Klub miłośników turystyki kamperowej - CamperTeam
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Pomoc w dobraniu aku+solar
Autor Wiadomość
marcelde 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Ducato I '93 Hymer
Dołączył: 09 Gru 2016
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-07-04, 11:33   Pomoc w dobraniu aku+solar

Cześć, potrzebuję więcej prądu. Obecnie posiadam znikomy aku 50Ah. Do tego panel, nawet nie wiem o jakiej mocy, chyba 120W. Elektryk ze mnie żaden, dlatego zwracam się tutaj o pomoc.

Tutaj są foty tego co posiadam. Mam jeszcze przetwornicę Volt 1000/1500W której nie ma na zdjęciach.

Zależy mi na wyborze najtańszego rozwiązania. Na razie w skali roku, dlatego nie myślę nawet o LiFePo4.

Zapotrzebowanie - jak najdłuższe zasilenie urządzeń na 230V pobierających ciągiem około 200W (PC+monitor, laptop i inne pierdołki). Napisałem jak najdłuższe... oczywiście zdaję sobie sprawę, z tego, że budżet mocno ograniczy ten czas.

Robiłem testy i w pełnym słońcu, mogłem używać ww. urządzeń przez 2,5h zanim przetwornica zaczęła wyć. Cztery razy lepszy wynik by mnie zadowolił.

Wiem, że sprawa ma się zupełnie inaczej gdy nie ma słońca, ale tego nie przeskoczę, będę musiał sobie jakoś radzić (PCta będę używał tylko wtedy gdy słońce lub słupek mi naładują aku).

Na chłopski rozum, 4x50Ah=200Ah, w taką pojemność bym celował. Nie wiem jaki typ aku, ale z tego co trochę poczytałem, chyba nie ma sensu kupować tych drogich, odjechanych? Szczególnie, że nie jest to inwestycja na lata, tylko jak wcześniej pisałem około rok.

Do tego panele - doradźcie proszę jaki typ. Jeśli ciężar nie jest problemem, to chyba lepiej szklane, bo bardziej wydajne? Najlepiej jeśli dałoby się połączyć szeregowo z tym, który posiadam. Czy dodając nowe panele, będę potrzebował nowy regulator?

I znowu na chłopski rozum - ten panel, który mam, starcza na ładowanie tych 50Ah, czy starczy mi powierzchni na dachu, żeby zasilić 200Ah?

Wiem, że to nie supermarket czy fastfood żeby wymagać natychmiastowych odpowiedzi, ale jeśli na podstawie podanych informacji da się określić orientacyjny koszt zestawu jaki potrzebuję, ile by to było? Podzespoły nie muszą być nowe, chyba, że powinny.

------

Razem z żoną będziemy przez rok podróżować po Polsce, robiąc film o jej krajobrazach. Zainteresowanych odsyłam www.polandscapes.com można się tu lepiej przyjrzeć naszemu kamperowi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
serwan 
zaawansowany


Twój sprzęt: Fiat Ducato 280, 1987, 2.5D, Burstner
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 27 Lip 2015
Otrzymał 6 piw(a)
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2017-07-04, 15:32   

fotek nie ma. a panel 120 watt to potęga, sam mam 100w i nie narzekam

edit: nie doczytalem ze chcesz asilac urzadzenia 230v; ja takich wymagan nie mam :)

..ale mój mały rozumek mi mówi:
- jeżeli chcesz pobierać 200w/230v, to przetwornica będzie na to zżerała 17a z 12v akumulatora
- jezeli zamiast 2,5h chcesz móc korzystać z takiej mocy przez 10h, to potrzebowałbyś 170ah - czyli najsensowniej 2x100ah akumulatory; nie mieszałbym ich z uzywanym 50ah, nie wiadomo w jakim stanie
- jeżeli chciałbyś to doładować w międzyczasie panelami, to na forum ktoś oferował 3 x elastyczne 100w z regulatorem; nie wiem czy można mieszać panele różnych firm/parametrów, zakładam że nie, więc kup od niego 3, jeden sprzedasz (jak za dobra cenę to może kupię), i zostaw sobie na dachu 2x100w; wystarczy wtedy jeden regulator 30a
- ostatnio kupilem aku topla 100ah za jakąs dobrą cenę; ponoć solidne akumulatory

