Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Regulacje odnośnie platform, bagażników, boksów i kufrów.
Autor Wiadomość
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2013-11-22, 08:54   Regulacje odnośnie platform, bagażników, boksów i kufrów.

Szukam jakie przepisy regulują bagażniki dachowe, platformy na skutery i inne przestrzenie bagażowe montowanie poza obrysem samochodu. W sumie może dotyczyć to również kabin kempingowych na pickupy. Zanim zacznę wertować PORD, który (jak to przepisy) jest wyjątkowo upierdliwą lekturą, chciałbym poradzić się kolegów i koleżanek, może ktoś już to przerabiał.

Po pierwsze dozwolone gabaryty.
Czy mają zastosowanie przepisy odnośnie przewożenia ładunku ponadwymiarowego? Co do nich znalazłem, że ładunek nie może wystawać więcej niż 23cm na boki pojazdu, 50cm z przodu (i więcej niż 150cm przed kierowcę) oraz 200cm z tyłu. Co do wysokości to jedyne do czego dotarłem to maksymalna wysokość pojazdu z ładuniem - 400cm.

Po drugie, światła i rejestracja
W przepisie jest również zapis, że bagażnik nie może zasłaniać tablicy i świateł. Widziałem bagażniki na hak (rowerowe i kufry) oraz platformy, które miały zdublowane światła samochodowe oraz miejsce na duplikat tablicy. Z google wiem, że w praktyce montuje się tam duplikat lub wtórnik tablicy.

Po trzecie, homolgoacja
Na czuja, to wszystkie powyższe sprzęty to ładunek i homologacji nie potrzebują. Jak jest faktycznie? Potrzeba jakiś papier na taki bagażnik, czy można sobie go po prostu zrobić samemu?
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
szadok
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: przyczłapka
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 23 Lis 2010
Piwa: 7/20
Skąd: Górny Śląsk
Wysłany: 2013-11-22, 10:36   Re: Regulacje odnośnie platform, bagażników, boksów i kufrów

koder napisał/a:
Szukam jakie przepisy regulują bagażniki dachowe, platformy na skutery i inne przestrzenie bagażowe montowanie poza obrysem samochodu. W sumie może dotyczyć to również kabin kempingowych na pickupy. Zanim zacznę wertować PORD, który (jak to przepisy) jest wyjątkowo upierdliwą lekturą, chciałbym poradzić się kolegów i koleżanek, może ktoś już to przerabiał.

Na karawaning.pl był wątek, może będzie pomocny.
koder napisał/a:
Po pierwsze dozwolone gabaryty.
Czy mają zastosowanie przepisy odnośnie przewożenia ładunku ponadwymiarowego? Co do nich znalazłem, że ładunek nie może wystawać więcej niż 23cm na boki pojazdu, 50cm z przodu (i więcej niż 150cm przed kierowcę) oraz 200cm z tyłu. Co do wysokości to jedyne do czego dotarłem to maksymalna wysokość pojazdu z ładuniem - 400cm.

Raczej skłaniałbym się, że platforma to nie ładunek a dodatkowe wyposażenie samochodu.
koder napisał/a:

Po drugie, światła i rejestracja
W przepisie jest również zapis, że bagażnik nie może zasłaniać tablicy i świateł. Widziałem bagażniki na hak (rowerowe i kufry) oraz platformy, które miały zdublowane światła samochodowe oraz miejsce na duplikat tablicy. Z google wiem, że w praktyce montuje się tam duplikat lub wtórnik tablicy.

Trzeciej tablicy nie dostaniesz. Nie bo nie. Możesz spróbować przełożyć oryginalną tablicę, albo możesz spróbować dodrukować sobie 'tablicę informacyjną' w obu przypadkach służbista znajdzie paragraf, żebyś zapłacił mandacik :diabelski_usmiech
Tu się trochę produkowałem ;) i tu jeszcze trochę :wyszczerzony:
koder napisał/a:
Po trzecie, homolgoacja
Na czuja, to wszystkie powyższe sprzęty to ładunek i homologacji nie potrzebują. Jak jest faktycznie? Potrzeba jakiś papier na taki bagażnik, czy można sobie go po prostu zrobić samemu?

