Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
ladowanie aku rozruchowego z solarów zabudowy
Autor Wiadomość
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2016-10-10, 21:54   

toscaner napisał/a:
Mariusz, jak zwykle teorie i wyniki w laboratorium. Lubię wykresy jak Ty, ale jestem też praktykiem. Teraz jako praktyk mam 2m2 paneli na dachu (1,96m2). W Polsce ponoć 1kW z metra, czyli 2kW, w IT musi więcej. 2kW to przy 20% jakieś 400W.

No ale pytanie było o moc znamionową. Mój panel (polikryształ, 155x90cm) ma znamionowo 210W przy 1,39m². To daje 15.5% do 9% jeszcze daleko - co się jako-tako pokrywa z wykresem na okres produkcji (polikryształ to granatowe kwadraty). Monokryształy w tych warunkach mają lepsze parametry.

A że w praktyce się tyle zwykle nie uzyska - normalne. Moc znamionowa jest podawana przy prostopadłej radiacji 1000W/m² i temperaturze 25°C, czego w normalnej sytuacji nie uzyskasz żadnym sposobem. No chyba że w słoneczny dzień zimowy, podnosząc panel prostopadle.
_________________
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2016-10-10, 22:25   

Prościej zapierniczańć zygzakiem od zwrotnika do zwrotnika.. I to z odpowiednią prędkością
Nie mogłem się powstrzymać :spoko

Trzeba by szmatą przetrzeć. I schładzać.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2016-10-11, 00:31   

Ja to nawet na weekend nie tylko panele ale i dach umyłem i jeszcze boki. Teraz nie wstyd patrzeć nawet z pięterka :mrgreen:

Z panelami niestety te moce są mocno naciągane i racja jak zwykle u każdego po trochu. Wiosną 2015 w IT widywałem przebłyski do 16-17A. Ale to przebłyski. Ledwo fotki zdążyłem pstryknąć. I temp i kąt ok, ale nadal brakowało. Te przebłyski to raczej z chmurek, które wtedy były. Nawet z kimś rozmawiałem o tym, że chyba działały jako soczewki albo cuś.
Przeciętny max to niestety 13-13,5A z 260W. Czy to w IT czy Szkocji, czyli jest jakaś rozpiętość na globusie i trochę zanotowanych danych.
20A to bym może miewał z ok. 400W. Czyli ok 3m2.
Oczywiście nie liczyłem powierzchni wafli tylko panel, więc odrobina białego do odjęcia, więc sprawność + te kilka %.
Licząc przebłyski i tylko wafle pewnie też wyjdzie z 15%. Do 20% czy 40% wciąż trochę daleko.

Raczej 20% nikt nie ma. Przyjmować by raczej trzeba było max 14-16% jako realne. A jako takie użytkowe to pewnie 9-12%. Czyli to co wyciągniemy w praktyce. I to by mnie akurat interesowało. Co mi z % na wykresach, jak na ekranie tego nie mam. :-/
A praktycznie Ampery mnie interesują a nie w tabelce. :bigok
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2016-10-11, 07:35   

Jest ten magiczny SOC z jego korekcją temperatury, nawet go swego czasu starałem się zrozumieć.
W praktyce nic nie wnosi.
W ogóle jedynie napięcie i jego spadek podczas obciążenia jest dla mnie jakimś wskaźnikiem, że lada moment zacznie prądu brakować.

Obecny stan, zwalam na akumulator, bo po prostu było ok 3x lepiej gdy był nowy, i w moim "stylu" bytowania w miarę optymalnie.

Nic mi szybsze ładowanie nie da, powiedzmy niewiele, gdy w po zmierzchu zaszaleję z prądem.
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2016-10-11, 07:47   

Tu masz rację. Akumulator pojemnością musi odpowiadać dobowemu zużyciu prądu. Z małym poślizgiem można mniejszy zakładając, że będzie słońce i nam trochę podratuje braki w pojemności.
To akumulator daje prunda na tą kawkę, a nie panele. On jest magazynem energii. Ja np. jestem rozrzutny z prądem i mi 240Ah było mało to podwoiłem. Teraz komfort.
Ale i tak najwięcej żre laptop :-/
Muszę go wypie...yć i zamienić na coś ekonomicznego. Stary Mac i żre więcej niż lodówka. :gwm
Teraz panele to nawet na niego samego nie wyrabiają. :-/
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
serwan 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato 280, 1987, 2.5D, Burstner
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Lip 2015
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-11, 08:15   

silny napisał/a:
a schemat chyba prosty , kable idące od solara dałem w kostke a z kostki na 2 regulatory , z rgulatorów jedna linia do aku zabudowy , druga do aku silnika i wszystko sie pięknie ładuje :lol:

hej,

to ja jeszcze dopytam - regulator do rozruchowego jest podłączony non-stop? nawet kiedy silnik pracuje i jest ładowany przez alternator?