tyle teorii; rzeczy którymi bym się martwił to:
- akumulatory inne niż trakcyjne nie lubią być nadmiernie rozładowywane; powyższe wyliczenia nie mają zapasu który zabezpieczyłby je przed rozładowaniem poniżej 10,8v,w efekcie żywotność akumulatorów nie byłaby długa (ale w roku się pewnie zmieścisz); zeby sie przed tym zabezpieczyć warto podłączyć przetwornice nie do akumulatorów, a do gniazda 12v w regulatorze (pytanie czy regulator uciągnie 17a na wyjściu) - zabezpieczy to akumulatory przed nadmiernym rozładowaniem (i utnie zasilanie jak do tego dojdzie) :)
- doładowywanie słońcem wpłynie korzystanie na powyższy proces - ale to ciężkie do wyliczenia (zależy od nieprzewidywalnego)

podliczając całość - za dwie tople 100ah pewnie kolo 1000, uzywane panele od kolegi z forum z regulatorem za 1500, jeden panel z tych 3 możesz próbować sprzedać (300 dam) :) , możesz też sprzedać ten co masz obecnie na dachu (nie wiem co to, zakładając że sztywna używka 100w policzmy 200), więc masz inwestycję na poziomie 2000pln

(jeżeli gdzieś się dziabnąłem w obliczeniach proszę prostować)

pozdrawiam
serwan

edit: regulator wygląda na bardzo stary 12v/120w, ale do 10a (taki bezpiecznik); nie nada sie do instalacji z dwoma panelami
Ostatnio zmieniony przez serwan 2017-07-04, 16:34, w całości zmieniany 4 razy  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marcelde 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Ducato I '93 Hymer
Dołączył: 09 Gru 2016
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-07-04, 16:17   

Foty są w linku skrytym pod słowem "tutaj".
Wklejam jeszcze raz link linkowy do zdjęć
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
marcelde 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Ducato I '93 Hymer
Dołączył: 09 Gru 2016
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-07-05, 11:19   

Dziękuję serwan, rozmawiam jeszcze z koderem, zobaczymy co on mi doradzi, i wtedy zdecyduję / zadam więcej pytań :) . Aczkolwiek Twoja propozycja brzmi nieźle, bo budżet jaki zakładałem to 4k zł.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2017-07-05, 11:40   

Wrzucę referencyjnie fotkę dachu, którą podesłałeś mi na PW:


I teraz tak.

Za panelami szklanymi przemawia przede wszystkim stosunek cena/moc, bo są 2 do 4 razy tańsze od elastycznych - jednak ważą swoje, tak ok. 10kg na 100W. O ile zamocowanie sobie 20kg na dachu to nie powinien być problem, to przy 60kg już bym się zastanawiał.

Rozbudowując system solarny na pewno będziesz potrzebował nowego regulatora, bo Twój aktualny może obsłużyć 120W (7.5A) w/g zdjęcia. Może być również problem z wykorzystaniem tego panelu, który masz na dachu, bo najlepiej będą pracować panele takie same. Spróbuję jednak coś doradzić. Ceny referencyjne biorę z modernhome.pl, ale z doświadczenia - można kupić podobny sprzęt (szczególnie panele) za 20 do 50% taniej, jak dobrze poszukać. Podaję tylko dla porównania między sobą poszczególnych przedstawionych opcji.

Sprawdźmy w takim razie opcje:

1. Dokupić drugi taki sam panel (zakładam, że to 120W, musiałbyś poszukać tabliczki znamionowej), wymienić regulator i dodać akumulatorów. Panel powinien kosztować poniżej 500zł, regulator MPPT 20A (np. Tracer 2210A) to jakieś 400zł, za resztę kupić 200-300 AH nowych akumulatorów. Nominalnie panele będą miały 240W, ale raczej w typowych warunkach tego nie uzyskasz (kąt padania, cień, zabrudzenie) - przy pracy urządzeń kamper będzie miał zawsze ujemny bilans energetyczny. No ale na te 8-10h powinno wystarczyć. Koszty w sumie to jakieś 2000-2500zł (przy tańszych akumulatorach kwasowych).

