Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Eurotrip 2016
Autor Wiadomość
Chiquita 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Blaszaczek Incognito in progress...
Dołączył: 26 Paź 2015
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2015-10-27, 10:09   Eurotrip 2016

Witam serdecznie wszystkich zainteresowanych :)

Sprawa wygląda następująco. Trzeba zabudować busa pod podróż takową:

https://goo.gl/FEUiRL

Szczegóły projektu:
Czas: 5 miesięcy
Trasa: 16000 km (przy spalaniu 10l/100km wychodzi 2080 EUR)
Załoga: 2
Wyjazd: Czerwiec 2016

Budżet:
Bus: 20tyś PLN + 3tyś na serwis
Zabudowa: 10tyś PLN
Paliwo+jadło: 20tyś PLN

Przy powyższych założeniach zostaje około 35PLN/dzień/osobę, luksusów nie potrzeba bo żeśmy młodzi, więc zakładam że jak czasem coś złowię, bądź upoluję to damy radę 8-)

Na samą myśl o byciu wolnym człowiekiem aż nogi mi się trzęsą. Pozostaje kwestia zabudowy busa (tutaj liczę na uprzejme wsparcie merytoryczno-techniczne osób tutaj zgromadzonych). Jestem z zamiłowania majsterkowiczem i chyba zawsze większą frajdę czerpałem z gonienia króliczka... Więc jakoś to będzie!

No dobra, trochę rozmyślałem nad projektem busika, aczkolwiek moje pomysły wymagają weryfikacji tych bardziej zaprawionych w boju. Z racji budżetu (spalania!) i bezpieczeństwa odrzuciłem zakup kampera. Przeraża mnie wizja pojazdu starszego ode mnie. Planuję kupić Ducato max 7 letni, myślę że wersja L3H2 wystarczy. Po głowie chodzi mi również coś o wielkości Vivaro (większe incognito, ale o tym dalej). Domyślam się że z takim budżetem będzie trzeba polecieć po komforcie i estetyce, ale przyznam że nie zależy mi, zwłaszcza na tym drugim czynniku :) Ma być jak najpraktyczniej, najsolidniej, najtaniej i nieestetycznie :)

Wyposażenie jakie chciałem upchać to:
- ocieplenie (ozimnienie?) chyba styrodur 4cm
- łóżko 120x190 (130x200?)
- baniak z czystą 200l + prysznic zewnętrzny
- toaleta chemiczna, przenośna
- aku żelowy ze 150ah + solar 100W + ładowanie z alternatora (energoblok?)
- klima z kabiny zasilana z żelowego
- lodówka z zamrażarką (najmniejsza, ale musi być)
- gaz 11l
- kuchenka wewnętrzna, może być przenośna, 1 palnik styka
- bojler (opcjonalnie, jak starczy sił i kasy), zawsze można podgrzewać wodę w czajniku :D
- miejsce na 2 rowery w środku

No i dochodzi pytanie czy uda mi się samemu podłączyć lodówkę na gaz jeśli dorwę jakąś używkę... Cała kwestia energobloku to jeszcze dla mnie zagatka, ale jakoś to rozkminię. Kwestii okien w busie jeszcze nie przemyślałem, ale pewnie będą niezbędne przy wycieczce na południe. Koniecznie w dachu i koniecznie mniejsze niż najmniejszy Hiszpan/Włoch :)

Najbardziej jednak przeraża mnie kwestia bezpieczeństwa podczas owej podróży. Główne założenie to nocowanie w 95% na dziko, gdyż inaczej by się nie udało z tym budżetem. Zamierzam się wyposażyć w środki obrony bezpośredniej, ale bardziej się martwię o kradzieże. Dlatego między innymi padł wybór na busa. Głównie chodzi o stealth, żeby nie przyciągał wzroku pozostawiony w mieście na parkingu. Solar na dachu może trochę pokrzyżować plany, okna również tylko w dachu planuję. Markiza doczepiana, manualna (pewnie jakiś homemade) też chowana do środka. Grodź kabinowa zostaje, odcięcie zapłonu w kabinie x2 (już raz mi uratowało osobówkę :) ), alarm tak z 2x130dB w środku i na zewnątrz, no i głównie żeby nie było widać że kamperowóz. Przy wyższym busie solar i okna w dachu przestają być problemem, gdyż nie są dostępne dla oczu.

