Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Urlop w Pradze, co warto zobaczyć?
Autor Wiadomość
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 434/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2015-07-09, 23:11   

Jutro planuję wyjazd do Pragi na weekend a ponieważ tamte kierunki odwiedzałem bardzo dawno, będę wdzięczny za informację jak aktualnie wygląda stan autostrady D1 (remonty, korki, czy nadal można tam sobie zęby wybić na betonowych płytach, etc.).
Osobówką bym się nie zastanawiał, ale kamperkiem tłuc się po płytach nie za bardzo mi się widzi (może jakaś alternatywna droga ?). Do Czech najwygodniej mam od strony Cieszyna, więc interesuje mnie połączenie z tamtego kierunku.
Może ktoś jechał ostatnio podobną trasa i podzieli się wiedzą jak to aktualnie wygląda ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
janus 
weteran


Twój sprzęt: Pössl 4F 2,8 idTD "BILA DODAVKA"
Nazwa załogi: DorJanki
Dołączył: 25 Lis 2010
Piwa: 42/47
Skąd: Bielsko-Biała
Wysłany: 2015-07-10, 06:06   

Oj, dalej płyty, że ho,hoooo :(
_________________
Pozdrawiamy:
Dorota i Janusz
www.pozadomem.y0.pl
Jeszcze sporo możemy, ale nic nie musimy!
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mikojaj 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Burnster Privilege 728
Nazwa załogi: Mikołaj Opole
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 05 Cze 2014
Piwa: 5/1
Skąd: Opole - Domecko
Wysłany: 2015-07-10, 06:36   

Wszystko zależy od czasu i zacięcia.
Możesz pojechać Cieszyn - Fridek Mistek - Olomuc - Hradec Kralove - Praga, ostatni odcinek dr nr 11 równoległa do E67 i zupełnie pusta.
- pojedziesz godzinę dłużej
+ zobaczysz fajne miejscowości
+ nie wytłuczesz kampera
+ nie zapłacisz poplatku
_________________
Czysta dusza, silna ręka.
Pamiętaj żelazo nie klęka...
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 434/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2015-07-10, 07:57   

Tak patrzę na mapę i rozważam również trasę przez Kłodzko. Jechałem niedawno do Kłodzka i całkiem przyjemnie,co dalej nie wiem. Mikołaj a tę drogę 11 zamiast E67 proponujesz ze względów krajoznawczych i niższych kosztów, czy ten odcinek E67 od Hradec Kralove do Pragi też jest kiepski ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2015-07-10, 08:07   

Mieszkaliśmy kiedyś w Ścinawce, można jechać. Drogi widoczki i zawsze inaczej.


Ps. Kurcze gdzie jest aktualnie bez wiatru. (ów).... jadłem bub.
Zadroszczę Wam mieszkania z 360° możliwością wyboru kierunku.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Mikojaj 
doświadczony pisarz

Twój sprzęt: Burnster Privilege 728
Nazwa załogi: Mikołaj Opole
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 05 Cze 2014
Piwa: 5/1
Skąd: Opole - Domecko
Wysłany: 2015-07-10, 08:43   

Ja do Pragi jadę przez Kudowę. Tej autostrady z Hradec jest raptem może ze 100km. Jest betonowy i trochę tłucze ale tragedii nie ma.
Autostradą kamperkiem i tak nie pędzę. Więc jak mam alternatywną drogę obok (tutaj miejscami o 2km), a jest całkiem niezła i ruch mały to wolę się poturlać przez wioski.
Zawsze coś ciekawego można zobaczyć. No i poplatek 450Koron też tu odgrywa rolę.
Różnica w czasie jest naprawdę niewielka.
_________________
Czysta dusza, silna ręka.
Pamiętaj żelazo nie klęka...
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 434/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2015-07-10, 11:21   

