Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak zabrać ze sobą pięć rowerów do małego kampera
Autor Wiadomość
dulare 
weteran


Twój sprzęt: LMC Liberty A 723G
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Piwa: 94/83
Skąd: Zielonki k. Krakowa
Wysłany: 2016-04-27, 10:56   Jak zabrać ze sobą pięć rowerów do małego kampera

Wygląda na to że zaczynam stawać przed problemem który wcześniej czy później musiał się ujawnić. Jak to się mówi, do kampera można dokupić wszystko poza przestrzenią :) a nam zaczyna jej brakować – potrzebujemy zabrać ze sobą pięć rowerów. Żeby nie wchodzić w szczegóły kto na jakim jeździ, przyjmijmy że wszystkie są po prostu pełnowymiarowymi rowerami górskimi. Wyjazd na kilka tygodni więc rozwiązanie nie może być takie "weekendowe" że jakoś to będzie.

Nasz pojazd jest wyposażony w prosty bagażnik na rowery Fiama montowany na tylnej ścianie – mieści trzy rowery. Po zamontowaniu rowerów zajmują one na wysokość niemal 2/3 ściany więc nie bardzo jest możliwość na przykład umieścić drugi bagażnik powyżej tego pierwszego. Dodatkowo, całkiem w tylnej części podwozia, tuż przy zderzaku mamy duży (szeroki) zbiornik na szarą wodę który zasłania dostęp do podłużnic. Podłużnice kończą się przed zbiornikiem a zbiornik jest szerszy niż rozstaw podłużnic – nie ma więc prostego sposobu żeby je przedłużyć albo do nich prosto dowiązać i zrobić np. platformę na większą ilość rowerów.

Jakie mam pomysły?

1) Spróbować przedłużyć bagażnik który mamy obecnie – można by się pokusić o dokręcenie do istniejących rurek które podtrzymują rynienki na koła dodatkowych kształtowników które wydłużyły by konstrukcję i wtedy to tej dołożonej konstrukcji dodać jedną (będzie mało) lub dwie rynienki (było by idealnie). Wątpliwości mam takie, że nie jestem pewien czy konstrukcja bagażnika wytrzyma takie zwiększone obciążenie i to w dodatku dołożone na dłuższym ramieniu.

2) Spróbować wykorzystać bagażnik / miejsce pod łóżkiem. Nasza zabudowa posiada łóżka piętrowe ustawione wzdłuż pojazdu w związku z tym nie mamy typowego garażu w poprzek samochodu, tylko coś w rodzaju powiększonego bagażnika z dostępem z boku. Kiedy uniesie się dolne łóżko do góry, w powstałym powiększonym bagażniku powinny zmieścić się dwa rowery ze złożonymi kierownicami. Kłopot w tym że wtedy niewiele więcej wejdzie do tego bagażnika a przy naszym normalnym użytkowaniu jeździ tam zestaw foteli, stolik i sporo drobiazgów które zajmują praktycznie całą jego objętość na wcisk. Mogę na czas jazdy umieścić te rzeczy w łazience albo na alkowie (mniej chętnie) ale będzie to oznaczało że przed każdym rozłożeniem się na noc trzeba będzie te rzeczy poprzekładać.

3) Dołożyć bagażnik na dach – kampera kupiłem już ze zdemontowanym dachowym bagażnikiem ale mogę pokusić się o jego ponowne zamontowanie. Można by wtedy wykorzystać miejsce na dachu na przewożenie dodatkowych dwóch rowerów które nie zmieszczą się na tylnej ścianie. Oznacza to trudniejszy dostęp do nich i potrzebę wożenia na przykład teleskopowej drabinki, ale zdaje się rozwiązywać nasze problemy z miejscem. Ponieważ rowery nie koniecznie będziemy używać przy każdym postoju, to rozwiązanie wydaje mi się najbardziej sensowne. Jak zwykle mam pewne ale – nie mam pojęcia jak bagażnik był oryginalnie zamontowany (jakimi śrubami, w których miejscach) ponieważ oryginalne śruby się nie zachowały a dach ogólnie jest w różnych miejscach podziurawiony i połatany przez poprzednich właścicieli. Musiał bym więc poważnie się zastanowić jak ten bagażnik zamontować tak żeby było bezpiecznie i szczelnie.

Czego od Was oczekuję?