Misja sroga, budżet mały. Planuję polować na używki z ebay.de, resztę wykonam sam, może jakoś to będzie?

Proszę o konstruktywne sugestie i wytykanie błędów w założeniach. Dodam że jeszcze nie kamperowałem także moje przekonania mogą być błędne... Gdzie popełniam błędy? :bigok [/fade]
Ostatnio zmieniony przez Chiquita 2015-10-27, 13:27, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dulare 
weteran


Twój sprzęt: LMC Liberty A 723G
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Piwa: 94/83
Skąd: Zielonki k. Krakowa
Wysłany: 2015-10-27, 11:53   

Tutaj masz lepszy link do Swojej mapy:

https://goo.gl/FEUiRL

To tak na początek. Dodatkowo polecam przedstawić się w odpowiednim dziale :) a rady zaraz się posypią... Głównie takie żebyś poczytał o budowach innych kamperów :)
_________________
"Nie należy wierzyć wszystkiemu co się przeczyta w internecie" - Maria Skłodowska-Curie
Konwerter współrzędnych geograficznych i GPS
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Chiquita 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Blaszaczek Incognito in progress...
Dołączył: 26 Paź 2015
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2015-10-27, 13:29   

A dziękuję bardzo, link poprawiłem.

Nie ukrywam że będę bazował na opisach innych budów, skarbnica informacji i przede wszystkim nieopatentowanych pomysłów :)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dulare 
weteran


Twój sprzęt: LMC Liberty A 723G
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Piwa: 94/83
Skąd: Zielonki k. Krakowa
Wysłany: 2015-10-27, 14:25   

No to ja wrzucę kilka uwag zanim reszta się odezwie :)

Skoro planujecie taką wicieczkę przez wiele krajów, może warto by zmiast gazu w butli 11l zainwestować w butlę od instalacji LPG, zamontować ją tak żeby gaz pobierany był w fazie lotnej a nie ciekłej (czyli inaczej niż w LPG) i w ten sposób móc tankować gaz na stacjach benzynowych zamiast zastanawiać sie nad wymianą butli? Jeśli chodzi o instalację gazową to skoro lubisz majsterkować to nie powinno być problemu z rozprowadzeniem gazu - lodówkę na gaz jeśli będzie z tych starszych bez zaawansowanej eletroniki to podłączysz bez najmniejszego problemu. Ja na Twoim miejscu na końcu i tak podjechał bym do jakiegoś zakładu gazowego żeby mi sprawdzili szczelność instalacji - strzeżonego...

Nie bardzo wiem co masz na myśli pisząc "klima z kabiny zasilana z żelowego" - klima samochodowa (silnikowa) zasilana jest z silnika. Jeśli myślisz o klimie typowo elektrycznej to spodziewam się że 100W solara nie wystarczy żeby uzupełnić ilość prądu w akumulatorze przy używaniu klimy. Ja mam na dachu 150W, podczas niektórych wyjazdów używam laptopa po około 8h-10h dziennie i wtedy prądu starcza mi na styk (a klima weźmie więcej) - to trzeba by dobrze policzyć.

Łóżko polecam raczej większe niż mniejsze, 5 miesięcy na wąskim łóżku może być męczące... Przy Waszych założeniach (braku typowej łazienki w środku) można spokojnie wygospodarować miejsce na komfortowe spanie.

Jeśli kupisz budę już niedługo to możesz zrobić prostą zabudowę nawet na wczesną wiosnę - polecał bym Wam wtedy wybrać się choćby na kilka dni na wyjazd w różne okolice domu - pospać na dziko, przetestować różne rozwiązania. Jak tego typu wyjazd (wyjazdy) zrobicie sobie w kwietniu, to jeszcze będzie czas na zmiany przed główną wyprawą. Nic nie zastąpi osobistego doświadczenia.