2. Wymiana paneli na większe szklane - na dachu powinny Ci wejść np. 2x SGM-200W/12V (w sumie 400W, 1984x1240mm - powinno wejść przed oknem nad alkową, ~1700zł). Do tego regulator już 30A jak nie 40A (np. Tracer 3210A ~465zł, Tracer 4210A ~630zł). Akumulatorów mniej niż 300Ah bym do tego nie brał, bo zbyt duży prąd ładowania będzie skracał żywotność - nawet przy 300Ah to już C/10. W sumie wyjdzie jakieś ~3800zł i powinieneś mieć w słońcu dodatni bilans energetyczny - tj. nawet przy włączonym sprzęcie będą się akumulatory ładowały. Główna wada tego rozwiązania to masa: 30kg na dachu i jakieś 50kg w akumulatorach niżej.

3. Panele elastyczne możesz zamówić na wymiar, i te same 400W będzie ważyło ~4kg - ale cena samych paneli to prawie 4000zł, więc cała instalacja wyjdzie ponad 6000zł.

Tyle mogę doradzić na szybko. Rozwinąć któryś z pomysłów?
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
marcelde 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Ducato I '93 Hymer
Dołączył: 09 Gru 2016
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-07-05, 14:38   

Wielkie dzięki za zaangażowanie.

Możliwość dodatniego bilansu bardzo mi przypadła do gustu.
Czy posiadanie na dachu 30kg zamiast 4kg jest mocno odczuwalne? Jeśli tak, to spróbuję nagiąć budżet, i iść w stronę elastycznych.

Czy możesz w takim razie rozwinąć opcję nr 3? Jak szukać tych podzespołów, są konkretne marki i modele, które mógłbym wygooglować? Przykładowe regulatory już podałeś, dzięki.

No i w jakich trunkach gustujesz? :wyszczerzony:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2017-07-05, 14:48   

Jest jeszcze kwestia trwałości paneli elastycznych oraz dlugosci gwarancji.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2017-07-05, 15:20   

marcelde napisał/a:
Czy posiadanie na dachu 30kg zamiast 4kg jest mocno odczuwalne?

Ja wożę 25kg na dachu Smoczycy i nie odczuwam, ale moja Smoczyca to jakby taka większa osobówka, a nie kamper. Nie woziłeś niczego w bagażniku dachowym?

Flag napisał/a:
est jeszcze kwestia trwałości paneli elastycznych oraz dlugosci gwarancji.

Bardzo słusznie, z kolegów forumowych niektórzy panele takie mają i chwalą, inni mają i im się rozwarstwiły i popsuły. Ja mam szklany, ale jak pisałem - ja miałem całkowicie inne kryteria, panel jest częścią konstrukcyjną bagażnika dachowego i odpowiadał mi sztywny i ciężki. Za to do budowy kampera będę pewnie szukał elastycznych, bo chcę ich na tyle dużo, że będzie już znacząca różnica w masie.

Więcej nie doradzę, może się użytkownicy paneli elastycznych wypowiedzą.

marcelde napisał/a:
No i w jakich trunkach gustujesz?

Możemy obrócić browarka jak gdzieś się spotkamy na szlaku :)
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Flag
weteran


Twój sprzęt: Transit jumbo
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 02 Lis 2016
Piwa: 33/10
Wysłany: 2017-07-05, 16:55   

kolejna sprawa to wzgledy praktyczne i wygoda.

Blaszak z mocnym ale ryflowanym dachem - lepszy montaż twardych szklanych paneli w ramie.
Plastikowy gładki dach (słaba wytrzymałośc punktowa) - lepszy montaż elastycznych
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
Brodacz77 
stary wyga


Twój sprzęt: Challenger Mageo 163, 2.8JTD
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Sie 2016
Piwa: 47/283
Skąd: Snochowice
Wysłany: 2017-07-06, 01:38   

To może odezwę się słówko - na co postawiłem u siebie, zobaczymy, jak się sprawdzi.

