Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
poszedł układ chłodzenia
Autor Wiadomość
bogdanpiotr 
zaawansowany

Twój sprzęt: Fiat Talento EURA MOBIL
Dołączył: 19 Maj 2010
Postawił 10 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-11-30, 21:45   poszedł układ chłodzenia

Jako paroletni właściciel campera pojechałem zatankować pod korek paliwo przed zimą. Po zatankowaniu przejechałem jakieś 300 metrów i gdy stanąłem na światłach zaczęła spod maski samochodu wydobywać się para. Dolewanie cieczy nic nie dało, bo chyba poszła uszczelka i płyn wypływał. Na wiosnę czeka mnie trochę wydatków. Mechanik twierdzi, że przyczyną jest właśnie niesprawna uszczelka. Czy komuś przydarzyła się podobna przygoda?.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bogdanpiotr 
zaawansowany

Twój sprzęt: Fiat Talento EURA MOBIL
Dołączył: 19 Maj 2010
Postawił 10 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-11-30, 21:50   poszedł układ chłodzenia

Poszła uszczelka i nastąpił wyciek płynu do chłodzenia silnika. Czy ktoś przerabiał ten temat w Dukato?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
leszek1234 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Fiat Ducato 1991r. 2.5TD
Dołączył: 27 Paź 2014
Piwa: 2/24
Skąd: k/Rybnika
Wysłany: 2014-12-01, 12:04   

W Ducato nie przerabiałem ale mam doświadczenie w temacie (trzykrotna wymiana w Volwo, raz za razem, bo mechanik leczył objaw a nie przyczynę:)
Wymiana to rzecz prosta. Warto jednak przy okazji wykluczyć możliwą przyczynę, tzn. niedostateczne chłodzenie, które jest powodem deformacji głowicy i wydmuchania uszczelki. Trzeba sprawdzić pompę wodną, czy jej łopatki nie są w stanie szczątkowym, a tak bywa. Wówczas nie wszystkie kanały tzn. partie silnika są należycie chłodzone, choć temperatura płynu jest pozornie OK. Poza tym trzeba splanować powierzchnię głowicy, bo jeśli jest zdeformowana , to następną uszczelkę też wydmucha.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
krimar
Kombatant


Twój sprzęt: Euramobil 460 - Mitsubishi L300 - DAHAK
Nazwa załogi: Poszukiwacze Zagininej Dyszy
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 07 Lip 2010
Piwa: 58/6
Wysłany: 2014-12-01, 12:58   

uszczelek w układzie chłodzenia jest parę może to nie koniecznie UPG
_________________
Krawat dodaje szyku.
Tadeusz napisał/a:

Jest tak jak mówi krimar.

Brat napisał/a:
(...) mogę z pełnym przekonaniem potwierdzić, że rzeczywiście "jest tak, jak mówi krimar" ... ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bogdanpiotr 
zaawansowany

Twój sprzęt: Fiat Talento EURA MOBIL
Dołączył: 19 Maj 2010
Postawił 10 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-12-01, 13:23   poszedł układ chłodzenia

Mechanik twierdzi, że był już mały przeciek płynu przez uszczelkę, ślad na obudowie. Teraz poszło ostro. Może płyn wyciekał a ja nie zauważyłem tego w zbiorniczku i doszło do natychmiastowego przegrzania silnika?. Nie wiem czy zasłonięcie wylotu powietrza na masce miało wpływ?. Mam też problem z płynem do chłodzenia silnika. Jest strasznie zasyfiony, mimo tego, że wymieniałem w zeszłym roku. Ten poprzedni też wyglądał fatalnie.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rav 
weteran

Twój sprzęt: Mobilvetta Kea
Nazwa załogi: Chmielki4
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Maj 2014
Piwa: 145/22
Skąd: z prawilnego kraju
Wysłany: 2014-12-01, 19:20   Re: poszedł układ chłodzenia

bogdanpiotr napisał/a:
Mam też problem z płynem do chłodzenia silnika. Jest strasznie zasyfiony, mimo tego, że wymieniałem w zeszłym roku. Ten poprzedni też wyglądał fatalnie.


Jeżeli był zasyfiony to znaczy, że prawdopodobnie olej był przepychany do płynu już wcześniej. Szkoda, że nikt Ci nie zwrócił na to uwagi już wtedy.
_________________
Byle do przodu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bogdanpiotr 
zaawansowany

Twój sprzęt: Fiat Talento EURA MOBIL
Dołączył: 19 Maj 2010
Postawił 10 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-12-01, 19:45   poszedł układ chłodzenia

Tak też się domyślałem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MAWI 
Kombatant


Twój sprzęt: HYMER E 700 INTEGRA
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 19 Sty 2010
Piwa: 99/17
Skąd: Kutno
Wysłany: 2014-12-01, 21:29   

Własnie jestem na etapie wymiany uszczelki .Wprawdzie nie w ducato ,ale zawsze to wymiana :mrgreen:
_________________
Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy.
MARZENKA i WIESIEK
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TURTL 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: Fiat Ducato 1,9 TD Burstner
Nazwa załogi: TURTL
Dołączył: 18 Paź 2010
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Przeżdziedza / Wleń
Wysłany: 2014-12-02, 09:38   