Tyle na ten moment i jeszcze raz zachęcam do przedstawienia się w odpowiednim dziale.
_________________
"Nie należy wierzyć wszystkiemu co się przeczyta w internecie" - Maria Skłodowska-Curie
Konwerter współrzędnych geograficznych i GPS
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Chiquita 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Blaszaczek Incognito in progress...
Dołączył: 26 Paź 2015
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2015-10-27, 15:08   

A przywitałem się wczoraj :) Zapraszam do powitania: http://www.camperteam.pl/...der=asc&start=0 :)

No to kwestia klimy mi się rozwiązała, sam teraz nie wiem co dokładnie miałem na myśli :p

Pomysł ze zbiornikiem LPG faktycznie wygodny (choć chyba droższy w realizacji), przy butli 11l mam nadzieję wymieniać ją tylko raz podczas podróży, powinna starczyć. Na zbiornik pewnie trzeba homologacje itp. żeby legalnie na stacji tankować. Oczywiście po zmontowaniu sprawdzę instalacje, lepiej dmuchać...

Co do lodówki... Zastanawiam się czy nie wystarczyłaby zwykła na 12/220V. Ile wat ciągnie taka standardowa lodówa? Słońca raczej będzie dużo, więc solar będzie mam nadzieję wydajny. Może gaz tylko do kuchenki? Rozwiązywałoby to dużo kwestii. Gazowa potrzebuje też oddychać, więc nie trzeba by ciąć blachy więcej. Czy zwykłe lodówki (zasilane prądem) posiadają tez zamrażarki?

W kwestii łóżka, jeszcze będziemy się przymierzać, duzi nie jesteśmy, a 3 rowery muszą wejść na pakę. Jak padnie na Vivaro, to raczej mniejsze łoże wyjdzie :<

Oj wycieczki to będą co weekend, niech no tylko dorwę busa... :dewil
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
zbyszekwoj 
Kombatant


Twój sprzęt: Rapido 707F
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 24 Kwi 2013
Piwa: 330/221
Skąd: Lublin
Wysłany: 2015-10-27, 15:10   

Beczkę na czystą wodę? szkoda miejsca i wagi. Wodę zawsze można dolać. Taki wyjazd to na kilka m-cy. Po dwóch już zapomnisz gdzie byłeś wcześniej.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
maszakow 
Kombatant
JAFO? No way ...


Twój sprzęt: jak wygram w totka...
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 07 Kwi 2009
Piwa: 78/63
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2015-10-27, 15:16   

miejsce w blaszaku to rzecz nad wyraz cenna nawet jeśłi mówimy tylko o 2 osobach. Radziłbym H3 - a może się trafią takie doróbki fabryczne jeszcze wyższe....

Różnicę 40cm między L3 a L4 na długości da się przeżyć - na promach greckich to ci się na pewno opłaci - chociaż 40cm to spora szafka już :) Natomiast a te 20 cm wysokości więcej - jak przemnożysz po długości to jest spora pojemność - dużo gratów będziesz mógł upchać pod sufitem. nie mówiąc już o wysokości i objętości garażu do którego będziesz mógł upchnąć rowery ....
_________________
Pozdrawiam, maszakow
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
maszakow 
Kombatant
JAFO? No way ...


