Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Małego dziecka autem bez pasów nie przewieziesz
Autor Wiadomość
CAPOMAN 
weteran


Pomógł: 3 razy
Dołączył: 01 Maj 2014
Piwa: 37/34
Skąd: Katowice
Wysłany: 2014-08-23, 20:15   Małego dziecka autem bez pasów nie przewieziesz

Nie wiem - czy już to ktoś gdzieś nie zapodał...




Małego dziecka autem bez pasów nie przewieziesz



"Dzieci w wieku poniżej 3 lat nie będzie można przewozić pojazdami, w których nie ma pasów bezpieczeństwa - przewiduje projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Projekt został skierowany do uzgodnień międzyresortowych. Zmiany mają dostosować polskie prawo do unijnych dyrektyw dotyczących stosowania pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci w pojazdach, a także wprowadzić przepisy uwzględniające postęp techniczny oraz wymogi w zakresie bezpiecznego przewożenia najmłodszych. Nowe wymogi wynikają z Regulaminu Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ w sprawie jednolitych przepisów dotyczących homologacji ulepszonych urządzeń przytrzymujących dla dzieci stosowanych na pokładach pojazdów silnikowych (tzw. regulamin nr 129).

W projekcie wyraźnie zapisano, że fotelik powinien być dostosowany m.in. do wagi i wzrostu dziecka. Projekt doprecyzowuje również obecnie obowiązujące przepisy przez zapisanie, że nie wolno przewozić na przednim siedzeniu w foteliku dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy w samochodzie wyposażonym w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera. Projekt przewiduje, że w pojazdach niewyposażonych w pasy bezpieczeństwa, dzieci w wieku poniżej 3 lat nie będą mogły być przewożone. Zapisano w nim również, że dzieci w wieku co najmniej 3 lat oraz mające mniej niż 150 cm wzrostu nie mogą być przewożone na przednim siedzeniu. Z kolei dzieci mające co najmniej 135 cm wzrostu mogą być przewożone bez fotelika, przytrzymywane za pomocą pasów bezpieczeństwa.
Propozycję zakazania wożenia dzieci samochodami bez pasów dobrze ocenia mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP. Jak wyjaśnił, obecnie jeżeli samochód nie był fabrycznie wyposażony w pasy bezpieczeństwa, nie mamy obowiązku przewożenia dziecka w fotelikach. W takiej sytuacji na przednim siedzeniu można przewozić dopiero 12-latków. Młodszych pasażerów można przewozić z tyłu. - To bardzo racjonalna propozycja. Ale na polskich drogach odsetek samochodów, które nie są seryjnie wyposażone w pasy bezpieczeństwa, jest obecnie bardzo mały. Są to samochody produkowane na początku lat 70., czyli głownie samochody zabytkowe - powiedział Konkolewski w rozmowie z PAP.

Jak podkreślił, pasy bezpieczeństwa to jeden z najważniejszych wynalazków XX wieku. - Ale samochody są konstruowane przez osoby dorosłe najczęściej dla potrzeb osób dorosłych. I bardzo długo małe dzieci nie mogły korzystać z dobrodziejstw tego wynalazku. Dlatego wprowadzono obowiązek przewożenia ich w fotelikach, które umożliwiają bezpieczne zapięcie pasa - przypomniał. Konkolewski zaznaczył, że przez ostatnie lata zmieniła się wiedza kierowców o przewożeniu dzieci w fotelikach i teraz największym problemem nie jest to, czy dziecko jest przewożone w foteliku - bo z ich stosowaniem jest coraz lepiej - ale to, że nie potrafimy ich poprawnie zamontować i dopasować do dziecka. - Nawet najdroższy, najlepszy fotelik źle zamontowany nie spełni swojej funkcji - podkreślił.

Jak wynika z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, 88 proc. dzieci jest przewożonych w Polsce w fotelikach samochodowych lub przy użyciu innych zabezpieczeń. W porównaniu do badań z 2008 r. poziom ich stosowania wzrósł o ok. 4 proc. Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Projektowana ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Jest to konieczne z uwagi na bliski termin wejścia w życie wdrażanej dyrektywy (do 20 września)."
WP- fotelikwp fotelik

file.fiat-fiat-125.jpg
Plik ściągnięto 5540 raz(y) 46,87 KB

  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
matro 
weteran
musi być twardy!Tylko co trzecia noc na campingu:)


Twój sprzęt: FFB Classic 570
Nazwa załogi: Robert, Kamila, Amelia, Hubert
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 18 Lip 2008
Piwa: 71/110
Skąd: Trzcianka/Piła/Wlkp
Wysłany: 2014-08-26, 01:51   

i właśnie tu powinien zareagować PTTCC :spoko

Co z kamperami? Co z miejscami zwróconymi tyłem lub bokiem do kierunku jazdy? co w przypadku kiedy tylko siedzenie pasażera ma pasy ?