Mam wrażenie że coś mi umyka, że może być jakieś rozwiązanie które nie przychodzi mi do głowy albo jakieś plusy i minusy rozwiązań które podałem wyżej których to zalet i wad nie dostrzegam. Jeśli macie dla mnie jakieś rady to chętnie usłyszę co Wam chodzi po głowach.

Nie przyjmuję na pewno jednej rady (która jest dobra, ale nie do zrealizowania w tym momencie) – nie zmienię kampera na większego :)

bagaznik-3-rowery.jpg
Plik ściągnięto 166 raz(y) 243,53 KB

zewn4.jpg
Plik ściągnięto 187 raz(y) 220,79 KB

_________________
"Nie należy wierzyć wszystkiemu co się przeczyta w internecie" - Maria Skłodowska-Curie
Konwerter współrzędnych geograficznych i GPS
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
cichy 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: HymerCamp 64 (Fiat)
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Paź 2009
Piwa: 2/11
Skąd: Lubin, DLU
Wysłany: 2016-04-27, 11:23   

5 rowerów to już spore obciążenie. Platforma wydaje się być optymalnym rozwiązaniem, czy faktycznie nie ma dostępu do podłużnic?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
dulare 
weteran


Twój sprzęt: LMC Liberty A 723G
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Piwa: 94/83
Skąd: Zielonki k. Krakowa
Wysłany: 2016-04-27, 11:26   

cichy napisał/a:
5 rowerów to już spore obciążenie. Platforma wydaje się być optymalnym rozwiązaniem, czy faktycznie nie ma dostępu do podłużnic?


Wprost nie ma. Nie da się "wsunąć" profili do podłużnic bo po drodze jest zbiornik na szarą. Jest on też na tyle szeroki że nie uda się prosto dokręcić czegoś po bokach. Mogę spróbować jutro zrobić zdjęcia pod autem...
_________________
"Nie należy wierzyć wszystkiemu co się przeczyta w internecie" - Maria Skłodowska-Curie
Konwerter współrzędnych geograficznych i GPS
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
cichy 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: HymerCamp 64 (Fiat)
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Paź 2009
Piwa: 2/11
Skąd: Lubin, DLU
Wysłany: 2016-04-27, 11:33   

jeżeli nie można pod zbiornikiem przejść to może nad (otwory w zderzaku tylnym) po obu stronach wnęki na rejestrację?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
kaimar 
weteran
kaimar


Twój sprzęt: MOBILVETTA LAIKA CARADO RT GiottiLine
Nazwa załogi: MTM Campery
Pomógł: 17 razy
Dołączył: 03 Lut 2007
Piwa: 89/3
Skąd: Czechowice-Dziedzice
Wysłany: 2016-04-27, 11:59   

A ja mam taki pomysł. Zamontować w pionie dwa profile aluminiowe na całą wysokość ściany (wykorzystując istniejące w ścianie wzmocnienia). Do profili zamontować dwa bagażniki rowerowe - dolny możliwie nisko, drugi powyżej. Powinny się zmieścić. Na dole można podciąć zderzak i nocowanie profili zrobić na wysokości gdzie ściana łączy się z podłogą - jest to bardzo "mocne" miejsce.
_________________
www.camperymtm.pl
www.kamperownia.pl
Ostatnio zmieniony przez kaimar 2016-04-27, 12:03, w całości zmieniany 1 raz  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dulare 
weteran


Twój sprzęt: LMC Liberty A 723G
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Piwa: 94/83
Skąd: Zielonki k. Krakowa
Wysłany: 2016-04-27, 12:02   

cichy napisał/a:
jeżeli nie można pod zbiornikiem przejść to może nad (otwory w zderzaku tylnym) po obu stronach wnęki na rejestrację?


Nie bardzo rozumiem co masz na myśli, załączam rysunek poglądowy jak to u mnie wygląda:
- niebieskie - podłużnice
- szare - zbiornik
- czerwone - "zderzak" a raczej plastikowa załona zbiornika
- brązowe - podłoga i tylna ściana kampera

rys_pogl.JPG
Plik ściągnięto 156 raz(y) 34,08 KB

_________________
"Nie należy wierzyć wszystkiemu co się przeczyta w internecie" - Maria Skłodowska-Curie
Konwerter współrzędnych geograficznych i GPS
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
taurus53 
trochę już popisał

Twój sprzęt: FRANKIA 2.5tdi
Dołączył: 07 Mar 2011
Postawił 1 piw(a)
Skąd: PODKARPACIE
Wysłany: 2016-04-27, 12:42   

Najlepsze rozwiązanie to przyczepa niewiadow N-250
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
cichy 
doświadczony pisarz


Twój sprzęt: HymerCamp 64 (Fiat)
Pomógł: 1 raz
Dołączył: 21 Paź 2009
Piwa: 2/11
Skąd: Lubin, DLU
Wysłany: 2016-04-27, 12:46   

Myślałem że jest przestrzeń między zbiornikiem szarej a podłogą, w której można by umieścić stelaż.