Twój sprzęt: jak wygram w totka...
Pomógł: 5 razy
Dołączył: 07 Kwi 2009
Piwa: 78/63
Skąd: Gdańsk
Wysłany: 2015-10-27, 15:19   

Najbardziej popularne. Lodówki w zależności od producenta i modelu konsumują od 60 do 110W , możliwe że są i większe pożeracze :P
Mój Polar z lat 70tych ciągnie 100W :ok
_________________
Pozdrawiam, maszakow
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
dulare 
weteran


Twój sprzęt: LMC Liberty A 723G
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Piwa: 94/83
Skąd: Zielonki k. Krakowa
Wysłany: 2015-10-27, 15:31   

Przepraszam, nie zauważyłem powitania w powitaniach :)

Jeśli chodzi o lodówkę elektryczną to taki Ravanson na przykład ma model z niski z rozdzielonym zamrażalnikiem i główną komorą. Model LKK-885. Patrząc na zużycie prądu, podają 160kWh na rok, liczmy więc 0,5 kWh na dobę. 500 Wh w ciągu doby - doliczając straty na przetwornicy masz już minimum 550 Wh na dobę. Licząc sprawność instalacji solarnej nawet 80% (a płasko leżący na dachu raczej tyle nie da) to przy planowanych 100 Wp solara masz około 7 godzin pracy solara żeby zasilić samą lodówkę. Można iść w bardziej energooszczędną lodówkę albo w rozwiązania z kompresorową lodówką typu Waeco ale wtedy ceny są takie że kupisz co najmniej trzy "zwykłe" lodówki. Plusem "zwykłej" jest to że nawet jak się zepsuje to następną kupisz w dowolnym markecie po drodze. Reasumując - potrzebujesz zdecydowanie więcej solarów (zobacz budowę Toscannera) albo jednak lodówkę na gaz. Nasza gazowa lodówka zużywa jedną 11 kilową butlę w około 25 dni. Na ciepłe kraje będziesz wtedy potrzebował dodatkowych wentylatorów wspomagających lodówkę. Jeśli chodzi o robienie dziur w budzie na lodówkę - OK, gazowa potrzeebuje tych dziur bardziej na widoku. Ale zwykła też potrzebuje gdzieś oddać ciepło więc o wentylacji dla niej nie należy zapomnieć.

Jeśli chodzi o zbiornik wody to też jestem zdania że mniejszy Wam wystarczy. Myślę że standardowe 50-70 litrów będzie OK.
_________________
"Nie należy wierzyć wszystkiemu co się przeczyta w internecie" - Maria Skłodowska-Curie
Konwerter współrzędnych geograficznych i GPS
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Krystian 
weteran

Twój sprzęt: SEA na Peugeot Boxer
Nazwa załogi: Krystian i Helena
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 27 Sty 2008
Piwa: 13/21
Skąd: Lubliniec
Wysłany: 2015-10-27, 15:45   

Nie wiem czy polską butlę gazową wymienisz w innym kraju.
_________________
Krystian
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
MILUŚ 
Kombatant
CT"Silesia"NIEPOPRAWNY KAMPERZYSTA


Twój sprzęt: Fiat Ducato Burstner T607 2,8JTD
Nazwa załogi: Milusie
Pomógł: 24 razy
Dołączył: 02 Gru 2007
Piwa: 180/132
Skąd: Gliwice w przelocie
Wysłany: 2015-10-27, 15:54   

Chiquita napisał/a:
...................

.......... a 3 rowery muszą wejść na pakę.


A ten trzeci ładujesz na zapas skoro jedziecie we dwoje ? :-P :chytry
_________________
Norwegofil z wielbłąda tylnogarbnego

Remember to explore . I don't know the way ,but I'll be there soon !!!!
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
wlodo 
weteran


Nazwa załogi: wlodo
Pomógł: 12 razy
Dołączył: 20 Sie 2014
Piwa: 67/68
Skąd: Witaszyce
Wysłany: 2015-10-27, 19:59   

