Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Telefon/internet za granica
Autor Wiadomość
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
Wysłany: 2015-02-20, 17:15   Telefon/internet za granica

Drodzy kamperowicze,

W jaki sposob korzystacie z telefonow oraz internetu podczas zagranicznych wojazy? Czy korzystacie ze swoich macierzystych operatorow placac roaming czy tez moze szukacie lokalnych dostawcow i kupujecie tymczasowe karty SIM za granica?

Jak jest w przypadku kart zagranicznych? Czy jesli taka karta nie jest doladowana, to czy traci waznosc? Z polskimi kartami SIM tak jest. Z irlandzkimi np. nie. Raz kupiona i doladowana jest i jest. Ba, nawet srodki na koncie zostaja, az nie zuzyjemy ich. Czy podobnie jest w innych krajach Europy?
_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Czarna i Krzysiek 
weteran


Twój sprzęt: Fiat Ducato 2,5 D 87` Zabudowa Dethleffs
Nazwa załogi: Żółwiki :-)
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Lut 2015
Piwa: 29/24
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2015-02-20, 18:16   

Wyprowadzę Cię z drobnego błędu, operator NJU Mobile ma opcję, że karta po pierwszym doładowaniu dowolną kwotą nie traci ważności, ani karta, ani środki, które na niej posiadasz :)
Natomiast do pytania się podłączamy, bo właśnie dzisiaj na ten temat rozmawialiśmy :)
_________________
Czarna i Krzysiek
z dzieciakami :)
Fiat Ducato 2,5 D Pełnoletni ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2015-02-20, 18:27   

No to jest dość szeroki temat, bo w każdym kraju jest inaczej. Od razu zaznaczam: wypowiadam się głównie o internecie, bowiem tego głównie potrzebuję za granicą. Do kontaktu z rodziną - awaryjnego jest SMS, a zwykłego - VOIP.

W zeszłym roku, będąc we włoszech zaopatrzyłem się w lokalną kartę SIM. Jak ktoś nie ma Kropki do pomocy to tej drogi nie polecam, bo włosi stają na głowie, żeby robić z tym problemy. Karty nie są aktywne od razu, powinny być po 24h, ale nam aktywowali - AFAIR - po trzech dniach i solidnym werbalnym kopnięciu przez w/w w tyłek.

Do zwykłego telefonowania w ramach UE raczej można skorzystać z polskiej karty - obecnie ceny są <1zł/min i to jest chyba jakoś odgórnie uregulowane. Play ma w tym roku ofertę na roaming danych w UE i mam zamiar ją sprawdzić, bo prepaida modemowego mam mocno niewykorzystanego.

TL;DR: W każdym kraju inaczej. Gdzie planujecie wyjazd?
_________________
Ostatnio zmieniony przez koder 2015-02-20, 19:02, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
ZEUS 
Kombatant


Twój sprzęt: Weinsberg CC600 MG 120 kW 2019
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Paź 2014
Piwa: 62/63
Skąd: Olimp ?
Wysłany: 2015-02-20, 18:40   

koder napisał/a:
Jak ktoś nie ma Kropki do pomocy to tego drogi nie polecam,

może dopowiedz tym mniej zorientowanym... Kropka to jest... ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2015-02-20, 18:59   

Kropka to oczywiście nasza nieoceniona współforumowiczka, słynąca głównie z przepisów tak zdrowych, jak pysznych (a to miałem okazję sprawdzić organoleptycznie). Doskonale znająca włoski język i zwyczaje.

Dobra - poważnie: akurat we włoszech do zorganizowania lokalnego SIM bardzo przydatna jest lokalna pomoc. To nie jest jak u nas, że kupi się prepaida w kiosku i wrzuci do telefonu/modemu. W każdym razie - w Toskanii, stamtąd mam doświadczenie.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2015-02-20, 19:22   

W UE używam polskiej karty Virgin i płacę 0,67 zł brutto za wykonane do Polski, 0,67 zł/MB dane (jeśli nie mam w danym kraju lepszego rozwiązania), 0,18 zł odebrana minuta. Dzięki bonusowi Klub Virgin mam doładowanie +50%. Są to stawki o 1/3 niższe niż maksymalne ceny narzucone przez UE. Podobne stawki mam też w NJU dzięki bonusowi 50% z mpotwora.

