Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Budowa domka ze Złomka. Relacje z budów kamper +poradnik ABC
Autor Wiadomość
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2017-09-19, 02:31   

A może czas opatentować jakiś automatyczny system gaszenia kampera? Z okazji tej jaka miała miejsce i tematu o gaśnicach przyszedł mi na myśl pomysł z takimi wężami, które by były w miejscach gdzie może coś się stać. I one by sobie tam były? Dodatkowo czujniki dymu odcinałyby od razu aku kompletnie.
Albo jakieś obwody odpalane pompą właśnie na osobnym obwodzie, na dany obszar gdzie czujnik dymu coś wykrył?
W najgorszej opcji byłby wtedy kamper zalany, a nie spalony.

Tylko żeby nie było później jak w tym kawale, gdy strażak po akcji pisze raport:
Ugasiliśmy pożar w stodole, żadna krowa nie spłonęła, dziesięć utonęło :haha: :haha: :haha:

Albo jeszcze gorzej, jakby to pompa wody zaczęła się palić :haha: :haha: :haha:
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2017-09-19, 06:56   

Trzeba by połknąć taką kulę, na wszelki poniższy przypadek.


Myślę, że działała by odchudzająco jako wypełniacz żołądka, co dodatkowo ma znaczenie w DMC kampera.

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2017-09-24, 12:34   

Po równo 20 miesiącach używania kuchenki na kartusze, a i rozmowach z Grzegorzem, gdy był w Szkocji postanowiłem znów przerobić moją instalację gazową.
Kartusze są ok. Drogie, ale ok. Problem widzę jeden. Planuję wyjazd do Afryki i nie wiem na jak długo, a tam może się okazać, że kartuszy niet. Gaz do butli pod autem zatankuję, jeśli mam przejściówki praktycznie wszędzie na świecie.
Kupowanie kartuszy na zapas w ilości np. 40-50 puszek na 5-6 miesięcy staje się trochę bezsensem.

Teraz jak to widzę. Za linkami ręcznego, a przed kołem zapasowym jest jedna niewykorzystana wnęka, którą muszę obmierzyć i dobrać w to miejsce jakąś butlę. Przejściówki i gniazdo tankowania kupiłem z 2 lata temu i leżą. Czyli butla, wielozawór, przeróbka, reduktor i trochę miedzianych lub innych rurek.

Oczywiście wszelkie uwagi mile widziane. :mrgreen:
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2017-09-24, 12:56   

Ja po pól roku dorabiałem drugi reduktor, pierwszy był 30mB jak cala instalacja i odbiorniki, potem kupiłem przepływowy podgrzewacz wody, a te były TYLKO w wersji 50 mB. Teraz mam za butlą trójnik i dwa reduktory. Reduktor 30 mB spokojnie kupisz z bezpośrednim obustronnym podłączeniem rurek 8 mm. W przypadku 50 mB trzeba kombinować z przejściówkami. Ja nie zrobiłem czujnika poziomu gazu w butli i żałuje. Pamiętaj za otwarty elektrozawór gazu żre jakiś tam prąd :P Elektrozawór podłączyłem pod przekaźnik sterowany zapłonem, jadę = gaz odłączony.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2017-09-24, 13:05   

Mi tylko do kuchenki Amica gazu potrzeba, więc zakładam, że ten 30 wystarczy.
Poziom gazu przydatny. Pobierany prąd, to nie problem, mogę połączyć elektrozawór z np. włącznikiem wyciągu w kuchni. Gotowanie = włączony wyciąg. I tak zawsze włączam, więc tu problem już rozwiązany. W ostateczności mam 400Ah. Prądu nie braknie raczej :)

Pytanie:
Czy elektrozawór w wielozaworze zamyka szczelnie gaz w postaci lotnej? Domyślnie, jak zgaduję odcina on fazę ciekłą. Zakładam, że to bez różnicy.
Jeśli pobiera prąd non stop, to raczej nie jest to zawór kulowy, a raczej membranowy. Więc jak to jest w praktyce? Może lepiej dołożyć jeszcze drugi ręczny, kulowy?

Drugie pytanie:
Ma ktoś pod ręką, może kupował butle o pojemności 20-30 litrów? Najlepiej długie i o małej średnicy?

No dobra i ostatnie pytanie:
Czy dobrze to planuję, butla, wielozawór z podgiętą rurką do pobierania fazy lotnej, nalej miedziana rurka 8mm do reduktora, i dalej już do kuchenki? Coś pominąłem?

Jakieś uchwyty na butlę, zakładam, że dostanę w komplecie?
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2017-09-24, 13:16   

Zamyka szczelnie, testowane po założeniu i po pół roku użytkowania.
Pamietaj ze po zamknieciu gazu w rurkach jeszcze na troche wystarcza - u mnie 2-3 minuty kuchnki gazowej a lodówka to juz calkiem długo.

Butla, rurka do wlewu, wlew, rurka do reduktora,reduktor, rurka do odbiorników i na końcu daj sobie zawór ręczny. Rurka idelanie w gumie.
Rurka zasilajaca butle ma 8mm a wyjsciowa z butli 6mm. Ja dawałem zaraz za butlą przejście 6mm->8mm. Bo zawory i i odbiorniki campingowe tez maja 8mm.