Ostatecznie zdecyduję się jednak na trasę do Ołomuńca przez Cieszyn, bo z mojej lokalizacji tak jest najbliżej . Do Ołomuńca droga jest dobra, a potem będę się kierował na Hradec. . Z tego co widzę to z Ołomuńca jest jeszcze dwupasmówka do Mohelnic, a potem normalna droga aż do Hradec (nie wiem jakiej jakości i jak się tam jedzie, może ktoś podpowie).
Z Hradec wskoczę na D67 i w razie gdyby mnie te płyty wnerwiały to sobie zjadę na 11'tkę
Nawigacja wskazuje mi 433Km i 5h jazdy , do tego z 1h na postoje, więc te 6h pewnie zejdzie.
Winietkę i tak kupię, bo ja nie lubię się potem zastanawiać gdzie mogę wjechać a gdzie nie, więc trasę sobie będę mógł modyfikować zależnie od sytuacji.
Gdyby ktoś miał jakieś informację odnośnie ewentualnych problemów, zatorów, remontów itp. na tej trasie, które mogą być kłopotliwe to będę wdzięczny za info

A przy okazji, to mam pytanie który kemping w Pradze jest najlepszy pod względem lokalizacji (z nastawieniem na zwiedzanie miasta) i warunków , czy muszę liczyć się z ewentualnym brakiem miejsca (nic wcześniej nie rezerwuję ), oraz czy oraz ewentualnie na jakich warunkach funkcjonują w Pradze autobusy typu Hop On-Hop Off (podobnie jak np. w Berlinie czy Budapeszcie) ?
Znalazłem też coś takiego jak Praska Karta czy coś w tym stylu , po wykupieniu której są wolne wstępy do wielu miejsc, albo duże zniżki - warto coś takiego kupić czy lepiej płacić na miejscu tylko to z czego się faktycznie skorzysta ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
rjas 
stary wyga


Twój sprzęt: Chausson 720 Titanium
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Piwa: 21/12
Skąd: Przybysławice/Kraków
  Wysłany: 2015-07-10, 23:38   

O ile nie za późno to wiem, że jest kemping na wyspie "Cisarska Louka" - 50.055442, 14.413165 - www.caravancamping.cz. Z tego co kojarzę to stacja metra jest b. blisko.
Nigdy na nim nie byłem, ale czasami bedąc na Wysehradzie rzucam na niego okiem i z drugiego brzegu Wełtawy wygląda OK. Z tego co wiem to z wyspy można się też wydostać łódką - nieco skrócić drogę.

Jeśli chodzi o praskie klimaty a nie macie jeszcze konkretnych planów to sugeruję dostać się na Strahov - powyżej Hradczan. Jest tam "Klasterni Pivovar Strahov" (położony przy Strahovske nadvori) - jak sama nazwa wskazuje zacne miejsce. Potem trzeba znaleźć "tajne" :) przejście na ulicę Pohorelec (w lewo wychodząc z pivovaru). Kierując się w prawo w dół dochodzicie do Loretanske nam. i tutaj w lewo - po lewej wielki budynek MSZ. Dojdziecie do ulicy Cerninska (kocie łby) i jak dojdziecie do placyku z Hotelem u Raka (klimat starej chaty) idziecie w prawo - Novy Svet (po lewej mur, po prawej zabudowania). Ta wąska uliczka wyprowadzi Was na Hradczany. Potem w dół - wersji jest kilka i nie wiadomo która lepsza :) Wasz wybór. Z tego co pamiętam Zlata Ulicka jest darmowa wieczorem, chyba po 18 lub 19. Schodząc w kierunku mostu Karola (nogi na pewno będą się upominać o odpoczynek) sugeruję zaglądnąć do typowej czeskiej piwiarni "U hrocha" - przy Thunovskej - bardzo mała ale ma swój klimat. Zawsze tam bywam będąc w Pradze, ale tylko raz udało mi się usiąść..... przy parapecie :) . Pomijając same Hradcany ta trasa ma swój klimat i nie ma takiej ilości turystów jak w bardziej popularnych miejscach.
Jeśli będziecie mieli szczęście i będziecie na moście Karola wieczorową porą, to czasami od strony Hradczan nad brzegiem rzeki zbiera się towarzystwo muzykujące i grają tzw. "czeskie country" - taka typowa ceska hudba. Można przycupnąć i posłuchać - bardzo fajne doznania.

Jeśli nie znacie to polecam spróbować ichniejszych specjałów (przystawki):
1. nakladany hermelin - camembert przekładany czosnkiem i pastą pomidorowo-paprykową, leżakuje kilka dni w oleju - świetne do piwa
2. tlacenka - coś a'la nasz salceson, głowizna - gruby plaster z cebulką i octem
3. dla chętnych mocniejszych wrażeń - pivni syr :)
Restauracje, praktycznie w większości przypadków są OK, jadałem w różnych i generalnie nigdy się nie naciąłem.