Poza UE rozmów prawie nie odbieram. Do danych korzystam wyłącznie z kart lokalnych.

Ponadto w RFN jestem często i na stałe mam kartę Aldi Talk i tam nielimitowany internet przez 24 godziny kosztuje mnie 2 EUR. Wystarczy na Youtube i w dużych miastach śmiga w technologii LTE.

W Chorwacji używałem i będę używał lokalnej karty VIP ale planuję również Tele2.
Na krótkie pobyty w kilku krajach używam pakietu roamingowego na Aldi Talk albo polskich kartach (RBM 500MB za 100 zł, Aldi Talk 150MB 5EUR).

Nie używam kart postpaid (abonament) dzięki czemu nie oczekują na mnie niespodzianki na fakturze.

https://www.alditalk.de/s...Z_highsubsub=0]

Wszędzie gdzie jest internet używam VOIP i płacę ok 7 groszy za minutę na stacjonarne oraz do 20 groszy za komórki w UE. Odebrane za darmo.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2015-02-20, 19:41   

:szeroki_usmiech mnie takie spotkały, ale łaskawy operator za wierność i poddaństwo.... Umorzył.

Nie piernicze sie z groszami kupuję roaming.
A generalnie w cywilizacji jest WiFi.

O czym przekonałem sie w ub wakacje. I moje GB wykupione okazały sie zbędne.
Następnym razem internet będę załatwiał na miejscu, a tylko niewieką liczbę danych wykupię, , by właśnie móc go załatwić.
O ile będzie w ogóle trzeba.

Z kazdym rokiem, jak nie będzie wojny , to sytuacja się zmieni dynamicznie na plus.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
Wysłany: 2015-02-20, 21:10   

Widzę, że narazie większość korzysta z lokalnych operatorów, jeśli chodzi o dane :)
Moja macierzysta sięc to irlandzka 3. Jak jestem w Polsce, to korzystam z karty Orange, którą mamy od stu lat :wyszczerzony:
Będąc w Polsce i korzystając normalnie ze smartfona z irlandzką kartą, dośc szybko dostaję smsa od operatora, że własnie wydałem 10e extra do bieżącego rachunku. Jeśli mogę, to korzystam z wifi - wiadomo.

Pewnie trzeba będzie przed wakacjami przypatrzeć się bliżej operatorom francuskim (tam pewnie będziemy troszkę) i niemieckim. Chyba że coś koledzy i koleżanki polecicie. Chodzi głównie o dane.
_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mirekl61 
stary wyga


Twój sprzęt: Pilote
Nazwa załogi: 3M
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 25 Gru 2014
Piwa: 53/35
Skąd: Podlaskie
Wysłany: 2015-02-20, 22:26   

W Rumuni karta traci ważność.
Po próbie doładowania nieczynnej karty wycieczka do operatora i bez problemu acz po godzinie
odblokowali kartę i nie trzeba było opłaty startowej rok 2013.
Internet z wifi sporo dostępnych miejsc z darmowym.
W ubiegłym roku popuszczono na roamingu dokupiony pakiet w play załatwił sprawę.
Najłatwiej o internet było w Albanii.
_________________
https://www.youtube.com/c...xihGpxH8adyX-RQ
https://www.facebook.com/...100009089293943
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
ZEUS 
Kombatant


Twój sprzęt: Weinsberg CC600 MG 120 kW 2019
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 08 Paź 2014
Piwa: 62/63
Skąd: Olimp ?
Wysłany: 2015-02-20, 23:26   

Mirekl61 napisał/a:
Najłatwiej o internet było w Albanii.

w tym temacie mam mocno rozbieżne doświadczenia (rok 2013 - Szkodra, formalności związane z zakupem i aktywacją usługi trwały wieczność...)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
poptek 
zaawansowany