Ja buduję właśnie na Ducato L3H2,z założenia dla 2 osób.
Łózko z tyłu w poprzek szer.ok 120 cm,pozostaje tyle miejsca,że spokojnie dla dwójki wystarczy.
Wejdzie lodówka,łazienka,kuchenka,szafka, ławka II rzedu,stolik,no ful miejsca. :-P
Pewnie,że to nie szerokość kamperowej zabudowy,ale jak się powalczy z centymetrami,to jest spoko.
Wyposażenie spokojnie możesz kupić tanio,poszukać i pomyśleć tylko trzeba.
Sprzęty dedykowane do kamperów są horendalnie drogie,więc przy budżetowej budowie należy szukać.
Też myślałem,że lodówka ma być kamperowa,kupiłem nawet dwie.
Teraz dorosłem do odpowiedniej wielkości solara i lodówki na 230V.
Właśnie po doświadczeniach kolegów z forum,na wiele rzeczy patrzy się inaczej.
Np.ta lodówka,albo poruszany wyżej zbiornik wody.
Niby można dolać,ale ja na wiosnę jadąc w nasze góry miałem z tym kłopot.
A stojąc na dziko zapas mieć musisz.
Z gazem podobnie,różne kraje,różne butle,jedna pod auto i wszędzie tankujesz a jeszcze taniej.
Jak masz czas czytaj ile możesz forum, to skarbnica wiedzy,odsiej plewy i masz sam miód :lol:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mariusz.n3stor 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: T5 long
Dołączył: 07 Lis 2014
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2015-10-28, 08:56   

pierwsze sugestie.
1.Jedziecie na prawdę na spokojnie. Jeśli nie zrobisz sobie butli gazowej tankowanej na stacji benzynowej to zabierz sobie kuchenkę benzynową do gotowania na zewnątrz. A gazowej używaj w środku jak nie będzie Ci się chciało wychodzić lub pogoda przeszkodzi. Podratujesz dzięki temu portfel.
2. Zamontuj sobie wymiennik ciepła w układzie chłodzenia i wpinaj do niego prysznic zewnętrzny, będzie to najtańsze rozwiązanie. Mała grzałka elektryczna sprawdza sie tylko w prysznicach 25l i grzejesz pół dnia (nam wystarcza). Bojler camperowy przekroczy Ci budżet.
3. Przy tym budżecie i założeniach poczytaj raczej/również fora 4x4 na temat przebudowy aut. Znajdziesz tam chyba więcej cennych informacji niż tutaj dotyczących np. powyższego prysznica zewnętrznego czy patentów na spanie "na dziko" itp.
4. Już ktoś pisał, ale po co Ci tyle wody :P Jedziesz po Europie. Nam w aucie stealth wystarcza 30l picie/kuchnia, 25l prysznic i to na 2 osoby + 2 letnia córka. Jak byśmy to podwoili to już by był mega komfort :) ale my mamy małe auto - VW T5. My generalnie mamy wiecej doświadczenia z kilkumiesięcznymi podróżami motocyklowymi na dziko gdzie masz do dyspozycji 3 kufry na 2 osoby :P
5. Nie montuj okien kamperowych (dachowych), tylko niskie wyłazy dachowe, albo jeszcze lepiej Luki do łodzi (ale tego Twój budżet raczej nie ogarnie, chyba, że trafisz okazję). Taka opcja jest niska i nie będzie się rzucała w oczy. O bocznych kamperowych w ogóle zapomnij jak chcesz być stealth :P
6. Jak chcesz mieć boczne okna to kup wersję częsciowo przeszkloną oryginalnie, dorzuć czarną folie, i dorób sobie panele z pianki do zasłaniania okna. (Zajrzyj do mojego wątku jak to wygląda).
7. jak już pisali, z polską butlą za dużo za granicą nie zdziałasz.

No i nie przesadzaj z tym bezpieczeństwem. 99,9% ludzi jest przyjaźnie nastawionych, a jak trafisz na ten 0,1 procenta w grupie to legalne środki ochrony osobistej i tak Ci nie pomogą :P

Nie mówię tu oczywiście o kwestiach kradzieży jak zostawisz auto samo na parkingu.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Chiquita 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: Blaszaczek Incognito in progress...
Dołączył: 26 Paź 2015
Postawił 1 piw(a)
Skąd: Szczecin
Wysłany: 2015-10-28, 10:44   