Zakładam, że Pilsner jest jednym z magnesów Pragi :) - jest praktycznie na każdym rogu, ale jeśli mogę podpowiedzieć to sugeruję degustować tylko tam gdzie jest napisane "tankove pivo". Nalewane bez gazu (wypychane mechanicznie) jest dla mnie czymś co trudno porównać z innym piwem :) .

Kiedyś miałem zabawną sytuację w restauracji: zamawiamy piwo, a kelner mówi - przykro mi, ale nie mamy piwa. Mamy tylko Staropramen. Oddaje to jakie nastawienie Czesi mają do Pilsnera.

Mam nadzieję, że coś z powyższych informacji będzie przydatne.
Pozdrawiam i miłego spacerowania po Pradze
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
malinshop
początkujący forumowicz

Dołączył: 16 Sie 2013
Wysłany: 2015-07-11, 10:20   

Ja osobiście polecak kempingi na ulicy Trojskiej, dzielnica Troja koło praskiego zoo. Na jednej ulicy jest około 5 małych "przydomowych" kempingów na wysokim poziomie. Byłem tam kilkanaście razy z namiotem. Kampery też są . Nam najbardziej podobał się pierwszy Camping Dana - wszystko rewelacja. Praktycznie 100m od campingów macie tramwaj, który wozi do centrum w około 10 min a powroty praktycznie całą dobę. W pobliżu kempingu Wełtawa, zoo, i ogród japoński z mega winiarnią na zboczu góry gdzie wybierasz sobie winko w karafkach za około 20 zł i delektujesz się widokami.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
joko 
Kombatant


Twój sprzęt: Niesmann & Bischoff Ismove
Pomógł: 11 razy
Dołączył: 17 Cze 2013
Piwa: 434/24
Skąd: Małopolska
Wysłany: 2015-07-13, 20:53   

Ja już z powrotem w domu. Krótki weekend'owy wypad do Pragi uważam za zamknięty i co najważniejsze za bardzo udany. Wyjechaliśmy w sobotę w 4-tej rano i wróciliśmy dzisiaj o 17-tej. Nie wiem dlaczego , ale takie weekend'owe wypady pomimo, że bardzo krótkie w czasie to wydają się jakby trwały kilka dni dłużej, też tak macie ? Pewnie dlatego, że człowiek wyrwany z codziennych spraw, na takiej wycieczce wyłącza się ze wszystkiego innego.

Pojechałem trasą jaką wybrałem przed wyjazdem , czyli przez Cieszyn, Ołomuniec i Hradec Kralowe i był to dobry wybór . Czas przejazdu w tamtą stronę 5h30m a z powrotem 6h, oba przejazdy z jednym postojem na posiłek. Długość trasy 433km z tego 25km z Andrychowa na obwodnicę Bielska, oraz około 100km z Mohelnic za Ołomuńcem do Hradec drogami krajowymi, a pozostała część to S-ki i autostrady. W tamtą stronę ze względu na wczesne godziny i Sobotę ruch minimalny, więc jazda idealna. W samej Pradze ze względu na remonty w okolicach Troji lekkie problemy z nawigacją, ale szybko opanowane. Droga powrotna z większym ruchem ale bez korków i zatorów pomimo zwężek remontowych w 3-4 miejscach.
Generalnie uważam że od strony Cieszyna jest to najlepsza droga do Pragi i chyba najkrótsza.
Wprawdzie przez Brno nie jechałem bardzo dawno, ale jeżeli nic się tam nie poprawiło to na pewno to połaczenie którym jechałem jest lepsze dla kamperka i własnych nerwów.

Na postój wybrałem kemping Sokół Troja na Trojskiej, a głównym kryterium wyboru był dobry wjazd i dużo miejsca postojowego do wyboru.
Pozostałe kempingi na Trojskiej jakieś takie klaustrofobiczne . To zwykłe przydomowe ogródki z wąskim (i w jednym przypadku bardzo stromym) wjazdem i miejscem na kilka kamperów , które ustawiają się jedem przy drugi, że nawet za bardzo markizy nie ma gdzie otworzyć.
Sokół wprawdzie też cudem nie jest bo i sanitariaty nędzne i obsługa jakby za karę tam pracowała, ale za to miejsca do wyboru do koloru. Zajęte może ze 20% stanowisk.