Twój sprzęt: Buerstner Ixeo Time 726G
Nazwa załogi: POPTEK TEAM
Dołączył: 04 Lip 2014
Piwa: 5/28
Skąd: Dąbrowa Górnicza
Wysłany: 2015-02-21, 07:30   

Na jesieni dostałem nowe warunki od T-mobile i w ramach abonamentu w Polsce i w Uni mam rozmowy i SMS bez żadnych ograniczeń. Do tego po 3 Gb do wykorzystania w kraju i w Uni na internet więc nie muszę kupować już żadnych roamingow. Testowałem na feriach we Włoszech i przez wszystkie kraje tranzytowe oraz na miejscu cały czas mailem dostęp do sieci 3G lub LTE. Na fakturze też nie było żadnych dodatkowych kosztów.

Najgorzej zawiodłem sie na Plusie w Chorwacji bo pomimo wykupionego roamingu internetowego przez trzy tygodnie nie udało mi sie połączyć ani razu. :(
Korzystałem wtedy z roamingu T-mobile i łączył sie bez problemów.
_________________
Pozdrawiam
Tomek.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mwservice 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Ducato
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Mar 2012
Piwa: 7/10
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2015-02-21, 09:23   

Dla mnie najlepszym rozwiązaniem okazały się pakiety internetowe od t-Mobile. Mam u nich telefon z abonamentem i w przypadku podróży przez wiele krajów UE jest to bardzo wygodne. Wg moich notatek z zeszłego roku (2014) oferują pakiety:
20MB, 1 dzień, 10zł
100MB, 3dni, 30zł
500MB, 7 dni, 100zł
1GB, 7 dni, 130zł
2GB, 14 dni, 200zł
Rozwiazanie fajne, bo pakiety można włączyć w każdej chwili po wysłaniu SMS lub kodem *100*.... Po upływie terminu ważności pakietu internet jest wyłączany, wiec nie spowoduje dodatkowych niespodziewanych kosztów.
W ten sposób internet mam cały czas ze sobą w telefonie, nie tylko w kamperze, ale także podczas zakupów, zwiedzania itp., nie trzeba przekładać kart SIM ani stosować dodatkowych urządzeń. Ze smartfona udostępniam internet rodzinie.
Ostatnio zmieniony przez mwservice 2015-02-21, 09:27, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wojciechu 
Kombatant


Twój sprzęt: był - ducato frankia,jest- burstner t603
Nazwa załogi: marwoj
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 20 Wrz 2013
Piwa: 159/151
Skąd: Zgierz
Wysłany: 2015-02-21, 09:25   

Dobrze by było - gdyby ktoś posiadał globalną wiedze dotyczącą najlepszych możliwości - czy internetu, czy telefoni w poszczególnych krajach i to wszystko usystematyzował. :spoko
_________________
prof-os

Jesteśmy jedyni i niepowtarzalni, pamiętajmy tylko że niedoskonali…
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mwservice 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Ducato
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 21 Mar 2012
Piwa: 7/10
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2015-02-21, 09:31   

Podobno od 15 grudnia 2015r. roaming w UE będzie zniesiony (dotyczy także roamingu danych) i powinnismy płacić tyle samo co w kraju (http://www.spidersweb.pl/2014/03/koniec-roamingu-w-ue.html). Mam nadzieję, że wprowadzą takie przepisy.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mavv 
weteran


Twój sprzęt: Mercedes Sprinter
Nazwa załogi: MadMobile II
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lut 2014
Piwa: 68/48
Skąd: Ballina, Irlandia
Wysłany: 2015-02-21, 10:01   

mwservice, to bylo by chyba najlepsze rozwiazanie :ok

Pamietam, jak w zeszlym roku w lipcu operatorzy obnizyli koszty rozmow i dancyh w roamingu zrownujac je wszedzie w unii. Troche to trwalo, bo o zmniejszeniu kosztow i wyrownaniu ich bylo glosno od kilku lat. W koncu to nastapilo :)
_________________
Kamperek 1
Kamperek 2
Moje minipodróże po Irlandii
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***