pytam bo analogiczny schemat można próbować odnieść do akumulatora zabudowy i ładowania przez 230v - nie ma przeciwwskazań żeby regulator był non-stop podłączony (i solar do regulatora oczywiście też) w tym samym czasie kiedy aku jest ładowany z 230v?

zdaję sobie sprawę że regulator podaje prąd ładowania tylko do określonego napięcia które jest przekraczane przy ładowaniu aku z innego źródła; z drugiej strony jakoś niechęć czuję do ładowania jednego aku przez dwa różne źródła - toto działa / tak ma działać?

pozdrawiam
serwan
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Bronek 
Kombatant

Pomógł: 31 razy
Dołączył: 06 Cze 2013
Piwa: 477/990
Skąd: Ooo
Wysłany: 2016-10-11, 08:46   

serwan napisał/a:
jakoś niechęć czuję do ładowania jednego aku przez dwa różne źródła


Niepotrzebnie , bo nawet w standardowym podłączeniu akumulator zabudowy np może być ładowany z trzech źródeł . Alternator, ładowarka z gdy ze słupka 230v, i regulator solara . I jak odpalisz silnik , będąc podłączony do słupka w pełnym słońcu . Nic się nie stanie.
jedynie nie zaleca się odpalana auta gdy jest podłączone pod 230v , ale na ogół nic się nie dzieje .


Ad Toscaner.
miałem opory przed tabletem . I laptopa używam teraz tylko do drukowania. Bo aktualnie korzystam z Androida , do którego się przekonuję , ja miłośnik windowsa ....

Pomimo posiadania różnych modeli . Korzystam najchętniej z Tabletu o formacie 4x3 8 cali z gsm , GPS . To już 3 rok długo jak na takie urządzenie . Jedynie aparat ma badziewiaty . Natomiast GPS i ekran ok . To stare Prestigio Quad czy jakoś tak . za raptem ???? 5 stów ???
I pomimo posiadania wypaśnych nowych itd z nim mi do twarzy najbardziej.
10h bez ładowania lub na długim kabelku zwykłej ładowarki .
obecnie na routerze mobilnym , ale wsadzenie karty router z niego masz router do laptopa . Zresztą co Ci będę gadał .... Nie wożę już lapka . Ten tablet robi nawet za nawigację itd.

Mam 5" 7 " 10 " w formacie 16x9 i jednak ten 8" najlepiej pasuje do WC. :bigok


Tylko ten MAC ???

Nie wiem.... Ale Ipod I Pad to dla mnie lipa nad lipami. Nigdy więcej
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2016-10-11, 16:34   

toscaner napisał/a:
Raczej 20% nikt nie ma. Przyjmować by raczej trzeba było max 14-16% jako realne. A jako takie użytkowe to pewnie 9-12%. Czyli to co wyciągniemy w praktyce. I to by mnie akurat interesowało. Co mi z % na wykresach, jak na ekranie tego nie mam.

Z mocą znamionową paneli to jak ze średnim spalaniem podanym przez producenta. Nie jest po to, żeby zobaczyć "ile ja będę palił", ale po to, żeby porównać różne modele. Warunki są znormalizowane po to, żeby można było mieć porównanie. A norma zakłada jakieś tam warunki, których nie masz.

Jakbyś ustawił się gdzieś na południu i solary by słońce śledziły i jeszcze byś je chłodził, to pewnie ze swoich 260W wyciągnąłbyś nawet więcej. A że warunki faktyczne inne, to i wyniki inne.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
silny 
Kombatant
czlonek KBP

Twój sprzęt: był Jumper slideout , Hymerb524 , jest PILOTE
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 07 Wrz 2011
Piwa: 51/50
Skąd: PSL z nad Warty
Wysłany: 2016-10-11, 23:12   

serwan - śmiga toto jak należy , nie odłączyłem nigdy, za to kiedy bym nie zajżał to zawsze pełniutkie aku-14.4v - tyle zaprogramowałem.

Nie , zdecydowanie nie widze problemów :)

mam wysoką wiate i sporo światła tam wpaduje , zobaczymy co będzie zimą , czy wyprodukują choć prąd konserwacyjny tak żeby nie ładować :pifko
_________________
----------------------------------------------------------

gazuuuu , muszę się pośpieszyć żeby mieć więcej czasu na dalszy pośpiech........