Wow! Dziękuję za liczny odzew, dużo kwestii się wyjaśnia... :idea:

Cytat:
A ten trzeci ładujesz na zapas skoro jedziecie we dwoje ? :-P :chytry

Po jednym na wycieczki i jeden specjalny - zjazdowy (downhill), taka moja pasja :)

L3H2 wydaje się najbardziej racjonalnym wyborem, tak też chyba będę celował. Łóżko w poprzek to bardzo wygodny pomysł jeśli chodzi o ustawienie wnętrza, ile by się dało zrobić od ściany do ściany? Trzeba jeszcze uwzględnić styrodur 4cm (ewentualnie alufoxa w tym miejscu), a długość łóżka 190cm to minimum jaki musi być.

Jeśli chodzi o czystą, to może faktycznie 200l to przesada. Jestem w stanie zejść do 100, duży zapas musi być by się lenić tydzień na plaży :D

Kuchenka benzynowa, ekstra pomysł. Do tego 1 butla 11l, powinna przetrwać z 4 miechy przy robieniu tylko kawy :> Zbiornik LPG chyba mnie przerasta, zwłaszcza że nie mam za bardzo miejsca do takich kombinacji. Pozostaje kwestia lodówki, doszedłem do wniosku, że musi być. Jestem w stanie darować sobie gazową, kupię elektryczną używkę, duża nie musi być, bez zamrażarki też się obejdzie, byleby się z 2kg mięcha zmieściło. Jaki solar trzeba by zamontować, żeby to było samowystarczalne? 2x100W + aku 2x100aH da radę? Przy założeniu że z tej samej instalacji będą ładowane telefony i np. lustrzanka. Jak się kształtuje cena takiej elektrowni? Warto szukać używek?

Wymiennik ciepłą przy układzie chłodzenia raczej się nie sprawdzi przy założeniu przemieszczania się raz na tydzień. Grzałka + drugi zbiornik 25l - super pomysł! Na początku nie było w ogóle ciepłej w planie :) Jak się ma sprawa zasilania takiej grzałki? Czy w/w instalacja podoła?

Wersji częściowo przeszklonej (bok +tył) będę właśnie szukał, wyłazy dachowe zapowiadają się interesująco. Nie wiem do końca co autor miał na myśli, można jakiś przykład prosić? :) Może jakieś używane szyberdachy by się sprawdziły?
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
mariusz.n3stor 
początkujący forumowicz

Twój sprzęt: T5 long
Dołączył: 07 Lis 2014
Otrzymał 2 piw(a)
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2015-10-28, 11:52   

Cytat:
Wymiennik ciepłą przy układzie chłodzenia raczej się nie sprawdzi przy założeniu przemieszczania się raz na tydzień. Grzałka + drugi zbiornik 25l - super pomysł! Na początku nie było w ogóle ciepłej w planie :) Jak się ma sprawa zasilania takiej grzałki? Czy w/w instalacja podoła?


Jest dokładnie odwrotnie. Grzałki możesz używać tylko podczas jazdy. Musisz jechać pół dnia, bo Ci akumulator wyzeruje. Grzałki 12V mają 70W mocy ciągłej. Ze swoich paneli tyle nie wyciągniesz... a jeszcze chcesz lodówkę... (to 100W o których piszesz to jest moc maksymalna). Jak masz wymiennik ciepła wpięty w układ chłodzenia to odpalasz silnik.... czekasz 10 minut i masz ciepły prysznic.

Lodówka jak elektryczna to tylko kompresorowa... a czy domowa czy samochodowa to już dalsza dyskusja. Poczytaj o tym.

Linki do wyłazów itp. mogę podrzucić dziś późnym wieczorem. teraz nie mam czasu szukać. Zajrzyj na mój temat o ukrytym campervanie na bazie T5.

http://www.camperteam.pl/...pic.php?t=21748
(mi zabraklo kasy przed wyjazdem na taki jachtowy luk jak bym chciał - kilka tysiecy kosztuje, a nie trafiłem używki)
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***