...coś mi się wydaje, że to pomysł jakiegoś nowobogackiego gówniarza ... z badań wynika, że jest coraz lepiej więc po co grzebać?
Może warto coś skrobnąć na łamach Polskiego Caravaningu ?
_________________


...może i alkowa bardziej przypomina kamper... za to integral bardziej przypomina dom ! ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
c-25 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Citroen C-25
Dołączył: 02 Wrz 2014
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2014-09-03, 16:21   

Ja uważam że to super rozwiązanie . Mam duże doświadczenie z wypadkami i nie zapiętymi pasami . Wiele żyć szczególnie małych dzieci udało by się uratować gdyby były zapięte w pasy i miały odpowiedni fotelik .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Załoga G 
stary wyga

Twój sprzęt: Trafic Grand Passenger
Nazwa załogi: Załoga"G"
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Lis 2010
Piwa: 20/3
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2015-03-08, 21:57   

Nie znalazłem przepisu zabraniającego przewożenia dziecka na przednim siedzeniu. Kolega dostał mandat za to, że 8 letnia córka, która waży około 30kg była przewożona na podkładce na przednim siedzeniu z prawidłowo zapiętymi pasami. Policjant twierdzi, że dzieci nie wolno przewozić z przodu. Ja mu powiedziałem, że ma złożyć skargę na tego policjanta, który nie potrafi czytać przepisów, chyba że ja nie rozumiem, jest ktoś kto się na tym zna?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
c-25 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Citroen C-25
Dołączył: 02 Wrz 2014
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2015-03-09, 08:24   

Art. 39. ust. 3. w pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.
Przepis ust. 3 nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub Policji.
Art. 45. 2. Kierującemu pojazdem zabrania się:
przewożenia pasażera w sposób niezgodny z art. 39, 40 lub 63 ust. 1;
przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera;
przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.
Podkładka nie jest specjalnym fotelikiem .
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Junior
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Ducato II (w planach)
Dołączył: 03 Cze 2014
Skąd: Wrocław | Zurych
Wysłany: 2015-03-09, 08:30   

Załoga G napisał/a:
Nie znalazłem przepisu zabraniającego przewożenia dziecka na przednim siedzeniu. Kolega dostał mandat za to, że 8 letnia córka, która waży około 30kg była przewożona na podkładce na przednim siedzeniu z prawidłowo zapiętymi pasami. Policjant twierdzi, że dzieci nie wolno przewozić z przodu. Ja mu powiedziałem, że ma złożyć skargę na tego policjanta, który nie potrafi czytać przepisów, chyba że ja nie rozumiem, jest ktoś kto się na tym zna?


Policjant ma rację i skarga w tym przypadku jest niekonieczna ponieważ interpretuje on przepisy prawidłowo. Zgodnie z art. 45 ust. 2 pkt 5 ustawy prawo o ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym, dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

Jego córka ma 8 lat (a więc mieści się w przedziale do 12 lat) oraz nie była przewożona w "specjalnym foteliku ochronnym". Tak zwane "siedzisko" to nie jest "specjalny fotelik ochronny" zatem nie można w nim przewozić dzieci na przednim siedzeniu. Mandat nałożony prawidłowo.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Załoga G 
stary wyga

Twój sprzęt: Trafic Grand Passenger
Nazwa załogi: Załoga"G"
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Lis 2010
Piwa: 20/3
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2015-03-09, 10:18   

Czyli dziecko można przewozić na przednim siedzeniu tylko w odpowiednim foteliku, który według
wagi się dopasowuje.
a foteliki są do 9kg do 18 i do 36kg
To jest chore bo na tym podduptasiu to może siedzieć dziecko, które ma ponad 36kg, jeżeli nie ma 135cm czyli jakiś totalny grubas a moja córka skończyła 12 lat ma 141cm i waży 30kg, wygląda normalnie, to ona ma siedzieć z przodu w foteliku?
TO mają być dobre przepisy, według mnie debilne a ten policjant, nie miał racji bo powiedział, że dziecko w ogóle nie może jechać z przodu
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
c-25 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Citroen C-25
Dołączył: 02 Wrz 2014
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2015-03-09, 11:40   

To nie są chore przepisy wręcz przeciwnie jedne z mądrzejszych.
Musiał byś wiedzieć co się dzieje z takim dzieckiem w trakcie wypadku . Aby było chronione w prawidłowy sposób musi mieć minimum 150cm aby prawidłowo przebiegał pas bezpieczeństwa . I dlatego jest ten przepis . Z tyłu kanapa jest inaczej zbudowana i jest inna konstrukcja pasów .
Policjant miał racje iż dziecko nie może jeździć z przodu ponieważ jeszcze nigdy w Polsce nie widziałem takiego fotelika dla tak dużego dziecka aby na odpowiedniej wysokości miało klamrę na pasy . Wiele dzieci ginie z przodu w wypadkach nawet mało groźnych . Pas po prostu podcina im tętnice szyjną . Mandat jak najbardziej słuszny
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Załoga G 
stary wyga

Twój sprzęt: Trafic Grand Passenger
Nazwa załogi: Załoga"G"
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 01 Lis 2010
Piwa: 20/3
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2015-03-09, 12:11   

