, żeby łatwiej było przymocować do klimatyzatora,dopasowana i uszczelniona silikonem.
Ad2) Sprawa hałasu, owszem 70 dB na zewnątrz to nie mało,ale w środku , przy zamkniętych oknach tego nie słychać, jak już pisałem otwieram tylko okno dachowe z przodu.
Oczywiście na ciasnych kempingach trzeba będzie ustawiać tak tył samochodu , żeby nikomu nie zakłócać ciszy nocnej, ale bywałem na włoskich kempingach, pełnych od Niemców pozamykanych w Kamperach z dudniącymi klimatyzacjami, a ja nie mogłem spać przy otwartych oknach z powodu hałasu.
W najbliższych latach szykujemy się na wyjazdy do Grecji,a tam jest przestronnie, nie będzie słychać u sąsiadów, zresztą cykady wszystko zagłuszą.
Tak , bagażnik mam pod łóżkiem,ale zrobiłem dodatkowe wygłuszenie za pomocą karimaty,jest to widać na którymś z wcześniejszych zdjęć więc dalej przez gruby materac i poduszkę niewiele dźwięku przechodzi,kiedyś po obiedzie położyłem się żeby sprawdzić wytłumienie i usnołem w dzień co mi się to często nie zdarza.
Zapomniałem dodać że klimatyzator stoi na kauczukowych podkładkach, przylega do ściany poprzez uszczelki silikonowe,mocowany jest tekstylnymi pasami więc żadne dodatkowe wibracje nie powstają, a ten model z turbiną promieniową jest wyjątkowo cichy.
Odnośnie dodatkowych kosztów, to około 200 zł.Pozdrawiam
_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rawic 
Kombatant


Twój sprzęt: Hymer Tramp CL 698
Nazwa załogi: Ewa,Karolina,Zbyszek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 11 Wrz 2010
Piwa: 53/3
Skąd: Gorzkowice
Wysłany: 2013-09-06, 17:53   

oj, zapomniałem klimatyzator ma w komplecie pilota z programatorem, między innymi jest funkcja "praca w nocy" czyli co godzinę podnosi się temperatura schładzania oraz zmniejsza się szybkość turbiny, czyli jest coraz ciszej.Jest też timer.
_________________
Stacja Kontroli Pojazdów przyjazna pojazdom specjalnym z przeznaczeniem kempingowym.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***