Kolejny pomysł to przewożenie rowerów w pionie, kołami do ściany. Wtedy ściana kampera jest najmniej obciążona.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
dulare 
weteran


Twój sprzęt: LMC Liberty A 723G
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Piwa: 94/83
Skąd: Zielonki k. Krakowa
Wysłany: 2016-04-27, 13:39   

kaimar napisał/a:
A ja mam taki pomysł. Zamontować w pionie dwa profile aluminiowe na całą wysokość ściany (wykorzystując istniejące w ścianie wzmocnienia). Do profili zamontować dwa bagażniki rowerowe - dolny możliwie nisko, drugi powyżej. Powinny się zmieścić. Na dole można podciąć zderzak i nocowanie profili zrobić na wysokości gdzie ściana łączy się z podłogą - jest to bardzo "mocne" miejsce.


Pomysł ciekawy, muszę sobie dokładnie zmierzyć ile mam miejsca na co. Podczas remontu łazienki trochę wzmocniłem konstrukcję tylnej ściany ale niestety nie na pełnej wysokości. Teraz żałuję. Jeśli udało by się faktycznie porządnie dobrać kształtowniki aluminiowe i zamontować je na wysokość tak żeby rowery zmieściły się jedne nad drugimi to było by to niezłe rozwiązanie. Drzwiczki od kota i tak już mi się nie chcą otwierać jak rowery są na bagażniku, więc bez różnicy czy będą wyżej czy niżej...

Korzystając z kształtowników konstrukcyjnych można by się pokusić o zamontowanie jednego poziomo na górze tylnej ściany, poniżej listwy i dwóch pionowych do których były by mocowane bagażniki rowerowe. W ten sposób także górne mocowanie w części ściany której nie jestem tak bardzo pewien jak jej dołu było by dość solidne. Na rysunku poniżej rozrysowany jest sposób w jaki można by to zrobić. Na zdjęciu które wrzuciłem na początku nie ma nowych drzwiczek od kota, które przybyły po remoncie łazienki... Bardziej aktualne zdjęcia są w tym temacie remontowym

Czeka mnie wyprawa do kampera i pomierzenie wszystkiego na spokojnie. Rowerów też.

belki na tylnej scianie.JPG
Plik ściągnięto 8370 raz(y) 39,75 KB

profile alu.jpg
Plik ściągnięto 8370 raz(y) 23,12 KB

nowe drewno na tylnej scianie.jpg
Plik ściągnięto 167 raz(y) 98,52 KB

_________________
"Nie należy wierzyć wszystkiemu co się przeczyta w internecie" - Maria Skłodowska-Curie
Konwerter współrzędnych geograficznych i GPS
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wiktor 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Ford Rimor
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 23 Lip 2009
Otrzymał 1 piw(a)
Skąd: Ożarów Maz.
Wysłany: 2016-04-27, 13:44   

Tak jest najprościej.

Bagażnik.jpg
Plik ściągnięto 190 raz(y) 188,91 KB

_________________
Grzegorz+Beata
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl szczegóły
dulare 
weteran


Twój sprzęt: LMC Liberty A 723G
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Piwa: 94/83
Skąd: Zielonki k. Krakowa
Wysłany: 2016-04-27, 13:45   

cichy napisał/a:
Myślałem że jest przestrzeń między zbiornikiem szarej a podłogą, w której można by umieścić stelaż.

Kolejny pomysł to przewożenie rowerów w pionie, kołami do ściany. Wtedy ściana kampera jest najmniej obciążona.


Niestety właśnie nie mam pomysłu żeby jakoś obejść ten zbiornik. Jest on przykręcony bezpośrednio do podłogi w łazience.

Jeśli chodzi o przewożenie w pionie - też ciekawe rozwiązanie. Jakie są sposoby stabilizacji roweru w takim wypadku? Myślisz o użyciu "standardowych rynienek" jakie montowane są na dachu tyle że zamontować je w pione na tylnej ścianie?