Połączenie z centrum dobre. 100m od kempingu przystanek autobusu linii 112 po chyba trzech przystankach przy stacji metra przesiadka albo w metro albo w tramwaj linii 12 który jedzie do centrum. Jeżeli na Hradczany to przystanek Malostranska, a jak Most Karola i Stare Miasto to najlepiej na następnym czyli Malostranske Namesti.
Jeden bilet jest na wszystkie środki transportu miejskiego (łącznie z kolejką torową na wzgórze Petrin) i można je kupić na 90min (32korony) lub całą dobę (110koron).

Sama Praga ładna jak zawsze. Fotki jakieś wstawię jak zgram i obrobię.
Na Hradczanach remont elewacji i duża część obstawiona rusztowaniami , więc efekt trochę słaby, ale za to za jakiś czas będzie jeszcze ładniej.

Jedna rzecz , która mnie bardzo tam irytuje , to to że wszędzie język polski jest pomijany, w obiektach do zwiedzania, w audiobook'ach, informatorach, menu w restauracjach itp.
Nie wiem czy wynika to z tego że Czesi uważają że nasze języki są na tyle podobne, że nie ma potrzeby tego robić , czy powód jest inny.
Polski słychać na każdym kroku , naszych turystów jest tam spora ilość i zostawiają tam sporo kasy, a na przykład ruskiego nie słyszałem a wszędzie sa tłumaczenia.
W innych stolicach europejskich nie ma tego problemu , a tutaj jest to rażące.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
123 
początkujący forumowicz


Twój sprzęt: t5 Westfalia
Nazwa załogi: Pancerniaki
Dołączył: 07 Lip 2014
Skąd: Oświęcim
Wysłany: 2015-08-16, 14:51   

:spoko pomocne informacje
także planujemy wyskoczyć do Pragi na weekend
nie wiem tylko czy zdążymy teraz we wrześniu ... :ok czy dopiero na wiosnę :-/

ale czy na tej trasie którą jechałeś nie trzeba winietek ??

https://goo.gl/maps/jBvQ7
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2015-08-16, 15:23   

Obsługa w Czechach nigdy nie grzeszyła zaangażwaniem .Bylem świadkiem żenujących scen , jak traktowano turystów.nie tylko z Polski.
Polaków nie lubią za historyczne dwa zdarzenia z 20tego wieku i dawne czasy.
W kontaktach nie oficjalnych osobistych czesi jak większość nacji zyskują .
No i kantują jak diabli, w knajpach.
Praga to jedno wielkie dobrze zorganizowane przedsiębiorstwo turystyczne.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
buamazur 
początkujący forumowicz

Dołączył: 21 Maj 2015
Postawił 2 piw(a)
Skąd: Lublin, Świdnik
Wysłany: 2015-08-22, 10:13   

No i już ochłonąłem po wyjeździe do Pragi. Owszem, brakuje prawie wszędzie opisów po Polsku, ale idzie zrozumieć. Jedne jedyne dobre piwo jakie piłem w Pradze to w barze Pivovar Victor na ul Husitska 5. Poza tym w miarę dobrym koncerniakiem jest Gambrinus. Najbardziej denerwowały mnie wszechobecne kocie łby. Nie dało rady za bardzo chodzić z dzieckiem w spacerówce, szczególnie jak spało. Świetną sprawą w mieście jest metro, w kilkanaście minut można przebyć całe miasto. Generalnie ładnie, ale ogromne tłumy turystów a najwięcej chyba skośnookich, zniechęcają do oglądania miasta popołudniami i wieczorem.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
slawwoj 
Kombatant

Twój sprzęt: Laika x695 Ford
Pomógł: 6 razy
Dołączył: 08 Sie 2012
Piwa: 141/299
Skąd: Bielsk Podlaski
Wysłany: 2015-08-22, 10:48   

Czy są linie turystyczne takie jak Hop On Hop Off ?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
buamazur 
początkujący forumowicz

Dołączył: 21 Maj 2015
Postawił 2 piw(a)
Skąd: Lublin, Świdnik
Wysłany: 2015-08-23, 20:17   

Wybacz, ale nie mam pojęcia co to jest "hop on hop off"
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***