Mi strzeliła uszczelka pod głowicą jak swojego ciągnąłem z Niemiec (późna jesień). Była to ewidentna moja wina. Żeby zjechać z autostrady dolałem to co miałem przy sobie, czyli wodę i jakoś sturlałem się z autostrady, po 3 dniach przyholowałem go na lawecie. Poszedł do stodoły i czekał na robotę do wiosny. 22 grudnia przy -18 st.C przypomniałem sobie że stoi w stodole zalany wodą... ale była jazda, 2 kuchenki gazowe pod silnik i wreszcie próba odpalenia i wystartował, odpuścił, blok i chłodnica całe - hura ! Podczas powrotu ze zlotu w Sławie spadł śnieg, wtedy dowiedziałem się że nie mam ogrzewania. Pompa wodna miała urwane wszystkie łopatki (za wcześnie odpaliłem) a uszczelka pod głowicą puszczała spaliny do układu chłodzącego, czego wcześniej nie podejrzewałem. Ale nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło. Podczas naprawy okazało się że rozrząd jest w stanie agonalnym (sprzedający zapewniał wymianę), nowa pompa, wtryski po regulacji, świece, paski i inne niezbędne pierdoły. Trochę bolało w kieszeni ale mam wszystko nowe, jadę spokojniejszy ...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
bogdanpiotr 
zaawansowany

Twój sprzęt: Fiat Talento EURA MOBIL
Dołączył: 19 Maj 2010
Postawił 10 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-12-03, 09:16   poszedł układ chłodzenia

Ja też poczekam do wiosny. Do warsztatu mam niecały kilometr. Dziękuję za informacje. Przypuszczam, że spaliny albo olej silnikowy dostawały się do układu spalania.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MAWI 
Kombatant


Twój sprzęt: HYMER E 700 INTEGRA
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 19 Sty 2010
Piwa: 99/17
Skąd: Kutno
Wysłany: 2014-12-03, 11:26   

Mi poszedł olej do płynu chłodzącego.
_________________
Ważne są tylko te dni których jeszcze nie znamy.
MARZENKA i WIESIEK
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bogdanpiotr 
zaawansowany

Twój sprzęt: Fiat Talento EURA MOBIL
Dołączył: 19 Maj 2010
Postawił 10 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-12-03, 12:51   poszedł układ chłodzenia

W poprzednim poście powinno być, że może olej silnikowy lub spaliny dostawały się do układu chłodzenia. Zgodnie z zaleceniami poprzedniego właściciela (Niemca) do silnika wlewałem olej syntetyczny (FS). Słyszy się, że czasami to ten syntetyk wypłukuje uszczelkę. Zobaczę jak to będzie wyglądało na wiosnę. Dobrze, że uszkodzenie układu chłodzenia nastąpiło 1 kilometr od domu. Do warsztatu mam też ok. jednego kilometra, mogę więc dojechać bez chłodzenia silnika. Jeszcze mam pytanie do tych co przerabiali takie awarie. Ile może "zaśpiewać" mechanik za wymianę uszczelki? i ile można dać?. Tak przy okazji to silnik w moim camperze był wg fachowców w doskonałym stanie mimo, że na liczniku jest ponad 200 tys. km..
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Rav 
weteran

Twój sprzęt: Mobilvetta Kea
Nazwa załogi: Chmielki4
Pomógł: 7 razy
Dołączył: 31 Maj 2014
Piwa: 145/22
Skąd: z prawilnego kraju
Wysłany: 2014-12-03, 14:26   

Syntetyk może co najwyżej rozpuścić nagary i laki, ale nie rozpuści żadnej uszczelki. Może jednak pośrednio spowodować rozszczelnienie silnika, jeżeli te laki faktycznie uszczelniły w miejscu, gdzie uszczelka już niedomagała. Tak, czy owak winna jest uszczelka.

Jeśli to uszczelka pod głowicą, to nie wystarczy ją zmienić, bowiem musisz jeszcze splanować głowicę. Jeśli bez niespodzianek się odbędzie to 500 zł powinieneś się zmieścić.
_________________
Byle do przodu
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
bogdanpiotr 
zaawansowany

Twój sprzęt: Fiat Talento EURA MOBIL
Dołączył: 19 Maj 2010
Postawił 10 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2014-12-03, 15:58   poszedł układ chłodzenia

Pytałem się mechanika. Samo splanowanie głowicy to koszt 300 zł..
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mikesz 
zaawansowany


Twój sprzęt: KNAUS BoxStar 600
Nazwa załogi: a Mi i Go.
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 18 Lip 2012
Piwa: 13/54
Skąd: Warszawa Praga.poł
Wysłany: 2014-12-03, 16:23   Re: poszedł układ chłodzenia

bogdanpiotr napisał/a:
Pytałem się mechanika. Samo splanowanie głowicy to koszt 300 zł..

Ja na ul Dęblińskiej róg Grochowskiej oddawałem głowicę do remontu, silnik 1,9 TD AAZ Golf
Wymiana prowadnic zaworów,szlifowanie zaworów do gniazd zaworowych,wymiana uszczelniaczy prowadnic,450zł,i do tego pan mnie namówił na splanowanie za 50 złotych.Razem zapłaciłem 500zł,i wiem co mam.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***