Przecież jak ma podsiedzisko czy jak to sie tam nazywa to ma pas na odpowiedniej wysokosci.
Z tych przepisów wynika, że dorosły człowiek np przygarbiona babcia, która nie ma 150cm też nie może siedzieć z przodu. A u nas gimnazjum jest kilku uczniów, którzy nie mają 150cm i wyobraz sobie kpiny pozostałych uczniów jak podjedzie pod szkołę w takim foteliku, to jest dyskryminacja.
Uważam, że podsiedzisko załatwiło by sprawę. A ilu jest dorosłych, którzy nie mogą siedzieć z przodu, czy w ogóle tacy ludzie mogą mieć prawo jazdy
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Czarna i Krzysiek 
weteran


Twój sprzęt: Fiat Ducato 2,5 D 87` Zabudowa Dethleffs
Nazwa załogi: Żółwiki :-)
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Lut 2015
Piwa: 29/24
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2015-03-09, 12:25   

Załoga G napisał/a:
Czyli dziecko można przewozić na przednim siedzeniu tylko w odpowiednim foteliku, który według
wagi się dopasowuje.

Tylko należy pamiętać, że w fotelikach tyłem do kierunku jazdy nie można przewozić dzieci w samochodach wyposażonych w airbag pasażera !!!
_________________
Czarna i Krzysiek
z dzieciakami :)
Fiat Ducato 2,5 D Pełnoletni ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
SlawekEwa 
Kombatant
Slawek Dehler


Twój sprzęt: Blaszka Ducato L4H2 3.0 JTD
Nazwa załogi: Fendziaszki
Pomógł: 26 razy
Dołączył: 10 Lut 2007
Piwa: 216/485
Skąd: Biłgoraj

Wysłany: 2015-03-09, 12:43   

Edyta i Krzysiek napisał/a:
Załoga G napisał/a:
Czyli dziecko można przewozić na przednim siedzeniu tylko w odpowiednim foteliku, który według
wagi się dopasowuje.

Tylko należy pamiętać, że w fotelikach tyłem do kierunku jazdy nie można przewozić dzieci w samochodach wyposażonych w airbag pasażera !!!

Jak poduszka ma wyłącznik też nie?
_________________
Nie chcem, ale muszem :-{
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Czarna i Krzysiek 
weteran


Twój sprzęt: Fiat Ducato 2,5 D 87` Zabudowa Dethleffs
Nazwa załogi: Żółwiki :-)
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Lut 2015
Piwa: 29/24
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2015-03-09, 12:51   

NIE
Za przewożenie z wyłączoną poduszką grozi mandat i to srogi. Nie przekonałem się na własnej skórze, ale ostatnio w "drogówce" był właśnie ten temat poruszony i Policjant spytał się kierującego, czy jest pewny, że ten wyłącznik działa, albo czy zadziała podczas wypadku?? I wlepił mu mandat !
_________________
Czarna i Krzysiek
z dzieciakami :)
Fiat Ducato 2,5 D Pełnoletni ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
eMWu 
stary wyga


Twój sprzęt: 2 x Knaus traveller 595 + 625
Nazwa załogi: Campertrip.pl
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 14 Gru 2010
Piwa: 11/23
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2015-03-09, 13:05   

a co z tylna kanapą gdy auto nie bylo fabrycznie wyposazone w pasy? dziecko powyzej 3 ech lat.
_________________
www.campertrip.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Czarna i Krzysiek 
weteran


Twój sprzęt: Fiat Ducato 2,5 D 87` Zabudowa Dethleffs
Nazwa załogi: Żółwiki :-)
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 18 Lut 2015
Piwa: 29/24
Skąd: Pruszków
Wysłany: 2015-03-09, 13:12   

Jeżeli pojazd jest dopuszczony do ruchu, przewozisz bez pasów. Pamiętaj tylko, że zawsze Policjant może się przyczepić, że nie wieziesz z przodu, bo tam pasy są !!
Jak pytałem u źródła, czyli w WRD, powiedziany mi, zależy od Pańskiego sumienia i Policjanta. Pytałem pod względem Kampera, bo ja pasów z tyłu tam nie mam. Miałem teraz kontrolę straży granicznej, mała jechała w foteliku z przodu, reszta z tyłu bez pasów. Nic nie mówili.
_________________
Czarna i Krzysiek
z dzieciakami :)
Fiat Ducato 2,5 D Pełnoletni ;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Johny_Walker 
Kombatant


Twój sprzęt: Był Nowiutki Hymer Tramp prosto z fabryki
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 11 Wrz 2012
Piwa: 45/20
Skąd: zielonogórskie
Wysłany: 2015-03-09, 16:07   

Edyta i Krzysiek napisał/a:
NIE
Za przewożenie z wyłączoną poduszką grozi mandat i to srogi. Nie przekonałem się na własnej skórze, ale ostatnio w "drogówce" był właśnie ten temat poruszony i Policjant spytał się kierującego, czy jest pewny, że ten wyłącznik działa, albo czy zadziała podczas wypadku?? I wlepił mu mandat !

Wlepił mandat za niepewność, a nie za fotelik na przodzie.
Nie znam przepisu, który zabrania fotelika tyłem z przodu jeśli poduszka jest wyłączona. Działanie wyłącznika jest potwierdzone kontrolką.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***