A'propos rowery trzymam w pionie w naszym garażu w domu :)

wieszaki-do-roweru-garaz.jpg
Plik ściągnięto 166 raz(y) 95,96 KB

_________________
"Nie należy wierzyć wszystkiemu co się przeczyta w internecie" - Maria Skłodowska-Curie
Konwerter współrzędnych geograficznych i GPS
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
dulare 
weteran


Twój sprzęt: LMC Liberty A 723G
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Piwa: 94/83
Skąd: Zielonki k. Krakowa
Wysłany: 2016-04-27, 13:50   

Wiktor napisał/a:
Tak jest najprościej.


Wiktor, jesteś wielki! Nadal zostaje sprawa pomierzenia jak coś takiego zamontować w zwiazku z moimi drugimi drzwiczkami od kota, ale myślę że będzie się to dało jakoś obejść.

:pifko

Tak czy siak czeka mnie wyprawa do kampera i obmierzenie wszystkiego dokładnie, ale już widzę światełko w tunelu i nie jest to pospieszny do Zakopanego. Wychodzi na to że uda się obejść bez skakania po dachu.
_________________
"Nie należy wierzyć wszystkiemu co się przeczyta w internecie" - Maria Skłodowska-Curie
Konwerter współrzędnych geograficznych i GPS
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Stanek 
weteran


Twój sprzęt: HYMER Exis-i 562
Pomógł: 4 razy
Dołączył: 11 Sie 2008
Piwa: 205/47
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-04-27, 14:58   Re: Jak zabrać ze sobą pięć rowerów do małego kampera

dulare napisał/a:
Spróbować przedłużyć bagażnik który mamy obecnie – można by się pokusić o dokręcenie do istniejących rurek które podtrzymują rynienki na koła dodatkowych kształtowników które wydłużyły by konstrukcję i wtedy to tej dołożonej konstrukcji dodać jedną (będzie mało) lub dwie rynienki (było by idealnie). Wątpliwości mam takie, że nie jestem pewien czy konstrukcja bagażnika wytrzyma takie zwiększone obciążenie i to w dodatku dołożone na dłuższym ramieniu.


Ja tak robiłem. Łapałem taśmą bagażnik od spodu do relingu na dachu, naciągałem i miałem bardzo dobre odciążenie i ściany i samego bagażnika. Ty jak widzę nie masz relingów więc to chyba odpada :)
_________________
Pozdrawiam
Stanek
https://www.dzienpodniu.com.pl
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
dulare 
weteran


Twój sprzęt: LMC Liberty A 723G
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 27 Paź 2013
Piwa: 94/83
Skąd: Zielonki k. Krakowa
Wysłany: 2016-04-27, 15:00   Re: Jak zabrać ze sobą pięć rowerów do małego kampera

Stanek napisał/a:
dulare napisał/a:
Spróbować przedłużyć bagażnik który mamy obecnie – można by się pokusić o dokręcenie do istniejących rurek które podtrzymują rynienki na koła dodatkowych kształtowników które wydłużyły by konstrukcję i wtedy to tej dołożonej konstrukcji dodać jedną (będzie mało) lub dwie rynienki (było by idealnie). Wątpliwości mam takie, że nie jestem pewien czy konstrukcja bagażnika wytrzyma takie zwiększone obciążenie i to w dodatku dołożone na dłuższym ramieniu.


Ja tak robiłem. Łapałem taśmą bagażnik od spodu do relingu na dachu, naciągałem i miałem bardzo dobre odciążenie i ściany i samego bagażnika. Ty jak widzę nie masz relingów więc to chyba odpada :)


No właśnie jak na złość obecnie na dachu mam (z rzeczy solidnie zamocowanych) jedynie solar. Ale mógłbym sobie wciągnąć linkę przez okno dachowe do środka :mrgreen:
_________________
"Nie należy wierzyć wszystkiemu co się przeczyta w internecie" - Maria Skłodowska-Curie
Konwerter współrzędnych geograficznych i GPS
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
TomekM 
stary wyga


Twój sprzęt: Blaszana Choinka Jumper L3H3
Pomógł: 8 razy
Dołączył: 10 Sie 2011
Piwa: 25/24
Skąd: Tarnowskie Góry
Wysłany: 2016-04-27, 15:18   

Można jeszcze podeprzeć bagażnik rowerowy od spodu. Chyba Martini miał takie rozwiązanie. Ale pomysł z rowerami w pionie i lekko ukośne jest moim zdaniem najlepszy. Dodatkowo daje możliwość zdjęcia akurat potrzebnego rowera a nie wszystkich po kolei.
_________________
Misiów5
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***