Kupowałem platformę polskiej firmy. Homologacji nie uwidziałem. Ale ze zrobieniem samemu chyba byłby problem (sama łapa -uchwyt kuli).
Natomiast na potrzebę homologacji rzuca ciut światło odpowiedź http://www.sejm.gov.pl/se...sp?key=6A394AD6
Cytat:
W obecnym stanie prawodawstwa europejskiego nie ma określonych wymagań homologacyjnych dla takich bagażników. Wprowadzenie do krajowych regulacji prawnych rozwiązań w zakresie montowania na hakach holowniczych bagażników rowerowych według dokonanej oceny przez ministerstwo mogłoby być powiązane z art. 31 dyrektywy 2007/46/WE, który ma zastosowanie w zakresie dopuszczania do ruchu oryginalnych części lub wyposażenia, które nie są objęte systemem homologacji. Jednak Komisja Europejska nie określiła dotychczas w wykonaniu ww. art. 31 załącznika do tej dyrektywy, który stanowiłby wykaz ww. przedmiotów wyposażenia.
_________________
z pozdrowieniami,
szadok


__

"Prawdziwa wiedza to znajomość przyczyn" (c)Arystoteles
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2013-11-22, 11:05   

Za linki dziękuję, już zabieram się do czytania.
szadok napisał/a:
Raczej skłaniałbym się, że platforma to nie ładunek a dodatkowe wyposażenie samochodu.

No właśnie w tej kwestii niewiele znalazłem. Pewnie są jakieś regulacje, które stosuje się do podwyższonego dachu, czy też namiotów dachowych (tych zintegrowanych). Rodzi się mi w łepetynie pomysł i badam, w jakich granicach się muszę poruszać.

szadok napisał/a:
Ale ze zrobieniem samemu chyba byłby problem (sama łapa -uchwyt kuli).

Skrót myślowy - mam w samochodzie dwa miejsca montażowe na zderzaku do zawieszenia kosza na koło zapasowe (śrubami prosto do ramy), a u góry bym jeszcze do relingu chwycił (mają do 100kg obciążenia).
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
JaWa 
Kombatant
Pierwsza "Mała Karawana"


Twój sprzęt: Fiat Ducato Roller Team Granduca
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 15 Sty 2007
Piwa: 367/232
Skąd: Kutno
Wysłany: 2013-11-22, 16:43   

koder napisał/a:
Szukam jakie przepisy regulują bagażniki dachowe, platformy na skutery i inne przestrzenie bagażowe montowanie poza obrysem samochodu. W sumie może dotyczyć to również kabin kempingowych na pickupy.


Czas na obywatelsk projekt ustawy. wystarczy tylko 100 000 podpisów.

1. JaWa
_________________
Wanda i Jacek Kutno
-------------------------------------------
www.youtube.com/@JacekKropidlowskikutno/videos
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2013-11-23, 17:04   

Okay, przemyślałem, poczytałem. Bajzel jest z tylnymi światłami i tablicą rejestracyjną. To może z drugiej strony: Co (oprócz masy) ogranicza bagażniki dachowe? Można sobie skonstruować dowolny w granicach dozwolonego gabarytu ładunku?
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
gfizyk 
zaawansowany


Twój sprzęt: LMC 6400 Lord Liberty/Ducato
Nazwa załogi: Fizyki
Dołączył: 11 Lip 2011
Piwa: 3/15
Skąd: Z Okolicy Dabrowicy
Wysłany: 2013-11-23, 17:11   

Możesz.
Warunkie znajdziesz w Ustawie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
_________________
pozdrawiam!
Grzesiek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***