Panele używki mono - 165W i 170W - chyba z jednej farmy, bo nawet numery seryjne różnią się o niecałe 100 - koszt 2 x 220 plus paliwo
Regulator MPPT Tracer 3210A - 460 plus 20 przesyłka
Aku - Topla 100Ah x 2 - jak pamiętam 370 za sztukę. (na trzeci brak miejsca).

Koder wspomniał o ważnej informacji - C/10 - tego przyznam nie wziąłem pod uwagę, bo wychodzi, że przy rozładowanych aku i pełnym słońcu będzie więcej :(
_________________
Odkupię każdą ilość używanych / zużytych / uszkodzonych baterii do laptopa / elektronarzędzi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
marcelde 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Ducato I '93 Hymer
Dołączył: 09 Gru 2016
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-07-06, 10:22   

Brodacz77 i Flag, dziękuję za Wasze opinie.
------------

Jednak cena zdecydowała. Jak nie zamontuję tych 30kg na dachu, to się nie dowiem jak to jest :) Chyba kupię zaproponowane przez kodera 2x SGM-200W, do tego Tracer 4210A 40A . Szukałem używek, lub innych marek, ale wszystkie miały nieodpowiednie wymiary, nie weszły by dwa, bo okno utrudnia sprawę. Te SGM są jak zrobione pod mój dach. Możliwe, że uda mi się odliczyć VAT, więc cenowo nie wyjdzie to tak źle.

W kwestii okablowania - pytać tych z modernhome? Czy jest coś ważnego, na co powinienem zwrócić uwagę?
  
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2017-07-06, 10:31   

Poszukaj sobie jeszcze po portalach aukcyjnych, bo solary czasem można dorwać w naprawdę dobrych cenach, sam kupowałem swojego 210W za ~350 zł, jeśli dobrze pamiętam.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
marcelde 
trochę już popisał


Twój sprzęt: Ducato I '93 Hymer
Dołączył: 09 Gru 2016
Otrzymał 4 piw(a)
Skąd: Poznań
Wysłany: 2017-07-06, 10:44   

koder napisał/a:
Poszukaj sobie jeszcze po portalach aukcyjnych, bo solary czasem można dorwać w naprawdę dobrych cenach, sam kupowałem swojego 210W za ~350 zł, jeśli dobrze pamiętam.


Od wczoraj to robię :) Niestety tak jak pisałem - większość ma nie te wymiary około 150x80cm, nie wejdą dwa.

Jeśli plany wyjazdowe pozwolą, to poszukam jeszcze trochę, jeśli nie to pewnie wezmę te nówki.

Czy akumulatory mogą być w szczelnie zamkniętym schowku pod kanapą? Muszę stworzyć tam jakąś cyrkulację powietrza?
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
koder 
Kombatant
(statystycznie)


Twój sprzęt: Szara Furia (Hilux '20 + zabudowa w trakcie)
Pomógł: 18 razy
Dołączył: 10 Lis 2010
Piwa: 188/87
Skąd: Będzin
Wysłany: 2017-07-06, 10:55   

marcelde napisał/a:
Czy akumulatory mogą być w szczelnie zamkniętym schowku pod kanapą? Muszę stworzyć tam jakąś cyrkulację powietrza?

Dla kwasowych zwykle się dodaje rurkę odprowadzającą ew. nadmiar gazu gdzieś na zewnątrz. To zabezpiecznie na wypadek awarii systemu ładowania i przeładowania akumulatora.

marcelde napisał/a:
Niestety tak jak pisałem - większość ma nie te wymiary około 150x80cm, nie wejdą dwa.

Tak na oko ten wygląda na odpowiedni.
_________________
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Brodacz77 
stary wyga


Twój sprzęt: Challenger Mageo 163, 2.8JTD
Pomógł: 2 razy
Dołączył: 26 Sie 2016
Piwa: 47/283
Skąd: Snochowice
Wysłany: 2017-07-06, 14:16   

Dryndnij do sprzedającego "energy-24" na alledrogo. Byłem osobiście odebrać - gość ma od groma paneli na podwórku, może popatrzy Ci za wymiarami. Tylko to na śląsku.
_________________
Odkupię każdą ilość używanych / zużytych / uszkodzonych baterii do laptopa / elektronarzędzi.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
*** Facebook/CamperTeam ***