--------------------------------------------------------
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
docent1773 
trochę już popisał


Dołączył: 26 Wrz 2012
Piwa: 3/1
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2016-10-12, 14:52   

Znamionowa moc się przydaje tak jak napisał Koder, do porównywania. Da się na jej podstawie wyliczyć średni, szacowany uzysk prądu. Np. 100W średnio dziennie na wiosne i jesień da ok 25Ah. W lecie 50% więcej, w zimie 50% mniej. 260Ah powinno na wiosne/jesień dać około 65Ah dziennie.
Generalnie z bateriami fajny jest ten patent, że można zamontować sobie mniej i potem dorzucać kolejne jeśli jest za mało. Nie trzeba od razu zabudowywać wszystkiego;)
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
toscaner 
Kombatant
vanlife na pełny etat www.toscaner.com


Twój sprzęt: ToscaVan - Black Panther
Nazwa załogi: Toscaner & VanElla
Pomógł: 15 razy
Dołączył: 03 Lis 2013
Piwa: 238/267
Skąd: Honolulu, Prypeć
Wysłany: 2016-10-12, 15:14   

Mariusz, ehhh. Ja jak kupuję pół litra to chcę mieć pół litra a nie 0,3. Wat to wat. Litr to litr. Proste.
_________________
Toscaner
Blog: Toscaner.com
Youtube: Toscaner Vanlife
Budowa domka ze złomka
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Świstak 
Kombatant


Twój sprzęt: Milka, Milka2
Nazwa załogi: Świstaki
Pomógł: 14 razy
Dołączył: 05 Cze 2009
Piwa: 426/100
Skąd: Dolny Śląsk
Wysłany: 2016-10-12, 18:02   

Ciepły akumulator i niższe napięcie to zwarta cela. Przy podłączeniu równoległym uszkodzony akumulator bardzo szybko rozładowuje ten sprawny zamieniając jego energię na ciepło i elektrolizę wody w uszkodzonym. Jak najszybciej pozbądź się uszkodzonego akumulatora i póki co korzystaj tylko z tego sprawnego. Docelowo lepiej założyć jeden duży niż łączyć równolegle kilka mniejszych.

Co do mocy paneli to faktycznie są spore rozbieżności między tym co na tabliczce, a tym co w praktyce. Mam w tej chwili na dachu 6 x 170W mono z regulatorem Tracera MPPT 40A. Stoję na plaży w Italii i naljlepszy wynik jaki odnotowałem to około 22A przy 28,4V. Faktem jest że to październik, stoję tyłem do słońca co jeszcze pogarsza kąt padania. Dodatkowo panele kupiłem z drugiej ręki, więc konstrukcja nie najnowsza, a i sprawność spadła na skutek długotrwałej pracy przy wysokich temperaturach (wada paneli mono) gdzieś tam w elektrowni solarnej.
_________________
"Panie, pomóż mi być takim człowiekiem, za jakiego uważa mnie mój pies"


Milka - może ją spotkacie?
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
silny 
Kombatant
czlonek KBP

Twój sprzęt: był Jumper slideout , Hymerb524 , jest PILOTE
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 07 Wrz 2011
Piwa: 51/50
Skąd: PSL z nad Warty
Wysłany: 2016-10-16, 08:44   

wątki wam sie pomyliły :kwiatki: :haha:
_________________
----------------------------------------------------------

gazuuuu , muszę się pośpieszyć żeby mieć więcej czasu na dalszy pośpiech........

--------------------------------------------------------
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
darek 61 
Kombatant


Twój sprzęt: Jumper Odyssee 78
Nazwa załogi: Violetta Darek
Pomógł: 3 razy
Dołączył: 08 Mar 2009
Piwa: 146/103
Skąd: Poznań
Wysłany: 2016-10-21, 11:48   

U mnie zastosowałem przekaźnik napięciowy+ zwykły przekaźnik zwierający akumulatory.Po drodze dioda+ żarówka.Przekaźnik nastawiony na 13V,układ pracuje przeszło rok,skutków ubocznych nie zanotowałem.Akumulator rozruchowy 100A/h,zabudowy 45A/h.
_________________

Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
silny 
Kombatant
czlonek KBP

Twój sprzęt: był Jumper slideout , Hymerb524 , jest PILOTE
Pomógł: 10 razy
Dołączył: 07 Wrz 2011
Piwa: 51/50
Skąd: PSL z nad Warty
Wysłany: 2016-10-21, 21:49   

cwane , nie powiem , ale nie doładowuje bardziej tego który potrzebuje , jest twój system bardziej komunistyczny- każdemu po równo :haha:
_________________
----------------------------------------------------------

gazuuuu , muszę się pośpieszyć żeby mieć więcej czasu na dalszy pośpiech........

--------------------------------------------------------
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***