Polecam tez zrobic trójnik na szybkozłączkę gazową, zawsze bedzie mogl grill podłaczyc.

W butli wysstarczylo obrócić zabierak o 180 stopni. Brał z dna a teraz z sufitu :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2017-09-24, 13:24   

Wlew gazu zrobiłem identyczny jak podłaczenie do auta do pradu.

gas1.jpg
Plik ściągnięto 9 raz(y) 65,82 KB

gas2.jpg
Plik ściągnięto 12 raz(y) 88,07 KB

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2017-09-24, 13:25   

Czyli trzeba wleźć pod auto, zmierzyć wnękę i szukać małej długiej butli, kupić wszystko w Polsce, wysłać. Tu mija się z celem i nawet nie biorę pod uwagę.

Długa butla, reduktor, uchwyty, wielozawór, rurki. Ja mam zawór tankowania, ten co kupiłem na wąż elastyczny. I do niego przejściówki na kilka krajów. To już leży.
Czyli mały problem, jeśli przy butli mam wyście na 6mm. :(
8mm na reduktor to mi wygląda akurat ok i od reduktora 8mm, bo takie ma wyjście, a dalej muszę przejście na gwint pół cala, bo taki ma Amica.

Jak te 6mm z elastycznym do tankowania?
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2017-09-24, 13:29   

Przejsciowka 6/8
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2017-09-24, 13:31   

Przed zakupem butli sprawdz sposób montazu wielozaworu, sa rozne typy, boczny, skosny, górny itd a to wazne jak to wciskasz do wnęki.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
lukas112 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Iveco 35s15
Dołączył: 04 Wrz 2016
Postawił 1 piw(a)
Skąd: 3city
Wysłany: 2017-09-24, 13:47   

Też potwierdzam, zamyka szczelnie.

Rurka miedziana ze zbiornika do reduktora u mnie też 6mm, ale są różne wielozawory. I przejściówka przed reduktorem.

Do tankowania w tomasetto jest przyłącze 8mm.

Rurki mam wsadzone w peszel, i na końcu peszla tam gdzie wchodzi do reduktora, psiknięte trochę pianki zamknięto-komorowej, w razie nieszczelności gaz leci pod auto.

http://allegro.pl/30-270-...6942617102.html

Tu masz butle 270, z tego co się orientuje to najmniejsza średnica dostępna.
Długość 60 cm więc zgrabna.

http://allegro.pl/wieloza...5182639126.html

A tu wielozawór.

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony przez lukas112 2017-09-24, 14:08, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
amples 
Kombatant

Twój sprzęt: Master III
Pomógł: 13 razy
Dołączył: 28 Lut 2013
Piwa: 129/18
Skąd: UE
Wysłany: 2017-09-24, 13:54   

toscaner napisał/a:
to raczej nie jest to zawór kulowy, a raczej membranowy.

Są tłoczkowe , coś podobnego do tego:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
majmarek 
weteran

Twój sprzęt: camper knaus fiat ducato
Nazwa załogi: alibaba
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 21 Cze 2010
Piwa: 23/50
Skąd: warmińsko mazurskie
Wysłany: 2017-09-24, 14:55   

te 20-30l to na maroco? tam nie ma gazu w pistoletach tylko w butlach na wymianę. weż reductory na hiszpanię i inny na maroko lub zakup miejscowej butli
mm
_________________
wino
kobiety i śpiew
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2017-09-24, 15:07   

Butla 10kg (włoska) czyli ok. 16-17l gazu starczała na 3,5-4 mies. gotowania. 30l powinno wystarczyć na te 6 mies. Czyli tankowanie gazu 2x w roku i spokój z kartuszami, które walają się wszędzie. A czemu wszędzie? Bo tanio, czyli 1£ kosztują przed wakacjami, później 1,5-2£ i nakupuję zawsze w tanim sezonie. W tym nie kupiłem dużo. Mam jeszcze na max 1,5-2 mies zapasu. Nie chcę robić zapasu w postaci np. 30-50 puszek. Ok, gdy są tanio w każdym sklepie. Butla rozwiąże problem na zawsze. W Hiszpanii zatankuję i będzie na 6, może 7 miesięcy. Czyli obejmuje za nawiązką okres, jaki chcę tam przebywać.

Z tym trójnikiem do grilla niegłupi pomysł. Niby wolę węglowy i gazowy mam tylko w postaci płyty, ale może, kto wie.

Zaznaczam, że gaz tylko do kuchenki, więc zużycie mi znane. Gdyby ktoś nie doczytał :wyszczerzony:
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2017-09-24, 15:09   

Pamięta ktoś może, bo szukam i szukam. Są jeszcze takie butle bardziej podłużne i ok. 20 cm średnicy. Ktoś taką montował. Kolor szary, lub srebrny. Jakaś inna firma to produkuje i odrobinę droższe.

Ktoś kojarzy?
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***